PL239087B1 - Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów - Google Patents

Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów Download PDF

Info

Publication number
PL239087B1
PL239087B1 PL422579A PL42257917A PL239087B1 PL 239087 B1 PL239087 B1 PL 239087B1 PL 422579 A PL422579 A PL 422579A PL 42257917 A PL42257917 A PL 42257917A PL 239087 B1 PL239087 B1 PL 239087B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeves
shielding
connector
layer
sheet
Prior art date
Application number
PL422579A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422579A1 (pl
Inventor
Piotr Bąkowski
Original Assignee
Protan Elmark Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Protan Elmark Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Protan Elmark Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422579A priority Critical patent/PL239087B1/pl
Publication of PL422579A1 publication Critical patent/PL422579A1/pl
Publication of PL239087B1 publication Critical patent/PL239087B1/pl

Links

Landscapes

  • Tents Or Canopies (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów, mająca zastosowanie do tworzenia namiotów wystawienniczych, hal warsztatowych, garaży, zwłaszcza na obszarach o niskich temperaturach zewnętrznych.
Konstrukcje namiotów wystawienniczych, hal warsztatowych i innych pokrywa się opończą, mającą zwykle dwie warstwy folii, zewnętrzną i wewnętrzną, między którymi usytuowana jest warstwa termoizolacyjna, zwykłe z gąbki lub wełny mineralnej. Podczas eksploatacji gąbka lub wełna mineralna zmieniały swój kształt pierwotny i przesuwały się ku dołowi płata opończy, powodując zmianę parametrów przenikania ciepła, szczególnie w górnej strefie płata opończy.
Aby temu zapobiec, stosowano przeszycia stabilizujące warstwę termoizolacyjną. Szycie stabilizujące powodowało powstanie otworów, przez które przeprowadzano nić, a to powodowało przedostawanie się wilgoci do wnętrza płata, negatywnie wpływając na termo izolacyjność warstwy wewnętrznej.
Aby wyeliminować te wady i niedogodności, stosowano różne rozwiązania.
Znane jest, przedstawione w patencie US 4590714 rozwiązanie, przedstawiające plandeki służące do ochrony podłoża tub materiału przed wiatrem, deszczem i innymi wpływami pogody. Ujawniona plandeka zawiera pierwszą i drugą membranę ułożoną na izolacyjnej płycie wysoce sprężystej izolacji ze szkła włóknistego. Plandeka obejmuje strukturę szwu wokół wszystkich czterech krawędzi plandeki, która nie tylko mocuje pierwszą i drugą membranę razem, ale utrzymuje wysoko sprężystą włóknistą płytkę izolacyjną w odpowiedniej pozycji. Przynajmniej dwie sąsiadujące krawędzie plandeki obejmują nałożoną klapę na brzegi membrany i rozciągają się wzdłuż struktury szwu wzdłuż każdej z tych przyległych krawędzi. Plandeka zawiera ponadto oznakowanie na membranie dla wskazywania preferowanej orientacji membrany w trakcie użytkowania, a ponadto obejmuje odpowietrzenie przez membranę. Ten otwór jest tak skonstruowany, aby zapobiec penetracji opadów, a jednocześnie pozwala na przechowywanie plandeki przez sprasowanie włóknistej płyty izolacyjnej i wyczerpanie powietrza podczas tego ściskania, a także umożliwia reinflację plandeki podczas rozmieszczania w celu użycia.
W patencie NO 2010000380 przedstawiono izolowaną plandekę i sposób wytwarzania tej samej izolowanej plandeki składającej się z co najmniej dwóch warstw tkaniny. Rozwiązanie według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej pierwsza warstwa tkaniny ma środki zabezpieczające co najmniej jedną warstwę izolacji i drugą warstwę tkaniny połączoną z wymienioną pierwszą warstwą tkaniny oraz co najmniej jeden zawór przymocowany do plandeki.
Przedstawione rozwiązanie eliminuje wady i niedogodności powyższych rozwiązań.
