PL242244B1 - Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami - Google Patents

Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami Download PDF

Info

Publication number
PL242244B1
PL242244B1 PL433310A PL43331020A PL242244B1 PL 242244 B1 PL242244 B1 PL 242244B1 PL 433310 A PL433310 A PL 433310A PL 43331020 A PL43331020 A PL 43331020A PL 242244 B1 PL242244 B1 PL 242244B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tiles
pins
base
mounting holes
angles
Prior art date
Application number
PL433310A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433310A1 (pl
Inventor
Krzysztof Przystupa
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL433310A priority Critical patent/PL242244B1/pl
Publication of PL433310A1 publication Critical patent/PL433310A1/pl
Publication of PL242244B1 publication Critical patent/PL242244B1/pl

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest zestaw do ustalania odległości i kątów między płytkami. Charakteryzuje się on tym, że w podstawie (1) znajdują się pierwsze otwory montażowe (2a), zaś na krawędziach podstawy (1) poprzez przewężenie zamocowane są płyty pomocnicze (3), posiadające na jednej ze swoich krawędzi pierwsze trzpienie (4a). Na jednej ze swoich płaszczyzn drugie trzpienie zaś na przeciwległej płaszczyźnie nie drugie otwory montażowe (2b). Drugie trzpienie i drugie otwory montażowe (2b) są współosiowe. Odległość pomiędzy wybranymi pierwszymi otworami montażowymi (2a) jest równa odległości pomiędzy pierwszymi trzpieniami (4a).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wkładka zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami, zwłaszcza płytkami gresu, glazury i terakoty.
Dotychczas z opisu patentowego nr US2008236094 (A1) znane jest urządzenie do poziomowania i wyrównywania płytek oraz metoda poziomowania i wyrównywania płytek. Urządzenie zawiera główny element, pierwszą sekcję ułożoną poprzecznie od głównego elementu do ustalenia położenia pierwszej i drugiej płyty oraz klina, który umieszczany jest w otworze pierwszej sekcji. Klin wywiera siły ustalające położenie płytek. Przedstawiona jest również metoda wyrównywania płytek.
Z opisu zgłoszenia patentowego nr US2010287868 (A1) znane jest urządzenie do wyrównywania i poziomowania płytek układanych w podłogach, ścianach, blatach itp. Urządzenie ma zespół blokujący i dolną płytę. Elementy są połączone z wałkiem, który rozciąga się od dolnej płyty przez zespół blokujący, dzięki czemu zespół blokujący jest ruchomy wzdłuż długości wału. Podczas użytkowania urządzenie umieszcza się pomiędzy sąsiadującymi płytkami, tak że zespół blokujący i dolna płyta utrzymują sąsiednie płytki na pożądanej wysokości, gdy zaprawa uschnie.
Z opisu zgłoszenia patentowego nr US2013255182 (A1) znane jest urządzenie do wyrównywania i wyrównywania płytek, gdy są one mocowane do podłoża. Urządzenie zawiera element elastyczny, płytę dolną i element pośredni. Element pośredni rozdziela element elastyczny i płytę dolną na z góry określoną odległość pionową. Element elastyczny ma pierwszy koniec i drugi koniec. Pierwszy koniec jest połączony obrotowo z członem pośrednim, umożliwiając w ten sposób elastycznemu członowi obracanie się między pierwszym położeniem a drugim położeniem (w dół). Podczas użytkowania i w drugim położeniu, elastyczny koniec drugiego członu wywiera siłę na wierzch płytek, aby pomóc w wyrównaniu i wypoziomowaniu płytek, gdy są one przymocowane do podłoża.
Z opisu zgłoszenia patentowego nr US2014283401 (A1) znane jest urządzenie do wyrównywania i poziomowania płytek układanych w podłogach, ścianach, blatach itp. Urządzenie ma zespół blokujący i dolną płytę połączone z wałkiem, który rozciąga się od dolnej płyty przez zespół blokujący, dzięki czemu zespół blokujący jest ruchomy wzdłuż długości wału. Podczas użytkowania urządzenie umieszcza się pomiędzy sąsiadującymi płytkami, tak że zespół blokujący i dolna płyta utrzymują sąsiednie płytki na pożądanej wysokości, gdy łóżko uschnie. Zespół blokujący ma elastyczne elementy przystosowane do wywierania stałej siły ściskającej na płytki podczas procesu poziomowania płytki.
Z opisu zgłoszenia patentowego nr US2015027082 (A1) znany jest system wyrównywania płytek, który wykorzystuje pas podstawy pod płytką, który jest połączony ze wspomnianą podstawą pod płytkę, podkładkę z podkładką dystansową skonfigurowaną do przesuwania się po zakładce łączącej.
Z opisu zgłoszenia patentowego nr US2015240504 (A1) znany jest system wyrównywania płytek, który wykorzystuje podstawkę pod płytkę wielokrotnego użytku, pionową klapkę łączącą, która jest odłączalnie połączona z wymienioną podstawą pod płytkę, elastyczną nasadkę z elastyczną krawędzią szczelinową skonfigurowaną do przesuwania się nad klapką łączącą i zatrzaskiwania się na niej jako zatyczkę jest przesunięty w dół po zakładce łączenia. Zakrętka ma szczelinę krawędziową, dzięki czemu klapka łącząca może być oddzielona od kołpaka, po prostu przesuwając kołpak, tak że klapka łącząca przechodzi przez szczelinę. Elastyczna sprężysta część nasadki zapewnia zwiększoną siłę na płytkę, nawet jeśli wystąpi niepożądane wydłużenie zakładki łączącej.
