PL236610B1 - Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego - Google Patents

Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego Download PDF

Info

Publication number
PL236610B1
PL236610B1 PL425201A PL42520118A PL236610B1 PL 236610 B1 PL236610 B1 PL 236610B1 PL 425201 A PL425201 A PL 425201A PL 42520118 A PL42520118 A PL 42520118A PL 236610 B1 PL236610 B1 PL 236610B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gear
wheel
chamber
hub
toothed
Prior art date
Application number
PL425201A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425201A1 (pl
Inventor
Grzegorz BUDZIK
Tomasz Dziubek
Bartłomiej Sobolewski
Łukasz Przeszłowski
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL425201A priority Critical patent/PL236610B1/pl
Publication of PL425201A1 publication Critical patent/PL425201A1/pl
Publication of PL236610B1 publication Critical patent/PL236610B1/pl

Links

Landscapes

  • Gears, Cams (AREA)
  • Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego mającego zastosowanie w przekładniach zębatych.
Ze stosowania znane są sposoby zmniejszania masy kół zębatych polegające na usuwaniu materiału znajdującego się na zewnętrznej części tarczy, co pokazano na Pos. I. W celu zapewnienia większej sztywności stosuje się żebra wzmacniające, które stabilizują wieniec zębaty.
Z niemieckiego opisu zgłoszeniowego DE 102014003441 A1 znany jest sposób wytwarzania lekkiego koła zębatego wykorzystujący metody przyrostowe, a także koło zębate uzyskiwane tym sposobem. Koło zębate ma w obszarze swojej tarczy sekcję o zredukowanej masie składającą się ze struktury rozpórek.
Z niemieckiego opisu zgłoszeniowego DE 102012102777 A1 znane jest koło zębate zawierające część wewnętrzną obejmującą piastę, część zewnętrzną obejmującą wieniec zębaty oraz część łączącą obejmująca tarczę, przy czym część łącząca ma spiralne użebrowanie, dzięki czemu obniżona została waga oraz koszty wytworzenia.
Z niemieckiego opisu zgłoszeniowego DE 102015201873 A1 znane jest ciche koło zębate wytwarzane z wykorzystaniem metod przyrostowych, którego wnętrze w obszarze jego tarczy ma strukturę porowatą taką jak przykładowo struktura plastra miodu. Zastosowane rozwiązanie ma na celu przede wszystkim wyciszenie koła.
Z polskiego opisu patentowego PL 197335 B1 znane jest koło zębate składające się z wieńca zębatego oraz piasty połączonych ze sobą jednoczęściową, profilowaną strefą środników, która jest złączona z wieńcem zębatym oraz piastą w dwóch płaszczyznach. Strefę środników stanowią rozstawione w równych odstępach środniki, mające posiać ramion, rozmieszczone równomiernie po obwodzie, przy czym środniki usytuowane są przemiennie po obydwu stronach płaszczyzny środkowej, przebiegającej przez koło.
Znane ze stanu techniki rozwiązania pozwalają na redukcję masy kół zębatych, przy jednoczesnej utracie sztywności eliminującej ich wykorzystanie z wielu zastosowań.
Koto zębate, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ma komorę znajdującą się wewnątrz koła zębatego pomiędzy jego piastą a uzębieniem, a w piaście koła zębatego jest co najmniej jeden przelotowy otwór technologiczny połączony z tą komorą.
Korzystnie w ściankach bocznych komory koła rozmieszczone są kanały prowadzące do wnętrza jego komory.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeżeli kanały koła są symetrycznie rozmieszczone w równej odległości od osi obrotu koła. Przy czym te kanały znajdują się bezpośrednio przy wieńcu zębatym, a wlot każdego kanału koła, znajduje się wewnątrz komory i jest umiejscowiony bliżej osi obrotu koła niż wylot kanału.
Kolejne korzyści uzyskuje się, jeśli komora koła obejmuje również wnętrze wieńca zębatego oraz zębów koła, przy czym w jego piaście są trzy otwory technologiczne rozmieszczone równomiernie dookoła osi obrotu koła zębatego, a szerokość jego otworów technologicznych jest równa szerokości komory.
Sposób wytwarzania koła zębatego opisanego powyżej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że koło zębate z wstępnie wykonanym uzębieniem wytwarza się techniką przyrostową, a następnie metodami ubytkowymi nadaje się ostateczny kształt zębów.
