PL242171B1 - Korek farmaceutyczny - Google Patents

Korek farmaceutyczny Download PDF

Info

Publication number
PL242171B1
PL242171B1 PL437327A PL43732721A PL242171B1 PL 242171 B1 PL242171 B1 PL 242171B1 PL 437327 A PL437327 A PL 437327A PL 43732721 A PL43732721 A PL 43732721A PL 242171 B1 PL242171 B1 PL 242171B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
stopper
foot
elastic material
neck
Prior art date
Application number
PL437327A
Other languages
English (en)
Other versions
PL437327A1 (pl
Inventor
Dimitry Ivanovich Pakhomov
Jaroslav Valerievich Zochtchouk
Original Assignee
Proizvodstvennoe Unitarnoje Predpriyatie Alcopack
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Proizvodstvennoe Unitarnoje Predpriyatie Alcopack filed Critical Proizvodstvennoe Unitarnoje Predpriyatie Alcopack
Publication of PL437327A1 publication Critical patent/PL437327A1/pl
Publication of PL242171B1 publication Critical patent/PL242171B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D39/00Closures arranged within necks or pouring openings or in discharge apertures, e.g. stoppers
    • B65D39/0005Closures arranged within necks or pouring openings or in discharge apertures, e.g. stoppers made in one piece
    • B65D39/0029Plastic closures other than those covered by groups B65D39/0011 - B65D39/0023
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D39/00Closures arranged within necks or pouring openings or in discharge apertures, e.g. stoppers
    • B65D39/0052Closures arranged within necks or pouring openings or in discharge apertures, e.g. stoppers made in more than one piece
    • B65D39/0076Plastic closures other than those covered by groups B65D39/0058 - B65D39/007

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)

