PL236300B1 - Kombajn do zbioru brokułów - Google Patents

Kombajn do zbioru brokułów Download PDF

Info

Publication number
PL236300B1
PL236300B1 PL423500A PL42350017A PL236300B1 PL 236300 B1 PL236300 B1 PL 236300B1 PL 423500 A PL423500 A PL 423500A PL 42350017 A PL42350017 A PL 42350017A PL 236300 B1 PL236300 B1 PL 236300B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
broccoli
stiffening plates
motors
support frame
driven
Prior art date
Application number
PL423500A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423500A1 (pl
Inventor
Paweł Konopacki
Ryszard Hołownicki
Paweł Białkowski
Kowski Paweł Biał
Jacek Rabcewicz
Adam Chojna
Wojciech Matecki
Original Assignee
Inst Ogrodnictwa
Mega Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ogrodnictwa, Mega Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Inst Ogrodnictwa
Priority to PL423500A priority Critical patent/PL236300B1/pl
Publication of PL423500A1 publication Critical patent/PL423500A1/pl
Publication of PL236300B1 publication Critical patent/PL236300B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kombajn do zbioru brokułów, przeznaczony do mechanicznego zbioru brokułów.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 3380500 urządzenie pt. „Broccoli cutter” (nóż do brokułów, frez do brokułów), posiadające ramiona prowadzące i popychacze, poprzez które zerwane wcześniej brokuły kierowane są do elementu tnącego (noża, frezu) w celu przycięcia i poćwiartowania w celu przygotowania do mrożenia.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 3478794 urządzenie pt. „Broccoli trimmer” (trymer do brokułów, czyli urządzenie do cięcia brokułów), posiadające podwójne przenośniki taśmowe podające kwiaty brokułów do wzdłużnego cięcia na ćwiartki.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 3478795 urządzenie pt. „Mechanical broccoli cutter” (mechaniczny nóż do brokułów), posiadające taśmy prowadzące z elementami chwytającymi oraz elementy tnące, służące do obcinania główek brokułów.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 3497013 urządzenie pt. „Cabbage and lettuce harvesters” (urządzenie, kombajn do zbioru kapusty i sałaty), przeznaczone do mechanicznego zbioru kapusty, sałaty, kalafiora i innych podobnych warzyw (w tym także brokułów), zaczepiane do ciągnika, posiadające podzespoły służące do podcinania, cięcia, transportu i załadunku warzyw, przy czym podzespoły te są napędzane i sterowane hydraulicznie. Główne elementy urządzenia to rama, nastawne koła umożliwiające zmianę wysokości położenia ramy w stosunku do gruntu, belka zaczepowa, belki robocze rozmieszczone po obu stronach belki zaczepowej z możliwością regulacji rozstawu, umieszczone na belkach roboczych pasy chwytające warzywa, elementy tnące ogławiające warzywa, przenośniki odbierające ogłowione warzywa i transportujące je do kontenerów, elementy i układy napędowe.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 3646977 urządzenie pt. „Broccoli trimming machine” (frezarka do brokułów), posiadające elementy chwytające umieszczone na obrotowej tarczy oraz elementy tnące w postaci noży tarczowych.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 3690049 urządzenie pt. „Broccoli harvester” (urządzenie do zbioru brokułów), posiadające wysięgniki zaopatrzone w sprężyste pasy do chwytania brokułów, przy czym pod każdym pasem zamocowany jest sierpowaty nóż odcinający brokuły od korzenia, a ponadto urządzenie posiada elementy usuwające liście wraz z rdzeniem, a także przenośniki transportujące kwiaty brokułów do pojemników zbiorczych.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 4136509 urządzenie pt. „Apparatus for harvesting vegetable heads” (aparatura, urządzenie do zbioru warzyw), posiadające konstrukcję ramową, na której zamocowany jest mechanizm zbierający wyposażony w taśmę chwytającą oraz czujniki wykrywające i rozpoznające nadające się do zbioru głowy brokułów.
Znane jest z amerykańskiego opisu patentowego US 2011/0047954 urządzenie pt. „Harvester” (kombajn) do zbioru roślin warzywnych, w szczególności roślin z rodziny kapustowatych, na przykład brokułów. Urządzenie posiada przenośnik składający się z szeregu ruchomych par palców chwytających, a ponadto zamocowane z przodu przenośnika koła wyrównujące rośliny i nóż obrotowy do odcinania kwiatostanów. Koła wyrównujące mają możliwość niezależnego od siebie przemieszczania się w poziomie w celu zapewnienia lepszego ustawienia roślin do cięcia. Urządzenie posiada hydrauliczny układ zawieszenia umożliwiający regulację wysokości urządzenia w stosunku do poziomu podłoża. Napęd przenośnika i innych elementów roboczych zapewniany jest przez silniki hydrauliczne, a całe urządzenie jest ciągnięte przez ciągnik. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w elektroniczny układ selektywnego zbioru, umożliwiający pomijanie roślin nienadających się do zbioru.
