PL236590B1 - Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu - Google Patents

Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu Download PDF

Info

Publication number
PL236590B1
PL236590B1 PL420504A PL42050417A PL236590B1 PL 236590 B1 PL236590 B1 PL 236590B1 PL 420504 A PL420504 A PL 420504A PL 42050417 A PL42050417 A PL 42050417A PL 236590 B1 PL236590 B1 PL 236590B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
volume
cleaning
drum
mixture
printed polymer
Prior art date
Application number
PL420504A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420504A1 (pl
Inventor
Piotr Sakiewicz
Krzysztof Piotrowski
Ryszard Nowosielski
Original Assignee
Politechnika Slaska Im Wincent
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Slaska Im Wincent filed Critical Politechnika Slaska Im Wincent
Priority to PL420504A priority Critical patent/PL236590B1/pl
Publication of PL420504A1 publication Critical patent/PL420504A1/pl
Publication of PL236590B1 publication Critical patent/PL236590B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)
  • Photosensitive Polymer And Photoresist Processing (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu, mające zastosowanie w instalacjach odzysku odpadowych folii z PE, PP, PE/PP pochodzących ze źródeł komunalnych i przemysłowych, gdzie znaczny stopień zadruku ogranicza bezpośrednie zastosowanie klasycznych technologii recyklingowych.
Znanych jest kilka sposobów mechanicznego oczyszczania odpadów zwłaszcza polietylenowych i polipropylenowych, jednakże dostępne w literaturze informacje i oferty firm dotyczące omawianego problemu są nieliczne i nie podają szczegółów technicznych.
Z opisu patentowego WO 2013144400 znany jest sposób usuwania zadruku w postaci tuszu z folii za pomocą zabiegów fizyko-chemicznych; niedogodnością powyższego sposobu jest użycie dużych ilości wody oraz konieczność separacji odpadów ze względu na rodzaj zadruku na danym polimerze oraz gatunek farb, pigmentów i lakierów.
Ponadto z europejskiego opisu patentowego EP 1162518 znany jest sposób polegający na usuwaniu ze zwojów papieru lub folii (np. zadrukowanych z błędami) zanieczyszczeń za pomocą czynnika czyszczącego - wody bez dodatków lub z użyciem m.in. około 0,01% mas. czynnika powierzchniowo czynnego. Powyższy sposób umożliwia ponowne wykorzystanie do drukowania tych samych, oczyszczonych całych zwojów folii lub papieru. Metoda jednak nie nadaje się do oczyszczania zmieszanych odpadów PE, PP, PE/PP przeznaczonych do recyklingu a pochodzących z różnych źródeł w tym komunalnych, o występujących jednocześnie różnych rodzajach powłok lakierniczych i drukarskich.
W przetwórstwie tworzyw sztucznych znane są różne sposoby usuwania niekorzystnych frakcji odpadów m.in. z metalizowanych folii poliolefinowych, stałych nietopliwych zanieczyszczeń poprzez filtrację, względnie sedymentację zanieczyszczeń z płynnej, np. podgrzanej masy tworzywa.
W polskim opisie patentowym PL201423 ujawniono sposób, zgodnie z którym w pierwszym etapie odpady poddaje się w temperaturze 50-110°C działaniu wybranej substancji z grupy obejmującej niskowrzącą frakcję oleju o zakresie temperatury wrzenia 50-170°C wytworzonego w procesie krakingu poliolefin. Niedogodnością powyższego rozwiązania jest fakt, iż proces ten wymaga dużych nakładów energii oraz czasu, a folie poliolefinowe poddaje się działaniu wspomnianej substancji w temperaturze 120-160°C a następnie krakingowi do mieszaniny węglowodorów w temperaturze 350-500°C i destylacji.
Celem wynalazku jest opracowanie niedestrukcyjnej metody usuwania zadruku oraz konstrukcji urządzenia przeznaczonego do tego celu, które nie posiadałyby wad występujących w dotychczasowych rozwiązaniach i pozwalałyby na oczyszczanie zmieszanych odpadów PE lub/i PP (głównie folii) z różnych źródeł będąc równocześnie uzupełnieniem istniejących już instalacji do recyklingu, w których oczyszczony, rozdrobniony odpad polimerowy można by poddać dalszemu procesowi recyklingu.
