PL235000B1 - Kosiarka rotacyjna - Google Patents

Kosiarka rotacyjna Download PDF

Info

Publication number
PL235000B1
PL235000B1 PL424907A PL42490718A PL235000B1 PL 235000 B1 PL235000 B1 PL 235000B1 PL 424907 A PL424907 A PL 424907A PL 42490718 A PL42490718 A PL 42490718A PL 235000 B1 PL235000 B1 PL 235000B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mowing
frame
mower
section
articulated
Prior art date
Application number
PL424907A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424907A1 (pl
Inventor
Tomasz Nowakowski
Adam Świętochowski
Stanisław Gach
Ch Stan Isła W Ga
Łukasz Gajtkowski
Jtkowski Łukasz Ga
Magdalena DĄBROWSKA
Mag Dalena Dąbrowska
Original Assignee
Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie filed Critical Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority to PL424907A priority Critical patent/PL235000B1/pl
Publication of PL424907A1 publication Critical patent/PL424907A1/pl
Publication of PL235000B1 publication Critical patent/PL235000B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvester Elements (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kosiarka rotacyjna dwusekcyjna, przeznaczona do koszenia runi łąkowej i traw z przemiennych użytków zielonych położonych w trudnych warunkach terenowych, ze względu na ukształtowanie terenu.
W opisie patentowym PL 195546 opisana jest kosiarka rotacyjna, która w pozycji roboczej znajduje się z przodu ciągnika. Kosiarka ma w górnej części ramę, zawieszoną wahliwie względem osi podłużnej w stosunku do kierunku jazdy, odchylaną wokół osi poziomej, z umocowanymi w dolnej części ramy urządzeniami koszącymi. W ramie umocowane są przekładnie kątowe napędzające koła i wałki napędowe urządzeń koszących. Rama posiada w przekroju poprzecznym kształt korytka zamkniętego od góry pokrywą. Rama jest zawieszona wahliwie swoimi bocznymi walcowymi występami w otworach stelaża montażowego.
W opisie wzoru użytkowego PL 66458 opisana jest kosiarka czterobębnowa mocowana z tyłu ciągnika, wyposażona w centralne jednopunktowe mocowanie ramy zespołów tnących na ramieniu nośnym z hydropneumatycznym odciążeniem za pomocą cylindra. Unoszenie zespołu tnącego do pozycji transportowej umożliwia cylinder, który w połączeniu z hydro-akumulatorem odpowiada za odciążenie kosiarki.
W opisie wynalazku PL 130625 opisana jest kosiarka z belką nożową, posiadającą co najmniej jedno urządzenie koszące, połączoną przegubowo z belką nośną. Belka nośna znajduje się przed i powyżej belki nożowej, a punkt jej wychylenia znajduje się wewnątrz belki nożowej. Belka nośna składa się z dwóch wsuniętych w siebie przesuwnych części, blokowanych sworzniami, a belka nożowa przymocowana jest poprzez płytę nośną do przesuwnej części belki nośnej.
W opisie wzoru użytkowego Ru 61882 przedstawiona jest kosiarka rotacyjna górnonapędowa, która w pozycji roboczej znajduje się z tyłu ciągnika. Rama kosiarki łączy się przegubem z belką nośną, której drugi koniec zamocowany jest przegubowo od frontu urządzeń koszących. Na belce nośnej umocowana jest przekładnia kątowa połączona z wałkiem przegubowym napędzającym urządzenia koszące belki nożowej. W górnej części belki nożowej, pomiędzy urządzeniem koszącym umocowana jest przekładnia kątowa, połączona na wejściu z wałkiem przegubowym, a na wyjściu poprzez zębate koła stożkowe z wałkami napędowymi urządzeń koszących.
Dotychczas stosowane kosiarki do koszenia runi łąkowej i traw z przemiennych użytków zielonych nie spełniały swojego zadania na terenach o nierównej powierzchni, w związku ze sztywnym zawieszeniem bębnów roboczych z nożami tnącymi.
Celem wynalazku było skonstruowanie kosiarki rotacyjnej przeznaczonej do koszenia runi łąkowej i traw z przemiennych użytków zielonych położonych w trudnych warunkach związanych z ukształtowaniem terenu.
