PL245156B1 - Betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania - Google Patents

Betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania Download PDF

Info

Publication number
PL245156B1
PL245156B1 PL429472A PL42947219A PL245156B1 PL 245156 B1 PL245156 B1 PL 245156B1 PL 429472 A PL429472 A PL 429472A PL 42947219 A PL42947219 A PL 42947219A PL 245156 B1 PL245156 B1 PL 245156B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concrete
ordinary
beams
lighter
slab
Prior art date
Application number
PL429472A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429472A1 (pl
Inventor
Krzysztof Lis
Original Assignee
Krzysztof Lis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krzysztof Lis filed Critical Krzysztof Lis
Priority to PL429472A priority Critical patent/PL245156B1/pl
Priority to EP20162681.9A priority patent/EP3719229B1/en
Publication of PL429472A1 publication Critical patent/PL429472A1/pl
Publication of PL245156B1 publication Critical patent/PL245156B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B5/00Floors; Floor construction with regard to insulation; Connections specially adapted therefor
    • E04B5/16Load-carrying floor structures wholly or partly cast or similarly formed in situ
    • E04B5/32Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements
    • E04B5/36Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements with form units as part of the floor
    • E04B5/38Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements with form units as part of the floor with slab-shaped form units acting simultaneously as reinforcement; Form slabs with reinforcements extending laterally outside the element
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B5/00Floors; Floor construction with regard to insulation; Connections specially adapted therefor
    • E04B5/02Load-carrying floor structures formed substantially of prefabricated units
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B5/00Floors; Floor construction with regard to insulation; Connections specially adapted therefor
    • E04B5/02Load-carrying floor structures formed substantially of prefabricated units
    • E04B5/04Load-carrying floor structures formed substantially of prefabricated units with beams or slabs of concrete or other stone-like material, e.g. asbestos cement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Panels For Use In Building Construction (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest betonowy panel stropowy obejmujący konstrukcję z betonu zwykłego zawierającą zatopione wewnątrz zbrojenie oraz część materiału lżejszego od betonu zwykłego, charakteryzujący się tym, że betonowa konstrukcja składa się z płyty (3) z betonu zwykłego gdzie zbrojeniem są elementy sprężające (4), oraz co najmniej dwóch betek (5) z betonu zwykłego umieszczonych na płycie (3), przy czym belki (5) wyznaczają na płycie (3) co najmniej jedną pierwszą przestrzeń (6), która wypełniona jest częścią materiału (7) lżejszego od betonu zwykłego połączonego z betonem zwykłym w zakresie pierwszej przestrzeni (6) trwałym wiązaniem chemicznym. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób otrzymywania betonowego panelu stropowego i strop wykonany z wykorzystaniem tego panelu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania.
W budownictwie mieszkalnym i przemysłowym popularne są stropy wykonywane z żelbetowych belek stropowych i pustaków osadzonych między nimi. Pustaki mogą być wykonane z ceramiki, żwirobetonu, żużlobetonu, gruzobetonu, betonu lekkiego, styropianu, gipsu. Żelbetowe belki zabezpieczają pustaki przed uszkodzeniem i są podkładem pod strop. Konstrukcję z belek i pustaków zalewa się nadbetonem, który pokrywa pustaki i wypełnia puste przestrzenie między nimi a belkami.
Największą wadą takich stropów jest czasochłonność wykonania na budowie w związku z wymaganym układaniem pustaków przy sobie. Dla przykładu na 100 m2 stropu gęstożebrowego trzeba ułożyć ok. 700 pustaków o wymiarach 25 x 50 cm i średniej wadze 15 kg noszonych ręcznie przez robotników. Konieczne jest również wykonanie deskowania.
Następną generację stropów prezentuje płyta Filigran. To płyta szalunku traconego zawierająca zbrojenie nośne wzdłużne i poprzeczne oraz zatopione kratownice umożliwiające transportowanie płyt. Takie płyty musiały być każdorazowo projektowane indywidualnie pod wymiar budynku. Ponadto jeśli płyta miała wadę to musiała być wytworzona na nowo. Płyty Filigran nie można było przycinać na placu budowy a ich wielkość wymagała stosowania ciężkiego sprzętu zarówno w produkcji jak i na placu budowy.
