PL240194B1 - Modułowa ścianka przestawna - Google Patents

Modułowa ścianka przestawna Download PDF

Info

Publication number
PL240194B1
PL240194B1 PL424780A PL42478018A PL240194B1 PL 240194 B1 PL240194 B1 PL 240194B1 PL 424780 A PL424780 A PL 424780A PL 42478018 A PL42478018 A PL 42478018A PL 240194 B1 PL240194 B1 PL 240194B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
module
connector
modules
feet
screwed
Prior art date
Application number
PL424780A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424780A1 (pl
Inventor
Sławomir Miszczak
Piotr Baciak
Original Assignee
Nowy Styl Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nowy Styl Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Nowy Styl Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424780A priority Critical patent/PL240194B1/pl
Publication of PL424780A1 publication Critical patent/PL424780A1/pl
Publication of PL240194B1 publication Critical patent/PL240194B1/pl

Links

Landscapes

  • Stackable Containers (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Abstract

Modułowa ścianka przestawna składająca się z układanych jeden na drugim modułów łączonych za pomocą łącznika i wyposażona od dołu w stopki, a od góry w dekiel charakteryzuje się tym, że każdy moduł (1) posiada wewnątrz co najmniej jedną zamontowaną trwale kostkę (2), w osi której znajdują się dwa gwintowane otwory (3), a montaż dwóch sąsiednich modułów (1) odbywa się za pomocą metalowego łącznika (4) w postaci pręta, na którego jednym końcu znajduje się łeb z gniazdem umożliwiającym jego kręcenie, zaś z drugiej strony łącznika (4) znajduje się gwint.

