PL235191B1 - Sposób odwęglania stali - Google Patents

Sposób odwęglania stali Download PDF

Info

Publication number
PL235191B1
PL235191B1 PL422666A PL42266617A PL235191B1 PL 235191 B1 PL235191 B1 PL 235191B1 PL 422666 A PL422666 A PL 422666A PL 42266617 A PL42266617 A PL 42266617A PL 235191 B1 PL235191 B1 PL 235191B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
oxygen
inert gas
flow rate
maximum value
lance
Prior art date
Application number
PL422666A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422666A1 (pl
Inventor
Bogdan Zdonek
Andrzej Rzetelski
Ireneusz Szypuła
Leszek Blacha
Jerzy Łabaj
Jacek Pieprzyca
Tomasz Merder
Jarosław Moycho
Lech Bielański
Original Assignee
Inst Metalurgii Zelaza Im Stanislawa Staszica
Politechnika Slaska W Gliwicach
Slaskie Towarzystwo Handlowe Kupiec Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Metalurgii Zelaza Im Stanislawa Staszica, Politechnika Slaska W Gliwicach, Slaskie Towarzystwo Handlowe Kupiec Spolka Akcyjna filed Critical Inst Metalurgii Zelaza Im Stanislawa Staszica
Priority to PL422666A priority Critical patent/PL235191B1/pl
Publication of PL422666A1 publication Critical patent/PL422666A1/pl
Publication of PL235191B1 publication Critical patent/PL235191B1/pl

Links

Landscapes

  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)