Istota wynalazku, którym jest opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów, w postaci połączonych razem zewnętrznej i wewnętrznej warstwy osłonowej z folii, ukształtowanej jako segment ściany i/lub dachu, między którymi osadzona jest warstwa termoizolacyjna, polega na tym, że każda z warstw osłonowych zewnętrzna i wewnętrzna ma zamocowane trwale i szczelnie do swej powierzchni zewnętrznej tuleje osłonowe z otworem oporowym łącznika, przy czym każda z tulei osłonowych ma uszczelniacz, natomiast krawędzie płata opończy połączone są szczelnie poprzez zgrzewanie falami wysokiej częstotliwości lub ciepłymi powietrzem.
Korzystnym jest, gdy łącznikiem jest taśma usytuowana w otworach oporowych każdej z tulei osłonowych i zaciśnięta na trwale w gnieździe jednej z tulei osłonowych.
Korzystnym jest też, gdy łącznikiem jest śruba osadzona w otworze oporowym jednej z tulei osłonowych, zaś pozycjonowana nakrętką w drugiej tulei osłonowej.
Korzystnym jest także, gdy uszczelniaczem tulei osłonowych jest nakrętka.
Również korzystnym jest, gdy tuleje osłonowe do powierzchni warstwy osłonowej zewnętrznej i wewnętrznej z folii zamocowane są poprzez klejenie.
Poza tym korzystnym jest, gdy tuleje osłonowe do powierzchni warstwy osłonowej zewnętrznej i wewnętrznej z folii zamocowane są poprzez zgrzewanie.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku, uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:
- zapewnienie trwałego połączenia wszystkich warstw opończy,
- zwiększenie termoizolacyjności opończy,
- zwiększenie trwałości płatów opończy,
- wyeliminowanie problemów z przemieszczaniem się termoizolacyjnej warstwy we- wnętrznej,
- wyeliminowanie negatywnych skutków zawilgocenia wnętrza opończy,
PL 239 087 B1
- możliwość zastosowania różnorodnych typów izolacji pomiędzy płatami opończy,
- możliwość wprowadzenia lub wyprowadzenia gazu spomiędzy warstw opończy w celu ułatwienia transportu oraz regulacji poziomu izolacyjności.
Przedmiot wynalazku, w przykładowym, lecz nie ograniczającym wykonaniu uwidoczniono na rysunku, na którym pokazano opończę w przekroju w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni opończy, przechodzącej przez oś tulei osłonowych.
Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów, zestawiona jest z połączonych razem zewnętrznej 1 i wewnętrznej 2 warstwy osłonowej z folii, ukształtowanej jako segment ściany i/lub dachu, nie uwidocznione zewnętrzna 1 i wewnętrzna 2, ma zamocowane trwale i szczelnie do swej powierzchni zewnętrznej tuleje osłonowe 4,wewnątrz których usytuowany jest otwór oporowy 5 łącznika 6, przy czym każda z tulei osłonowych 4 ma uszczelniacz 7, natomiast krawędzie płata opończy połączone są szczelnie poprzez zgrzewanie falami wysokiej częstotliwości lub ciepłym powietrzem.
Istnieją odmiany wykonania, gdzie łącznikiem 6 jest taśma usytuowana w otworach oporowych 5 każdej z tulei osłonowych 4 i zaciśnięta na trwale w gnieździe 8 jednej z tulei osłonowych 4.
Istnieją też odmiany wykonania, nie pokazane na rysunku, gdzie łącznikiem 6 jest śruba osadzona w otworze oporowym 5 jednej z tulei osłonowych 4, zaś pozycjonowana nakrętką w drugiej tulei osłonowej 4.
Istnieją również odmiany wykonania, gdzie uszczelniaczem 7 tulei osłonowych 4 jest nakrętka.
Ponadto istnieją odmiany wykonania, gdzie tuleje osłonowe 4 do powierzchni warstwy osłonowej zewnętrznej 1 i wewnętrznej 2 z folii zamocowane są poprzez klejenie.
Poza tym istnieją odmiany wykonania, gdzie tuleje osłonowe 4 do powierzchni warstwy osłonowej zewnętrznej 1 i wewnętrznej 2 z folii zamocowane są poprzez zgrzewanie.
W celu wykonania płata opończy, do powierzchni zewnętrznych warstwy osłonowej zewnętrznej 1 i wewnętrznej 2 przyłącza się trwale poprzez zgrzewanie lub klejenie tuleje osłonowe 4. Między warstwy osłonowe zewnętrzną 1 i wewnętrzną 2 wprowadza się warstwę termoizolacyjną 3. W otwory otworu oporowego 5 i poprzez wykonane do tego w warstwie termoizolacyjnej 3 otwory wprowadza się łącznik 6 w postaci taśmy, tworząc pętlę i zaciska się końcówki taśmy w znany sposób w gnieździ e 8 jednej z tulei osłonowych 4. Następnie na tuleje osłonowe 4 nakręca się uszczelniacze 7, będące nakrętkami.

