PL68213Y1 - Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym - Google Patents

Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym

Info

Publication number
PL68213Y1
PL68213Y1 PL121833U PL12183313U PL68213Y1 PL 68213 Y1 PL68213 Y1 PL 68213Y1 PL 121833 U PL121833 U PL 121833U PL 12183313 U PL12183313 U PL 12183313U PL 68213 Y1 PL68213 Y1 PL 68213Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
saw blade
ring
ring flange
blade
saw
Prior art date
Application number
PL121833U
Other languages
English (en)
Other versions
PL121833U1 (pl
Inventor
Günter Krempl
Original Assignee
Tkm Austria Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tkm Austria Gmbh filed Critical Tkm Austria Gmbh
Publication of PL121833U1 publication Critical patent/PL121833U1/pl
Publication of PL68213Y1 publication Critical patent/PL68213Y1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23DPLANING; SLOTTING; SHEARING; BROACHING; SAWING; FILING; SCRAPING; LIKE OPERATIONS FOR WORKING METAL BY REMOVING MATERIAL, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23D61/00Tools for sawing machines or sawing devices; Clamping devices for these tools
    • B23D61/02Circular saw blades
    • B23D61/025Details of saw blade body
    • B23D61/026Composite body, e.g. laminated

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Sawing (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Knives (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym do pił tarczowych z korpusem brzeszczotu z ostrzem brzeszczotu (2) podtrzymującym dystalnie zęby piły, który ma położony proksymalnie obszar do zamocowania o większej grubości. Aby przy ekonomicznie uzasadnionej technologii wytwarzania zminimalizować wykrzywianie się ostrza brzeszczotu w ciężkich warunkach pracy i zmniejszyć szkodliwe lub też niekorzystnie wpływające na właściwości tnące drgania narzędzia i wydajność cięcia piły, przy czym określenie celu oznacza także zmniejszenie oddziaływania na środowisko emisji hałasu w obszarze roboczym, jest przewidziane, że korpus brzeszczotu jest utworzony z ostrza brzeszczotu i z co najmniej jednego kołnierza pierścieniowego o takiej samej średnicy wewnętrznej, połączonego z nim proksymalnie nierozłącznie za pomocą co najmniej dwóch procesów spajania według normy DIN 8593.

