PL67880Y1 - Opatrunek do larwoterapii - Google Patents
Opatrunek do larwoterapiiInfo
- Publication number
- PL67880Y1 PL67880Y1 PL121666U PL12166613U PL67880Y1 PL 67880 Y1 PL67880 Y1 PL 67880Y1 PL 121666 U PL121666 U PL 121666U PL 12166613 U PL12166613 U PL 12166613U PL 67880 Y1 PL67880 Y1 PL 67880Y1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- layer
- dressing
- larvae
- top layer
- bottom layer
- Prior art date
Links
Landscapes
- Materials For Medical Uses (AREA)
Abstract
Opatrunek do larwoterapii zawiera warstwę wierzchnią (4) i warstwę spodnią (5), które wykonane są z siatki polipropylenowej o oczkach w rozmiarze nie większym niż 0,5 mm x 0,5 mm. Warstwa wierzchnia (4) i warstwa spodnia (5) są trwale połączone ze sobą. Pomiędzy warstwą wierzchnią (4) i warstwą spodnią (5) umieszczone są larwy (6) oraz drobne fragmenty pianki z alkoholu poliwinylowego (7).
Description
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest opatrunek stosowany w biochirurgii, inaczej zwanej larwo-terapią, tj. do leczenia owrzodzeń i trudno gojących się ran za pomocą larw.
Podstawowym problemem w leczeniu owrzodzeń lub trudno gojących się ran jest usunięcie martwiczych tkanek. Jednym ze sposobów leczenia jest biochirurgia (larwoterapia), tj. usuwanie tkanek martwiczych za pomocą larw, zwłaszcza larw muchówek. Za pomocą larwoterapii oczyszczane są wszystkie przewlekłe rany, w których zastosowanie sposobów chirurgicznych, antybiotyków, preparatów enzymatycznych lub opatrunków przyspieszających rozpad martwicy jest utrudnione, nieskuteczne lub z innych przyczyn niemożliwe. Larwoterapię stosuje się m.in. u chorych ze stopą cukrzycową, w leczeniu odleżyn, owrzodzeń, rozległych ran urazowych, oparzeń, zakażeń układu kostnego lub zmian nowotworowych, a także w przypadku ciężkich infekcji skóry i tkanki podskórnej wywołanych przez bakterie odporne na antybiotyki.
Znane są dwa rodzaje opatrunków stosowanych w larwoterapii - opatrunek otwarty i opatrunek zamknięty. Przy zastosowaniu opatrunku otwartego wolne larwy umieszczane są bezpośrednio w ranie, na której wierzchu umieszczany jest odpowiednio zbudowany opatrunek utrzymujący larwy w ranie oraz absorbujący nadmiar wysięku. Istotą budowy opatrunku zamkniętego jest zamknięcie larw wewnątrz samego opatrunku, który dopiero umieszczany jest w ranie. Z amerykańskiego opisu patentowego nr US 6,359,189 B1 znany jest opatrunek i sposób leczenia ran z wykorzystaniem larw. Opatrunek według tego rozwiązania jest opatrunkiem zamkniętym w postaci woreczka zrobionego z dwóch arkuszy materiału tekstylnego przypominającego siatkę o drobnych oczkach.