Cel ten został osiągnięty poprzez zastosowanie środka czyszczącego składającego się z mieszaniny substancji chemicznych: ketonu, alkoholu, amidu i estrów o nazwie POLREMOV, nierozpuszczających PE, PP, PE/PP a jedynie odseparowujących farby i lakiery z ich powierzchni. Jednocześnie mieszanina ta nadaje się do odzysku i wielokrotnego ponownego użycia.
Środek do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych według wynalazku charakteryzuje się tym, że stanowi mieszaninę złożoną z co najmniej dwóch i z co najwyżej pięciu substancji chemicznych wybranych spośród: octanu etylu w ilości do 70% objętościowych, korzystnie 18,6% objętościowych, octanu n -butylu w ilości do 40% objętościowych, korzystnie 16,8% objętościowych, propanonu w ilości do 60% objętościowych, korzystnie 22,3% objętościowych, dimetyloformamidu w ilości do 30% objętościowych, korzystnie 2,1% objętościowych oraz metanolu w ilości do 70% objętościowych, korzystnie 40,2% objętościowych, przy czym skład mieszaniny określa zależność:
Ao+BP+CY+Dn+Ee=100% obj.
gdzie:
Ao stanowi udział objętościowy (%) octanu etylu,
Bp stanowi udział objętościowy (%) octanu n -butylu,
CY stanowi udział objętościowy (%) propanonu,
D stanowi udział objętościowy (%) dimetyloformamidu,
Ee stanowi udział objętościowy (%) metanolu.
PL 236 590 B1
Sposób oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych według wynalazku polega na tym, że rozdrobnione na fragmenty, korzystnie płatki odpadów polimerowych nie większe niż 5x5 cm, myje się w wodzie, odwirowuje, wyciska do poziomu wilgotności do 20% obj., korzystnie 8% obj., następnie umieszcza się je w bębnie urządzenia do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych, wypełnionym środkiem ciekłym do czyszczenia określony w zastrzeżeniu 1, miesza się, pozostawia na godzinę, po czym ponownie poddaje intensywnemu mieszaniu mieszadłem mechanicznym, korzystnie śmigłowym, wyposażonym w paski cierne (17), a następnie poddaje się procesowi oczyszczania i separacji faz, przy czym proces prowadzi się w atmosferze powietrza lub argonu lub azotu w temperaturze 1-30°C, następnie płucze się, odwirowuje lub wyciska do uzyskania wilgotności poniżej 10% obj.
Urządzenie do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych charakteryzuje się tym, że jest przeznaczone do stosowania sposobu oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, posiada bęben do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych, z blachy perforowanej lub siatki o wielkości oczek nie większych niż 10 mm, korzystnie 6 mm, osadzony na niezależnie obracającym się wale, umieszczony w zamkniętej wannie z pokrywą, która posiada zamontowane wewnątrz jej bocznych ścian płyty boczne, przy czym w osi bębna umieszczony jest rozłączny układ napędzający wał do którego zamontowane są mieszadła korzystnie śmigłowe, z przymocowanymi na końcu każdego mieszadła paskami ciernymi o długości nie mniejszej niż 4/3 promienia bębna, ponadto bęben wyposażony jest wzdłuż pobocznicy w paski cierne.
Korzystnie urządzenie do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych ma podłączony za pomocą rury układ doprowadzający sprężone powietrze i/lub gaz w postaci obojętnego argonu i/lub azotu.
Korzystnie urządzenie do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych ma zestaw spryskiwaczy pomocniczych.
Korzystnie urządzenie do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych ma w dolnej części zamontowaną cienkościenną kratownicę.