Description

PL 240 194 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest modułowa ścianka przestawna stosowana w budynkach, w szczególności w pomieszczeniach biurowych, jako przegroda pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy, stanowiąca ekran akustyczny.
Znane jest rozwiązanie ujawnione w opisie patentowym numer EP2369080, w którym opisano modułową ściankę przestawną charakteryzującą się tym, że obejmuje wiele modułów ścianki przestawnej, mających zasadniczo kształt prostopadłościanu, przy czym górna część modułu posiada wypust, zaś dolna część posiada wpust. Moduły układane są na sobie w ten sposób, że wypust znajdujący się na górze wprowadzany jest we wpust modułu nakładanego od góry na niego. Każdy element ścianki przestawnej zawiera element ryglujący w postaci zamknięcia dźwigniowego do zapewnienia połączenia dwóch, umieszczonych jeden nad drugim, elementów ścianki przestawnej, przy czym zamknięcie dźwigniowe jest usytuowane wewnątrz modułu, a jego obsługa jest ręczna. Element ryglujący zapewniający połączenie między umieszczonymi jeden nad drugim modułami ścianki przestawnej, jest usytuowany wewnątrz dwóch sąsiednich modułów tak, że jeden górny fragment jest zamocowany na górnym elemencie modułu, zaś dolny fragment jest zamocowany na doln ym elemencie modułu. Dzięki temu moduły mogą być układane w stos. Wewnątrz moduł jest albo pusty albo może być wypełniony elementem tłumiącym, którym może być mata tłumiąca.
Znane jest rozwiązanie z opisu patentowego nr US20030000659, w którym przedstawiono modułowy system wolnostojącego ekranu. System zawiera co najmniej dwa podłużne elementy nośne, przymocowane pionowo do stopy. Stopa utrzymuje stabilnie te elementy nośne, na które nakładane są jeden na drugim moduły w celu utworzenia ekranu. Wewnątrz modułu, od góry, wzdłuż dłuższych boków umieszczone są wsporniki, których połowa wysokości znajduje się wewnątrz skrzynki, zaś druga połowa wystaje powyżej niej. Wystające wsporniki wchodzą w kolejny górny moduł budowanego ekranu. Elementy te usztywniaj ą konstrukcję, a dodatkowo znajdujące się pomiędzy nimi przegrody, zapobiegają przechylaniu się tych wsporników do wnętrza modułu. Każdy moduł w tym samym miejscu posiada wewnątrz kostkę montażową, w której wykonany jest otwór o średnicy odpowiadającej średnicy elementu nośnego. Kostka montażowa jest przymocowana do bocznych ścian modułu. Najniższy moduł ekranu osadzony na wspornikach poprzez kostkę montażową wspiera się na łączniku stopy. Na niego nakładane są kolejne moduły, aż do uzyskania oczekiwanej wysokości. Wówczas zabezpiecza się założone moduły poprzez zaciski blokujące, które są umieszczone na elementach nośnych. Ich zaciśnięcie powoduje, że kolejno nakładane moduły utrzymywane są w określonym położeniu i umożliwia to przesuwanie ekranu jako całej jednostki. Na samej górze ekranu umieszczony jest dekielek, którego konstrukcja odpowiada modułowi i ma zamkniętą górną powierzchnię.
Znane jest również rozwiązanie według opisu patentowego nr US8046957, w którym ujawniono zespół panelu stosowego, jako przegroda imitująca ścianę. Zespół panelu oparty jest na panelu podstawowym, oraz co najmniej jednym elemencie górnym, nakładanym na górną część elementu podstawowego. Element podstawowy posiada wypusty przystosowane do nałożenia na niego elementu dodatkowego, który posiada gniazda, w które wkłada się te wypusty. Do bocznych, pionowych boków paneli, przymocowane są boczne wsporniki. W przypadku powiększenia na długości panelu, wsporniki te są łączone za sobą elementem kształtowym, przykręcanym do jednego i drugiego bocznego wspornika. Montaż górnych elementów odbywa się za pomocą sprężystych, metalowych łączników. Montowane są one od góry po obydwu stronach elementu. Mają one kształt litery „L” i posiadają wybranie. Dolna część przykręcona jest do panelu, zaś górna wchodzi do elementu kształtowego, w którym znajduje się element blokujący. Dodatkowo do dołu panelu na wysokości przykręcenia łącznika, montowane są elementy blokujące w postaci zacisku sprężystego. Wchodzą one również do bocznego wspornika. Blokują one łącznik, poprzez wybranie i dodatkowo wchodzą w okno znajdujące się w elemencie blokującym. W przypadku chęci ściągnięcia górnej części należy odgiąć do wewnątrz zaciski sprężyste, które zwolnią łącznik i umożliwią ściągnięcie elementu górnego.
Przykładowe powyższe rozwiązania są skomplikowane w budowie, oraz wymagają odpowiedniego pozycjonowania podczas montażu całej ściany. Ponadto, niektóre z nich wymagają stosowania różnych wielkości łączników, co komplikuje cały montaż, a pozostałe składają się z dużej ilości detali, co dodatkowo sprawia trudność i powoduje, że montaż całości jest skomplikowany i pracochłonny. Dodatkowo, zaproponowany sposób bazowania na sobie poszczególnych modułów, jest drogi w wykonaniu i nie zapewnia w pełni dokładnego pozycjonowania.
