PL239667B1 - Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi - Google Patents

Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi Download PDF

Info

Publication number
PL239667B1
PL239667B1 PL428263A PL42826318A PL239667B1 PL 239667 B1 PL239667 B1 PL 239667B1 PL 428263 A PL428263 A PL 428263A PL 42826318 A PL42826318 A PL 42826318A PL 239667 B1 PL239667 B1 PL 239667B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
forming
seats
cores
forming roller
format
Prior art date
Application number
PL428263A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428263A1 (pl
Inventor
Jacek Bułka
Original Assignee
Maspex Gmw Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maspex Gmw Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Maspex Gmw Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority to PL428263A priority Critical patent/PL239667B1/pl
Publication of PL428263A1 publication Critical patent/PL428263A1/pl
Publication of PL239667B1 publication Critical patent/PL239667B1/pl

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest walec formujący oraz urządzenie do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych, posiadające dwa przeciwbieżnie obracające się walce formujące (1), których zewnętrzne powierzchnie walcowe (5) mają wiele gniazd (2) tworzących regularny i powtarzający się wzór. Powierzchnia walcowa (5) pokryta jest gniazdami (2), których krawędzie tworzą na płaszczyźnie siatkę składającą się z wielokątów przystających, przy czym suma miar kątów pomiędzy bokami stykających się wielokątów, które posiadają wspólny wierzchołek wynosi 360°.

