PL237648B1 - Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej - Google Patents

Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej Download PDF

Info

Publication number
PL237648B1
PL237648B1 PL429649A PL42964919A PL237648B1 PL 237648 B1 PL237648 B1 PL 237648B1 PL 429649 A PL429649 A PL 429649A PL 42964919 A PL42964919 A PL 42964919A PL 237648 B1 PL237648 B1 PL 237648B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
membrane
polymer
range
solvent
nozzle
Prior art date
Application number
PL429649A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429649A1 (pl
Inventor
Paulina Korycka
Adam Mirek
Dorota Lewińska
Marcin Grzeczkowicz
Andrzej Chwojnowski
Original Assignee
Inst Biocybernetyki I Inzynierii Biomedycznej Im Macieja Nalecza Polskiej Akademii Nauk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Biocybernetyki I Inzynierii Biomedycznej Im Macieja Nalecza Polskiej Akademii Nauk filed Critical Inst Biocybernetyki I Inzynierii Biomedycznej Im Macieja Nalecza Polskiej Akademii Nauk
Priority to PL429649A priority Critical patent/PL237648B1/pl
Publication of PL429649A1 publication Critical patent/PL429649A1/pl
Publication of PL237648B1 publication Critical patent/PL237648B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania szerokoporowatej (zawierającej pory o średnicy powyżej 30 ąm) biodegradowalnej polimerowej membrany metodą elektroprzędzenia. Membrany takie mogą zostać przykładowo zastosowane jako rusztowania komórkowe do trójwymiarowych hodowli komórkowych lub w procesach filtracyjnych.
Obecnie szerokoporowate membrany są stosowane zarówno w skali laboratoryjnej, jak i przemysłowej do takich celów, jak na przykład: filtracja, uzdatnianie wody (US 9,457,325), podłoża do hodowli komórkowych (PL 223271, PL 229497) oraz separatory półogniw baterii. Do ich wytwarzania używane są najczęściej polimery syntetyczne m. in.: polilaktyd (PLA), poliglikolid (PGA), polikaprolakton (PCL), polisulfon (PSU), polieterosulfon (PES), poliwinylopirolidon (PVP) oraz ich kopolimery. Są one biozgodne, biokompatybilne i biodegradowalne, a produkty ich rozpadu (monomery, CO2 i H2O) nie są toksyczne.
Szczególnie istotnym parametrem opisującym właściwości membran jest ich porowatość i wielkość porów. W przypadku zastosowania membran jako rusztowania do hodowli komórkowych odpowiednia wielkość i układ porów zapewniają właściwą migrację komórek, ich namnażanie oraz transport substancji odżywczych i metabolitów. W przypadku procesów filtracyjnych parametry te określają przepuszczalność membran, wyznaczając graniczną wielkość możliwych do odseparowania cząstek. Dobór odpowiedniego polimeru membranotwórczego (lub mieszaniny polimerów) może mieć wpływ na charakter polarny membrany, a także jej hydrofilowość/hydrofobowość, polepszając jej selektywne właściwości separacyjne. Przykładowo, opracowano polisulfonowe membrany z domieszką kopolimeru styrenu i winylopirolidonu o poprawionej hydrofilowości w stosunku do czystego polisulfonu, przeznaczone do ultrafiltracji roztworów wodnych (J Membrane Sci 216 (2003) 95-106).
Polimerowe membrany można przykładowo otrzymać w procesie inwersji faz (metoda sucha i mokra) oraz w procesie elektroprzędzenia. W procesach inwersji faz stosuje się układ trójskładnikowy: polimer membranotwórczy oraz jego rozpuszczalnik i nierozpuszczalnik, przy czym rozpuszczalnik i nierozpuszczalnik dobrze mieszają się ze sobą.
