PL232380B1 - Generator metastabilnościowych interwałów czasowych - Google Patents

Generator metastabilnościowych interwałów czasowych

Info

Publication number
PL232380B1
PL232380B1 PL422477A PL42247717A PL232380B1 PL 232380 B1 PL232380 B1 PL 232380B1 PL 422477 A PL422477 A PL 422477A PL 42247717 A PL42247717 A PL 42247717A PL 232380 B1 PL232380 B1 PL 232380B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
multivibrator
generator
speed
time interval
input
Prior art date
Application number
PL422477A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422477A1 (pl
Inventor
Piotr Zbigniew Wieczorek
Krzysztof Gołofit
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL422477A priority Critical patent/PL232380B1/pl
Priority to PCT/IB2018/055941 priority patent/WO2019030668A1/en
Priority to PL428402A priority patent/PL241527B1/pl
Publication of PL422477A1 publication Critical patent/PL422477A1/pl
Publication of PL232380B1 publication Critical patent/PL232380B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Pulse Circuits (AREA)
  • Feedback Control In General (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest generator metastabilnościowych interwałów czasowych stosowany zwłaszcza do generowania liczb i ciągów liczbowych prawdziwie losowych.
Znany jest z opisu patentowego PL 225186 B1, generator metastabilnościowych interwałów czasowych, który zawiera co najmniej dwa multiwibratory, których wyjścia są dołączone do wyjść generatora, a wejścia są dołączone do wejść generatora.
Celem wynalazku jest wzajemne dopasowanie multiwibratorów generatora, możliwość dopasowywania multiwibratorów generatora względem układu dołączanego do generatora oraz jednocześnie wzajemne dopasowanie multiwibratorów generatora i możliwość dopasowywania multiwibratorów generatora względem układu dołączanego do generatora.
Istota układu według wynalazku polega na tym, że w generatorze metastabilnościowych interwałów czasowych przynajmniej jeden multiwibrator jest multiwibratorem z regulowaną szybkością. Generator ma układ dopasowania multiwibratorów, którego kolejne wyjścia ma dołączone do wejść regulacji szybkości multiwibratorów z regulowaną szybkością. Generator ma układ sterowania szybkością, którego wyjście dołączone ma jednocześnie do wejść regulacji szybkości multiwi bratorów z regulowaną szybkością. Generator ma układ sterowania szybkością, którego wyjście ma dołączone do wejścia sterującego układu dopasowania multiwibratorów. Multiwibrator z regulowaną szybkością stanowi przynajmniej jeden układ napięciowy, którego obwód zasilający dołączony jest do wejścia regulacji szybkości multiwibratora. Multiwibrator z regulowaną szybkością stanowi przynajmniej jeden układ prądowy z regulowanym źródłem prądowym, które dołączone jest do wejścia regulacji szybkości multiwibratora.
Wynalazek umożliwia regulację szybkości multiwibratorów generatora zapewniającą wzajemne dopasowanie właściwości statystycznych generowanych interwałów czasowych, umożliwia jednoczesną regulację szybkości wielu multiwibratorów zapewniającą dopasowywanie do układu dołączanego do generatora oraz umożliwia regulację szybkości multiwibratorów generatora jednocześnie względem siebie i względem układu dołączanego do generatora.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy generatora metastabilnościowych interwałów czasowych z układem dopasowania multiwibratorów, fig. 2 przedstawia schemat blokowy generatora metastabilnościowych interwałów czasowych z układem sterowania szybkością, fig. 3 przedstawia schemat blokowy generatora metastabilnościowych interwałów czasowych z układem dopasowania multiwibratorów i układem sterowania szybkością, fig. 4 przedstawia schemat blokowy napięciowego multiwibratora z regulowaną szybkością, a fig. 5 - schemat blokowy prądowego multiwibratora z regulowaną szybkością.
