PL235851B1 - Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym - Google Patents

Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym Download PDF

Info

Publication number
PL235851B1
PL235851B1 PL423334A PL42333417A PL235851B1 PL 235851 B1 PL235851 B1 PL 235851B1 PL 423334 A PL423334 A PL 423334A PL 42333417 A PL42333417 A PL 42333417A PL 235851 B1 PL235851 B1 PL 235851B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pulley
mower
drum
drive
belt
Prior art date
Application number
PL423334A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423334A1 (pl
Inventor
Stanisław Gach
Tomasz Nowakowski
Jarosław Chlebowski
Bowski Jarosła W Chle
Adam Świętochowski
Original Assignee
Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie filed Critical Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority to PL423334A priority Critical patent/PL235851B1/pl
Publication of PL423334A1 publication Critical patent/PL423334A1/pl
Publication of PL235851B1 publication Critical patent/PL235851B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvester Elements (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest kosiarka z górnym napędem pasem klinowym, przeznaczona do koszenia traw z runi łąkowej i traw z przemiennych użytków zielonych.
W opisie patentowym EP777957 przedstawiona jest bębnowa kosiarka rotacyjna napędzana ciągnikiem, ze stelażem mocowanym do ciągnika od czoła. Na stelażu zamocowane są przekładnie kątowe połączone z wałkiem przegubowym, a od dołu przekładnie kątowe, które są połączone z pionowymi bębnowymi urządzeniami koszącymi. Rama umocowana jest na stelażu wahliwie wzdłuż osi poprzecznej i podłużnej w stosunku do kierunku jazdy.
W opisie patentowym PL195546 opisana jest kosiarka rotacyjna czołowa z górnym napędem składająca się ze stelaża przymocowanego do ciągnika, powiązanej ze stelażem montażowym ramy, odchylanej według osi poziomej z zamocowanymi w dolnej części ramy urządzeniami koszącymi. W środku górnej części ramy zamocowana jest przekładnia kątowa, połączona wałkiem przegubowym ze znajdującą się na jednym końcu ramy przekładnią kątową napędzającą koła i wałki napędowe urządzeń koszących.
We opisie wzoru użytkowego Ru 61882 przedstawiona jest kosiarka rotacyjna, która w pozycji roboczej znajduje się z tyłu ciągnika. Kosiarka ma w górnej części belki nożowej pomiędzy urządzeniami koszącymi umocowaną przekładnię kątową połączoną na wejściu z wałkiem przegubowym, a na wyjściu poprzeczne koła zębate stożkowe z wałkami napędowymi urządzeń koszących.
Z opisu wynalazku P.410192 opublikowanego w BUP nr 11/2016 znana jest kosiarka rotacyjna z ramą mocowaną do ciągnika, wyposażoną w bębny oraz mechanizm napędowy. Mechanizm napędowy bębnów kosiarki stanowi łańcuchowe koło napędowe, przytwierdzone do dolnej części ramy, oraz koła zębate przymocowane do górnej części bębnów kosiarki w liczbie odpowiadającej liczbie bębnów kosiarki, pomiędzy którymi przeprowadzony jest łańcuch.
W opisie zgłoszenia wzoru użytkowego W.105310 opublikowanym w BUP nr 7/1998 przedstawiona jest kosiarka rozdrabniacz. Kosiarka posiada co najmniej dwa bębny robocze z talerzami tnącymi. Na bębnach roboczych są dwa koła pasowe współpracujące z kołami pasowymi wału podbierania, mającego na bębnie zamocowane rozdrabniacze. Jedno z kół pasowych stanowi element przekładni odbierającej napęd od wałka odbioru mocy ciągnika.
W stosowanych dotychczas kosiarkach z górnym napędem przeniesienie napędu od wału napędowego ciągnika do bębnów roboczych odbywa się poprzez zastosowanie: przekładni pasowej i trzech zębatych przekładni kątowych (w przypadku kosiarki dwubębnowej). Przekładnie kątowe wymagają szczelnych i sztywnych korpusów, w których ułożyskowane są wały przekładni pracujące w kąpieli olejowej. Układ taki powoduje, że masa kosiarki jest stosunkowo duża w odniesieniu do szerokości roboczej maszyny. W przypadku przekładni pasowej problemem jest skręcenie pasa klinowego. Skręcenie to wynika z konieczności zmiany kierunku obrotów bębnów roboczych dla uzyskania pojedynczego pokosu. Kolejnym problemem występującym przy zastosowaniu napędu pasowego jest możliwość wystąpienia poślizgu w zespole napędowym, co może prowadzić do występowania kolizji w pracy zespołu tnącego, czyli zaczepiania nożyków zamocowanych na sąsiednich bębnach lewym i prawym. Problemy te rozwiązuje kosiarka według wynalazku.