Abstract

Zgłoszenie odnosi się do urządzeń zamykających do pojemników z zawartością farmaceutyczną, zwłaszcza do korka farmaceutycznego, który zawiera główkę (1), w części dolnej (7) której wykonana jest nóżka (2) nadająca się do wkładania do szyjki fiolki. Według zgłoszenia korek wykonany jest z dwóch różnych materiałów w postaci jednego detalu, przy tym, co najmniej część główki (1) i część wewnętrzna nóżki (2) wykonane są z materiału sztywnego, natomiast część zewnętrzna (5) nóżki (2) wykonana jest z materiału elastycznego. Zarówno część dolna (7) główki (1), przylegająca do części zewnętrznej (5) nóżki (2), jak i cała część zewnętrzna główki (1) mogą być wykonane z materiału elastycznego. Nóżka (2) może być wykonana w kształcie pierścienia i zawierać wnękę wewnętrzną wzdłuż osi podłużnej, a wykonana z materiału sztywnego część główki może zawierać przelotowy otwór osiowy, wypełniony materiałem elastycznym.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest korek farmaceutyczny, z dziedziny urządzeń zamykających do pojemników z zawartością farmaceutyczną, zwłaszcza zaś korek uszczelniający do fiolek szklanych do sterylnego przechowywania produktów leczniczych.
Najczęściej stosowany do zamykania pojemników do produktów farmaceutycznych jest korek elastomerowy, produkowany zgodnie z normami ISO 8871-5:2005 „Części elastomerowe wyrobów do użytku parenteralnego i farmaceutycznego - Część 5: Wymagania funkcjonalne i badanie”, do pojemników farmaceutycznych różnych typów i rozmiarów w zależności od objętości i kształtu szyjki, konstrukcja którego zawiera główkę kołnierzową, która przylega do końca szyjki, i nóżkę, którą umieszcza się wewnątrz szyjki. Do produkcji danego korka przeważnie wykorzystuje się gumę na bazie kauczuku butylowego, co sprawia, że jest odporny na zasady, kwasy i różne materiały biologiczne. W celu trwałego umieszczenia takiego korka w pojemniku obowiązkowym jest jego dodatkowe mocowanie na szyjce za pomocą folii metalowej, ponieważ materiał elastyczny korka nie jest odporny na obciążenia fizyczne, i nie może przeciwdziałać wypychającemu działaniu zbytecznego ciśnienia w pojemniku, które powstaje, na przykład, podczas sterylizacji pojemnika z zawartością.
Wada ta została częściowo usunięta poprzez zmianę parametrów korka elastycznego, jak jest to, na przykład, opisane w patencie RU21139825 z dnia 25.10.1999 r., który zawiera główkę w postaci okrągłego kołnierza, nóżkę, którą wkłada się w szyjkę pojemnika, wzdłuż której osi podłużnej wykonana jest wnęka środkowa. Grubość ścianki bocznej nóżki została zmniejszona dzięki wykonaniu pomiędzy zewnętrzną powierzchnią boczną nóżki a wnęką środkową dodatkowej wnęki pierścieniowej, która otacza środkową, zwiększając w ten sposób boczną powierzchnię korka, na którą oddziałuje siła nacisku. Jednak zwiększenie rozmiarów wnęki powoduje, że nóżka staje się cieńsza, co prowadzi do deformacji podczas zamykania i otwierania, obniżając w ten sposób niezawodność używania.
Zwiększenie niezawodności korka częściowo rozwiązano dzięki wykonaniu go z materiałów bardziej sztywnych. Tak, na przykład, w patencie BY 8914 C1 z dnia 28.02.2007 r., opisano korek, który wykonany jest ze sztywnego materiału polimerowego, zawierający główkę, której część dolna szczelnie przylega do szyjki butelki, nóżkę do zamykania szyjki, której część wewnętrzna tworzy wnękę otwartą od strony końca nóżki. W celu umożliwienia ułatwienia przekłuwania korka za pomocą igły do wstrzyknięć przy zachowaniu szczelności i zminimalizowaniu popadania do igły cząstek obcych, w centrum korka ustalona jest wstawka elastyczna, a w celu udoskonalenia uszczelnienia końcowego, w części dolnej główki przymocowana jest uszczelka elastyczna.
Użytkowanie wskazanego korka do fiolek medycznych jest utrudnione przez sztywność materiału polimerowego w miejscu łączenia nóżki z szyjką i jego niewystarczającą elastycznością, co prowadzi do pogorszenia szczelności zamykania.
Celem niniejszego wynalazku jest stworzenie korka farmaceutycznego, który wyeliminuje wyżej wymienione wady znanego stanu techniki, zapewniając dobre łączenie się z szyjką fiolki, oraz posiada prostą konstrukcję i jest wygodny w użyciu.
