PL231830B1 - Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego - Google Patents

Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego

Info

Publication number
PL231830B1
PL231830B1 PL420833A PL42083317A PL231830B1 PL 231830 B1 PL231830 B1 PL 231830B1 PL 420833 A PL420833 A PL 420833A PL 42083317 A PL42083317 A PL 42083317A PL 231830 B1 PL231830 B1 PL 231830B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pulley
axis
oscillating
belt
rotary mower
Prior art date
Application number
PL420833A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420833A1 (pl
Inventor
Janusz Lisicki
Tomasz Sylwester Nowakowski
Original Assignee
Lisicki Janusz Fmr Lisicki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lisicki Janusz Fmr Lisicki filed Critical Lisicki Janusz Fmr Lisicki
Priority to PL420833A priority Critical patent/PL231830B1/pl
Publication of PL420833A1 publication Critical patent/PL420833A1/pl
Publication of PL231830B1 publication Critical patent/PL231830B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvester Elements (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy kosiarki rotacyjnej, zawieszanej w szczególności do ciągnika rolniczego, obejmującej belkę nośną (1), jednym końcem mocowaną do ciągnika oraz belkę wahliwą (2), połączoną do belki nośnej (1), na jej drugim końcu, poprzez oś wahliwą (3) usytuowaną w środku długości belki wahliwej (2), przy czym w belce wahliwej (2), przy jej przeciwległych końcach, zamocowane są oś pierwsza obrotowego talerza pierwszego (5 a) z ostrzami tnącymi pierwszymi (6a) i z kołem pasowym pierwszym (7a) oraz oś druga obrotowego talerza drugiego (5b) z ostrzami tnącymi drugimi (6b) i kołem pasowym drugim (7b) przekładni pasowej, zaś na napędzanej osi wahliwej (3) osadzone jest koło pasowe trzecie (8) przekładni pasowej. Kosiarka charakteryzuje się tym, że oś wahliwą (3) belki wahliwej (2) jest do niej prostopadła i jest usytuowana poziomo, koło pasowe trzecie (8) osadzone jest na pierwszym końcu osi wahliwej (3), natomiast przekładnia pasowa obejmuje ponadto napinacz (9) pasa klinowego pierwszego (10a), wyposażony w koło kątowe (11), leżące w płaszczyźnie odchylonej w stosunku do płaszczyzny koła pasowego trzeciego (8), zaś koło pasowe trzecie (8) osi wahliwej (3), koło pasowe drugie (7b), koło kątowe (11) i koło pasowe pierwsze (7a) połączone są pasem klinowym pierwszym (10a).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego, przeznaczona do koszenia roślin niskołodygowych, np. trawy, koniczyny, na trwałych użytkach zielonych oraz w uprawie polowej.
Ze stanu techniki znane są kosiarki rotacyjne, w których stosowany jest napęd pasowy. Zazwyczaj zrealizowany jest on za pomocą dwóch pasów klinowych, z których jeden przenosi napęd z koła pasowego wału odbioru mocy na koło pasowe mechanizmu zespołu tnącego z obrotowymi tarczami posiadającymi ostrza tnące, zaś sam zespół tnący ma oddzielny pas klinowy. W kosiarkach tych często belka robocza z zespołem tnącym, obejmującym dwa talerze z ostrzami tnącymi, mocowana jest jednym z końców obrotowo lub wahliwie na belce nośnej.
Z dokumentu US 9445544 B2 znane jest urządzenie do koszenia trawy dookoła przeszkody. W urządzeniu tym belka robocza z dwoma talerzami obrotowymi z ostrzami tnącymi jest połączona obrotowo na swym środku do belki nośnej, w celu dostosowywania się do przeszkód terenowych. Obracanie belki ma miejsce w płaszczyźnie poziomej, przy czym jeden z talerzy obrotowych jest zasadniczo w pozycji prowadzącej w stosunku do drugiego. Zespół tnący w tym rozwiązaniu zaopatrzony jest w dwa pasy klinowe, każdy z nich przenosi napęd z koła pasowego centralnego, którego oś obrotu stanowi jednocześnie oś obrotu belki, na jedno koło pasowe talerza obrotowego z ostrzami.
Jest wiele wariantów prowadzenia pasa klinowego pomiędzy kołami pasowymi w kosiarkach z napędem pasowym.
