PL237022B1 - Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze - Google Patents

Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze Download PDF

Info

Publication number
PL237022B1
PL237022B1 PL431414A PL43141419A PL237022B1 PL 237022 B1 PL237022 B1 PL 237022B1 PL 431414 A PL431414 A PL 431414A PL 43141419 A PL43141419 A PL 43141419A PL 237022 B1 PL237022 B1 PL 237022B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
probe
laser projector
borehole
cameras
Prior art date
Application number
PL431414A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431414A1 (pl
Inventor
Józef Kabiesz
Janusz Makówka
Sebastian IWASZENKO
Adam Szade
Marcin Fisior
Tadeusz Smoła
Adam Ramowski
Original Assignee
Glowny Instytut Gornictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glowny Instytut Gornictwa filed Critical Glowny Instytut Gornictwa
Priority to PL431414A priority Critical patent/PL237022B1/pl
Publication of PL431414A1 publication Critical patent/PL431414A1/pl
Publication of PL237022B1 publication Critical patent/PL237022B1/pl

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sonda pomiarowa zwłaszcza do pomiaru deformacji i określania naprężeń w górotworze oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze.
Procesy geologiczne zachodzące w skorupie ziemskiej oraz prowadzona w niej działalność człowieka wymagają znajomości charakterystyki występujących w górotworze pól naprężeń. Wiedza o nich jest uzyskiwana między innymi poprzez badania i pomiary stanów deformacji skał specjalistycznymi urządzeniami i metodami. Istniejące i stosowane metody są wymagające technologicznie i/lub wrażliwe na zastane warunki panujące w ośrodku skalnym. Proponowane rozwiązanie jest próbą eliminacji wpływu urządzenia pomiarowego na warunki pomiaru szczególnie w odwiertach badawczych.
Znane są rozwiązania pomiaru położenia punktów na powierzchni przedmiotu, ciała, ociosu wyrobiska górniczego czy otworu wiertniczego z wykorzystaniem metod optyki cyfrowej.
Znane są rozwiązania z zakresu optycznej endoskopii odwiertów. Firma Measurement Devices Ltd. (Wlk. Brytania) wprowadziła na rynek MK3 Cavity Autoscanning Laser System (C-ALS). Jest to miniaturowy system do zdalnego skanowania 3D, wykorzystywany w pracach pod ziemią. Średnica tego urządzenia wynosi 50 mm i można je wprowadzać do próbnych odwiertów. Zmotoryzowana głowica ma dwa stopnie swobody i umożliwia skanowanie w zakresie 360 stopni. C-ALS wyposażony jest w elektroniczny kompas i sensory ruchu wewnątrz głowicy, które umożliwiają dokładne określenie pozycji i orientację urządzenia. Skaner ma w przedniej części zamontowaną kamerę i system podczerwieni, co pozwala również na sprawdzenie warunków drążenia odwiertów. Konieczne jest stosowanie jednak zmotoryzowanej głowicy ze skanerem, w którym pomiar realizowany jest w kierunkach prostopadłych do głowicy. Rozwiązanie nie posiada osłon, systemu centrowania i prowadzenia w długich otworach. Jest to optyczny moduł pomiarowy zapewniający automatyczny pomiar zmian geometrii i deformacji obrazu siatki wzorcującej projektowanej laserowo na stożkową powierzchnię dna otworu wiertniczego poprzez rejestrację kamerami CCD. Jest jednostką autonomiczną wyposażoną w laserowy projektor wzorca siatki lub punktów oraz dwie kamery cyfrowe. W sondzie zabudowany jest także mikrokomputer sterowania i zapisu danych oraz system ich bezprzewodowej transmisji. Sonda posiada własne zasilanie i mechaniczny system jej pozycjonowania w otworze wiertniczym, zapewniający stabilną orientację przestrzenną w czasie pomiarów.
Znane jest z polskiego zgłoszenia wynalazku P.419182 urządzenie do skanowania 3D pustek w górotworze obrotową głowicą zawierającą skaner laserowy i kamerę oraz podświetlacz, czujniki, procesor, układ zasilania i transmisji sygnału charakteryzujące się tym, że uchwyt głowicy posiada dystanse korzystnie regulowane, będące zarazem płozami, na których uchwyt jest przesuwany razem z głowicą w rurze odwiertu górotworu. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób wykonania.
Znane są metody projekcji prążków na badany obiekt, a obraz rastra jest poddawany analizie komputerowej dla uzyskania mapy wysokości (deformacji). Przykładem może być system pomiarów w maszynach optycznych firmy Aberlink, czy skanery optyczne firmy Shining3D wykorzystujące projekcję prążków w świetle białym i auto-rejestrację za pomocą kamer. Ryniewicz A., Ostrowska K., (Pol. Krakowska), Bojko Ł., Sładek J. (AGH Akademia Górniczo-Hutnicza) w pracy „Aplikacja bezstykowych metod pomiarowych do oceny odwzorowania kształtu brył obrotowych” (Przegląd Elektrotechniczny, ISSN 0033-2097, R.91 NR5/2015, 21-24) jako jedną z metod przedstawili metodę projekcji prążków, która pozwala na uzyskanie informacji o całości powierzchni mierzonego elementu z zastosowaniem skanera optycznego Scan 3D qualify firmy Smarttech 3D. Realizował on pomiar deformacji prążków strukturalnego światła białego na powierzchni brył obrotowych - jednocześnie w całym polu widzenia. Obrazowanie deformacji polegało na analizie odkształceń czarno-białych rastrów świetlnych na badanej powierzchni. Pole obrazowania było jednak znaczne (440 mm x 550 mm) a badany obiekt znajdował się na stoliku obrotowym.