Kosiarka rotacyjna według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest zaopatrzona w stelaż ramy z zamocowanym obrotowo za pomocą sworznia wysięgnikiem przegubowym połączonym wahliwie z belką, do której podwieszone są dwie sekcje koszące: lewa i prawa, wyposażone w podwójne bębny koszące zaopatrzone w zamocowane przegubowo noże tnące. Do sekcji koszącej lewej zamocowany jest wspornik z podłużnymi otworami oraz wspornik z otworem fasolowym i do sekcji koszącej prawej także zamocowany jest wspornik z podłużnymi otworami oraz wspornik z otworem fasolowym, przy czym otwór fasolowy ma promień mniejszy niż odległość połowy rozstawu bębnów koszących. Wsporniki z otworami podłużnymi są zamocowane do belki za pomocą sworzni podwieszenia sekcji koszących, a wsporniki z otworem fasolowym są połączone z belką czopami. Na ramie osadzona jest przekładnia kątowa połączona z wałem przegubowo-teleskopowym głównym i wałkiem napędu bębnów roboczych osadzonym w ramie sekcji koszącej lewej. Na wyjściu wału z sekcji koszącej lewej osadzony jest wał przegubowo-teleskopowy pośredni, który jest połączony z wałkiem napędu bębnów roboczych osadzonym w ramie sekcji koszącej prawej. Ponadto kosiarka jest wyposażona w dwa siłowniki hydrauliczne połączone z ramą. Pierwszy siłownik hydrauliczny obraca kosiarkę, drugi siłownik hydrauliczny połączony z wysięgnikiem przegubowym ustala pozycję transportową kosiarki.
Zastosowanie wahliwego podwieszenia sekcji umożliwia dostosowanie się płaszczyzn cięcia każdej sekcji do warunków terenowych. Zmniejsza to dynamiczne obciążenia ramy kosiarki i wydłuża czas eksploatacji. Podwójne podwieszenie każdej z sekcji koszących do belki wahliwej, w otworach podłużnych wsporników sekcji koszących i otworach fasolowych wsporników sekcji, pozwala na ruch obrotowy oraz poprzeczne odsunięcie sekcji koszących od siebie zapewniając styczne tory ruchu noży i bezkolizyjny ich ruch obrotowy podczas pracy. Właściwy dobór kształtu otworów fasolowych, o promieniu
PL 235 000 B1 mniejszym niż odległość połowy rozstawu bębnów koszących, pozwala na zachowanie wymagań odnośnie ścięcia wszystkich roślin na całej szerokości roboczej kosiarki i utrzymanie bardziej równ omiernej wysokości ścierniska po skoszeniu roślin.
Kosiarka rotacyjna dwusekcyjna według wynalazku przedstawiona jest bliżej w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kosiarkę w widoku aksonometrycznym od tyłu, fig. 2 przedstawia kosiarkę w widoku z góry, natomiast fig. 3 przedstawia układ połączenia sekcji koszącej prawej z belką wahliwą.
Kosiarka rotacyjna czterobębnowa dwusekcyjna posiada stelaż ramy 1, na której w obrotowym sworzniu 2, zamocowany jest przegubowy wysięgnik 3. Do wysięgnika przegubowego 3 zamocowana jest belka wahliwa 6, do której podwieszone są dwie sekcje koszące: sekcja lewa 7 i sekcja prawa 8. Do sekcji lewej 7 zamocowane są centralnie dwa wsporniki 9 z podłużnymi otworami, połączone sworzniem podwieszenia sekcji 10 z belką wahliwą 6 oraz wspornik 11 z otworem fasolowym o promieniu mniejszym niż odległość połowy rozstawu bębnów koszących, połączony z czopem 12 belki wahliwej 6. W sekcji koszącej prawej 8 są dwa centralnie zamocowane wsporniki 13 z podłużnymi otworami, połączone są sworzniem podwieszenia sekcji 14 z belką wahliwą 6, która czopem 15 połączona jest ze wspornikiem sekcji prawej 16 z otworem fasolowym o promieniu mniejszym niż odległość połowy rozstawu bębnów koszących 19.
Układ zawieszenia sekcji lewej 7 na sworzniu 10 i czopie 12 w otworach podłużnych wsporników 9 i otworze fasolowym wspornika 11 oraz układ zawieszenia sekcji prawej 8 na sworzniu 14 i czopie 15 w otworach podłużnych wsporników 13 i otworze fasolowym wspornika 16 pozwala na ruch obrotowy i poprzeczne przesunięcie sekcji lewej 7 i sekcji prawej 8 tak, że zapewniają bezkolizyjną pracę noży tnących 17 zamocowanych przegubowo do talerzy górnych 18 bębnów roboczych 19 i pozwalają na indywidualne dostosowanie płaszczyzny cięcia każdej z sekcji do ukształtowania terenu. Siłownik hydrauliczny 5 obraca kosiarkę w sworzniu obrotowym 2 tak, aby znalazła się za ciągnikiem, a siłownik hydrauliczny 4 składa przegubowy wysięgnik 3, ustawiając płaszczyznę zespołów koszących prostopadle do podłoża, ustalając pozycję transportową kosiarki. Na ramie 1 osadzona jest przekładnia kątowa 20 połączona z wałem przegubowo-teleskopowym głównym 21 i wałkiem z kołami zębatymi stożkowymi napędu bębnów roboczych 19 osadzonym w ramie sekcji koszącej lewej 7. Na wyjściu wału z sekcji koszącej lewej 7 osadzony jest wał przegubowo-teleskopowy pośredni 22, który jest połączony z wałem wejściowym sekcji koszącej prawej 8, na którym zamocowane są koła zębate stożkowe napędu bębnów roboczych 19.

