PL239575B1 - Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych - Google Patents

Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych Download PDF

Info

Publication number
PL239575B1
PL239575B1 PL424820A PL42482018A PL239575B1 PL 239575 B1 PL239575 B1 PL 239575B1 PL 424820 A PL424820 A PL 424820A PL 42482018 A PL42482018 A PL 42482018A PL 239575 B1 PL239575 B1 PL 239575B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
twine
twists
string
diameter
meter
Prior art date
Application number
PL424820A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424820A1 (pl
Inventor
Lubomir Trojanowski
Original Assignee
Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe Defalin Group Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe Defalin Group Spolka Akcyjna filed Critical Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe Defalin Group Spolka Akcyjna
Priority to PL424820A priority Critical patent/PL239575B1/pl
Publication of PL424820A1 publication Critical patent/PL424820A1/pl
Publication of PL239575B1 publication Critical patent/PL239575B1/pl

Links

Landscapes

  • Filamentary Materials, Packages, And Safety Devices Therefor (AREA)
  • Package Frames And Binding Bands (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych, znajdujący zastosowanie głównie w wielkogabarytowych prasach belujących o wysokim stopniu zgniotu materiału żniwnego.
Znany sznurek polipropylenowy wykonany jest z rozwłóknionej na wąskie paski polipropylenowej taśmy, śrubowo skręconej w sznurek, uformowany w samoistny cylindryczny kłębek o konstrukcji krzyżowej, zwany również nawojem, składającym się z warstw zwojów sznurka, o jednakowej wysokości, który posiada jednakową ilość skrętów w każdym metrze długości. I tak na przykład sznurek posiadający gramaturę 110 m/kg ma odpowiadającą mu liczbę skrętów w ilości 25 przypadających na jeden metr jego długości. Liczba skrętów dla danej grubości (masy liniowej) sznurka powinna być tak dobrana, aby sznurek w przekroju był zwarty, okrągły, aby nie wystąpiła tendencja do jego skręcania w linkę przy swobodnym jego zwisie lub do jego spłaszczenia przy zbyt małej liczbie skrętów. Wymóg ten charakteryzuje jakościowe cechy sznurka i określany jest jako wytyczna w normie ISO.
Problemy ze skrętami sznurka pojawiają się podczas jego używania w maszynie belującej. Kłębek sznurka, a zazwyczaj kilka ich wzajemnie połączonych, wstawiany jest do zasobników maszyny rolniczej w pozycji pionowej, a początek sznurka jest wywleczony ze środkowego otworu nawoju i przeprowadzony jest do aparatu wiążącego maszyny. Podczas wywlekania sznurka z nawoju, sznurek odkręca się w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu nadanego mu przy skręcaniu. Odkręcanie sznurka jest zjawiskiem fizycznym, którego nie da się uniknąć, w przyjętym sposobie korzystania z nawoju sznurka w maszynie rolniczej. Przekładając początek sznurka przez otwór nawoju na jego drugą stronę zachodzi zjawisko przeciwne, dokręcania sznurka, co skutkuje jego splątaniem. Liczba „zgubionych” lub „dokręconych” skrętów zależna jest od aktualnej średnicy otworu nawoju, z którego wywlekany jest sznurek. Im większa średnica otworu, tym mniej „zgubionych” lub „dokręconych” skrętów. Jest przyjęte, że sznurek zawsze wywlekany jest w kierunku zmniejszenia liczby skrętów. Zjawisko gubienia lub dokręcania skrętów jest bardzo szkodliwe z punktu widzenia jakości wiązania materiału żniwnego. Powoduje słabą wytrzymałość sznurka w węźle oraz zakłócenie w pracy aparatu supłającego maszyny belującej. Powoduje złą pracę mechanizmów wiążących w maszynie rolniczej doprowadzając do uszkodzenia elementów maszyny.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji sznurka, aby podczas jego używania nie dochodziło do zakłóceń pracy maszyny belującej oraz aby był on jakościowo bardzo wytrzymały w węźle wiązanego materiału żniwnego.
Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych, według wynalazku, wykonany z rozwłóknionej taśmy polipropylenowej, śrubowo skręconej w sznurek, uformowany ze zwojów ułożonych w warstwy o jednakowej wysokości w samoistny cylindryczny kłębek o konstrukcji krzyżowej z przelotowym otworem w środku, zwany nawojem, charakteryzuje się tym, że ma zmienną liczbę skrętów przypadającą na jeden metr sznurka, złożoną z podstawowej liczby skrętów zalecanej przez normę ISO dla danej gramatury sznurka i dodatkowej liczby skrętów zależnej od średnicy nawoju, skoku linii śrubowej zwoju oraz masy liniowej sznurka, zgodnie z wyznaczonym algorytmem, przy czym im mniejsza średnica nawoju tym większa liczba skrętów.
Korzystnie jest, gdy wyznaczony algorytm ma postać zależności Zn = Zp + L:^S2 + [n(Q + n2d)]s' gdzie Zn oznacza liczbę skrętów w jednym metrze danej warstwy nawoju, ZP oznacza podstawową liczbę skrętów zalecaną przez normę ISO dla danej gramatury sznurka, L oznacza długość 1 metra wyrażoną w [mm], S oznacza wysokość skoku linii śrubowej zwoju w [mm], O oznacza średnicę otworu kłębka w [mm], n oznacza kolejną warstwę nawoju, która przyjmuje kolejne liczby naturalne 0,1,2,3..., d oznacza średnicę sznurka w [mm].
Sznurek według wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sznurek zwinięty w kłębek w półwidoku i w półprzekroju wzdłużnym.
Sznurek polipropylenowy 3 o średnicy d, wykonany z rozwłóknionej taśmy polipropylenowej, śrubowo skręconej w sznurek, uformowany ze zwojów ułożonych w warstwy o jednakowej wysokości h w samoistny cylindryczny kłębek o konstrukcji krzyżowej z przelotowym otworem w środku o średnicy Q, zwany nawojem, ma zmienną liczbę skrętów Z przypadającą na jeden metr sznurka 3, która złożona jest z podstawowej liczby skrętów zalecanej przez normę ISO dla danej gramatury sznurka i dodatkowej liczby skrętów zależnej od średnicy nawoju 1, skoku linii śrubowej zwoju (S) oraz masy liniowej sznurka, zgodnie z wyznaczonym algorytmem, przy czym im mniejsza średnica nawoju tym większa liczba skrętów. Wyznaczony algorytm ma postać zależności Zn = Zp + L:VS2 + [n(Q + n2d)]2 gdzie Zn oznacza
PL 239 575 B1 liczbę skrętów (Z) w jednym metrze danej warstwy (n) nawoju (1), Z p oznacza podstawową liczbę skrętów zalecaną przez normę ISO dla danej gramatury sznurka, L oznacza długość 1 metra wyrażoną w [mm], S oznacza wysokość skoku linii śrubowej zwoju w [mm], Q oznacza średnicę otworu kłębka w [mm], n oznacza kolejną warstwę nawoju, która przyjmuje kolejne liczby naturalne 0,1,2,3..., d oznacza średnicę sznurka w [mm]. Początek 4 sznurka 3 jest wywleczony ze ś rodkowego otworu nawoju 1. Pierwsza warstwa 2 nawoju 1 ma największą liczbę skrętów Z przypadającą na metr sznurka 3, ostatnia warstwa 6 nawoju 1 ma najmniejszą liczbę skrętów Z przypadającą na metr sznurka 3.
Sznurek 3 o skręcie Z, gramaturze 110 m/kg, o średnicy d równej 3,4 mm, wykonany z taśmy polipropylenowej, uformowany ze zwojów w postaci linii śrubowej o skoku S równym 2/3 h, ułożonych w warstwy o jednakowej wysokości 14 cali, zwinięty w cylindryczny, krzyżowy kłębek o trzech pasach nawoju, o średnicy otworu Q równej 60 mm oraz liczbie skrętów 28,29 na jeden metr zwiniętego sznurka 3 w pierwszej warstwie zwojów 2 nawoju 1, ma w drugiej warstwie zwojów nawoju 1, o średnicy 60 mm powiększonej o grubość d sznurka 3, uwzględniając właściwości nawoju 1, liczbę skrętów Z na jeden metr wynoszącą 28,15 skrętów. Kolejna warstwa zwojów nawoju 1 sznurka 3 ma 28,01 skrętów przypadających na metr jego długości, a wraz ze wzrostem liczby warstw zwojów, sznurek 3 w każdej z nich ma mniejszą liczbę skrętów Z w jednym metrze długości, aż w ostatniej warstwie zwojów 6, określonej średnicą D i wysokością h, liczba skrętów w jednym metrze długości sznurka 3 wynosi 26,08 skrętów. Wywlekając początek 4 sznurka 3 ze skrętem Z z wewnętrznego otworu nawoju 1 uzyskuje się zawsze jednakową ilość skrętów w metrze bieżącym sznurka, w dowolnej wyciągniętej jego długości, określoną w normie ISO. W powyższym przykładzie jest to 25 skrętów na metr bieżący wywleczonego sznurka 3. Podczas wywlekania sznurka 3 z nawoju 1, sznurek odkręca się w kierunku 5 przeciwnym do kierunku skrętu nadanego mu przy skręcaniu.
Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych, według wynalazku posiada różną liczbę skrętów w każdej z warstw nawoju i odpowiednio w każdym metrze sznurka, a podczas wywlekania go z wnętrza nawoju w maszynie belującej utrzymuje się w każdym metrze wyciągniętego sznurka ta sama pożądana liczba skrętów, eliminując tym samym niekorzystny wpływ zjawiska znikania (gubienia) skrętów podczas jego używania w maszynie belującej. Wyklucza to tym samym, w czasie używania sznurka w maszynie belującej charakterystyczną płaskość sznurka, niekorzystnie zakłócającą pracę aparatu wiążącego w maszynie belującej oraz wpływającą na jego słabą wytrzymałość w węźle.
Sznurek według wynalazku, zwinięty w typowy samonośny, krzyżowy nawój nabiera niespotykanej cechy, która rozwiązuje prostym sposobem problem nieuniknionego znikania (gubienia) jego skrętów, podczas wywlekania go z otworu mieszczącego się centralnie, przelotowo w nawoju, w sposób stosowany, zwłaszcza w rolniczych maszynach belujących, szczególnie, gdy maszyny wyposażone są w aparat wiążący węzły na tym sznurku, opasującym zbiór materiałów pożniwnych, na przykład słomy zbóż. Do aparatu wiążącego maszyny belującej, sznurek według wynalazku podawany jest zawsze o jednakowej liczbie skrętów przypadających na jeden metr bieżący sznurka zapewniając tym samym doskonałą kontrolę nad jakością węzła, charakteryzującą się powtarzalną jego wysoką wytrzymałością zrywania oraz bezpośrednią wytrzymałością sznurka niezmienną na całej jego długości użytkowej. Cechy te przekładają się na niezawodny tryb pracy maszyny belującej, podwyższając jakość dokonywanych zbiorów, skracając wymiernie czas zaoszczędzony na rozsypanych belach słomy w wyniku wadliwego węzła i koszty napraw uszkodzonego aparatu wiążącego.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych wykonany z rozwłóknionej taśmy polipropylenowej, śrubowo skręconej w sznurek, uformowany ze zwojów ułożonych w warstwy o jednakowej wysokości w samoistny cylindryczny kłębek o konstrukcji krzyżowej z przelotowym otworem w środku, zwany nawojem, znamienny tym, że ma zmienną liczbę skrętów (Z) przypadającą na jeden metr sznurka (3), złożoną z podstawowej liczby skrętów zalecanej przez normę ISO dla danej gramatury sznurka (3) i dodatkowej liczby skrętów zależnej od średnicy nawoju (1), skoku linii śrubowej zwoju (S) oraz masy liniowej sznurka (3), zgodnie z wyznaczonym algorytmem, przy czym im mniejsza średnica nawoju (1) tym większa liczba skrętów (Z).
PL 239 575 BI
2. Sznurek według zastrz. 1, znamienny tym, że wyznaczony algorytm ma postać zależności Zn = Zp + L:>/s2 + [ti(Q + n2d)]2 gdzie Zn oznacza liczbę skrętów (Z) w jednym metrze danej warstwy (n) nawoju (1), ZP oznacza podstawową liczbę skrętów zalecaną przez normę ISO dla danej gramatury sznurka, L oznacza długość 1 metra wyrażoną w [mm], S oznacza wysokość skoku linii śrubowej zwoju w [mm], Q oznacza średnicę otworu kłębka w [mm], n oznacza kolejną warstwę nawoju, która przyjmuje kolejne liczby naturalne 0,1,2,3..., d oznacza średnicę sznurka w [mm].
PL424820A 2018-03-09 2018-03-09 Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych PL239575B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424820A PL239575B1 (pl) 2018-03-09 2018-03-09 Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424820A PL239575B1 (pl) 2018-03-09 2018-03-09 Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424820A1 PL424820A1 (pl) 2019-09-23
PL239575B1 true PL239575B1 (pl) 2021-12-13

