PL234528B1 - System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi - Google Patents

System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi Download PDF

Info

Publication number
PL234528B1
PL234528B1 PL424785A PL42478518A PL234528B1 PL 234528 B1 PL234528 B1 PL 234528B1 PL 424785 A PL424785 A PL 424785A PL 42478518 A PL42478518 A PL 42478518A PL 234528 B1 PL234528 B1 PL 234528B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
forcing
elements
air movement
areas
Prior art date
Application number
PL424785A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424785A1 (pl
Inventor
Andrzej Flaga
An Drzej Flaga
Piotr Krajewski
Agata Szeląg
Aga Ta Szeląg
Renata Kłaput
Put Rena Ta Kła
Agnieszka Kocoń
Agn Ieszka Kocoń
Grzegorz Bosak
Grzeg Orz Bosak
Łukasz Flaga
Aleksander Pistol
Aleksan Der Pistol
Andrzej Augustyn
An Drzej Augustyn
Original Assignee
Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki filed Critical Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority to PL424785A priority Critical patent/PL234528B1/pl
Publication of PL424785A1 publication Critical patent/PL424785A1/pl
Publication of PL234528B1 publication Critical patent/PL234528B1/pl

Links

Abstract

System do wymuszania ruchów mas powietrza nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi, zawierający elementy wymuszające ruch powietrza posadowione na elementach wsporczych, charakteryzuje się tym, że na co najmniej jednej linii (L1, L2, L3) wyznaczonej na przewietrzanym obszarze, ustawione są co najmniej dwa elementy wymuszające ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6) w tym samym kierunku, posadowione na elementach wsporczych i są oddalone od siebie w odległości zawierającej się w przedziale od 29H do 51H, gdzie H to wysokość od poziomu podstawy elementu wsporczego do osi zamocowania elementu wymuszającego ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6). Przy czym elementy wymuszające ruch powietrza ustawione na tej samej linii generują, płynącą w tym samym kierunku, strugę powietrza o przepływie co najmniej 4700 m3/s. Zaś wysokość od poziomu podstawy elementów wsporczych do osi zamocowania elementu wymuszającego ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6) zawiera się w zakresie od 40m do 60m.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system do wymuszania ruchów mas powietrza nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi.
System znajduje zastosowanie do przewietrzania obszarów zabudowanych o słabej wietrzności oraz przemieszczania zanieczyszczonych mas powietrza poza przewietrzany obszar.
Obecnie na świecie nie są prowadzone prace naukowo-badawcze nad systemami wspomagającymi naturalne warunki wietrzności obszarowej, ani systemami wymuszającymi transport mas powietrza w przestrzeni otwartej w ujęciu wielkoskalowym. Nieliczne opracowania dotyczą wybranych zagadnień w zakresie wpływu warunków wiatrowych na transport zanieczyszczeń poza obszarami zabudowanymi, jak i na mikroklimat miejski. Prace z zakresu transportu mas powietrza i poprawy warunków aerosanitarnych dotyczą zwykle wybranych zagadnień z zakresu wentylacji tuneli, kopalń, itp. tj.: przestrzeni zamkniętych o geometrii, w której dominuje jedna z osi układu (najczęściej podłużna).
Z opisu patentowego PL 191319 znany jest sposób przewietrzania kopalń głębinowych, stosujący wentylatory do wymuszania przepływu powietrza przez wyrobiska górnicze. Sposób polega na ustalaniu punktu o największej prędkości przepływu powietrza wypływającego z dyfuzora wentylatora oraz linii granicznej o prędkości 0,5 m/s wpływu tego strumienia. Następnie dobiera się długość skrzydeł koła wiatrowego turbogeneratora tak, aby ich końce nie wychodziły poza graniczną linię prędkości 0,5 m/s. Na koniec zaś w punkcie o największej prędkości wypływu strumienia powietrza umieszcza się turbogenerator tak, aby jego oś podłużna była usytuowana równolegle do kierunku przepływu strumienia wypływającego powietrza.
Ponadto z opisu patentowego PL 163889 znane są sposób i urządzenie do przewietrzania wyrobisk korytarzowych strumieniem powietrza, szczególnie w warunkach zagrożenia metanowego. Sposób przewietrzania wyrobiska polega na tym, że lutniociągiem do czoła wyrobiska doprowadza się strumień powietrza, a następnie strumień kieruje się stycznie do zarysu obudowy korytarza w kierunku stropu, przy czym strugom powietrza nadaje się składowe prędkości skierowane w stronę wylotu wyrobiska. Następnie strugi odchyla się ponownie w kierunku czoła wyrobiska utrzymując ich bieg po liniach przestrzennie śrubowych. Urządzenie charakteryzuje się tym, że przewód powietrzny ma na powierzchni płaską kierownicę strumienia, której łopatki kierujące odchylone są pod kątem od położenia pionowego w kierunku wylotu z wyrobiska, a na końcu przewodu powietrznego jest klapa dławiąca.