Rozwiązanie według wynalazku może stanowić opcjonalny, nowy element już istniejących linii i/lub być używanym jako „bypass” w zależności od potrzeb. Jego zastosowanie umożliwia wytworzenie z pierwotnie znacznie zadrukowanych odpadów polimerowych PE, PP, PE/PP regranulatu o własnościach porównywalnych z regranulatem powstałym z niezadrukowanego polimeru, tym samym poszerzając zakres jego możliwych zastosowań docelowych.
Rozwiązanie według wynalazku może być kluczowym elementem unowocześnianych technologii recyklingu, m.in. odpadowych folii polimerowych PE, PP, PE/PP pokrytych nadrukami i/lub lakierami wykonanymi różnymi technikami i za pomocą różnych farb i lakierów.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest:
wytworzenie wartościowego regranulatu z wcześniej niepożądanych technologicznie odpadów polimerowych z PE, PP i PE/PP o znacznym stopniu zadruku, warunkując jego własności i poszerzającego istotnie zakres jego możliwych zastosowań, zwiększenie zakresu asortymentu przyjmowanych do recyklingu odpadów polimerowych usuwając ograniczenie powierzchni i intensywności zadruku, możliwość opcjonalnego stosowania jako uzupełnienie (wstępne) klasycznych technologii recyklingowych - jego zastosowanie umożliwia pełniejsze wykorzystanie dotychczasowej infrastruktury instalacji bez konieczności jej modyfikacji konstrukcyjnej - jest tylko jej opcjonalnym uzupełnieniem.
Środek do oczyszczania zadrukowanych powierzchni według wynalazku nie powoduje rozpuszczania podczas procesu oczyszczania PE, PP, PE/PP a odseparowuje jedynie farby i lakiery z ich powierzchni. Ponadto działa efektywnie nawet w roztworze zawierającym do 20% obj. wody pochodzącej z wcześniejszego mycia płatków. Pozwala na równoczesne oczyszczanie zmieszanych odpadów PE, PP, PE/PP pokrytych różnymi rodzajami zadruków wykonanymi w różnych technikach i za pomocą różnych farb, pigmentów i lakierów bez konieczności ich wcześniejszej separacji. Dla osiągnięcia optymalnych wyników proces należy prowadzić w specjalnie zaprojektowanym urządzeniu.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny urządzenia do usuwania nadruku z folii przy zastosowaniu środka do oczyszczania - procesowej mieszaniny substancji chemicznych o nazwie POLREMOV, Fig. 2 przedstawia przekrój poprzeczny A-A urządzenia do usuwania nadruku z folii przy zastosowaniu środka do oczyszczania, procesowej mieszaniny substancji chemicznych o nazwie POLREMOV.
PL 236 590 B1
P r z y k ł a d 1
Środek POLREMOV do oczyszczania powierzchni zadrukowanych odpadów polimerowych PE, PP, PE/PP według wynalazku będący mieszaniną substancji chemicznych otrzymano w wyniku zmieszania w dowolnej kolejności podanych udziałów objętościowych składników:
- octanu etylu 18,6%
- octanu n -butylu 16,8%
- propanonu 22,3%
- dimetyloformamidu 2,1%
- metanolu 40,2%
Wymagany minimalny czas kontaktu zadrukowanego odpadu polimerowego PE, PP, PE/PP z mieszaniną POLREMOV wynosił dla tego składu chemicznego 15 min.
P r z y k ł a d 2
Środek POLREMOV do oczyszczania powierzchni zadrukowanych odpadów polimerowych PE, PP, PE/PP według wynalazku będący mieszaniną substancji chemicznych otrzymano w wyniku zmieszania w dowolnej kolejności podanych udziałów objętościowych składników:
- octanu etylu 50%
- octanu n -butylu 20%
- propanonu 20%
- dimetyloformamidu 10%
Wymagany minimalny czas kontaktu zadrukowanego odpadu polimerowego PE, PP, PE/PP z mieszaniną POLREMOV wynosił dla tego składu chemicznego 20 min.