Korzystnie po wytworzeniu koła zębatego techniką przyrostową, z wnętrza jego komory poprzez otwory technologiczne w jego piaście, usuwa się materiał niezespolony metodą grawitacyjną lub czynnikiem roboczym pod ciśnieniem.
Koło zębate według wynalazku ma zredukowaną masę przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sztywności, która jest przynajmniej porównywalna do klasycznie stosowanych konstrukcji oraz tradycyjnych ubytkowych metod wytwarzania. Dzięki zastosowanym otworom technologicznym w piaście koła, zapewniona została możliwość usunięcia materiału niezwiązanego z komory znajdującej się w jego wnętrzu. Tarcza koła charakteryzuje się sztywnością zwiększoną w stosunku do kół z jednostronnymi lub obustronnymi wybraniami odciążającym wykonanymi metodami ubytkowymi. W przypadku pracy przekładni na mokro czynnik smarujący może się dostać do komory koła poprzez otwory technologiczne w piaście. Odpowiedzią na ten problem są kanały w ściankach koła, poprzez które następuje opróżnienie komory w wyniku działania sił odśrodkowych, występujących podczas pracy przekładni.
PL 236 610 B1
Koło zębate według wynalazku przedstawione zostało na rysunku na którym na fig. 1 pokazano koło w pierwszym wariancie wykonania w przekroju w rzucie aksonometrycznym, fig. 2 - koło w drugim wariancie wykonania w przekroju w rzucie aksonometrycznym, ułożone pionowo, fig. 3 - to samo koło w przekroju w rzucie aksonometrycznym, ułożone poziomo, fig. 4 - to samo koło w półprzekroju w rzucie aksonometrycznym ułożone pionowo, fig. 5 - koło w trzecim wariancie wykonania w przekroju w rzucie prostokątnym, fig. 6 - to samo koło w przekroju w rzucie aksonometrycznym, fig. 7 - koło w czwartym wariancie wykonania w półprzekroju w rzucie aksonometrycznym.
W pierwszym przykładzie wykonania koło zębate według wynalazku ma w swoim wnętrzu, pomiędzy wieńcem zębatym 1 a piastą, 2 komorę 3. W piaście 2, od strony osi koła, znajduje się otwór technologiczny 4 prowadzący do komory 3. Szerokość otworu technologicznego jest równa szerokości komory 3.
W drugim przykładzie wykonania na bocznych ścianach koła, przy wieńcu zębatym 1 są symetrycznie rozmieszczone kanały 5 do usuwania czynnika smarującego z komory 3 znajdującej się wewnątrz koła. Wlot każdego z kanałów 5, znajdujący się wewnątrz komory 3, jest położony bliżej osi obrotu koła niż wylot. Takie rozmieszczenie kanałów 5 pozwala na usuwanie, w wyniku działania sił odśrodkowych, czynnika smarującego, który dostał się do komory 3 poprzez otwory technologiczne 4 w piaście 2 podczas pracy przekładni na mokro. W pozostałym zakresie wykonanie koła jest jak w przykładzie pierwszym.
W trzecim przykładzie wykonania koło zębate według wynalazku ma trzy otwory technologiczne 4 w piaście 2 prowadzące do komory 3. Komora 3 obejmuje również wieniec zębaty 1, w związku z czym zarówno tarcza koła jak i jego zęby są puste w środku. Kanały 5 do usuwania czynnika smarującego z wnętrza koła są rozmieszczone symetrycznie na ściankach bocznych koła, a ich wlot i wylot znajduje się na tej samej wysokości. W pozostałym zakresie wykonanie koła jest jak w przykładzie pierwszym.
W czwartym przykładzie wykonania koło zębate ma żebra 6 wewnątrz swojej komory 3, a liczba otworów technologicznych 4 w piaście 2 prowadzących do komory 3, jest równa, liczbie żeber 6. Kanały 5 do usuwania czynnika smarującego z wnętrza koła są rozmieszczone symetrycznie na ściankach bocznych koła, a ich wlot i wylot znajduje się na tej samej wysokości. W pozostałym zakresie budowa koła jest jak w przykładzie pierwszym.
Sposób wykonania koła, według wynalazku w przykładzie realizacji polega na tym, że techniką przyrostową wytwarza się koło zębate z wstępnie wykonanym uzębieniem, a następnie nadaje się ostateczny kształt zębów metodami ubytkowymi, po czym z wnętrza komory 3 koła, usuwa się materiał niezespolony metodą grawitacyjną lub czynnikiem roboczym pod ciśnieniem poprzez otwory technologiczne 4 w piaście 2.
Wykaz oznaczeń
- wieniec
- piasta
- komora
- otwór technologiczny
- kanał
- żebro