Abstract

Sposób odwęglania ciekłej stali mający zastosowanie w metalurgii żelaza do zmniejszenia zawartości węgla w ciekłej stali, w szczególności po spuście z pieca indukcyjnego prowadzi się w kadzi przy ciśnieniu atmosferycznym, przy czym tlen gazowy miesza z gazem obojętnym wprowadzając mieszaninę gazową z góry do kąpieli metalowej za pomocą zanurzanej lancy, gdzie w pierwszym etapie procesu natężenie przepływu tlenu wynosi 80 - 100% wartości maksymalnej dla tlenu, a natężenie przepływu gazu obojętnego stanowi od 40 - 50% przepływu maksymalnego dla gazu obojętnego, w drugim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 60% wartości maksymalnej dla tlenu i zwiększa natężenie przepływu gazu obojętnego do 50 - 75% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w trzecim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 40% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym zwiększeniu natężenia przepływu gazu obojętnego do wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w czwartym etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 20% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym utrzymaniu natężenia przepływu gazu obojętnego przy wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w końcowym piątym etapie rurą środkową lancy wdmuchuje się tlen przy natężeniu przepływu stanowiącym 10% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym wdmuchiwaniu gazu obojętnego rurą zewnętrzną lancy przy natężeniu przepływu 50 - 100% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób odwęglania ciekłej stali, mający zastosowanie w metalurgii żelaza do zmniejszenia zawartości węgla w ciekłej stali, w szczególności po spuście z pieca indukcyjnego.
Obecnie ciekłej stali nie odwęgla się w kadzi w warunkach ciśnienia atmosferycznego ze względów termodynamicznych. Odwęglanie stali w kadzi za pomocą tlenu wdmuchiwanego lancą odbywa się w warunkach obniżonego ciśnienia w procesie próżniowym VOD.
Znane są procesy odwęglania stali polegające na wdmuchiwaniu tlenu lancą zanurzaną do kąpieli metalowej w kadzi, służące do usuwania glinu, krzemu z ciekłego metalu. Znane są również procesy odwęglania ciekłej kąpieli wysokochromowej w konwertorze AOD za pomocą zanurzonych współśrodkowych dysz argonowo-tlenowych, lub w kadzi umieszczonej w komorze próżniowej w procesie VOD za pomocą tlenu wdmuchiwanego lancą od góry i argonu wdmuchiwanego przez gazo-przepuszczalny korek w dnie kadzi.
W obecnym stanie techniki odwęglanie ciekłych stopów żelaza przy ciśnieniu atmosferycznym prowadzi się w konwertorze LD (BOF), konwertorze AOD i w innych procesach konwertorowych, oraz w piecu łukowym. Nie prowadzi się natomiast odwęglania w piecu indukcyjnym ze względów bezpieczeństwa, wobec niewielkiej grubości ścian ogniotrwałego wyłożenia tygla pieca. Jednakże w związku ze zmniejszaniem emisji CO2 do otoczenia i instalowaniem sprawniejszych elektrycznie pieców indukcyjnych w układach o niskiej wydajności produkcji (poniżej 100 000 Mg stali/rok), bardzo ważna staje się konieczność odwęglania stali w kadzi w warunkach ciśnienia atmosferycznego.
Celem wynalazku jest zmniejszenie zawartości węgla w ciekłej stali po spuście z pieca do kadzi o małej pojemności, do bardzo niskich zawartości węgla w gotowej stali, w warunkach ciśnienia atmosferycznego.
Sposób odwęglania stali, w którym do usuwania węgla z ciekłego metalu stosuje się tlen gazowy i gaz obojętny, charakteryzuje się tym, że prowadzi się go w kadzi przy ciśnieniu atmosferycznym, przy czym tlen gazowy miesza się z gazem obojętnym wprowadzając mieszaninę gazową od góry do kąpieli metalowej za pomocą zanurzanej lancy, gdzie w pierwszym etapie procesu natężenie przepływu tlenu wynosi 80-100% wartości maksymalnej dla tlenu a natężenie przepływu gazu obojętnego stanowi od 40-50% przepływu maksymalnego dla gazu obojętnego, w drugim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 60% wartości maksymalnej dla tlenu i zwiększa natężenie przepływu gazu obojętnego do 50-75% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w trzecim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 40% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym zwiększeniu natężenia przepływu gazu obojętnego do wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w czwartym etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 20% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym utrzymaniu wartości maksymalnej natężenia przepływu gazu obojętnego, a w końcowym piątym etapie rurą środkową lancy wdmuchuje się tlen przy natężeniu przepływu stanowiącym 10% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym wdmuchiwaniu gazu obojętnego rurą zewnętrzną lancy przy natężeniu przepływu 50-100% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego.
Korzystnie, przez obie rury lancy wdmuchuje się gaz obojętny przy natężeniu przepływu 50-100% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego.
Korzystnie jest, gdy jako gaz obojętny stosuje się azot lub argon.
Równie korzystnie jest, gdy indywidualne natężenie przepływu gazu obojętnego wynosi od 6 do 20 Nm3/Mg · h, tlenu do 100 Nm3/Mg · h, przy nadciśnieniu dopływu gazu od 0,3 do 1,0 MPa.
Do zmniejszenia ciśnienia cząstkowego tlenku węgla z reakcji odwęglania kąpieli metalowej tlenem gazowym stosuje się zmianę objętości argonu lub azotu w trakcie procesu, w zależności od inte nsywności przebiegu reakcji odwęglania. Tlen wdmuchiwany do kąpieli powoduje utlenianie węgla rozpuszczonego w kąpieli metalowej, natomiast argon lub azot wpływają na zmniejszenie ciśnienia cząstkowego tlenku węgla.
Mieszanina gazowa wdmuchiwana jest od góry do ciekłego metalu w kadzi za pomocą zanurzanej lancy, mającej postać dwóch współśrodkowych rur - rury środkowej dla tlenu oraz rury zewnętrznej dla argonu lub azotu, oraz posiadającej zewnętrzną ogniotrwałą osłonę końcówki lancy zabezpieczającą przed nadmiernym zużywaniem się.
Zaletą wynalazku jest możliwość zastosowania sposobu do kadzi o małych pojemnościach, gdzie ze względu na mały przekrój poprzeczny dna kadzi nie można w bezpieczny sposób zastosować innego
PL 235 191 B1 rozwiązania, np. w postaci gazo-przepuszczalnego korka charakteryzującego się dużym natężeniem przepływu gazu.
Kolejną zaletą wynalazku jest korzystny wpływ podawanej mieszaniny gazów, w postaci tlenu oraz azotu lub argonu, do kąpieli metalowej. Gazy te powodują samoczynny przebieg reakcji odwęgl ania oraz zmniejszenie temperatury ciekłego metalu w obszarze wypływu gazów z lancy, wpływając tym samym na wolniejsze zużycie lancy oraz stopniowy niewielki przyrost temperatury ciekłego metalu, co z kolei zmniejsza erozyjne działanie kąpieli metalowej na wyłożenie ogniotrwałe kadzi.
Sposób według wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
W pierwszym przykładzie wykonania procesu odwęglania stali, w kadzi o pojemności metalu 1 Mg, początkowo do wewnętrznej rury lancy wdmuchuje się tlen a do rury zewnętrznej argon z natężeniem przepływu każdego z nich 8,0 Nm3/h, przy ciśnieniu 0,5 MPa, następnie zanurza się lancę do ciekłego metalu na głębokość co najmniej 250 mm. W pierwszym etapie procesu ciśnienie zwiększa się do 0,9 MPa, natężenie przepływu tlenu zwiększa się do 80-100 Nm3/h, zaś argonu do 10 Nm3/h, i kontynuuje dmuchanie przez okres 3-5 minut. W drugim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 60 Nm3 /h, zwiększając zarazem natężenie przepływu argonu do 15 Nm3/h, i kontynuuje wdmuchiwanie przez okres 2-3 minut. W trzecim etapie natężenie przepływu tlenu zmniejsza się do 40 Nm3/h i zwiększa natężenie przepływu argonu do 20 Nm3/h. W czwartym etapie natężenie przepływu tlenu zmniejsza się do 20 Nm3/h i pozostawia natężenie przepływu argonu na poziomie 20 Nm3/h. Czas dmuchania wynosi 1-2 minuty. W ostatnim piątym etapie do rury środkowej wdmuchuje się również argon z natężeniem przepływu 8 Nm3/h, przy równoczesnym wdmuchiwaniu argonu rurą zewnętrzną z natężeniem przepływu 8 Nm3/h przez 1-3 minuty.
Zawartość węgla w kąpieli metalowej zmniejszono z 0,70% do 0,40%.
P r z y k ł a d 2
W drugim przykładzie wykonania procesu odwęglania stali, w kadzi o pojemności metalu 1 Mg, wdmuchiwanie tlenu i argonu rozpoczęto przy natężeniu przepływu każdego z nich 8 Nm3/h i ciśnieniu 0,5 MPa przez 1 minutę, następnie zanurzono lancę do kąpieli na głębokość 100 mm od dna kadzi (wg wskaźnika położenia kadzi). W pierwszym etapie procesu natężenie przepływu tlenu ustawiono na 90 Nm3/h a argonu na poziomie 10 Nm3/h, przy ciśnieniu 0,9 MPa i czasie dmuchania 5 minut. W drugim etapie procesu zmniejszono natężenie przepływu tlenu do 60 Nm3/h a argonu utrzymywano na poziomie 10 Nm3/h, przy czasie dmuchania wynoszącym 3 minuty oraz ciśnieniu około 0,9 MPa. W trzecim etapie procesu zmniejszono natężenia przepływu tlenu do 40 Nm 3/h, zaś argonu zwiększono do 20 Nm3/h, przy ciśnieniu 0,9 MPa oraz przy czasie dmuchania wynoszącym 2 minuty. W czwartym etapie procesu po 2 minutach dmuchania zmniejszono natężenie przepływu tlenu do 20 Nm3/h a przepływ argonu utrzymano na poziomie 20 Nm3/h, i po 2 minutach wdmuchiwania gazów przy ciśnieniu 0,9 MPa w piątym etapie zmniejszono natężenia przepływu tlenu do 10 Nm3/h utrzymując natężenie przepływu argonu na poziomie 20 Nm3/h. Po 1 minucie dmuchania lancę wyciągnięto z kadzi i zakończono proces wdmuchiwania gazów.
Zawartość węgla w kąpieli metalowej zmniejszono z 0,38% na początku procesu dmuchania do 0,03% po zakończeniu procesu

