PL238502B1 - Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki - Google Patents

Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki Download PDF

Info

Publication number
PL238502B1
PL238502B1 PL424238A PL42423818A PL238502B1 PL 238502 B1 PL238502 B1 PL 238502B1 PL 424238 A PL424238 A PL 424238A PL 42423818 A PL42423818 A PL 42423818A PL 238502 B1 PL238502 B1 PL 238502B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sesame
product
mixing
weight
temperature
Prior art date
Application number
PL424238A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424238A1 (pl
Inventor
Łukasz Rola-Podczaski
Łukasz Rola-Podczaski
Original Assignee
Rola Podczaski Lukasz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rola Podczaski Lukasz filed Critical Rola Podczaski Lukasz
Priority to PL424238A priority Critical patent/PL238502B1/pl
Publication of PL424238A1 publication Critical patent/PL424238A1/pl
Publication of PL238502B1 publication Critical patent/PL238502B1/pl

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest wyrób sezamkowy w postaci batona lub tabliczki składa się z kruszonych sezamków o granulacji 3 mm do 7 mm w ilości 70 - 30% wagowych sklejonych w całej masie czekoladą w ilości 30 - 70% wagowych. Zgłoszenie obejmuje też sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki, polega na tym, że tnie się sezamki do granulacji 3 mm do 7 mm a następnie 70 - 30% wagowych kruszu sezamkowego miesza się z 30 - 70% wagowych uprzednio wykonszowanej, długotrwale i intensywne mieszanej płynnej czekolady, przy czym mieszanie połączone jest z przerzucaniem płynnej masy czekolady w temperaturze 45 - 55°C. Składniki dokładnie miesza się często zmieniając kierunek i częstotliwość mieszania a po dokładnym wymieszaniu i uzyskaniu jednolitej masy formuje się film wyrobu sezamkowego po czym uzyskany ciągły film dozuje się do urządzenia formującego o następujących parametrach technologicznych: temperatura wałków 20 - 50°C, szczelina formowania 4 cm z tolerancją +/1 cm, wysokość korpusów 10 - 20 mm, prędkość przesuwu filmu 0,8 - 1,2 m/s z tolerancją +/-0,3 cm. Uzyskaną uformowaną masę po równomiernym ułożeniu na taśmie schładza się do temperatury 8 - 14°C, po czym tnie podłużnie i poprzecznie do wielkości końcowej wyrobu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki.
Sezam jest znakomitym źródłem wielu wartości odżywczych. Jest on dla organizmu źródłem miedzi, manganu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, selenu, błonnika i witaminy B1. Udział sezamu w diecie dzięki obecności miedzi ma wpływ antyoksydacyjny i wpływa na ograniczenie stanów zapalnych. Dzięki swym składnikom wpływa także na układ oddechowy zapobiegając spazmom oddechowym przy astmie. W przypadku układu krwionośnego wpływa na zawały, udary i choroby serca związane z cukrzycą. Sezam znany jest także z ograniczenia objawów raka okrężnicy, osteoporozy, migren i PMS.
Spożycie sezamu jest ograniczone gdyż występuje on w produktach spożywczych w niewielkim wyborze.
Olej sezamowy jest tłustym produktem i może być używany jedynie w niewielkich ilościach głównie do sałatek.
Sypki sezam wykorzystany do pieczywa znajduje się na nim w minimalnej ilości nie wystarczającej do uzupełnienia potrzeb biologicznych organizmu.
Spożywanie większych ilości sezamu odbyć się może w postaci produktu występującego pod nazwą „sezamki”, które są prażonym ziarnem sezamowym sklejanym syropem glukozowym w plastry. Pakowany jest on po kilka w plastikowe opakowania. Plastry sezamowe są bardzo higroskopijne i łatwo pochłaniają wilgoć z powietrza. Wynikiem tego jest szybkie ich sklejanie się w krótkim czasie po otwarciu opakowania. Ponadto jest to produkt twardy i trudny do spożycia przez osoby stars ze, które są od strony prozdrowotnej grupą docelową. Z kolei walory smakowe sezamków predestynują je do spożywania przez dzieci a to z kolei stanowi zagrożenie poprzez łamanie się sezamków na duże kawałki, którymi dziecko może się zadławić.
Znane są również na rynku spożywczym sezamki w postaci plastrów oblanych czekoladą. Produkt nie jest odporny na wyższe temperatury i powoduje rozpływanie się czekolady w opakowaniu. Dodatkowo mankamentem oblewanych czekoladą artykułów zawierających sezam jest ich skłonność do brudzenia palców w trakcie ich trzymania.
Znane są z opisu polskiego zgłoszenia P.415 932 batony sezamkowe z kruszonych sezamków 20% (ziarno sezamowe 49%, syrop glukozowy, cukier), sezamu prażonego 17%, syropu glukozowego, substancji utrzymujących wilgoć w tym sorbitole, glicerol, meltodekstryna, emulgator lecytyny (z soi) oraz aromat, mogący dodatkowo być powlekany czekoladą. Batony wytworzone przez krótkie mieszanie czekolady z dodatkiem sezamków, wylewanie na płaską tacę i krojenie lub wylewanie do foremek, wykazały w praktyce mankamenty opisane powyżej i z tych powodów nie znalazły zastosowania rynkowego.
