PL87519B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL87519B1
PL87519B1 PL1973162960A PL16296073A PL87519B1 PL 87519 B1 PL87519 B1 PL 87519B1 PL 1973162960 A PL1973162960 A PL 1973162960A PL 16296073 A PL16296073 A PL 16296073A PL 87519 B1 PL87519 B1 PL 87519B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tube
section
pipe
charging
rod
Prior art date
Application number
PL1973162960A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL1973162960A priority Critical patent/PL87519B1/pl
Priority to DD178812A priority patent/DD111650A5/xx
Priority to DE19742425697 priority patent/DE2425697A1/de
Priority to SE7407106A priority patent/SE7407106L/xx
Priority to IT23365/74A priority patent/IT1012967B/it
Publication of PL87519B1 publication Critical patent/PL87519B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21CMANUFACTURE OF METAL SHEETS, WIRE, RODS, TUBES OR PROFILES, OTHERWISE THAN BY ROLLING; AUXILIARY OPERATIONS USED IN CONNECTION WITH METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL
    • B21C5/00Pointing; Push-pointing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metal Extraction Processes (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania rur ciagnionych szczególnie z metali niezelaznych i ich stopów jak równiez ze stopów i wysokostopowych stali.
Stan techniki. Obecnie wsadem do wytwarzania rur ciagnionych sa rury walcowane na goraco zwane lupami lub rury wyciskane na goraco zwane prasówka. Przed procesem ciagnienia lupy, prasówke jak równiez rury wstepnie ciagnione, przeznaczone do dalszego ciagnienia zaostrza sie z jednego ich konca w celu wprowadzenia i przewleczenia przez ciagadlo na dlugosc gwarantujaca pewny chwyt zaostrzonego konca przez szczeki wózka ciagarki. Zaostrzanie konców prowadzi sie na zimno lub goraco zaleznie od gatunku wsadu przy uzyciu mlotów, kowarek lub zaostrzarek walcowych. Po wykonaniu jednego do trzech ciagów zaostrzony koniec odcina sie, przy czym odciety koniec stanowi technologiczny odpad materialu. Pozostaly material rury zostaje dzielony na odcinki handlowe jako wyrób gotowy lub jest kierowany do dalszego ciagnienia w tym i do poprzedzajacego ciagnienie kolejnego zaostrzania koncy wyzej opisanym sposobem. Wsad i pólfabrykaty do ciagnienia zaostrza sie na dlugosci 120-180 mm i w przyblizeniu na tej samej dlugosci obcina po ciagnieniu.
Im mniejsze dlugosci wsadu im wieksza jego srednica i wieksza ilosc operacji zaostrzania koncy tym odpad technologiczny materialu jest wiekszy. Wynosi on srednio 5-10%. Uzyskiwanie tak duzego odpadu technologicz¬ nego materialu jest istotnym, ujemnym zjawiskiem przy dotychczasowym sposobie produkcji rur ciagnionych.
Cel wynalazku. Celem wynalazku jest zmniejszenie odpadu materialowego powstajacego przy dotychczas stosowanych metodach wytwarzania rur ciagnionych.
Istota wynalazku. Cel ten osiagnieto przez zastosowanie szczególnego sposobu przygotowania konca rury przed procesem ciagnienia i przez zastosowanie materialu zastepczego na wykonanie zaostrzonego konca.
Sposób wedlug wynalazku polega na wspólosiowym czolowym zgrzaniu tarciowym rury wsadowej z odcinkiem innego materialu rurowego i wykonaniu na zgrzanym odcinku, zaostrzonego konca rury jednym z dotychczas stosowanych sposobów. Gatunek dozgrzanego materialu dla wykonania zaostrzonego konca rury dobiera sie tak aby jego wlasnosci wytrzymalosciowe i plastyczne gwarantowaly przeciaganie rury bez zerwan i aby byl on tanszy od materialu wsadowego. Wymiary zgrzewanego odcinka materialu rurowego dobiera sie tak2 87 519 aby jego srednica -zewnetrzna byla w przyblizeniu równa srednicy zewnetrznej czola rury wsadowej a jego dlugosc wynosila 0,5-1,5 dlugosci zaostrzonego konca. Rure z tak wykonanym koncem poddaje sie jednokrot¬ nemu lub wielokrotnemu przeciaganiu wedlug dotychczas stosowanych technologii a po ciagnieniu dozgrzany material odcina sie w bezposrednim sasiedztwie zgrzeiny w przypadku gdy dlugosc dozgrzanego odcinka jest wieksza od dlugosci wykonanego zaostrzenia oraz w bezposrednim sasiedztwie przejscia zaostrzania w rure po stronie rury w przypadku gdy dlugosc dozgrzanego odcinka jest mniejsza od dlugosci wykonanego zaostrzenia.
