PL234253B1 - Sposób izomeryzacji alfa-pinenu - Google Patents

Sposób izomeryzacji alfa-pinenu Download PDF

Info

Publication number
PL234253B1
PL234253B1 PL421032A PL42103217A PL234253B1 PL 234253 B1 PL234253 B1 PL 234253B1 PL 421032 A PL421032 A PL 421032A PL 42103217 A PL42103217 A PL 42103217A PL 234253 B1 PL234253 B1 PL 234253B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
selectivity
alpha
mol
pinene
catalyst
Prior art date
Application number
PL421032A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421032A1 (pl
Inventor
Agnieszka Wróblewska
Piotr Miądlicki
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL421032A priority Critical patent/PL234253B1/pl
Publication of PL421032A1 publication Critical patent/PL421032A1/pl
Publication of PL234253B1 publication Critical patent/PL234253B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób izomeryzacji alfa-pinenu w wyniku której możliwe jest otrzymanie takich cennych produktów jak: limonen, kamfen, terpinolen, p-cymen, alfa-terpinen i gamma-terpinen, alfa-felandren oraz kamfolenal. Jako katalizator stosuje się tutaj katalizator Ti-SBA-15 o różnej zawartości tytanu: 0,6, 0,8, 1,1 i 2,5% wag.
Limonen jest związkiem znajdującym szerokie zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu. Stosuje się go między innymi w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym, a także spożywczym (środek zapachowy i związek o działaniu bakterio- i grzybobójczym). Związek ten używany jest także jako przyjazny środowisku naturalnemu, biodegradowalny rozpuszczalnik przemysłowy, służący do czyszczenia metalowych części maszyn oraz jako rozpuszczalnik farb, lakierów i żywic. Limonen ze względu na niską toksyczność w stosunku do ludzi oraz zwierząt (w przeciwieństwie do owadów), wykorzystywany jest też jako insektycyd i repelent w weterynarii, i w rolnictwie. Limonen jest ponadto cennym surowcem w syntezach organicznych. Stosuje się go między innymi do otrzymywania tlenowych pochodnych, takich jak: α-terpineol, karweol, karwon, alkohol perillowy, mentol i epoksylimonen. Limonen służy również do otrzymywania karwonu. Jest to cenny związek, który jest stosowany jako aromat miętowy do aromatyzowania słodyczy, środków czystości, płynów do płukania jamy ustnej, napojów oraz gumy do żucia.
Kamfen jest również związkiem o licznych zastosowaniach. Między innymi jest on stosowany jako półprodukt przy produkcji toksafenu (insektycyd). W reakcji kamfenu z kwasem octowym powstaje octan izobornylu, który jest związkiem pośrednim w produkcji syntetycznej kamfory. Kamfen stosowany jest również jako substancja zapachowa i smakowa. Stosuje się go do produkcji środków czyszczących, które mają za zadanie maskować nieprzyjemne zapachy (głównie jako toa letowe kostki zapachowe). Mieszanina kamfen z pinenem oraz cyneolem posiada właściwości lecznicze i stosuje się ją przy dolegliwościach nerkowych.
Terpinolen znalazł zastosowanie jako substancja zapachowa oraz smakowa. Posiada on zastosowania terapeutyczne, w leczeniu chorób serca, przeciwgrzybiczne oraz przeciwnowotworowe. Stosowany jest również jako naturalny środek odstraszający komary oraz owady z rodziny Curculionoidea.
P-cymen stosuje się do aromatyzowania napojów, ciast i słodyczy, jak również w przemyśle perfumeryjnym. Posiada on również właściwości przeciwkaszlowe oraz antyoksydacyjne. P-cymen stosowany jest jako ligand w kompleksach rutenu.
Alfa- oraz gamma-terpinen znalazły zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym oraz przy produkcji detergentów jako substancje zapachowe. Alfa-terpinen wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Wykazano także, że związek ten posiada właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
Alfa-felandren ze względu na swój przyjemny zapach stosowany jest w odświeżaczach powietrza oraz jako składnik perfum. Posiada on również właściwości przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Znalazł on także zastosowanie jako naturalny insektycyd. Stosuje się go również jako ligand w katalizie homogenicznej.
Kamfolenal głównie wykorzystywany jest jako substancja zapachowa przypominająca olejek sandałowy. Stosowany jest równiej jako półprodukt w produkcji leków.