Dokument US 7856799 B1 ujawnia zespół napędu kosiarki w pojeździe-kosiarce. Zespół napędu obejmuje napęd główny i koło pasowe napędowe, co najmniej jedno koło pasowe zespołu kosiarki do napędzania co najmniej jednego ostrza tnącego i ciągłego sprzęgania koła pasowego napędowego z co najmniej jednym kołem pasowym zespołu kosiarki. Koło pasowe napędowe jest zorientowane tak, że jego oś obrotu jest zasadniczo poprzeczna. Koła pasowe prowadzące sprzęgają stronę napinającą oraz stronę luzującą ciągłego pasa pomiędzy kołem pasowym napędowym a co najmniej jednym kołem pasowym zespołu kosiarki. Koła pasowe prowadzące są usytuowane tak, że ciągły pas skręca się pod kątem ostrym zasadniczo mniejszym niż 60° pomiędzy kołem pasowym napędowym a kołami pasowymi prowadzącymi.
W dokumencie US 5816034 A opisano system napędowy z pojedynczym pasem dla urządzenia do pielęgnacji gruntu, z zastosowaniem dwóch jednostek napędowych przekaźnikowych w celu zapewnienia kierunkowego napędu kołom. Zastosowanie pojedynczego pasa umożliwia zamocowanie w pojeździe dwóch identycznych jednostek napędowych, z powodu asymetrycznej budowy.
Z kolei dokument DE 102014108026 A1 ujawnia zespół napędowy dla samodzielnej żniwiarki, gdzie zespół obejmuje silnik, skrzynkę przekładni napędzaną przez silnik, która zawiera pierwsze koło pasowe napędzane, które usytuowane jest na wale napędowym do napędzania co najmniej jednego koła pasowego napędowego mechanizmu roboczego za pomocą pierwszego pasa, oraz co najmniej jedną pompę hydrauliczną do napędzania kolejnego mechanizmu roboczego. Drugie wyjściowe koło pasowe jest przypisane do skrzynki przekładni i napędza co najmniej jedną pompę hydrauliczną za pomocą drugiego pasa.
Wadą kosiarek znanych ze stanu techniki jest ich wysoka masa, co powoduje konieczność zastosowania ciągnika rolniczego o dużej masie i dużej mocy a ponadto wymaga dociążenia przodu ciągnika w celu zachowania stabilności pracy. W związku z dużą masą tych kosiarek, obsługa kosiarki (montaż na ciągniku, demontaż, rozkładanie, magazynowanie) jest uciążliwa.
Ponadto, w kosiarkach, w których stosuje się pionową oś obrotu belki roboczej z talerzami obrotowymi (jak w powyżej cytowanym dokumencie US 9445544 B2), jest mało efektywne w zakresie kopiowania nierówności terenu (wybrzuszenia, muldy, zagłębienia terenu). Z kolei w kosiarkach, w których belka robocza zamocowana jest swym końcem na belce nośnej, mają miejsce bardzo wysokie obciążenia w miejscu połączenia belek, gdyż talerze stawiają opór nierównomiernie. Takie rozwiązania wymagają zastosowania obudowy osi o dużej sztywności oraz masie.
Celem niniejszego rozwiązania jest zapewnienie zatem rozwiązania lekkiego i łatwego w obsłudze, mniej awaryjnego a ponadto zapewniającego dokładniejsze koszenie poprzez lepsze przystosowywanie się do nierówności terenu.
Według wynalazku, kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego, obejmująca belkę nośną, jednym końcem mocowaną do ciągnika oraz belkę wahliwą, połączoną do belki nośnej, na jej drugim końcu, poprzez oś wahliwą usytuowaną w środku długości belki wahliwej, przy
PL 231 830 B1 czym w belce wahliwej, przy jej przeciwległych końcach, zamocowane są oś pierwsza obrotowego talerza pierwszego z ostrzami tnącymi pierwszymi i z kołem pasowym pierwszym oraz oś druga obrotowego talerza drugiego z ostrzami tnącymi drugimi i kołem pasowym drugim przekładni pasowej, zaś na napędzanej osi wahliwej osadzone jest koło pasowe trzecie przekładni pasowej, charakteryzuje się tym, że oś wahliwa belki wahliwej jest do niej prostopadła i jest usytuowana poziomo, koło pasowe trzecie osadzone jest na pierwszym końcu osi wahliwej natomiast przekładnia pasowa obejmuje ponadto napinacz pasa klinowego pierwszego wyposażony w koło kątowe, leżące w płaszczyźnie odchylonej w stosunku do płaszczyzny koła pasowego trzeciego, zaś koło pasowe trzecie osi wahliwej, koło pasowe drugie, koło kątowe i koło pasowe pierwsze połączone są pasem klinowym pierwszym.
Korzystnie, belka nośna zawieszona jest na trzypunktowym układzie zawieszenia.
Korzystniej, belka nośna zaopatrzona jest w bezpiecznik, łączący ją z trzypunktowym układem zawieszenia.