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Koło zębate, znamienne tym, że ma komorę (3) znajdującą się wewnątrz koła zębatego pomiędzy jego piastą (2) a uzębieniem, a w piaście (2) koła zębatego jest co najmniej jeden przelotowy otwór technologiczny (4) połączony z tą komorą (3).
  2. 2. Koło zębate według zastrz. 1, znamienne tym, że w ściankach bocznych jego komory (3) rozmieszczone są kanały (5) prowadzące do wnętrza komory (3) koła zębatego.
  3. 3. Koło zębate według zastrz. 2, znamienne tym, że jego kanały (5) są symetrycznie rozmieszczone w równej odległości od osi obrotu koła.
  4. 4. Koło zębate według zastrz. 3, znamienne tym, że jego kanały (5) znajdują się bezpośrednio przy wieńcu zębatym (1).
    PL236 610B1
  5. 5. Koło zębate według zastrz. 4, znamienne tym, że wlot każdego kanału (5) koła znajduje się wewnątrz komory (3) i jest umiejscowiony bliżej osi obrotu koła niż wylot kanału (5).
  6. 6. Koło zębate według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że jego komora (5) obejmuje również wnętrze wieńca zębatego (1) oraz zębów koła.
  7. 7. Koło zębate według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6, znamienne tym, że w jego piaście (2) są trzy otwory technologiczne (4) rozmieszczone równomiernie dookoła osi obrotu koła zębatego.
  8. 8. Koło zębate według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6 albo 7, znamienne tym, że szerokość jego otworów technologicznych (4) jest równa szerokości komory (3).
  9. 9. Koło zębate według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6, albo 7 albo 8, znamienne tym, że ma żebra (6) wewnątrz swojej komory (3).
  10. 10. Koło zębate zastrz. 9, znamienne tym, że liczba otworów technologicznych (4) w piaście (2) jest równa liczbie żeber (6).
  11. 11. Sposób wytwarzania koła zębatego według zastrz. 1, znamienny tym, że koło zębate z wstępnie wykonanym uzębieniem wytwarza się techniką przyrostową, a następnie nadaje się ostateczny kształt zębów metodami ubytkowymi.
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że po wytworzeniu koła zębatego techniką przyrostową, z wnętrza jego komory (3) poprzez otwory technologiczne (4) w jego piaście (2), usuwa się materiał niezespolony metodą grawitacyjną lub czynnikiem roboczym pod ciśnieniem.
PL425201A 2018-04-12 2018-04-12 Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego PL236610B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425201A PL236610B1 (pl) 2018-04-12 2018-04-12 Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425201A PL236610B1 (pl) 2018-04-12 2018-04-12 Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425201A1 PL425201A1 (pl) 2019-10-21
PL236610B1 true PL236610B1 (pl) 2021-02-08

Family

ID=68238624

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425201A PL236610B1 (pl) 2018-04-12 2018-04-12 Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236610B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3651705A (en) * 1970-10-14 1972-03-28 Fiat Spa Gears for toothed belt drives, particularly for motors for automotive vehicles, made of synthetic material
CN2738041Y (zh) * 2004-09-22 2005-11-02 薛安志 精铸挤压高碳铬轴承钢摆线轮
EP2899430B1 (de) * 2014-01-23 2017-10-25 IMS Gear SE & Co. KGaA Mehrkomponentenzahnrad

Also Published As

Publication number Publication date
PL425201A1 (pl) 2019-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI64445B (fi) Kuggremdriven larmdaempad kraftoeverfoeringsanordning
JP2008275163A (ja) 歯付きベルトホイール
JP2019526738A (ja) ドライ圧縮真空ポンプ
EP0267559B1 (de) Rotationskolbengebläse
US8430780B2 (en) Support structure for differential
US20170335947A1 (en) Planetary drive comprising a planet carrier
PL236610B1 (pl) Koło zębate oraz sposób wytwarzania koła zębatego
EP2192305B1 (en) Screw compressor
US20180298957A1 (en) Shifting Element for an Automatic Transmission
US9926987B2 (en) Plate carrier
US1186434A (en) Lubricating-wheel for chain-drives.
JP6033759B2 (ja) クローポンプ
US5135371A (en) Internal gear pump with radial openings
JP2005517139A (ja) 潤滑剤用溝を備えた伝動装置
EP2642077A1 (en) Turbine rotor for a thermal electric power station
JP7226772B2 (ja) シャフト-ハブ接続部
JP2010196582A (ja) シングルスクリュー圧縮機
JP5591527B2 (ja) 最適化された騒音抑制部が設けられた内接ギヤポンプ
JP6380372B2 (ja) 動力伝達用歯車及びその製造方法
JP7132909B2 (ja) スクリュー式真空ポンプ
JP4097497B2 (ja) 湿式多板油圧クラッチの潤滑部構造
US1802527A (en) Rotary pump
US2453284A (en) Rotary pump or rotary compressor
JP2010096257A (ja) 歯付ベルト用プーリ
JP4942721B2 (ja) 歯付ベルト用プーリ