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odwęglania stali, w którym do usuwania węgla z ciekłego metalu stosuje się tlen gazowy i gaz obojętny, znamienny tym, że prowadzi się go w kadzi przy ciśnieniu atmosferycznym, przy czym tlen gazowy miesza się z gazem obojętnym wprowadzając mieszaninę gazową od góry do kąpieli metalowej za pomocą zanurzanej lancy, gdzie w pierwszym etapie procesu natężenie przepływu tlenu wynosi 80-100% wartości maksymalnej dla tlenu a natężenie przepływu gazu obojętnego stanowi od 40-50% przepływu maksymalnego dla gazu obojętnego, w drugim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 60% wartości maksymalnej dla tlenu i zwiększa natężenie przepływu gazu obojętnego do 50-75% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w trzecim etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 40% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym zwiększeniu natężenia przepływu gazu obojętnego do wartości maksymalnej dla gazu obojętnego, w czwartym etapie procesu zmniejsza się natężenie przepływu tlenu do 20% wartości maksymalnej dla
    PL 235 191 B1 tlenu przy równoczesnym utrzymaniu wartości maksymalnej natężenia przepływu gazu obojętnego, a w końcowym piątym etapie rurą środkową lancy wdmuchuje się tlen przy natężeniu przepływu stanowiącym 10% wartości maksymalnej dla tlenu przy równoczesnym wdmuchiwaniu gazu obojętnego rurą zewnętrzną lancy przy natężeniu przepływu 50-100% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego.
  2. 2. Sposób odwęglania według zastrz. 1, znamienny tym, że przez obie rury lancy wdmuchuje się gaz obojętny przy natężeniu przepływu 50-100% wartości maksymalnej dla gazu obojętnego.
  3. 3. Sposób odwęglania według zastrz. 1, znamienny tym, że jako gaz obojętny stosuje się azot lub argon.
  4. 4. Sposób odwęglania według zastrz. 1, znamienny tym, że indywidualne natężenie przepływu gazu obojętnego wynosi od 6 do 20 Nm3/Mg · h, tlenu do 100 Nm3/Mg · h, przy nadciśnieniu dopływu gazu od 0,3 do 1,0 MPa.
PL422666A 2017-08-28 2017-08-28 Sposób odwęglania stali PL235191B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422666A PL235191B1 (pl) 2017-08-28 2017-08-28 Sposób odwęglania stali