Z opisu zgłoszenia patentowego nr US2015308130 (A1) znany jest system obejmujący odbiorniki i kliny. Każdy odbiornik ma element płaski i hak wystający z elementu płaskiego w relacji prostopadłej. Haczyk jest umieszczony jako dystans między płytkami. Element płaski jest umieszczony pod płytkami. Każdy klin: ma powierzchnię zaciskową i żebrowaną powierzchnię chwytną zorientowaną względem siebie pod kątem, aby spotkać się na krawędzi; w użyciu rozciąga się przez otwór odbiornika w taki sposób, że: płaska powierzchnia jest ustawiona w stosunku do płytek; a haczyk jest sprężyście odkształcany, aby zapewnić zaciśnięte połączenie płytek między płaską powierzchnią a płaskim elementem, aby zapewnić zasadniczo współpłaszczyznową zależność; powierzchnia chwytająca chwyta odbiornik, aby oprzeć się wycofaniu klina i utrzymać zaciśnięte połączenie, aż zaprawa stwardnieje. Ulepszenie obejmuje łukowe ułożenie żeber.
Celem wynalazku jest usytuowanie - poziomowanie i wyrównywanie grubości fugi i kątów pomiędzy płytkami.
Przedmiotem wynalazku jest zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami posiadający podstawę w postaci płyty. Istotą wynalazku jest to, że w podstawie znajdują się pierwsze otwory montażowe. Na krawędziach podstawy poprzez przewężenie zamocowane są płyty pomocnicze, posiadające na jednej ze swoich krawędzi pierwsze trzpienie. Każda z nich posiada na jednej ze swoich płaszczyzn drugie trzpienie, zaś na przeciwległej płaszczyźnie drugie otwory montażowe. Drugie trzpienie i drugie otwory montażowe są współosiowe. Odległość pomiędzy wybranymi pierwszymi otworami montażowymi jest równa odległości pomiędzy pierwszymi trzpieniami.
Wskazane jest aby pierwsze otwory w podstawie rozmieszczone były na zarysie okręgu.
Korzystnym skutkiem zastosowania zestawu, składającego się z płyty ustalającej i płyt pomocniczych, jest możliwość usytuowania w poziomie oraz ustalenie grubości fugi oraz kątów pomiędzy narożami płytek okładzinowych. W sprzedaży są one połączone razem a podczas ich użycia możliwe jest ich łatwe rozdzielenie i ustalenie w zadanej konfiguracji. Dzięki użyciu zestawu możliwe jest układanie płytek o narożach z zadanym wybranym kątem nie koniecznie równym 90°. Odpowiednie wykorzystanie zestawu zapewnia możliwość jego wielokrotnego użycia.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym poszczególne figury przedstawiają: fig. 1 - wkładkę w postaci handlowej w widoku perspektywicznym, fig. 2 - wkładkę w postaci złożonej w widoku perspektywicznym, fig. 3 - płytę pomocniczą w widoku perspektywicznym, fig. 4 - zestaw połączonych dwóch płytek pomocniczych w widoku z boku.
Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami w przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku składa się z podstawy 1 w postaci ośmiobocznej płyty, do której na każdej długiej krawędzi poprzez przewężenie przymocowane są po dwie płyty pomocnicze 3. Płyty pomocnicze 3 posiadają na krawędzi przeciwległej do krawędzi z przewężeniem po dwa pierwsze trzpienie 4a. Na pierwszej ze swoich płaszczyzn posiadają dwa drugie trzpienie 4b a na przeciwległej płaszczyźnie dwa drugie otwory montażowe 2b. Drugie trzpienie 4b i drugie otwory montażowe 2b są współosiowe. W podstawie 1 znajdują się trzydzieści dwa pierwsze otwory 2a rozmieszczone na zarysie dwóch współśrodkowych okręgów, w ten sposób, że dwa spośród nich leżą na promieniu obu okręgów. Dodatkowo na środku okręgów znajduje się dodatkowy pierwszy otwór 2a. Odległości pomiędzy wybranymi parami pierwszych otworów 2a są równe odległości pomiędzy parami pierwszych trzpieni 4a.
W zależności od kształtu okładziny wykonawca buduje z elementów: podstawy 1, płyt pomocniczych 3 odpowiedni kształt zależny od wzoru przyszłej fugi uwzględniając jej grubość. Robi to poprzez oddzielenie odpowiedniej liczby płyt pomocniczych 3 od podstawy 1. Następnie płyty pomocnicze 3 łączy się ze sobą wkładając drugie trzpienie 4b w drugie otwory 2b. Tak połączone zestawy (fig. 4) mocuje się w podstawie 1 wkładając pierwsze trzpienie 4a w pierwsze otwory montażowe 2a. Tak przygotowany element (fig. 2) umieszcza się na powierzchni, na której będzie układana okładzina. Następnie na powierzchni, na której będzie układana okładzina nakłada się wolno wiążącą masę klejową i na niej układa się elementy okładziny dociskając ich naroża lub krawędzie do płyt pomocniczych 3. Po związaniu warstwy klejowej usuwa się płyty pomocnicze 3 a pozostawione szczeliny pokrycie ich fugą. Podstawa 1 pozostaje pod okładziną.
Innym sposobem montażu okładzina na zadaną powierzchnię z zastosowaniem wynalazku po jego zmontowaniu jest najpierw rozprowadzenie warstwy klejowej i ułożenie na niej elementów okładziny a następnie rozmieszczenie pomiędzy ich narożami lub krawędziami złożonych zestawów tak aby płyty pomocnicze 3 stykały się z nimi, zaś podstawa 1 znajdowała się nad okładziną. Po związaniu warstwy klejowej należy usunąć zestawy i można je ponownie wykorzystać.
Wykaz oznaczeń
- podstawa
2a, 2b - otwór
- płyta pomocnicza
4a, 4b - trzpień