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Przedmiotem wynalazku jest walec formujący do wykonywania słodkich rdzeni, zwłaszcza z czekolady lub wyrobów cukierniczych. Wynalazek dotyczy również urządzenia do wykonywania takich rdzeni wyposażonego w dwa przeciwbieżne walce formujące, posiadające na swej powierzchni wiele gniazd na formowane rdzenie ułożonych w powtarzający się i regularny wzór.
Stan techniki
W gamie produktów cukierniczych jakie dostępne są na rynku, znaczące miejsce zajmują draże (cukierki) wykonane w formie wewnętrznego rdzenia, zazwyczaj czekoladowego, pokrytego warstwą (lub kilkoma warstwami) polewy zazwyczaj z cukru lub czekolady, zawierającej także substancje barwiące i funkcjonalne.
Podstawowym składnikiem przedmiotowych draży jest, jak wspomniano, wewnętrzny rdzeń uformowany z czekolady lub innej substancji dającej się formować i trwale zachowywać kształt tak, by możliwym było jego pokrycie warstwami zewnętrznych powłok.
Produkcja rdzenia wewnętrznego prowadzona jest przy zastosowaniu zestawu dwóch walców formujących stykających się ze sobą zewnętrznymi powierzchniami walcowymi, obracających się przeciwbieżnie, z wydrążonymi na obwodzie każdego z nich gniazdami o kształcie takim, że po połączeniu dwóch gniazd z obracających się walców powstaje kształt produkowanego rdzenia.
Gniazda wykonane na powierzchni obydwu walców formujących łączą się ze sobą na całej długości linii styku walców formujących, wypełniając się jednocześnie pompowaną od góry płynną czekoladą (lub inną podobną substancją), która następnie zastyga i w uformowanej postaci wychodzi z pomiędzy obracających się walców formujących. Temperatura zewnętrzna walców formujących jest regulowana i może wynosić, w zależności od rodzaju substancji z jakiej formowane są rdzenie, albo poniżej zera albo powyżej.
Kształt gniazd na powierzchni walców formujących zazwyczaj jest fragmentem kuli z uwagi na techniczne możliwości wykonywania gniazd na powierzchni walców formujących i łatwość z jaką rdzeń po jego uformowaniu wydostaje się z gniazda. W tak przygotowanych gniazdach na walcach formujących powstają rdzenie o kształtach mniej lub bardziej płaskich dysków, spłaszczonych kul. Znane są także rdzenie o kształcie zbliżonym do dysków o eliptycznym kształcie przekroju poziomego.
Pokrycie powierzchni zewnętrznej walców formujących gniazdami o kształcie okrągłym lub eliptycznym związane jest z powstawaniem dużej ilości odpadów podczas formowania rdzeni. Powierzchnia walców pomiędzy wydrążonymi gniazdami pokrywana jest cienką warstwą czekolady (lub innej stosowanej substancji). Po oddzieleniu uformowanych rdzeni warstwa produktu znajdująca się pomiędzy gniazdami na powierzchni walców albo kierowana jest do powtórnego przerobu albo traktowana jako odpad, w przypadku stosowania substancji, które do ponownego przerobu się nie nadają.
Z patentu europejskiego EP0923875B1 znane jest urządzenie wyposażone w zespół dwóch równolegle umieszczonych walców formujących, które obracają się przeciwbieżnie. Na zewnętrznej powierzchni walców znajduje się wiele gniazd o kształcie wycinka koła. Otrzymany w ten sposób rdzeń ma kształt eliptyczny a poszczególne rdzenie połączone są cienką warstwą utworzoną przez powierzchnie walców pomiędzy gniazdami. Wadą tego rozwiązania jest konieczność oddzielenia rdzenia oraz powstanie dużej ilości odpadów.
Z polskiego patentu PL209619B1 znane jest również urządzenie wyposażone w parę przeciwbieżnych wałków formujących, których osie są wykonane ze stali nierdzewnej i mają wymiary umożliwiające ich uginanie i/lub skręcanie w trakcie kształtowania materiału cząsteczkowego we wgłębieniach, o wielkości ugięcia przynajmniej 0,1 mm zarówno w kierunku uginania jak i skręcania. Czekolada opuszcza wałki w pozycji skierowanej w dół w postaci arkusza z uformowanymi częściami czekolady, połączonymi za pomocą cienkich żeberek z czekolady, które muszą być następnie usunięte.
Istota wynalazku
Celem wynalazku jest dostarczenie rozwiązania, które w znaczny sposób ograniczy lub w całości wyeliminuje odpady powstające podczas formowania rdzeni pomiędzy walcami formującymi.
Według pierwszego wynalazku, walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych, posiada zewnętrzną powierzchnię walcową z wieloma drążonymi gniazdami tworzącymi regularny i powtarzający się wzór. Powierzchnia walcowa pokryta jest gniazdami, których krawędzie tworzą na płaszczyźnie siatkę składającą się z wielokątów
PL 239 667 B1 przystających, przy czym suma miar kątów pomiędzy bokami stykających się wielokątów, które posiadają wspólny wierzchołek wynosi 360°.
Korzystnie gniazda mają kształt trójkąta, kwadratu, sześciokąta albo ośmiokąta z kwadratem.
Korzystnie, narożniki utworzone przez łączące się krawędzie każdego z gniazd są zaokrąglone.
Korzystnie, maksymalna szerokość każdej z krawędzi pomiędzy dwoma sąsiednimi gniazdami formującymi na powierzchni walca nie przekracza 1 mm.
Zgodnie z drugim wynalazkiem, urządzenie do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych, posiadające dwa przeciwbieżnie obracające się walce formujące, których zewnętrzne powierzchnie walcowe mają wiele gniazd tworzących regularny i powtarzający się wzór, charakteryzuje się tym, że posiada walce formujące według pierwszego wynalazku.
Korzystne skutki wynalazków
Geometria kształtów gniazd pozwala na pełne ich wzajemne dopasowanie oraz maksymalnie wykorzystanie powierzchni walców formujących. Zatem pobocznica (powierzchnia walcowa) walców formujących pokrywana jest gniazdami o kształtach wielokątów w taki sposób, że pomiędzy poszczególnymi gniazdami nie pozostaje powierzchnia, na której gromadzi się materiał odpadowy. Poszczególne gniazda odgranicza wzajemnie jedynie krawędź, która ulega przełamaniu, na tyle wąska, że nie powstaje odpad.
Objaśnienie rysunku
Wynalazek zostanie poniżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 - przedstawia uproszczony schemat urządzenia do formowania czekoladowych rdzeni znanego ze stanu techniki.
Fig. 2 - przedstawia walec formujący według wynalazku.