Family

ID=67979639

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424820A PL239575B1 (pl) 2018-03-09 2018-03-09 Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239575B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4680923A (en) * 1985-03-27 1987-07-21 Kaempen Charles E Composite twine structure
PL211750B1 (pl) * 2007-10-01 2012-06-29 Przedsiębiorstwo Prod Handlowo Usługowe Defalin Group Społka Akcyjna Sposób wytwarzania sznurka polipropylenowego i urządzenie do wytwarzania sznurka polipropylenowego
PL213778B1 (pl) * 2008-06-18 2013-04-30 Przedsiebiorstwo Produkcyjno Handlowo Uslugowe Defalin Group Spólka Akcyjna Urządzenie dwuskrętne do wytwarzania sznurka
PL385459A1 (pl) * 2008-06-18 2008-12-08 Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe Defalin Group Spółka Akcyjna Urządzenie do wytwarzania sznurka
PL215702B1 (pl) * 2009-02-12 2014-01-31 Przed Prod Handlowo Uslugowe Defalin Group Spolka Akcyjna Sposób wytwarzania sznurka z polipropylenowej taśmy i skręcarka do wytwarzania sznurka z polipropylenowej taśmy

Also Published As

Publication number Publication date
PL424820A1 (pl) 2019-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4228641A (en) Thermoplastic twines
US7891070B2 (en) Method for handling elongate strength members
US9499938B2 (en) Mechanical method for creation of a splice in a coverbraided rope and products
US9464382B2 (en) Coverbraided rope for pelagic trawls
KR101019465B1 (ko) 곤포 랩핑 사일로용 망원단
US20120118131A1 (en) Lower drag helix rope for pelagic trawls and methods
US20190249361A1 (en) Coverbraided rope for pelagic trawls
DK179010B1 (en) Manufacture method and apparatus for improved efficiency reduced cost rope for pelagic trawls
US7434574B2 (en) Bowstring serving
PL239575B1 (pl) Sznurek polipropylenowy zwinięty w kłębek, zwłaszcza do maszyn rolniczych
US2981052A (en) Twine
US10246823B2 (en) Compressible rope
CN102656676A (zh) 用于半导体应用的粘接线材的缠绕结构
US2301713A (en) Yarn package and method of winding same
US11225392B2 (en) Wound thread package and manufacturing method for same
CN216164582U (zh) 一种鱼线连接结
WO2024124386A1 (zh) 带轴线捆的自动化打结方法
RU2083466C1 (ru) Самозатягивающийся строп и способ его изготовления
JP3880886B2 (ja) 投げ釣り用力糸
NZ627069B2 (en) Coverbraided rope for pelagic trawls
JPH08205735A (ja) 延縄用幹縄および釣糸
US20100269401A1 (en) Tackle box storage device
PL239577B1 (pl) Kłębek sznurka, zwłaszcza do maszyn rolniczych
SU916012A1 (ru) Способ формирования мотков проволоки
US2124506A (en) Bale tie package