PL237610B1 - Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych - Google Patents

Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych Download PDF

Info

Publication number
PL237610B1
PL237610B1 PL424621A PL42462118A PL237610B1 PL 237610 B1 PL237610 B1 PL 237610B1 PL 424621 A PL424621 A PL 424621A PL 42462118 A PL42462118 A PL 42462118A PL 237610 B1 PL237610 B1 PL 237610B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
varnish
sio2
al2o3
dispersion
weight
Prior art date
Application number
PL424621A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424621A1 (pl
Inventor
Jan Polak
Original Assignee
Fabryka Kart Trefl Krakow Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fabryka Kart Trefl Krakow Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Fabryka Kart Trefl Krakow Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424621A priority Critical patent/PL237610B1/pl
Publication of PL424621A1 publication Critical patent/PL424621A1/pl
Publication of PL237610B1 publication Critical patent/PL237610B1/pl

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Colloid Chemistry (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego do szerokiego zastosowania w poligrafii, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych oraz do aplikowania w procesie drukowania offsetowego.
W publikacji pt: „Nanocząstki srebra jako nowa generacja środków przeciwdrobnoustrojowych” autorstwa M. Rai i in. (Biotechnology Advances, poz. 29 (rok 2009) pp. 76-83) podkreślano, że najpopularniejszym rodzajem nieorganicznych (tj. nie zawierających antybiotyków) powłok antybakteryjnych stosowanych w poligrafii są te, zawierające w swoim składzie nanosrebro. Powłoki antybakteryjne z wykorzystaniem nanosrebra są przedmiotem wielu publikacji oraz patentów.
W polskim zgłoszeniu patentowym P.406140 ujawniono lakier do pokrywania opakowań, mających kontakt z żywnością, zawierający wodorozcieńczalną bazę lakierniczą oraz nanocząstki srebra w ilości nanocząstek srebra od 20 do 300 ppm wagowych w stosunku do bazy lakierniczej. Bazę lakierniczą stanowią wodorozcieńczalne lakiery dyspersyjne składające się z żywic syntetycznych z grupy akrylanów modyfikowanych tworzących zawiesinę wodną lub lakiery UV - wodorozcieńczalne, wolne od rozpuszczalników lakiery UV przeznaczone do lakierowania papierów i kartonów lub lakiery olejowe na bazie modyfikowanych olejów roślinnych i mineralnych.
Wiadome jest także, że materiały polimerowe posiadające właściwości antybakteryjne mają zdolność niszczenia lub hamowania wzrostu chorobotwórczych bakterii. Materiał polimerowy jest w takim przypadku nośnikiem nanosrebra.
W zgłoszeniu międzynarodowym WO 2005/085339 ujawniono sposób wytwarzania kompozytu polimerowego zawierającego nanocząsteczki srebra który obejmuje wprowadzanie koloidalnego roztworu nanocząstek srebra do wstępnie ogrzanego polimeru, obracając uzyskaną mieszaninę w tej samej temperaturze w celu usunięcia wody, ugniatania i wytłaczania uzyskanej mieszaniny w odpowiedniej formie.
Nanocząstki srebra są równomiernie wprowadzane bez koagulacji w polimerze w celu maksymalizacji działania przeciwbakteryjnego srebra bez pogarszania właściwości i funkcji polimeru. Uzyskany materiał posiada właściwości biobójcze.
Z kolei w amerykańskim opisie patentowym US 4775585 opisano bakteriobójcze włókna poliamidowe zawierające w swoim składzie dodatek zeolitu modyfikowanego jonami srebra miedzi lub cynku. Istnieje także szereg publikacji opisujących zastosowanie nanosrebra koloidalnego jako dodatku do lakieru stosowanego w poligrafii, na powierzchni etykiet (Y. Hinz, P. Hinc, Etykiety przeciwbakteryjne: w jaki sposób nanotechnologia może uratować życie, Acta Polygraphica poz. 5 (rok 2015, pp. 14-18)) opisuje. Wskazuje się możliwość ograniczonego działania nanosrebra, będącego w ograniczonym kontakcie z otoczeniem.
Z japońskiego opisu patentowego JP8151037 znany jest sposób otrzymywania kartonów o właściwościach antybakteryjnych, w którym warstwę papieru pokrywa się mieszaniną impregnującą, przygotowaną poprzez dodanie lub zdyspergowanie czynnika antybakteryjnego w postaci stałej do lepiszcza wykorzystanego do pokrycia materiału lub wprowadzonego do farby nakładanego na powierzchnię materiału. Czynnik antybakteryjny zawiera metale o właściwościach antybakteryjnych takie jak srebro, miedź, cynk, cyna oraz nośnik nieorganiczny taki jak zeolity, żel krzemionkowy, aktywny tlenek glinu oraz siarczan wapnia.
