PL69191Y1 - Urzadzenie do pionowego ustawienia i rozlacznego mocowania slupka w stalym fundamencie - Google Patents

Urzadzenie do pionowego ustawienia i rozlacznego mocowania slupka w stalym fundamencie

Info

Publication number
PL69191Y1
PL69191Y1 PL124336U PL12433615U PL69191Y1 PL 69191 Y1 PL69191 Y1 PL 69191Y1 PL 124336 U PL124336 U PL 124336U PL 12433615 U PL12433615 U PL 12433615U PL 69191 Y1 PL69191 Y1 PL 69191Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
post
anchor
insert
anchor insert
foundation
Prior art date
Application number
PL124336U
Other languages
English (en)
Other versions
PL124336U1 (pl
Inventor
Martin Chadima
Original Assignee
Mc Velox Praha S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mc Velox Praha S R O filed Critical Mc Velox Praha S R O
Publication of PL124336U1 publication Critical patent/PL124336U1/pl
Publication of PL69191Y1 publication Critical patent/PL69191Y1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2253Mounting poles or posts to the holder
    • E04H12/2269Mounting poles or posts to the holder in a socket
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01FADDITIONAL WORK, SUCH AS EQUIPPING ROADS OR THE CONSTRUCTION OF PLATFORMS, HELICOPTER LANDING STAGES, SIGNS, SNOW FENCES, OR THE LIKE
    • E01F8/00Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic
    • E01F8/0005Arrangements for absorbing or reflecting air-transmitted noise from road or railway traffic used in a wall type arrangement
    • E01F8/0023Details, e.g. foundations

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Opis wzoru
Wzór użytkowy dotyczy konstrukcji urządzenia do pionowego ustawienia i rozłącznego mocowania słupka w stałym fundamencie, zwłaszcza słupka mobilnego ekranu akustycznego w budownictwie drogowym.
Mobilne ekrany akustyczne, budowane na ograniczony czas wzdłuż dróg transportowych, mają za zadanie absorbować i/lub chronić otoczenie przed hałasem, spowodowanym przez ruch pojazdów. Składają się one z podłużnych pryzmokształtnych fundamentów betonowych, które układane jeden za drugim w ścisły szereg przylegają swymi dennymi ścianami do jezdni lub pobocza drogi. Z ich górnych ścian wystają pionowe słupki, do których mocowane są pionowe krawędzie płyt akustycznych, a ich dolne krawędzie przylegają do górnej ściany lub ciągłego wzdłużnego rowka wykonanego w górnej ścianie fundamentu betonowego. Stopki słupków zamocowane są w fundamencie betonowym rozłącznie tak, że są wsuwane w pionowe, dopasowane otwory, jak przykładowo przedstawiono w opisie AT 393 146 B1, albo przykręcone są do fundamentu betonowego przez kołnierze stopki, jak przedstawiono w opisie CZ 17 572 U1. Wadą takich mocowań jest to, że nie umożliwiają ustawienia słupków pod kątem w fundamencie betonowym, a więc ich pionowe, względnie prawie pionowe ustawienie uzależnione jest od nachylenia gruntu, względnie pobocza drogi pod denną ścianą fundamentu betonowego w stosunku do płaszczyzny horyzontalnej. Z opisu CZ 19 057 U1 znane jest urządzenie do pionowego ustawiania i rozłącznego mocowania słupka mobilnego ekranu akustycznego w fundamencie betonowym, które umożliwia kątowe ustawienie i rozłączne mocowanie słupka w pozycji pionowej jedynie w pionowej wzdłużnej płaszczyźnie rowka przebiegającego w górnej ścianie fundamentu betonowego. To urządzenie wyposażone jest w blok kotwowy, składający się z dwóch równoległych prostokątnych płyt bocznych, które w swych dolnych partiach wyposażone są w element dystansowy i które poniżej elementu dystansowego są zakotwione, względnie osadzone w fundamencie betonowym. Słupek przekroju w kształcie litery H jest swymi wycięciami w stopce nakładki pasa nałożony na element dystansowy, przy czym jego nakładki pasa od wewnątrz przylegają do równoległych bocznych płyt bloku kotwowego. Słupek zostaje ustawiony pionowo w osi elementu dystansowego i na koniec przymocowany do płyt bocznych bloku kotwowego za pomocą śrub wchodzących w otwory nakładek pasa i otwory w płytach bocznych. Wadą takiego urządzenia jest to, że słupek może być ustawiony pionowo tylko w płaszczyźnie przebiegającej pionowo do osi elementu dystansowego.