Kombajn do zbioru brokułów według wynalazku charakteryzuje się tym, że agregat zbierający zbudowany jest z podłużnic zewnętrznych i podłużnic wewnętrznych spiętych poprzeczkami usztywniającymi oraz płytami usztywniającymi przednimi i płytami usztywniającymi tylnymi, przy czym w płytach usztywniających przednich osadzone są oprawy łożyskowe z rolkami prowadzącymi przednimi, a w płytach usztywniających tylnych osadzone są oprawy łożyskowe z rolkami prowadzącymi tylnymi i silnikami, a ponadto pod płytami usztywniającymi przednimi osadzone są tarcze tnące dolne w osłonach, zaś pod płytami usztywniającymi tylnymi osadzone są tarcze tnące górne w osłonach, przy czym tarcze tnące dolne napędzane są silnikami napędowymi zamocowanymi w płytach usztywniających przednich, zaś tarcze tnące górne napędzane są silnikami napędowymi zamocowanymi w płytach usztywniających tylnych, a ponadto do krawędzi bocznych agregatu zbierającego przymocowane są szyny prowadzące,
PL 236 300 B1 w których osadzone są klockowe taśmy chwytające, napędzane poprzez rolki prowadzące tylne silnikami, a poza tym do podłużnie zewnętrznych i wewnętrznych przymocowane są uchwyty, na których zamocowane są belki wzdłużne, w których osadzone są rolki prowadzące, przednie oprawy łożyskowe z wałkami napinającymi oraz tylne oprawy łożyskowe z silnikami napędowymi, przy czym na rolkach prowadzących i wałkach napinających rozpięte są taśmy przenoszące napędzane silnikami napędowymi, a poza tym poziome odcinki podłużnie wewnętrznych są wygięte na zewnątrz i tworzą wewnętrzne podłużne poszerzenie, a poza tym agregat zbierający zamocowany jest poprzez stelaż nośny wzdłużny na ramie nośnej z systemem zawieszenia, a ponadto na stelażu nośnym zamocowany jest stelaż poprzeczny z przenośnikiem poprzecznym i dmuchawą oraz ruchomy przenośnik odbiorczy, a poza tym kombajn może posiadać dowolną liczbę agregatów zbierających.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje kombajn w widoku perspektywicznym ogólnym z góry, fig. 2 - podwójny agregat zbierający kombajnu w widoku perspektywicznym ogólnym z góry, fig. 3 - pojedynczy agregat zbierający kombajnu bez taśm przenoszących w widoku perspektywicznym ogólnym z przodu, a fig. 4 - ramę nośną kombajnu w widoku perspektywicznym ogólnym z dołu.
Kombajn do zbioru brokułów według wynalazku posiada przestrzenną ramę nośną (1), na której zamocowany jest stelaż nośny wzdłużny (2), układ zawieszenia (11), stelaż nośny poprzeczny (3) oraz koła jezdne (4). Na stelażu nośnym poprzecznym (3) posadowiony jest przenośnik poprzeczny (10), zaś przy wzniesionym końcu przenośnika poprzecznego (10) znajduje się ruchomy przenośnik odbiorczy (5) z agregatem napędowym (7), oparty na ramie nośnej (1) poprzez siłownik (6). Przy przenośniku poprzecznym (10) znajduje się dmuchawa (15). Pomiędzy przenośnikiem poprzecznym (10) a układem zawieszenia (11) znajduje się agregat napędowy (8), który napędza przenośnik poprzeczny (10), oraz agregat napędowy (9), który napędza dmuchawę (15), taśmy przenoszące (34), silniki napędowe (23) tarcz tnących dolnych (26), silniki napędowe (24) tarcz tnących górnych (28), silniki napędowe (40) klockowej taśmy chwytającej (29) i silniki napędowe (41) taśm przenoszących (34). Agregat napędowy (9) posiada wał napędowy (12) współpracujący z wałem odbioru mocy ciągnika. Na stelażu nośnym wzdłużnym (2) posadowiona jest para agregatów zbierających (13), przy czym zasadniczą konstrukcję każdego agregatu zbierającego (13) stanowią podłużnice zewnętrzne (37) i podłużnice wewnętrzne (38) spięte poprzeczkami usztywniającymi (16) oraz płytami usztywniającymi przednimi (17) i płytami usztywniającymi tylnymi (18). W płytach usztywniających przednich (17) osadzone są oprawy łożyskowe (19) z rolkami prowadzącymi przednimi (20), zaś w płytach usztywniających tylnych (18) osadzone są oprawy łożyskowe (21) z rolkami prowadzącymi tylnymi (22). Na płytach usztywniających przednich (17) zamocowane są silniki napędowe (23), które napędzają tarcze tnące dolne (26) w osłonach (25), przy czym tarcze tnące dolne (26) osadzone są pod płytami usztywniającymi przednimi (17). Pod płytami usztywniającymi tylnymi (18) zamocowane są silniki napędowe (40), które napędzają rolki prowadzące tylne (22). Pod płytami usztywniającymi tylnymi (18) osadzone są tarcze tnące górne (28) w osłonach (27), przy czym tarcze tnące górne (28) są napędzane silnikami napędowymi (24). Do krawędzi bocznych każdego z pary agregatów zbierających (13) przymocowane są szyny prowadzące (39), w których osadzone są klockowe taśmy chwytające (29). Z przodu agregatu zbierającego (13) znajdują się kształtowe czołownice (31). Do podłużnic zewnętrznych (37) i podłużnie wewnętrznych (38) agregatu zbierającego (13) przymocowane są uchwyty (14), na których zamocowane są belki wzdłużne (32). W belkach wzdłużnych (32) osadzone są rolki prowadzące (33), przednie oprawy łożyskowe (35) z wałkami napinającymi (36) oraz tylne oprawy łożyskowe (42) z silnikami (41). Na rolkach prowadzących (33) i wałkach napinających (36) rozpięte są taśmy przenoszące (34) napędzane silnikami napędowymi (41). W tylnej części agregatu zbierającego (13) odcinki podłużnie wewnętrznych (38) są wygięte na zewnątrz i tworzą wewnętrzne podłużne poszerzenie (30).