Claims (6)

1. Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów, w postaci połączonych razem zewnętrznej i wewnętrznej warstwy osłonowej z folii, ukształtowanej jako segment ściany i/lub dachu, między którymi osadzona jest warstwa termoizolacyjna, znamienna tym, że każda z warstw osłonowych, zewnętrzna (1) i wewnętrzna (2) ma zamocowane trwale i szczelnie do swej powierzchni zewnętrznej tuleje osłonowe (4) z otworem oporowym (5) łącznika (6), przy czym każda z tulei osłonowych (4) ma uszczelniacz (7), natomiast krawędzie płata opończy połączone są szczelnie poprzez zgrzewanie falami wysokiej częstotliwości lub ciepłym powietrzem.
2. Opończa według zastrz. 1 znamienna tym, że łącznikiem (6) jest taśma usytuowana w otworach oporowych i każdej z tulei osłonowych (4) i zaciśnięta na trwale w gnieździe (8) jednej z tulei osłonowych (4).
3. Opończa według zastrz. 1 znamienna tym, że łącznikiem (6) jest śruba osadzona w otworze oporowym (5) jednej z tulei osłonowych (4), pozycjonowana nakrętką w drugiej tulei osłonowej (4).
4. Opończa według zastrz. 1 znamienna tym, że uszczelniaczem (7) tulei osłonowych (4) jest nakrętka.
5. -Opończa według zastrz. 1 znamienna tym, że tuleje osłonowe (4) do powierzchni warstwy osłonowej zewnętrznej (1) i wewnętrznej (2) z folii zamocowane są poprzez klejenie.
6. Opończa według zastrz. 1 znamienna tym, że tuleje osłonowe (4) do powierzchni warstwy osłonowej zewnętrznej (1) i wewnętrznej (2) z folii zamocowane są poprzez zgrzewanie.
PL422579A 2017-08-18 2017-08-18 Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów PL239087B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422579A PL239087B1 (pl) 2017-08-18 2017-08-18 Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422579A PL239087B1 (pl) 2017-08-18 2017-08-18 Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422579A1 PL422579A1 (pl) 2019-02-25
PL239087B1 true PL239087B1 (pl) 2021-11-02

Family

ID=65431169

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422579A PL239087B1 (pl) 2017-08-18 2017-08-18 Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239087B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2923305A (en) * 1957-08-07 1960-02-02 Firestone Tire & Rubber Co Sealing closure
GB1590591A (en) * 1977-04-07 1981-06-03 Gc Insulation Ltd Thermally insulated demountable structures such as tents and awnings
CA2593460C (en) * 2007-07-04 2012-01-03 Layfield Geosynthetics & Industrial Fabrics Ltd. Method of and apparatus for connecting floating covers

Also Published As

Publication number Publication date
PL422579A1 (pl) 2019-02-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4320605A (en) Insulation panel
EP2284329A2 (en) Collar connecting a construction structure penetrating the roof to the sub-roofing structure
KR200383922Y1 (ko) 텐트 하우스의 단열 구조
CN102677831A (zh) 屋顶上的支承结构
JP2014031640A (ja) 軒天換気構造体
US20170183863A1 (en) Sealing Method and Sealing System
US10472831B1 (en) Pressure absorbing expansion spacers
US3410038A (en) Wall-joining section member
CA2236271A1 (en) An insulation system and a method of providing an insulation system on a pipe or a container ("insulation system")
PL239087B1 (pl) Opończa do tworzenia osłon nakładanych na konstrukcję stelaży obiektów
JP6817002B2 (ja) 軒天換気材
CN207686052U (zh) 一种带穿墙管道的防水隔气墙体结构
JP4459830B2 (ja) シングルドームテント
RU47929U1 (ru) Дренажный шов
CN212248922U (zh) 一种防潮型金属屋面
JP3099806U (ja) 屋根裏断熱構造
JP3146171U (ja) 屋根用遮熱装置
EP2069679B1 (en) Adhesive tape for sealing a joint in an insulation system, and method for sealing such a joint
JPS6345461Y2 (pl)
KR200215058Y1 (ko) 벽체마감용 사이딩패널
JPS6211144B2 (pl)
JPS6120917Y2 (pl)
JP2005256474A (ja) 外断熱通気屋根に略直角に立ち上げたパラペット部の防水通気を可能にした笠木、及びその笠木の取り付け工法
JPS631685Y2 (pl)
PL205441B1 (pl) Kołnierz uszczelniająco-ocieplający do okien dachowych