Polski opis patentowy PL 214152, opisuje tekturę o właściwościach biobójczych oraz sposób jej wytwarzania, zgodnie z którym warstwę powierzchniową traktuje się mikroemulsją typu woda w oleju, której fazę rozproszoną stanowi woda o wielkości kropel poniżej 20 nm w ilości do 5% wagowo preparatu zawierająca środek antybakteryjny w postaci jonów Ag+ i/lub jony Cu2+ i/lub jony Zn2+ i/lub jony Ti4+ w ilości od 5 do 2500 mg/kg preparatu, a fazę ciągłą stanowi cykloheksan i/lub dodekan i/lub heptan i/lub dekan i/lub oktan w ilości co najmniej 95% wagowo preparatu, przy czym mikroemulsja zawiera poprzez nasączanie materiału celulozowego mikroemulsją zawierająca jony metali (srebro, miedź, cynk lub tytan).
Z japońskiego zgłoszenia wynalazku JPH09255898 (A) znane jest nadawanie właściwości antybakteryjnych okładkom lub innym wyrobom papierowym poprzez lakierowanie akrylowym lakierem dyspersyjnym zawierającym związki bakteriobójcze (0,1 do 10% wagowo, np. kompozyt silikonowo-tiosulfonowy zawierający srebro, ew. tlenek cynkowo - 2-pirydynotiolowy). Okładki wykonane tą drogą mają się nadawać do tłoczenia na gorąco bez utraty właściwości antybakteryjnych. Zastosowanie tego rozwiązania jest ograniczone do książek nie przeznaczonych dla dzieci, z uwagi na pewną toksyczność
PL 237 610 B1 (cytotoksyczność) srebra. Są to ponadto związki organiczne, które mogą zmieniać reologię gotowego lakieru.
Właściwości antybakteryjne srebra spowodowały jego bardzo szerokie zastosowanie w produktach konsumpcyjnych, jednakże prowadzone badania wykazały także zagrożenia dla organizmu człowieka i środowiska naturalnego. Stwierdzono na przykład, że materiały tekstylne zawierające w swoim składzie nanosrebro uwalniają nanocząstki srebra, które nie tylko przedostają się przez skórę człowieka, ale również zanieczyszczają wodę stanowiącą ścieki po procesie prania tekstyliów. Przedostając się do zbiorników wodnych, nanosrebro niszczy organizmy występujące w środowisku naturalnym, gdzie negatywnie wpływa na rozwój flory i fauny. Ten sam problem dotyczy materiałów wykonanych z celulozy, ponieważ nie ma wątpliwości, że nanocząsteczki srebra z papieru czy tektury z ich zawartością, zostaną uwolnione do środowiska zewnętrznego. Dlatego też z wielu wyżej wymienionych względów bezpieczeństwo stosowania wolnych nanocząstek srebra jest znacząco ograniczone, głównie w materiałach przeznaczonych dla dzieci a do takich należą wszelkie materiały poligraficzne, gry planszowe, puzzle i inne papierowe produkty dydaktyczne.
W ostatnich latach duże znaczenie uzyskały materiały (nanomateriały), które poza funkcją bakteriobójczości jednocześnie pozostają nieszkodliwe dla człowieka i środowiska naturalnego. Taką grupą materiałów stanowią nanocząstki srebra modyfikowane materiałem ceramicznym np. AI2O3.
W pracy pt.: „Ocena właściwości przeciwbakteryjnych i cytotoksyczności nanoproszków ALO3-Ag in vitro”, (A. M. Jastrzębska, E. Radziun, M. Rosłon, A. Kunicki, A. Olszyna, J. Dudkiewicz-Wilczyńska, E. Anuszewska, E. Karwowska, Advances in Applied Ceramics poz.110 (6) (rok 2011) str. 353-359) wskazano na zniwelowanie właściwości cytotoksycznych i ekotoksycznych nanosrebra poprzez powierzchniową modyfikację nanocząstek srebra materiałem ceramicznym. Ważną kwestią jest w tym przypadku zachowanie właściwości biobójczych. Proces syntezy tego związku jest przedmiotem kilku polskich opisów patentowych tj. PL221512 czy PL214361. Wskazane opisy zawierają różne warianty syntezy nanocząstek AbO3/Ag, różniące się warunkami.
