PL239826B1 - Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego - Google Patents

Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego Download PDF

Info

Publication number
PL239826B1
PL239826B1 PL421021A PL42102117A PL239826B1 PL 239826 B1 PL239826 B1 PL 239826B1 PL 421021 A PL421021 A PL 421021A PL 42102117 A PL42102117 A PL 42102117A PL 239826 B1 PL239826 B1 PL 239826B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polypropylene
tansy
emulsion
textile material
bioactive
Prior art date
Application number
PL421021A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421021A1 (pl
Inventor
Małgorzata CIEŚLAK
Małgorzata Cieślak
Dorota Puchowicz
Original Assignee
Inst Wlokiennictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Wlokiennictwa filed Critical Inst Wlokiennictwa
Priority to PL421021A priority Critical patent/PL239826B1/pl
Publication of PL421021A1 publication Critical patent/PL421021A1/pl
Publication of PL239826B1 publication Critical patent/PL239826B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Description

PL 239 826 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego, przeznaczonego do zastosowania jako repelent działający odstraszająco na owady (np. kleszcze, komary, muchy), ślimaki, gryzonie, a także jako materiał o właściwościach antywirusowych i przeciwpasożytniczych.
Na polach uprawnych, a także w ogródkach przydomowych, w celu niedopuszczenia do rozwoju szkodników i zniszczenia upraw stosuje się różnego rodzaju środki dla odstraszenia i likwidacji niepożądanych owadów, gryzoni, ślimaków. Przykładowo w celu ochrony przed ślimakami stosuje się bariery zaporowe, utworzone z tłucznia, popiołu, trocin plew jęczmienia lub wapna niegaszonego, którymi wysypuje się ścieżki wokół roślin. Wapno podczas kontaktu z ciałem ślimaka powoduje jego poparzenie i odwodnienie, a w rezultacie śmierć. Stosuje się także środki chemiczne, syntetyczne biocydy, w formie granulatów, które rozsypuje się bezpośrednio na podłożu. Środki takie najczęściej działają kontaktowo, prowadząc do odwodnienia i śmierci szkodników. Niesie to za sobą zagrożenie bezpośrednie lub pośrednie dla zwierząt takich jak psy, koty, ptaki. Innym sposobem jest spryskiwanie roślin preparatem zawierającym środek bioaktywny, np. ekstraktem z piołunu. Z opisu patentowego nr GB2496741 znany jest preparat w postaci mieszanin biologicznych olejków eterycznych o zapachu odstraszającym owady i gryzonie. Są to olejki szybko parujące o dobrych własnościach bioaktywnych, takie jak przykładowo seskwiterpeny np. znajdujący się w olejku cedrowym cedren, fenole jak eugenol, znajdujący się w olejku goździkowym, ketony takie jak tujony, znajdujące się w olejku z mięty pieprzowej, w olejku z wrotyczu. Jako nośnik mieszanin olejków eterycznych stosowana jest gliceryna lub olej patchouli. Olejkami takimi nasącza się np. rozdrobnioną korę, którą rozkłada się w miejscach, gdzie mogą bytować szkodniki lub nasączony olejkami nośnik celulozowy umieszcza się w saszetkach. Innym sposobem jest spryskanie terenu wokół roślin mieszaniną olejków. Olejek z kwiatu wrotyczu znany jest jako substancja działająca antybakteryjnie i odstraszająco na owady. Uzyskuje się go techniką destylacji próżniowej lub jako wyciąg alkoholowy.
Według wynalazku sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego polega na tym, że z ziela wrotyczu wytwarza się wyciąg alkoholowy, po czym zlewa się go, dodaje do niego olej i wytrząsa się do uzyskania bioaktywnej emulsji. Następnie w tak otrzymanej emulsji zanurza się materiał włókienniczy, po czym wyjęty z emulsji materiał włókienniczy suszy się. Świeże zielę wrotyczu zalewa się alkoholem co najmniej na 24 godziny i przetrzymuje w zamknięciu bez dostępu światła, po czym zlewa się wyciąg alkoholowy, dodaje do niego olej i wytrząsa się do uzyskania emulsji. W tak otrzymanej emulsji zanurza się materiał włókienniczy co najmniej na 24 godziny w temperaturze pokojowej i bez dostępu światła, a następnie wyjęty z emulsji materiał włókienniczy suszy się w temperaturze pokojowej bez dostępu światła, przy czym zielę wrotyczu zalewa się alkoholem w stosunku wagowym 1 : 4 a do wyciągu alkoholowego z ziela wrotyczu dolewa się olej lniany w stosunku objętościowym 1 : 4. Najlepiej jest, gdy do wytwarzania wyciągu alkoholowego stosuje się świeże kwiaty wrotyczu.
Świeże kwiaty wrotyczu zalewa się alkoholem co najmniej na 24 godziny i przetrzymuje w zamknięciu bez dostępu światła, po czym zlewa się wyciąg alkoholowy, dodaje do niego olej i wytrząsa się do uzyskania emulsji. W tak otrzymanej emulsji zanurza się materiał włókienniczy co najmniej na 24 godziny w temperaturze pokojowej i bez dostępu światła, po czym wyjęty z emulsji materiał włókienniczy suszy się w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Jako materiał włókienniczy najlepiej jest stosować włókninę polipropylenową lub tkaninę polipropylenową, lub dzianinę polipropylenową, lub sznury, plecionki czy tasiemki polipropylenowe. Jako alkohol stosuje się alkohol etylowy a jako olej stosuje się olej lniany. Kwiaty wrotyczu zalewa się alkoholem etylowym w stosunku wagowym 1 : 4. Do wyciągu alkoholowego z kwiatów wrotyczu dolewa się olej lniany w stosunku objętościowym 1 : 4. Jako materiał włókienniczy stosuje się materiały fotodegradowalne, takie jak włókninę poli propylenową lub tkaninę polipropylenową, lub dzianinę polipropylenową, lub sznury, plecionki czy tasiemki polipropylenowe.
Sposób według wynalazku umożliwia wytworzenie bioaktywnego materiału włókienniczego o wszechstronnym zastosowaniu. Materiał taki można zastosować do wyrobu odzieży ochronnej i akcesoriów ochronnych, agrotekstyliów, do produkcji wycieraczek, itp. Paski z bioaktywnego materiału można umieszczać wokół upraw, grządek, pojedynczych roślin, w doniczkach, skrzynkach na kwiaty. Bioaktywny materiał otrzymany sposobem według wynalazku działa odstraszająco na owady, np. kleszcze, muchy, komary, a także na ślimaki i gryzonie. Jako materiał o właściwościach antywirusowych