W literaturze znany jest jedynie sposób izomeryzacji alfa-pinenu na tlenku tytanu (TiO2, anatazu) (A. Severino i współpracownicy, Isomerization of α-pinene over TiO.·: kinetics and catalyst optimization, Studies in Surface and Science Catalysis, Vol. 78, Heterogeneous catalysis and fine chemicals III, M. Guisnet et al. (Editors), Elsevier 1993, str. 685-692). A. Severino i współpracownicy prowadzili izomeryzację α-pinenu w reaktorze o pojemności 250 ml, zaopatrzonym w chłodnicę zwrotną, mieszadło i urządzenie do kontroli temperatury. Odpowiednia temperatura reakcji była utrzymywana za pomocą termostatu. Reakcja zaczynała się w momencie dodania odpowiedniej ilości katalizatora do środowiska reakcji. Badania prowadzono w temperaturze 135-160°C i przy zawartości katalizatora 4%. Głównym produktem reakcji izomeryzacji alfa-pinenu był kamfen, w trakcie reakcji tworzyły się też nieznaczne ilości produktów ubocznych, takich jak: dipenten, terpinolen, alfa -terpinen, gamma-terpinen i alfa-felandren.
Prowadzono również izomeryzację alfa-pinenu na katalizatorach Al-SBA-15 i Ga-SBA-15 (B. Jarry i współpracownicy, Comparative study of the catalytic activity of Al-SBA-15 and Ga-SBA-15 materials in α-pinene isomerization and oxidative cleavage of epoxides, Studies in surface science and catalysis, Vol. 165, Recent progres in mesostructured materials, D. Zhao, S. Qiu, Y. Tang, C. Yu
PL 234 253 B1 (Editors), Elsevier, 2007, str. 791-794 i F. Launay i współpracownicy, Catalytic activity of mesoporous Ga-SBA-15 materials in α-pinene isomerization: similarities and differences with Al-SBA-15 analogues, Appled catalysis A: General 368 (2009) 132-138).
B. Jarry i współpracownicy otrzymywali katalizatory o strukturze SBA-15 i zawierające atomy Ga i Al metodą bezpośrednią i metodą graftingu. W pierwszej metodzie atomy Ga i Al są bezpośrednio włączane do struktury SBA-15, natomiast w drugiej znajdują się tylko na powierzchni mezoporowatego materiału SBA-15. Ponadto do otrzymania galowych pochodnych SBA-15 stosowano różne źródła galu: do metody bezpośredniej - uwodniony siarczan (VI) galu z o-silanem tetraetylu i ten materiał nazwano Ga-Sulph, a także acetyloacetonian galu z o-krzemianem tetrametylu i ten materiał nazwano Ga-Acac, natomiast do metody graftingu - Ga(NOs)3 w metanolu (ten materiał nazwano Ga-Nit) lub GaCls w chloroformie (Ga-CI). Izomeryzacja alfa-pinenu była prowadzona przez 1 lub 3 h w temperaturze 80°C. W reakcji stonowano 1,47 g, czyli 10,6 mmola alfa-pinenu i 0,1 g katalizatora (6,4% wag.). Czysty SBA-15 materiał nie był aktywny w reakcji izomeryzacji alfa-pinenu. Jako główne produkty w tej reakcji otrzymywano kamfen i limonen (70% wszystkich produktów tworzących się w tym procesie), a jako produkty uboczne alfa-terpinen i terpinolen. W przypadku katalizatorów zawierających Ga największe konwersje alfa-pinenu otrzymano na katalizatorach otrzymanych metodą bezpośrednią: dla Ga-Sulph 56%, a dla Ga-Acac 87%. Jednocześnie stwierdzono, że na katalizatorach o dużej zawartości galu tworzyły się duże ilości polimerowych produktów ubocznych. Katalizator zawierający Al i otrzymany metodą graftingu był bardzo aktywny w procesie izomeryzacji, gdyż po 1 h reakcji konwersja alfa-pinenu wynosiła na nim 90%, ale w dużym stopniu zachodziła również w środowisku reakcji polimeryzacja produktów.