W zgłoszeniu polskiego wynalazku P.421775 wskazuje się na sposób wytworzenia bioaktywnych nanocząstek kompozytowych ALO3/SiO2/Ag/Cu, charakteryzujących się podobnymi właściwościami, co nanocząstki AbO3/Ag oraz wykazującymi prawie 100% skuteczność biobójczą nanoproszku Ag/Cu/Al2O3/SiO2 w stosunku do wszystkich przebadanych szczepów bakterii a także unikatowy efekt hiperaddycyjny (synergistyczny, potencjalizacji lub potęgowania działania) nanocząstek Ag i Cu. Polega on na tym, że nanocząstki Ag i nanocząstki Cu występując razem w układzie Ag/Cu/Al2O3/SiO2 wykazują większe działanie, niż suma działań nanocząstek Ag i nanocząstek Cu występujących osobno.
Jak wynika z publikacji: J. Hamerliński, K. Niciński, pt.: „Zastosowanie warstw bioaktywnych ...” (Acta Poligraphica vol. 9/2017, pp. 9-15) dodatek nanocząstek do lakierów stosowanych w poligrafii a zwłaszcza do zastosowania w lakierowaniu dyspersyjnym ma ograniczone zastosowanie, ponieważ wymaga mieszania lakieru tuż przed użyciem (z uwagi na wysoką gęstość nanosrebra, istnieje duże prawdopodobieństwo sedymentacji). Dodatek nanosrebra do lakierów dyspersyjnych stosowanych w technice offsetowej jest wykorzystywany w celu nadania warstwie lakieru właściwości bakteriostatycznych, jednak praktyczne wykorzystanie tej metody jest ograniczone do domieszkowania lakieru nanosrebrem bezpośrednio przed jego użyciem (tj. w drukarni). Nie są znane żadne standardowe materiały poligraficzne o właściwościach antybakteryjnych nadawanych bezpośrednio przez ich producenta. W ww. pracy autorzy zwracają uwagę, że na rynku nie ma dotąd gotowych materiałów pozwalających na powtarzalne nanoszenie warstw bioaktywnych w procesach poligraficznych. Podkreśla się także, że zasadniczym ograniczeniem wobec substancji bioaktywnych jest możliwość ich migracji z naniesionej warstwy do podłoża drukowego i (w przypadku opakowań) do wnętrza opakowania i prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej zmiany składu opakowanych wyrobów.
Walory antybakteryjne są niezwykle istotne w wyrobach poligraficznych, zwłaszcza dla materiałów papierniczych wykorzystywanych przez dzieci, tzn. różnego rodzaju gier, puzzli, kart do gry itp. natomiast bioaktywne powłoki zastosowane do książek użytkowanych w warunkach sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów mogą spełnić identyczną rolę, a w przypadku bibliotek chronić także przed namnażaniem pleśni i grzybów zagrażających trwałości książki. Próby sporządzenia lakieru poligraficznego o walorach antybakteryjnych napotykały na ogromne problemy związane m.in. z tym, że wykorzystanie do lakieru metali w postaci nanoform, było niemożliwe z uwagi na ograniczenia technologiczne. Zauważono, że jednym z najistotniejszych problemów z uzyskaniem dyspersyjnych lakierów poligraficznych o właściwościach biobójczych jest ich niedostateczna homogeniczność związana z problemami z zawieszeniem proszków metalicznych w lakierze.
PL 237 610 B1
Mając powyższe na uwadze, sformułowano problem wynalazczy, dotyczący opracowania lakieru o właściwościach biobójczych, długotrwale zachowującego stabilność dyspersji, przeznaczonego do szerokiego wykorzystania w poligrafii, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego do zastosowań w poligrafii, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o właściwościach biobójczych oraz do wykorzystania do druku offsetowego.
Jak wskazano wyżej w lakierach poligraficznych zawierających dodatki bioaktywne, największy problem stanowi brak stabilności lakieru, związany głownie z wielkością cząstek dodatków. Zauważono, że bioaktywne nanocząstki kompozytowe ze względu na ich mikro-rozmiar mogą służyć jako doskonały dodatek biobójczy gwarantujący jednorodność i stabilność lakieru.