Zastosowanie kombajnu do zbioru brokułów według wynalazku jest następujące. Kombajn przy pomocy ciągnika rolniczego ustawia się w uprawie brokułów w taki sposób, aby rośliny znalazły się w osi agregatu zbierającego (13). Następnie uruchamia się agregat hydrauliczny (8), napędzający przenośnik poprzeczny (10), oraz agregat napędowy (9), napędzający dmuchawę (15), taśmy przenoszące (34) oraz silniki napędowe (23) tarcz tnących dolnych (26), silniki napędowe (24) tarcz tnących górnych (28), silniki napędowe (40) klockowej taśmy chwytającej (29) i silniki napędowe (41) taśm przenosząeyeh (34). Podczas przejazdu roboczego rośliny brokułów są chwytane za łodygi przez przesuwające się taśmy chwytające (29), zaś tarcze tnące dolne (26) odcinają fragmenty łodyg od kwiatostanów brokułów. Kwiatostany brokułów są przenoszone przez taśmy chwytające (29) do górnych części agregatów zbierających (13). W podłużnych poszerzeniach (30) kwiatostany brokułów są uwalniane z taśm
PL 236 300 B1 chwytających (29) i opadają na taśmy przenoszące (34), zaś tarcze tnące górne (28) odcinają pozostałe fragmenty łodyg tuż przy kwiatostanach brokułów. Kwiatostany opadają na przenośnik poprzeczny (10), który transportuje je na przenośnik odbiorczy (5), skąd trafiają na środek transportu.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kombajn do zbioru brokułów, przeznaczony do mechanicznego zbioru brokułów, posiadający ramę nośną z układem zawieszenia, koła jezdne, elementy chwytające, tarczowe noże tnące, przenośniki taśmowe i silniki napędowe, znamienny tym, że agregat zbierający (13) zbudowany jest z podłużnie zewnętrznych (37) i podłużnie wewnętrznych (38) spiętych poprzeczkami usztywniającymi (16) oraz płytami usztywniającymi przednimi (17) i płytami usztywniającymi tylnymi (18), przy czym w płytach usztywniających przednich (17) osadzone są oprawy łożyskowe (19) z rolkami prowadzącymi przednimi (20), a w płytach usztywniających tylnych (18) osadzone są oprawy łożyskowe (21) z rolkami prowadzącymi tylnymi (22) i silnikami (40), a ponadto pod płytami usztywniającymi przednimi (17) osadzone są tarcze tnące dolne (26) w osłonach (25), zaś pod płytami usztywniającymi tylnymi (18) osadzone są tarcze tnące górne (28) w osłonach (27), przy czym tarcze tnące dolne (26) napędzane są silnikami napędowymi (23) zamocowanymi w płytach usztywniających przednich (17), zaś tarcze tnące górne (28) napędzane są silnikami napędowymi (24) zamocowanymi w płytach usztywniających tylnych (18), a ponadto do krawędzi bocznych agregatu zbierającego (13) przymocowane są szyny prowadzące (39), w których osadzone są klockowe taśmy chwytające (29), napędzane poprzez rolki prowadzące tylne (22) silnikami (40).
  2. 2. Kombajn do zbioru brokułów według zastrz. 1, znamienny tym, że do podłużnic zewnętrznych (37) i wewnętrznych (38) przymocowane są uchwyty (14), na których zamocowane są belki wzdłużne (32), w których osadzone są rolki prowadzące (33), przednie oprawy łożyskowe (35) z wałkami napinającymi (36) oraz tylne oprawy łożyskowe (42) z silnikami napędowymi (41), przy czym na rolkach prowadzących (33) i wałkach napinających (36) rozpięte są taśmy przenoszące (34) napędzane silnikami napędowymi (41).
  3. 3. Kombajn do zbioru brokułów według zastrz. 1, znamienny tym, że poziome odcinki podłużnic wewnętrznych (38) są wygięte na zewnątrz i tworzą wewnętrzne podłużne poszerzenie (30).
  4. 4. Kombajn do zbioru brokułów według zastrz. 1, znamienny tym, że agregat zbierający (13) zamocowany jest poprzez stelaż nośny wzdłużny (2) na ramie nośnej (1) z systemem zawieszenia (11), a ponadto na stelażu nośnym (2) zamocowany jest stelaż poprzeczny (3) z przenośnikiem poprzecznym (10) i dmuchawą (15) oraz ruchomy przenośnik odbiorczy (5).
  5. 5. Kombajn do zbioru brokułów według zastrz. 1, znamienny tym, że może posiadać dowolną liczbę agregatów zbierających (13).
PL423500A 2017-11-17 2017-11-17 Kombajn do zbioru brokułów PL236300B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423500A PL236300B1 (pl) 2017-11-17 2017-11-17 Kombajn do zbioru brokułów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423500A PL236300B1 (pl) 2017-11-17 2017-11-17 Kombajn do zbioru brokułów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423500A1 PL423500A1 (pl) 2019-05-20
PL236300B1 true PL236300B1 (pl) 2020-12-28