F. Launay i współpracownicy prowadzili badania nad katalityczną aktywnością materiałów Ga-SBA-15 w reakcji izomeryzacji alfa-pinenu. Katalizatory te, o różnej zawartości Ga, otrzymywali metodą graftingu lub przez bezpośrednią syntezę. Autorzy Ci otrzymywali również analogi tych katalizatorów, ale zawierające Al. W przypadku izomeryzacji prowadzonej na katalizatorach zawierających Ga i otrzymanych metodą bezpośrednią, już po 1 h prowadzenia izomeryzacji w temperaturze 80°C konwersja alfa-pinenu osiągała 90%, a kamfen i limonen stanowiły ponad 50% tworzących się w tym procesie produktów. W przypadku katalizatorów z Ga otrzymanych metodą graftingu, konwersja alfa-pinenu malała wraz z zawartością Ga, ale pozostawała dużo wyższa niż dla odpowiadających ich katalizatorów, ale zwierających Al. Na katalizatorach z Al polimerowe związki stanowiły więcej niż 50% produktów otrzymywanych podczas izomeryzacji. Generalnie, katalizatory zwierające Ga pozwalały otrzymać lepsze wydajności kamfenu i limonenu, a także pozwalały ograniczyć ilość tworzących się produktów polimerowych. Reakcja izomeryzacji alfa-pinenu była prowadzona w okrągłodennej kolbie o pojemności 5 ml, zaopatrzonej w chłodnicę zwrotną. Badania prowadzono w następujących temperaturach: 80, 100 i 150°C. 0,1 g (6,4% wag.) katalizatora mieszano z 1,47g (10,6 mmol) alfa-pinenu przez 1 h.
W zgłoszeniu patentowym P 416 873 ujawniono sposób izomeryzacji alfa-pinenu do kamfenu i limonenu, w którym jako katalizator zastosowano katalizator Ti-SBA-15 otrzymany metodą bezpośrednią według przepisu F. Berube i współpracowników (F. Berube, A. Khadhraoui, M.T. Janicke, F. Kleitz, S. Kaliaguine, Optimizing Silica Synthesis for the Preparation of Mesoporous Ti-SBA-15 Epoxidation Catalysts, Ind. Eng. Chem. Res. 49 (2010) 6977-6985) i zawierający 2,8% wagowych Ti. Izomeryzację prowadzono pod ciśnieniem atmosferycznym, ilość katalizatora Ti-SBA-15 zmieniano w zakresie 5-15% wag. w mieszaninie reakcyjnej. Proces izomeryzacji prowadzono w temperaturze 80-140°C, w czasie od 5 do 48 h, stosując intensywność mieszania 400 obr./min. Do reaktora wprowadzano najpierw alfa-pinen, a później katalizator.
Niespodziewanie okazało się, że również katalizatory Ti-SBA-15 otrzymane według przepisu F. Berube i współpracowników (F. Berube, A. Khadhraoui, M.T. Janicke, F. Kleitz, S. Kaliaguine, Optimizing Silica Synthesis for the Preparation of Mesoporous Ti-SBA-15 Epoxidation Catalysts, Ind. Eng. Chem. Res. 49 (2010) 6977-6985), ale zawierające mniejszą ilość tytanu, odpowiednio: 0,6, 0,8, i 1,1 % wag. są aktywne w procesie izomeryzacji alfa-pinenu. Prowadzenie tego procesu w obecności katalizatorów o takiej zawartości tytanu pozwala oprócz kamfenu i limonenu uzyskać inne bardzo cenne produkty: terpinolen, p-cymen, alfa-terpinen i gamma-terpinen, alfa-felandren oraz kamfolenal, a także umożliwia uzyskanie wysokiej konwersji alfa-pinenu.
Sposób izomeryzacji alfa-pinenu, według wynalazku, w obecności katalizatora Ti-SBA-15, pod ciśnieniem atmosferycznym, charakteryzuje się tym, że stosuje się katalizatory tytanowo -silikatowe Ti-SBA-15 zawierające 0,6 lub 0,8 lub 1,1% wagowych tytanu, które wprowadza się do mie
PL 234 253 B1 szaniny reakcyjnej w ilości 0,5 do 20% wagowych. Proces izomeryzacji prowadzi się w temperaturze 20-200°C, w czasie od 15 minut do 48 godzin, stosując intensywność mieszania 400 obr./min. Do reaktora wprowadza się w pierwszej kolejności alfa-pinen, a później katalizator.
