PL87074B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL87074B1
PL87074B1 PL1973163674A PL16367473A PL87074B1 PL 87074 B1 PL87074 B1 PL 87074B1 PL 1973163674 A PL1973163674 A PL 1973163674A PL 16367473 A PL16367473 A PL 16367473A PL 87074 B1 PL87074 B1 PL 87074B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bearing
swing mechanism
mechanism according
head
bearing plate
Prior art date
Application number
PL1973163674A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL87074B1 publication Critical patent/PL87074B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/06Equipment for positioning the whole machine in relation to its sub-structure
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D9/00Tunnels or galleries, with or without linings; Methods or apparatus for making thereof; Layout of tunnels or galleries
    • E21D9/10Making by using boring or cutting machines
    • E21D9/1086Drives or transmissions specially adapted therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Rolling Contact Bearings (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Machine Tool Units (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)
  • Combines (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm wybhylen maszyny sluzacej do urabiania i ladowania kopalin, w którym wysiegnik jest przegubowo przytwierdzony na osi polaczenia przegubowego do glowicy wychylnej, która z kolei jest obraca I na dookola osi obrotu, korzystnie pionowej, krzyzujacej sie w przyblizeniu prostopadle z osia polaczenia przegubowego, która to os obrotu jest ulozyskowana w podstawie polaczonej sztywno z rama maszyny.
W znanych maszynach do urabiania i ladowania, wysiegnik jest ulozyskowany na ramie maszyny za pomoca mechanizmu wychylnego, którego zadaniem jest umozliwienie obracania wysiegnikiem zarówno w kierunku pionowym jak i w kierunku poziomym. Narzedzie wyrebowe ulozyskowane na koncu wysiegnika musi pokonac duzy opór wrebywania na skutek czego wysiegnik ten narazony jest na duze obciazenia. Z tego tez powodu mechanizm wycnyIny, do którego jest przytwierdzony wysiegnik, jest skonstruowany na odpowiednio duze obciazenia i wyposazony w odpowiednio duze ulozyskowania osiowe i promieniowe.
W znanych konstrukcjach mechanizmów obrotu ze wzgledu na ciezkie warunki pracy w kopalni i powsta¬ wanie pylu wystepuje duze zuzycie czesci i czeste zaklócenia w pracy. Stanowi to zasadnicza wade tych znanych mechanizmów wychylnych w maszynych do urabiania i ladowania.
Celem wynalazku jest usuniecie powyzszych wad i skonstruowanie mechanizmu wychylnego dla wysiegni¬ ka maszyny do urabiania wyposazonego w odmienne ulozyskowanie.
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm wychylen maszyny do urabiania i ladowania, w którym wysiegnik jest przegubowo przytwierdzony na osi polaczenia przegubowego do glowicy obracaInej, która ze swej strony jest obracalna dokola osi obrotu, korzystnie pionowej, krzyzujacej sie mniej wiecej prostopadle z osia polaczenia przegubowego, która to os obrotu jest ulozyskowana w sztywno z rama maszyny polaczonej podstawie. Istotne zas jest to, ze ulozyskowanie obrotowe glowicy obracal nej sklada sie z lozyska promieniowego oraz osiowego lozyska obciazalnego w obu kierunkach osiowych, którego srednica robocza jest wieksza od srednicy lozyska promieniowego. W ten sposób przejecie obciazen jest podzielone na dwa ulozyskowania. Poniewaz lozysko osiowe jest obciazalne w obu kierunkach osiowych, przejmuje ono wszystkie sily osiowe jak równiez sily wystepujace przy przechylaniu dokola osi poziomej i tylko sily dzialajace poziomo musza byc przejete przez ulozyskowanie promieniowe. W ten sposób ulozyskowanie osiowe przejmuje ciezar wychylonego wysiegnika.2 87 074 sily reakcji pionowych ruchów wychylnych wysiegnika oraz sily nacisku wyrebywania wystepujace przy zastosowaniu narzedzi wrebowych obracajacych sie dokola osi poziomej ustawionej poprzecznie do wysiegnika.