Wynalazek dotyczy korka farmaceutycznego do zamykania fiolek ze środkami leczniczymi, zawierającego główkę, na której części dolnej wykonana jest nóżka nadająca się do wstawiania do szyjki fiolki. Istota wynalazku polega na tym, że korek wykonany jest z dwóch różnych materiałów w postaci jednego detalu, przy tym, co najmniej, część główki i część wewnętrzna nóżki wykonane są z materiału sztywnego, a część zewnętrzna nóżki wykonana jest z materiału elastycznego.
Zaleta wynalazku polega na zwiększeniu niezawodności zamykania fiolki poprzez zapewnienie szczelnego wsadzania korka do szyjki podczas zamykania, dzięki elastyczności, z jednoczesnym zwiększeniem siły dociskającej dzięki sztywności konstrukcji korka.
Według jednego z wariantów realizacji część dolna główki, przylegająca do części zewnętrznej nóżki, wykonana jest z materiału elastycznego, co zapewnia dodatkową szczelność przy łączeniu do szyjki fiolki.
Przy tym, według jednego z wariantów realizacji, cała zewnętrzna część główki wykonana jest z materiału elastycznego, tworząc w ten sposób razem z nóżką ochronną otoczkę elastyczną po całej powierzchni korka.
Według jednego z wariantów realizacji, nóżka ma kształt pierścienia i zawiera wnękę wewnętrzną wzdłuż swojej osi podłużnej w celu zmniejszenia grubości materiału koło środka korka, co zwiększa efektywność przylegania powierzchni nóżki do szyjki pojemnika i służy do ułatwienia przekłuwania pokrywki podczas używania korka do zamykania fiolek z płynami do wstrzykiwania.
Także, przy używaniu korka do zamykania fiolek z płynami do wstrzykiwania, według wariantu realizacji wynalazku, główka z materiału sztywnego może zawierać przelotowy otwór osiowy, wypełniony materiałem elastycznym, tworząc całościową konstrukcję z częścią elastyczną nóżki. Przy tym nóżka może być wykonana zarówno z wnęką, jak i bez wnęki.
Jako materiał sztywny do produkcji podstawy korka używa się polimeru termoplastycznego, który może być wybrany z grupy poliolefinów, używanych do celów medycznych, takich jak PE, PP, a także HDPE, LDPE i innych materiałów o podobnych właściwościach, które są neutralne na współoddziaływanie z materiałami innymi i posiadają właściwości antyseptyczne.
Jako materiał elastyczny przeważnie wykorzystuje się termoelastoplasty, na przykład etylenowopropylenowo terpolimer, kauczuk syntetyczny lub naturalny, taki jak kauczuk butylowy, kauczuk izoprenowy, kauczuk butadienowy, kauczuk silikonowy, kauczuk halogenizowany i podobne materiały, które są elastyczne, nieprzepuszczalne dla cieczy i obojętne na zasady, kwasy i różne materiały biologiczne.
Możliwość realizacji wynalazku, opisanego powyżej przez zestaw właściwości, a także możliwość realizacji jego przeznaczenia mogą być potwierdzone przez opis jego konstrukcji, wykonanej zgodnie z niniejszym rozwiązaniem technicznym.
Korek farmaceutyczny według wynalazku został bliżej przedstawiony w poniższych przykładach wykonania i na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny korka w aksonometrii, fig. 2 - widok z boku korka w przekroju bez otworu przelotowego, z wnęką w nóżce i z częścią dolną główki, wykonaną z materiału elastycznego, fig. 3 - widok boczny korka w przekroju bez otworu przelotowego, z wnęką w nóżce, z główką, której cała część zewnętrzna wykonana jest z materiału elastycznego, fig. 4 - widok boczny korka w przekroju z wypełnieniem otworu przelotowego materiałem elastycznym, bez wnęki w nóżce, z częścią dolną główki, wykonaną z materiału elastycznego, fig. 5 - widok boczny korka w przekroju z wypełnieniem otworu przelotowego materiałem elastycznym, z wnęką w nóżce, z częścią dolną główki, wykonaną z materiału elastycznego, zaś fig. 6 - widok boczny korka w przekroju z wypełnieniem otworu przelotowego materiałem elastycznym, z wnęką w nóżce, z główką, wykonaną z materiału sztywnego.
Korek zawiera główkę 1, wykonaną przeważnie w kształcie kołnierza, nóżkę 2 w kształcie pierścienia, z możliwością wykonania wnęki 3 ze strony jej powierzchni wewnętrznej. Część wewnętrzna 4 nóżki 2 i główka 1 lub, przynajmniej, część główki 1, tworzące podstawę korka, wykonane są z materiału sztywnego, przeważnie z polimeru termoplastycznego, a część zewnętrzna 5 nóżki 2, przylegająca do szyjki fiolki przy zamykaniu, wykonana jest z materiału elastycznego, przeważnie z termoelastoplastów. Przy tym, w razie produkcji nóżki 2 z wnęką 3, część zewnętrzna 5 nóżki obejmuje także tę wnękę 3.