Znane są również inne urządzenia do pionowego ustawiania i mocowania słupków w gruncie. Przykładowo z niemieckiego opisu DE 202011003830U1 znane jest mocowanie słupka w zwężającej się, rurokształtnej, zamocowanej w gruncie tulei kotwowej. Tuleja kotwowa posiada zlokalizowane na swej górnej krawędzi trzy symetrycznie rozmieszczone kołnierzowe wypusty ze wzdłużnymi otworami o przebiegu obwodowym, przy czym na te wzdłużne otwory krzyżowo nakładają się od góry wzdłużne otwory kołnierza, przy czym kołnierz swym centralnym otworem nasunięty jest na słupek. Po ustawieniu słupka do pozycji pionowej przez przesunięcie kołnierza na kołnierzowych wypustach tulei kotwowej, następuje mocne dokręcenie śrub. Z opisu EP 1518977 A1, czy też PL 207934 B1 znane jest urządzenie do pionowego ustawienia słupka i rozłącznego mocowania w rurokształtnej lub stożkowej, zwężającej się od góry ku dołowi, zakotwionej w gruncie tulei kotwowej. Do tulei kotwowej najpierw wsuwa się odpowiednio do tulei kotwowej ukształtowany wkład z blachy, albo z tworzywa sztucznego, część piętkową słupka, słupek zaś zostaje ustawiony w pozycji pionowej i przestrzeń między słupkiem a ościanowaniem tulei kotwowej zostaje wypełniona ziarnistym materiałem wypełniającym, przykładowo żwirem, szutrem, piaskiem itd. Materiał wypełniający zostaje następnie ubity i od góry nakryty elementem zamykającym, wyposażonym w przynajmniej dwuczęściową pokrywę. Pokrywa zostaje dociśnięta do materiału wypełniającego poprzez pierścieniokształtny odcinek przykręcony śrubami rozmieszczonymi na jego obwodzie do obwodowego kołnierza na górnym końcu tulei kotwowej. Wadą tego rozwiązania jest niepewne mocowanie słupka w tulei kotwowej przy niewielkiej wysokości sypkiego materiału wypełniającego i przy małej długości zatopionej piętki, podczas gdy słupek musi sprostać oddziaływaniu dużych bocznych sił, co ma miejsce w przypadku słupków do ekranów akustycznych. Dalszą wadą jest zastosowanie osobnego elementu konstrukcyjnego, to znaczy odpowiednio do tej tulei kotwowej ukształtowanego wkładu, który zlokalizowany jest pomiędzy tuleją kotwową a materiałem wypełniającym, mającym za zadanie utrzymanie zespolenia ziarnistego materiału wypełniającego przy wyciąganiu słupka z tulei kotwowej.
Celem wzoru użytkowego jest opracowanie konstrukcji urządzenia do pionowego ustawienia i do rozłącznego mocowania słupka w stałym fundamencie, zwłaszcza słupka mobilnych ekranów akustycznych w fundamencie betonowym, która umożliwi pionowe ustawienie i rozłączne, pewne mocowanie słupka przy małej długości zatopionej części stopki słupka w mocującym go materiale wypełniającym i wyeliminuje negatywne cechy rozwiązań znanych dotychczas.