PL 240 194 B1
Celem wynalazku jest stworzenie takiego rozwiązania, które będzie uniwersalne w zastosowaniu. Nie trzeba będzie pozycjonować poszczególnych modułów podczas montażu. Używane moduły w pełni będą zamienne ze sobą, a ich połączenie będzie sztywne i trwałe. Zastosowane rozwiązanie będzie dawało możliwość szybkiego rozłączenia i zmiany aranżacji pod względem kolorystycznym i gabarytowym.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu według wzoru użytkowego, w którym modułowa ścianka przestawna, składająca się z układanych jeden na drugim modułów łączonych za pomocą łącznika i wyposażona od dołu w stopki, a od góry w dekiel, charakteryzuje się tym, że każdy moduł, posiada wewnątrz co najmniej jedną zamontowaną trwale kostkę, w osi której znajdują się dwa gwintowane otwory, a montaż dwóch sąsiednich modułów odbywa się za pomocą metalowego łącznika w postaci pręta, na którego jednym końcu znajduje się łeb z gniazdem umożliwiającym jego kręcenie, zaś z drugiej strony łącznika znajduje się gwint, a średnica walcowej części łącznika jest mniejsza od wielkości otworu gwintowanego.
Modułowa ścianka przestawna charakteryzuje się tym, że w górnej i dolnej ścianie modułu znajdują się otwory, w które wkładane są drewniane kołki.
Modułowa ścianka przestawna ma do dolnego modułu montowane co najmniej dwa uchwyty, posiadające w środkowej części gwintowane otwory, w które wkręcane są regulowane stopki, zaś po bokach znajdują się montażowe otwory.
Modułowa ścianka przestawna korzystnie ma uchwyt, w który w miejscu, gdzie znajdują się gwintowane otwory, posiada wgłębienie, gdzie wkręca się stopki.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok aksjonometryczny rozstrzelony, fig. 2 przedstawia widok łącznika, fig. 3 przedstawia widok blachy ze stopką i wkrętami i opisano poniżej.
Modułowa ścianka przestawna zbudowana jest z trzech zatapicerowanych modułów 1. Moduł 1 w kształcie prostopadłościanu utworzony jest z dwóch par boków wykonanych z płyty wiórowej. Został on oklejony i zatapicerowany tkaniną. Wewnątrz tak powstałej skrzynki pomiędzy dłuższymi bokami zamontowane zostały trwale, poprzecznie dwie kostki 2. W każdej kostce 2 wykonane są wzdłuż osi wzdłużnej dwa otwory 3, w które wkręcone zostały łączniki gwintowane M6 w odległości 20 mm od siebie. Nie ma znaczenia strona wkręcenia ani pozycjonowanie kostki 2 w skrzynce tworzącej moduł 1. Każda z płyt wiórowych posiada od dołu i od góry po dwa otwory 8 o średnicy 08 mm i głębokości 16,5 mm. Podczas montażu całej ściany w otwory 8 wbijane są drewniane kołki 9 o średnicy 8 mm i długości 32 mm. Dzięki temu, że wystają one poza obrys skrzynki, pozycjonują one dokładnie nakładany moduł 1, tworząc jednolitą, równa bryłę. Od dołu pierwszego modułu 1 przykręcone są za pomocą wkrętów 17 typu Unix dwie blachy 10 z wcześniej wkręconymi stopkami 12. Dzięki użyciu i wkręceniu stopek 12 istnieje możliwość poziomowania oraz zabezpieczenia całej ścianki przed niepożądanymi ruchami na boki. Dodatkowo, zastosowane wgłębienie 14 w blasze 10 daje możliwość ustawienia ścianki tak, że stopki 12 są niewidoczne i nie ma szczeliny pomiędzy ścianką a podłożem. W celu zabezpieczenia przed ściągnięcie lub spadnięciem górnego modułu 1, obydwa moduły 1 są ze sobą skręcone za pomocą gwintowanego łącznika 4. Gwintowany łącznik 4 najpierw wkręcany jest w skrajny lewy otwór 3 górnego modułu 1, a następnie w skrajny lewy otwór 3 dolnego modułu 1. Łącznik 4 posiada walcową część 15 o średnicy 5 mm oraz od góry łeb 5 z sześciokątnym gniazdem 6, a od dołu gwint M6 7 na długości ok. 20 mm. Dzięki takiej konstrukcji, po przekręceniu go przez górny moduł 1, swobodnie wpadnie on przez przekręcony wcześniej gwintowany otwór 3 i znajdzie się nad gwintowanym otworem 3 kostki 2 zamontowanej w kolejnym module 1. Za pomocą narzędzia następuje wkręcenie łącznika 4 do kolejnego, dolnego modułu 1, i mocne dokręcenie poprzez narzędzie współpracujące z łbem 5 łącznika 4. Nałożenie i skręcenie kolejnego, w tym wypadku trzeciego modułu 1 na wcześniej skręcone moduły 1 odbywa się analogiczne jak poprzednio, z tą tylko różnicą, że łącznik 4 wkręcany jest w kolejny, drugi gwintowany otwór 3, znajdujący się obok lewego skrajnego gwintowanego otworu 3. Po skręceniu całej modułowej ściany przestawnej, w otwory Ϊ3 w górnym module 1 nabijane są drewniane kołki 9, a całość przykrywana jest deklem 16.
Przedmiot według wynalazku może być stosowany do aranżacji przestrzeni biurowej, jako przegrody pomiędzy stanowiskami pracy. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu tapicerowania kolejnych modułów absorbujących dźwięki, ścianka może być stosowana tam, gdzie jest potrzeba wyciszenia pomieszczenia.