Claims (8)

  1. PL 239 826 B1 stosuje się go np. do zwalczania wirusa opryszczki, z kolei wykorzystując jego właściwości antypasożytnicze stosuje się do zwalczania świerzbu, nużeńca, wszy. W polipropylenie olejki dyfundują w głąb polimeru, a następnie są stopniowo uwalniane, dzięki czemu działanie bioaktywne jest wydłużone w czasie.
    Przykładowo wytwarzanie bioaktywnego materiału włókienniczego sposobem według wynalazku prowadzi się w ten sposób, że świeże kwiaty wrotyczu zalewa się alkoholem etylowym, który wymywa tujon oraz inne substancje znajdujące się we wrotyczu. Kwiaty wrotyczu zalewa się alkoholem etylowym w stosunku wagowym 1 : 4, szczelnie zamyka i zostawia bez dostępu światła na 24 godziny. Po tym czasie odlewa się powstały ekstrakt. Następnie do ekstraktu dolewa się olej lniany w stosunku objętościowym 1 : 4 i całość poddaje się wytrząsaniu do uzyskania emulsji. W tak uzyskanej emulsji zanurza się włókninę polipropylenową i bez dostępu światła pozostawia na 2 - 12 godzin, zależnie od struktury włókniny. Przykładowo włókninę polipropylenową typu spun-bonded o masie powierzchniowej 20 g/m2 napawa się przez 2 godziny, włókninę polipropylenową typu needle-felt o masie powierzchniowej 120 g/m2 napawa się przez 5 godzin. Włóknina polipropylenowa sorbuje substancje oleiste, zawierające aktywne biologicznie substancje pochodzące z wrotyczu. Po wyjęciu z emulsji nasączoną włókninę suszy się bez dostępu światła w temperaturze pokojowej, przy czym czas suszenia zależy od struktury włókniny. Tak zmodyfikowaną włókniną konfekcjonuje się zależnie od końcowego przeznaczenia wyrobu, (odzież ochronna, agrotekstylia itd.). Bioaktywny materiał pocięty na pasy lub w formie sznurów czy plecionek umieszcza się wokół grządek uprawnych, pojedynczych roślin, w donicach, w wejściu do szklarni. Bioaktywny materiał włókienniczy wytworzony sposobem według wynalazku jest nieszkodliwy dla człowieka, a działa odstraszająco na owady, ślimaki, gryzonie, wykazuje działanie antywirusowe i przeciwpasożytnicze. Nie ulega biodegradacji, a po wyczerpaniu się substancji czynnej polipropylen poddaje się recyklingowi. Niekiedy stosuje się fotodegradowalne włókno polipropylenowe, które rozkłada się pod wpływem promieniowaniu UV po wyczerpaniu się substancji czynnej. Niezależnie od nasączania materiału włókienniczego bioaktywną emulsję można wykorzystać także do nasączania pelletu polipropylenowego i do oprysków bezpośrednich.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego, z zastosowaniem alkoholowego wyciągu z wrotyczu, znamienny tym, że z ziela wrotyczu wytwarza się wyciąg alkoholowy, po czym zlewa się go, dodaje do niego olej i wytrząsa się do uzyskania bioaktywnej emulsji, a następnie w tak otrzymanej emulsji zanurza się materiał włókienniczy, po czym wyjęty z emulsji materiał włókienniczy suszy się, przy czym świeże zielę wrotyczu zalewa się alkoholem co najmniej na 24 godziny i przetrzymuje w zamknięciu bez dostępu światła, po czym zlewa się wyciąg alkoholowy, dodaje do niego olej i wytrząsa się do uzyskania emulsji, po czym w tak otrzymanej emulsji zanurza się materiał włókienniczy co najmniej na 24 godziny w temperaturze pokojowej i bez dostępu światła, a następnie wyjęty z emulsji materiał włókienniczy suszy się w temperaturze pokojowej bez dostępu światła, przy czym zielę wrotyczu zalewa się alkoholem w stosunku wagowym 1 : 4 a do wyciągu alkoholowego z ziela wrotyczu dolewa się olej lniany w stosunku objętościowym 1 : 4.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wytwarzania wyciągu alkoholowego stosuje się świeże kwiaty wrotyczu.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że świeże kwiaty wrotyczu zalewa się alkoholem co najmniej na 24 godziny i przetrzymuje w zamknięciu bez dostępu światła, po czym zlewa się wyciąg alkoholowy, dodaje do niego olej i wytrząsa się do uzyskania emulsji, po czym w tak otrzymanej emulsji zanurza się materiał włókienniczy co najmniej na 24 godziny w temperaturze pokojowej i bez dostępu światła, po czym wyjęty z emulsji materiał włókienniczy suszy się w temperaturze pokojowej bez dostępu światła.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako materiał włókienniczy stosuje się włókninę polipropylenową lub tkaninę polipropylenową, lub dzianinę polipropylenową, lub sznury, plecionki czy tasiemki polipropylenowe.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako alkohol stosuje się alkohol etylowy a jako olej stosuje się olej lniany.
    4 PL 239 826 B1
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kwiaty wrotyczu zalewa się alkoholem etylowym w stosunku wagowym 1 : 4.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wyciągu alkoholowego z kwiatów wrotyczu dolewa się olej lniany w stosunku objętościowym 1 : 4.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako materiał włókienniczy stosuje się materiały fotodegradowalne, takie jak włókninę polipropylenową lub tkaninę polipropylenową, lub dzianinę polipropylenową, lub sznury, plecionki czy tasiemki polipropylenowe.
PL421021A 2017-03-28 2017-03-28 Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego PL239826B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421021A PL239826B1 (pl) 2017-03-28 2017-03-28 Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421021A PL239826B1 (pl) 2017-03-28 2017-03-28 Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421021A1 PL421021A1 (pl) 2018-10-08
PL239826B1 true PL239826B1 (pl) 2022-01-17