Istota wzoru użytkowego polega na tym, że wkład kotwiący ma postać ostrosłupa ściętego 0 poprzecznych przekrojach w kształcie regularnych czworoboków, a jego pierwsze, naprzeciwległe ściany boczne wyposażone są w zlokalizowane w górnych strefach elementy mocujące do rozłącznego mocowania elementów nastawczych z uchwytami nastawnymi, służącymi do tymczasowego, bocznego wsparcia pionowo ustawionego słupka, przynajmniej do stwardnienia masy wiążącej z betony. Jednocześnie wewnętrzne ściany i dno wkładu kotwiącego mają naniesioną warstwę oddzielającą, separującą masę wiążącą z betonu od wkładu kotwiącego. Jest to korzystne ekonomicznie, ponieważ umożliwia demontaż elementów mocujących uchwytami nastawnymi po stwardnieniu masy wiążącej 1 wykorzystanie ich przy ustawianiu kolejnego słupka.
Celowym jest także, aby dwie wzajemnie naprzeciwległe drugie ściany boczne wkładu kotwiącego posiadały zlokalizowane w górnej strefie kształtowe wycięcia, które wpasowują się w ciągłe wzdłużne rowki w górnej ścianie fundamentu betonowego, przy czym wkład kotwiący zatopiony jest w tym fundamencie betonowym. Umożliwia to pewne pasowanie dolnej krawędzi płyty akustycznej w ciągłym wzdłużnym rowku w górnej ścianie fundamentu betonowego i włożenie bocznej pionowej krawędzi w pionowy wpust piętki o przekroju w kształcie litery H.
Korzystnym jest także, gdy elementy mocujące stosowane do rozłącznego mocowania elementów nastawczych służą również do zamiennego zamocowania pokrywy ochronnej od góry na stężałym betonie, co zabezpiecza zamocowany słupek przed wyciągnięciem z wkładu kotwiącego w kierunku pionowym.
Ze względów praktycznych warstwa oddzielająca może być folią.
Możliwym jest również wykonanie warstwy oddzielającej z powłoki adhezyjnej, naniesionej na wkład kotwiący poprzez natrysk, względnie pomalowanie.
Zasadniczą zaletą urządzania według wzoru użytkowego jest to, że umożliwia stabilne mocowanie krótszej stopy słupka w stałym fundamencie, względnie w gruncie, pozwalające stawić opór dużym siłom bocznym, wywieranym przykładowo na ekran akustyczny przez wiejący wiatr. Ponieważ stężała masa wiążąca z betonu nie jest związana na stałe ze ścianami wkładu kotwiącego dzięki obecności warstwy oddzielającej, stąd przy demontażu możliwe jest wyciągnięcie jej z wkładu kotwiącego wraz ze słupkiem w kierunku pionowym.
Wzór użytkowy został przedstawiony na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia część ekranu akustycznego ustawionego w widoku z przodu, fig. 2 pokazuje przekrój A-A z fig. 1, fig. 3 przedstawia wkład kotwiący z ustawionym słupkiem przed zatopieniem w masie wiążącej w widoku perspektywicznym, fig. 4 pokazuje elementy nastawcze w stanie rozłożonym w widoku perspektywicznym z widokiem na pokrywę ochronną, a fig. 5 - wkład kotwiący z zamocowanym fragmentem słupka w widoku perspektywicznym.