Generator metastabilnościowych interwałów czasowych przedstawiony na fig. 1 zawiera dwa multiwibratory z regulowaną szybkością MRS1 i MRS2 w postaci przerzutników typu „D”, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Wejścia danych przerzutników D1 i D2 są ze sobą zwarte i dołączone do pierwszego wejścia I1 generatora G. Wejścia zegarowe przerzutników C1 i C2 są ze sobą zwarte i dołączone do drugiego wejścia I2 generatora G. Wyjście danych Q1 pierwszego przerzutnika MRS1 jest dołączone do pierwszego wyjścia O1 generatora. Wyjście danych Q2 drugiego przerzutnika MRS2 jest dołączone do drugiego wyjścia O2 generatora G. Generator G zawiera także układ dopasowania multiwibratorów UDM, którego pierwsze wyjście DS1 dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS1 pierwszego multiwibratora MRS1, a drugie wyjście DS2 dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS2 drugiego multiwibratora MRS2.
Regulacja szybkości pozwala na kompensację różnic w działaniu multiwibratorów, które najczęściej powstają na skutek rozrzutów technologicznych w procesie produkcji, różnego rodzaju wad materiałowych lub innych niedoskonałości. Kompensacja ma na celu wyrównanie statystycznych właściwości generowanych interwałów czasowych tak, aby interwał jednego multiwibratora względem innego był większy z prawdopodobieństwem 0,5.
Generator metastabilnościowych interwałów czasowych przedstawiony na fig. 2 zawiera dwa multiwibratory z regulowaną szybkością MRS1 i MRS2 w postaci przerzutników typu „D”, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Wejścia danych przerzutników D1 i D2 są ze sobą zwarte i dołączone do pierwszego wejścia I1 generatora G. Wejścia zegarowe przerzutników C1 i C2 są ze sobą zwarte i dołączone do drugiego wejścia ]2 generatora G. WyjPL 232 380 B1 ście danych Q1 pierwszego przerzutnika MRS1 jest dołączone do pierwszego wyjścia O1 generatora. Wyjście danych Q2 drugiego przerzutnika MRS2 jest dołączone do drugiego wyjścia O2 generatora G. Do generatora G dołączony jest układ sterowania szybkością USS w taki sposób, że wyjście SS układu sterowania szybkością USS dołączone jest jednocześnie do wejścia regulacji szybkości RS1 pierwszego multiwibratora MRS1 i do wejścia regulacji szybkości RS2 drugiego multiwibratora MRS2.
Regulacja szybkości całego generatora pozwala na dopasowywanie względem układu dołączanego do wyjść generatora. Regulacja taka pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu.
Generator metastabilnościowych interwałów czasowych przedstawiony na fig. 3 zawiera dwa multiwibratory z regulowaną szybkością MRS1 i MRS2 w postaci przerzutników typu „D”, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Wejścia danych przerzutników D1 i D2 są ze sobą zwarte i dołączone do pierwszego wejścia I1 generatora G. Wejścia zegarowe przerzutników C1 i C2 są ze sobą zwarte i dołączone do drugiego wejścia I2 generatora G. Wyjście danych Q1 pierwszego przerzutnika MRS1 jest dołączone do pierwszego wyjścia O1 generatora. Wyjście danych Q2 drugiego przerzutnika MRS2 jest dołączone do drugiego wyjścia O2 generatora G. Generator G zawiera także układ dopasowania multiwibratorów UDM, którego pierwsze wyjście DS1 dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS1 pierwszego multiwibratora MRS1, a drugie wyjście DS2 dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS2 drugiego multiwibratora MRS2. Do generatora G dołączony jest układ sterowania szybkością USS w taki sposób, że wyjście SS układu sterowania szybkością USS dołączone jest do wejścia sterującego DSS układu dopasowania multiwibratorów UDM.