Z uwagi na wady płyt typu Filigran opracowano podobne płyty ale o mniejszych gabarytach. Umożliwiło to łatwiejsze wytwarzanie, magazynowanie, transport i wytwarzanie stropów z zastosowaniem takich prefabrykatów.
Drugim nurtem w rozwoju technik wytwarzania stropów jest wytwarzanie takich prefabrykatów, które zapewnią im właściwości termoizolacyjne i dźwiękoizolacyjne. Takie płyty obejmują zwykle wzmocnioną konstrukcję, na której umieszcza się stosunkowo lekkie / piankowe bloczki typu pustaka.
Np. system stropowy według znanego na rynku produktu Master: http://www.konbet.com.pl/System_stropowy_MASTER,1722.html dotyczy systemu obejmującego belki strunobetonowe odpowiadające za nośność stropu oraz dedykowane pustaki stropowe, na podstawie których można zbudować układy o zróżnicowanych wysokościach i rozpiętościach. Pustaki mogą być pustakiem keramzytobetonowym 3-komorowym, betonowym, żwirobetonowym oraz keramzytobetonowym 5-komorowym - pustak ten posiada tzw. górną półkę, przez co przy 24 cm stropie nie wymaga dodatkowego nadbetonu i wykazuje dodatkowe parametry termoizolacyjne.
Z dokumentu EP2189427 (B1) znana jest betonowa struktura budowlana o obniżonej wadze zawierająca co najmniej jedną warstwę prefabrykowanego panelu z lekkiego betonu przymocowanego do wzmocnionej konstrukcji ramowej. Przestrzenie pomiędzy elementami konstrukcji szkieletowej są co najmniej częściowo wypełnione zaprawą murarską zawierającą spieniony polistyren i cementem o konkretnej charakterystyce, również zawierającym spieniony polistyren. Konstrukcja z kolei zakłada użycie materiału: drewna lub metalu.
Zgłoszenie DE2550324 (A1) ujawnia element stropowy dla dachów, sufitów i ścian z pustą ramą utworzoną przez żelbetowe żebra wzdłużne i poprzeczne jako podporę dla części płyty. Ma on warstwę zwykłego betonu przynajmniej na spodzie ramy oraz lekkie wypełnienie między żebrami. Jest to zatem płyta wykonana w technice żelbetowej krzyżowo zbrojona o wymiarach korzystnie ok. 2,5 x 7,5 m. Aby lekkie wypełnienie wprowadzić pomiędzy żebra należy wcześniej wykonać konstrukcję betonową i odczekać do stwardnienia betonu. Następnie zdjąć szalunki i zalać powstałe przestrzenie materiałem lekkim. Jest to metoda bardzo pracochłonna i czasochłonna - na schnięcie betonu trzeba czekać nawet 1-2 dni. Ponadto niemożliwe jest osiągnięcie trwałego wiązania lekkiego materiału z betonem zwykłym.
Z uwagi na wady znanych w stanie techniki rozwiązań istnieje konieczność poszukiwania nowych płyt stropowych, które wychodzą naprzeciw wadom rozwiązań ze stanu techniki. Problemem technicznym jaki rozwiązuje niniejszy wynalazek jest więc zapewnienie betonowego panelu do wytwarzania stropów, który można wykonać szybko, przy niskiej pracochłonności, przygotować niemalże w dowolnych rozmiarach na życzenie klienta, a jednocześnie zapewniający łatwe wytworzenie stropu, który będzie charakteryzował się właściwą dla stropów nośnością oraz wykazywał również właściwości termoizolacyjne i dźwiękoizolacyjne. Zapewnienie takiego panelu wymaga zastosowania specjalnej technologii wytwarzania, która pozwala na uzyskanie trwałego połączenia pomiędzy częścią betonu zwykłego i częścią betonu lżejszego od betonu zwykłego tak aby tworzyły one kompletny, spójny panel, który jest gotowy do użycia.