Ulozyskowanie promieniowe natomiast jest zasadniczo obciazone silami reakcji napedu wychylonego dokola pionowej osi glowicy obracalnej.
Dzieki temu, ze robocza srednica lozyska osiowego jest wieksza od srednicy lozyska .promieniowego unika sie wiekszych obciazen lozyska promieniowego, poniewaz sily wystepujace przy wychylaniu dookola osi wysiegnika beda przejete przez dluzsze ramie (srednice robocza) lozyska osiowego.
Wedlug wynalazku ulozyskowanie osiowe sklada sie z gladkiej tarczy lozyskowej, prowadzacej pomiedzy dwoma plasko-równoleglymi powierzchniami slizgowymi, a w szczególnosci z tarczy pierscieniowej, której wewnetrzna i zewnetrzna strefa pierscieniowa wspólpracuja z jedna z dwóch czesci, to jest z glowica obracalna i z podstawa: Zgodnie z korzystnym rozwiazaniem konstrukcyjnym wedlug wynalazku wewnetrzna strefa pierscieniowa tarczy lozyskowej jest sztywno polaczona z podstawa, a zewnetrzna strefa pierscieniowa jest prowadzona pomiedzy dwoma powierzchniami slizgowymi glowicy obracalnej. W ten sposób zewnetrzna strefa tarczy lozyskowej dziala jako ulozyskowanie osiowe i dlatego wymiary srednicy roboczej tego ulozyskowania osiowego moga byc stosunkowo duze, poniewaz przy tego rodzaju maszynach do urabiania latwiejsze jest powiekszenie wymiarów poziomych mechanizmu wychylnego niz powiekszenie jego wymiarów pionowych, wysokosc konstrukcyjna jest tu bowiem ograniczona.
Zewnetrzna srednica powierzchni slizgowych plyty lozyskowej wynosi wedlug wynalazku jedna trzecia do jednej czwartej najwiekszego wysiegu wrebnika wrebiarki mierzonego od pionowej osi obrotu glowicy obracalnej az do srodka narzedzia wrebowego.
W korzystnym wykonaniu przedmiotu wynalazku lozysko promieniowe jest lozyskiem wahliwym, które ma okreslona swobode przesuwu w kierunku osiowym. W ten sposób lozysko promieniowe przejmuje tylko sily poziome. Unika sie równiez wstepnych naprezen osiowych i zwiazanego z tym przedwczesnego zuzycia lozyska promieniowego na skutek niedokladnego wykonania albo luzu w jego osiowym osadzeniu.
Celowe jest, zeby lozysko promieniowe lezalo w pewnej odleglosci osiowej od tarczy lozyskowej, bezposrednio przy zamontowanym na glowicy obracalnej uzebionym wiencu napedowym, tak aby moglo ono przejac bezposrednio sily reakcji napedu obrotowego glowicy obracalnej.
Przy wykonaniu tarczy lozyskowej o duzej srednicy mozliwe jest nie tylko mocne ulozyskowanie i korzystne przejmowanie sil, lecz równiez korzystne rozwiazanie wynalazku, w którym urzadzenia napedowe, na przyklad cylindry hydrauliczne mechanizmu wychylnego i napedu obrotowego sa przykryte czescia glowicy obracalnej, która otacza tarcze lozyskowa. Jest to szczególnie korzystne w ciezkich warunkach pracy w kopalni, poniewaz w ten sposób czesci lozyska sa chronione przed pylem, zanieczyszczeniem i woda.
Przedmiot wynalazku dokladniej objasniono w przykladzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia mechanizm wychylen wysiegnika w przekroju, fig. 2 — maszyne do urabiania i ladowania w widoku z boku.
Jak pokazano na rysunku glowica obracalna 1 jest osadzona w podstawie 2 obrotowo dokola prawie pionowej osi 3. Podstawa 2 jest przytwierdzona czescia 4 do ramy 5 przesuwnej na gasienicach 6 maszyny. Na podstawe 1 nalozony jest pomost 8 obracalny dokola w przyblizeniu poziomej osi 7. Do pomostu jest przytwierdzony wysiegnik 9, na koncu którego jest ulozyskowana glowica 10 maszyny obracajaca sie dokola osi 11. Glowica obracalna 1 ma z drugiej strony uszka 12, do których sa przegubowo podlaczone poprzez os 13 cylindry hydrauliczne 15, których tloki 14 sa polaczone przez czopy 16 z uchami lozyskowymi 17 pomostu 8.