Sucha metoda inwersji faz polega na rozpuszczeniu polimeru w rozpuszczalniku w podwyższonej temperaturze, dodaniu nierozpuszczalnika, a następnie odparowaniu z takiego trójskładnikowego układu w temperaturze otoczenia rozpuszczalnika i nierozpuszczalnika z warstwy roztworu umieszczonego na szklanej płytce (Electron J Biotechnol (2000) 3-23).
W metodzie mokrej inwersji faz szklana płytka z wylanym na nią roztworem membranotwórczym (polimerem rozpuszczonym w rozpuszczalniku) umieszczana jest w kąpieli żelującej (nierozpuszczalniku). Metodę modyfikuje się przez dodanie substancji porotwórczej do roztworu polimeru membranotwórczego. Rolę porofora przykładowo, mogą pełnić kryształki soli (US 551478 A) lub polimerowe włókniny. Po uformowaniu membrany porofor zostaje usunięty poprzez rozpuszczenie w jego rozpuszczalniku będącym jednocześnie nierozpuszczalnikiem polimeru membranotwórczego. Polimerowe porofory (włókniny) tego typu można wytwarzać metodą elektroprzędzenia z takich polimerów jak: PEG i PVP (CN 102886068 A). Znane jest także zastosowanie włókniny celulozowej jako porofora (PL 223271, PL 211793). Zastosowanie poroforów pozwala na kontrolowanie porowatości membran oraz wielkości ich porów.
Wadą obu wyżej wymienionych metod wytwarzania szerokoporowatych membran jest stosowanie wielu toksycznych rozpuszczalników, które mogą ograniczać późniejsze zastosowania membran oraz wymuszają konieczność ich wielokrotnego płukania. Powszechnie stosowane rozpuszczalniki to znane ze stanu techniki: dimetyloformamid, dioksan, tetrahydrofuran lub dimetylosulfotlenek. Proces rozpuszczania roztworu membranotwórczego najczęściej trzeba prowadzić w podwyższonej temperaturze w celu poprawy rozpuszczalności polimerów.
Kolejną wadą metody inwersji faz jest długi czas wytwarzania membrany, wynoszący od 24 godzin (Ma P. X., Scaffolds for tissue fabrications; Materials Today; 2004; 30) do nawet kilku tygodni (PL 211793) i konieczność jej suszenia (często w suszarkach próżniowych). Ponadto, wielkość porów w otrzymywanych tym sposobem membranach nie przekracza 20-30 mikrometrów, co w przypadku hodowli komórek jest najczęściej niewystarczającą wielkością do ich prawidłowego wzrostu. Przykładowo chondrocyty wymagają porów o wielkości około 80-150 mikrometrów (optymalnie około 100 ąm).
Ostatnią z wymienionych metod otrzymywania membran jest proces elektroprzędzenia, w którym włókniny polimerowe otrzymuje się z włókien o różnej morfologii i średnicy z użyciem sił elektrostatycznych. W metodzie elektroprzędzenia włókna otrzymuje się ze stopionych polimerów lub ich roztworów,
PL 237 648 B1 z zastosowaniem wysokiego napięcia. Typowo, stosuje się stałe napięcie elektryczne wysokiej wartości, w zakresie od 2 do 30 kV. Aparatura do formowania włókien metodą elektroprzędzenia składa się ze źródła wysokiego napięcia, podajnika roztworu polimerowego, którym jest najczęściej strzykawka z igłą, pompy z kontrolowanym przepływem oraz kolektora. Aparaturę umieszcza się zwykle w komorach lub pomieszczeniach z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością powietrza. Roztwór polimeru membranotwórczego umieszcza się w podajniku roztworu polimerowego, a do dyszy (igły) przykłada się wysokie napięcie. Płyn pod wpływem przyłożonego napięcia ulega rozciągnięciu w cienką strugę. Tworzące się włókna są zbierane na kolektorze.