Przedmiotem wynalazku jest betonowy panel stropowy obejmujący konstrukcję z betonu zwykłego zawierającą zatopione wewnątrz zbrojenie oraz część materiału lżejszego od betonu zwykłego, charakteryzujący się tym, że betonowa konstrukcja składa się z:
- płyty z betonu zwykłego gdzie zbrojeniem są elementy sprężające, oraz
- co najmniej dwóch belek z betonu zwykłego umieszczonych na płycie, przy czym belki wyznaczają na płycie co najmniej jedną pierwszą przestrzeń, w której umieszczona jest część materiału lżejszego od betonu zwykłego, charakteryzujący się tym, że część materiału lżejszego od betonu zwykłego połączona jest z betonem zwykłym w zakresie pierwszej przestrzeni trwałym wiązaniem chemicznym.
Korzystnie betonowy panel stropowy charakteryzuje się tym, że elementami sprężającymi są linki lub druty sprężające.
Korzystnie również gdy betonowy panel stropowy charakteryzuje się tym, że na płycie umieszczone są dwie betonowe belki. Korzystnie betonowe belki umieszczone są na płycie symetrycznie i równolegle względem siebie oraz krawędzi panelu.
Korzystnie materiałem lżejszym od betonu zwykłego jest lekki beton wybrany spośród styrobetonu, perlitobetonu, keramzytobetonu, gazobetonu, pianobetonu. Również korzystnie gdy materiałem lżejszym od betonu zwykłego jest styropian lub poliuretan. Korzystnie też, gdy materiałem lżejszym od betonu zwykłego jest styrobeton wykonany z regranulatu stanowiącego śrutowany styropian z recyklingu.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób otrzymywania betonowego panelu stropowego opisanego powyżej, obejmujący etapy:
a. wykonanie metodą ślizgową z wykorzystaniem urządzenia typu slipformer konstrukcji z betonu zwykłego zawierającej zatopione wewnątrz zbrojenie, gdzie w pierwszej kolejności wytwarza się płytę z betonu zwykłego w technologii betonu sprężonego, gdzie jako zbrojenie stosuje się elementy sprężające, na której formuje się co najmniej dwie belki z betonu zwykłego,
b. wtłoczenie w co najmniej jedną pierwszą przestrzeń wyznaczoną na płycie przez co najmniej dwie belki materiału lżejszego od betonu zwykłego, przy czym etap b. przeprowadzany jest zanim konstrukcja wykonana w etapie a. utrwali się czyli wtedy gdy jest jeszcze mokra i plastyczna.
Płyta panelu korzystnie winna być stosunkowo wąska, w przedziale 30-100 cm. Przy większych bowiem szerokościach płyty panel mógłby pękać.
Rozstaw belek na płycie tworzy niesymetryczny układ przestrzenny - po ułożeniu paneli obok siebie otrzymuje się przestrzenie międzybelkowe: jedną szerszą (przy dwóch belkach równoległych pierwsza przestrzeń), o szerokości np. korzystnie 25 cm wypełnioną materiałem lżejszym od betonu zwykłego i drugą przestrzeń o szerokości np. 15 cm, pustą, którą się wypełnia na budowie nadbetonem (betonem konstrukcyjnym). W drugiej przestrzeni możliwe jest dołożenie dozbrojenia przypodporowego lub innego na ścinanie.
Część materiału lżejszego od betonu zwykłego może być wykonana z wykorzystaniem materiału z recyklingu. Przykładem takiego materiału lżejszego od betonu zwykłego jest śrutowany styropian. Wówczas pozytywnym aspektem wytwarzania wynalazku jest wykorzystywanie materiałów z odzysku, co jest pożądanym aspektem ekologicznym produkcji panelu według wynalazku.
Na ułożonych panelach według wynalazku umieszczone może być korzystnie zbrojenie rozdzielcze i przypodporowe. Zbrojenie rozdzielcze i przypodporowe, zgodnie z normami powinno być stosowane we wszystkich rodzajach stropów, zwłaszcza przy dużych rozpiętościach.
Wynalazek zgodnie z niniejszym opisem eliminuje wady systemów stropowych ze stanu techniki. Przede wszystkim same płyty jak i strop cechują się niską wagą z uwagi na zastosowany materiał wypełnienia przestrzeni między belkami. Niska waga płyty ułatwia jej transport i montowanie. Z kolei niska waga stropu zmniejsza ilość zastosowanej stali w konstrukcji stropu oraz mniej obciąża mury i fundamenty, co pozwala na obniżenie ich nośności lub grubości.