Claims (1)

1. Kosiarka rotacyjna posiadająca stelaż ramy z zamocowanymi bębnami koszącymi z talerzami zaopatrzonymi w zamocowane przegubowo noże tnące, znamienna tym, że stelaż ramy (1) posiada zamocowany obrotowo na sworzniu (2) wysięgnik przegubowy (3) połączony wahliwie z belką (6), do której podwieszone są dwie sekcje koszące, lewa (7) i prawa (8), wyposażone w podwójne bębny koszące (19) zaopatrzone w zamocowane przegubowo noże tnące (17), przy czym do sekcji koszącej lewej zamocowany jest wspornik (9) z podłużnymi otworami oraz wspornik (11) z otworem fasolowym i do sekcji koszącej prawej (8) zamocowany jest wspornik (13) z podłużnymi otworami oraz wspornik (16) z otworem fasolowym, przy czym otwory fasolowe mają promień mniejszy niż odległość połowy rozstawu bębnów koszących (19), zaś wsporniki (9, 13) z otworami podłużnymi są zamocowane do belki (6) za pomocą sworzni podwieszenia (10, 14) sekcji koszących, a wsporniki z otworem fasolowym są połączone z belką (6) czopami (12, 15), zaś na ramie (1) osadzona jest przekładnia kątowa (20) połączona z wałem przegubowo-teleskopowym głównym (21) i wałkiem napędu bębnów koszących (19) osadzonym w ramie sekcji koszącej lewej (7), a na wyjściu wału z sekcji koszącej lewej (7) osadzony jest wał przegubowo-teleskopowy pośredni (22), który jest połączony z wałkiem napędu bębnów roboczych (19) osadzonym w ramie sekcji koszącej prawej (8), a ponadto kosiarka jest wyposażona w dwa siłowniki hydrauliczne połączone z ramą (1), przy czym pierwszy siłownik hydrauliczny (5) obraca kosiarkę, a drugi siłownik hydrauliczny (4) połączony z wysięgnikiem przegubowym (3) ustala pozycję transportową kosiarki.
PL424907A 2018-03-15 2018-03-15 Kosiarka rotacyjna PL235000B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424907A PL235000B1 (pl) 2018-03-15 2018-03-15 Kosiarka rotacyjna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424907A PL235000B1 (pl) 2018-03-15 2018-03-15 Kosiarka rotacyjna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424907A1 PL424907A1 (pl) 2019-09-23
PL235000B1 true PL235000B1 (pl) 2020-05-18

Family

ID=67979679

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424907A PL235000B1 (pl) 2018-03-15 2018-03-15 Kosiarka rotacyjna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235000B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL441336A1 (pl) * 2022-05-31 2023-12-04 Adam Simkowski Urządzenie koszące

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2590441B2 (fr) * 1985-07-10 1989-05-26 Kuhn Sa Faucheuse perfectionnee
DE29519503U1 (de) * 1995-12-08 1996-03-07 H. Niemeyer Söhne GmbH & Co KG, 48477 Hörstel Trommelmäher
PL195546B1 (pl) * 2000-06-23 2007-09-28 Antoni Stolarski Kosiarka rotacyjna czołowa górnonapędowa
FR2830167B1 (fr) * 2001-10-03 2004-07-30 Kuhn Sa Machine agricole, notamment du type faucheuse rotative, comportant un dispositif de coupe ameliore

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL441336A1 (pl) * 2022-05-31 2023-12-04 Adam Simkowski Urządzenie koszące

Also Published As

Publication number Publication date
PL424907A1 (pl) 2019-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL94436B1 (pl) Maszyna rolnicza
US20130048323A1 (en) Tillage implement with adjustable gang angle
BR112014001148B1 (pt) ceifeira debulhadora com tambor de laminas
BR102014017489B1 (pt) Máquina de colheita de forragem aperfeiçoada
BR112019013289B1 (pt) Plataforma de colheitadeira para uma máquina de colheita de grãos e colheitadeira combinada
KR102419737B1 (ko) 중앙 구동방식의 농업용 작업기
US10638664B2 (en) Tool bar mounted folding wing mower apparatus
US3826314A (en) Cultivating implements
PL235000B1 (pl) Kosiarka rotacyjna
US4192123A (en) Agricultural mower
FI3646697T3 (fi) Taipuvasiipinen niittäjä
PL239590B1 (pl) Kosiarka bębnowa
PL231830B1 (pl) Kosiarka rotacyjna zawieszana, w szczególności do ciągnika rolniczego
US3159959A (en) Antiscalping suspension for rotary hay cutter
BR112020005109A2 (pt) conjunto de ajuste de estrutura de came para um molinete de colheita
US4237679A (en) Mowing machine
ES2895989T3 (es) Máquina de trabajo del suelo con un dispositivo de regulación de la profundidad de trabajo perfeccionado
RU61077U1 (ru) Косилка роторная
HU215294B (hu) Függesztőkeret mezőgazdasági betakarítógépekhez, főként rotációs vágószerkezetű fűkaszákhoz
US2224051A (en) Planter attachment
US3989272A (en) Variable offset hitch
CN217722059U (zh) 割草机
US174040A (en) Improvement in harvesters
PL243931B1 (pl) Urządzenie do rozgarniania pryzm zwłaszcza płodów rolnych
PL241703B1 (pl) Kosiarka bębnowa