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym do pił tarczowych, z korpusem brzeszczotu utworzonym z ostrza brzeszczotu podtrzymującego dystalnie zęby piły, które ma proksymalny obszar do zamocowania o większej grubości.
Brzeszczoty pił tarczowych z grubą piastą lub też brzeszczoty pił z kołnierzem pierścieniowym są stosowane w szczególności w urządzeniach do ekonomicznie uzasadnionego wysokowydajnego wytwarzania tarcicy z kłód drzewnych i wielokrotnie są ekstremalnie obciążone.
Po pierwsze, mechaniczne obciążenia pił przy wymaganych dużych prędkościach cięcia przede wszystkim w obszarze mocowania korpusu brzeszczotu są na granicy obciążenia materiału, przy czym, po drugie, drgania korpusu brzeszczotu podczas pracy piły lokalnie nakładają się na obciążenie materiału i w ten sposób w danym przypadku przekraczają wytrzymałość trwałą i mogą prowadzić do uszkodzenia narzędzia. Ponadto drgania lub też wibracje powodują zmniejszenie ostrości krawędzi zębów lub wyłamanie zębów piły z ostrza brzeszczotu.
Brzeszczoty pił z kołnierzem pierścieniowym za pomocą oszlifowania obszaru zewnętrznego mogą być produkowane z krążków lub też blach grubościennych, o wysokiej wytrzymałości. Jednak przy tym nakłady na obróbkę są wysokie i wewnętrzne naprężenia w półwyrobie mogą prowadzić do wygięć, co ewentualnie przy wytwarzaniu pił wymaga kosztownego prostowania. Ponadto przy cięciu z dużym obciążeniem z powodu drgań korpusu brzeszczotu w przejściu do obszaru kołnierza pierścieniowego powstają rysy i mogą spowodować całkowite wyrwanie ostrza brzeszczotu z kołnierza pierścieniowego. W celu zapewnienia lepszego przenoszenia sił i stabilizacji ostrza brzeszczotu podczas pracy zaproponowano już, jak ujawniono w europejskim opisie zgłoszeniowym nr EP 0 865 855 A1, zastosowanie tarczy piasty, która na całej powierzchni jest sklejona z ostrzem brzeszczotu aż do obwodu tarczy piasty. Jednak w praktycznej eksploatacji korpusu brzeszczotu piły z dużą wydajnością takie połączenia klejowe wykazują mały opór połączenia stawiany siłom ścinającym przy zmianie temperatury i ewentualnie zagrożenie pęknięcia przy wieloosiowych naprężeniach.
Stabilizacja kołnierza pierścieniowego na brzeszczocie piły według niemieckiego opisu zgłoszeniowego nr DE 36 14 341 A1 ma być uzyskana za pomocą specjalnych parametrów zamocowania i w wyniku połączenia zamknięciem kształtowym przy użyciu zgrzein punktowych lub połączenia klejowego.
Jednakże połączenie za pomocą zgrzein punktowych, szczególnie podczas drgań brzeszczotu piły, jest bardzo podatne na rozpadnięcie się i niepewne.
Ponadto dokument EP 2 020 271 ujawnia korpus brzeszczotu, który nie dotyka wałka napędowego, gdyż jest osadzony na elemencie kołnierzowym (piasty), którego osiowy obszar ma większą grubość i otwory mocujące. Element kołnierzowy i korpus brzeszczotu są za pomocą śrub połączone rozłącznie, tak że po zużyciu zębów elementu brzeszczotu można go zdjąć z elementu kołnierzowego odkręcając śruby i zastąpić nowym elementem brzeszczotu przez przykręcenie.
Wzór użytkowy ma za podstawę zadanie opracowania brzeszczotu piły z kołnierzem pierścieniowym, który przezwycięża wady tych znanych narzędzi, także w wypadku najtrudniejszych warunków ich pracy. W szczególności przy ekonomicznie uzasadnionym wytwarzaniu brzeszczotu piły według wzoru użytkowego ma być zminimalizowane wykrzywianie się ostrza brzeszczotu w ciężkich warunkach pracy i mają być zredukowane drgania narzędzia szkodliwe lub też niekorzystnie wpływające na właściwości tnące i wydajność cięcia piły, przy czym określenie celu oznacza także zmniejszenie oddziaływania na środowisko emisji hałasu w obszarze roboczym. W następnej kolejności ta redukcja drgań ma umożliwić zastosowanie na brzeszczoty pił materiałów o wyższej wytrzymałości. Zadaniem wzoru użytkowego jest także zastosowanie do wytwarzania pił z kołnierzem pierścieniowym blach z umocnionych materiałów z nałożonymi warstwami ślizgowymi.
Powyżej wspomniany cel wzoru użytkowego osiąga się przez to, że brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym do pił tarczowych, z korpusem brzeszczotu utworzonym z ostrza brzeszczotu podtrzymującego dystalnie zęby piły, które ma położony proksymalnie obszar do mocowania o większej grubości, charakteryzuje się tym, że korpus brzeszczotu jest utworzony z ostrza brzeszczotu i połączonego z nim proksymalnie nierozłącznie za pomocą dwóch procesów spajania kołnierza pierścieniowego o takiej samej średnicy wewnętrznej, przy czym ostrze brzeszczotu i kołnierz pierścieniowy połączone ze sobą nierozłącznie za pomocą klejenia i nitowania tworzą korpus brzeszczotu.