Zamieniając przykładowo 1 m3 betonu konstrukcyjnego, który waży ok. 2400 kg/m3 na beton lekki, który waży ok. 200 kg/1 m3, uzyskać można strop o około 20% lżejszy i jednocześnie cieplejszy.
Pomimo jednak niskiej masy panelu zapewnia on odpowiednią nośność stropu z uwagi na zastosowanie wzmocnień typu strun lub drutu sprężającego znajdujących się zarówno w płycie jak i betonowych belkach, które same w sobie również stanowią wzmocnienie konstrukcji.
Panel według wynalazku - w przeciwieństwie do rozwiązań ze stan techniki - nie ma zbrojenia poprzecznego zatopionego w konstrukcji z betonu zwykłego.
Zastosowanie w produkcji panelu stropowego materiału lżejszego niż beton, korzystnie spienionego tworzywa sztucznego lub zaprawy cementowo-styropianowej zapewnia stropowi według wynalazku wysoką dźwięko- i termoizolacyjność.
Stosowanie gotowych paneli betonowych przy wytwarzaniu stropu wpływa na niskie zużycie betonu na budowie (nadbetonu), bardzo niską pracochłonność, niewielką ilość stempli, szybkość montażu, wysoką standaryzację, modułowość.
Panel według wynalazku cechuje się zatem następującymi zaletami względem paneli i stropów z nich wykonanych znanych ze stanu techniki:
- znacznie zwiększa izolacyjność termiczną stropu,
- znacznie obniża ciężar stropu,
- obniża do minimum ilość podpór a przy niewielkich rozpiętościach do 4 m eliminuje całkowicie konieczność stosowania podpór montażowych,
- zwiększa nośność stropu,
- zmniejsza zużycie deficytowych materiałów i surowców takich jak piasek, żwir, cement,
- obniża zużycie betonu wylewanego na budowie,
- obniża koszty transportu, zmniejsza pracochłonność wykonania stropu na budowie.
W technologii wytwarzania betonowego panelu stropowego wykorzystano nowy sposób. Jest to sposób łączący znaną metodę ślizgową wykonywania płyty z betonu zwykłego oraz następnie belek z betonu zwykłego. Ten etap prac wykonuje się urządzeniem typu „slipformer”. Następnie aby wytworzyć panel według wynalazku należy wtłoczyć pomiędzy co najmniej dwie belki z betonu zwykłego materiał lżejszy od betonu zwykłego. Chcąc uzyskać trwałe połączenie betonu zwykłego z materiałem lżejszym od betonu, należy wtłoczenie wykonać w trakcie odlewania (tłoczenia panelu w końcowej fazie), kiedy beton zwykły panelu jest jeszcze mokry i plastyczny. Wówczas następuje chemiczne związanie betonu zwykłego z materiałem lżejszym od betonu. Ten etap sposobu wykonuje się z wykorzystaniem urządzenia, które precyzyjnie wtłacza materiał lżejszy od betonu w pierwsze przestrzenie między belkami i wyrównuje jednocześnie górną powierzchnię między belkami.
Urządzenie do wtłaczania (ekstruzji) składa się z ślimaka tłoczącego materiał lżejszy od betonu, gardzieli, przez którą następuje rozkładanie tego materiału oraz listwy ograniczającej od góry pierwszą przestrzeń wypełnianą, która formuje i wygładza materiał. Urządzenie do ekstruzji jest znane i stosowane również w produkcji np. płyt stropowych kanałowych.
Dzięki opracowaniu sposobu otrzymywania betonowych paneli uzyskuje się trwałe połączenie powierzchni betonu zwykłego pierwszej przestrzeni z materiałem lżejszym od betonu. Panel jest produktem kompletnym, spójnym, który jest gotowy do użycia. Dzięki zastosowaniu wyżej opisanej technologii część materiału lżejszego od betonu jest elementem panelu i nie musi być wprowadzana do konstrukcji na budowie w postaci odrębnych bloków/pustaków lekkiego materiału.
Wynalazek uwidoczniony jest na rysunku, na którym:
Fig. 1a przedstawia perspektywiczne ujęcie betonowego panelu stropowego według wynalazku.