P r z y k ł a d 3
Środek POLREMOV do oczyszczania powierzchni zadrukowanych odpadów polimerowych PE, PP, PE/PP według wynalazku będący mieszaniną substancji chemicznych otrzymano w wyniku zmieszania w dowolnej kolejności podanych udziałów objętościowych składników:
- octanu etylu 33%
- octanu n -butylu 25%
- propanonu 42%
Wymagany minimalny czas kontaktu zadrukowanego odpadu polimerowego PE, PP, PE/PP z mieszaniną POLREMOV wynosił dla tego składu chemicznego 40 min.
P r z y k ł a d 4
Środek POLREMOV do oczyszczania powierzchni zadrukowanych odpadów polimerowych PE, PP, PE/PP według wynalazku będący mieszaniną substancji chemicznych otrzymano w wyniku zmieszania w dowolnej kolejności podanych udziałów objętościowych składników:
- octanu n -butylu 30%
- propanonu 70%
Wymagany minimalny czas kontaktu zadrukowanego odpadu polimerowego PE, PP, PE/PP z mieszaniną POLREMOV wynosił dla tego składu chemicznego 60 min.
P r z y k ł a d 5
Urządzenie według wynalazku wyposażone jest w bęben (2) wykonany z blachy perforowanej lub siatki o wielkości oczek nie większych niż 10 mm, korzystnie 6 mm, wyposażony wzdłuż pobocznicy w wymienne elastyczne i szorstkie pasy cierne (18) wykonane korzystnie z perforowanej włókniny lub tkaniny. Pasy cierne (18) połączone są rozłącznie z pobocznicą bębna (2). Bęben (2) zamontowany na niezależnie obracającym się wale (3) jest umieszczony w zamkniętej wannie (1) z otwieraną, szczelnie zamkniętą pokrywą (24), umożliwiającą bezpośredni dostęp i wyjęcie bębna (2). Wszystkie elementy wykonane są z materiałów o zadowalającej odporności mechanicznej i chemicznej. Pasy cierne (18) są zamontowane wewnątrz pobocznicy bębna (2) w sposób nie utrudniający opadania na bieżąco odseparowywanych cząstek farb i lakierów na dno urządzenia. W osi bębna (2) umieszczony jest rozłączny układ napędzający (6) wał, do którego zamontowane są mieszadła (4) korzystnie śmigłowe, z przymocowanymi rozłącznie na końcu każdego śmigła paskami ciernymi (17) o długości nie mniejszej niż 4/3 promienia bębna, wykonanymi z elastycznej i szorstkiej włókniny lub tkaniny. Napędzany mechanizm mocowania wału (5) oraz przeciwległy uchwyt wału (7) oraz bębna (2) wyposażone są w regulację wysokości, co pozwala na pracę bębna bez zanurzenia (w trybie np. wirowania), w częściowym zanurzeniu (w trybie oczyszczania) i w całkowitym zanurzeniu (w celu namaczania wstępnego płatków folii polimerowej PE, PP, PE/PP). Układ napędzający wał (6) pozwala na jego obracanie z regulowaną szybkością nie większą niż 400 obr. na minutę, korzystnie 60 obr. na minutę; układ
PL 236 590 B1 napędzający pozwala na obracanie wału zarówno w lewą, jak i w prawą stronę. Układ napędzający (6) oraz mechanizm mocowania wału (5) oraz przeciwległy uchwyt wału (7) pozwalają - w zależności od potrzeby - na pracę współbieżną i przeciwbieżną wału (3) i bębna (2), z tą samą lub różną szybkością. Podczas fazy oczyszczania wał (3) najczęściej porusza się wewnątrz nieruchomego bębna (2).