Znane są również metody profilowania i analizy kształtu przy pomocy projekcji linii laserowej na badaną powierzchnię i rejestrację za pomocą jednej lub dwóch cyfrowych kamer obrazu tej linii. Przechwycony obraz jest następnie analizowany w komputerze. Programowa informacja o położeniu punktów w przestrzeni opiera się na zasadzie triangulacji czyli na obliczeniu miejsca przecięcia się w przestrzeni płaszczyzny utworzonej przez prążek światła strukturalnego i półprostej wychodzącej ze środka piksela matrycy kamery.
Znane są metody określania naprężeń na podstawie tensometrycznego pomiaru odkształceń stożkowego dna otworu wiertniczego. Metoda opracowana przez K. Sugawara i Y. Obara (Kugawara
PL 237 022 B1
University, Japonia) została w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zastosowana w działającym urządzeniu przez L. Stasa, K. Soucka i innych (Czeska Akademia Nauk, Ostrawa).
Celem wynalazku jest opracowanie takiego urządzenia, które będzie umożliwiało pomiar zmian deformacji dna otworu i na tej podstawie określanie stanu naprężenia i/lub zmiany stanu naprężenia w miejscu osadzenia sondy, z możliwością ponownego wykorzystania sondy (bez jej utraty).
Istotą wynalazku jest sonda do pomiaru naprężeń w górotworze zawierająca obudowę, projektor laserowy, co najmniej dwie kamery CCD charakteryzująca się tym, że na czole obudowy osadzone jest okienko optyczne, a w obudowie ma osadzone na stałe projektor laserowy z obiektywem z siatką dyfrakcyjną oraz co najmniej dwie kamery CCD, układ sterowania, rejestracji i transmisji, autonomiczny zasilacz, układ mechanicznego pozycjonowania, przy czym projektor laserowy umiejscowiony jest w osi obrotu obudowy między kamerami CCD a oś optyczna kamer tworzy stały kąt A z osią projektora laserowego.
Korzystnie kamery CCD, projektor laserowy i układ pozycjonowania są połączone elektrycznie z układem sterowania, rejestracji i transmisji oraz autonomicznym zasilaczem.
Korzystnie obudowa ma kształt walca.
Korzystnie projektor optyczny oraz kamery CCD osadzone są na konstrukcji nośnej korzystnie stelażu.
Korzystnie obudowa jest ze stali lub poliwęglanu.
Istotą wynalazku jest także sposób pomiaru naprężeń w górotworze charakteryzujący się tym, że sondę wprowadza się do otworu wiertniczego na stałą odległość L mierzonej od czoła sondy do dna otworu wiertniczego, steruje bezprzewodowo poprzez układ sterowania, rejestracji i transmisji i stabilizuje w otworze wiertniczym układem elektro-mechanicznym pozycjonowania, a następnie co najmniej dwukrotnie za pomocą projekcji wzorcuje laserem z projektora laserowego przechodzącą przez okienko optyczne na ściankach otworu wiertniczego siatkę wzorcującą i na zasadzie triangulacji rejestruje obraz kamerami CCD pod kątem A, a następnie przesyła cyfrowo zarejestrowane obrazy do modułu rejestrującego korzystnie komputera, przy czym wprowadzana sonda zawiera obudowę, na czole której osadzone jest okienko optyczne oraz w której znajduje się osadzony na stałe projektor laserowy z obiektywem z siatką dyfrakcyjną oraz co najmniej dwie kamery CCD, układ sterowania, rejestracji i transmisji, autonomiczny zasilacz, układ mechanicznego pozycjonowania, przy czym projektor laserowy umiejscowiony jest w osi obrotu obudowy między kamerami CCD a oś optyczna kamer tworzy stały kąt A z osią projektora laserowego. Korzystnie odległość L zależna jest od głębi ostrości kamer, ostrości rastra siatki wzorcującej na powierzchni stożka dna otworu wiertniczego.
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie wykorzystujące znane metody projekcji prążków, ich cyfrowej rejestracji i analizy komputerowej, do pomiaru kształtu czy deformacji, w którym elementem nowości jest zastosowanie miniaturowego laserowego projektora siatki lub punktów, kamer CCD, których osie optyczne są trwale pozycjonowane względem stożkowej powierzchni w dnie otworu wiertniczego, co zapewnia długookresowy pomiar deformacji i naprężeń w górotworze. Dokładność pomiaru uwarunkowana jest geometrią układu (kątów między osiami elementów optycznych i nachylenia stożka dna otworu), relacją wielkości rastra siatki wzorcującej do rastra kamer cyfrowych oraz stabilnością mocowania sondy. Sposób automatycznego pomiaru jest znamienny tym, że kamery rejestrujące CCD są ustawione pod stałym kątem do powierzchni stożka otworu wiertniczego i kierunku rzutowania na tą powierzchnię siatki laserowej. Urządzenie do realizacji pomiaru deformacji dna otworu wiertniczego w górotworze znamienne jest tym, że wzajemne położenie elementów sondy jest zdeterminowane i stabilne przestrzennie, a elementem ruchomym jest wyłącznie stożkowa powierzchnia dna odwiertu. Raster wzorcujący na tej powierzchni jest realizowany przez rzutowanie monochromatycznej siatki w postaci kratek lub punktów za pomocą projektora laserowego wyposażonego w obiektyw z siatką dyfrakcyjną.