Fig. 1b przedstawia perspektywiczne ujęcie betonowego panelu stropowego według wynalazku z odsłoniętym fragmentem pierwszej przestrzeni.
Fig. 2 przedstawia perspektywiczne ujęcie betonowych paneli stropowych według wynalazku ułożonych przy sobie z korzystnym zbrojeniem rozdzielczym i przypodporowym.
Fig. 3 przedstawia przekrój poprzeczny przez strop wykonany z panelu według wynalazku.
Poniższe przykłady wykonania wynalazku mają na celu przedstawienie wybranych, korzystnych wariantów wynalazku. Jest oczywiste dla znawcy, iż w zakresie ochrony mieści się więcej realizacji wynalazków niż zaprezentowane poniżej.
Podstawowy wariant panelu stropowego 1 według wynalazku ukazuje Fig. 1a i 1b. Betonowy panel stropowy 1 składa się z konstrukcji 2 wykonanej z betonu zwykłego zawierającej zatopione wewnątrz elementy sprężające 4 stanowiące struny sprężające. Konstrukcja 2 składa się z płyty 3 z betonu zwykłego oraz dwóch belek 5 z betonu zwykłego umieszczonych na płycie 2. Dwie struny przebiegają w płycie 2 pod każdą belką 5, jedna struna przebiega przez każdą belkę 5. Równoległe względem siebie belki 5 wyznaczają na płycie 2 jedną pierwszą przestrzeń 6, która wypełniona jest styrobetonem stanowiącym część materiału 7 lżejszego od betonu zwykłego. Styrobeton połączony jest z betonem zwykłym pierwszej przestrzeni 6 trwałym wiązaniem chemicznym powstałym w procesie ekstruzji.
Wykonany panel 1 ma długość 8 m, szerokość 60 cm, odległość między belkami 5 20 x 20 (druga przestrzeń 10 x odległość między belkami 5).
Możliwe jest wykonanie paneli 1 dłuższych a odległość między belkami 5 zależy od założonej szerokości płyty 2. W zależności od zastosowania / życzenia klienta taki panel 1 może być pocięty na panele o długości od 1 m do 8 m. Odległość między belkami 5 może wynosić również np. do 6 x 34 cm, gdzie pierwszy wymiar to odległość zewnętrzna (druga przestrzeń 10), a drugi wymiar to odległość między belkami 5.
Kolejne korzystne przykłady wykonania wynalazku mogą mieć trzy, cztery, pięć i więcej belek 5.
W kolejnych korzystnych przykładach wykonania wynalazku materiałem lżejszym od betonu może być materiał wymieniony w zastrzeżeniach patentowych. Użyty materiał nie wymusza konieczności stosowania innych parametrów panelu.
Fig. 2 przedstawia betonowe panele stropowe 1 według powyższego przykładu ułożone przy sobie, jak przygotowane do zalania nadbetonem 9 celem utworzenia stropu 8. Ukazana jest druga przestrzeń 10 powstała po przyłożeniu dwóch paneli 1. Fig. 2 prezentuje również jak ułożone mogą być zbrojenie rozdzielcze 11 i przypodporowe 12, niemniej jednak jak wskazano wyżej zbrojenie takie nie jest wymagane dla realizacji wynalazku i rozwiązywania przez wynalazek problemu technicznego.
Strop 8 według wynalazku wyjaśniony jest na Fig. 3. Przedstawiony jest w przekroju poprzecznym strop 8 z betonowymi panelami 1, opisanymi przykładem powyżej, zalanymi nadbetonem 9. Ułożone przy sobie betonowe panele stropowe 1 zalewane są nadbetonem 9 tak, iż wprowadzany jest on zasadniczo w drugie przestrzenie 10 utworzone po przyłożeniu do siebie paneli 1 według wynalazku. Nadbeton 9 pokrywa również część materiału 7 stanowiącego styrobeton.
Wykonanie betonowego panelu stropowego opisanego przykładem realizacji jak powyżej, przedstawia się następująco.