Z kolei ze zgłoszenia patentowego DE3503138 A1 znany jest sposób doraźnego przeciwdziałania zalegającemu smogowi/zanieczyszczonemu powietrzu przy pomocy sprowadzania za pomocą systemu rur ciepłego powietrza sponad warstwy inwersji temperaturowej do warstwy przyziemnej. Następnie powietrze to miałoby wypychać - ze względu na swoją objętość oraz zjawisko konwekcji - powietrze zanieczyszczone.
Natomiast zgłoszenie patentowe DE3823849 A1 ujawnia sposób wymiany zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego za pomocą rury lub kanału dochodzącego do wysokości około 200 m nad ziemią, o przekroju większym niż 25 m2. Oprócz wyrzucania zanieczyszczonego powietrza, rura ta posiada również otwory na wysokości około 30 m ponad poziomem terenu służące do zwracania czystego powietrza. Zasięg tego typu urządzenia (czyli maksymalna odległość, na jaką czyste powietrze byłoby dostarczane) wynosi około 500 m.
Głównym celem wynalazku jest poprawa naturalnej wentylacji i przewietrzania obszarów zabudowanych, w których istnieją warunki sprzyjające stosunkowo częstemu występowaniu i zaleganiu zanieczyszczonego powietrza przez wiele dni w roku.
System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi według wynalazku, zawierający elementy wymuszające ruch powietrza umieszczone na elementach wsporczych, charakteryzuje się tym, że na co najmniej jednej linii wyznaczonej na przewietrzanym obszarze, ustawione są co najmniej dwa elementy wymuszające ruch powietrza w tym samym ki erunku, posadowione na elementach wsporczych, oddalone od siebie w odległości zawierającej się w przedziale od 29 H do 51 H, gdzie H to wysokość od poziomu podstawy elementu wsporczego do osi zamocowania elementu wymuszającego ruch powietrza. Przy czym każdy element wymuszający ruch powietrza generuje, strugę powietrza o przepływie co najmniej 4700 m 3/s. Zaś wysokość od poziomu podstawy elementów wsporczych do osi zamocowania elementu wymuszającego ruch powietrza zawiera się w zakresie od 40 m do 60 m.
PL 234 528 B1
Zrozumiałym jest przy tym, że każdy z elementów wymuszających ruch powietrza może zawierać jeden lub więcej środków technicznych wymuszających przepływ strugi powietrza.
Korzystnie, gdy elementy wymuszające ruch powietrza, umieszczone na elementach wsporczych, są rozmieszczone na co najmniej trzech równoległych liniach na przewietrzanym obszarze, przy czym odległość między liniami zawiera się w przedziale pomiędzy 1,5D a 3D, gdzie D to średnica elementu wymuszającego ruch powietrza lub szerokość zestawu elementów wymuszających ruch powietrza umieszczonych na tym samym elemencie wsporczym.
System według wynalazku prowadzi do wytworzenia interferencji strug powietrza, tj. wzajemnego korzystnego oddziaływania pomiędzy wieżami wentylacyjnymi, powodującego wytworzenie i utrzymanie ciągłości strugi powietrza o założonych parametrach. W przypadku gdy elementy wymuszające ruch powietrza ustawione są w więcej niż jednej linii, zachodzi również korzystne interferowanie pomiędzy strugami wytwarzanymi wzdłuż każdej z linii.
Najważniejszą zaletą z zastosowania przedmiotowego rozwiązania jest poprawa naturalnego układu wentylacji powietrza, bądź wytworzenie nowego sztucznego lokalnego układu, a co za tym idzie, redukcja zanieczyszczenia powietrza i poprawa warunków aerosanitarnych (jakości powietrza) obszaru. Rozwiązanie to może być stosowane zarówno w dużych aglomeracjach, borykających się z problemami zanieczyszczenia i zapylenia powietrza oraz smogu, jak również w obszarach słabo przewietrzanych, w których zalega zanieczyszczone powietrze.
Ponadto system według wynalazku może być również wykorzystany w obronności i bezpieczeństwie poprzez wykorzystanie do sztucznego wytwarzania chmur lub dymu maskującego cele strategiczne, a także w przemyśle na różnych etapach procesu produkcji do schładzanie powierzchni, rozpylania czynnika nad powierzchnią, bądź usuwanie gazów znad powierzchni lub pomieszczenia.
System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi, będący przedmiotem wynalazku, pokazano w przykładzie realizacji na rysunku, który przedstawia w schematycznym widoku z góry system wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza, gdzie na każdej z trzech linii umieszczono po dwa elementy wymuszające ruch powietrza.