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy sondy, a fig. 2 konfigurację pomiarową urządzenia w otworze wiertniczym.
P r z y k ł a d I
Sonda do pomiaru naprężeń w górotworze ma postać walcowej, hermetycznej obudowy 1 z materiału spełniającego warunki użytkowania w podziemiach kopalń - w przykładzie wykonania jest to stal, wprowadzanej do otworu wiertniczego 2, w której za okienkiem optycznym 3 zabudowany jest projektor laserowy 4 siatki wzorcującej 5, kamery CCD 6, układ sterowania, rejestracji i transmisji 7, autonomiczny zasilacz 8, układ mechanicznego pozycjonowania 9. Projektor laserowy 4 umiejscowiony jest w osi ob
PL 237 022 B1 rotu obudowy 1 między kamerami 6. Oś optyczna kamer 6 tworzy stały kąt A z osią projektora laserowego 4. Wzajemne położenie kamer i projektora jest mechanicznie i geometrycznie stałe, poprzez stabilne mocowanie w wewnętrznej konstrukcji nośnej 12. Kamery 6, projektor 4 i układ pozycjonowania 9 są połączone elektrycznie z układem sterowania, rejestracji i transmisji 7 oraz autonomicznym zasilaczem 8 a mechanicznie z konstrukcją nośną 12.
Sposób prowadzenia automatycznego pomiaru naprężeń w górotworze polega, jak na fig. 2 na wprowadzeniu sondy w obudowie 1 do otworu wiertniczego 2, na stałą odległość L, jej czoła 10 od dna 11 otworu wiertniczego 2. Sonda w tym położeniu jest stabilizowana w otworze 2 za pomocą układu elektro-mechanicznego pozycjonowania 9, sterowanego bezprzewodowo za pomocą układu sterowania, rejestracji i transmisji 7. Odległość L wynika z głębi ostrości kamer 6, ostrości (dokładności) rastra siatki wzorcującej 5 na powierzchni stożka dna 11 otworu wiertniczego 2. Podstawą do wyznaczania naprężeń w górotworze są wyniki pomiaru odkształceń stożkowego dna 11 otworu wiertniczego 2 za pomocą projekcji na jego ścianki siatki wzorcującej 5 oraz wielokrotnej rejestracji obrazu tej siatki za pomocą kamer 6 pod stałym kątem A. Sterowanie tym procesem odbywa się za pomocą układu sterowania, rejestracji i transmisji 7. Zarejestrowane obrazy są następnie analizowane w komputerze zewnętrznym 13. Obliczenie zmiany położenia punktów w przestrzeni opiera się na znanej zasadzie triangulacji, czyli na obliczeniu miejsca przecięcia się w przestrzeni płaszczyzny utworzonej przez prążek światła strukturalnego na powierzchni dna otworu i półprostej wychodzącej ze środka piksela matrycy kamery.
P r z y k ł a d II
Sonda do pomiaru naprężeń w górotworze zawierająca obudowę z poliwęglanu, projektor laserowy, i dwie kamery CCD ma na czole 10 obudowy 1 osadzone okienko optyczne 3. W obudowie 1 ma osadzony na stałe projektor laserowy 4 z obiektywem z siatką dyfrakcyjną oraz dwie kamery CCD 6, układ sterowania, rejestracji i transmisji 7, autonomiczny zasilacz 8, układ mechanicznego pozycjonowania 9. Projektor laserowy 4 umiejscowiony jest w osi obrotu obudowy 1 między kamerami CCD 6 a oś optyczna kamer 6 tworzy stały kąt A z osią projektora laserowego 4. Kamery CCD 6, projektor laserowy 4 i układ pozycjonowania 9 są połączone elektrycznie z układem sterowania, rejestracji i transmisji 7 oraz autonomicznym zasilaczem 8. Obudowa 1 ma kształt walca. Projektor optyczny 1 oraz kamery CCD 6 osadzone są na konstrukcji nośnej 12 na stelażu. Sposób pomiaru naprężeń w górotworze polega na tym, że sondę o budowie jak w przykładzie wprowadza się do otworu wiertniczego 2 na stałą odległość L mierzonej od czoła sondy 10 do dna 11 otworu wiertniczego 2, steruje bezprzewodowo poprzez układ sterowania, rejestracji i transmisji 7 i stabilizuje w otworze wiertniczym 2 układem elektro-mechanicznym pozycjonowania 9. Następnie dwukrotnie za pomocą projekcji wzorcuje laserem z projektora laserowego 4 przechodzącą przez okienko optyczne 3 na ściankach otworu wiertniczego 2 siatkę wzorcującą 5 i na zasadzie triangulacji rejestruje obraz kamerami CCD 6 pod kątem A, a następnie przesyła cyfrowo zarejestrowane obrazy do modułu rejestrującego - komputera. Odległość L zależna jest od głębi ostrości kamer 6, ostrości rastra siatki wzorcującej 5 na powierzchni stożka dna 11 otworu wiertniczego 2. W przykładzie wykonania L wynosi 76 mm.