W pierwszej fazie wykonano płytę 3 z betonu zwykłego metodą ślizgową z wykorzystaniem urządzenia typu „slipformer”. Następnie, w drugiej fazie tą samą techniką wytworzono dwie belki 5 na płycie 3. W kolejnym etapie wtłoczono pomiędzy dwie belki 5 z betonu zwykłego ciekły styrobeton. Cykle następują kolejno po sobie, na jednej maszynie, jadącej po torze (formie) z prędkością ok. 2 m/min. Im szybciej wtłoczony będzie styrobeton, tym lepszy będzie efekt związania. Najlepiej wykonać to bezpośrednio po uformowaniu płyty 3 i belek 5. Po wtłoczeniu styrobetonu, następuje równoczesne dojrzewanie betonu zwykłego i styrobetonu. Powstające naprężenia pomiędzy betonami, są znacznie mniejsze niż w innych przypadkach, gdy czasy między fazami będą większe. Temperatura dojrzewania powinna wynosić 40-50°C. Po około 20 godzinach panel 1 jest gotowy do pocięcia na odcinki wg zamówienia klienta i zostaje przetransportowany na magazyn wyrobów gotowych lub bezpośrednio na budowę gdzie zostanie wbudowany.
Dzięki sposobowi według wynalazku uzyskano trwałe połączenie betonu zwykłego ze styrobetonem.
Druga fazę sposobu wykonano z wykorzystaniem urządzenia do wtłaczania (ekstruzji), które składa się z ślimaka tłoczącego styrobeton, gardzieli, przez którą nastąpiło rozkładanie styrobetonu oraz listwy ograniczającej od góry pierwszą przestrzeń 6 wypełnianą, która formuje i wygładza materiał.
Oznaczenia na figurach:
- betonowy panel stropowy
- konstrukcja
- płyta
- elementy sprężające
- belka
- pierwsza przestrzeń
- część materiału lżejszego od betonu zwykłego
- strop
- nadbeton
- druga przestrzeń
- zbrojenie rozdzielcze
- zbrojenie przypodporowe

Claims (8)

1. Betonowy panel stropowy obejmujący konstrukcję z betonu zwykłego zawierającą zatopione wewnątrz zbrojenie oraz część materiału lżejszego od betonu zwykłego, przy czym betonowa konstrukcja składa się z:
- płyty (3) z betonu zwykłego gdzie zbrojeniem są elementy sprężające (4), oraz
- co najmniej dwóch belek (5) z betonu zwykłego umieszczonych na płycie (3), przy czym belki (5) wyznaczają na płycie (3) co najmniej jedną pierwszą przestrzeń (6), w której umieszczona jest część materiału (7) lżejszego od betonu zwykłego, znamienna tym, że część materiału (7) lżejszego od betonu zwykłego połączona jest z betonem zwykłym w zakresie pierwszej przestrzeni (6) trwałym wiązaniem chemicznym.
2. Betonowy panel stropowy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że elementami sprężającymi (4) są linki lub druty sprężające.
3. Betonowy panel stropowy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że na płycie (3) umieszczone są dwie betonowe belki (5).
4. Betonowy panel stropowy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że betonowe belki (5) umieszczone są na płycie (3) symetrycznie i równolegle względem siebie oraz krawędzi panelu (1).
5. Betonowy panel stropowy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że materiałem lżejszym od betonu zwykłego jest lekki beton wybrany spośród styrobetonu, perlitobetonu, keramzytobetonu, gazobetonu, pianobetonu.
6. Betonowy panel stropowy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że materiałem lżejszym od betonu zwykłego jest styropian lub poliuretan.
7. Betonowy panel stropowy według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że materiałem lżejszym od betonu zwykłego jest styrobeton wykonany z regranulatu stanowiącego śrutowany styropian z recyklingu.
8. Sposób otrzymywania betonowego panelu stropowego zdefiniowanego zastrzeżeniem 1, obejmujący etapy:
a. wykonanie metodą ślizgową z wykorzystaniem urządzenia typu slipformer konstrukcji (2) z betonu zwykłego zawierającej zatopione wewnątrz zbrojenie, gdzie w pierwszej kolejności wytwarza się płytę (3) z betonu zwykłego w technologii betonu sprężonego, gdzie jako zbrojenie stosuje się elementy sprężające (4), na której formuje się co najmniej dwie belki (5) z betonu zwykłego,
b. wtłoczenie w co najmniej jedną pierwszą przestrzeń (6) wyznaczoną na płycie (3) przez co najmniej dwie belki (5) materiału lżejszego od betonu zwykłego, przy czym etap b. przeprowadzany jest zanim konstrukcja (2) wykonana w etapie a. utrwali się czyli wtedy gdy jest jeszcze mokra i plastyczna.