Podczas fazy odwirowywania wał (3) i bęben (2) obracają się jednocześnie. Bęben (2) jest zasadniczym i wymiennym elementem, w którym odbywa się szereg następczych etapów procesu okresowego czyszczenia: namaczanie, oczyszczanie, płukanie, odwirowywanie, suszenie i może być przenoszony pomiędzy innymi urządzeniami linii technologicznej (np. innym urządzeniem lub płuczką) do oczyszczania i przeróbki polimerów. Przy obu wewnętrznych bocznych ścianach wanny (1) zamontowane są wyprofilowane płyty (25) umożliwiające sedymentację odseparowanych z folii cząstek farb i lakierów. Odległość płyt od ścian bocznych wynosi nie mniej niż 2 cm, korzystnie 10 cm. Wysokość płyt jest regulowana i zależna od poziomu mieszaniny POLREMOV, korzystnie ich górna krawędź (26) powinna znajdować się na poziomie mieszaniny w stanie spoczynku. Obie płyty w górnej części na wysokości nie mniejszej niż 3 cm, na całej długości mają załamane krawędzie (26) wygięte pod kątem min. 30 stopni w stronę ścian bocznych obudowy (1) urządzenia. Do urządzenia podłączony jest układ wyposażony w sprężarkę lub kompresor (9) doprowadzający sprężone powietrze lub inny gaz, np. obojętny argon, azot do barbotażu (intensyfikacja procesu oczyszczania) za pomocą rury (8), bezpośrednio pod perforowany bęben (2) na całej jego długości. Jest to korzystne i przyspiesza proces oczyszczania i separacji faz. Gazy po barbotażu pobierane są od góry urządzenia poprzez układ zasysająco-filtrująco-przepompowujący (21).
Korzystne jest wprowadzenie w dolnej części urządzenia cienkościennej kratownicy (10), korzystnie o grubości co najmniej 2 cm, efektywnie tłumiącej ruch burzliwy mieszaniny i pozwalającej na bieżące odprowadzanie odseparowanych, sedymentujących cząstek powłok lakierniczych i cząstek farb poprzez układ filtrująco-przepompowujący (11). Mieszanina substancji chemicznych POLREMOV wraz z odseparowanymi cząstkami farb i lakierów trafia następnie do układu filtrująco-przepompowującego (11) znajdującego się poza wanną (1) i składającego się m.in. z rur, zaworów, filtrów, zbiornika pośredniego i pomp, służącego także do odprowadzania i oczyszczania mieszaniny POLREMOV z cząstek farb i lakierów, np. w osadnikach i/lub odstojnikach i/lub separatorach (19). Układ ten pozwala także na regulację i utrzymywanie pożądanego poziomu mieszaniny podczas namaczania, oczyszczania i odwirowywania, co pozwala na wykonanie całego cyklu pracy bez ewentualnego rozhermetyzowywania urządzenia. Wyposażenie urządzenia w zestaw spryskiwaczy pomocniczych (13), który za pomocą pompy (20) i układu filtrująco-przepompowującego (11) doprowadza mieszaninę POLREMOV do dystrybutorów spryskujących bezpośrednio bęben (2) od góry na całej jego długości, uniemożliwia unieruchomienie płatków folii np. na ścianach wewnętrznych bębna oraz przyspiesza proces ich oczyszczania. Korzystne jest wyposażenie urządzenia w system generowania ultradźwięków głowicą umieszczoną poniżej poziomu mieszaniny POLREMOV (16). Korzystne jest, aby bęben (2) i/lub wał napędowy (3) były wyposażone w uchwyty (23) służące do ich wyjmowania i przenoszenia pomiędzy urządzeniem i kolejnymi etapami procesu oczyszczania, np. w celu wymiany kolejnej porcji wsadowej płatków. Proces odprowadzania osadzających się cząsteczek farb i lakierów znacząco przyspiesza odpowiednio ukształtowane i wyprofilowane dno (12) urządzenia o kącie nachylenia co najmniej 30 stopni, korzystnie 50 stopni. Bęben wyposażony jest w zawiasy lub trzpienie mocujące (14) oraz pokrywę hermetyzującą układ (15). Urządzenie jest także wyposażone we wstępny układ filtrujący (22) zawiesinę poprocesową przed urządzeniem do jej odzyskiwania (recyklingu).