Przykładowo, membrana otrzymywana metodą elektrostatyczną z zastosowaniem napięcia stałego jest znana z opisu patentowego US 9,457,325 B2 i wykonana z polieterosulfonu rozpuszczonego w N-metylo-2-pirolidonie. Włókniny otrzymane z włókien o średnicy z zakresu 200-500 nm poddawane są płukaniu i utrwalaniu w wodzie destylowanej, a następnie suszeniu w powietrzu. Tak przygotowana włóknina może być zastosowana jako filtr do uzdatniania wody. Membrana wytworzona tą metodą charakteryzuje się małą porowatością i wielkością porów, co znacznie ogranicza jej potencjalne zastosowania, szczególnie w inżynierii biomedycznej. W opisie patentowym CN 102886068 opisano sposób otrzymywania porowatego rusztowania komórkowego metodą elektroprzędzenia z zastosowaniem napięcia stałego i roztworu kopolimeru polilaktyd-co-glikolid z domieszką PVP jako porofora. Po procesie przędzenia PVP usuwa się ze struktury membrany, płucząc ją w roztworze wodnym. Wadą tej metody jest dwuetapowa produkcja membran.
Elektroprzędzenie jest techniką używaną do wytwarzania ultracienkich nano- i mikrowłókien polimerowych. Włókniny otrzymane metodą elektroprzędzenia mają zazwyczaj zbyt małe pory, co eliminuje je z wielu zastosowań. Nieoczekiwanie okazało się, że użycie wysokiego napięcia podawanego w sposób impulsowy skutkuje wytworzeniem szerokoporowatych membran w miejsce standardowo otrzymywanych nano- i mikrowłóknin. Proces ten prowadzi się w temperaturze pokojowej, a otrzymany produkt powstaje w jednoetapowym procesie i nie wymaga układu polimerów (membranotwórczy i porofor), ani długotrwałej obróbki poprocesowej.
Sposób wytwarzania szeroko porowatej membrany z polimeru biodegradowalnego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że polimer rozpuszcza się w rozpuszczalniku lub mieszaninie rozpuszczalników i z przygotowanego w ten sposób roztworu membranotwórczego wytwarza się włókna metodą elektroprzędzenia. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że w procesie elektroprzędzenia stosuje się napięcie stałe od 2 kV do 30 kV podawane impulsowo, przy częstotliwości impulsów od 1 Hz do 100 Hz, i czasie trwania impulsu od 1 ms do 10 ms. W sposobie według wynalazku stosuje się roztwór membranotwórczy o stężeniu polimeru w zakresie 10-20% i o lepkości w zakresie 400-2000 mPa-s.
Jako polimer membranotwórczy stosuje się polimer lub mieszaninę polimerów wybranych z grupy: polimery winylowe, poliestry, polieterosulfony, polisulfony, poliamidy, poliuretany.
Korzystnie jako polimer stosuje się: polilaktydy, poliwinylopirolidony, polikaprolaktony.
Korzystnie rozpuszczalnik polimeru membranotwórczego jest wybrany z grupy obejmującej: alkohole (C1-C10), DMF (N,N-dimetyloformamid), cykloheksanon, chloroform, aceton, N,N-dimetyloacetamid, m-metylopirolidon, halogenowane pochodne węglowodorów C1 do C5, ketony alifatyczno-aromatyczne C7 do C11.
Korzystnie gotową membranę suszy się w przepływie laminarnym powietrza przez 0,5-2 h, w celu odparowania pozostałości rozpuszczalnika.
Sposób według wynalazku realizuje się tak, że roztwór membranotwórczy umieszcza się w strzykawce, którą za pomocą drenu łączy się z metalową dyszą. Strzykawkę umieszcza się w pompie inf uzyjnej i włącza tłoczenie roztworu z założonym przepływem objętościowym. Do dyszy podłączony jest przewodem generator wysokiego napięcia impulsowego, w którym nastawia się parametry: napięcie elektryczne w zakresie 2-30 kV, częstotliwość wysyłania impulsów elektrycznych w zakresie 1-100 Hz oraz czas trwania pojedynczego impulsu w zakresie 1-10 ms. W odległości 4,5-35 cm od dyszy umieszczony jest uziemiony kolektor odbiorczy, na którym zbierana jest otrzymywana membrana. Całość umieszcza się w przezroczystej komorze wyposażonej w system kontroli i pomiaru wilgotności oraz temperatury otoczenia.