PL429472A 2019-04-01 2019-04-01 Betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania PL245156B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429472A PL245156B1 (pl) 2019-04-01 2019-04-01 Betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania
EP20162681.9A EP3719229B1 (en) 2019-04-01 2020-03-12 Concrete floor panel, method of production of such panel and floor made of this panel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429472A PL245156B1 (pl) 2019-04-01 2019-04-01 Betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429472A1 PL429472A1 (pl) 2020-10-05
PL245156B1 true PL245156B1 (pl) 2024-05-27

Family

ID=69960232

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429472A PL245156B1 (pl) 2019-04-01 2019-04-01 Betonowy panel stropowy oraz sposób jego otrzymywania

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3719229B1 (pl)
PL (1) PL245156B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2550324A1 (de) 1975-11-08 1977-05-18 Spannbetonwerk Koch Kg Schichtplattenelement fuer grossformatige bauteile
DE3437706A1 (de) * 1984-10-15 1986-04-17 Siegfried 7971 Aichstetten Gebhart Fertigdeckenelement
DE29518718U1 (de) * 1995-11-25 1996-01-25 Wacon Gmbh Elementrippendecke
HU228967B1 (hu) 2008-11-19 2013-07-29 Loeglen Kft Könnyûsúlyú épületszerkezet, és eljárás annak elõállítására
KR101765334B1 (ko) * 2014-10-02 2017-08-04 (주)한울구조안전기술사사무소 이음 부분이 숨겨진 커플 리브형 프리캐스트 콘크리트 슬래브의 시공방법 및, 이러한 시공방법에 이용되는 프리캐스트 콘크리트 슬래브

Also Published As

Publication number Publication date
PL429472A1 (pl) 2020-10-05
EP3719229A1 (en) 2020-10-07
EP3719229B1 (en) 2022-12-28
EP3719229A9 (en) 2021-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5881524A (en) Composite building system and method of manufacturing same and components therefore
US5373675A (en) Composite building system and method of manufacturing same and components therefor
EP3115523B1 (en) Concrete panel, especially for composite floors, and a composite floor
CN107288256A (zh) 轻质复合保温外墙板、专用模具及其制作方法
UA144242U (uk) Залізобетонна плита, зокрема плита перекриття
RU2643055C1 (ru) Способ изготовления несущих трехслойных панелей
CN110670748A (zh) 钢丝骨架保温预制板、装配式叠合楼板及其制备方法
KR100304861B1 (ko) 건축용단열프리캐스트콘크리트판넬
US5146726A (en) Composite building system and method of manufacturing same and components therefor
RU2440472C1 (ru) Способ возведения монолитной строительной конструкции здания или сооружения "блисс хаус"
GB2254863A (en) Building panel.
KR200178874Y1 (ko) 조립식 pc콘크리트 벽체판넬
WO2016086948A1 (en) The modified hollow core slabs
EP3719229B1 (en) Concrete floor panel, method of production of such panel and floor made of this panel
RU201193U1 (ru) Сталебетонное изоляционное перекрытие
NZ220693A (en) Load bearing structural member of cementitious laminate with tensioned reinforcing
HRP970336A2 (en) Self-bearing lightweight concrete masonry ceiling
CN220150663U (zh) 加强型alc板、楼板结构与墙体结构
PL72602Y1 (pl) Panel stropowy sprężony i zespolony
CZ2009113A3 (cs) Konstrukcní kompozitní prvek, zejména pro stavbu budov
CN201991068U (zh) 夹模边框式芯墙自承重结构多层住宅体系
RU2184816C1 (ru) Сборно-монолитный железобетонный каркас многоэтажного здания "казань-1000"
RU98202U1 (ru) Монолитная строительная конструкция здания или сооружения "блисс хаус"
GB2470084A (en) Building panel comprising a reinforcing cage enclosing a low density core
WO2007012863A1 (en) Building panels and construction of buildings with such panels