Cylindry hydrauliczne stanowia naped obrotowy wysiegnika 9 dokola osi 7.
Pierscieniowa plyta lozyskowa 18 jest w strefie jej wewnetrznego obwodu 18' sztywno przytwierdzona srubami 19 do podstawy 2, w strefie zewnetrznego obwodu 18" jest ona prowadzona pomiedzy dwoma plaszczyznami lozyskowymi 20 i 21 do glowicy obracalnej 1. W pewnej odleglosci osiowej od tarczy lozyskowej 18 jest osadzone napedowe kolo zebate 22, które laczy sie z glowica obrotowa 1 za pomoca sprzegla przeciazeniowego 23. Bezposrednio obok tego kola zebatego znajduje sie lozysko wahliwe 24 zamontowane pomiedzy glowica obracalna 1 i podstawa 2. Ulozyskowana w podstawie 2 listwa zebata 25 zazebia sie z kolem zebatym 22 i stanowi naped obrotowy glowicy obracalnej 1 powodujac w ten sposób odchylenia wysiegnika 9 w poziomie. Listwa zebata 25 jest uruchamiana dwoma pojedynczo dzialajacymi, nie przedstawionymi na rysunku cylindrami hydraulicznymi.
Pierscieniowa plyta lozyskowa 18 stanowi osiowe ulozyskowanie, a wahliwe lozysko 24 promieniowe ulozyskowanie glowicy obracalnej 1. To ulozyskowanie osiowe jest obciazaJne w obu kierunkach, poniewaz ' zewnetrzna strefa 18" plyty pierscieniowej 18 lezy pomiedzy dwoma plaszczyznami slizgowymi 20 i 21 glowicy obracalnej 1. Promieniowe lozysko 24 przejmuje obciazenia promieniowe, to jest poziome, dlatego plyta lozyskowa jest odciazona od sil promieniowych. Robocze czesci powierzchni slizgowych plyty lozyskowej 18 sa87 074 3 ograniczone plaszczyznami poziomymi wspólpracujacymi z powerzchniami slizgowymi 20 i 21, natomiast powierzchnia obwodowa 26 nie spelnia zadnych funkcji lozyskowych i dlatego na tej powierzchni obwodowej umieszczenie luzu jest mozliwe. Plyta lozyskowa 18 przejmuje wszystkie pionowo dzialajace sily jak równiez sily przechylajace, które dzialaja dokola teoretycznej osi poziomej. Jesli na powierzchniach slizgowych 20 i 21 wystapi luz albo gdy plyta lozyskowa 18 lub glowica obracalna 1 ulegna elastycznemu odksztalceniu, moze* teoretycznie wystapic przechylenie dokola osi poziomej przechodzacej przez lozysko promieniowe 24. Aby zapobiec uszkodzeniu lozyska, przyjeto tu typ lozyska wahliwego. Lozysko wahliwe posiada równiez w kierunku osiowym pewna swobode, poniewaz jego zewnetrzny pierscien 27 jest przesuwny w wytoczeniu 28 podstawy 2. Dla uzyskania dobrego ulozyskowania, wykonano tarcze lozyskowa o duzej srednicy. Srednica zewnetrzna a wynosi jedna trzecia do jednej czwartej najwiekszej dlugosci b wysiegnika 9, mierzonej od osi obrotu 3 glowicy obraca Inej 1 az do srodka 11 glowicy 10.
Wewnetrzna strefa 18' plyty lozyskowej 18 jest jednostronnie przykrecona srubami 19 do podstawy 2. Na górnej stronie plyty jest w strefie 18' szczelina 29 pomiedzy plyta lozyskowa 18 i glowica obracaIna. Do tej szczeliny dochodza kanaly smarowe 30. Na wewnetrznej krawedzi plyty lozyskowej 1? szczelina ta jest uszczelniona za pomoca uszczelnienia 31. Szczelina 32 pomiedzy glowica obracalna 1 i podstawa 2 jest równiez uszczelniona uszczelnieniem 33 tak, ze smar wcisniety do szczeliny 29 smaruje powierzchnie slizgowe 20 i 21.
Dla smarowania lozyska wahliwego 24 jest przewidziany kanal smarowy 34.
Jak przedstawia rysunek, czesc 35 glowicy obracalnej 1, która otacza plyte lozyskowa, przykrywa urzadzenia napedzajace, a mianowicie cylinder hydrauliczny 15 i naped obrotowy 22, 25. Ponadto jest przewidziany daszkowy wystep 36. Wszystkie szczeliny 37 i 32 pomiedzy glowica obracalna 1 i podstawa 2 sa, poczynajac od osiowego ulozyskowania utworzonego przez plyte 18 skierowane do dolu tak, ze ulozyskowanie jest calkowicie ochronione.

