PL237484B1 - Sposób prażenia orzechów i nasion - Google Patents

Sposób prażenia orzechów i nasion Download PDF

Info

Publication number
PL237484B1
PL237484B1 PL425144A PL42514418A PL237484B1 PL 237484 B1 PL237484 B1 PL 237484B1 PL 425144 A PL425144 A PL 425144A PL 42514418 A PL42514418 A PL 42514418A PL 237484 B1 PL237484 B1 PL 237484B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seeds
roasting
nuts
temperature
drum
Prior art date
Application number
PL425144A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425144A1 (pl
Inventor
Artur Czernek
Adrian Czernek
Zbigniew Henryk Ciszewski
Original Assignee
Zbigniew Henryk Ciszewski
Adrian Czernek
Artur Czernek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zbigniew Henryk Ciszewski, Adrian Czernek, Artur Czernek filed Critical Zbigniew Henryk Ciszewski
Priority to PL425144A priority Critical patent/PL237484B1/pl
Publication of PL425144A1 publication Critical patent/PL425144A1/pl
Publication of PL237484B1 publication Critical patent/PL237484B1/pl

Links

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób prażenia orzechów i/lub nasion, zwłaszcza orzechów arachidowych, orzechów laskowych, migdałów i innych orzechów, nasion słonecznika, siemienia lnianego, siemienia konopnego, płatków owsianych i innych nasion, zwłaszcza oleistych.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku CN104382117 sposób prażenia orzechów w niskiej temperaturze. Sposób obejmuje następujące etapy: przygotowanie; gotowanie na parze w wysokiej temperaturze i gotowanie; pieczenie w niskiej temperaturze; dodanie środków aromatyzujących: prażenie wtórne; opakowanie. Metoda jest prosta i rozsądna, a koszty są niskie. Smak orzechów jest taki sam, jak orzechów przetwarzanych tradycyjną metodą popiół nie jest spalony, a orzechy są czyste i nie zawierają szkodliwych substancji. Zakres zastosowania jest szeroki.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku EP0208719 sposób prażenia orzechów w obecności substancji zdolnych do absorbowania aromatów. W celu uzyskania optymalnego wyniku prażenia, orzechy rozprowadza się, ściskając je do jednolitej grubości, substancje zdolne do wchłaniania aromatów dodaje się przed lub po rozprowadzeniu, wspomniane substancje również absorbują tłuszcze lub oleje uwalniane podczas rozprowadzania, po czym orzechy są palone z wymienionymi substancjami.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 364122 sposób wytwarzania sztucznych orzechów, obejmujący przygotowanie przedmieszki przez zmieszanie cząstek soi, orzechowego środka smakowego oraz spoiwa zawierającego sacharyd, w postaci łatwo płynącej po zwilżeniu, przy czym powierzchnie cząstek soi są powleczone spoiwem oraz utworzenie z przedmieszki kawałków zachowujących kształt, który jest zasadniczo podobny do kształtu naturalnych orzechów. Wytworzone sztuczne orzechy posiadają walory zdrowotne z uwagi na znaczną zawartość soi zamiast naturalnego miąższu orzechowego, przy zachowaniu smaku prawdziwego orzecha, chrupkości, wyglądu, struktury itp. Przedmiotem wynalazku są również sztuczne orzechy wytwarzane w/w sposobem, które można wytwarzać taniej w stosunku do otrzymywania naturalnych orzechów.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 415932 baton zawierający: kruszone sezamki 20% (ziarno sezamowe 49% syrop glukozowy, cukier) sezam prażony 17%, syrop glukozowy, substancje utrzymujące wilgoć: sorbitole, glicerol, meltodekstryna, emulgator lecytyny (z soi) aromat, charakteryzujący się tym, że zawiera pokruszone sezamki. W skład batona wchodzą: czekolada 39% (cukier, tłuszcz kakaowy, miazga kakaowa, emulgatory: lecytyny E476. aromat) kruszone sezamki 20% (ziarno sezamowe 49% syrop glukozowy, cukier) sezam prażony 17%, syrop glukozowy, substancje utrzymujące wilgoć: sorbitole, glicerol, meltodekstryna, emulgator lecytyny (z soi) aromat.