P r z y k ł a d 6
Do urządzenia o konstrukcji jak na rysunku Fig. 1 i 2 wprowadzono 100 kg odpadowych folii PE ze znacznym stopniem zadruku pochodzących z opakowania zbiorczego (czteropak) Coca-Cola, które poddano uprzednio procesowi mycia wstępnego w wodzie z detergentem oraz płukaniu, a następnie folie te rozdrobniono w wodzie za pomocą gilotyny na płatki o wielkości co najwyżej 5x5 cm w temperaturze nie przekraczającej 50°C, korzystnie 35°C, a następnie poddano ponownemu płukaniu w wodzie bez detergentów. Następnie płatki odwirowano i wyciśnięto, aby poziom ich wilgotności wynosił co najwyżej 20%, korzystnie co najwyżej 8%. Płatki mogą mieć dowolny kształt, istotne jest, aby podczas procesu cięcia lokalne odkształcenie folii nie przekraczało 10%, korzystnie mniej niż 5%. Szczególnie istotne jest, żeby krawędź płatka była w miarę możliwości prosta, nieposzarpana i trwale nieodkształcona plastycznie.
Płatki umieszczone w bębnie urządzenia były poddane kontaktowi z mieszaniną POLREMOV o składzie: octan etylu 15% obj., octan n-butylu 15% obj., propanon 30% obj., dimetyloforma
PL 236 590 B1 mid 2% obj., reszta metanol. Następnie były powoli mieszane przez 1 minutę, po czym pozostawione na 1 h. Po 1 godzinie namaczania podłączono na 30 sekund generator ultradźwięków, po czym płatki znajdujące się w mieszaninie poddano intensywnemu mieszaniu mieszadłem mechanicznym, korzystnie śmigłowym, wyposażonym w paski cierne, a następnie poddano procesowi oczyszczania i separacji faz. Mieszadło śmigłowe powinno obracać się periodycznie ze zmienną lub stałą szybkością obrotową co najwyżej 300 obrotów/minutę. Okresowo włączano do procesu ultradźwięki i barbotaż. Po 15 minutach wyłączono mieszanie. W mieszaninie nastąpiło oddzielenie płatków polimerowych od zdyspergowanych powłok lakierniczych i/lub farb drukarskich. Płatki ponownie poddano procesowi oczyszczania chemiczno-mechanicznego wymieniając mieszaninę POLREMOV na nową (opcjonalnie przenosząc bęben do innego urządzenia ze świeżą mieszaniną POLREMOV). Po wyjęciu z urządzenia płatki poddano przepłukaniu wodą, odwirowaniu i jednokrotnemu wyciśnięciu w celu osiągnięcia niskiego poziomu wilgotności, korzystnie co najwyżej 10%. Zawiesinę poprocesową spuszczoną z urządzenia ze zdyspergowanymi resztkami powłoki lakierniczej i farb drukarskich poddano regeneracji wykorzystując połączone procesy odwirowania, sedymentacji i sorpcji z zastosowaniem glinokrzemianów (na bazie poddanego modyfikacji fizykochemicznej haloizytu ze złoża Dunino), a następnie filtracji i destylacji. Po oczyszczeniu mieszanina odzyskanych substancji chemicznych POLREMOV została ponownie zawrócona do zamkniętego układu technologicznego oczyszczania.