Family

ID=63688017

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421021A PL239826B1 (pl) 2017-03-28 2017-03-28 Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239826B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421021A1 (pl) 2018-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9572348B2 (en) Combination animal repellents
US20170118996A1 (en) Broad spectrum pest repellent compositions and pest management system
EP2779829A1 (en) Combination animal repellents
DE2204921A1 (de) Am Hals eines Haustieres befestigbare Vorrichtung für ein selbstverdunstendes Insektizid
KR101387111B1 (ko) 제올라이트를 이용한 설치류 기피제 조성물
KR101799881B1 (ko) 액상의 야생동물 퇴치 조성물을 이용한 퇴치제 제조방법
JP2008100920A (ja) 害虫駆除材
PL239826B1 (pl) Sposób produkcji bioaktywnego materiału włókienniczego
Harrington et al. Control of weeds by paper mulch in vegetables and trees
JPS61289002A (ja) 節足動物類,軟体動物類並びに爬虫類用忌避剤
KR20070036019A (ko) 님 종자 추출물의 개선된 과립 제제 및 이것의 제조 공정
TW201912028A (zh) 一種驅蟲母粒組成物及一種驅蟲母粒組成物之製造方法
DE29802237U1 (de) Repellent gegen Schnecken und Nagetiere
JP2013173724A (ja) 害虫及び害獣忌避材
JP7437131B2 (ja) ヒアリ用忌避組成物、及び、ヒアリの忌避方法
JP2002173401A (ja) 動物用忌避剤
US20110223228A1 (en) Repellant for Ground Rooting Animals
Costa et al. Response of Argentine ants and red imported fire ants to permethrin-impregnated plastic strips: foraging rates, colonization of potted soil, and differential mortality
KR101897530B1 (ko) 겨자 오일을 유효성분으로 함유하는 천공충 방제용 살충제 조성물
KR20170006993A (ko) 소나무 재선충을 옮기는 매개충 살충용 망 직물 및 그 제조방법
CN107517966A (zh) 一种基于正辛醇和樟脑的活性组合物、二化螟引诱剂及应用
US5554377A (en) Non-toxic animal repellent
AT515857A1 (de) Verfahren zum Ausführen der Verwirrmethode
FI119461B (fi) Eläimiä karkottava, hajua vapauttava stabiili koostumus, sitä sisältävä tuote ja menetelmä eläinten karkottamiseksi
KR20180137925A (ko) 점토농약 제조시스템