Claims (7)

1. Sonda do pomiaru naprężeń w górotworze zawierająca obudowę, projektor laserowy, co najmniej dwie kamery CCD, znamienna tym, że na czole 10 obudowy 1 osadzone jest okienko optyczne 3, a w obudowie 1 ma osadzone na stałe projektor laserowy 4 z obiektywem z siatką dyfrakcyjną oraz co najmniej dwie kamery CCD 6, układ sterowania, rejestracji i transmisji 7, autonomiczny zasilacz 8, układ mechanicznego pozycjonowania 9, przy czym projektor laserowy 4 umiejscowiony jest w osi obrotu obudowy 1 między kamerami CCD 6 a oś optyczna kamer 6 tworzy stały kąt A z osią projektora laserowego 4.
2. Sonda wg zastrz. 1, znamienna tym, że kamery CCD 6, projektor laserowy 4 i układ pozycjonowania 9 są połączone elektrycznie z układem sterowania, rejestracji i transmisji 7 oraz autonomicznym zasilaczem 8.
3. Sonda wg zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że obudowa 1 ma kształt walca.
4. Sonda wg zastrz. 1, 2 lub 3, znamienna tym, że projektor optyczny 1 oraz kamery CCD 6 osadzone są na konstrukcji nośnej 12 korzystnie stelażu.
5. Sonda wg zastrz. 1,2, 3 lub 4, znamienna tym, że obudowa 1 jest ze stali lub poliwęglanu.
PL 237 022 B1
6. Sposób pomiaru naprężeń w górotworze, znamienny tym, że sondę wprowadza się do otworu wiertniczego 2 na stałą odległość L mierzonej od czoła sondy 10 do dna 11 otworu wiertniczego 2, steruje bezprzewodowo poprzez układ sterowania, rejestracji i transmisji 7 i stabilizuje w otworze wiertniczym 2 układem elektro-mechanicznym pozycjonowania 9, a następnie co najmniej dwukrotnie za pomocą projekcji wzorcuje laserem z projektora laserowego 4 przechodzącą przez okienko optyczne 3 na ściankach otworu wiertniczego 2 siatkę wzorcującą 5 i na zasadzie triangulacji rejestruje obraz kamerami CCD 6 pod kątem A, a następnie przesyła cyfrowo zarejestrowane obrazy do modułu rejestrującego korzystnie komputera, przy czym wprowadzana sonda zawiera obudowę, na czole 10 której osadzone jest okienko optyczne 3 oraz w której znajduje się osadzony na stałe projektor laserowy 4 z obiektywem z siatką dyfrakcyjną oraz co najmniej dwie kamery CCD 6, układ sterowania, rejestracji i transmisji 7, autonomiczny zasilacz 8, układ mechanicznego pozycjonowania 9, przy czym projektor laserowy 4 umiejscowiony jest w osi obrotu obudowy 1 między kamerami CCD 6 a oś optyczna kamer 6 tworzy stały kąt A z osią projektora laserowego 4.
7. Sposób wg zastrz. 6, znamienny tym, że odległość L zależna jest od głębi ostrości kamer 6, ostrości rastra siatki wzorcującej 5 na powierzchni stożka dna 11 otworu wiertniczego 2.
PL431414A 2019-10-08 2019-10-08 Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze PL237022B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431414A PL237022B1 (pl) 2019-10-08 2019-10-08 Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431414A PL237022B1 (pl) 2019-10-08 2019-10-08 Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431414A1 PL431414A1 (pl) 2020-03-09
PL237022B1 true PL237022B1 (pl) 2021-03-08