Claims (11)

Zastrzezenia patentowe
1. Mechanizm wychylen maszyny do urabiania i ladowania kopalin, w którym wysiegnik jest przegubowo przytwierdzony na osi polaczenia przegubowego do glowicy obracalnej, która z kolei jest obracalna dokola osi obrotu, korzystnie pionowej, krzyzujacej sie w przyblizeniu prostopadle z osia polaczenia przegubowego, która to os obrotu jest ulozyskowana w podstawie polaczonej sztywno z rama maszyny, znamienny tym, ze ulozyskowanie obrotowe glowicy obracalnej (1) sklada sie z lozyska promieniowego (24) oraz osiowego lozyska (18) obciazalnego w obu kierunkach osiowych, którego srednica robocza jest wieksza od srednicy lozyska promieniowego.
2. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze ulozyskowanie osiowe jest wykonane w postaci plaskiej plyty lozyskowej (18) prowadzonej miedzy dwoma powierzchniami slizgowymi (20) i (21).
3. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze lozysko promieniowe (24) jest lozyskiem wahliwym, które jest celowo osadzone w sposób przesuwny w kierunku osiowym.
4. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 1 albo 2 albo 3, z n a m i e n n y t y m, ze plyta lozyskowa (18) glowicy obracalnej (1) w podstawie (2) ma ksztalt plyty pierscieniowej wspólpracujacej poprzez jej wewnetrzna i zewnetrzna strefe pierscieniowa z glowica obracalna (1) i z podstawa (2).
5. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze wewnetrzna strefa pierscieniowa (18') plyty lozyskowej (18) wykonanej w postaci pierscienia jest sztywno polaczona zjedna z tych dwóch czesci, korzystnie z podstawa (2), a zewnetrzna strefa pierscieniowa (18") jest prowadzona pomiedzy powierz¬ chniami slizgowymi tej drugiej czesci, korzystnie glowicy obracalnej (1).
6. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 5, znamienny tym, ze powierzchnie slizgowe sa ograniczone do obustronnych powierzchni pierscieniowych plyty lozyskowej (18), a na cylindrycznej powierz- chni zewnetrznej (26) plyty lozyskowej (18) jest przewidziany luz.
7. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze zewnetrzna srednica (a) powierz¬ chni slizgowych plyty lozyskowej (18) wynosi jedna trzecia do jednej czwartej najwiekszej dlugosci (b) wysiegnika (9) maszyny do urabiania mierzonej od pionowej osi obrotu glowicy obracalnej (1) az do srodka (11) narzedzia wrebowego (10).
8. Mechanizfti wychylen wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze lozysko promieniowe lub wahliwe (24) lezy w pewnej odleglosci osiowej od plyty lozyskowej (18) bezposrednio przy uzebionym kole napedowym (22) zamontowanym na glowicy obracalnej.
9. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze czesc (35) glowicy obracalnej (1) otaczajaca plyte lozyskowa (18) przykrywa urzadzenia napedowe na przyklad cylindry hydrauliczne (15) mechanizmu wychylen oraz naped obrotowy (22) i (25).4 87 074
10. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 5, znamienny tym, ze strefa pierscieniowa wewnetrzna (18') plyty lozyskowej jest z jednej strony skrecona srubami z czescia (2) jako jedna z dwóch czesci (1) i (2), a z drugiej strony ma szczeline (29), do której uchodzi przynajmniej jeden kanal smarujacy (30) oraz ze szczeliny (32) i (37) pomiedzy czesciami (1) i (2) sa uszczelnione.
11. Mechanizm wychylen wedlug zastrz. 1 albo 10, znamienny tym, ze wszystkie szczeliny (32), (37) pomiedzy podstawa (2) i glowica obracaIna (1) wychodzac do ulozyskowania osiowego sa skierowane do dolu. FIG.1 Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 10 zl
PL1973163674A 1972-06-30 1973-06-28 PL87074B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT564272A AT321851B (de) 1972-06-30 1972-06-30 Schwenkwerk für teilschnitt-schrämmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL87074B1 true PL87074B1 (pl) 1976-06-30