Regulacja szybkości, dokonywana przez układ dopasowania multiwibratorów UDM, pozwala na kompensację różnic w działaniu multiwibratorów, które najczęściej powstają na skutek rozrzutów technologicznych w procesie produkcji, różnego rodzaju wad materiałowych lub innych niedoskonałości. Kompensacja ma na celu wyrównanie statystycznych właściwości generowanych interwałów czasowych tak, aby interwał jednego multiwibratora względem innego był większy z prawdopodobieństwem 0,5. Natomiast regulacja szybkości całego generatora, dokonywana przez układ sterowania szybkością USS, pozwala na dopasowywanie względem układu dołączanego do wyjść generatora. Regulacja taka pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu sidechannel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu.
Napięciowy multiwibrator z regulowaną szybkością przedstawiony na fig. 4, wchodzący w skład generatora metastabilnościowych interwałów czasowych, stanowi napięciowy multiwibrator NM o dwóch wejściach Dj i C dołączonych do wejść D i C multiwibratora z regulowaną szybkością MRS i wyjściu Qj dołączonym do wyjścia Q multiwibratora z regulowaną szybkością MRS. Wejście dla dodatniego zasilania VDD napięciowego multiwibratora NM dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS multiwibratora z regulowaną szybkością MRS, natomiast wejście dla ujemnego zasilania VSS napięciowego multiwibratora NM dołączone jest do ogólnej masy układu GND.
Napięciowy multiwibrator NM w postaci przerzutnika „D”, zbudowany z klasycznych bramek logicznych czy w technice CMOS, może być regulowany pod względem szybkości przez zmianę napięcia zasilania przerzutnika. Niższe napięcie oznacza wolniejszą pracę, wyższe napięcie oznacza szybszą pracę. Napięcie zasilania może być obniżane nawet do podprogowego napięcia działania tranzystorów. Maksymalne napięcie jest określone brzegowymi parametrami pracy układu.
Prądowy multiwibrator z regulowaną szybkością przedstawiony na fig. 5, wchodzący w skład generatora metastabilnościowych interwałów czasowych, stanowi regulowane źródło prądowe ISS oraz dołączona do niego część logiczna multiwibratora LM o dwóch wejściach Dj i C dołączonych do wejść D i C multiwibratora z regulowaną szybkością MRS i wyjściu Qj dołączonym do wyjścia Q multiwibratora z regulowaną szybkością MRS. Wejście regulacji szybkości RS multiwibratora z regulowaną szybkością MRS dołączone jest do regulowanego źródła prądowego ISS. Dodatnie napięcie zasilania VD dołączone jest do części logicznej multiwibratora LM, a ogólna masa układu GND dołączona jest do regulowanego źródła prądowego ISS.
Multiwibrator MRS zbudowany z bramek prądowych może być regulowany pod względem szybkości przez zmianę wartości prądu tych bramek. Mniejsza wartość prądu oznacza wolniejszą pracę,
PL 232 380 B1 większa wartość prądu oznacza szybszą pracę. Źródła prądowe wykonane w postaci luster prądowyc h pozwalają na łatwe sterowanie całym szeregiem źródeł prądowych jednocześnie.
Możliwości zastosowania wynalazku przewiduje się w generowaniu liczb i ciągów liczbowych prawdziwie losowych w układach odpornych na ataki typu side-channel i zmienne środowisko pracy.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Generator metastabilnościowych interwałów czasowych zawierający co najmniej dwa multiwibratory, których wyjścia są dołączone do wyjść generatora, a wejścia są dołączone do wejść generatora, znamienny tym, że przynajmniej jeden multiwibrator jest multiwibratorem z regulowaną szybkością (MRS1, MRS2).
  2. 2. Generator metastabilnościowych interwałów czasowych według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada układ dopasowania multiwibratorów (UDM), którego kolejne wyjścia (DS1, DS2) dołączone są do wejść regulacji szybkości (RS1, RS2) multiwibratorów z regulowaną szybkością (MRS1, MRS2).
  3. 3. Generator metastabilnościowych interwałów czasowych według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada układ sterowania szybkością (USS), którego wyjście (SS) dołączone jest jednocześnie do wejść regulacji szybkości (RS1, RS2) multiwibratorów z regulowaną szybkością (MRS1, MRS2).