Wykonanie zaostrzanego konca rury wedlug wynalazku prowadzi sie równiez tak, ze rure wsadowa zaostrza sie wstepnie na dlugosci znacznie mniejszej od wymaganej dla potrzeb ciagnienia a nastepnie tak uzyskany koniec poddaje sie wspólosiowemu czolowemu zgrzaniu tarciowemu z odcinkiem innego materialu o srednicy mniejszej o srednicy rury wsadowej, przy czym odcinek ten stanowi zakonczenie zaostrzonego konca na dlugosci wynoszacej co najmniej trzecia czesc calkowitej dlugosci zaostrzenia. Odcinek zgrzewanego materialu jest rura lub pretem.
Wykonanie zaostrzonego konca rury prowadzi sie równiez tak, ze przed zgrzewaniem tarciowym odcinka innego materialu, wstepne zaostrzenie rury wsadowej wykonuje sie tarciowo przez docisk rury w zawezajacy sie otwór wirujacego narzedzia, przy czym otwór ten w czesci wejsciowej ma srednice wieksza a w czesci wyjsciowej srednice mniejsza od srednicy zewnetrznej rury wsadowej, jego profil odpowiada lub jest zblizony do profilu otworu ciagadla, przez które bedzie ciagniony zaostrzany material.
Wstepne zaostrzanie rury wsadowej przed zgrzewaniem tarciowym odcinka innego materialu wykonuje sie tarciowo równiez przez docisk wirujacego narzedzia o zawezajacym sie otworze lub przez równoczesny docisk narzedzia i rury. < Wykonanie konca rury wedlug wynalazku prowadzi sie równiez tak, ze wstepne tarciowe zaostrzanie konca rury oraz czolowe zgrzewanie tarciowe tego konca z odcinkiem inneco materialu nastepuje równoczesnie w jednej glowicy tarciowej zaostrzarko-zgrzewarki. Niezaleznie od wykonania sposobu zaostrzenia konca rury, koniec ten rozpoczyna ciagnienie rury a po ciagnieniu jest odcinany.
Zaleta sposobu wedlug wynalazku jest zastepowanie materialu wsadowego innym znacznie tanszym materialem rurowym lub pretowym w czesci przeznaczonej na wykonanie zaostrzonego konca rury dla technologicznych potrzeb ciagnienia. Inna zaleta sposobu jest to, ze odciety po ciagnieniu koniec rury moze byc uzyty do zgrzewania z nastepna rura wsadowa. Powyzsze zalety sposobu powoduja wzrost uzysku i znaczna obnizke kosztów materialowych przy produkcji rur ciagnionych.
Przyklady wykonania. Wynalazek zostanie blizej objasniony na przykladach wykonywania sposobu przedstawionych schematycznie na zalaczonych rysunkach, na których fig. 1, fig. 2, fig. 3, fig. 4, fig. 5 i fig. 6 przedstawiaja pierwszy przyklad wykonywania zaostrzonego konca rury przed ciagnieniem i jego odcinanie po ciagnieniu, a fig. 7, fig. 8; fig. 9, fig. 10, fig. 11 i fig. 12 - drugi przyklad wykonywania zaostrzanego konca rury i jego odcinania wedlug jednej z odmian sposobu.
Przyklad I. Miedziana rure wsadowa 1, o srednicy zewnetrznej D umieszcza sie w zgrzewarce tarciowej wspólosiowo jak na fig. 1 naprzeciw odcinka stalowej rury 2 o srednicy zewnetrznej d równej w przyblizeniu rurze wsadowej. Odcinek rury 2 wprawia sie w ruch obrotowy, natomiast rure wsadowa 1 w ruch posuwisty w kierunku do wirujacego odcinka rury 2, uzyskujac na skutek temperatury i docisku tracych sie materialów 1 i 2 trwale polaczenie zgrzeina tarciowa 3 jak na fig. 2.
Tak uzyskany koniec rury poddaje sie zaostrzaniu dowolnym sposobem na srednice d ido postaci jak na fig. 3 lub fig. 4; po czym zaostrzona rure przeciaga sie na srednice Dt ido postaci jak na fig. 5 lub fig. 6, przy czym fig. 3 przedstawia umiejscowienie zaostrzenia 4 w stosunku do zgrzeiny 3 zalecane dla ciagnienia rur na trzpieniu a fig. 4'umiejscowienie zaostrzenia 4 w stosunku do zgrzeiny 3 zalecane cla swobodnego ciagnienia rur, a przejscie zaostrzenia 4 w rure 5 po ciagnieniu na trzpieniu i rure 6 po ciagnieniu swobodnym przedstawiaja odpowiednio fig. 5 i fig. 6. < Na fig. 5 i fig. 6 prosta 1 obrazuje slad plaszczyzny w której odcina sie koniec rury po ciagnieniu.
Przyklad II. Mosiezna rure wsadowa 7 o srednicy zewnetrznej D jak na fig. 7 zaostrza sie wstepnie do postaci jak na fig. 8 na dlugosci 8 znacznie mniejszej od wymaganej dla potrzeb ciagnienia. Tak zaostrzony koniec rury 8 umieszcza sie w zgrzewarce tarciowej naprzeciw stalowego preta 9 o srednicy d jak na fig. 9 i wykonuje zgrzewanie jak w przykladzie I uzyskujac zgrzeine 10 jak na fig. 10. Wsad z tak uzyskanym koncem ciagnie sie na trzpieniu uzyskujac rure 11 o srednicy Di jak na fig. 11 lub swobodnie uzyskujac rure 12 o srednicy D2 jak na fig. 12. Po ciagnieniu koniec rury odcina sie w plaszczyznie 1 jak na fig. 11 i fig. 2. Odciety koniec kieruje sie do ponownego zgrzewania z inna rura wsadowa.