Family

ID=66519056

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423500A PL236300B1 (pl) 2017-11-17 2017-11-17 Kombajn do zbioru brokułów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236300B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL244381B1 (pl) * 2021-07-14 2024-01-22 Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie Kombajn do mechanicznego zbioru roślin kapustnych, zwłaszcza kalafiora i brokuła

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090165433A1 (en) * 2006-03-13 2009-07-02 Matilda Fresh Foods Pty Ltd Method and Apparatus for Harvesting Standing Vegetable Crops
NL1032421C2 (nl) * 2006-09-04 2008-03-05 Tumoba B V Inrichting voor het oogsten groenteplanten, in het bijzonder broccoli.
NL1037407C2 (nl) * 2009-10-16 2011-04-19 Ploeger Agro B V Inrichting voor het verwijderen van een kern van geoogste krop-vormige gewassen.
CN104938150B (zh) * 2015-06-28 2017-01-11 浙江大学 自走式甘蓝收获机的地面自适应装置、方法及应用

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL244381B1 (pl) * 2021-07-14 2024-01-22 Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie Kombajn do mechanicznego zbioru roślin kapustnych, zwłaszcza kalafiora i brokuła

Also Published As

Publication number Publication date
PL423500A1 (pl) 2019-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20090165433A1 (en) Method and Apparatus for Harvesting Standing Vegetable Crops
US6484810B1 (en) Mechanical harvester for harvesting bulb crops
US9072225B2 (en) Method of harvesting and decoring produce using a mechanical harvester
US3989110A (en) Green onion harvester
CA2816331C (en) Mechanical produce harvester
US3497013A (en) Cabbage and lettuce harvesters
US3654753A (en) Tobacco harvesting machine
US7966796B2 (en) Apparatus and method for harvesting and processing celery
CN111316814A (zh) 一种主动喂入的绿叶菜收获机及速度控制方法
JP4934581B2 (ja) 葉菜収穫機
PL236300B1 (pl) Kombajn do zbioru brokułów
US3586108A (en) Celery-harvesting machine
US3252520A (en) Tomato harvester
WO1993000792A1 (en) Device for harvesting crops
US4697406A (en) Harvester for vine type crops
US3665689A (en) Harvester
US3701240A (en) Tobacco topping apparatus
JP5059578B2 (ja) 葉菜収穫機
CN110199676B (zh) 一种嫩芽菜采收机
JP7281375B2 (ja) 鱗茎野菜収穫機
JP3822749B2 (ja) 収穫機
JP3334832B2 (ja) 農産物収穫機
SU75103A1 (ru) Хедер к комбайну дл уборки подсолнечника
PL244381B1 (pl) Kombajn do mechanicznego zbioru roślin kapustnych, zwłaszcza kalafiora i brokuła
US3712038A (en) Asparagus harvester