System według wynalazku składa się w przykładzie wykonania z pierwszego elementu wymuszającego ruch powietrza W1 umieszczonego w odległości 2900 m od drugiego elementu wymuszającego ruch powietrza W2. Przy czym zarówno pierwszy element wymuszający ruch powietrza W1 jak i drugi element wymuszający ruch powietrza W2 ustawione są w jednej linii L1, jeden za drugim, kierując strugę powietrza w tym samym kierunku. Natomiast trzeci element wymuszający ruch powietrza W3 i czwarty element wymuszający ruch powietrza W4 są ustawione jeden za drugim, w jednej linii L2, równoległej do linii L1, przy czym trzeci element wymuszający ruch powietrza W3 i czwarty element wymuszający ruch powietrza W4 są ustawione od siebie w odległości 2900 m, kierując strugę powietrza w tym samym kierunku. Ponadto piąty element wymuszający ruch powietrza W5 i szósty element wymuszający ruch powietrza W6 są ustawione, jeden za drugim, w jednej linii L3 równoległej do linii L2, przy czym piąty element wymuszający ruch powietrza W5 i szósty element wymuszający ruch powietrza W6 są ustawione od siebie w odległości 2900 m, kierując strugę powietrza w tym samym kierunku. Wszystkie elementy wymuszające ruch powietrza ustawione są w obrębie przewietrzanego obszaru. Każdy element wymuszający ruch powietrza W1, W2, W3, W4, W5, W6 umieszczony jest na konstrukcji wsporczej o wysokości całkowitej równej 83 m i szerokości 26 m. Rozstaw pomiędzy liniami L1 i L2 oraz między liniami L2 i L3 wynosi 78 m.
Wydatek objętościowy przepływu powietrza każdego z 6 elementów wymuszających ruch powietrza W1, W2, W3, W4, W5, W6 wynosi 4700 m3/s. Powierzchnia całkowitego obszaru oddziaływania systemu do wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami, zgodnie z przykładem wykonania, wynosi:
A = 1,5 km2 gdzie: A - powierzchnia obszaru wokół elementów wymuszających ruch powietrza W1, W2, W3, W4, W5 i W6.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi, zawierający elementy wymuszające ruch powietrza posadowione na elementach wsporczych, znamienny tym, że na co najmniej jednej linii (L1, L2, L3) wyznaczonej na przewietrzanym obszarze, ustawione są co najmniej dwa elementy wymuszające ruch powietrza (W 1, W2, W3, W4, W5, W6) w tym samym kierunku, posadowione na elementach wsporczych, oddalone od siebie w odległości zawierającej się w przedziale od 29H do 51H, gdzie H to wysokość od poziomu podstawy elementu wsporczego do osi zamocowania elementu wymuszającego ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6), przy czym elementy wymuszające ruch powietrza ustawione na tej samej linii generują, płynącą w tym samym kierunku, strugę powietrza o przepływie co najmniej 4700 m3/s, zaś wysokość od poziomu podstawy elementów wsporczych do osi zamocowania elementu wymuszającego ruch powietrza (W 1, W2, W3, W4, W5, W6) zawiera się w zakresie od 40 m do 60 m.
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy wymuszające ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6), umieszczone na elementach wsporczych, są rozmieszczone na co najmniej trzech równoległych liniach (L1, L2, L3) na przewietrzanym obszarze, przy czym odległość między liniami (L1, L2, L3) zawiera się w przedziale pomiędzy 1,5D a 3D, gdzie D to średnica elementu wymuszającego ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6) lub szerokość zestawu elementów wymuszających ruch powietrza (W1, W2, W3, W4, W5, W6) umieszczonych na tym samym elemencie wsporczym.
PL424785A 2018-03-06 2018-03-06 System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi PL234528B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424785A PL234528B1 (pl) 2018-03-06 2018-03-06 System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424785A PL234528B1 (pl) 2018-03-06 2018-03-06 System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424785A1 PL424785A1 (pl) 2019-09-09
PL234528B1 true PL234528B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=67844643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424785A PL234528B1 (pl) 2018-03-06 2018-03-06 System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234528B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL434933A1 (pl) 2020-08-11 2022-02-14 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3741480A (en) * 1970-07-02 1973-06-26 Huisen A Van Smog and weather control system
DE2434434B1 (de) * 1974-07-17 1975-06-12 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Einrichtung zur Wolken- und/oder Regenblldung
DE3503138A1 (de) * 1985-01-31 1986-08-07 Heinz 4100 Duisburg Pinders Verfahren zur verminderung von smog nach dem kamin-umkehr/injektor effekt
ES2004789A6 (es) * 1987-07-16 1989-02-01 Mendoza Sans Juan Fernando De Torre de brisa artificial para la descontaminacion de areas de atmosfera polucionada
CH689181A5 (de) * 1997-11-18 1998-11-30 Ruedi Loosli Verfahren zur Entfernung von Smog und smogartig verschmutzer Luft aus Staedten.
PL382377A1 (pl) * 2007-05-07 2008-11-10 Stolarski Antoni Samasz Sposób ogrzewania upraw ogrodowych maszyną wiatrową