Jak widać na załączonych figurach rysunku, mobilny ekran akustyczny zbudowany jest z fundamentów betonowych 1 o postaci zbliżonej do podłużnych pryzm, które swymi dennymi ścianami 11 osadzone są na jezdni, bądź na poboczu drogi i ustawione są w szeregu, bezpośrednio jeden za drugim. Z ich górnych ścian 12 wystają pionowe słupki 2 o przekroju w kształcie litery H, do których pionowymi krawędziami przymocowane są płyty dźwiękochłonne 3, których dolne krawędzie leżą w ciągłych wzdłużnych rowkach 13 górnej ściany 12 fundamentu betonowego 1. Stopki słupków 2 są rozłącznie zamocowane we wkładach kotwiących 4, zatopionych w fundamencie betonowym 1. Wkłady kotwiące 4 uformowane są na kształt ściętych ostrosłupów w lustrzanym odbiciu i zwężają się od góry ku dołowi tak, że ich przekroje mają kształt czworokątów. Naprzeciwległe ściany boczne 41, 42 oraz dno 43 wykonane są z gładkiej stali metodą spawania. Dla pewnego mocowania w fundamencie betonowym 1 dno 43 kołnierzowo wystaje poza naprzeciwległe ściany boczne 41 i 42 wkładu kotwiącego 4. Pierwsze dwie naprzeciwległe ściany boczne 41 wyposażone są w zlokalizowane w ich górnej strefie po stronie wewnętrznej, gdzie przylegają boki 130 ciągłego wzdłużnego rowka 13, w elementy mocujące 5 do mocowania elementów nastawczych 6, służących do tymczasowego wsparcia słupka ustawionego do pozycji pionowej (patrz fig. 3). W prezentowanym przykładzie elementy mocujące 5 utworzone są przez śruby i gwintowane otwory w pierwszych naprzeciwległych ścianach bocznych 41 wkładu kotwiącego 4. Elementy nastawcze 6 utworzone są z prostokątnych płyt, których dolne krawę-
dzie 61 posiadają wycięcia 62 dla śrub mocujących 5 i do ich górnych krawędzi 63, które w istocie dopasowane są do górnej ściany 12 fundamentu betonowego 1, oraz górnej krawędzi pierwszych naprzeciwległych ścian bocznych 41, przymocowane są jarzma prowadzące 64. Na jarzmach prowadzących 64 znajdują się przesuwne przynajmniej w dwóch kierunkach i ustalane przy pomocy śruby i nakrętki uchwyty nastawne 65, służące do bocznego wsparcia słupka 2 podczas ustawiania do pozycji pionowej. Dwie pozostałe, naprzeciwległe ściany boczne 42 wkładu kotwiącego 4 wyposażone są w zlokalizowane w ich górnej strefie kształtowe wycięcia 420, dopasowane do przekroju ciągłego wzdłużnego rowka 13 w górnej ścianie 12 fundamentu betonowego 1. Słupek 2 ustawiany jest do pozycji pionowej w następujący sposób, że naprzeciwległe ściany boczne 41,42 i dno 43 wewnętrznej pustej komory wkładu kotwiowego 4 pokrywa się warstwą oddzielającą 7, przeciwdziałającą sklejeniu, względnie mocnemu przywarciu krzepnącej masy wiążącej 8 do naprzeciwległych ścian bocznych 41, 42 i dna 43. Warstwa oddzielająca 7 wykonana jest z materiału adhezyjnego, przeznaczonego do prefabrykacji, przykładowo występującego na rynku pod nazwą handlową SOK ULTRA, jednakże może być naniesiona jako powłoka malarska, naniesiona natryskowo lub też włożona w postaci folii, itp. Po osadzeniu stopki słupka 2 w pustej komorze wkładu kotwiącego 4 i ustawieniu go w pozycji pionowej uchwyty nastawne 