Korzystnie, oś wahliwa napędzana jest pasem klinowym drugim z wału odbioru mocy poprzez koło pasowe czwarte osadzone na drugim końcu osi wahliwej oraz koło pasowe piąte wału odbioru mocy.
Także korzystnie, oś pierwsza talerza pierwszego i jej łożyskowanie znajdują się w bębnie ochronnym pierwszym a oś druga talerza drugiego i jej łożyskowanie znajdują się w bębnie ochronnym drugim.
Korzystniej, koło pasowe pierwsze osadzone jest na bębnie ochronnym pierwszym a koło pasowe drugie osadzone jest na bębnie ochronnym drugim.
Również korzystnie, napinacz pasa klinowego pierwszego wyposażony w koło kątowe, usytuowany jest na drugim końcu belki wahliwej, dalszym w stosunku do miejsca mocowania belki nośnej do ciągnika.
Korzystnie jest też, gdy koło kątowe napinacza leży w płaszczyźnie odchylonej od płaszczyzny koła pasowego trzeciego pod kątem 45°.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny kosiarki według wynalazku, fig. 2 przedstawia schematyczny widok perspektywiczny odsłoniętego mechanizmu napędowego talerzy w kosiarce, fig. 3 przedstawia widok od góry kosiarki według wynalazku, zaś fig. 4 przedstawia widok z boku kosiarki według wynalazku.
Na fig. 1 widać, iż kosiarka rotacyjna według wynalazku obejmuje belkę nośną 1, jednym końcem zamocowaną do ciągnika oraz belkę wahliwą 2, połączoną do belki nośnej 1, na jej drugim końcu, poprzez oś wahliwą 3 usytuowaną w środku długości belki wahliwej 2. W belce wahliwej 2, przy jej przeciwległych końcach, zamocowane są oś pierwsza 4a obrotowego talerza pierwszego 5a z ostrzami tnącymi pierwszymi 6a i z kołem pasowym pierwszym 7a oraz oś druga 4b obrotowego talerza drugiego 5b z ostrzami tnącymi drugimi 6b i kołem pasowym drugim 7b przekładni pasowej. Na napędzanej osi wahliwej 3 osadzone jest koło pasowe trzecie 8 przekładni pasowej. Oś wahliwa 3 belki wahliwej 2 jest do niej prostopadła i jest usytuowana poziomo. Koło pasowe trzecie 8 osadzone jest na pierwszym końcu osi wahliwej 3, co widać wyraźniej na fig. 2 i fig. 3. Przekładnia pasowa obejmuje napinacz 9 pasa klinowego pierwszego 10a wyposażony w koło kątowe 11, leżące w płaszczyźnie odchylonej w stosunku do płaszczyzny koła pasowego trzeciego 8. Na fig. 2 widać, że koło pasowe trzecie 8 osi wahliwej 3, koło pasowe drugie 7b, koło kątowe 11 i koło pasowe pierwsze 7a połączone są pasem klinowym pierwszym 10a.
Umiejscowienie osi wahliwej 3 w centrum belki wahliwej 2 powoduje, iż nierówności terenu kopiowane są bardziej efektywnie niż w przypadku kosiarek znanych ze stanu techniki a ponadto oś wahliwa 3 poddana jest podczas koszenia mniejszym obciążeniom poprzez bardziej korzystny rozkład sił oporu, którym poddawane są talerze z ostrzami tnącymi.
Z kolei zastosowanie jednego pasa klinowego 10a łączącego ze sobą wszystkie koła pasowe przekładni pasowej mechanizmu kosiarki jest rozwiązaniem prostym i mniej awaryjnym w porównaniu do rozwiązań, w których zastosowano więcej pasów klinowych. Rozwiązanie takie jest także lżejsze. Przekładnia pasowa jest dodatkowo dobrym amortyzatorem niwelującym szarpnięcia wywołane startem wału odbioru mocy 14 ciągnika lub przeszkodami znajdującymi się na koszonym terenie.
W przykładzie wykonania widocznym na fig. 1, fig. 3 i fig. 4 belka nośna 1 kosiarki według wynalazku zawieszona jest na trzypunktowym układzie zawieszenia 12, przy czym belka nośna 1 zaopatrzona jest w bezpiecznik 13 (widoczny na fig. 1 i fig. 3), łączący ją z trzypunktowym układem zawiesze4
PL 231 830 B1 nia 12. W tym przykładzie wykonania oś wahliwa 3 napędzana jest pasem klinowym drugim 10b (widocznym na fig. 2) z wału odbioru mocy 14 poprzez koło pasowe czwarte 15 (widoczne na fig. 2 i fig. 3) osadzone na drugim końcu osi wahliwej 3 oraz koło pasowe piąte 16 (widoczne na fig. 3 i fig. 4) wału odbioru mocy 14.