Also Published As

Publication number Publication date
PL424785A1 (pl) 2019-09-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2021147644A1 (zh) 一种形成矿用局部无尘空间的装置及方法
CN104648692A (zh) 吹风淋雨系统及降雨模拟方法
PL234528B1 (pl) System do wymuszania ruchów mas powietrza, nad otwartymi obszarami, zwłaszcza wzbudzania i podtrzymywania strugi powietrza nad otwartymi obszarami zurbanizowanymi
JPH01104383A (ja) 汚染大気地域の除染用人工通風タワー
Listak et al. Development of a canopy
JP6280555B2 (ja) 大気汚染を制御する装置及び方法
JP6694768B2 (ja) 整流装置
PL234529B1 (pl) System do wymuszania ruchów mas powietrza nad otwartymi obszarami
CN115306461A (zh) 一种高地温隧道施工的通风降温方法
KR20160126253A (ko) 무날개 제트팬 환풍기를 구비한 터널
Tabarra et al. Optimizing jet fan performance in longitudinally ventilated rectangular tunnels
KR101648952B1 (ko) 환기 성능 및 제연 성능 향상이 가능한 신형 환기 시스템
KR101341985B1 (ko) 터널의 환기구조물 및 그 시공방법
Woods et al. Evaluation of capture efficiencies of large push-pull ventilation systems with both visual and tracer techniques
EP1598604A2 (en) Ventilating device and ventilating system fitted therewith
RU66011U1 (ru) Вентиляционное устройство
ES2201630T3 (es) Depurador de aire humedo.
DE3803791C2 (pl)
Nguyen et al. Optimization of the Unducted Auxiliary Ventilation for Large-Opening Underground Limestone Mines
Apel Designing the ventilation system for the McArthur River Mine—World largest uranium deposit
US20170284271A1 (en) Method and apparatus for handling exhaust gas
RU2797568C1 (ru) Способ вентиляции глубоких карьеров
Evtushenko et al. On the assessment of the dust-air masses distribution regularity in the workshops of the reinforced concrete products’ manufacturing
DE202013004550U1 (de) Sprüh - System für Tunnel und/oder dergleichen
Taylor et al. Effects of water sprays and scrubber exhaust on face methane concentrations