Claims (4)

  1. PL 240 194 B1
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Modułowa ścianka przestawna składająca się z układanych jeden na drugim modułów łączonych za pomocą łącznika i wyposażona od dołu w stopki, a od góry w dekiel, znamienna tym, że każdy moduł (1) posiada wewnątrz co najmniej jedną zamontowaną trwale kostkę (2), w osi której znajdują się dwa gwintowane otwory (3), a montaż dwóch sąsiednich modułów (1) odbywa się za pomocą metalowego łącznika (4) w postaci pręta, na którego jednym końcu znajduje się łeb (5) z gniazdem (6) umożliwiającym jego kręcenie, zaś z drugiej strony łącznika (4) znajduje się gwint (7), a średnica walcowej części (15) łącznika (4) jest mniejsza od wielkości otworu gwintowanego (3).
  2. 2. Modułowa ścianka przestawna według zastrz. 1, znamienna tym, że w górnej i dolnej ścianie modułu (1) znajdują się otwory (8), w które wkładane są drewniane kołki (9).
  3. 3. Modułowa ścianka przestawna według zastrz. 1, znamienna tym, że do dolnego modułu (1) montowane są co najmniej dwa uchwyty (10), posiadające w środkowej części gwintowane otwory (11), w który wkręcane są regulowane stopki (12), zaś po bokach znajdują się montażowe otwory (13).
  4. 4. Modułowa ścianka przestawna według zastrz. 3, znamienna tym, że uchwyt (10) w miejscu, gdzie znajdują się gwintowane otwory (11), posiada wgłębienie (14), w które wkręca się stopki (12).
PL424780A 2018-03-06 2018-03-06 Modułowa ścianka przestawna PL240194B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424780A PL240194B1 (pl) 2018-03-06 2018-03-06 Modułowa ścianka przestawna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424780A PL240194B1 (pl) 2018-03-06 2018-03-06 Modułowa ścianka przestawna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424780A1 PL424780A1 (pl) 2019-09-09
PL240194B1 true PL240194B1 (pl) 2022-02-28

Family

ID=67844631

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424780A PL240194B1 (pl) 2018-03-06 2018-03-06 Modułowa ścianka przestawna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240194B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2353541B (en) * 1999-06-04 2003-10-15 Miller Herman Inc Stackable wall panel system
US6585028B2 (en) * 2001-06-29 2003-07-01 Richard Verdicchio Modular wall system
US20070277946A1 (en) * 2006-06-02 2007-12-06 Galvan Lizzeta G Partitioning apparatus
DE202010004181U1 (de) * 2010-03-25 2010-08-12 Buck, Peter Modulare Stellwand
PL406000A1 (pl) * 2013-11-13 2015-05-25 Arkadiusz Muszyński Zestaw modułowy do wznoszenia ścian obiektów budowlanych

Also Published As

Publication number Publication date
PL424780A1 (pl) 2019-09-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6328544B2 (ja) 実験用什器の配線構造
KR102251075B1 (ko) 수직판재의 수직레벨 조절 구조를 갖는 시스템 가구
US20200016446A1 (en) System for fastening objects
PL240194B1 (pl) Modułowa ścianka przestawna
NO882685L (no) Innredningssystem.
KR20180007461A (ko) 마감패널 조립구조
US20220349178A1 (en) Enclosure assembly apparatus and method for forming same
EP3676465B1 (en) System for mounting wall cladding panels
JP6663833B2 (ja) 収納棚及び収納棚セット
JP2005042411A (ja) 電算機の床面固定構造体
JP6666204B2 (ja) 配線収容什器
JP7039033B2 (ja) 組立式壁面ラックユニット
KR102118686B1 (ko) 착탈식 책상 칸막이보드 결합용 고정클램프
US2949272A (en) Adjustable supporting device
KR200434878Y1 (ko) 조적용 시공장치
US3030162A (en) Furniture components
KR102048472B1 (ko) 에어컨 실외기 설치대용 프레임 구조체
JP3212817U (ja) 棚板保持装置
JP2019112878A (ja) 壁下地装置
BE1017844A5 (nl) Bevestigingsinrichting en werkwijze voor het bevestigen van een inbouwelement in een opening in een wand.
PL224625B1 (pl) Szkielet szafy telekomunikacyjnej
KR20070095829A (ko) 천장 및 벽체 마감 시스템
JP2003184210A (ja) 住宅の間仕切り壁構造
JP2016083097A (ja) 棚の補強機構
KR20170073940A (ko) 건축물용 외장패널 고정구