Znane jest z opisu patentowego PL 208434 urządzenie do prażenia nasion, zwłaszcza nasion amarantusa. Urządzenie do wytwarzania nasion prażonych, zwłaszcza nasion amarantusa zbudowane z wentylatora z silnikiem połączonego poprzez nagrzewnicę z komorą wyposażoną w dozownik nasion i kosz separatora sitowego, które charakteryzuje się tym, że poniżej komory roboczej znajduje się komora wyrównawcza zaopatrzona w czujnik temperatury, oddzielona od komory roboczej rusztem. Powyżej komory roboczej znajdują się przewody odprowadzające czynnik roboczy, oddzielone od komory roboczej filtrem siatkowym. Komora robocza z jednej strony ma kanał zasypowy połączony z dozownikiem nasion, a z drugiej strony ma kanał wylotowy nasion prażonych połączony za pomocą wieszaków z koszem separatora sitowego. Zbiornik nie ekspandowanych nasion ma wewnątrz łącznik mechanizmu mimośrodowego napędzany silnikiem elektrycznym, a u dołu ma zastawkę. Dozownik nasion ma zbiornik z uchwytem zaopatrzonym w śrubę regulacyjną rynienkę zsypu nasion, wziernik oraz wspornik.
Istotą wynalazku jest sposób prażenia orzechów i/lub nasion, zwłaszcza orzechów arachidowych, orzechów laskowych, migdałów i innych orzechów, nasion słonecznika, siemienia lnianego, siemienia konopnego, płatków owsianych i innych nasion, zwłaszcza oleistych, polegający na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową charakteryzujący się tym, że masę orzechową i/lub nasiona poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 2 do 10 gm, w temperaturze 120 do 137°C w czasie 1800 do 5400 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 105 do 125°C do uzyskania wilgotności do 0,4%. Po zakończeniu tego procesu, tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 100 do 120°C i poddaje procesowi konfekcjonowania.
Korzystnie prażenie prowadzi się pod promiennikiem w bębnie lub pół-bębnie z mieszadłem, które zgarnia materiał prażony ze ścianek bębna.
Korzystnie ciepło obiegu powietrza suszącego pozyskiwane jest ze studzenia płyt odbłyśnikowych promienników podczerwieni.
PL 237 484 B1
Sposób według wynalazku pozwala na wykonanie obróbki cieplnej prażonej masy materiału przy jednoczesnym dosuszeniu tej masy materiału do najniższych wartości wilgotności. Przetworzony termicznie materiał w postaci orzechów lub nasion uwalnia w trakcie zachodzącego procesu olej i fruktozę w formie emulsji, a po zakończeniu prażenia następuje przesyp materiału do wirówki i odwirowanie produktu - na gorąco. Po każdym prażeniu następuje dokładne mycie komory prażalniczej.
Zastosowanie w sposobie według wynalazku jednoczesnego prażenia i suszenia zmienia smak materiału wskutek poddania go działaniu promieniowania podczerwonego z jednoczesnym owiewem ogrzanego powietrza suszącego. Do uzyskanego w ten sposób produktu, czyli orzechów lub nasion, z których uwolnił się olej i fruktoza tworząc gęstą emulsję, która po odwirowaniu jest drugim ważnym produktem wytworzonym w tym procesie. Gotowy produkt nie wymaga stosowania dodatkowych konserwantów, barwników ani przypraw, ponieważ sam w sobie posiada bardzo głęboki i charakterystyczny smak. Produkt przed odwirowaniem przypomina suszone warzywa w zalewie olejowej, a po zmieleniu można go stosować w sałatkach, jako dodatek do kanapek, zup, kremów, gulaszów, a także jako składnik past, pasztetów i pieczeni oraz produktów typu masło. Dokładne zmielenie powoduje, że otrzymujemy produkt spożywczy podobny do masła lub półprodukt jako baza do wytwarzania różnego rodzaju smarowideł do chleba. Prażenie w niższych temperaturach metodą promiennikową według wynalazku powoduje, że mieszaninę olejowo-fruktozową uwolniona z produktu nie ulega spaleniu, a w materiale prażonym szkodliwe dla zdrowia substancje takie jak: dioksyny, furany i polichlorowane bifenyle nie powstają w produkcie prażonym sposobem według wynalazku.