Korzyści uzyskanych z zastosowania wzoru użytkowego należy upatrywać w tym, że nierozłączne połączenie ostrza brzeszczotu i kołnierza pierścieniowego za pomocą dwóch wybranych procesów spajania jest wytwarzane w dużej mierze niezależnie od siebie i w ten sposób wzmocnione, przy czym połączona struktura zdecydowanie zmniejsza skłonność do drgań korpusu brzeszczotu. Osiągane jest przy tym zmniejszenie zużycia krawędzi tnących zębów piły, jak i tłumienie drgań ostrza brzeszczotu.
Zgodnie ze wzorem użytkowym kołnierz pierścieniowy i ostrze brzeszczotu są ze sobą połączone za pomocą co najmniej dwóch współśrodkowych lub współosiowych rzędów nitów o różnym rozstawie osi.
Przez to stabilność korpusu brzeszczotu i okres użytkowania piły z kołnierzem pierścieniowym mogą być udoskonalone lub też przedłużone.
Niespodziewanie wielorzędowe złącze nitowe sklejonych części nie wpływa niekorzystnie na tłumienie drgań korpusu brzeszczotu.
Zgodnie ze wzorem użytkowym osiowe otwory do zamocowania korpusu brzeszczotu na środku napędowym, są utworzone przez co najmniej częściowo stożkowe otwory przyjmując za punkt wyjścia obszar kołnierza pierścieniowego. W ten sposób następuje stabilne i współosiowe ustalenie korpusu brzeszczotu z dokładnym przyleganiem ostrza brzeszczotu do promieniowej powierzchni napędu przy wywieraniu siły docisku na obszar połączenia.
Jeśli ostrze brzeszczotu jest połączone nierozłącznie z kołnierzem pierścieniowym za pomocą kleju i za pomocą nitów, można mówić o wysoce ekonomicznej technologii wytwarzania korpusu brzeszczotu, przy czym w sposób zaskakujący dla specjalisty jest zapewniona wysoka stabilność w warunkach ciężkiej pracy brzeszczotu piły z kołnierzem pierścieniowym.
Zgodnie ze wzorem użytkowym powierzchnie w kierunku promieniowym ostrza brzeszczotu i kołnierza pierścieniowego w obszarze zamocowania korpusu brzeszczotu są wykonane jako płaskie albo wolne od przechyłek profilu.
Osiąga się przez to szczególnie widoczny spokojny bieg i stabilność brzeszczotu piły z kołnierzem pierścieniowym, także przy dużych prędkościach obrotowych. Ten korzystny wariant realizacji korpusu brzeszczotu może być uzyskany dzięki łatwemu, lokalnemu przeszlifowaniu obszaru nitów.
Poniżej wzór użytkowy jest dokładniej objaśniony na podstawie rysunków.
Tak więc przedstawiają: fig. 1 - w widoku brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym według wzoru użytkowego, fig. 2 - przekrój A - A z fig. 1 ostrza brzeszczotu i kołnierza pierścieniowego w obszarze nitu, fig. 3 - przekrój B - B z fig. 1 w obszarze otworu do zamocowania lub też otworu do przykręcania korpusu brzeszczotu, fig. 4 - przekrój C - C z fig. 1 w obszarze nitu i otworu przelotowego.
Na fig. 1 jest przedstawiony brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym S, w którym korpus brzeszczotu 1 jest utworzony z ostrza brzeszczotu 2 i kołnierza pierścieniowego 3. W proksymalnym obszarze korpusu brzeszczotu 1, kołnierz 3 z jednej strony jest połączony na większej powierzchni z ostrzem brzeszczotu 2 za pomocą środków do spajania: nitów 4 i kleju 5. W połączonych częściach ostrza brzeszczotu 2 i kołnierza pierścieniowego 3 przewidziane są częściowo stożkowe otwory do mocowania 6 lub też częściowo stożkowe otwory do przykręcania do (nieprzedstawionego) środka napędowego. Średnica wewnętrzna środkowego otworu 7 korpusu brzeszczotu 1 jest wykonywana z tolerancją pasowania i wraz z częściowo stożkowymi otworami do zamocowania 6 zapewnia dokładne środkowanie korpusu brzeszczotu 1 na środku napędowym.
Otwory w ostrzu brzeszczotu 2 i w kołnierzu 3 dla nitów 4, jak przedstawia fig. 2, w przekroju A - A korpusu brzeszczotu odpowiadają sobie dokładnością pasowania i odpowiednio są wykonane jako rozszerzające się w kierunku na zewnątrz.
Na przedstawieniu rysunkowym nity 4 są umieszczone w dwóch współśrodkowych rzędach i zapewniają łączenie części lub też połączenie ostrza brzeszczotu 2 i kołnierza pierścieniowego 3 z jednej strony przez obróbkę plastyczną, przy czym z drugiej strony klej 5 powoduje dodatkowe zamocowanie siłą przyczepności.
Jedna z powierzchni bocznych korpusu brzeszczotu 1 w obszarze nitów 41 korzystnie jest obrabiana za pomocą obróbki wiórowej.
Na fig. 3 w przekroju B - B przedstawiono otwór do zamocowania ostrza brzeszczotu piły z kołnierzem pierścieniowym S. Częściowo stożkowy otwór 6 rozszerza się w kierunku kołnierza pierście-