Zaletą zaproponowanego sposobu izomeryzacji jest otrzymywanie w nim w odpowiednio dobranych warunkach bardzo wysokich konwersji alfa-pinenu (do 100% mol). Całkowite przereagowanie surowca pozwala ograniczyć koszty związane z jego regeneracją i zawracaniem do procesu. W procesie stosuje się reaktory szklane, które są tańsze niż wykonane np. ze stali nierdzewnej. Ponadto izomeryzacja ta jest prowadzona pod ciśnieniem atmosferycznym i nie wymaga użycia aparatury ciśnieniowej, np. autoklawów. Inną, istotną korzyścią zastosowanej metody izomeryzacji alfa-pinenu, jest otrzymywanie w niej dużych ilości cennych produktów, takich jak: kamfen, limonen, terpinolen, p-cymen, alfa-terpinen i gamma-terpinen, alfa-felandren oraz kamfolenal.
Sposób według wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania, przy czym przykład pierwszy przedstawia sposób otrzymywania katalizatora Ti-SBA-15 zawierającego 0,6 lub 0,8 lub 1,1% wagowych tytanu.
P r z y k ł a d 1
Katalizatory Ti-SBA-15 o różnej zawartości tytanu otrzymano metodą hydrotermalną. Podczas syntez wykorzystano następujące surowce: jako templat Pluronic P123 (Aldrich, MW = 5800), jako źródło krzemu o-krzemian tetraetylu (TEOS, 98% Aldrich), kwas solny (HCl 35-38%, Chempur), wodę dejonizowaną, o-tytanian tetraizopropylu (TiPOT 97%, Aldrich). Podczas syntezy 18 g templatu (biodegradowalnego, trójblokowego kopolimeru tlenku etylenu i tlenku propylenu Pluronika P123) rozpuszczano w temperaturze 35°C w mieszaninie 376 g wody i 10,5 g HCl (37-proc. roztwór wodny). Następnie do tego roztworu dodawano mieszaninę 39,0 g TEOS i TiPOT (1,30 g TiPOT - katalizator o zawartości tytanu 0,6% wag., 1,80 g TiPOT - katalizator o zawartości tytanu 0,8% wag. oraz 2,66 g TiPOT - katalizator o zawartości tytanu 1,1% wag.). Tak otrzymaną mieszaninę utrzymuje się w temperaturze 35°C przez 24 h, stosując intensywne mieszanie, a następnie przenosi się ją do autoklawu, w którym mieszanina przebywa przez kolejne 24 h w temperaturze 35°C (bez mieszania). Uzyskany osad odsącza się, przemywa wodą dejonizowaną i metanolem na filtrze oraz suszy w temperaturze 100°C przez 24 h, a następnie kalcynuje przez 5 h w temperaturze 550°C. Zawartość tytanu w gotowych katalizatorach potwierdzono dwiema metodami instrumentalnymi: ICP oraz EDX.
P r z y k ł a d 2
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 3,945 g α-pinenu oraz 0,397 g katalizatora o zawartości tytanu 0,6% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 140°C, przy zawartości katalizatora 10% wag. oraz w czasie reakcji 1 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową wykonano metodą chromatograficzną GC-MS z wykorzystaniem aparatu ThermoQuest, wyposażony w detektor Voyager oraz kolumnę DB-5 (wypełniona fenylometylosilokasnami, 30 m x 0.25 mm x 0.5 gm). Parametry analizy były następujące: przepływ helu 0,7 ml/min., temperatura dozownika 200°C, temperatura pieca izotermicznie przez 2,5 min w temp. 50°C, następnie wzrost z szybkością 10°C/min do 300°C. Analiza ilościowa wykonana była chromatografem Thermo Electron FOCUS wyposażonym w detektor FID oraz kolumnę TR FAME (filled with cyanopropylphenyl, 30 m x 0.25 mm x 0.25 gm). Parametry pracy chromatografu były następujące: przepływ helu 0,7 ml/min, temperatura dozownika 200°C, temperatura detektora 200°C, temperatura pieca izotermicznie przez 7 min w temp. 60°C, następnie wzrost z szybkością 15°C/min do 240°C. W celu określenia składu mieszanin zastosowano metodą wzorca zewnętrznego. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 31% mol, selektywność limonenu 22% mol, selektywność alfa-terpinenu 3% mol, selektywność gamma-terpinenu 5% mol, selektywność terpinolenu 11% mol, selektywność p-cymenu 4% mol, selektywność alfafelandrenu 3% mol i selektywność kamfolenalu 2%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 6% mol.
