PL70112Y1 - Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej - Google Patents
Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiejInfo
- Publication number
- PL70112Y1 PL70112Y1 PL122103U PL12210313U PL70112Y1 PL 70112 Y1 PL70112 Y1 PL 70112Y1 PL 122103 U PL122103 U PL 122103U PL 12210313 U PL12210313 U PL 12210313U PL 70112 Y1 PL70112 Y1 PL 70112Y1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- opening
- storage
- car
- insulating layer
- small items
- Prior art date
Links
Landscapes
- Table Equipment (AREA)
- Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
Abstract
Przedmiotem wzoru użytkowego jest schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej (roller coaster), mający kształt zbliżony do prostopadłościanu, przedzielonego wewnątrz pionową przegrodą na dwie komory i posiadający otwieraną, uchylną pokrywę (10), wyposażoną w mechanizm zamykania i otwierania, zsynchronizowany z mechanizmem zamykania i otwierania uchwytów zabezpieczających pasażera przed wypadnięciem, przy czym wnętrze (6) schowka wyłożone jest warstwą izolacyjną (7) w postaci miękkiego materiału amortyzującego.
Description
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest schowek, służący do doraźnego przechowywania dowolnych drobnych przedmiotów należących do pasażerów - będących użytkownikami lunaparków i korzystających z różnego typu urządzeń rozrywkowych, instalowanych w parkach rozrywki, zwłaszcza do przechowywania przedmiotów w wagoniku podczas jazdy kolejką górską.
Od wieków znane są schowki znajdujące się w obrębie mieszkania, czy domu, służące gospodarczym potrzebom mieszkańców, stanowiące zazwyczaj odrębne pomieszczenie, bądź też wydzieloną przestrzeń w postaci na przykład umiejscowionego pod sufitem pawlacza, antresoli, czy też innej skrytki, wykorzystującej wnęki w ścianach, przestrzeń pod schodami i tym podobne. Schowki gospodarcze są przeznaczone do przechowywania, magazynowania dowolnych przedmiotów, przykładowo takich jak akcesoria do sprzątania mieszkania, torby podróżne, sprzęt sportowy itd. W schowki mogą być ponadto wyposażone niektóre meble, stanowiące element wyposażenia mieszkań - chociażby kredens, w którym w licznych szufladach i schowkach przechowywać można naczynia i przybory stołowe, czy biurko, będące rodzajem mebla skrzyniowego z szufladami, szafkami i skrytkami, przeznaczonymi na różnego typu przybory biurowe.
Niewątpliwą praktyczną funkcję schowków wykorzystuje się często w różnego typu obiektach użyteczności publicznej. Są to na ogół schowki wolnostojące, w postaci metalowych szafek, przedzielonych wewnętrznymi ściankami na mniejsze przestrzenie, zamykanych różnymi znanymi sposobami -na klucz, na szyfr, na zapadki, bądź coraz częściej zaopatrzone w czytnik indywidualnie kodowanej karty magnetycznej z podłużnym otworem do wsuwania karty, sprzężony mechanicznie z dźwignią odry-glowującą. Wszystkie zabezpieczenia, bez względu na ich rodzaj, mają skutecznie chronić przed otwarciem schowka przez niepożądane, obce osoby. Z tego typu rozwiązań korzysta się powszechnie na przykład w szkołach, by zapewnić uczniom osobiste skrytki, w których mogliby przechowywać odzież wierzchnią, stroje i obuwie sportowe, książki, artykuły papiernicze czy inne przydatne przedmioty. Tego typu schowki znane są wszystkim ceniącym aktywny wypoczynek i uprawiającym sport, korzystającym z zamkniętych obiektów sportowych, wyposażonych w szatnie (na przykład baseny, Aquaparki, siłownie i tym podobne). Wolnostojące schowki spotyka się często na korytarzach czy w holach dworców kolejowych, bądź autobusowych, do których podróżni mogą na krótki czas schować bagaż czy torbę z laptopem, instrument lub dowolny inny przedmiot, który - uwzględniając jego wymiary i kształt - zmieści się w schowku. Identyczne rozwiązania stosuje się w sklepach wielkogabarytowych typu galerie handlowe czy markety - by kupujący nie wnosili towarów zakupionych w innych, konkurencyjnych sklepach, tylko przechowali je w bezpiecznym, zamkniętym, wyizolowanym miejscu.
Powszechnie znane i zarazem bardzo przydatne są rozmaite schowki, stanowiące element wyposażenia wszelkiego typu pojazdów. Użyteczne są schowki zamontowane w statkach powietrznych, a wśród nich najbardziej popularne schowki stanowiące wyposażenie kabin samolotów pasażerskich, przeznaczone do przechowywania bagażu podręcznego, który można wnieść na pokład samolotu.