Claims (5)

  1. niowego S. Ten wariant realizacji umożliwia dokładne współosiowe przyleganie ostrza brzeszczotu 2 do środka napędowego. W obszarze kołnierza pierścieniowego 3 korpus brzeszczotu 1, jak jest przedstawione na fig. 4, a mianowicie w przekroju C - C, ma otwory przelotowe 8, które ewentualnie mogą być przydatne jako środek pomocniczy przy montażu brzeszczotu piły z kołnierzem pierścieniowym S na środku napędowym. Należy w tym miejscu zauważyć, że brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym 3 według wzoru użytkowego może być wytwarzany z różnymi grubościami ostrza brzeszczotu 2 i kołnierza pierścieniowego 3, a także może mieć z obu stron kołnierze pierścieniowe o różnych średnicach zewnętrznych. Możliwe jest także zastosowanie ostrza brzeszczotu 2 połączonego nierozłącznie za pomocą dwóch procesów spajania z więcej niż jednym kołnierzem pierścieniowym 3. Ponadto możliwe jest zastosowanie na ostrze brzeszczotu 2 i na kołnierze pierścieniowe różnych stopów i/lub materiałów o niejednakowych wartościach właściwości mechanicznych. Zastrzeżenia ochronne 1. Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym do pił tarczowych, z korpusem brzeszczotu utworzonym z ostrza brzeszczotu podtrzymującego dystalnie zęby piły, które ma położony proksymal-nie obszar do mocowania o większej grubości, znamienny tym, że korpus brzeszczotu (1) jest utworzony z ostrza brzeszczotu (2) i z połączonego z nim proksymalnie nierozłącznie za pomocą dwóch procesów spajania kołnierza pierścieniowego (3) o takiej samej średnicy wewnętrznej, przy czym ostrze brzeszczotu (2) i kołnierz pierścieniowy (3) połączone ze sobą nierozłącznie za pomocą klejenia i nitowania tworzą korpus brzeszczotu (1).
  2. 2. Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz pierścieniowy (3) i ostrze brzeszczotu (2) są połączone ze sobą za pomocą co najmniej dwóch współ-środkowych lub współosiowych rzędów nitów o różnym rozstawie osi.
  3. 3. Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym według jednego z powyższych zastrz., znamienny tym, że osiowe otwory do zamocowania korpusu brzeszczotu (1) na środku napędowym są utworzone przez co najmniej częściowo stożkowe otwory, przyjmując za punkt wyjścia obszar kołnierza pierścieniowego (3).
  4. 4. Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym według jednego z powyższych zastrz., znamienny tym, że ostrze brzeszczotu (2) i kołnierz pierścieniowy (3) są połączone ze sobą nierozłącznie za pomocą kleju i nitów.
  5. 5. Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym według jednego z powyższych zastrz., znamienny tym, że powierzchnie promieniowe ostrza brzeszczotu (2) i kołnierza pierścieniowego (3) w obszarze zamocowania korpusu brzeszczotu (1) są wykonane jako płaskie.
PL121833U 2013-01-07 2013-03-12 Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym PL68213Y1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ATGM50002/2013U AT13492U1 (de) 2013-01-07 2013-01-07 Flanschsägeblatt

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL121833U1 PL121833U1 (pl) 2014-07-21
PL68213Y1 true PL68213Y1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=48906063

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL121833U PL68213Y1 (pl) 2013-01-07 2013-03-12 Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT13492U1 (pl)
CZ (1) CZ25700U1 (pl)
FR (1) FR3000697B1 (pl)
LV (1) LV14887B (pl)
PL (1) PL68213Y1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114247935B (zh) * 2021-11-25 2024-05-31 江西铜业集团(余干)锻铸有限公司 一种排屑性能好的圆形锯片

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT505589B1 (de) * 2007-07-26 2011-03-15 Boehler Miller Messer Und Saegen Gmbh Flanschsägeblatt
US20110017043A1 (en) * 2009-07-21 2011-01-27 Angelo Don L Saw blade and saw blade assembly

Also Published As

Publication number Publication date
PL121833U1 (pl) 2014-07-21
FR3000697B1 (fr) 2017-12-22
AT13492U1 (de) 2014-01-15
LV14887A (lv) 2014-07-20
FR3000697A1 (fr) 2014-07-11
LV14887B (lv) 2014-10-20
CZ25700U1 (cs) 2013-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8821124B2 (en) Hybrid structure airfoil
EP2243929B1 (en) Hybrid structure fan blade
US20080292860A1 (en) Ultrasonic Vibration Cutting Method and a Fiber Reinforced Plastic Member Manufactured by the Method
EP2359971B1 (en) Circular saw blade with cutting tips mechanically lockes against multiple force vectors
KR20090117719A (ko) 드릴링 및 리이밍용 커터
US20070095190A1 (en) Disk cutter with plurality of thicker portions
JP4083680B2 (ja) 高剛性複合材料工具バー
PL68213Y1 (pl) Brzeszczot piły z kołnierzem pierścieniowym
JPH0747243B2 (ja) 複合材穿孔用ドリル
US20150354375A1 (en) Hybrid Fan Blade Biscuit Construction
AU2015248420A1 (en) Drill bit
WO2013083019A1 (en) Saw blade
KR101492288B1 (ko) 클러치 마찰 디스크용 마찰 부재
WO2014143265A1 (en) Hybrid fan blade biscuit construction
US10744556B2 (en) Method for forming a toothed article
KR20130036485A (ko) 댐퍼 풀리 허브
JP2906138B1 (ja) 分割外周切れ刃部を備えた丸鋸
JPS5866607A (ja) ドリル
CN116352177A (zh) 一种多金属结合式圆锯片
CN106735371A (zh) 一种适用于大直径深孔加工设备的刀具组件
CN210023954U (zh) 一种切铝锯片
JP3183299U (ja) 丸のこ刃
JP4630437B2 (ja) 工具ヘッド
CN102062139A (zh) 一种轻质高强度附筋转轴
AT505589A1 (de) Flanschsägeblatt