65 opierają się na bokach słupka 2 i mocowane są śrubami mocującymi do elementów nastawczych 6. Do pustej komory między słupkiem 2 a ścianami wkładu kotwiącego 4 wlewa się masę wiążącą 8 aż do pokrywy ochronnej 9, dopasowanej do wysokości dna ciągłego wzdłużnego rowka 13, względnie dolnych powierzchni kształtowych wycięć 420 w drugich naprzeciwległych ścianach bocznych 42 i pozostawia do stężenia względnie stwardnienia. Następnie po zluzowaniu elementów mocujących 5 usuwa się elementy nastawcze 6, a za pomocą elementów mocujących 5 mocuje się pokrywy ochronne 9 do pierwszych naprzeciwległych ścian bocznych 41. Pokrywy ochronne 9 są od góry posadowione na stwardniałej masie wiążącej 8 i zapobiegają wyciągnięciu jej do góry z wkładu kotwiącego 4. Dzięki sztywnej masie wiążącej 8, która wypełnia przestrzeń między górną powierzchnią słupka 2 a pokrytymi warstwą oddzielającą 7 naprzeciwległymi ścianami bocznymi 41, 42 i dnem 43 wkładu kotwiącego bez luzów, nawet przy oddziałujących na słupek 2 ekstremalnie wysokich siłach bocznych nie dochodzi do kątowych wychyleń, co przy wypełnieniu z materiałów sypkich, zamiast masy wiążącej, jest możliwe. Dzięki warstwie oddzielającej 7 masa wiążąca 8 nie przywiera do naprzeciwległych ścian bocznych 41, 42, ani do dna 43 wkładu kotwiącego 4 i po odkręceniu pokryw ochronnych 9 możliwe jest pionowe wyciągnięcie słupka 2 wraz z zastygłą masą wiążącą 8 dzięki stożkowemu ukształtowaniu naprzeciwległych ścian bocznych 41,42.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Urządzenie do pionowego ustawienia i rozłącznego mocowania słupka w stałym fundamencie, ze zwężającym się ku dołowi, osadzonym w stałym fundamencie wkładem kotwiącym do mocowania dolnej części słupka, przy czym wkład kotwiący w swej górnej części posiada uchwyty nastawne, zapewniające boczne mocowanie słupka w pozycji pionowej, natomiast komora, przykładowo pusta komora pomiędzy ustawionym słupkiem a wkładem kotwiącym wypełniona jest materiałem wypełniającym, natomiast wkład kotwiący izolowany jest od materiału wypełniającego z masy wiążącej, znamienne tym, że wkład kotwiący (4) ma postać ostrosłupa ściętego o poprzecznych przekrojach w kształcie regularnych czworoboków, a jego pierwsze, naprzeciwległe ściany boczne (41) wyposażone są w zlokalizowane w górnych strefach elementy mocujące (5) do rozłącznego mocowania elementów nastawczych (6) z uchwytami nastawnymi (65), które służą do tymczasowego bocznego wsparcia pionowo ustawionego słupka (2) przynajmniej do stwardnienia masy wiążącej (8), przy czym wewnętrzne ściany (41, 42) i dno (43) wkładu kotwiącego (4) mają naniesioną warstwę oddzielającą (7), separującą masę wiążącą (8) z betonu od wkładu kotwiącego (4).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drugie naprzeciwległe ściany boczne (42) wyposażone są w zlokalizowane w górnej strefie wkładu kotwiącego (4) kształtowe wycięcia (420), pasujące do ciągłego wzdłużnego rowka (13) w górnej ścianie (12) fundamentu betonowego (1), przy czym wkład kotwiący (4) jest zatopiony w fundamencie betonowym (1).