Cel wynalazku osiągnięto więc poprzez zastosowanie materiałów bioaktywnych, w postaci nanocząstek kompozytowych ALO3/SiO2/Ag/Cu w postaci proszku, których niezwykłą skuteczność biobójczą dowiedziono w stosunku do wszystkich przebadanych szczepów bakterii. Dodatkowo liczne badania potwierdziły unikatowy efekt hiperaddycyjny (synergistyczny, potencjalizacji lub potęgowania działania) nanocząstek Ag i Cu. Dowiedziono, że w przeciwieństwie do nanosrebra, takie materiały są bezpieczne dla otoczenia zachowując doskonałe wartości biobójcze.
Bioaktywny materiał kompozytowy w postaci nanocząstek kompozytowych w postaci proszku to atomy srebra lub miedzi, naniesione na powierzchnię innego związku, w szczególności tritlenku diglinu AI2O3 lub ditlenku krzemu SiO2. Tritlenek diglinu oraz ditlenek krzemu jako nośnik o dużej powierzchni właściwej i właściwościach adsorpcyjnych, a przy tym nieszkodliwy dla organizmu ludzkiego, ułatwia bakteriostatyczne funkcjonowanie nanosrebra, nie wykazując przy tym właściwości cytotoksycznych i ekotoksycznych. Nanocząstki kompozytowe w postaci proszku jako dodatek do lakierów poligraficznych zapewniać mogą trwałą bioaktywność wykonanych powłok lakierniczych.
Jak wykazują liczne badania m.in. opracowania zawarte w stanie techniki, większość lakierów poligraficznych z dodatkami biobójczymi jest niestabilna termodynamicznie, czego przejawem jest m.in. nieustannie przebiegający w nich proces samorzutnego rozdzielania się tworzących je faz. Do głównych czynników determinujących stabilność należy jednorodność cząstek fazy rozproszonej. W związku z powyższym, założono uzyskanie dyspersji dodatku nanoproszku kompozytowego poprzez zastosowanie procesu sonifikacji (homogenizacji ultradźwiękowej) przy wykorzystaniu dostępnych powszechnie sonifikatorów (homogenizatorów ultradźwiękowych) o zakresie mocy od 200 do 600 W.
W trakcie przeprowadzonych badań okazało się, że proces homogenizacji jest znacznie efektywniejszy po dodaniu do nanocząstek kompozytowych, izopropanolu pełniącego rolę aktywatora procesu, w udziale 2 części bioaktywnego proszku kompozytowego i 1 część izopropanolu. Zastosowanie izopropanolu do tworzenia dyspersji dodatku spowodowało szybsze osiągnięcie doskonałego rozproszenia dodatku poprzez obniżenie napięcia na granicy faz, w wyniku czego uzyskano układ nanodyspersyjny o wysokiej stabilności termodynamicznej.
Jako bazę do wytworzenia lakieru według wynalazku zastosowano kompozycję handlową stanowiącą dyspersję wodną żywicy akrylowej, otrzymaną przez polimeryzację emulsyjną monomerów, takich jak: (a) kwas akrylowy i/lub kwas metakrylowy, (b) ester alkilowy kwasu akrylowego i/lub ester alkilowy kwasu metakrylowego (grupa alkilowa zawiera od jednego do ośmiu atomów węgla), gdzie rozpuszczalnikiem stosowanym przy polimeryzacji jest 2-(2-butoksyetoksy)etanol, natomiast emulgatorem dioktylosulfobursztynian sodowy jako anionowy środek powierzchniowoczynny. Dyspersja wodna żywicy akrylowej posiada pH od 7,5 do 8,5, gęstość w 20°C 1,05 +/- 0,05 g/cm3.
Sposób wytwarzania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych polega na uprzednim przygotowaniu mieszaniny od 0,1 do 10% wagowych, korzystnie od 0,5 do 7,5% wagowych nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/ALO3/SiO2 w izopropanolu, przy zachowaniu stosunku 2:1, tj. dwie części nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 i jedna część izopropanolu i poddaniu tak sporządzonej mieszaniny procesowi homogenizacji z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego w zakresie mocy od 300 do 600W. Homogenizację prowadzi się w czasie od 5 do 30 minut, korzystnie od 10 do 20 minut w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy.
Równocześnie do mieszalnika zaopatrzonego w płaszcz wodny, umożliwiający cyrkulację tego czynnika grzewczego oraz mieszadło szybkoobrotowe z możliwością regulacji obrotów do 3000 obr./min, w temperaturze otoczenia dozuje się od 90,0 do 99,9% wagowych dyspersji wodnej żywicy akrylowej, otrzymanej przez polimeryzację emulsyjną monomerów, po czym zawartość podgrzewa
PL 237 610 B1 się do temperatury od 30°C do 35°C i całość miesza się ustalając obroty mieszadła od 1500 do 2200 obr./min, korzystnie 2000 obr./min przez 20 do 30 minut. Podczas ciągłego mieszania dozuje się kolejno przygotowaną uprzednio dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 w izopropanolu w ilości 0,1 do 10% wagowych, korzystnie 0,5 do 5% wagowych, po czym zwiększa się obroty mieszadła od 2800 do 3000 obr./min, korzystnie 3000 obr./min i całość miesza się dalej przez okres od 10 do 30 minut.