P r z y k ł a d 3
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 3,949 g α-pinenu oraz 0,407 g katalizatora o zawartości tytanu 0,8% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 140°C, przy zawartości katalizatora 10% wag. oraz w czasie reakcji 7 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową i ilościową wykonana tak samo jak
PL 234 253 B1 w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 24% mol, selektywność limonenu 32% mol, selektywność alfa-terpinenu 3% mol, selektywność gamma-terpinenu 4% mol, selektywność terpinolenu 7% mol, selektywność p-cymenu 4% mol, selektywność alfa-felandrenu 3% mol i selektywność kamfolenalu 2%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 15% mol.
P r z y k ł a d 4
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 3,980 g α-pinenu oraz 0,404 g katalizatora o zawartości tytanu 1,1% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 140°C, przy zawartości katalizatora 10% wag. oraz w czasie reakcji 24 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową i ilościową wykonana tak samo jak w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 24% mol, selektywność limonenu 37% mol, selektywność alfa-terpinenu 2% mol, selektywność gamma-terpinenu 3% mol, selektywność terpinolenu 6% mol, selektywność p-cymenu 4% mol, selektywność alfa-felandrenu 2% mol i selektywność kamfolenalu 1%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 43% mol.
P r z y k ł a d 5
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 9,820 g α-pinenu oraz 1,105 g katalizatora o zawartości tytanu 1,1% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 180°C, przy zawartości katalizatora 15% wag. oraz w czasie reakcji 6 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową i ilościową wykonana tak samo jak w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 26% mol, selektywność limonenu 24% mol, selektywność alfa-terpinenu 8% mol, selektywność gamma-terpinenu 19% mol, selektywność terpinolenu 13% mol, selektywność p-cymenu 5% mol, selektywność alfa-felandrenu 2% mol i selektywność kamfolenalu 0%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 98% mol.
P r z y k ł a d 6
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 1,981 g α-pinenu oraz 0,203 g katalizatora o zawartości tytanu 1,1% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 200°C, przy zawartości katalizatora 10% wag. oraz w czasie reakcji 7 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową i ilościową wykonana tak samo jak w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 30% mol, selektywność limonenu 37% mol, selektywność alfa-terpinenu 5% mol, selektywność gamma-terpinenu 5% mol, selektywność terpinolenu 8% mol, selektywność p-cymenu 2% mol, selektywność alfa-felandrenu 4% mol i selektywność kamfolenalu 0%. Konwersja alfapinenu wyniosła 55% mol.
P r z y k ł a d 7
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 1,954 g α-pinenu oraz 0,012 g katalizatora o zawartości tytanu 1,1% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 180°C, przy zawartości katalizatora 0,5% wag. oraz w czasie reakcji 7 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową i ilościową wykonana tak samo jak w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 37% mol, selektywność limonenu 14% mol, selektywność alfa-terpinenu 0% mol, selektywność gamma-terpinenu 0% mol, selektywność terpinolenu 0% mol, selektywność p-cymenu 14% mol, selektywność alfa-felandrenu 0% mol i selektywność kamfolenalu 24%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 2% mol.
P r z y k ł a d 8
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 2,010 g α-pinenu oraz 0,402 g katalizatora
PL 234 253 B1 o zawartość i tytanu 1,1% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łazili olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 180°C, przy zawartości katalizatora 20% wag. ora/ w czasie reakcji 7 h. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościowa i ilościowa wykonana tak samo jak w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 25% mol. selektywność limonenu 23% mol, selektywność alfa-terpinenu 6% mol, selektywność gamma-terpinenu 10% mol, selektywność terpinolenu 8% mol, selektywność p-cymenu 9% mol, selektywność alfa-felandrenu 1% mol i selektywność kamfolenalu 0%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 97% mol.