W procesie produkcyjnym, w którym konieczne jest uformowanie wyrobu o kształcie batona lub tabliczki, który składa się z produktu sypkiego, konieczne jest zastosowanie substancji dodatkowych w celu połączenia suchej frakcji w określony kształt. Stosowane w przemyśle spożywczym lepiszcza są z reguły higroskopijne i wpływają na szybkie rozmiękczanie wyrobów. Dlatego też wyroby te pokrywa się zewnętrzną warstwą spajającą, często czekoladą. Ponadto typowe przemysłowe metody wytwarzania wyrobów czekoladowych takich jak tabliczki czy batony wymagają stosowania specjalistycznego urządzenia, w którym przebiega proces konszowania i temperowania czekolady.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki, który polega na tym, że tnie się sezamki do granulacji 3 mm do 7 mm a następnie 70-30% wagowych kruszu sezamkowego miesza się z 30-70% wagowych uprzednio wykonszowanej, długotrwale i intensywnie mieszanej płynnej czekolady, przy czym mieszanie składników połączone jest z przerzucaniem płynnej masy czekolady w temperaturze 45-55°C, składniki dokładnie miesza się często zmieniając kierunek i częstotliwość mieszania a po dokładnym wymieszaniu i uzyskaniu jednolitej masy formuje się film wyrobu sezamkowego po czym uzyskany ciągły film dozuje się do urządzenia formującego o następujących parametrach technologicznych:
- temperatura wałków 30°C ± 2°C (błąd pomiaru),
- szerokość szczeliny formowania 4 cm z tolerancją +/-1 cm,
- wysokość szczeliny formowania 10-20 mm,
- prędkość przesuwu filmu 0,8-1,2 m/s z tolerancją ± 0,3 cm.
PL 238 502 B1
Uzyskaną uformowaną masę po równomiernym ułożeniu na taśmie schładza się do temperatury 8-14°C, korzystnie 10°C, po czym tnie podłużnie i poprzecznie do wielkości końcowej wyrobu.
W konsekwencji stosowania sposobu według wynalazku wyeliminowano specjalistyczne urządzenie do temperowania czekolady i uzyskano wyrób sezamkowy z powstrzymanym procesem migracji tłuszczu inaczej zwanego wadą w postaci „kwiatu tłuszczowego”, wpływającego na pogorszenie walorów wizualnych i sensorycznych. Korzystnymi cechami są także o wiele bezpieczniejszy, łatwiejszy i wygodniejszy do spożycia produkt dla osób, które mogą mieć problemy ze spożywaniem twardych artykułów spożywczych. Wyrób w trakcie konsumpcji ma twardość akceptowalną dla osób starszych i nie łamie się na małe, twarde i ostre kawałki a więc jest bezpieczny dla dzieci. Równocześnie posiada wszelkie walory smakowe i nie posiada żadnych dodatków spajających.
P r z y k ł a d
Pocięto sezamki do granulacji 5 mm a następnie 70% wagowych kruszu sezamkowego z dodatkiem orzechów miesza się z 30% wagowych uprzednio wykonszowanej, długotrwale i intensywne mieszanej płynnej czekolady, przy czym mieszanie połączone jest z przerzucaniem płynnej masy czekolady w temperaturze 45-55°C. Składniki dokładnie miesza się często zmieniając kierunek i częstotliwość mieszania. Po dokładnym wymieszaniu i uzyskaniu jednolitej masy formuje się film wyrobu sezamkowego. Uzyskany ciągły film dozuje się do urządzenia formującego o następujących parametrach technologicznych:
- temperatura wałków 30°C ± 2°C (błąd pomiaru),
- szczelina formowania 4 cm z tolerancją +/1 cm
- wysokość korpusów 10-20 mm,
- prędkość przesuwu filmu 1 m/s z tolerancją +/-0,3 cm.
Uzyskaną uformowaną masę po równomiernym ułożeniu na taśmie schładza się do temperatury 10°C po czym tnie podłużnie i poprzecznie do wielkości końcowej wyrobu.
Otrzymano wyrób sezamkowy w postaci batona sklejony w całej masie czekoladą. Wyrób może zawierać w masie dodatek 5% wagowych orzechów. Otrzymany wyrób zachowywał swoje właściwości co najmniej przez 12 miesięcy.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki, znamienny tym, że tnie się sezamki do granulacji 3 mm do 7 mm a następnie 70-30% wagowych kruszu sezamkowego miesza się z 30-70% wagowych uprzednio wykonszowanej, długotrwale i intensywnie mieszanej płynnej czekolady, przy czym mieszanie składników połączone jest z przerzucaniem płynnej masy czekolady w temperaturze 45-55°C, składniki dokładnie miesza się często zmieniając kierunek i częstotliwość mieszania a po dokładnym wymieszaniu i uzyskaniu jednolitej masy formuje się film wyrobu sezamkowego po czym uzyskany ciągły film dozuje się do urządzenia formującego o następujących parametrach technologicznych: - temperatura wałków 30°C ± 2°C (błąd pomiaru), - szczelina formowania 4 cm z tolerancją +/-1 cm, - wysokość szczeliny formowania 10-20 mm, - prędkość przesuwu filmu 0,8-1,2 m/s z tolerancją +/-0,3 cm a uzyskaną uformowaną masę po równomiernym ułożeniu na taśmie schładza się do temperatury 8-14°C, po czym tnie podłużnie i poprzecznie do wielkości końcowej wyrobu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że uzyskaną uformowaną masę po równomiernym ułożeniu na taśmie schładza się do temperatury 10°C.
PL424238A 2018-01-09 2018-01-09 Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki PL238502B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424238A PL238502B1 (pl) 2018-01-09 2018-01-09 Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424238A PL238502B1 (pl) 2018-01-09 2018-01-09 Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424238A1 PL424238A1 (pl) 2019-07-15
PL238502B1 true PL238502B1 (pl) 2021-08-30