Lakier otrzymany sposobem wg wynalazku pozwala na wytwarzanie powłok lakierniczych wykazujących właściwości biobójcze o różnych grubościach, korzystnie od 10 μm. Lakier można stosować do wytwarzania klasycznych powłok lakierniczych ale także lakierem można pokrywać papier lub karton z wykorzystaniem techniki lakierowania offsetowego poprzez zespół lakierujący z wykorzystaniem walca raklowego o liniaturze 14 cm3/m2.
Wykonane badania optymalizacyjne, dotyczące parametrów mieszania i pokrywania papieru i kartonu a także badania mikrobiologiczne właściwości antybakteryjnych powłok lakierniczych wykazały, że lakier wytworzony sposobem według wynalazku i wykonane z niego powłoki lakiernicze, zawierające w swoim składzie nanocząstki kompozytowe Al2O3/SiO2/Ag/Cu, posiadają bardzo dobre właściwości biobójcze przeciwko bakteriom, także bakteriom gram-dodatnim i gram-ujemnym w tym przeciwko szeroko spotykanej bakterii e-coli - pałeczki okrężnicy, będącej źródłem większości infekcji związanych z brakiem higieny.
Lakier dyspersyjny wytworzony sposobem według wynalazku stanowi więc doskonałą bazę do wytwarzania błyszczących, szybkoschnących powłok, stanowiących dodatkowo barierę na działanie wody i tłuszczu. Takie zalety są szczególnie pożądane m.in. do wytwarzania kart do gry.
Badania wykazały także zależności czasu homogenizacji ultradźwiękowej oraz mocy przetworników ultradźwiękowych od stopnia zdyspergowania nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/ALO3/SiO2. Okazało się, że wydłużenie czasu homogenizacji przy zachowaniu niskiej mocy przetworników ultradźwiękowych poprawia jakość (jednorodność) dyspersji dodatku i co za tym idzie jakość lakieru i jakość powłoki lakierniczej (tj. lepsza jednorodność dyspersji lakierowej, lepsza barwa powłoki lakierniczej). Wraz ze zwiększeniem mocy przetworników wpływ czasu jest mniej widoczny. Badania prowadzone w homogenizatorze o mocy przetworników ultradźwiękowych równej 525 W wykazały zwiększenie stopnia dyspersji dodatku w stosunku do stopnia dyspersji dodatku wytwarzanego w tym samym czasie przy mocy przetwornika ultradźwiękowego równej 300 W. O ile jednak w przypadku niższej mocy przetworników ultradźwiękowych (300 W) dwukrotne wydłużenie czasu znacznie poprawiało jakość dyspersji dodatku, o tyle w przypadku wyższej mocy przetworników (525 W) tak doskonałych rezultatów już nie odnotowano. Takie zależności mają duże znaczenie do oceny ekonomiki procesu, związanej z oszczędnością energii użytej w procesie produkcyjnym.
Badania mikrobiologiczne wykazały także, że od grubości powłoki zależy jej efektywność biobójcza. Czym grubsza powłoka, tym większa efektywność biobójcza powłoki lakierniczej.
Poniżej przedstawia się zestawienie badań powłoki lakierniczej wykonanej lakierem wytworzonym sposobem według wynalazku (z zastosowanym określonych ilości dodatku zdyspergowanych nanocząstek kompozytowych w postaci proszku) w odniesieniu do grubości powłoki lakierniczej.
PL237 610B1
nazwa próbki grubość powłoki [pm] stężenie nanoproszku [% wag.]
REF-12 12 0
12-0,5 12 0,5
12-1 1
12-2 2
12-3 3
12-4 4
12-5 5
REF-24 24 0
24-0,5 24 0,5
24-1 1
24-2 2
24-3 3
24-4 4
24-5 5
REF-40 40 0
40-0,5 40 0,5
40-1 1
40-2 2
40-3 3
40-4 4
40-5 5
REF-50 50 0
50-0,5 50 0,5
50-1 1
50-2 2
50-3 3
50-4 4
50-5 5
Obrazy powłok lakierniczych pokazano na fotografiach, oznaczonych zgodnie z powyższą specyfikacją i co zasługuje na uwagę, wszystkie z nich charakteryzują się wysoką klarownością obrazu, co dowodzi, że powłoki wykonane lakierem otrzymanym sposobem według wynalazku są jednorodne, bez warstw powstałych w wyniku sedymentacji podczas procesu wysychania naniesionej warstwy. Na obrazie brak smug, które wskazywałyby na brak jednorodności powłoki a co za tym idzie, występowanie jakichkolwiek rozwarstwień.