Family

ID=69709592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431414A PL237022B1 (pl) 2019-10-08 2019-10-08 Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237022B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL443003A1 (pl) * 2022-11-30 2024-06-03 Główny Instytut Górnictwa Urządzenie do automatycznego pomiaru naprężeń w górotworze

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL443003A1 (pl) * 2022-11-30 2024-06-03 Główny Instytut Górnictwa Urządzenie do automatycznego pomiaru naprężeń w górotworze

Also Published As

Publication number Publication date
PL431414A1 (pl) 2020-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103983255B (zh) 用于测量和远程控制的移动场控制器
JP7163085B2 (ja) 測量方法、測量装置およびプログラム
US6473166B1 (en) Automatic surveying equipment and three-dimensions measuring method
JP2018531402A (ja) 斜面安定性ライダー
JP2018531402A6 (ja) 斜面安定性ライダー
US11015426B2 (en) Ultrasonic borescope for drilled shaft inspection
ES2681094B1 (es) Sistema y metodo para la identificacion volumetrica e isotopica de distribuciones de escenas radioactivas
JP2008500470A (ja) アンカーボアホールを調査するための装置
KR20120102333A (ko) 3차원 사진측정을 이용한 실시간 파일 관입량 측정 시스템
US9739610B2 (en) System of measuring three-dimensional position
KR101163206B1 (ko) 레이저 조사와 영상촬영을 이용한 3차원 시추공 스캐닝 장치
US10267725B2 (en) Surface profile measurement system
JP2015230301A (ja) 空間内面形状の計測装置及び計測方法
CN115151788A (zh) 用于测量物体上的方位的设备、方法和系统
PL237022B1 (pl) Sonda pomiarowa oraz sposób pomiaru naprężeń w górotworze
KR20180069546A (ko) 면구성 지질정보의 좌표기반 모델구성방법
EP3441560B1 (en) Ultrasonic borescope for drilled shaft inspection
JP4533502B2 (ja) トンネル内施工状態検知方法
US20140125997A1 (en) Device and method for calibrating the direction of a polar measurement device
JP6533691B2 (ja) 三次元位置計測システム
JPS63302304A (ja) 1次元から3次元までの位置を定める信号処理系を一体化したセンサ
JP2017151013A (ja) 測量支援装置
KR100695018B1 (ko) 수렴다중촬영 시스템
JP7343127B2 (ja) 軌道測量機器、軌道測量システム、軌道測量方法
JP7184372B2 (ja) 位置計測方法、杭引き抜き方法、計測システム及びプログラム