Family

ID=3578032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973163674A PL87074B1 (pl) 1972-06-30 1973-06-28

Country Status (20)

Country Link
US (1) US3899212A (pl)
JP (1) JPS5331081B2 (pl)
AR (1) AR203370A1 (pl)
AT (1) AT321851B (pl)
BE (1) BE801772A (pl)
BG (1) BG30179A3 (pl)
BR (1) BR7304876D0 (pl)
CA (1) CA987352A (pl)
CS (1) CS174212B2 (pl)
DD (1) DD104597A5 (pl)
DE (1) DE2332473C3 (pl)
ES (1) ES416390A1 (pl)
FR (1) FR2191017B1 (pl)
GB (1) GB1414211A (pl)
PL (1) PL87074B1 (pl)
RO (1) RO61689A (pl)
SE (1) SE404061B (pl)
SU (1) SU592371A3 (pl)
YU (1) YU35912B (pl)
ZA (1) ZA734358B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4133582A (en) * 1977-10-18 1979-01-09 Kogelmann Wilhelm J Low profile mining machine
US4675035A (en) * 1986-02-24 1987-06-23 Apffel Fred P Carbon dioxide absorption methanol process
AT503381B1 (de) * 2005-12-20 2008-09-15 Voest Alpine Bergtechnik Vortriebs- und gewinnungsmaschine
CN109653744B (zh) * 2019-01-14 2023-05-12 广西恒为建材科技有限公司 一种步履式岩石采掘机

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2284677A (en) * 1940-03-23 1942-06-02 Sullivan Machinery Co Mining apparatus
US2327928A (en) * 1940-05-18 1943-08-24 Sullivan Machinery Co Mining apparatus
US2776809A (en) * 1953-05-19 1957-01-08 Joy Mfg Co Method of and apparatus for mining by drilling, coring, and breaking
US3471888A (en) * 1966-01-03 1969-10-14 Grant Inc Louis A Soaking pit chipper
US3661274A (en) * 1969-01-14 1972-05-09 Frank G Woodside Vehicle mounted hoist

Also Published As

Publication number Publication date
DE2332473B2 (de) 1977-12-08
DD104597A5 (pl) 1974-03-12
SU592371A3 (ru) 1978-02-05
US3899212A (en) 1975-08-12
JPS4943801A (pl) 1974-04-25
FR2191017A1 (pl) 1974-02-01
AT321851B (de) 1975-04-25
JPS5331081B2 (pl) 1978-08-31
BE801772A (fr) 1973-10-15
CA987352A (en) 1976-04-13
CS174212B2 (pl) 1977-03-31
BR7304876D0 (pt) 1974-09-05
GB1414211A (en) 1975-11-19
BG30179A3 (en) 1981-04-15
ZA734358B (en) 1974-06-26
DE2332473A1 (de) 1974-01-17
RO61689A (pl) 1977-05-15
AU5752773A (en) 1975-01-09
SE404061B (sv) 1978-09-18
ES416390A1 (es) 1976-02-16
FR2191017B1 (pl) 1977-05-13
YU178573A (en) 1980-12-31
AR203370A1 (es) 1975-09-08
DE2332473C3 (de) 1978-08-03
YU35912B (en) 1981-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5834662A (en) Arrangement for the rotary actuation of an apparatus on a chassis or foundation
US4779364A (en) Device for a load carrying unit
PL71073B1 (pl)
CA2690530A1 (en) Fixing arrangement for a work piece
US3369672A (en) Turntable drive mechanism
CA1234591A (en) Rotational grapple
PL87074B1 (pl)
US4042272A (en) Hydraulic grab
US3876100A (en) Rotator for lift truck attachments
CN108083149B (zh) 钢丝绳导向装置及旋挖钻机
CA1050930A (en) Material handling apparatus
US2732641A (en) Jespersen
US4197953A (en) Double slewing crane construction
RU2757565C2 (ru) Балансир со смазкой
US4201305A (en) Rotatory crane with plural jibs
US4251112A (en) Apparatus for pivotally positioning a clearing shield for a drum-cutter mining machine
US4147391A (en) Swivel mechanism for kerf-cutting machines
US2707626A (en) Adjustable boring head for continuous mining machine
CN218138088U (zh) 一种上模、卸模、夹模用液压式机械手
JPH01158196A (ja) 掘削機
US1749183A (en) Base for cranes and the like
US5211524A (en) Discharge apparatus for a silo
SU1698491A1 (ru) Рабочее колесо осевого вентил тора
EP0009958B1 (en) Combination crane
JPH11315777A (ja) カムモータ装置