Projektanci jednostek pływających, takich jak jachty, łodzie, statki pasażerskie itd. w trosce 0 wygodę amatorów wodnych sportów czy turystyki, starają się projektować jak największą ilość schowków, dbając przy tym nie tyle o fantazyjne kształty, lecz szczególnie o funkcje użyteczne takich skrytek, wykorzystując i zagospodarowując w tym celu rozmaite zakamarki.
Podobny cel przyświeca także projektantom samochodów, zarówno osobowych, dostawczych jak 1 ciężarowych - którzy dbają o wyposażenie pojazdów w praktyczne schowki, umiejscawiając je w rozmaitych miejscach wewnątrz samochodu. Najbardziej znanym i cenionym przez kierowców jest podręczny schowek umieszczony w desce rozdzielczej, umożliwiający przechowywanie w nim drobnych przedmiotów, na przykład przewodników, map, akcesoriów do czyszczenia szyb samochodu, płyt CD, okularów, napojów itp. Z kolei w samochodach specjalistycznych, takich jak chociażby karetki pogotowia, znajduje się duża ilość dodatkowych schowków, przy czym są one tak zaprojektowane, by ich bryły wpasowywały się swym kształtem idealnie w przestrzeń pojazdu i nie utrudniały obsłudze wykonywania stosownych czynności ratowniczych.
Schowek tego typu znany jest na przykład z polskiego opisu wzoru użytkowego Ru. 57048, pokazany na rysunku Pos. I. Schowek według tego rozwiązania wykonany jest z laminatu i składa się: z płatu górnego, który tworzy ściankę górną i ściankę przednią skośną, z dwóch ścianek bocznych oraz płatu dolnego, który tworzy ściankę dolną, ściankę tylną i dwa płaty mocujące. Płat górny i płat dolny po sklejeniu tworzą bryłę schowka wpasowywującą się swym kształtem w przednią górną część skorupy nadwozia nad przedziałem kierowcy ambulansu sanitarnego, wykonanego na bazie samochodu osobowego średniej klasy. Drzwiczki schowka otwierane są z przedziału chorego i w stanie otwartym pozostają w poziomie tuż przy podsufitce.
Wskazane powyżej rozwiązania eliminują problem przechowywania rozmaitych drobnych przedmiotów w wydzielonej, zamkniętej przestrzeni pojazdów, jednak bez uwzględnienia specyficznego typu pojazdów, jakimi są kolejki górskie, służące ekstremalnym rozrywkom, instalowane w parkach rozrywki.
Tymczasem istnieje poważny problem przechowania na czas przejażdżki kolejką górską przedmiotów należących do pasażera pojazdu, których nie można schować do kieszeni, a które ze względu na swój ciężar i gabaryty mogą stanowić potencjalne zagrożenie - niebezpieczeństwo dla innych pasażerów, w przypadku wypuszczenia ich z rąk czy zsunięcia się z kolan. Takim potencjalnym zagrożeniem może stać się na przykład torebka damska, saszetka, parasol, okulary, telefon komórkowy, aparat fotograficzny czy kamera video, zwłaszcza podczas pokonywania stromych spadków czy gwałtownych zakrętów, albo tak zwanych inwersji, w trakcie których pociąg z pasażerami przechyla się o więcej niż 155°. Mimo, że kolejki górskie są stosunkowo bezpiecznymi urządzeniami, a ich projektanci starają się wciąż udoskonalać systemy bezpieczeństwa, dbając o coraz nowocześniejsze hamulce awaryjne, łańcuchy wyciągowe czy systemy zabezpieczające pasażerów przed wypadnięciem, to jednak w lunaparkach, zwłaszcza na trasach kolejek górskich, zdarzają się groźne wypadki. Pomijając wypadki śmiertelne oraz poważne uszkodzenia ciała, spowodowane wadliwą konstrukcją torów czy uszkodzeniami mechanicznymi samych pojazdów, albo błędami komputera - powodem wypadków bywa zazwyczaj niefrasobliwość czy bezmyślność osób, które do nich wsiadają. Mimo wyraźnych zakazów i ostrzeżeń ze strony obsługi lunaparków zdarzają się przypadki, że pasażerowie wchodzą do wagonika kolejki z ciężkimi przedmiotami, nie mając świadomości, że taki z pozoru niegroźny przedmiot wypadając z wagonika może kogoś poważnie zranić.
