PL68498Y1 - Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim - Google Patents

Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim

Info

Publication number
PL68498Y1
PL68498Y1 PL122985U PL12298514U PL68498Y1 PL 68498 Y1 PL68498 Y1 PL 68498Y1 PL 122985 U PL122985 U PL 122985U PL 12298514 U PL12298514 U PL 12298514U PL 68498 Y1 PL68498 Y1 PL 68498Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
articulated
pantograph
reel
arm
handles
Prior art date
Application number
PL122985U
Other languages
English (en)
Other versions
PL122985U1 (pl
Inventor
Piotr Wawrzaszek
Jacek Grzejdziak
Wojciech Luchowiec
Original Assignee
Wawrzaszek Iss Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandyt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wawrzaszek Iss Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandyt filed Critical Wawrzaszek Iss Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandyt
Priority to PL122985U priority Critical patent/PL68498Y1/pl
Publication of PL122985U1 publication Critical patent/PL122985U1/pl
Publication of PL68498Y1 publication Critical patent/PL68498Y1/pl

Links

Landscapes

  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim.
Znane jest urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim, którego uchwyty mocujące zwijadło kołowe stanowią konstrukcję zintegrowaną z konstrukcją belki zderzaka tylnego pojazdu strażackiego. W znanym rozwiązaniu belka zderzaka tylnego związana jest z ramą podwozia pojazdu strażackiego poprzez mechanizm pantografowy, mający postać rozstawionych na szerokość tej ramy pojazdu strażackiego dwóch pojedynczych zespołów połączonych przegubowo dźwigni pantografowych, stanowiących odcinki kształtowników. Każdy zespół dźwigni pantografowych wyposażony jest w elementy blokujące położenie belki zderzaka tylnego na dwóch skrajnych poziomach. Dźwignie górne pantografowe każdego zespołu dźwigni pantografowych związane są przegubowo z ramą podwozia pojazdu strażackiego poprzez łącznik ramy. Dźwignie dolne pantografowe każdego zespołu dźwigni pantografowych związane są przegubowo z belką zderzaka tylnego pojazdu strażackiego poprzez łącznik belki. Dźwignie górne pantografowe każdego zespołu dźwigni pantografowych związane są przegubowo z dźwigniami dolnymi pantografowymi. Wyższy poziom położenia belki zderzaka tylnego z zamocowanym do niej zwijadłem kołowym w uchwytach mocujących, stosuje się przy przewożeniu zwijadła, natomiast niższy poziom położenia belki zderzaka tylnego z zamocowanym do niej zwijadłem kołowym w uchwytach mocujących, stosuje się przy postoju pojazdu i rozwijaniu węża strażackiego ze zwijadła kołowego. Wyższy poziom położenia belki zderzaka tylnego stosuje się tylko w celu zwiększenia tzw. „kąta zejścia” pojazdu w trudnym terenie. Nie przewiduje się wówczas przewożenia zwijadła. Można natomiast obsługiwać tylny przedział pojazdu przy takim położeniu belki zderzaka. Niższy poziom położenia belki zderzaka tylnego stosuje się podczas poruszania się po drogach utwardzonych (w warunkach szosowych), przy minimalnym wymaganym „kącie zejścia” pojazdu, z zamontowanym czy też niezamontowanym zwijadłem kołowym.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest to, że następuje ingerencja w konstrukcję certyfikowanego zderzaka tylnego pojazdu, gdzie elementy urządzenia mocującego zwijadło kołowe są zabudowywane wprost na konstrukcji zderzaka tylnego pojazdu, na skutek czego certyfikowany zderzak tylny pojazdu traci posiadany certyfikat zgodności z odpowiednimi dyrektywami europejskimi, wymaganymi dla tego typu zderzaków. Przy podniesieniu na górne skrajne położenie zderzaka tylnego, zabudowane na nim urządzenie do mocowania zwijadła kołowego z zamocowanym na nim zwijadłem kołowym, dodatkowo w znacznym stopniu stwarza utrudnienie w korzystaniu z tylnego przedziału sprzętowego pojazdu strażackiego.
Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim według wzoru użytkowego, składa się z belki nośnej związanej z ramą podwozia pojazdu strażackiego poprzez mechanizm pantografowy, mający postać rozstawionych na szerokość tej ramy podwozia dwóch pojedynczych zespołów połączonych przegubowo dźwigni pantografowych. Dźwignie pantografowe stanowią odcinki kształtowników z elementami blokującymi położenie belki nośnej na dwóch skrajnych poziomach. Dźwignie górne pantografowe mechanizmu pantografowego, związane są przegubowo z ramą podwozia poprzez łącznik ramy, natomiast dźwignie dolne pantografowe związane są przegubowo z belką nośną poprzez łącznik belki. Dźwignie górne pantografowe związane są przegubowo z dźwigniami dolnymi pantografowymi. Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego charakteryzuje się tym, że w pobliżu końca belki trwale związane z belką nośną osadzone jest łącze przegubowe belki, które poprzez sworzeń łącza belki wiąże przegubowo belkę nośną z ramieniem nośnym, stanowiącym odcinek kształtownika zaopatrzonego na każdym swoim końcu ramienia w trwale z nim związane łącze przegubowe uchwytów. Łącze przegubowe uchwytów poprzez sworznie łącza uchwytów, łączą przegubowo ramię nośne z uchwytami zwijadła. Z belką nośną po jej stronie przeciwległej względem osadzonego ramienia nośnego, związane są chwyty zderzaka. Sprężyna gazowa przegubowo mocowana jest jednym łączem sprężyny gazowej do wspornika belki związanego trwale z belką nośną a drugim łączem sprężyny gazowej mocowana jest przegubowo do wspornika bocznego, związanego trwale z końcem górnym dźwigni dolnej pantografowej. Łącze przegubowe belki oraz łącza przegubowe uchwytów wyposażone są w blokady ustalające położenie ramienia nośnego względem belki nośnej i uchwytów zwijadła względem ramienia nośnego.
Zaletą urządzenia do mocowania zwijadła według wzoru użytkowego jest jego niezależne mocowanie do ramy podwozia pojazdu strażackiego poprzez mechanizm pantografowy bez naruszania konstrukcji certyfikowanego zderzaka tylnego, jak również to, że nie zostaje zwiększona długość całkowita pojazdu po podniesieniu urządzenia na górny skrajny poziom oraz nie zwiększa się tzw. „kąta zejścia pojazdu”. Ułatwione jest też podnoszenie i opuszczanie urządzenia z zamocowanym zwijadłem przez jednego operatora, dzięki zastosowaniu poręcznych uchwytów związanych z dźwigniami dolnymi pantografowymi oraz sprężyn gazowych niwelujących ciężar urządzenia ze zwijadłem. Z dogodnym dostępem są rozmieszczone zatyczki blokujące oraz utrzymany jest swobodny dostęp do tylnego przedziału sprzętowego nawet po podniesieniu urządzenia z zamocowanym zwijadłem na górny skrajny poziom. W pozycji opuszczonej można także korzystać z podestu zamocowanego do belki nośnej dla zwiększenia wygody obsługi tylnego przedziału zabudowy pojazdu. Możliwe jest rozwijanie węża ze zwijadła zamocowanego na urządzeniu w kierunku zarówno przeciwnym do kierunku jazdy, jak i poprzecznie, dzięki zastosowaniu obracanego ramienia nośnego mocującego zwijadło.
Przedmiot wzoru użytkowego uwidoczniony jest na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat kinematyczny urządzenia do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego, fig. 2 -urządzenie z rozciągniętym mechanizmem pantografowym oraz rozchylonym ramieniem nośnym i rozłożonymi uchwytami zwijadła w rzucie aksonometrycznym, fig. 3 - urządzenie ze złożonym mechanizmem pantografowym oraz z zamkniętym ramieniem nośnym i złożonymi uchwytami zwijadła w rzucie aksonometrycznym, fig. 4 - urządzenie z rozciągniętym mechanizmem pantografowym oraz z zamkniętym ramieniem nośnym i rozłożonymi uchwytami zwijadła w rzucie aksonometrycznym, fig. 5 - urządzenie z rozciągniętym mechanizmem pantografowym oraz z zamkniętym ramieniem nośnym i złożonymi uchwytami zwijadła wsparte na zderzaku tylnym w rzucie aksonometrycznym a fig. 6 przedstawia zwijadło kołowe zawieszone na urządzeniu przy rozciągniętym mechanizmie pantografowym w widoku z boku.
Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim, składa się z belki nośnej 2 związanej z ramą podwozia 28 pojazdu strażackiego poprzez mechanizm pantografowy, mający postać rozstawionych na szerokość tej ramy podwozia 28 dwóch pojedynczych zespołów połączonych przegubowo dźwigni pantografowych. Dźwignie pantografowe stanowią odcinki kształtowników z elementami blokującymi położenie belki nośnej 2 na dwóch skrajnych poziomach. Dźwignie górne pantografowe 31 mechanizmu pantografowego, związane są przegubowo z ramą podwozia 28 poprzez łącznik ramy 29, natomiast dźwignie dolne pantografowe 15 związane są przegubowo z belką nośną 2 poprzez łącznik belki 30. Dźwignie górne pantografowe 31 związane są przegubowo z dźwigniami dolnymi pantografowymi 15. W pobliżu końca belki 1 trwale związane z belką nośną 2 osadzone jest łącze przegubowe belki 3, które poprzez sworzeń łącza belki 4 wiąże przegubowo belkę nośną 2 z ramieniem nośnym 5 stanowiącym odcinek kształtownika zaopatrzonego w pobliżu każdego z dwóch swoich