Na fig. 1 widać również, iż w jednym z przykładów wykonania oś pierwsza 4a talerza pierwszego 5a i jej łożyskowanie znajdują się w bębnie ochronnym pierwszym 17a a oś druga 4b talerza drugiego 5b i jej łożyskowanie znajdują się w bębnie ochronnym drugim 17b. W korzystnym przykładzie wykonania, koło pasowe pierwsze 7a osadzone jest na bębnie ochronnym pierwszym 17a a koło pasowe drugie 7b osadzone jest na bębnie ochronnym drugim 17b.
W pewnym przykładzie wykonania napinacz 9 pasa klinowego pierwszego 10a, wyposażony w koło kątowe 11, usytuowany jest na drugim końcu belki wahliwej 2, dalszym w stosunku do miejsca mocowania belki nośnej 1 do ciągnika, co najlepiej widać na fig. 1 i fig. 3. Koło kątowe 11 napinacza 9 leży w płaszczyźnie odchylonej od płaszczyzny koła pasowego trzeciego 8 pod kątem 45°.
Oczywiście wynalazek nie ogranicza się tylko do pokazanych przykładów realizacji i możliwe są różne jego modyfikacje w ramach zastrzeżeń patentowych bez odejścia od istoty wynalazku.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego, obejmująca belkę nośną (1), jednym końcem mocowaną do ciągnika oraz belkę wahliwą (2), połączoną do belki nośnej (1), na jej drugim końcu, poprzez oś wahliwą (3) usytuowaną w środku długości belki wahliwej (2), przy czym w belce wahliwej (2), przy jej przeciwległych końcach, zamocowane są oś pierwsza (4a) obrotowego talerza pierwszego (5a) z ostrzami tnącymi pierwszymi (6a) i z kołem pasowym pierwszym (7a) oraz oś druga (4b) obrotowego talerza drugiego (5b) z ostrzami tnącymi drugimi (6b) i kołem pasowym drugim (7b) przekładni pasowej, zaś na napędzanej osi wahliwej (3) osadzone jest koło pasowe trzecie (8) przekładni pasowej, znamienna tym, że oś wahliwa (3) belki wahliwej (2) jest do niej prostopadła i jest usytuowana poziomo, koło pasowe trzecie (8) osadzone jest na pierwszym końcu osi wahliwej (3) natomiast przekładnia pasowa obejmuje ponadto napinacz (9) pasa klinowego pierwszego (10a) wyposażony w koło kątowe (11), leżące w płaszczyźnie odchylonej w stosunku do płaszczyzny koła pasowego trzeciego (8), zaś koło pasowe trzecie (8) osi wahliwej (3), koło pasowe drugie (7b), koło kątowe (11) i koło pasowe pierwsze (7a) połączone są pasem klinowym pierwszym (10a).
2. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że belka nośna (1) zawieszona jest na trzypunktowym układzie zawieszenia (12).
3. Kosiarka rotacyjna według zastrz. 2, znamienna tym, że belka nośna (1) zaopatrzona jest w bezpiecznik (13), łączący ją z trzypunktowym układem zawieszenia (12).
4. Kosiarka rotacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że oś wahliwa (3) napędzana jest pasem klinowym drugim (10b) z wału odbioru mocy (14) poprzez koło pasowe czwarte (15) osadzone na drugim końcu osi wahliwej (3) oraz koło pasowe piąte (16) wału odbioru mocy (14).
5. Kosiarka rotacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że oś pierwsza (4a) talerza pierwszego (5a) i jej łożyskowanie znajdują się w bębnie ochronnym pierwszym (17a) a oś druga (4b) talerza drugiego (5b) i jej łożyskowanie znajdują się w bębnie ochronnym drugim (17b).
6. Kosiarka rotacyjna według zastrz. 4, znamienna tym, że koło pasowe pierwsze (7a) osadzone jest na bębnie ochronnym pierwszym (17a) a koło pasowe drugie (7b) osadzone jest na bębnie ochronnym drugim (17b).
7. Kosiarka rotacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że napinacz (9) pasa klinowego pierwszego (10a), wyposażony w koło kątowe (11), usytuowany jest na drugim końcu belki wahliwej (2), dalszym w stosunku do miejsca mocowania belki nośnej (1) do ciągnika.
8. Kosiarka rotacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło kątowe (11) napinacza (9) leży w płaszczyźnie odchylonej od płaszczyzny koła pasowego trzeciego (8) pod kątem 45°.
PL420833A 2017-03-13 2017-03-13 Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego PL231830B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420833A PL231830B1 (pl) 2017-03-13 2017-03-13 Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420833A PL231830B1 (pl) 2017-03-13 2017-03-13 Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420833A1 PL420833A1 (pl) 2018-09-24
PL231830B1 true PL231830B1 (pl) 2019-04-30

