PL232441B1 - Metastabilnościowy generator losowy - Google Patents

Metastabilnościowy generator losowy

Info

Publication number
PL232441B1
PL232441B1 PL422482A PL42248217A PL232441B1 PL 232441 B1 PL232441 B1 PL 232441B1 PL 422482 A PL422482 A PL 422482A PL 42248217 A PL42248217 A PL 42248217A PL 232441 B1 PL232441 B1 PL 232441B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
multivibrator
random generator
input
metastable
moors
Prior art date
Application number
PL422482A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422482A1 (pl
Inventor
Piotr Zbigniew Wieczorek
Krzysztof Gołofit
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL422482A priority Critical patent/PL232441B1/pl
Priority to PL428403A priority patent/PL241528B1/pl
Priority to PCT/IB2018/055942 priority patent/WO2019030669A1/en
Publication of PL422482A1 publication Critical patent/PL422482A1/pl
Publication of PL232441B1 publication Critical patent/PL232441B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K3/00Circuits for generating electric pulses; Monostable, bistable or multistable circuits
    • H03K3/84Generating pulses having a predetermined statistical distribution of a parameter, e.g. random pulse generators
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F7/00Methods or arrangements for processing data by operating upon the order or content of the data handled
    • G06F7/58Random or pseudo-random number generators
    • G06F7/588Random number generators, i.e. based on natural stochastic processes