Woreczek taki może być podzielony na oddzielone od siebie komory. W woreczku zamknięte są larwy wyhodowane w warunkach sterylnych. W przypadku woreczka podzielonego na komory, każda z komór zawiera odpowiednią liczbę larw muchówek zależną od wielkości danej komory. Bezpośrednio na woreczku umieszcza się wkładkę z pianki uciętą odpowiednio do kształtu rany, której zadaniem jest absorbowanie nadmiernego wysięku. Rana, w której umieszczony jest woreczek z larwami oraz wkładka absorpcyjna, zakrywana jest folią nieprzepuszczającą powietrze. Folia przylega hermetycznie do krawędzi rany za pomocą kleju. Folia zaopatrzona jest w zaworek z połączoną z nim elastycznie zakrętką. Zaworek służy do wentylacji rany. Zaworek może być dodatkowo połączony z filtrem zapachu. Z międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr WO 2010/005910 A3 znane są opatrunki stosowane w larwoterapii, a także sposoby leczenia z zastosowaniem tych opatrunków. Opatrunek według tego rozwiązania składa się z elastycznej warstwy spodniej o powierzchni pozostającej we właściwym kontakcie ze skórą pacjenta i tak stworzonej, aby swobodnie do niej przylegać. Elastyczna warstwa spodnia zaopatrzona jest od dołu w usuwalną powłokę ochronną. Do elastycznej warstwy spodniej od góry przymocowana jest elastyczna warstwa wierzchnia tworząca część zawiasową. Warstwa wierzchnia zaopatrzona jest w część siatkową, która zawiera wiele otworów skonstruowanych tak, aby zapobiec przedostaniu się młodych larw, usprawnić cyrkulację tlenu i pozwolić na drenaż przezeń rany. Warstwa wierzchnia do warstwy spodniej mocowana jest za pomocą kleju. Warstwa spodnia może być wykonana z materiału przeźroczystego, umożliwiającego dostrzeżenie przezeń zarysu rany pacjenta, zaznaczenie konturu rany i wycięcie odpowiedniego otworu odpowiadającego tak zaznaczonemu konturowi.
Alternatywnie warstwa spodnia zawierać może fabryczne znakowania ułatwiające wycięcie odpowiedniego otworu, a także służące do tego odpowiednie perforacje lub nacięcia. Odpowiednio wyciętą powierzchnię spodnią opatrunku umieszcza się na ranie pacjenta. Powierzchnia spodnia opatrunku przylega hermetycznie do skóry za pomocą kleju. Po umieszczeniu spodniej warstwy opatrunku w ranie umieszcza się odpowiednią liczbę larw, a na warstwie spodniej opatrunku umieszcza się warstwę wierzchnią. Opatrunek według tego rozwiązania zaopatrzony może być dodatkowo w drugą warstwę wierzchnią, w takim rozwiązaniu pomiędzy pierwszą warstwą wierzchnią a drugą warstwą wierzchnią umieszczą się materiał absorbujący. Materiał absorbujący może być również umieszczony bezpośrednio na pojedynczej warstwie wierzchniej opatrunku.
Zagadnieniem technicznym do rozwiązania jest opracowanie nowego zamkniętego opatrunku do larwoterapii prostego w budowie, ekonomicznego w produkcji, skutecznego i komfortowego w użyciu.
Opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zawiera warstwę wierzchnią i warstwę spodnią wykonane z siatki polipropylenowej o oczkach w rozmiarze nie większym niż 0,5 mm x 0,5 mm.
Warstwa wierzchnia i warstwa spodnia są trwale połączone ze sobą. Pomiędzy warstwą wierzchnią i warstwą spodnią umieszczone są larwy oraz drobne fragmenty pianki z alkoholu poliwinylowego zapewniające odpowiednie mikrośrodowisko larwom oraz przeciwdziałające zapadnięciu się opatrunku.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, posiada warstwę wierzchnią i warstwę spodnią wykonaną z materiału elastycznego.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zawiera, umieszczone pomiędzy warstwą wierzchnią i warstwą spodnią larwy muchówki Phaenicia sericata.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zawiera umieszczoną pod warstwą spodnią warstwę hydrokoloidalną zabezpieczającą zdrową tkankę wokół rany, wyciętą odpowiednio do kształtu rany.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zawiera warstwę hydrokoloidalną o krawędziach wystających poza krawędź warstwy spodniej.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zawiera powłokę ochronną umieszczoną na warstwie wierzchniej w postaci opatrunku jałowego z siatki poliamidowej o krawędziach od spodu zaopatrzonych w klej.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zaopatrzony jest w umieszczoną na powłoce ochronnej warstwę materiału o właściwościach absorpcyjnych i/lub bakteriobójczych.
Korzystnie opatrunek do larwoterapii, według wzoru użytkowego, zaopatrzony jest w umieszczoną na powłoce ochronnej warstwę materiału o właściwościach absorpcyjnych wykonaną z pianki silikonowej.
Rozwiązanie według wzoru użytkowego jest zilustrowane na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia opatrunek w widoku ogólnym z góry, fig. 2 przedstawia przekrój opatrunku wzdłuż linii A-A na fig. 1, a fig. 3 przedstawia rysunek w widoku aksonometrycznym rozstrzelonym.