końców ramienia 6, w trwale z nimi związanymi łączami przegubowymi uchwytów 7. Łącza przegubowe uchwytów 7 poprzez sworznie łącza uchwytów 8, łączą przegubowo ramię nośne 5 z uchwytami zwijadła 9. Do belki nośnej 2 po jej stronie przeciwległej względem osadzonego ramienia nośnego 5 mocowane są chwyty zderzaka 10 podparte na zderzaku tylnym 32. Sprężyna gazowa 11 przegubowo mocowana jest jednym łączem sprężyny gazowej 11 do wspornika belki 12 związanego trwale z belką nośną 2 a drugim przeciwległym łączem sprężyny gazowej 11 mocowana jest przegubowo do wspornika bocznego 13 związanego trwale z końcem górnym 14 dźwigni dolnej pantografowej 15. Osie symetrii wzdłużne 16 obrotu sworznia łącza belki 4 i sworzni łączy uchwytów 8 są równoległe względem siebie. Łącze przegubowe belki 3 oraz łącza przegubowe uchwytów 7 wyposażone są w blokady ustalające położenie ramienia nośnego 5 i uchwytów zwijadła 9 względem belki nośnej 2. Związana z belką nośną 2 płyta łącza belki 17 wchodząca w skład łącza przegubowego belki 3 wyposażona jest w zatyczkę blokującą rozwarcie 18. Ramię nośne 5 w pobliżu łącza przegubowego belki 3 wyposażone jest w trwale z nim związaną płytę łącza uchwytu 19 wchodzącą w skład łącza przegubowego uchwytu 7 z otworem blokującym rozwarcie 20. Otwór blokujący rozwarcie 20 umieszczony jest w zasięgu zatyczki blokującej rozwarcie 18. Belka nośna 2 ma wspornik blokady 21 z otworem blokującym zamknięcie 22 umieszczonego w zasięgu zatyczki blokującej zamknięcie 23 osadzonej w pobliżu zewnętrznego końca ramienia 6 i blisko krawędzi wewnętrznej ramienia 24. Z uchwytem zwijadła 9 związana jest płytka blokująca uchwytu 25, która wyposażona jest w otwory blokujące uchwyt 26 umieszczone w zasięgu zatyczki blokującej uchwyt 27, osadzonej na płytce łącza uchwytu 19. Zwijadło kołowe 33 mocowane jest w uchwytach zwijadła 9. Na belce nośnej 2 mocowany jest podest 34. Koniec każdej z dźwigni górnej pantografowej 31 zaopatrzony jest w uchwyt 35 przeznaczony do podnoszenia i opuszczania belki nośnej 2.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie ochronne Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim, składające się z belki nośnej związanej z ramą podwozia pojazdu strażackiego poprzez mechanizm pantografowy, mający postać rozstawionych na szerokość tej ramy podwozia dwóch pojedynczych zespołów połączonych przegubowo dźwigni pantografowych, stanowiących odcinki kształtowników z elementami blokującymi położenie belki nośnej na dwóch skrajnych poziomach, gdzie dźwignie górne pantografowe mechanizmu pantografowego, związane są przegubowo z ramą podwozia poprzez łącznik ramy, natomiast dźwignie dolne pantografowe związane są przegubowo z belką nośną poprzez łącznik belki, przy czym dźwignie górne pantografowe związane są przegubowo z dźwigniami dolnymi pantografowymi, znamienne tym, że w pobliżu końca belki (1) trwale związane z belką nośną (2) osadzone jest łącze przegubowe belki (3), które poprzez sworzeń łącza belki (4) wiąże przegubowo belkę nośną (2) z ramieniem nośnym (5), stanowiącym odcinek kształtownika zaopatrzonego w pobliżu każdego z dwóch końców ramienia (6) w trwale z danym końcem ramienia (6) związane łącze przegubowe uchwytów (7), które następnie poprzez sworznie łącza uchwytów (8), łączą przegubowo ramię nośne (5) z uchwytami zwijadła (9), przy czym z belką nośną (2) po jej stronie przeciwległej względem osadzonego ramienia nośnego (5) związane są chwyty zderzaka (10), ponadto sprężyna gazowa (11) przegubowo mocowana jest jednym łączem sprężyny gazowej (11) do wspornika belki (12) związanego trwale z belką nośną (2) a drugim przeciwległym łączem sprężyny gazowej (11) mocowana jest przegubowo do wspornika bocznego (13) związanego trwale z końcem górnym (14) dźwigni dolnej pantografowej (15), równocześnie łącze przegubowe belki (3) oraz łącza przegubowe uchwytów (7) wyposażone są w blokady ustalające położenie ramienia nośnego (5) względem belki nośnej (2) i uchwytów zwijadła (9) względem ramienia nośnego (5).
PL122985U 2014-04-10 2014-04-10 Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim PL68498Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL122985U PL68498Y1 (pl) 2014-04-10 2014-04-10 Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL122985U PL68498Y1 (pl) 2014-04-10 2014-04-10 Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL122985U1 PL122985U1 (pl) 2015-10-12
PL68498Y1 true PL68498Y1 (pl) 2016-07-29