  4. 4. Generator metastabilnościowych interwałów czasowych według zastrz. 2, znamienny tym, że posiada układ sterowania szybkością (USS), którego wyjście (SS) dołączone jest do wejścia sterującego (DSS) układu dopasowania multiwibratorów (UDM).
  5. 5. Generator metastabilnościowych interwałów czasowych według zastrz. 1, znamienny tym, że multiwibrator z regulowaną szybkością (MRS) stanowi przynajmniej jeden multiwibrator napięciowy (NM), którego obwód zasilający (VDD) dołączony jest do wejścia regulacji szybkości (RS) multiwibratora (MRS).
  6. 6. Generator metastabilnościowych interwałów czasowych według zastrz. 1, znamienny tym, że multiwibrator z regulowaną szybkością (MRS) stanowi przynajmniej jeden multiwibrator prądowy z regulowanym źródłem prądowym (ISS), które dołączone jest do wejścia regulacji szybkości (RS) multiwibratora (MRS).
PL422477A 2017-08-08 2017-08-08 Generator metastabilnościowych interwałów czasowych PL232380B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422477A PL232380B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Generator metastabilnościowych interwałów czasowych
PCT/IB2018/055941 WO2019030668A1 (en) 2017-08-08 2018-08-07 RANDOM NUMBER GENERATOR BASED ON METASTABILITY
PL428402A PL241527B1 (pl) 2017-08-08 2018-08-07 Metastabilnościowy generator losowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422477A PL232380B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Generator metastabilnościowych interwałów czasowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422477A1 PL422477A1 (pl) 2019-02-11
PL232380B1 true PL232380B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=65270285

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422477A PL232380B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Generator metastabilnościowych interwałów czasowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232380B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3781472A (en) * 1971-04-15 1973-12-25 Datotek Digital data ciphering technique
JP2004118651A (ja) * 2002-09-27 2004-04-15 Univ Niigata 乱数発生方法及び乱数発生装置
PL225186B1 (pl) * 2012-11-08 2017-02-28 Politechnika Warszawska Generator matastabilnościowych interwałów czasowych

Also Published As

Publication number Publication date
PL422477A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7702705B2 (en) Random number generation circuit
KR102652735B1 (ko) 조절 가능한 메타-스테이블 전압을 이용하는 난수 생성기 및 난수 생성 방법
JP2017112399A5 (pl)
JP6161633B2 (ja) デューティ・サイクル調整回路および方法
JP2021507568A (ja) マスタ/スレーブ周波数ロックループ
Yang et al. Chaos synchronization and chaos control of quantum-CNN chaotic system by variable structure control and impulse control
KR102379003B1 (ko) 오실레이터 장치
Angulo et al. A new oscillator-based random number generator
PL232380B1 (pl) Generator metastabilnościowych interwałów czasowych
Angulo et al. Discrete chaos-based random number generator
US20070164797A1 (en) Method and apparatus to eliminate clock phase error in a multi-phase clock circuit
TWI579763B (zh) 具有亂數產生模式的儲存電路
JP2018093488A (ja) オシレータ制御回路及びそれを含む装置並びにその制御方法
JP6237310B2 (ja) 半導体集積回路
US20100213978A1 (en) Low power reconfigurable circuits with delay compensation
Cook et al. Improving the Reliability of FPGA CRO PUFs
PL232383B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
CN105487596B (zh) 使用体偏置的定时装置及其偏置方法
PL232441B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
Demirkol et al. A CMOS realization of double-scroll chaotic circuit and its application to random number generation
Stork et al. Control system approach to the dynamics of nonidentical Josephson junction systems
Zhu Anti-synchronization of two different chaotic systems via optimal control with fully unknown parameters
Wu et al. Chaos synchronization between unified chaotic system and Rossler system
PL232335B1 (pl) Arbiter
KR101343187B1 (ko) 발진기의 저주파 노이즈 제거 방법