Fig. 3 - przedstawia powierzchnię walcową przez krawędzie gniazd o kształcie trójkąta.
Fig. 4 - przedstawia powierzchnię walcową przez krawędzie gniazd o kształcie kwadratu.
Fig. 5 - przedstawia powierzchnię walcową przykładowymi utworzonej wzorami siatki przez krawędzie gniazd o kształcie sześciokąta.
Fig. 6 - przedstawia powierzchnię walcową z przykładowymi wzorami siatki utworzonej przykładowymi wzorami siatki utworzonej wzorami siatki przykładowymi utworzonej przez krawędzie gniazd o kształcie ośmiokąta i kwadratu.
Fig. 7 - przedstawia wycinek powierzchni walcowej z gniazdami o kształcie sześciokąta.
Fig. 8 - przedstawia kształt rdzenia uformowany w gnieździe o kształcie sześciokąta.
Szczegółowy opis korzystnych przykładów realizacji wynalazku
Na fig. 1 pokazano urządzenie do wykonywania rdzeni 3 z czekolady lub innych wyrobów cukierniczych doskonale znane ze stanu techniki. Urządzenie posiada dwa równolegle rozmieszczone walce formujące 1 osadzone na obrotowych osiach, które obracają się w przeciwnych kierunkach. Na obwodzie walca formującego 1 wykonane są drążone gniazda 2, w których powstają rdzenie 3 z czekolady lub innej substancji cukierniczej. Urządzenie wyposażone jest również w inne podzespoły niezbędne do jego prawidłowej pracy takie jak rama, napęd osi obrotowych, układ chłodzenia walców, czy lej zasypowy, którym dostarczana jest płynna masa 4 na walce formujące 1. Są to doskonale znane znawcy z dziedziny techniki części urządzenia i nie zostały one pokazane na rysunku.
Na fig. 2 przedstawiono walec formujący 1 według wynalazku, który może być zastosowany w znanym w stanie techniki urządzeniu z fig. 1. Walec formujący 1 posiada zewnętrzną powierzchnię walcową 5 zwaną również pobocznicą. Powierzchnia walcowa 5 pokryta jest gniazdami 2, których krawędzie 6 tworzą na płaszczyźnie siatkę składającą się z wielokątów przystających, przy czym suma miar kątów pomiędzy bokami stykających się wielokątów, które posiadają wspólny wierzchołek wynosi 360°. W efekcie gniazda 2 tworzą na powierzchni walcowej 5 regularny i powtarzający się wzór, a ich geometria pozwala na pełne ich wzajemne dopasowanie na całej powierzchni walca formującego 1. Zatem powierzchnia walcowa 5 walców formujących 1 pokryta jest gniazdami 2 w taki sposób, że pomiędzy poszczególnymi gniazdami 2 nie pozostaje powierzchnia, na której gromadzi się materiał odpadowy. Poszczególne gniazda 2 odgranicza wzajemnie jedynie krawędź 6, która ulega przełamaniu, na tyle wąska, że nie powstaje odpad.
Walec formujący 1 pokazany na fig. 2 przedstawia sposób rozmieszczenia gniazd 2 do wykonywania rdzeni 3 na powierzchni jednego z walców formujących 1 na przykładzie gniazda 2 o kształ
PL 239 667 B1 cie sześciokąta. Maksymalna szerokość S każdej z krawędzi 6 pomiędzy dwoma sąsiednimi gniazdami 2 formującymi o kształcie sześciokąta na powierzchni walców formujących 1 nie przekracza 1 mm. Rdzenie 3 otrzymane na bazie gniazd 2 o kształcie sześciokąta zostały pokazane na fig. 8.
Uformowany rdzeń 3 w gniazdach przedstawionych na fig. 3-6 ma formę dwustronnie wypukłą o maksymalnej wysokości wypukłości zlokalizowanej w miejscu, gdzie znajduje się geometryczny środek ciężkości każdej z figur jaka jest podstawą do wykonania gniazda (trójkąt, prostokąt, kwadrat, sześciokąt, ośmiokąt). Grubość rdzenia 3 będzie zmniejszać się płynnie od miejsca o największej wypukłości w kierunku każdej z jego krawędzi zewnętrznej w takim stopniu, że grubość rdzenia 3 wzdłuż każdej z jego krawędzi będzie najmniejsza i jednakowa na całym obwodzie rdzenia 3.
Inne korzystne przykłady realizacji kształtu gniazd 2 zostały pokazane na fig. 3-6, które przedstawiają odpowiednio powierzchnię walcową 5 z przykładowymi wzorami siatki utworzonej przez krawędzie 6 gniazd 2 o kształcie trójkąta, kwadratu, sześciokąta oraz ośmiokąta z kwadratem. Inne rozmieszczenie oraz zastosowanie kształtów innych wielokątów jest również możliwe. Narożniki każdego z gniazd 2 mogą być minimalnie zaokrąglane, by ułatwić wydostawanie się rdzeni 3 z gniazda 2.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1.
  2. 2.
  3. 3.
  4. 4.
  5. 5.
    Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych, posiadający zewnętrzną powierzchnię walcową z wieloma drążonymi gniazdami tworzącymi regularny i powtarzający się wzór, znamienny tym, że powierzchnia walcowa (5) pokryta jest gniazdami (2), których krawędzie (6) tworzą na płaszczyźnie siatkę składającą się z wielokątów przystających, przy czym suma miar kątów pomiędzy bokami stykających się wielokątów, które posiadają wspólny wierzchołek wynosi 360°.
    Walec formujący według zastrz. 1, znamienny tym, że gniazda (2) mają kształt trójkąta.
    Walec formujący według zastrz. 1, znamienny tym, że gniazda (2) mają kształt kwadratu.
    Walec formujący według zastrz. 1, znamienny tym, że gniazda (2) mają kształt sześciokąta.
    Walec formujący według zastrz. 1, znamienny tym, że gniazda (2) mają kształt ośmiokąta z kwadratem.
  6. 6. Walec formujący według zastrz. 1, znamienny tym, że narożniki utworzone przez łączące się krawędzie (6) każdego z gniazd (2) są zaokrąglone.
  7. 7. Walec formujący według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 6, znamienny tym, że maksymalna szerokość (S) każdej z krawędzi (6) pomiędzy dwoma sąsiednimi gniazdami (2) formującymi na powierzchni walca nie przekracza 1 mm.
  8. 8. Urządzenie do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych, posiadające dwa przeciwbieżnie obracające się walce formujące, których zewnętrzne powierzchnie walcowe mają wiele gniazd tworzących regularny i powtarzający się wzór, znamienne tym, że posiada walce formujące (1) określone w zastrzeżeniach 1-7.
PL428263A 2018-12-20 2018-12-20 Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi PL239667B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428263A PL239667B1 (pl) 2018-12-20 2018-12-20 Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428263A PL239667B1 (pl) 2018-12-20 2018-12-20 Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428263A1 PL428263A1 (pl) 2020-06-29
PL239667B1 true PL239667B1 (pl) 2021-12-27