P r z y k ł a d 9
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3. który był zaopatrzony w chłodnice zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 9,820 g α-pinenu oraz 1,505 g katalizatora o zawartości tytanu 1,1% wag. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie. Proces izomeryzacji α-pinenu badano w temperaturze 180°C, przy zawartości katalizatora 15% wag. oraz w czasie reakcji 15 minut. Po zakończonej syntezie roztwór poreakcyjny oddzielano od katalizatora przez odwirowanie. Analizę jakościową i ilościowa wykonana tak samo jak w przykładzie 2. W badanych warunkach uzyskano następujące wartości selektywności produktów: selektywność kamfenu 22% mol, selektywność limonenu 26% mol, selektywność alfa-terpinenu 7% mol. selektywność gamma-terpinenu 7% mol, selektywność terpinolenu 16% mol, selektywność p-cymenu 2% mol. selektywność alfa-felandrenu 5% mol i selektywność kamfolenalu 8%. Konwersja alfa-pinenu wyniosła 11% mol.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób izomeryzacji alfa-pinenu w obecności katalizatora Ti-SBA-15, pod ciśnieniem atmosferycznym, znamienny tym, że stosuje się katalizator tytanowo-silikatowy Ti-SBA-15 o zawartości tytanu wynoszącej 0,6 lub 0,8 lub 1,1% wagowych, w ilości 0,5-20% wagowych w mieszaninie reakcyjnej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces izomeryzacji prowadzi się w temperaturze 20-200°C, w czasie od 15 minut do 48 godzin.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces izomeryzacji prowadzi się stosując intensywność mieszania 400 obr./min.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do reaktora wprowadza się w pierwszej kolejności alfa-pinen, a później katalizator.
PL421032A 2017-03-29 2017-03-29 Sposób izomeryzacji alfa-pinenu PL234253B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421032A PL234253B1 (pl) 2017-03-29 2017-03-29 Sposób izomeryzacji alfa-pinenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421032A PL234253B1 (pl) 2017-03-29 2017-03-29 Sposób izomeryzacji alfa-pinenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421032A1 PL421032A1 (pl) 2018-10-08
PL234253B1 true PL234253B1 (pl) 2020-01-31

Family

ID=63688057

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421032A PL234253B1 (pl) 2017-03-29 2017-03-29 Sposób izomeryzacji alfa-pinenu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234253B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421032A1 (pl) 2018-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Vicente C–C bond cleavages of cyclopropenes: operating for selective ring-opening reactions
Monteiro et al. Catalytic conversion of terpenes into fine chemicals
Biber et al. The total synthesis of hyperpapuanone, hyperibone L, epi-clusianone and oblongifolin A
JP4801431B2 (ja) 香料成分およびその製造方法
Plößer et al. Highly selective menthol synthesis by one-pot transformation of citronellal using Ru/H-BEA catalysts
CA2672970C (en) Solvent addition and removal in the hydrogenation of catmint oil
JP2009510100A (ja) プレガン酸昆虫忌避剤
US11098267B2 (en) Perfume composition
da Silva Rocha et al. Pd–heteropoly acid as a bifunctional heterogeneous catalyst for one-pot conversion of citronellal to menthol
JP2008526769A (ja) ジヒドロネペタラクタムおよびそのn−置換誘導体
WO2018039376A1 (en) Insect repellent compounds and compositions, and methods thereof
CN114555552B (zh) 醛化合物和其制造方法、以及香料组合物
Yadav et al. Novelties of eclectically engineered sulfated zirconia and carbon molecular sieve catalysts in cyclisation of citronellal to isopulegol
Becerra et al. Transformation of monoterpenes and monoterpenoids using gold-based heterogeneous catalysts
PL234253B1 (pl) Sposób izomeryzacji alfa-pinenu
WO2000021945A1 (de) Verfahren zur oxidation einer mindestens eine c-c-doppelbindung aufweisenden organischen verbindung
Hilf et al. An SN1-type reaction to form the 1, 2-dioxepane ring: synthesis of 10, 12-peroxycalamenene
DE60201463T2 (de) Indanon-Derivate als Duftstoffe
PL233955B1 (pl) Sposób izomeryzacji alfa-pinenu w obecności katalizatora tytanowo- silikatowego
PL235284B1 (pl) Sposób izomeryzacji alfa-pinenu w obecności haloizytu
PL230167B1 (pl) Sposób izomeryzacji alfa-pinenu
DE60107580T2 (de) Riechstoffe
PL235726B1 (pl) Sposób izomeryzacji alfa-pinenu w obecności haloizytu
Tomar et al. Conversion of limonene over heterogeneous catalysis: an overview
PL236553B1 (pl) Sposób izomeryzacji alfa-pinenu w obecności katalizatora