Korzystnie stosuje się dreny teflonowe. Korzystnie stosuje się dysze stalowe o średnicy wewnętrznej od 0,1 do 2,5 mm. Korzystnie roztwór tłoczy się z natężeniem przepływu objętościowego z zakresu 0,1-5 ml/h.
PL 237 648 B1
Korzystnie jako kolektor stosuje się obrotowy kolektor bębnowy o średnicy z zakresu 0,5-300 mm lub kolektor płaski o powierzchni czynnej z zakresu 1-100 cm2, bądź też wcześniej przygotowane porowate podłoże polimerowe lub ceramiczne w formie płaskiej lub rurowej (także membrany kapilarnej) o małych porach lub włókninę o grubości z zakresu 20-400 μm wykonaną korzystnie na drodze procesu elektroprzędzenia.
Sposobem według wynalazku uzyskuje się trójwymiarową membranę szerokoporowatą w całej objętości, o średnicy porów większej niż 20 μm, korzystnie 30-350 μm i budowie podobnej do charakterystycznej budowy membran otrzymywanych za pomocą mokrej inwersji faz. Pory membrany są ze sobą połączone, stanowiąc istotną dla prowadzenia hodowli komórkowych cechę, która umożliwia transport substancji odżywczych, metabolitów i produktów degradacji polimeru membrano twórczego.
Sposobem według wynalazku można wytworzyć także szerokoporowatą warstwę membranową naniesioną na inny nośnik polimerowy, ceramiczny, spiek metaliczny, szklany lub kwarcowy w formie płaskiej lub rurowatej, korzystnie kapilarnej o średnicy wewnętrznej w zakresie 0,1-5,0 mm dla kapilarnych i do 56 mm dla rurowych.
Sposób według wynalazku pozwala na otrzymanie membran w jednoetapowym procesie i nie wymaga używania poroforów, dodatkowych rozpuszczalników ani kąpieli płuczących.
W zależności od rodzaju polimeru membranotwórczego, membrany otrzymane zgodnie ze sposobem według wynalazku mogą zostać zastosowane do prowadzenia trójwymiarowych hodowli komórkowych przykładowo hepatocytów, chondrocytów, komórek przytarczyc, macierzystych, genetycznie modyfikowanych lub patologicznie zmienionych. Wielkość porów pozytywnie wpływa na kształt i właściwości biologiczne komórek, zapobiegając ich odróżnicowaniu i utrzymując ich funkcje fizjologiczne. Ponadto, pokrycie powierzchni wąskoporowatej włókniny polimerowej, osadzonej uprzednio na kolektorze odbiorczym, warstwą szerokoporowatej membrany według wynalazku, pozwala na uzyskanie dwuwarstwowego rusztowania komórkowego, mogącego służyć do hodowli ekwiwalentów skóry, podobnego do zawartego w opisie patentowym PL 229497. Membrany wytworzone z odpowiednich roztworów membranotwórczych mogą zostać również zastosowane w procesach filtracyjnych lub jako separatory półogniw galwanicznych ze względu na silny polarny charakter i hydrofilowość polepszającą selektywne właściwości separacyjne membran.
Membrana otrzymana według wynalazku została pokazana na zdjęciach wykonanych skaningowym mikroskopem elektronowym Hitachi P-1000. Próbki przed badaniem zostały napylone złotem celem zwiększenia ich przewodności. Fig. 1 przedstawia membranę szeroko porowatą wykonaną z PVP. Fig. 2 przedstawia membranę szeroko porowatą wykonaną z PLA.
Sposób według wynalazku został opisany w przykładach.