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Computational Mathematics (AREA)
  • Mathematical Analysis (AREA)
  • Mathematical Optimization (AREA)
  • Pure & Applied Mathematics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Stabilization Of Oscillater, Synchronisation, Frequency Synthesizers (AREA)
  • Synchronisation In Digital Transmission Systems (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest metastabilnościowy generator losowy przeznaczony zwłaszcza do generowania liczb i ciągów liczbowych prawdziwie losowych.
Znany jest z opisu patentowego PL 225188 B1, metastabilnościowy generator losowy zawierający multiwibrator, do którego wyjścia dołączone jest wejście układu pomiaru czasu. Do układu pomiaru czasu dołączone jest jednocześnie wejście układu pamięciowego i pierwsze wejście układu porównawczego, którego drugie wejście dołączone jest do wyjścia układu pomiaru czasu. Wyjścia układu porównawczego stanowią wyjścia metastabilnościowego generatora losowego.
Z tego samego wynalazku znany jest metastabilnościowy generator losowy, w którym wyjście układu pomiaru czasu dołączone jest do pierwszego wejścia układu porównawczego poprzez drugi układ pamięciowy.
Celem wynalazku jest uproszczenie implementacji metastabilnościowego generatora losowego, zapewnienie możliwości implementacji wynalazku w układach programowalnych oraz możliwość regulacji szybkości multiwibratora z odpowiedzią oscylacyjną.
Istota układu według wynalazku polega na tym, że multiwibrator jest multiwibratorem z oscylacyjną odpowiedzią oraz że układ pomiaru czasu jest licznikiem. Multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią jest multiwibratorem z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością, a do wejścia regulacji szybkości multiwibratora dołączone jest wyjście układu sterowania szybkością. Układ sterowania szybkością ma przynajmniej jedno wejście dołączone do przynajmniej jednego wyjścia metastabilnościowego generatora losowego. Multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością stanowi przynajmniej jeden układ napięciowy, którego obwód zasilający dołączony jest do wejścia regulacji szybkości multiwibratora. Multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością stanowi przynajmniej jeden układ prądowy z regulowanym źródłem prądowym, które dołączone jest do wejścia regulacji szybkości multiwibratora.
Wynalazek umożliwia implementację układu bez konieczności stosowania skomplikowanych układów pomiaru czasu czy detekcji końca fazy autonomicznej, implementację w prostych układach programowalnych oraz regulację szybkości multiwibratora z odpowiedzią oscylacyjną.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy metastabilnościowego generatora losowego zawierający pojedynczy układ pamięciowy, fig. 2 przedstawia schemat blokowy metastabilnościowego generatora losowego zawierający dwa układy pamięciowe, fig. 3 przedstawia schemat blokowy metastabilnościowego generatora losowego zawierający pojedynczy układ pamięciowy i układ sterowania szybkością, fig. 4 przedstawia schemat blokowy metastabilnościowego generatora losowego zawierający dwa układy pamięciowe i układ sterowania szybkością, fig. 5 przedstawia schemat blokowy metastabilnościowego generatora losowego zawierający pojedynczy układ pamięciowy i układ sterowania szybkością dołączony do wyjść generatora, fig. 6 przedstawia schemat blokowy metastabilnościowego generatora losowego zawierający dwa układy pamięciowe i układ sterowania szybkością dołączony do wyjść generatora, fig. 7 przedstawia schemat blokowy napięciowego multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością, a fig. 8 - schemat blokowy prądowego multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością.
Metastabilnościowy generator losowy przedstawiony na fig. 1 zawiera multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią MOO o wyjściu Q, do którego dołączone jest wejście TQ licznika LCZ. Do wyjścia T licznika LCZ dołączone jest jednocześnie wejście T1 układu pamięciowego UP i pierwsze wejście K1 układu porównawczego UK. Do wyjścia T1P układu pamięciowego UP dołączone jest drugie wejście K2 układu porównawczego UK, natomiast wyjścia K i P układu porównawczego UK są wyjściami LL i PLL metastabilnościowego generatora losowego.
Konstrukcja multiwibratora z odpowiedzią oscylacyjną MOO sprawia, że gdy pracuje on w odpowiednim zakresie metastabilności - to znaczy odpowiednio blisko punktu metastabilności, aby odpowiedzi czasowe były różne - to odpowiedź multiwibratora ma charakter gasnących oscylacji, natomiast liczba oscylacji może być zliczona przez zwykły, lecz odpowiednio szybki licznik LCZ. który zastępuje konieczność dokonywania pomiaru czasu. Układ pamięciowy UP pozwala na zapamiętanie zliczonej przez licznik LCZ wartości, dzięki czemu układ porównawczy UK porównuje uprzednio zapamiętaną w układzie pamięciowym UP wartość z wartością bieżącą pochodzącą z licznika LCZ. W zależności od tego, która liczba oscylacji jest większa, na wyjściu K układu porównawczego UK pojawia się wartość logiczna „zero” albo „jeden”, a na wyjściu PLL informacja o tym, że porównanie
PL 232 441 B1 dało prawidłowy wynik. Jeżeli natomiast porównywane liczby mają taką samą wartość, bądź są poza zakresem licznika, to na wyjściu PLL pojawi się informacja o błędnym wyniku. Zastosowanie tego samego multiwibratora do generowania kolejnych metastabilnościowych odpowiedzi czasowych pozwala wyeliminować problem rozrzutów technologicznych, gdy do generowania metastabilnościowych odpowiedzi czasowych wykorzystywana jest większa liczba nieidentycznych multiwibratorów.
Metastabilnościowy generator losowy przedstawiony na fig. 2 zawiera multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią MOO o wyjściu danych Q, do którego dołączone jest wejście TQ licznika LCZ. Do wyjścia T licznika LCZ dołączone jest jednocześnie wejście T1 pierwszego układu pamięciowego UP i wejście T2 drugiego układu pamięciowego UP2. Wyjścia T1P i T2P układów pamięciowych UP i UP2 dołączone są do wejść K2 i K1 układu porównawczego UK. natomiast wyjścia K i P układu porównawczego UK są wyjściami LL i PLL metastabilnościowego generatora losowego.