Przedmiot wynalazku ilustrują przedstawione poniżej przykłady nie ograniczając jego zakresu. Przykłady 1 do 4 dotyczą sposobu wytwarzania lakieru dyspersyjnego. Przykłady od 5 do 34 dotyczą powłok lakierowych wytworzonych lakierem otrzymanym sposobem według wynalazku.
Przykład 1
Do homogenizatora ultradźwiękowego wprowadza się 7,5% wagowych mieszaniny bioaktywnych nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będących w formie suchego proszku, z izopropanolem w stosunku 2:1 (jedna część izopropanolu, dwie części nanocząstek kompozytowych) i poddaje się procesowi homogenizacji w zakresie mocy 300 W w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy przez czas 5 minut. Równocześnie do mieszalnika zaopatrzonego w płaszcz wodny, umożliwiający cyrkulację
PL 237 610 B1 tego czynnika grzewczego oraz mieszadło szybkoobrotowe z możliwością regulacji obrotów do 3000 obr./min, w temperaturze otoczenia dozuje się 92,5% wagowych dyspersji wodnej żywicy akrylowej, otrzymanej przez polimeryzację emulsyjną monomerów, po czym zawartość podgrzewa się do temperatury 35°C i całość miesza się przez 30 minut ustalając obroty mieszadła na 2200 obr./min. Podczas ciągłego mieszania dozuje się kolejno przygotowaną uprzednio dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 w izopropanolu, po czym zwiększa się obroty mieszadła do 2800 obr./min i całość miesza się dalej przez okres 20 minut.
P r z y k ł a d 2
Do homogenizatora ultradźwiękowego wprowadza się 7,5% wagowych mieszaniny bioaktywnych nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będących w formie suchego proszku, z izopropanolem w stosunku 2:1 (jedna część izopropanolu, dwie części nanocząstek kompozytowych) i poddaje się procesowi homogenizacji w zakresie mocy 300 W w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy przez czas 15 minut. Równocześnie do mieszalnika zaopatrzonego w płaszcz wodny, jak w przykładzie 1, w temperaturze otoczenia dozuje się 92,5% wagowych dyspersji wodnej żywicy akrylowej, otrzymanej przez polimeryzację emulsyjną monomerów, po czym zawartość podgrzewa się do temperatury 30°C i całość miesza się przez 20 minut ustalając obroty mieszadła na 2000 obr./min. Podczas ciągłego mieszania dozuje się kolejno przygotowaną uprzednio dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 w izopropanolu, po czym zwiększa się obroty mieszadła do 3000 obr./min i całość miesza się dalej przez okres 15 minut.
P r z y k ł a d 3
Do homogenizatora ultradźwiękowego wprowadza się 0,75% wagowych mieszaniny bioaktywnych nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będących w formie suchego proszku, z izopropanolem w stosunku 2:1 (jedna część izopropanolu, dwie części nanocząstek kompozytowych) i poddaje się procesowi homogenizacji w zakresie mocy 525 W w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy przez czas 5 minut. Równocześnie do mieszalnika zaopatrzonego w płaszcz wodny, jak w przykładzie 1, w temperaturze otoczenia dozuje się 99,25% wagowych dyspersji wodnej żywicy akrylowej, po czym zawartość podgrzewa się do temperatury 30°C i całość miesza się przez 25 minut ustalając obroty mieszadła na 2200 obr./min. Podczas ciągłego mieszania dozuje się kolejno przygotowaną uprzednio dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 w izopropanolu, po czym zwiększa się obroty mieszadła do 3000 obr./min i całość miesza się dalej przez okres 15 minut.