P r z y k ł a d 1
Przygotowano roztwór membranotwórczy o stężeniu 17% w/w w kolbie stożkowej o objętości 100 ml rozpuszczając 8,5 g poliwinylopirolidonu (PVP; Mcz = 1300 kDa) w 41,5 g etanolu (96%), w temperaturze 25°C. Roztwór mieszano przy użyciu mieszadła magnetycznego i elementu mieszającego o trójkątnym kształcie, aż do całkowitego rozpuszczenia polimeru. Uzyskany roztwór miał lepkość 579 mPa-s. Następnie pobrano roztwór do strzykawki typu luer-lock o pojemności 10 ml, połączono z drenem teflonowym o pojemności 5 ml i umieszczono w pompie infuzyjnej. Na drugim końcu drenu (umieszczonego w uchwycie w komorze do elektroprzędzenia) zamocowano dyszę o średnicy wewnętrznej 0,9 mm. W odległości 15 cm od końcówki dyszy umiejscowiono płaski, okrągły, aluminiowy kolektor o średnicy 5 cm. Następnie dren i dyszę wypełniono roztworem membranotwórczym, a w generatorze impulsów elektrycznych ustawiono parametry elektryczne procesu elektroprzędzenia: napięcie elektryczne 8 kV, częstotliwość impulsów elektrycznych 50 Hz oraz czas trwania pojedynczego impulsu 7 ms. Generator połączono z dyszą za pomocą przewodu. Po ustawieniu w pompie infuzyjnej natężenia przepływu roztworu polimeru na wartość 0,9 ml/h i uruchomieniu generatora wysokiego napięcia rozpoczęto proces elektroprzędzenia, który trwał do czasu uzyskania warstwy produktu na kolektorze grubości 0,2-0,5 mm. Gotową membranę suszono dodatkowo w przepływie laminarnym powietrza przez 1 godzinę, w temperaturze 25°C, w celu odparowania pozostałości rozpuszczalnika. Otrzymano porowatą membranę o średnicach porów wynoszących od 40 do 140 μm. Jej powierzchnię zaprezentowano na obrazie spod skaningowego mikroskopu elektronowego - SEM (Fig. 1). Przedstawiono również przykładową analizę wielkości porów (Fig. 2).
PL 237 648 B1
P r z y k ł a d 2
Przygotowano roztwór membranotwórczy tak jak w przykładzie 1, z tą różnicą, że jego stężenie wynosiło 10% w/w, a do jego wykonania użyto 5 g polilaktydu (PLLA; Mcz = 200 kDa) rozpuszczonego w 45 g mieszaniny rozpuszczalników: chloroform i dimetyloformamid (stosunek objętościowy 9:1). Uzyskany roztwór miał lepkość 1020 mPa s. Proces elektroprzędzenia przeprowadzono podobnie jak w przykładzie 1, z tą różnicą, że zmieniono wartości poniższych parametrów procesowych: odległość dyszy od kolektora: 5 cm; parametry elektryczne: napięcie elektryczne 15 kV, częstotliwość impulsów elektrycznych 30 Hz oraz czas trwania pojedynczego impulsu 5 ms.
Otrzymano porowatą membranę o średnicach porów wynoszących do 40 pm. Jej powierzchnię przedstawiono na obrazie SEM (Fig. 3). Przedstawiono również przykładową analizę wielkości porów (Fig. 4).