Konstrukcja multiwibratora z odpowiedzią oscylacyjną MOO sprawia, że gdy pracuje on w odpowiednim zakresie metastabilności - to znaczy odpowiednio blisko punktu metastabilności, aby odpowiedzi czasowe były różne - to odpowiedź multiwibratora ma charakter gasnących oscylacji, natomiast liczba oscylacji może być zliczona przez zwykły, lecz odpowiednio szybki licznik LCZ, który zastępuje konieczność dokonywania pomiaru czasu. Układy pamięciowe UP i UP2 zapamiętują kolejne zliczone przez licznik LCZ wartości, dzięki czemu układ porównawczy UK porównuje zapamiętane w układach pamięciowych wartości. W zależności od tego, która liczba oscylacji jest większa, na wyjściu K układu porównawczego UK pojawia się wartość logiczna „zero” albo „jeden”, a na wyjściu PLL informacja o tym, że porównanie dało prawidłowy wynik. Jeżeli natomiast porównywane liczby mają taką samą wartość, bądź są poza zakresem licznika, to na wyjściu PLL pojawi się informacja o błędnym wyniku. Zastosowanie tego samego multiwibratora do generowania kolejnych metastabilnościowych odpowiedzi czasowych pozwala wyeliminować problem rozrzutów technologicznych, gdy do generowania metastabilnościowych odpowiedzi czasowych wykorzystywana jest większa liczba nieidentycznych multiwibratorów.
Metastabilnościowy generator losowy przedstawiony na fig. 3 zawiera multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS o wyjściu Q, do którego dołączone jest wejście TQ licznika LCZ. Do wyjścia T licznika LCZ dołączone jest jednocześnie wejście T1 układu pamięciowego UP i pierwsze wejście K1 układu porównawczego UK. Do wyjścia TIP układu pamięciowego UP dołączone jest drugie wejście K2 układu porównawczego UK, natomiast wyjścia K i P układu porównawczego UK są wyjściami LL i PLL metastabilnościowego generatora losowego. Multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS posiada wejście regulacji szybkością RS, które jest dołączone do wyjścia sterowania szybkością SS układu sterowania szybkością USS.
Regulacja szybkości multiwibratora MOORS pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu. Układ sterowania szybkością USS analizuje wyniki pomiarów środowiskowych, na podstawie których dokonuje dopasowania szybkości tak, aby uzyskać najlepsze właściwości pracy układu pod względem szybkości i losowości generowanych liczb i ciągów losowych.
Metastabilnościowy generator losowy przedstawiony na fig. 4 zawiera multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS o wyjściu danych Q, do którego dołączone jest wejście TQ licznika LCZ. Do wyjścia T licznika LCZ dołączone jest jednocześnie wejście T1 pierwszego układu pamięciowego UP i wejście T2 drugiego układu pamięciowego UP2. Wyjścia T1P i T2P układów pamięciowych UP i UP2 dołączone są do wejść K2 i K1 układu porównawczego UK, natomiast wyjścia K_i P układu porównawczego UK są wyjściami LL i PLL metastabilnościowego generatora losowego. Multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS posiada wejście regulacji szybkością RS, które jest dołączone do wyjścia sterowania szybkością SS układu sterowania szybkością USS.
Regulacja szybkości multiwibratora MOORS pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu. Układ sterowania szybkością USS analizuje wyniki pomiarów środowiskowych, na podstawie których dokonuje dopasowania szybkości tak, aby uzyskać najlepsze właściwości pracy układu pod względem szybkości i losowości generowanych liczb i ciągów losowych.
PL 232 441 B1
Metastabilnościowy generator losowy przedstawiony na fig. 5 ma budowę taką jak układ z fig. 3, z tą różnicą że wyjścia LL i PLL metastabilnościowego generatora losowego dołączone są do wejść WLL i WPLL układu sterowania szybkością USS.
Dzięki dołączeniu wyjść metastabilnościowego generatora losowego do wejść układu sterowania szybkością USS, układ ten może dodatkowo analizować statystyki generowanych liczb i ciągów losowych, na podstawie których dokonuje dopasowania szybkości tak, aby uzyskać najlepsze właściwości pracy układu pod względem szybkości i losowości generowanych liczb i ciągów losowych.
Metastabilnościowy generator losowy przedstawiony na fig. 6 ma budowę taką jak układ z fig. 5, z tą różnicą że wyjścia LL i PLL metastabilnościowego generatora losowego dołączone są do wejść WLL i WPLL układu sterowania szybkością USS.
Dzięki dołączeniu wyjść metastabilnościowego generatora losowego do wejść układu sterowania szybkością USS, układ ten może dodatkowo analizować statystyki generowanych liczb i ciągów losowych, na podstawie których dokonuje dopasowania szybkości tak, aby uzyskać najlepsze właściwości pracy układu pod względem szybkości i losowości generowanych liczb i ciągów losowych.
Napięciowy multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością przedstawiony na fig. 7, wchodzący w skład metastabilnościowego generatora losowego, stanowi napięciowy multiwibrator NM o dwóch wejściach D i C dołączonych do wejść D i C multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS i wyjściu Q' dołączonym do wyjścia Q multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS. Wejście dla dodatniego zasilania VDD napięciowego multiwibratora NM dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS. natomiast wejście dla ujemnego zasilania VSS napięciowego multiwibratora NM dołączone jest do ogólnej masy układu GND.
Napięciowy multiwibrator NM w postaci przerzutnika „D”, zbudowany z klasycznych bramek logicznych czy w technice CMOS, może być regulowany pod względem szybkości przez zmianę napięcia zasilania przerzutnika. Niższe napięcie oznacza wolniejszą pracę, wyższe napięcie oznacza szybszą pracę. Napięcie zasilania może być obniżane nawet do podprogowego napięcia działania tranzystorów. Maksymalne napięcie jest określone brzegowymi parametrami pracy układu.
Prądowy multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością przedstawiony na fig. 8, wchodzący w skład metastabilnościowego generatora losowego, stanowi regulowane źródło prądowe ISS oraz dołączona do niego część logiczna multiwibratora LM o dwóch wejściach D i C dołączonych do wejść D i C multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS i wyjściu Θ' dołączonym do wyjścia Q multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS. Wejście regulacji szybkości RS multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością MOORS dołączone jest do regulowanego źródła prądowego ISS. Dodatnie napięcie zasilania VD dołączone jest do części logicznej multiwibratora LM, a ogólna masa układu GND dołączona jest do regulowanego źródła prądowego ISS.
Multiwibrator MOORS zbudowany z bramek prądowych może być regulowany pod względem szybkości przez zmianę wartości prądu tych bramek. Mniejsza wartość prądu oznacza wolniejszą pracę, większa wartość prądu oznacza szybszą pracę. Źródła prądowe wykonane w postaci luster prądowych pozwalają na łatwe sterowanie całym szeregiem źródeł prądowych jednocześnie.
Możliwości zastosowania wynalazku przewiduje się w generowaniu liczb i ciągów liczbowych prawdziwie losowych w układach odpornych na ataki typu side-channel i zmienne środowisko pracy