P r z y k ł a d 4
Do homogenizatora ultradźwiękowego wprowadza się 6% wagowych mieszaniny bioaktywnych nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będących w formie suchego proszku, z izopropanolem w stosunku 2:1 (jedna część izopropanolu, dwie części nanocząstek kompozytowych) i poddaje się procesowi homogenizacji w zakresie mocy 525 W w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy przez czas 15 minut. Równocześnie do mieszalnika zaopatrzonego w płaszcz wodny, jak w przykładzie 1, w temperaturze otoczenia dozuje się 94% wagowych dyspersji wodnej żywicy akrylowej, po czym zawartość podgrzewa się do temperatury 35°C i całość miesza się przez 25 minut ustalając obroty mieszadła na 2000 obr./min. Podczas ciągłego mieszania dozuje się kolejno przygotowaną uprzednio dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 w izopropanolu, po czym zwiększa się obroty mieszadła do 3000 obr./min i całość miesza się dalej przez okres 20 minut.
P r z y k ł a d 5
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 300 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 5 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 6
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 300 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda prze
PL 237 610 B1 rwy, w czasie 10 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 7
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 300 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 8
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 5 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 9
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/AbO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 10 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 10
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 11
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 0,5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 12 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 0,5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 12
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 1% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton
PL 237 610 B1 powłoką o grubości 12 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 1% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 13
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/AbO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 2% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 12 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 2% wag. nanocząstkami Ag/Cu/AbO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 14
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/AbO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 3% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 12 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 3% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 15
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 4% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 12 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 4% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 16
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 12 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 17
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 0,5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 24 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 0,5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 18
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 1% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 24 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 1% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
PL 237 610 B1
P r z y k ł a d 19
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 2% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 24 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 2% wag. nanocząstkami Ag/Cu/ALO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 20
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 3% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 24 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 3% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 21
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 4% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 24 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 4% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 22
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 24 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 23
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 0,5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 40 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 0,5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 24
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 1% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 40 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 1% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
PL 237 610 B1
P r z y k ł a d 25
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 2% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 40 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 2% wag. nanocząstkami Ag/Cu/ALO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 26
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 3% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 40 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 3% wag. nanocząstkami Ag/Cu/ALO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 27
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 4% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 40 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 4% wag. nanocząstkami Ag/Cu/ALO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 28
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 40 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/ALO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 29
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 0,5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 0,5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/AbO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 30
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/ALO3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 1% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 1% wag. nanocząstkami Ag/Cu/ALO3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
PL 237 610 B1
P r z y k ł a d 31
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 2% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 2% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 32
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 3% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 3% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 33
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 4% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 4% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.
P r z y k ł a d 34
Bioaktywne nanocząstki kompozytowe Ag/Cu/Al2O3/SiO2, będące w formie suchego proszku, dodaje się do izopropanolu w stosunku 1:2 w takiej ilości, aby ich zawartość w powłoce lakierniczej wynosiła 5% wagowych. Tak przygotowaną mieszaninę homogenizuje się z wykorzystaniem homogenizatora ultradźwiękowego, ustawionego na moc 525 Watów, w trybie periodycznym 1 s pracy /1 sekunda przerwy, w czasie 15 minut. Następnie, tak przygotowaną zhomogenizowaną zawiesinę dodaje się do lakieru i miesza się w lakierze. Następnie, zmodyfikowanym w taki sposób lakierem pokrywa się karton powłoką o grubości 50 mikrometrów. Wytworzona w taki sposób powłoka lakiernicza zmodyfikowana jest 5% wag. nanocząstkami Ag/Cu/Al2O3/SiO2, które nadają powłoce właściwości biobójcze.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego z wykorzystaniem dyspersji wodnej żywicy akrylowej oraz nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2, znamienny tym, że do mieszalnika zaopatrzonego w płaszcz wodny, w temperaturze otoczenia dozuje się 90,0-99,9% wagowych dyspersji wodnej żywicy akrylowej otrzymanej przez polimeryzację emulsyjną (a) kwasu akrylowego i/lub kwasu metakrylowego, (b) estru alkilowego kwasu akrylowego i/lub estru alkilowego kwasu metakrylowego, gdzie grupa alkilowa zawiera od jednego do ośmiu atomów węgla a rozpuszczalnikiem stosowanym przy polimeryzacji jest 2-(2-butoksyetoksy)etanol, natomiast emulgatorem dioktylosulfobursztynian sodowy jako anionowy środek powierzchniowoczynny, której pH wynosi od 7,5 do 8,5 a gęstość w 20°C wynosi 1,05 +/- 0,5 g/cm3, po czym zawartość podgrzewa się do temperatury od 30°C do 35°C i całość miesza się przez 20 do 30 minut ustalając obroty mieszadła od 1500 do 2200 obr./min a kolejno podczas ciągłego mieszania dozuje się przygotowaną uprzednio dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2z Izopropanolem w ilości od 0,1 do 10% wagowych, korzystnie od 0,5 do 5% wagowych, po czym zwiększa się obroty mieszadła od 2800 do 3000 obr./min i całość miesza się dalej przez okres od 10 do 20 min.