Opatrunek 1 według wzoru użytkowego, jak przedstawiono na rysunku, zawiera warstwę wierzchnią 4 i warstwę spodnią 5, wykonane z siatki polipropylenowej o oczkach w rozmiarze nie większym niż 0,5 mm x 0,5 mm, trwale połączone ze sobą. Pomiędzy warstwą wierzchnią 4 i warstwą spodnią 5 umieszczone są larwy 6, korzystnie larwy muchy Phaenicia sericata, a także fragmenty pianki z alkoholu poliwinylowego 7. Fragmenty pianki 7 dzięki właściwościom absorpcyjnym i odpowiedniej sztywności zapewniają lepsze działanie opatrunku - zapewniają odpowiednie mikrośrodowisko, chroniąc tym samym umieszczone w opatrunku larwy przed obumarciem oraz przeciwdziałają zapadnięciu się opatrunku. Warstwa wierzchnia 4 opatrunku 1 i warstwa spodnia 5 opatrunku 1 wykonane są z materiału elastycznego, pozwalającego na dostosowywanie się kształtu opatrunku 1 do kształtu rany. Materiał, z którego wykonane są warstwa wierzchnia 4 i warstwa spodnia 5 opatrunku 1, ma postać siatki polipropylenowej o oczkach w rozmiarze nie większym niż 0,5 mm x 0,5 mm uniemożliwiających przedostanie się larw 6 na zewnątrz opatrunku 1. Pod krawędzią 3 warstwy spodniej 5 opatrunku 1 umieszczona jest warstwa hydrokoloidalną 8, wycięta odpowiednio do kształtu rany, która służy do ochrony zdrowej tkanki wokół rany. Korzystnie na warstwie wierzchniej 4 opatrunku 1 umieszczona jest powłoka ochronna 2 w postaci opatrunku jałowego z siatki poliamidowej o krawędziach od spodu zaopatrzonych w klej służąca do unieruchomienia opatrunku w ranie pacjenta i przytwierdzenia go do skóry. Na warstwie ochronnej 2 umieszczona jest warstwa z materiału 10 o właściwościach absorpcyjnych i/lub bakteriobójczych wykonana z pianki silikonowej, korzystnie zawierająca jony srebra, chroniąca przed wydostawaniem się na zewnątrz zapachu oraz nadmiaru wysięku.
Opatrunek, według wzoru użytkowego, służy do stosowania w larwoterapii, tj. leczeniu owrzo-dzeń i trudno gojących się ran z wykorzystaniem larw. Opatrunek, według wzoru użytkowego, z uwagi na zastosowanie ograniczonej ilości elementów oraz umieszczenie elementów zapewniających odpowiednie mikrośrodowisko bezpośrednio w komorze z larwami, jest prosty w budowie i ekonomiczny w produkcji. Podobnie, dzięki umieszczeniu elementów zapewniających odpowiednie mikrośrodowisko bezpośrednio w komorze z larwami oraz zastosowaniu elastycznego materiału dostosowującego się kształtem do kształtu rany, opatrunek, według wzoru użytkowego, jest skuteczny w leczeniu. Jest on również komfortowy w użyciu, a to dzięki umieszczeniu larw wewnątrz zamkniętego opatrunku, uniemożliwiając w ten sposób wzrokowe postrzeganie zawartości opatrunku przez pacjenta, a także dzięki zaopatrzeniu opatrunku w warstwę pianki silikonowej pochłaniającej wysięk i zapachy.
Claims (8)
- Zastrzeżenia ochronne 1. Opatrunek do larwoterapii zawierający warstwę wierzchnią, warstwę spodnią oraz larwy umieszczone pomiędzy tymi warstwami, znamienny tym, że warstwa wierzchnia (4) i warstwa spodnia (5) wykonane są z siatki polipropylenowej o oczkach w rozmiarze nie większym niż 0,5 mm x 0,5 mm oraz tym, że warstwa wierzchnia (4) i warstwa spodnia (5) są trwale połączone ze sobą, a pomiędzy warstwą wierzchnią (4) i warstwą spodnią (5) umieszczone są larwy (6) oraz drobne fragmenty pianki z alkoholu poliwinylowego (7).