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Metastabilnościowy generator losowy zawierający multiwibrator, do którego wyjścia dołączone jest wejście układu pomiaru czasu, do którego dołączone jest jednocześnie wejście układu pamięciowego i pierwsze wejście układu porównawczego, którego drugie wejście dołączone jest do wyjścia układu pomiaru czasu znamienny tym, że multiwibrator jest multiwibratorem z oscylacyjną odpowiedzią (MOO).
  2. 2. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 1, znamienny tym, że układ pomiaru czasu jest licznikiem (LCZ).
  3. 3. Metastabilnościowy generator losowy zawierający multiwibrator, do którego wyjścia dołączone jest wejście układu pomiaru czasu, do którego dołączone są jednocześnie wejścia dwóch
    PL 232 441 B1 układów pamięciowych, których wyjścia dołączone są do wejść układu porównawczego znamienny tym, że multiwibrator jest multiwibratorem z oscylacyjną odpowiedzią (MOO).
  4. 4. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 3, znamienny tym, że układ pomiaru czasu jest licznikiem (LCZ).
  5. 5. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 1, znamienny tym, że multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią jest multiwibratorem z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością (MOORS).
  6. 6. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 5, znamienny tym, że do wejścia regulacji szybkości (RS) multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością (MOORS) dołączone jest wyjście sterowania szybkością (SS) układu sterowania szybkością (USS).
  7. 7. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 3, znamienny tym, że multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią jest multiwibratorem z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością (MOORS).
  8. 8. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 7, znamienny tym, że do wejścia regulacji szybkości (RS) multiwibratora z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością (MOORS) dołączone jest wyjście sterowania szybkością (SS) układu sterowania szybkością (USS).
  9. 9. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 6 albo 8, znamienny tym, że układ sterowania szybkością (USS) posiada przynajmniej jedno wejście (WLL, WPLL) dołączone do przynajmniej jednego wyjścia (LL, PLL) metastabilnościowego generatora losowego.
  10. 10. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 5 albo 6 albo 7 albo 8, znamienny tym, że multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością (MOORS) stanowi przynajmniej jeden multiwibrator napięciowy (NM), którego obwód zasilający (VDD) dołączony jest do wejścia regulacji szybkości (RS) multiwibratora (MOORS).
  11. 11. Metastabilnościowy generator losowy według zastrz. 5 albo 6 albo 7 albo 8, znamienny tym, że multiwibrator z oscylacyjną odpowiedzią z regulowaną szybkością (MOORS) stanowi przynajmniej jeden multiwibrator prądowy z regulowanym źródłem prądowym (ISS), które dołączone jest do wejścia regulacji szybkości (RS) multiwibratora (MOORS).
PL422482A 2017-08-08 2017-08-08 Metastabilnościowy generator losowy PL232441B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422482A PL232441B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Metastabilnościowy generator losowy
PL428403A PL241528B1 (pl) 2017-08-08 2018-08-07 Metastabilnościowy generator losowy
PCT/IB2018/055942 WO2019030669A1 (en) 2017-08-08 2018-08-07 RANDOM NUMBER GENERATOR BASED ON METASTABILITY