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania szerokoporowatej membrany z polimeru biodegradowalnego, w którym polimer membranotwórczy rozpuszcza się w rozpuszczalniku lub mieszaninie rozpuszczalników i z przygotowanego w ten sposób roztworu membranotwórczego wytwarza się membranę metodą elektroprzędzenia, znamienny tym, że w procesie elektroprzędzenia stosuje się napięcie stałe od 2 kV do 30 kV podawane impulsowo, przy częstotliwości impulsów od 1 Hz do 100 Hz, i czasie trwania impulsu od 1 ms do 10 ms, przy czym stosuje się roztwór membranotwórczy o stężeniu polimeru w zakresie 10-20% i o lepkości w zakresie 400-2000 mPa-s.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako polimer membranotwórczy stosuje się polimer lub mieszaninę polimerów wybranych z grupy: polimery winylowe, poliestry, polieterosulfony, polisulfony, poliamidy, poliuretany.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jako polimer stosuje się: polilaktydy, poliwinylopirolidony, polikaprolaktony.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozpuszczalnik polimeru membranotwórczego jest wybrany z grupy obejmującej: alkohole (C1-C10), DMF (N,N-dimetyloformamid), cykloheksanon, chloroform, aceton, N,N-dimetyloacetamid, m-metylopirolidon, halogenowane pochodne węglowodorów Ci do C5, ketony alifatyczno-aromatyczne C7 do C11.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór membranotwórczy tłoczy się z podajnika z dyszą połączoną z generatorem wysokiego napięcia impulsowego, z prędkością przepływu objętościowego w zakresie 0,1-5 ml/h, w kierunku kolektora odbiorczego, który umieszcza się w odległości 4,5-35 cm od dyszy.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się dyszę o średnicy wewnętrznej od 0,1 do 2,5 mm.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gotową membranę suszy się w przepływie laminarnym powietrza przez 05-2 h.
PL429649A 2019-04-15 2019-04-15 Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej PL237648B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429649A PL237648B1 (pl) 2019-04-15 2019-04-15 Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429649A PL237648B1 (pl) 2019-04-15 2019-04-15 Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429649A1 PL429649A1 (pl) 2020-10-19
PL237648B1 true PL237648B1 (pl) 2021-05-04

Family

ID=72826524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429649A PL237648B1 (pl) 2019-04-15 2019-04-15 Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237648B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL429649A1 (pl) 2020-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4898797B2 (ja) 改善された濾過挙動を有する精密濾過膜
CN101269302B (zh) 非结晶型永久亲水聚偏氟乙烯膜材料及其制备方法
US9352283B2 (en) Tubular fiber membrane with nanoporous skin
JPH02151636A (ja) 等方性の微孔性ポリスルホン膜の製造法
KR20150086244A (ko) 양친매성 블록 코폴리머로 이루어진 일체형-비대칭 중공사 폴리머막의 제조방법, 수득된 중공사막 및 그 용도
EA000300B1 (ru) Искусственная разделительная мембрана
JPH057047B2 (pl)
JP2009517554A (ja) 電界紡糸によるポリオレフィンマイクロファイバーの製造方法と製造された繊維
JPS6227162B2 (pl)
KR20120127372A (ko) 상분리법을 이용한 나노섬유 구조 생체고분자의 제조방법
US5708040A (en) Method for preparing porous membranes utilizing water or organic vapor adsorption
PL237648B1 (pl) Sposób wytwarzania szerokoporowatej biodegradowalnej membrany polimerowej
CN112973478A (zh) 温敏性超亲水性膜及其制备方法
CN108893872B (zh) 一种三维蓬松多孔支架的制备方法
JPS61200806A (ja) ポリエ−テルスルホン多孔中空糸膜およびその製造方法
KR20180013233A (ko) 여과막 제조용 고분자 수지 조성물, 이를 이용한 여과막 제조방법 및 이로부터 제조된 여과막
US6979700B2 (en) Non-degradable porous materials with high surface areas
JPS61133105A (ja) 多孔質膜の透過性改良方法
KR101254386B1 (ko) 상분리법을 이용한 나노섬유 구조 생체고분자의 제조방법
KR101449997B1 (ko) 기체분리막 및 그 제조 방법과 기체분리막을 구비하는 전지
CN105032213B (zh) 一种超滤膜、其制备方法及膜分离设备
JP4029312B2 (ja) 選択透過性中空糸膜
GB2069925A (en) Plasmaphoresis membrane
US20160319466A1 (en) Porous cellulose nanofibers method of preparation
Cabasso Practical aspects in the development of a polymer matrix for ultrafiltration