PL124336U 2014-09-15 2015-08-24 Urzadzenie do pionowego ustawienia i rozlacznego mocowania slupka w stalym fundamencie PL69191Y1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29973U CZ27630U1 (cs) 2014-09-15 2014-09-15 Zařízení k svislému ustavení a rozebiratelnému upevnění sloupku do pevného podkladu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL124336U1 PL124336U1 (pl) 2016-03-29
PL69191Y1 true PL69191Y1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=52145187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL124336U PL69191Y1 (pl) 2014-09-15 2015-08-24 Urzadzenie do pionowego ustawienia i rozlacznego mocowania slupka w stalym fundamencie

Country Status (6)

Country Link
AT (1) AT15152U1 (pl)
CZ (1) CZ27630U1 (pl)
DE (1) DE202015006015U1 (pl)
HU (1) HU4597U (pl)
PL (1) PL69191Y1 (pl)
SK (1) SK7678Y1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2018100163B4 (en) * 2018-02-05 2019-03-14 North, Ron MR Reusable Below Ground Post Support

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT393146B (de) 1989-04-14 1991-08-26 Universale Bau Aktiengesellsch Betonsockel zur herstellung einer aus aneinandergereihten, mit ihren stirnflaechen aneinanderliegenden betonsockeln gefertigten leiteinrichtung
US5689927A (en) * 1997-01-22 1997-11-25 Knight, Sr.; Larry E. Concrete post usable with a sound barrier fence
DE19960854B4 (de) 1999-05-21 2006-05-18 Krinner Innovation Gmbh Anordnung und Verfahren zur Befestigung eines Gegenstandes
CZ17572U1 (cs) 2007-02-23 2007-06-11 Mc Velox Praha, S. R. O. Mobilní protihluková stěna
DE102007050729B3 (de) * 2007-10-22 2009-02-26 Krinner Innovation Gmbh Anordnung und Verfahren zur Befestigung eines Stab-, Rohr- oder Pfostenförmigen Gegenstandes sowie Verfahren zum Herausnehmen desselben
CZ19057U1 (cs) 2008-09-23 2008-11-03 MC VELOX Praha, s.r.o. Betonový základový prvek, obzvláště pro mobilní protihlukovou stěnu
DE202011003830U1 (de) 2011-03-11 2011-05-26 Krinner Innovation GmbH, 94342 Befestigungsvorrichtung für pfostenförmige Gegenstände

Also Published As

Publication number Publication date
HU4597U (en) 2016-01-28
SK50352015U1 (sk) 2016-07-01
CZ27630U1 (cs) 2014-12-18
SK7678Y1 (sk) 2017-02-02
AT15152U1 (de) 2017-01-15
DE202015006015U1 (de) 2015-10-16
PL124336U1 (pl) 2016-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101819533B1 (ko) 데크로드 또는 휀스용 지주대의 지중매립식 기초구조체
US9834922B2 (en) Embedded dowel inserts
PL69191Y1 (pl) Urzadzenie do pionowego ustawienia i rozlacznego mocowania slupka w stalym fundamencie
US6681537B2 (en) Process for the implementation of civil engineering works, swimming pools and water tanks in particular, and means for its implementation
WO1994024372A1 (de) Schutzaufbau und verfahren zu seiner herstellung
US9951493B2 (en) Precast integral post and retaining wall and method for installing same
KR101772938B1 (ko) 도로시설물의 지주 매입형 프리캐스트 기초 구조물 및 이의 시공 공법
KR100190277B1 (ko) 조립식 옹벽장치 및 그 설치방법
JP6905398B2 (ja) 基礎杭と鋼製基礎梁の接合構造およびその接合方法
CN206829786U (zh) 建筑施工围蔽
AT413568B (de) Schwimmbecken
DE2542984A1 (de) Uebungstenniswand mit parabolischer spielflaeche
DE102007018335B4 (de) Fundament für einen Mast
KR100682484B1 (ko) 친환경 옹벽 구조
JP2002356807A (ja) 屋外遊び場
GB2512336A (en) Security barrier comprising gabions
JPH041325A (ja) 箱型法枠及びその施工方法
KR101498190B1 (ko) 낙석방지책 기둥의 하부기초
KR101202608B1 (ko) 경사지용 인도 확장장치 설치방법
JPH06264416A (ja) 雪崩予防柵の設置方法
KR101189041B1 (ko) 말뚝 일체형 방음벽
PL70836Y1 (pl) Podpora pionowa do mocowania w gruncie
KR100645451B1 (ko) 소음차단장치
JPH1161837A (ja) アンカーの支圧具
BRPI1101566A2 (pt) balanÇa de plataforma rodoviÁria ou ferroviÁria e respectivo processo de construÇço in loco