PL 237 610 B1
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dyspersję nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 z Izopropanolem uzyskuje się poprzez poddanie mieszaniny złożonej z 2 części nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 oraz 1 części Izopropanolu procesowi homogenizacji ultradźwiękowej w czasie od 5 do 30 minut w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy, przy mocy przetwornika ultradźwiękowego mieszczącej się w granicach od 300 do 600 W.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że proces homogenizacji ultradźwiękowej prowadzi się w czasie od 10 do 20 minut w trybie periodycznym 1 s pracy/1 s przerwy.
4. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że do momentu dodania dyspersji nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 z Izopropanolem, dyspersję wodną żywicy akrylowej miesza się z prędkością 2000 obr./min.
5. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, po dodaniu do dyspersji wodnej żywicy akrylowej, dyspersji nanocząstek kompozytowych Ag/Cu/Al2O3/SiO2 z Izopropanolem, zwiększa się obroty mieszadła do 3000 obr./min.
PL424621A 2018-02-19 2018-02-19 Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych PL237610B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424621A PL237610B1 (pl) 2018-02-19 2018-02-19 Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424621A PL237610B1 (pl) 2018-02-19 2018-02-19 Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424621A1 PL424621A1 (pl) 2019-08-26
PL237610B1 true PL237610B1 (pl) 2021-05-04

Family

ID=67683681

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424621A PL237610B1 (pl) 2018-02-19 2018-02-19 Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237610B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103740210B (zh) * 2014-01-26 2016-03-23 南通广泰生化制品有限公司 一种微孔型纳米涂料
CN103773150B (zh) * 2014-01-26 2016-03-23 南通广泰生化制品有限公司 一种微孔型纳米涂料
CN103756488B (zh) * 2014-01-26 2016-01-13 南通广泰生化制品有限公司 一种微孔型纳米涂料的制备方法
CN105348996A (zh) * 2015-12-17 2016-02-24 常熟市万象涂料有限公司 一种抗菌乳胶漆

Also Published As

Publication number Publication date
PL424621A1 (pl) 2019-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100334165C (zh) 具有高亮度和高色度的闪光颜料
KR101537769B1 (ko) 친환경 항균 함침지 및 그 제조방법
EP2170985B1 (en) Silicone coatings, methods of making silicone coated articles and coated articles therefrom
TWI405822B (zh) 強烈著色之紅色效應顏料
DE602005006062T2 (de) Plättchenförmige Komposit-Partikel und Kosmetika enthaltend dieselben
EP1512664A1 (en) Porous metal oxide material in flake form, method for producing the same and cosmetic, coating material, resin composition, ink composition and paper comprising the same
KR101769000B1 (ko) 항균 코팅 조성물 및 이를 이용한 항균 종이 제조 방법
CA2704574C (en) Method of preparation of an additive for coatings, containing metallic nanoparticles and product obtained
EA017347B1 (ru) Частицы для обработки подложек и способ их приготовления
AU2008276072A1 (en) Wax coatings, methods of making coated articles and coated articles therefrom
EP2004417A1 (de) Verfahren zur aufbringung von interferenzpigmenten auf ein substrat
JPH0154381B2 (pl)
JP2014524948A (ja) 抗菌性塗料の製造方法、抗菌性紙及びその製造方法
KR20020083476A (ko) 안료 제제
CA2983784C (en) Aqueous dispersions of precipitated calcium carbonate
ES2821939T3 (es) Composición de recubrimiento
DE69911360T2 (de) Pigment-Zusammenstellung und ihre Verwendung insbesondere in Drucktinten
PL237610B1 (pl) Sposób otrzymywania bioaktywnego lakieru dyspersyjnego, szczególnie do wytwarzania powłok lakierniczych o walorach biobójczych
JP2000026754A (ja) 顔料製剤および特に印刷インクにおけるその使用
JP2004067500A (ja) 多孔質金属酸化物薄片、その製造方法ならびにそれを配合した化粧料、塗料組成物、樹脂組成物、インキ組成物および紙
Foudi et al. Synthesis and characterization of ZnO nanoparticles for antibacterial paints
JP6887737B2 (ja) 水分散体
KR101394638B1 (ko) 개질된 분체의 제조방법
JPH03163172A (ja) 改質粉体
CA2340338A1 (en) Paper or paper board coating composition containing a structured clay pigment