Family

ID=71124815

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428263A PL239667B1 (pl) 2018-12-20 2018-12-20 Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239667B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428263A1 (pl) 2020-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101473420B1 (ko) 즉석 면의 제조 방법
EP2789239B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen kugelförmig geformter Produkte
DE60308802T2 (de) Lebensmittel bestehend aus mindestens zwei Waffel-Hohlraumkörperhälften
WO2014198569A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung unter druck ausgebackener waffelformkörper
DE202015104796U1 (de) Teigverabeitungsmaschine und Teigrohlingsverbund
PL239667B1 (pl) Walec formujący do wykonywania rdzeni produktów spożywczych, zwłaszcza czekolady lub wyrobów cukierniczych oraz urządzenie z walcami formującymi
EP0841009B1 (en) A device for shaping portions of bread dough or the like
EP1343379A1 (de) Backofen zur herstellung von gebackenen formkörpern
US2208905A (en) Molding roller apparatus for the production of articles from dough and other pastelike materials
US5009905A (en) Sushi forming method
US10306896B2 (en) Variable contoured rounding bar, device and method of using same
ES2707377T3 (es) Conformación de goma avanzada
ES2285599T5 (es) Procedimiento y dispositivo para la fabricación de un producto a base de masa dulce
EP3384776A1 (de) Vorrichtung zum formen von teigstücken zu teigprodukten
CA2101023C (en) Method and apparatus for forming dough sheets with lattice-work appearance
PT1674227E (pt) Dispositivo para produzir folhas cerâmicas
ITVR20010057A1 (it) Linea di trattamento di prodotti alimentari arrotolati particolarmente per l'ottenimento di croissant
US10897912B2 (en) Variable contoured rounding bar, device and method of using same
CN203661893U (zh) 压面机和面条加工设备
DE3612615A1 (de) Sternwalzen einer teigportioniervorrichtung
EP2608684B1 (de) Verfahren und vorrichtung zum auftrag von zutaten bei der lebensmittelherstellung
JP6539841B2 (ja) 食品成形用圧延ローラ、食品成形装置
JP6975431B2 (ja) 餅製造用の板材、餅の製造方法
EP3666489B1 (en) Floor mats and methods of producing the same
DE4012985C2 (pl)