Także z materiału elastycznego może być wykonana zarówno cała część zewnętrzna 6 główki 1, tak i tylko część dolna 7 główki 1, która przylega do szyjki fiolki. W główce 1 może zostać wykonany, co najmniej jeden przelotowy otwór osiowy 8, wypełniony materiałem elastycznym, połączony w całościową konstrukcję z częścią zewnętrzną 5 nóżki 2, wykonanej zarówno z wnęką 3, jak i bez wnęki. Dodatkowo korek może być wykonany z oznaczeniem miejsca przekłucia 9 na części zewnętrznej główki 1 lub na wstawce z materiału elastycznego, wypełniającego otwór przelotowy w miejscu wyjścia na zewnętrzną powierzchnię końcową główki 1.
Przedstawione przykłady wykonania i rysunek nie ograniczają wszystkich możliwych wariantów realizacji korka do zamykania butelki zgodnie z wynalazkiem, a tylko je ilustrują.
Korek wykonany jest jako całościowa konstrukcja w postaci jednego detalu za pomocą odlewania sekwencyjnego dwóch komponentów do formy ciśnieniowej i formowania ich pod ciśnieniem. Przy tym objętość materiału sztywnego, używanego do podstawy korka zwykle jest 1,2 razy większa od objętości materiału elastycznego, co pozwala równomiernie rozmieścić obciążenie na komponenty, zapewniając integralność strukturalną korka. Dany korek może być wykonany z oznaczeniem miejsca przekłucia, tak zwaną tarczą celowniczą, dlatego na części zewnętrznej główki lub na wkładce z materiału elastycznego, wypełniającego otwór przelotowy w miejscu wyjścia na zewnętrzną powierzchnię końcową główk i, może mieścić, co najmniej jeden występ pierścieniowy. Aby zmniejszyć siłę przy zamykaniu korka przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności działania nacisku, dociskającego powierzchnię boczną nóżki do szyjki pojemnika, wnęka wewnętrzna może być wykonana w kształcie stożkowym.
Takie wykonanie pozwala na zmniejszenie siły przy zamykaniu fiolki korkiem, a przy tym zapewnia warstwę materiału elastycznego, wystarczającą do ścisłego połączenia do szyjki przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności działania siły nacisku, dociskającego zewnętrzną powierzchnię boczną nóżki. Technologia produkcji pozwala zmniejszyć ilość użytych elastomerów, co odpowiednio zmniejsza koszt produkcji wyrobu. Korek może być wykonany w różnych typach i o różnych rozmiarach oraz przy różnych proporcjach materiałów, w zależności od rozmiarów i przeznaczenia zamykanych fiolek i może być używany do zamykania fiolek farmaceutycznych zarówno z użyciem dodatkowego mocowania na szyjce przy pomocy ściskającego kapsla, jak i bez niego, ponieważ rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia szczelność połączenia między korkiem a fiolką oraz szczelność samego korka.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Korek farmaceutyczny do zamykania fiolek ze środkami leczniczymi, zawierający główkę (1), na której części dolnej (7) wykonana jest nóżka (2), nadająca się do wstawiania do szyjki fiolki, znamienny tym, że wykonany jest z dwóch różnych materiałów w postaci jednego detalu, przy tym, co najmniej część główki (1) i część wewnętrzna (4) nóżki (2) są wykonane z materiału sztywnego, a część zewnętrzna (5) nóżki (2) jest wykonana z materiału elastycznego.
  2. 2. Korek według zastrz. 1, znamienny tym, że część dolna (7) główki (1), przylegająca do części zewnętrznej (5) nóżki (2), wykonana jest z materiału elastycznego.
  3. 3. Korek według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że część zewnętrzna (6) główki (1) wykonana jest z materiału elastycznego.
  4. 4. Korek według jednego z zastrz. 1-3, znamienny tym, że nóżka (2), zawierająca wzdłuż osi podłużnej wnękę (3) wewnętrzną, wykonana jest w kształcie pierścienia.
  5. 5. Korek według jednego z zastrz. 1-4, znamienny tym, że główka (1) zawiera, co najmniej jeden przelotowy otwór osiowy (8) wypełniony materiałem elastycznym.
  6. 6. Korek według jednego z zastrz. 1-5, znamienny tym, że jako materiał sztywny jest używany polimer termoplastyczny.
  7. 7. Korek według jednego z zastrz. 1-6, znamienny tym, że jako materiał elastyczny używany jest elastomer, na przykład, termoelastoplasty.
PL437327A 2020-05-28 2021-03-17 Korek farmaceutyczny PL242171B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202003234U UA144435U (uk) 2020-05-28 2020-05-28 Пробка медична
UAUA202003234 2020-05-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL437327A1 PL437327A1 (pl) 2021-11-29
PL242171B1 true PL242171B1 (pl) 2023-01-23