Claims (2)

1. Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami posiadający podstawę (1) w postaci płyty, znamienny tym, że w podstawie (1) znajdują się pierwsze otwory montażowe (2a), zaś na krawędziach podstawy (1) poprzez przewężenie zamocowane są płyty pomocnicze (3), posiadające na jednej ze swoich krawędzi pierwsze trzpienie (4a) oraz na jednej ze swoich płaszczyzn drugie trzpienie (4b) zaś na przeciwległej płaszczyźnie drugie otwory montażowe
PL 242244 Β1 (2b), przy czym drugie trzpienie (4b) i drugie otwory montażowe (2b) są współosiowe, zaś odległość pomiędzy wybranymi pierwszymi otworami montażowymi (2a)jest równa odległości pomiędzy pierwszymi trzpieniami (4a).
2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsze otwory (4a) w podstawie (1) rozmieszczone są na zarysie okręgu.
PL433310A 2020-03-23 2020-03-23 Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami PL242244B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433310A PL242244B1 (pl) 2020-03-23 2020-03-23 Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433310A PL242244B1 (pl) 2020-03-23 2020-03-23 Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433310A1 PL433310A1 (pl) 2021-01-25
PL242244B1 true PL242244B1 (pl) 2023-02-06

Family

ID=74222338

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433310A PL242244B1 (pl) 2020-03-23 2020-03-23 Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242244B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433310A1 (pl) 2021-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2405895C2 (ru) Устройство для выверки и нивелирования положения плиток и способ его использования
US8181420B2 (en) Levelling device for the placing of pieces for covering floors and similar
RU2622415C2 (ru) Фиксатор для соединения несущего прогона решетки с полоской, расположенной по периметру
US9228363B2 (en) Tile alignment and leveling device
US20130074425A1 (en) Spacer and Associated Method for Laying Tile
BR112014024252B1 (pt) Dispositivo para a colocação e nivelamento de ladrilhos
WO2011121476A1 (en) A spacing, levelling, separating and aligning device for laying tiles
PL177406B1 (pl) Podpora montażowa płyt, zwłaszcza płyt okładzinowych
PL242244B1 (pl) Zestaw do ustalania grubości fugi i kątów między płytkami
PL242202B1 (pl) Zestaw do ustalania odległości i kątów między płytkami
PL242893B1 (pl) Zestaw elementów do poziomowania i wyrównywania odległości pomiędzy okładzinami wykończeniowymi
EP1856348A2 (en) Tile alignment and leveling device and method for using same
CN111962809A (zh) 一种瓷砖铺贴限位装置及其使用方法
RU2010151412A (ru) Средство крепления просеивающих поверхностей и применение такого средства
PL68216Y1 (pl) Przyrząd oddzielająco- poziomujący do układania okładzin w kształcie płytek
JP2021127593A (ja) タイルの裏足用金具
KR101476589B1 (ko) 건물바닥용 황동줄눈 지지장치
PL226911B1 (pl) Przyrzad dopłaszczyznowania płytek
RU65070U1 (ru) Плита фальшпола
TWI660102B (zh) 磁磚調整裝置及使用所述磁磚調整裝置之方法
AU2021102669A4 (en) Tiled floor assembly and components
RU220564U1 (ru) Шаблон для укладки плитки
ITVI20000181A1 (it) Accessorio per la posa di pavimenti e rivestimenti in lastra con il metodo di posa a colla, e relativo metodo di posa
RU173492U1 (ru) Устройство для крепления навесных облицовочных плит из керамического гранита на вентилируемом фасаде здания видимым способом
CN109252643B (zh) 一种地砖铺设定位卡