Claims (5)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania rur ciagnionych, znamienny tym, ze do powierzchni czolowej rury wsadowej (1, 7), przy pomocy zgrzewania tarciowego dolaczony zostaje inny odcinek rury (2) wzglednie odcinek87 519 3 preta (9) a po ciagnieniu odcinek ten zostaje odciety w bezposredniej bliskosci zgrzeiny tarciowej (3, 10) w miejscu (I) gdzie ciagniona rura posiada wymagane wymiary przekroju.
2. Sposób wytwarzania rur ciagnionych wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze rura wsadowa (1,7) jest zaostrzona na znacznie krótszej dlugosci niz wymaga tego proces ciagnienia, po czym do tak zaostrzonego konca rury dozgrzewany jest tarciowo inny odcinek rury (2), wzglednie preta (9), którego srednica jest mniejsza od srednicy rury wsadowej przed zaostrzaniem oraz, ze tak przygotowana rura ciagniona jest n^ wymagany przekrój a po ciagnieniu dozgrzewany odcinek rury (2) wzglednie preta (9) zostaje odciety.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze zaostrzanie rury wsadowej (1, 7) nastepuje przez wcisniecie jej do stozkowego otworu obracajacego sie narzedzia, przy czym otwór tego narzedzia posiada w czesci wejsciowej wieksza a w czesci wyjsciowej mniejsza srednice niz srednica zewnetrzna (D) wsadowej rury (1, 7), zas jego profil odpowiada dokladnie lub w przyblizeniu profilowi otworu ciagadla w którym rura wsadowa (1, 7) ma byc ciagniona.
4. Sposób wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze zaostrzenie konca rury nastepuje przez nacisniecie wirujacego narzedzia na rure wsadowa (1,7) lub przez wzajemne docisniecie narzedzia i rury.
5. Sposób wedlug zastrz. 2, lub 3, znamienny tym, ze zaostrzenie rury wsadowej (1,7) przy pomocy obracajacego sie narzedzia oraz dozgrzewanie tarciowe innego odcinka rury (2) wzglednie preta (9) nastepuje równoczesnie w jednej glowicy tarciowej zaostrzarko-zgrzewarki. i EZZZZZZZZ L\\\\\777^ ""7-7-1 —te! Fig. 1 ~Ur Fig.287 519 VSV7 SSSXSXj' [//'/////Zl^,, ^ .\vvwvv\vvsi Fig. 3 Fig. 4 //>/// \///¦¦'/{ \\ \h ^ '¦ ^^ •> > ^ *- k¦ ^k- " ^' Fig. 5 i \zzzJzzzzZ^^ y////////Ay ^\^ZZZZZZZZZZZ2L 4. ii/ tesl j Fig.687 519 / / rr77'7/ / // s /6 f T7~r-7'7~'?m"r~>-•*-?--*¦ 4 ^ r////////////////, zzzzzz4 Fig. 7 ^^ZZZZTT////// .>>7777777\ w\\\ , .\ \ ¦ Fig.9 Fig.1087 519 9 // r/^Wz^^ Fig. 11 ZZZZZZZ 1 ! I -Ni f/g>«2 Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 45 zl
PL1973162960A 1973-05-30 1973-05-30 PL87519B1 (pl)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL1973162960A PL87519B1 (pl) 1973-05-30 1973-05-30
DD178812A DD111650A5 (pl) 1973-05-30 1974-05-28
DE19742425697 DE2425697A1 (de) 1973-05-30 1974-05-28 Verfahren zur erhoehung der ausbeute beim rohrziehen
SE7407106A SE7407106L (pl) 1973-05-30 1974-05-29
IT23365/74A IT1012967B (it) 1973-05-30 1974-05-30 Procedimento particolarmente per preparare l estremita di tubi da trafilatura macchina per detto procedimento e tubo ottenuto