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422482A PL232441B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Metastabilnościowy generator losowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422482A1 PL422482A1 (pl) 2019-02-11
PL232441B1 true PL232441B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=65270322

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422482A PL232441B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Metastabilnościowy generator losowy
PL428403A PL241528B1 (pl) 2017-08-08 2018-08-07 Metastabilnościowy generator losowy

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428403A PL241528B1 (pl) 2017-08-08 2018-08-07 Metastabilnościowy generator losowy

Country Status (2)

Country Link
PL (2) PL232441B1 (pl)
WO (1) WO2019030669A1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3781472A (en) * 1971-04-15 1973-12-25 Datotek Digital data ciphering technique
JP2004118651A (ja) * 2002-09-27 2004-04-15 Univ Niigata 乱数発生方法及び乱数発生装置
PL225186B1 (pl) * 2012-11-08 2017-02-28 Politechnika Warszawska Generator matastabilnościowych interwałów czasowych
PL225188B1 (pl) * 2012-11-08 2017-02-28 Politechnika Warszawska Metastabilnościowy generator losowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL422482A1 (pl) 2019-02-11
PL428403A1 (pl) 2020-02-24
WO2019030669A1 (en) 2019-02-14
PL241528B1 (pl) 2022-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107735981B (zh) 用于防御加密攻击的时钟周期随机化
Wang et al. Dynamical behaviors of a TiO2 memristor oscillator
JP5368626B2 (ja) 半導体集積回路装置
US8981810B1 (en) Method and apparatus for preventing accelerated aging of a physically unclonable function
Mansouri et al. Ring oscillator physical unclonable function with multi level supply voltages
Wieczorek An FPGA implementation of the resolve time-based true random number generator with quality control
CN107346233B (zh) 大量振荡的生成器
Zhao et al. A 108 F 2/Bit fully reconfigurable RRAM PUF based on truly random dynamic entropy of jitter noise
Çiçek et al. A chaos based integrated jitter booster circuit for true random number generators
PL232441B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
Shifman et al. Preselection methods to achieve very low BER in SRAM-based PUFs—A tutorial
CN113539334A (zh) 用于物理不可克隆函数的测量机制
PL232383B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
Wei et al. A perspective of using frequency-mixing as entropy in random number generation for portable hardware cybersecurity ip
Hashim et al. Implementing memristor in ring oscillators based random number generator
CN115333744B (zh) 一种高可靠性ro puf电路及其激励产生方法
Amaki et al. An oscillator-based true random number generator with process and temperature tolerance
KR102107076B1 (ko) 반도체 장치
Campos-Cantón et al. A parameterized family of single-double-triple-scroll chaotic oscillations
Murali et al. Construction of a reconfigurable dynamic logic cell
Kodýtek et al. Temperature Dependence of ROPUF on FPGA
CN105487596B (zh) 使用体偏置的定时装置及其偏置方法
Sharma et al. A low power hybrid CMOS-memristor based ring oscillator for hardware security applications
Erfanijazi et al. Novel programmable single pulse generator for producing pulse widths in different time scales
PL232380B1 (pl) Generator metastabilnościowych interwałów czasowych