Kosiarka rotacyjna zaopatrzona w ramę z wysięgnikiem, na której osadzone są bębny z talerzami zaopatrzonymi w noże przegubowe, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wysięgnik połączony jest przegubowo z wygiętą ramą główną z wałami, na których ułożyskowane są bębny, bęben lewy i bęben prawy. Bęben prawy osadzony jest na końcu wygiętej ramy głównej. Koło pasowe otrzymujące napęd z wału przekaźnikowego mocy ciągnika, połączone jest paskami klinowymi z kołem pasowym zamocowanym na wale wejściowym przekładni zębatej, a koło wyjściowe przekładni zębatej połączone jest paskiem klinowym dwustronnego działania z kołem pasowym klinowym osadzonym na bębnie lewym, oraz z kołem pasowym osadzonym na bębnie prawym, a także z kołem pasowym napinającym. Noże osadzone na talerzach bębna lewego i bębna prawego w czasie ruchu roboczego kosiarki znajdują się stycznie w bliskiej odległości, zapewniając bezkolizyjny ruch noży osadzonych na talerzach.
Zastosowanie przekładni pasowej z pasem klinowym dwustronnym pozwala na zmniejszenie do jednej liczby przekładni kątowych w kosiarce z górnym napędem. Układ taki pozwala na zmniejszenie masy całej kosiarki oraz uproszczenie konstrukcji. Mniejsza masa maszyny pozwala na zawieszanie jej na ciągnikach niższej klasy i o mniejszej masie własnej, niż kosiarek o tej samej szerokości, ale z klasycznym napędem przekładniami zębatymi. Obniżenie masy całego zestawu ciągnik + kosiarka
PL 235 851 B1 jest szczególnie istotne ze względu na negatywne oddziaływanie kół ciągnika na podłoże. Zniszczenie struktury gleby kołami ciągnika poprzez nadmierne ugniecenie, w przypadku łąk, jest trudne do odtworzenia, gdyż są to uprawy wieloletnie.
Zastosowanie do napędu kosiarki rotacyjnej z górnym napędem pasa klinowego dwustronnego pozwoliło także na wyeliminowanie problemu skręcenia pasa klinowego, który występuje w przypadku stosowania pasa zwykłego. Ponadto, w celu wyeliminowania możliwości poślizgu w zespole napędowym i zapewnienia bezkolizyjnego ruchu nożyków przewidziano rozwiązanie, w którym bęben prawy jest osadzony na końcu wygiętej do przodu ramy głównej, tak że tory ruchu noży są styczne i zapewniają bezkolizyjny ich ruch obrotowy podczas pracy. Jednocześnie zostały zachowane wymagania dotyczące jakości koszenia, odnośnie ścięcia wszystkich roślin na całej szerokości roboczej kosiarki, bez pozostawiania tzw. „omijaków” oraz pozostawiania jednakowej wysokości ścierniska po skoszeniu roślin.
Kosiarka rotacyjna według wynalazku jest bliżej przedstawiona w przykładzie wykonania na rysunku na którym fig. 1 przedstawia kosiarkę w widoku od tyłu, fig. 2 przedstawia kosiarkę w widoku z góry, natomiast fig. 3 przedstawia schematycznie układ napędowy kosiarki.
Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym dwustronnym ma ramę 1, na której zamocowany jest wysięgnik 2, z którym przegubowo jest połączona rama główna 3. Do ramy głównej 3 zamocowane są w łożyskach bębny, bęben lewy 5 i bęben prawy 4. U dołu bębna lewego 5 i bębna prawego 4 zamocowane są talerze górne 6, na których przegubowo zamocowane są noże 7. Pod talerzami górnymi 6 zamocowane są talerze ślizgowe 8. Wał przekaźnikowy mocy ciągnika 9 przekazuje napęd na koło pasowe 10, które połączone jest paskami klinowymi 11 z kołem pasowym 12 osadzonym na wale wejściowym przekładni zębatej 13. Koło wyjściowe 14, przekładni zębatej 13 jest połączone paskiem klinowym dwustronnego działania 15 z kołem pasowym 16 osadzonym na bębnie prawym 4 i z kołem pasowym 17 osadzonym na bębnie lewym 5, a także z kołem napinającym 18. Bęben lewy 5 i bęben prawy 4, osadzone są na ramie głównej 3, przy czym bęben prawy 4 osadzony jest na końcu wygiętej ramy głównej 3, a noże 7 osadzone są na talerzach górnych 6. Odległość pomiędzy bębnem lewym 5 i bębnem prawym 4 jest minimalna zapewniająca bezkolizyjny ruch obrotowy noży 7 osadzonych na talerzach górnych 6. Kosiarka rotacyjna jest zawieszana na ciągniku na ramie 1. Napęd od ciągnika przejmuje wał przekaźnikowy mocy ciągnika 9 na koło pasowe 10, które przekazuje napęd paskami klinowymi 11 na koło pasowe 12 zamocowane na wale wejściowym przekładni zębatej 13. Koło pasowe 14 zamocowane na wale wyjściowym przekładni zębatej 13 przekazuje napęd paskiem klinowym dwustronnego działania 15 na koło pasowe 17 osadzone na bębnie lewym 4, oraz na koło pasowe 16 osadzone na bębnie prawym 5, a także na koło napinające 18. Ścinanie traw kosiarką rotacyjną następuje w wyniku obracania się z dużą prędkością talerzy górnych 6 z nożami ścinającymi 7. Końce noży 7 w czasie ruchu obrotowego zakreślają okręgi w minimalnej odległości względem siebie zapewniając ścinanie roślin na całej szerokości roboczej i pozostawiają ściernisko w jednakowej wysokości.