Celem wzoru użytkowego było opracowanie takiej konstrukcji schowka, aby istniała możliwość doraźnego schowania w nim drobnych przedmiotów pasażera na czas przejazdu kolejką górską, co zapewnia niewątpliwie wygodę pasażera, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo wszystkich pozostałych użytkowników tej atrakcji.
Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej, stanowiący przedmiot wzoru użytkowego, ma kształt zbliżony do prostopadłościanu przedzielonego wewnątrz pionową ścianką na dwie komory i posiada otwieraną, uchylną pokrywę, wyposażoną w mechanizm zamykania i otwierania, stanowiący znane rozwiązanie, na przykład zatrzask, magnes. Mechanizm zamykania i otwierania pokrywy zsynchronizowany jest z mechanizmem zamykania i otwierania uchwytów zabezpieczających pasażera przed wypadnięciem. Schowek pozostaje w stanie otwartym tak długo, jak długo pasażerowie nie zajmą miejsc i nie zadziała system zabezpieczający, czyli zamyka się chwilę przed rozpoczęciem jazdy kolejką górską, a otwierany jest samoczynnie dopiero po jej zakończeniu.
Skorupa zewnętrzna schowka wykonana jest z dowolnego trwałego materiału, a jego wnętrze wyłożone jest warstwą izolacyjną w postaci miękkiego materiału amortyzującego, korzystnie pianki poliuretanowej czy sprężystej, przezroczystej folii plastikowej, z umieszczonymi w niej w regularnych odstępach pęcherzykami wypełnionymi powietrzem (tzw. folii bąbelkowej), zapewniającego ochronę kruchym czy wartościowym przedmiotom przed wstrząsami, wibracjami, czy bezwładnym przemieszczaniem się.
Schowek umiejscowiony jest pomiędzy sąsiadującymi ze sobą siedziskami, przy czym nie narusza struktury konstrukcyjnej wagonika lecz stanowi element dodany, trwale połączony z podłogą wagonika i/lub siedziskami, znanymi sposobami.
Dzięki rozwiązaniu wzoru użytkowego uzyskano konstrukcję umożliwiającą wygodne dla pasażera przechowywanie drobnych podręcznych przedmiotów na czas jazdy kolejką górską, jednocześnie wpływając na poprawę bezpieczeństwa innych pasażerów, uczestników ekstremalnej przejażdżki.
Przedmiot wzoru użytkowego uwidoczniony jest na schematycznym rysunku, którego Fig. 1 przedstawia schowek w widoku z przodu, Fig. 2 - schowek w przekroju pionowym wzdłuż linii II - II na Fig. 1, Fig. 3 - schowek w przekroju poziomym wzdłuż linii III - III na Fig. 1, Fig. 4 - schowek w widoku z boku w stanie otwartym, Fig. 5 - schowek w widoku z góry, Fig. 6 - umiejscowienie schowka w przestrzeni wagonika kolejki górskiej typu Launch Coaster w widoku z boku, Fig. 7 - umiejscowienie schowka w przestrzeni wagonika kolejki górskiej typu Launch Coaster w widoku z góry, Fig. 8 - umiejscowienie schowka w przestrzeni wagonika kolejki górskiej typu Spinning Coaster w widoku z boku, a Fig. 9 - umiejscowienie schowka w przestrzeni wagonika kolejki górskiej typu Spinning Coaster w widoku z góry.
Schowek 1 do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, a jego bryła wpasowuje się swym kształtem i gabarytami w przestrzeń klasycznego wagonika 2 kolejki górskiej typu Launch Coaster. Schowek 1 umiejscowiony jest pomiędzy sąsiadującymi ze sobą siedziskami 3 i jest trwale połączony z podłogą 4 wagonika 2 za pomocą znanych środków nieuwidocznionych na rysunku.
Skorupa zewnętrzna 5 schowka 1 wykonana jest z trwałego, sztywnego materiału, a jego wnętrze 6 wyłożone jest warstwą izolacyjną 7. Wewnątrz schowka 1 znajduje się przegroda 8, dzieląca schowek 1 na dwie równej wielkości komory 9a i 9b, przeznaczone - po jednej komorze - dla dwóch siedzących obok siebie pasażerów.
Schowek 1 posiada otwieraną, uchylną pokrywę 10, wyposażoną w nieuwidoczniony na rysunku samoczynny mechanizm zamykania i otwierania. Mechanizm zamykania i otwierania pokrywy 10 zsynchronizowany jest z mechanizmem zamykania i otwierania nieuwidocznionych na rysunku uchwytów zabezpieczających pasażera przed wypadnięciem.