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL1973162960A PL87519B1 (pl) 1973-05-30 1973-05-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL87519B1 true PL87519B1 (pl) 1976-07-31

Family

ID=19962831

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973162960A PL87519B1 (pl) 1973-05-30 1973-05-30

Country Status (5)

Country Link
DD (1) DD111650A5 (pl)
DE (1) DE2425697A1 (pl)
IT (1) IT1012967B (pl)
PL (1) PL87519B1 (pl)
SE (1) SE7407106L (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3805838C2 (de) * 1987-11-24 1997-03-13 Km Europa Metal Ag Verfahren und Vorrichtung zum Ziehen von nahtlosen Metallrohren
US5921128A (en) * 1996-12-17 1999-07-13 Mannesmann Aktiengesellschaft Method and apparatus for cold rolling tubes

Also Published As

Publication number Publication date
SE7407106L (pl) 1974-12-02
IT1012967B (it) 1977-03-10
DE2425697A1 (de) 1974-12-12
DD111650A5 (pl) 1975-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4846392A (en) Continuously variable speed, die-drawing device and process for metal, composites, and the like, and compositions therefrom
JP5688593B2 (ja) 螺旋状溝付き金属製細長部材におけるツイストドリルまたはスクリューの製造方法および製造装置
US2953794A (en) Process of forging pre-warmed metal stock within relatively low temperature limits
CN101264504A (zh) 电机轴锻件的加工方法
NO120378B (pl)
DE50388C (de) Verfahren zum Stauchen, Verstärken, Trennen oder Strecken von Metallstücken mittelst des elektrischen Stromes
CN101015840B (zh) 钢丝拔尖装置
PL87519B1 (pl)
DE1962184A1 (de) Verfahren zur Herstellung von sich verjuengenden Masten
US2267623A (en) Process for producing blowpipe nozzles and product thereof
PL86352B1 (pl)
RU2116155C1 (ru) Способ пластического структурообразования высокопрочных материалов
CN85203642U (zh) 圆盘拉管用单头带尾锥游动芯头
US3168004A (en) Cold finishing of metal
PL87520B1 (pl)
EP0029874B1 (de) Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von wärmeisolierten Leitungsrohren und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
JPH11290937A (ja) NiTi合金パイプの製造方法
CN201161253Y (zh) 冷拔钢管的工艺头
CN100369686C (zh) 一种大尺寸无缝精密管材的制备方法
DE877239C (de) Gesenk zum Herstellen von Zylinderlaufbuchsen mit Haltebund
CN211803135U (zh) 一种用于金属管材扩径拉拔的工装
DE2334041A1 (de) Verfahren zur oberflaechenendbearbeitung von endlosem halbzeug oder profilen
DE2456491A1 (de) Verfahren zur herstellung von nahtlosen duennwandigen rohren grossen durchmessers und einrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens
CN2211865Y (zh) 冷压法生产锥螺纹钢筋连接套筒的模具
SU1278063A1 (ru) Способ изготовлени крутоизогнутых отводов