- 2. Opatrunek do larwoterapii według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwa wierzchnia (4) i warstwa spodnia (5) wykonane są z materiału elastycznego.
- 3. Opatrunek do larwoterapii według zastrz. 1, znamienny tym, że umieszczone pomiędzy warstwą wierzchnią (4) i warstwą spodnią (5) larwy (6) to larwy muchy Phaenicia sericata.
- 4. Opatrunek do larwotarapii według zastrz. 1, znamienny tym, że pod krawędzią (3) warstwy spodniej (5) umieszczona jest warstwa hydrokoloidalna (8) wycięta odpowiednio do kształtu rany.
- 5. Korzystnie opatrunek do larwoterapii według zastrz. 4, znamienny tym, że krawędzie warstwy hydrokoloidalnej (8) wystają poza krawędź (3) warstwy spodniej (5).
- 6. Opatrunek do larwoterapii według zastrz. 1-5, znamienny tym, że na warstwie wierzchniej (4) umieszczona jest powłoka ochronna (2) w postaci opatrunku jałowego z siatki poliamidowej o krawędziach od spodu zaopatrzonych w klej (9).
- 7. Opatrunek do larwoterapii według zastrz. 1-6, znamienny tym, że na powłoce ochronnej (2) umieszczona jest warstwa materiału (10) o właściwościach absorpcyjnych i/lub bakteriobójczych.
- 8. Opatrunek do larwoterapii według zastrz. 1-7, znamienny tym, że na powłoce ochronnej (2) umieszczona jest warstwa (10) wykonana z pianki silikonowej.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL121666U PL67880Y1 (pl) | 2013-01-09 | 2013-01-09 | Opatrunek do larwoterapii |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL121666U PL67880Y1 (pl) | 2013-01-09 | 2013-01-09 | Opatrunek do larwoterapii |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL121666U1 PL121666U1 (pl) | 2014-07-21 |
PL67880Y1 true PL67880Y1 (pl) | 2015-07-31 |
Family
ID=51179338
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL121666U PL67880Y1 (pl) | 2013-01-09 | 2013-01-09 | Opatrunek do larwoterapii |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL67880Y1 (pl) |
-
2013
- 2013-01-09 PL PL121666U patent/PL67880Y1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL121666U1 (pl) | 2014-07-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN111163734B (zh) | 用于实施传感器的伤口治疗敷料和系统的流体管理 | |
ES2236306T3 (es) | Apositos adaptables. | |
US5336209A (en) | Multi-function wound protection bandage and medicant delivery system with simultaneous variable oxygenation | |
US8252971B2 (en) | Systems and methods for protecting incisions | |
EP3072533B1 (en) | Improved wound dressing | |
CN102448415B (zh) | 保护伤口和控制渗出物的系统 | |
ES2258669T3 (es) | Un aposito para heridas. | |
ES2761290T3 (es) | Sistema de vacío con orificio de vacío para terapia de heridas por vacío | |
US9554944B2 (en) | Medical protruded pads or dressings for wound care including use with orthopedic and prosthetic devices | |
CN103876895A (zh) | 吸液性创面可观察的伤口敷料 | |
CN106572921B (zh) | 两段式伤口敷料组件 | |
CN114126673A (zh) | 吸收性部件 | |
EP2985013B1 (en) | Medical protruded pads or dressings | |
JP6927587B2 (ja) | 固定要素を有する外科用絆創膏 | |
KR102026319B1 (ko) | 개량형 상처치료용 부재 | |
PL67880Y1 (pl) | Opatrunek do larwoterapii | |
CN204106334U (zh) | 一种水凝胶敷料 | |
JP3210850U (ja) | パッド付創傷被覆材 | |
BRPI0604384B1 (pt) | Bandagem adesiva | |
KR200493354Y1 (ko) | 의료용 드레싱 밴드 | |
CN215351522U (zh) | 一种大黄芒硝敷包 | |
WO2024194745A1 (en) | Wound dressings with adhesive borders | |
Nakod | The Development of a Textile Wound Dressing for Vacuum Assisted Wound Therapy. | |
KR200265761Y1 (ko) | 은 코팅층을 갖는 생리대 | |
ES2670320T3 (es) | Disposición de vendaje y procedimiento para el tratamiento de una herida |