Schowek 1 pozostaje w stanie otwartym tak długo, jak długo pasażerowie nie zajmą miejsc i nie zadziała system zabezpieczający. Krótką chwilę przed rozpoczęciem jazdy kolejką górską, zamyka się automatycznie od góry uchwyt zabezpieczający i w tym samym momencie zostaje zamknięty schowek 1. Z kolei po zakończeniu przejażdżki, gdy wagonik zatrzymuje się na peronie i automatycznie podnoszą się zabezpieczające uchwyty, równocześnie otwierany jest schowek 1.
Claims (6)
1. Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej, znamienny tym, że ma kształt zbliżony do prostopadłościanu przedzielonego wewnątrz pionową przegrodą (8) na dwie komory (9a, 9b) i posiada otwieraną, uchylną pokrywę (10), wyposażoną w mechanizm zamykania i otwierania, stanowiący znane rozwiązanie, zsynchronizowany w znany sposób z mechanizmem zamykania i otwierania uchwytów zabezpieczających pasażera przed wypadnięciem, przy czym wnętrze (6) schowka (1) wyłożone jest warstwą izolacyjną (7) w postaci miękkiego materiału amortyzującego.
2. Schowek według zastrz. 1, znamienny tym, że jest umiejscowiony pomiędzy sąsiadującymi ze sobą siedziskami (3) i jest trwale z nimi połączony.
3. Schowek według zastrz. 1, znamienny tym, że jest umiejscowiony pomiędzy sąsiadującymi ze sobą siedziskami (3) i jest trwale połączony z podłogą (4) wagonika (2).
4. Schowek według zastrz. 1, znamienny tym, że jest umiejscowiony pomiędzy sąsiadującymi ze sobą siedziskami (3) i jest trwale połączony z podłogą (4) wagonika (2) i siedziskami (3).
5. Schowek według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwę izolacyjną (7) stanowi pianka poliuretanowa.
6. Schowek według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwę izolacyjną (7) stanowi sprężysta, przezroczysta folia plastikowa, z umieszczonymi w niej w regularnych odstępach pęcherzykami wypełnionymi powietrzem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL122103U PL70112Y1 (pl) | 2013-05-31 | 2013-05-31 | Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL122103U PL70112Y1 (pl) | 2013-05-31 | 2013-05-31 | Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL122103U1 PL122103U1 (pl) | 2014-12-08 |
PL70112Y1 true PL70112Y1 (pl) | 2018-07-31 |
Family
ID=52003438
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL122103U PL70112Y1 (pl) | 2013-05-31 | 2013-05-31 | Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL70112Y1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2735587C1 (ru) * | 2017-05-22 | 2020-11-05 | ЮНИВЕРСАЛ СИТИ СТЬЮДИОС ЭлЭлСи | Система управления незакрепленными предметами для аттракционов для катания в парке развлечений (варианты) |
-
2013
- 2013-05-31 PL PL122103U patent/PL70112Y1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL122103U1 (pl) | 2014-12-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2236437T3 (es) | Armario retractil. | |
CN102140858A (zh) | 多功能旋转救生器 | |
US20130200765A1 (en) | Concealable workstation for boats | |
JP6379326B2 (ja) | 津波避難用浮遊体 | |
JP4777874B2 (ja) | 子供向けプレイコンテナを備える旅客機 | |
PL70112Y1 (pl) | Schowek do przechowywania drobnych przedmiotów w wagoniku kolejki górskiej | |
CA2934779C (en) | Travel case | |
AU2014238259B2 (en) | Device and method for simulating a transportation emergency | |
US20100107511A1 (en) | Capsul Sleeping Units | |
JP2020195749A (ja) | 多機能カート | |
CN201256750Y (zh) | 地震安全护身衣柜 | |
US20070084811A1 (en) | Portable storage unit | |
CN108657209B (zh) | 用于创造独立空间的帐篷式装置及使用方法 | |
CN108577100B (zh) | 多功能综合保障箱车 | |
CN202337235U (zh) | 车内伸展式收纳结构 | |
CN207822498U (zh) | 一种旋转滑梯 | |
CN202731335U (zh) | 公交候车亭 | |
CN205113067U (zh) | 一种多功能儿童汽车安全座椅 | |
CN202966663U (zh) | 一种飞行器客舱 | |
CN206081373U (zh) | 避震安全舱 | |
CN204767259U (zh) | 一种篮球架 | |
CN103816624A (zh) | 多功能旋转救生器 | |
CN203750061U (zh) | 家用多功能救生舱 | |
CN213619755U (zh) | 一种应用于低龄儿童使用的地铁座位 | |
CN207462000U (zh) | 一种新型车载抽纸包 |