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422666A PL235191B1 (pl) 2017-08-28 2017-08-28 Sposób odwęglania stali

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422666A1 PL422666A1 (pl) 2019-03-11
PL235191B1 true PL235191B1 (pl) 2020-06-01

Family

ID=65629552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422666A PL235191B1 (pl) 2017-08-28 2017-08-28 Sposób odwęglania stali

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235191B1 (pl)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02209414A (ja) * 1989-02-07 1990-08-20 Nippon Steel Corp 大気圧下における極低炭素鋼の溶製方法
PL327160A1 (en) * 1997-07-02 1999-01-04 Schloemann Siemag Ag Method of and smelting tank for obtaining steel of high cr content and/or ferroalloys
KR20000038788A (ko) * 1998-12-09 2000-07-05 이구택 저탄소 스테인레스강의 탈탄법
CN202626234U (zh) * 2012-03-31 2012-12-26 河北钢铁集团有限公司 利用Ar/O2等离子冶炼低碳钢和超低碳钢的精炼装置
CN103014239A (zh) * 2012-12-27 2013-04-03 邢台钢铁有限责任公司 一种300系不锈钢中er308l钢种的生产方法
KR20140033767A (ko) * 2012-09-10 2014-03-19 주식회사 포스코 고순도 스테인리스강의 고속 탈탄 방법

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02209414A (ja) * 1989-02-07 1990-08-20 Nippon Steel Corp 大気圧下における極低炭素鋼の溶製方法
PL327160A1 (en) * 1997-07-02 1999-01-04 Schloemann Siemag Ag Method of and smelting tank for obtaining steel of high cr content and/or ferroalloys
KR20000038788A (ko) * 1998-12-09 2000-07-05 이구택 저탄소 스테인레스강의 탈탄법
CN202626234U (zh) * 2012-03-31 2012-12-26 河北钢铁集团有限公司 利用Ar/O2等离子冶炼低碳钢和超低碳钢的精炼装置
KR20140033767A (ko) * 2012-09-10 2014-03-19 주식회사 포스코 고순도 스테인리스강의 고속 탈탄 방법
CN103014239A (zh) * 2012-12-27 2013-04-03 邢台钢铁有限责任公司 一种300系不锈钢中er308l钢种的生产方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL422666A1 (pl) 2019-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6343844B2 (ja) 真空脱ガス設備における溶鋼の精錬方法
JP5904237B2 (ja) 高窒素鋼の溶製方法
CN101792845A (zh) 一种用单嘴精炼炉冶炼超低碳钢的方法
JPH0277518A (ja) 溶鋼の真空脱ガス・脱炭処理方法
CN109207672A (zh) 一种超低磷钢生产过程中的排渣方法以及超低磷钢的生产方法
JP6269550B2 (ja) 高マンガン鋼の溶製方法
US4405365A (en) Method for the fabrication of special steels in metallurgical vessels
JP2016065274A (ja) 低炭素高マンガン鋼の溶製方法
PL235191B1 (pl) Sposób odwęglania stali
CN108148945B (zh) 一种可提高rh精炼炉二次燃烧效率的喷吹工艺
RU2674186C1 (ru) Способ выплавки стали в конвертере
JP2006183103A (ja) 低炭素アルミキルド鋼の溶製方法
US2502284A (en) Decarburization of steel
JPS63143216A (ja) 極低炭素・低窒素鋼の溶製方法
US4022612A (en) Production of alloys of iron
CN110484693B (zh) 一种低成本rh脱碳脱磷的方法
JP5949627B2 (ja) 転炉における溶銑の精錬方法
CN117778864B (zh) 一种管线钢及其制备方法及应用
CN111363881B (zh) 一种降低转炉终点金属熔池游离氧含量的方法
JP6825550B2 (ja) 上底吹き転炉の操業方法
JPH07138633A (ja) 真空脱ガスによる極低炭素鋼の溶製方法
RU2575901C2 (ru) Способ производства низкоуглеродистой стали
JP2023003384A (ja) 溶鋼の脱窒処理方法
RU2214458C1 (ru) Способ производства стали в сталеплавильном агрегате
CN117441032A (zh) 钢液的二次精炼方法及钢的制造方法