Wyjściowy półprodukt po odwirowaniu mieszanina olejowo-fruktozowej jest bazą do produkcji wszelkiego rodzaju batonów, wyrobów piekarniczych i cukierniczych szczególnie tych w czekoladzie, musli, masy cukiernicze i piekarnicze, dodatek do różnego rodzaju ciast w proszku, serów, serków i jogurtów. Orzechy i inne nasiona uprażone sposobem według wynalazku pozostają nadal miękkie pomimo, że ich wilgotność nie przekracza 0,4%. Mieszanina olejowo-fruktozowa stanowi drugi, równoległy produkt powstający w trakcie procesu prażenia. Mieszanina ta ma zastosowanie w przemyśle piekarniczym i cukierniczym do wytwarzania mas cukierniczych i piekarniczych oraz jako dodatek do różnego rodzaju ciast, deserów, serków i jogurtów.
Podczas wielokrotnych prób prażenia metodą promiennikową według wynalazku nieoczekiwanie stwierdzono, że nie występują szkodliwe substancje takie jak: dioksyny, furany i polichlorowane bifenyle.
P r z y k ł a d wykonania I
W przykładzie wykonania sposób prażenia orzechów, zwłaszcza orzechów arachidowych, orzechów laskowych, migdałów i innych orzechów, polega na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową. Masę orzechową poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 10 μm, w temperaturze 137°C w czasie 5400 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 125°C do uzyskania wilgotności do 0,4%. Po zakończeniu tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 120°C i poddaje procesowi konfekcjonowania.
P r z y k ł a d wykonania II
W przykładzie wykonania sposób prażenia orzechów, zwłaszcza orzechów arachidowych, orzechów laskowych, migdałów i innych orzechów, polega na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową. Masę orzechową poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 8 μm, w temperaturze 130°C w czasie 4400 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 105°C do uzyskania wilgotności do 0,4%. Po zakończeniu tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 110°C i poddaje procesowi konfekcjonowania.
P r z y k ł a d wykonania III
W przykładzie wykonania sposób prażenia nasion, zwłaszcza nasion słonecznika, siemienia lnianego, siemienia konopnego, płatków owsianych i innych nasion, polega na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową. Masę z nasion poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 2 μm, w temperaturze 120°C w czasie 1800 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 105°C do uzyskania wilgotności do 0,4%. Po zakończeniu tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 100°C i poddaje procesowi konfekcjonowania.
P r z y k ł a d wykonania IV
W przykładzie wykonania sposób prażenia nasion, zwłaszcza nasion słonecznika, siemienia lnianego, siemienia konopnego, płatków owsianych i innych nasion, polega na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową. Masę z nasion poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 5 μm, w temperaturze 125°C w czasie 2800 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 115°C
PL 237 484 B1 do uzyskania wilgotności do 0,4%. Po zakończeniu tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 105°C i poddaje procesowi konfekcjonowania. Prażenie prowadzi się pod promiennikiem w pół-bębnie z mieszadłem, które zgarnia materiał prażony ze ścianek pół-bębna. Ciepło obiegu powietrza suszącego pozyskiwane jest ze studzenia płyt odbłyśnikowych promienników podczerwieni.
P r z y k ł a d wykonania V
W przykładzie wykonania sposób prażenia orzechów i nasion, polega na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową. Masę orzechową i masę z nasion poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 8 μm, w temperaturze 130°C w czasie 4400 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 115°C do uzyskania wilgotności do 0,4%. Po zakończeniu tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 115°C i poddaje procesowi konfekcjonowania. Prażenie prowadzi się pod promiennikiem w pół-bębnie z mieszadłem, które zgarnia materiał prażony ze ścianek pół-bębna. Ciepło obiegu powietrza suszącego pozyskiwane jest ze studzenia płyt odbłyśnikowych promienników podczerwieni.