Family

ID=74106797

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL437327A PL242171B1 (pl) 2020-05-28 2021-03-17 Korek farmaceutyczny

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL242171B1 (pl)
UA (1) UA144435U (pl)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL201020B1 (pl) * 1999-04-01 2009-02-27 Cadorit Ag Korek
JP5758098B2 (ja) * 2010-09-17 2015-08-05 株式会社大協精工 医薬品バイアル用ゴム栓
JP6403258B2 (ja) * 2014-09-16 2018-10-10 住友ゴム工業株式会社 医療用ゴム栓の製造方法
WO2019144067A1 (en) * 2018-01-19 2019-07-25 West Pharmaceutical Services Deutschland Gmbh & CO.KG Closure device

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL201020B1 (pl) * 1999-04-01 2009-02-27 Cadorit Ag Korek
JP5758098B2 (ja) * 2010-09-17 2015-08-05 株式会社大協精工 医薬品バイアル用ゴム栓
JP6403258B2 (ja) * 2014-09-16 2018-10-10 住友ゴム工業株式会社 医療用ゴム栓の製造方法
WO2019144067A1 (en) * 2018-01-19 2019-07-25 West Pharmaceutical Services Deutschland Gmbh & CO.KG Closure device

Also Published As

Publication number Publication date
UA144435U (uk) 2020-09-25
PL437327A1 (pl) 2021-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2888637C (en) Sealing arrangement and container associated with same
KR101294792B1 (ko) 캡 및 캡을 구비한 용기
US10994903B2 (en) Plastic cap and production method thereof
US11351090B2 (en) Sealing cap for a container for holding a medical liquid
US9597259B2 (en) Storage or infusion bottle
CA2677286A1 (en) Closure cap for a container for receiving medical liquids, and container for receiving medical liquids
US20080262466A1 (en) Storage container
JPH0554791B2 (pl)
TWI691330B (zh) 用於醫藥容器的蓋體
RU2517242C2 (ru) Укупорочный колпачок для контейнеров
US20210300643A1 (en) Sealing cap for a container for holding a medical liquid
PL242171B1 (pl) Korek farmaceutyczny
CN205659135U (zh) 折柄式输液组合盖及软袋输液容器
PH12014502543B1 (en) Needle-equipped connecting member, and drug dissolution kit
FI110755B (fi) Infuusiosäiliö jossa on kaksi liitäntää
RU2770286C1 (ru) Устройство для временного соединения двух контейнеров
RU203187U1 (ru) Пробка медицинская
JPH0775663A (ja) 医療用容器の栓体
WO2010141901A2 (en) Cap for sealing nipple
RU197932U1 (ru) Колпачок для наполненных медицинскими жидкостями стеклянных емкостей
JP3487748B2 (ja) 医薬品容器・医療用器具の封止器具及びキャップ付き栓体
EA034969B1 (ru) Колпачок для укупорки медицинской емкости
ITMI20010535A1 (it) Contenitore a tenuta ermetica in particolare di prodotti cosmetici inpolvere con componenti altamente volatili