Family

ID=67209659

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424238A PL238502B1 (pl) 2018-01-09 2018-01-09 Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238502B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4804587B1 (ja) * 2010-08-06 2011-11-02 株式会社波里 ゴマペースト入りチョコレート組成物
PL415932A1 (pl) * 2016-01-27 2017-07-31 Łukasz Roman Rola-Podczaski Kulki, baton sezamkowy w czekoladzie lub bez oraz ich analog

Also Published As

Publication number Publication date
PL424238A1 (pl) 2019-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20110229624A1 (en) Process and product
CN104114051B (zh) 成型的烘焙食品
US10834938B2 (en) Sweet food product made from dry fruit
US5375510A (en) Dry butter flake product having high milk solid content
RU2618100C2 (ru) Конфета
JP2004057143A (ja) 2層チョコレート被覆菓子
PL238502B1 (pl) Sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki
CN102065702A (zh) 糖果及其制造方法
UA109369C2 (uk) Спосіб промислового виготовлення цукерок на основі маси нуги
RU2595179C2 (ru) Способ производства кондитерского изделия на основе меда
RU2410893C2 (ru) Способ получения трехслойных конфет
RU2646055C1 (ru) Состав для приготовления шоколада
CN103249312A (zh) 含有气泡的油脂性点心
PL239668B1 (pl) Wyrób sezamkowy w postaci batona lub tabliczki i sposób wytwarzania wyrobu sezamkowego w postaci batona lub tabliczki
RU2214720C2 (ru) Конфета и способ ее получения
PL236895B1 (pl) Drażetka sezamkowa i sposób wytwarzania drażetki sezamkowej
RU2340201C2 (ru) Способ производства сбивных конфет
RU2630500C1 (ru) Масса пралине
JP2017029115A (ja) 複合菓子及び複合菓子の製造方法
RU2763051C1 (ru) Способ приготовления конфеты на палочке
RU2745723C1 (ru) Конфета
RU2635393C1 (ru) Состав для приготовления шоколада
RU2326545C2 (ru) Способ получения конфет, имеющих вязкую консистенцию
Markovic Technological process of caramel candy production and organoleptic characteristics
JPH08294354A (ja) ベーカリー生地用センター材及びベーカリー製品