Claims (3)

1. Sposób prażenia orzechów i nasion, zwłaszcza orzechów arachidowych, orzechów laskowych, migdałów i innych orzechów, oraz nasion słonecznika, siemienia lnianego, siemienia konopnego, płatków owsianych i innych nasion, polegający na poddaniu ich prażeniu metodą promiennikową znamienny tym, że masę orzechową i/lub nasiona poddaje się promieniowaniu podczerwieni w zakresie fal o długości 2 do 10 μm, w temperaturze 120 do 137°C w czasie 1800 do 5400 s z obiegiem powietrza suszącego o temperaturze 105 do 125°C do uzyskania wilgotności do 0,4%, po czym po zakończeniu tego procesu, uwolnioną mieszaninę olejowo-fruktozową odwirowuje się w temperaturze 100 do 120°C i poddaje procesowi konfekcjonowania.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prażenie prowadzi się pod promiennikiem w bębnie lub pół-bębnie z mieszadłem, które zgarnia materiał prażony ze ścianek bębna.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciepło obiegu powietrza suszącego pozyskiwane jest ze studzenia płyt odbłyśnikowych promienników podczerwieni.
PL425144A 2018-04-06 2018-04-06 Sposób prażenia orzechów i nasion PL237484B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425144A PL237484B1 (pl) 2018-04-06 2018-04-06 Sposób prażenia orzechów i nasion

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425144A PL237484B1 (pl) 2018-04-06 2018-04-06 Sposób prażenia orzechów i nasion

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425144A1 PL425144A1 (pl) 2019-10-07
PL237484B1 true PL237484B1 (pl) 2021-04-19

Family

ID=68099315

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425144A PL237484B1 (pl) 2018-04-06 2018-04-06 Sposób prażenia orzechów i nasion

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237484B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0208719A1 (de) * 1985-01-08 1987-01-21 Frans Haas Waffelmaschinen Industriegesellschaft M.B.H. Verfahren zum rösten von nusskernen unter zusatz von zur aufnahme von aromastoffen geeigneten substanzen
JPH04363393A (ja) * 1990-11-29 1992-12-16 Ajinomoto Co Inc 各種風味油及び煎り種子等の製造法
CN101238864B (zh) * 2008-03-13 2011-07-27 邓元恺 自动炒货生产系统
CN104382117A (zh) * 2014-10-22 2015-03-04 潜山县有余瓜蒌开发有限责任公司 一种低温炒坚果方法
PL229669B1 (pl) * 2017-04-10 2018-08-31 Gózdz Jan Eureka Inzynieria Spozywcza Sposób i urządzenie do żelatynizacji ziarna

Also Published As

Publication number Publication date
PL425144A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL237484B1 (pl) Sposób prażenia orzechów i nasion
RU2583090C1 (ru) Способ производства марципановых плиток функционального назначения
JP3269077B2 (ja) 豆入り糯米菓の製造方法
RU2400088C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2404657C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2404614C1 (ru) Способ получения вафель (варианты)
RU2403785C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2392802C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2406309C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2406310C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2401576C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2406308C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2401556C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2406335C1 (ru) Способ получения вафель (варианты)
RU2400089C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2404640C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2390148C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2404619C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2403749C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2390146C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2406334C1 (ru) Способ получения вафель (варианты)
RU2397657C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2401595C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2401578C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)
RU2401534C1 (ru) Способ производства вафель (варианты)