Family

ID=54266884

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL122985U PL68498Y1 (pl) 2014-04-10 2014-04-10 Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL68498Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL122985U1 (pl) 2015-10-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4180143A (en) Step for vehicles
US20100089698A1 (en) Pickup truck tailgate ladder
US4264084A (en) Fold-up camper steps
PT1864834E (pt) VECULO ARTICULADO ACOPLáVEL, FORMADO POR VáRIAS PARTES DE VECULO
US20190061629A1 (en) Safety ladder and retaining system for trailer
ES2265339T3 (es) Contenedor de transporte con cortinas deslizantes.
CN205396221U (zh) 一种敞开式客车前围结构
ES2580034T3 (es) Dispositivo para montar una batería
KR101263728B1 (ko) 전후로 기울어지는 블레이드를 갖는 제설기
CN103052753A (zh) 轮式装载机
PL68498Y1 (pl) Urządzenie do mocowania i przewożenia zwijadła kołowego w pojeździe strażackim
RU135976U1 (ru) Устройство для крепления оборудования на транспортном средстве
JP2014202038A (ja) 車両用非常梯子
US1926350A (en) Spare-tire carrier for motor driven vehicles
BR102020014588A2 (pt) Máquina para a construção de estradas na forma de uma finalizadora de estradas ou um veículo alimentador
KR20150018104A (ko) 사이드 가드 구조
US20150061316A1 (en) Scooter lift canopy
CN108372805B (zh) 一种汽车四分座椅
BRPI1103941A2 (pt) Dispositivo de segurança para um sistema de fixação de estepes
US2518278A (en) Collapsible trailer
JP3595626B2 (ja) 走行車両のフロントガード装置
JP7226712B2 (ja) 乗降用ステップ装置
US2582153A (en) Towing apparatus
ES2933449T3 (es) Dispositivo de estribo para vehículo
US2060032A (en) Car loading device