Family

ID=63578729

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420833A PL231830B1 (pl) 2017-03-13 2017-03-13 Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231830B1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL242180B1 (pl) * 2020-11-16 2023-01-23 Skonieczna Agata Exparto Agata I Ireneusz Skonieczni Spolka Cywilna Zespół napędowo-tnący kosiarki rotacyjnej bębnowej
PL440520A1 (pl) * 2022-03-02 2023-09-04 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Zespół tnący kosiarek rotacyjnych górnonapędowych z biernymi osłonami zespołów mocująco-napędowych
PL441897A1 (pl) * 2022-08-01 2024-02-05 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kosiarka rotacyjna górnonapędowa z segmentową ramą główną

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL235851B1 (pl) * 2017-10-31 2020-11-02 Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie Kosiarka rotacyjna z górnym napędem pasem klinowym

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL242180B1 (pl) * 2020-11-16 2023-01-23 Skonieczna Agata Exparto Agata I Ireneusz Skonieczni Spolka Cywilna Zespół napędowo-tnący kosiarki rotacyjnej bębnowej
PL440520A1 (pl) * 2022-03-02 2023-09-04 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Zespół tnący kosiarek rotacyjnych górnonapędowych z biernymi osłonami zespołów mocująco-napędowych
PL441897A1 (pl) * 2022-08-01 2024-02-05 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kosiarka rotacyjna górnonapędowa z segmentową ramą główną

Also Published As

Publication number Publication date
PL420833A1 (pl) 2018-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL231830B1 (pl) Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego
CA2384260C (en) Cutting angle adjustment for mowing heads
US3389540A (en) Device for the lateral suspension of a mowing bar or the like from a tractor
US2539934A (en) Mowing machine
US10980174B2 (en) Agricultural mowing device
US5809765A (en) Counterrotation mulching mower and blade assembly
US5669213A (en) Counterrotation mulching mower
US4218865A (en) Agricultural machines
US3545184A (en) Mechanism for mowing or harvesting various crops
EP1616474B1 (en) A towed mower comprising a running frame and two mowing aggregates
US3501901A (en) Mowing machines
US7287364B2 (en) Fence Mower
US4283905A (en) Mowing machine
PL239590B1 (pl) Kosiarka bębnowa
US3208207A (en) Rotary mower
ES2768200T3 (es) Dispositivo de acolchado con martillo y segadora de hoz
BR102017019525A2 (pt) Rolo e conjunto de rolos para uma máquina de colher, máquina de colher e plataforma de colheita
US4074510A (en) Machine for cutting hedges, grass and other arboreal growth
US3529412A (en) Crop chopper
PL70822Y1 (pl) Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego
US6668528B2 (en) Mower arrangement having multiple mowing units and drive system therefor
US4250696A (en) Brush and mesquite cutter
JP6918336B2 (ja) 草刈り機
GB1591169A (en) Vegetation cutting machine
JP7144847B2 (ja) 農作業機