Claims (2)

1. Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym zaopatrzona w ramę z wysięgnikiem, na której osadzona jest przekładnia zębata oraz bębny z talerzami zaopatrzone w noże, znamienna tym, że wysięgnik (2) połączony jest przegubowo z wygiętą ramą główną (3) z wałami, na których ułożyskowane są dwa bębny z talerzami górnymi (6) z osadzonymi nożami (7), bęben lewy (5) i bęben prawy (4), przy czym bęben prawy (4) osadzony jest na końcu wygiętej ramy głównej (3), a koło pasowe (10) które otrzymuje napęd z wałka przekaźnikowego mocy ciągnika (9) połączone jest paskami klinowymi (11) z kołem pasowym (12) zamocowanym na wale wejściowym przekładni zębatej (13), a koło pasowe (14) wału wyjściowego przekładni zębatej (13) połączone jest paskiem klinowym dwustronnego działania (15) z kołem pasowym (17) osadzonym na bębnie lewym (5), oraz z kołem pasowym (16) osadzonym na bębnie prawym (4), a także z kołem napinającym (18).
2. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że bęben lewy (5) i bęben prawy (4) położone są w bliskiej odległości zapewniającej bezkolizyjny ruch noży (7) osadzonych przegubowo na talerzach górnych (6) w czasie ruchu.
PL423334A 2017-10-31 2017-10-31 Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym PL235851B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423334A PL235851B1 (pl) 2017-10-31 2017-10-31 Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423334A PL235851B1 (pl) 2017-10-31 2017-10-31 Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423334A1 PL423334A1 (pl) 2019-05-06
PL235851B1 true PL235851B1 (pl) 2020-11-02

Family

ID=66341862

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423334A PL235851B1 (pl) 2017-10-31 2017-10-31 Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235851B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL242180B1 (pl) * 2020-11-16 2023-01-23 Skonieczna Agata Exparto Agata I Ireneusz Skonieczni Spolka Cywilna Zespół napędowo-tnący kosiarki rotacyjnej bębnowej
PL441897A1 (pl) * 2022-08-01 2024-02-05 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kosiarka rotacyjna górnonapędowa z segmentową ramą główną

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL8601805A (nl) * 1986-07-10 1988-02-01 Lely Nv C Van Der Maaimachine.
DE4008321A1 (de) * 1989-06-02 1990-12-06 Poettinger Alois Landmasch Maehmaschine
PL231830B1 (pl) * 2017-03-13 2019-04-30 Lisicki Janusz Fmr Lisicki Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL242180B1 (pl) * 2020-11-16 2023-01-23 Skonieczna Agata Exparto Agata I Ireneusz Skonieczni Spolka Cywilna Zespół napędowo-tnący kosiarki rotacyjnej bębnowej
PL441897A1 (pl) * 2022-08-01 2024-02-05 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kosiarka rotacyjna górnonapędowa z segmentową ramą główną

Also Published As

Publication number Publication date
PL423334A1 (pl) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3717981A (en) Mowing machines
CA2608789A1 (en) Mower conditioner having auger flights positioned over a cutter bat to effect clearing thereof
US3545184A (en) Mechanism for mowing or harvesting various crops
PL235851B1 (pl) Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym
CN109819748A (zh) 一种全自动油沙豆收获机
US3483685A (en) Disc mower
US2071844A (en) Windrow harvester
CN206433380U (zh) 一种甘薯藤蔓收获机
US3608287A (en) Combination cutter and conditioner for row forage
US3529412A (en) Crop chopper
CN202587860U (zh) 手扶式多功能玉米收割机
RU2450503C2 (ru) Косилка с устройством для кондиционирования трав
US2399774A (en) Harvester
US3780505A (en) Crop conditioner drive
US3423914A (en) Mobile beet cleaning apparatus
CN104303712A (zh) 一种马铃薯捡拾机
PL245125B1 (pl) Kosiarka rotacyjna dwubębnowa z górnym napędem pasami klinowymi
US2430665A (en) Beet harvester with topper
US1926538A (en) Harvesting machine
CN200950747Y (zh) 一种与小麦联合收割机配套的玉米收获、秸杆粉碎耙地装置
CN110692343A (zh) 一种改进型花生收获机
RU208477U1 (ru) Косилка роторная навесная
RU2626758C1 (ru) Корнеклубнеуборочный комбайн
PL242180B1 (pl) Zespół napędowo-tnący kosiarki rotacyjnej bębnowej
CN2043821U (zh) 新型玉米收获机