P r z y k ł a d 7
Odpadowe zmieszane transparentne opakowaniowe folie PE różnych producentów o masie 50 kg poddaje się procesom przygotowania wstępnego, a następnie umieszcza w urządzeniu czyszczącym (przykład takiego urządzenia przedstawiono na Fig. 1 i Fig. 2). Następnie płatki namacza się w mieszaninie substancji chemicznych POLREMOV o składzie: octan etylu 18,6% obj., octan n -butylu 16,8% obj., propanon 22,3% obj., dimetyloformamid 2,1% obj., reszta metanol, po czym powoli miesza przez 10 minut, a następnie pozostawia płatki na co najmniej 2 h. Co 15 min włącza się generator ultradźwięków na co najmniej 60 sekund. Następnie płatki znajdujące się w mieszaninie poddaje się intensywnemu mieszaniu mieszadłem mechanicznym śmigłowym wyposażonym w paski cierne, a następnie poddaje procesowi separacji faz. Śmigło powinno obracać się periodycznie ze zmienną lub stałą szybkością obrotową co najmniej 60 i co najwyżej 300 obrotów/minutę. Podczas procesu stosuje się periodycznie ultradźwięki/barbotaż. Po 10 minutach wyłącza się mieszanie. Płatki ponownie poddaje się procesowi oczyszczania chemiczno-mechanicznego wymieniając mieszaninę POLREMOV na nową lub przenosi się bęben do innego urządzenia ze świeżą mieszaniną POLREMOV. Po przepłukaniu płatki poddaje się odwirowaniu i 2-krotnemu wyciskaniu w celu osiągnięcia niskiego poziomu wilgotności (korzystnie < 10% obj.). Procesową mieszaninę substancji chemicznych POLREMOV po procesie, z resztkami zdyspergowanej powłoki lakierniczej i farb drukarskich, poddaje się dla regeneracji procesowi odwirowania, sedymentacji, sorpcji (z zastosowaniem glinokrzemianów (haloizyt ze złoża Dunino po modyfikacji fizykochemicznej)), filtracji, a następnie destylacji. Po oczyszczeniu mieszaniny POLREMOV jest ona ponownie zawrócona do układu technologicznego (zamkniętego).
Literatura
[1] Lozano V.M.P., New procedure for the elimination of printed ink from plastic film, Universidad de Alicante, Technological offer, 2012.
[2] Fullana F.A., Lozano M.A., Method for removing ink printed on plastic films WO 2013144400 A1. [3] Masashi c/o Minolta Co. Ltd. Yamamoto, Sheet regenerating apparatus EP 1162518 A2.
[4] Sposób przetwarzania odpadów z metalizowanych folii poliolefinowych, PL201423.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Środek do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych takich jak folia PE, PP i PE/PP, zwłaszcza transparentnych, stanowiący mieszaninę substancji chemicznych, znamienny tym, że stanowi mieszaninę złożoną z co najmniej dwóch i z co najwyżej pięciu substancji chemicznych wybranych spośród: octanu etylu w ilości do 70% objętościowych, korzystnie 18,6% objętościowych, octanu n -butylu w ilości do 40% objętościowych, korzystnie 16,8% objętościowych, propanonu w ilości do 60% objętościowych, korzystnie 22,3% objętościowych, dimetyloformamidu w ilości do 30% objętościowych, korzystnie 2,1% objęto
    PL 236 590 B1 ściowych oraz metanolu w ilości do 70% objętościowych, korzystnie 40,2% objętościowych, przy czym skład mieszaniny określa zależność:
    A«+BP+CY+Dn+Ee=100% obj.
    gdzie:
    Aa stanowi udział objętościowy (%) octanu etylu,
    Bp stanowi udział objętościowy (%) octanu n -butylu,
    CY stanowi udział objętościowy (%) propanonu,
    D stanowi udział objętościowy (%) dimetyloformamidu, Ee stanowi udział objętościowy (%) metanolu.
  2. 2. Sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych takich jak folia PE, PP i PE/PP, które wstępnie rozdrabnia się na fragmenty, poddaje wstępnemu myciu wodą i separacji zanieczyszczeń, znamienny tym, że rozdrobnione na fragmenty, korzystnie płatki odpadów polimerowych nie większe niż 5x5 cm, myje się w wodzie, odwirowuje, wyciska do poziomu wilgotności do 20% obj., korzystnie 8% obj., następnie umieszcza się je w bębnie (2) urządzenia do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych określonego w zastrz. 3, wypełnionym środkiem ciekłym do czyszczenia określonym w zastrzeżeniu 1, miesza się, pozostawia na godzinę, po czym ponownie poddaje intensywnemu mieszaniu mieszadłem mechanicznym (4), korzystnie śmigłowym, wyposażonym w paski cierne (17) , a następnie poddaje się procesowi oczyszczania i separacji faz, przy czym proces prowadzi się w atmosferze powietrza lub argonu lub azotu w temperaturze 1-30°C, następnie płucze się, odwirowuje lub wyciska do uzyskania wilgotności poniżej 10% obj.
  3. 3. Urządzenie do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych, znamienne tym, że jest przeznaczone do stosowania sposobu oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych określonego w zastrz. 2, posiada bęben do oczyszczania zadrukowanych powierzchni polimerowych, z blachy perforowanej lub siatki o wielkości oczek nie większych niż 10 mm, korzystnie 6 mm, osadzony na niezależnie obracającym się wale (3), umieszczony w zamkniętej wannie (1) z pokrywą (24), która posiada zamontowane wewnątrz jej bocznych ścian płyty boczne (25), przy czym w osi bębna (2) umieszczony jest rozłączny układ napędzający wał (6) do którego zamontowane są mieszadła (4) korzystnie śmigłowe, z przymocowanymi na końcu każdego mieszadła (4) paskami ciernymi (17) o długości nie mniejszej niż 4/3 promienia bębna, ponadto bęben (2) wyposażony jest wzdłuż pobocznicy w paski cierne (18).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że ma podłączony za pomocą rury (8) układ doprowadzający sprężone powietrze i/lub gaz w postaci obojętnego argonu i/lub azotu.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że ma zestaw spryskiwaczy pomocniczych (13).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że ma w dolnej części zamontowaną cienkościenną kratownicę (10).
PL420504A 2017-02-13 2017-02-13 Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu PL236590B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420504A PL236590B1 (pl) 2017-02-13 2017-02-13 Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420504A PL236590B1 (pl) 2017-02-13 2017-02-13 Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420504A1 PL420504A1 (pl) 2018-08-27
PL236590B1 true PL236590B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=63229329

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420504A PL236590B1 (pl) 2017-02-13 2017-02-13 Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236590B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420504A1 (pl) 2018-08-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3443129B1 (en) Animal skin substrate treatment method and apparatus
EP3443128B1 (en) Method of treatment using a solid particulate material and apparatus therefor
RU2594928C2 (ru) Устройство и способ для отделения масла для шлифования из шлифовальных шламов
KR100534067B1 (ko) 오염 토양의 복원과 선별 처리를 위한 토양 세척 방법과장치
KR102141236B1 (ko) 각종 준설토용 정화시스템
JP2003127141A (ja) 廃プラスチックの分別処理装置とその分別処理方法
EP0639108B1 (en) Method and apparatus for producing feed mixture
KR100460629B1 (ko) 토양세척기 및 이를 이용한 토양세척장치
PL236590B1 (pl) Środek do oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych, sposób oczyszczania zadrukowanych odpadów polimerowych oraz urządzenie do realizacji sposobu
JP2001239297A (ja) 洗浄水の回収処理リサイクルシステムおよびその運転方法
US6475131B1 (en) Method of cleaning rotary drum of horizontal drum-type centrifugal separator using a solid cleaning medium
JP2002126664A (ja) 廃プラスチックフレークの横型連続洗浄装置及び連続洗浄方法
JP2001300938A (ja) ペットボトル再生処理方法およびペットボトル再生処理設備
KR100475431B1 (ko) 대용량 토양세척장치
US5779813A (en) Method and apparatus for decontamination of poly chlorinated biphenyl contaminated soil
CN114761471A (zh) 从制品表面去除异物的方法
FI104469B (fi) Menetelmä orgaanisen materiaalin talteenottoon liuotinuuttoprosesseissa
IE902283A1 (en) Process and apparatus for the treatment of effluents containing emulsion inks
CN215918597U (zh) 一种碱性废剥离液与废油漆桶的资源化联合处理装置
JP2004105901A (ja) 塗料廃棄物連続回収方法及び装置
CA2212447C (en) Thin layer solvent extraction
JP4016064B1 (ja) ベルト式濃縮機及びその運転方法
JPH0262282B2 (pl)
KR20120013484A (ko) 폐원유와 원유 슬러지 처리장치 및 그 방법
WO2009086993A2 (en) Method and apparatus for purifying shale oil from solid impurities