PL232335B1 - Arbiter - Google Patents

Arbiter

Info

Publication number
PL232335B1
PL232335B1 PL422478A PL42247817A PL232335B1 PL 232335 B1 PL232335 B1 PL 232335B1 PL 422478 A PL422478 A PL 422478A PL 42247817 A PL42247817 A PL 42247817A PL 232335 B1 PL232335 B1 PL 232335B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flip
flop
input
arbitrator
flops
Prior art date
Application number
PL422478A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422478A1 (pl
Inventor
Piotr Zbigniew Wieczorek
Krzysztof Gołofit
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL422478A priority Critical patent/PL232335B1/pl
Priority to PCT/IB2018/055941 priority patent/WO2019030668A1/en
Priority to PL428402A priority patent/PL241527B1/pl
Publication of PL422478A1 publication Critical patent/PL422478A1/pl
Publication of PL232335B1 publication Critical patent/PL232335B1/pl

Links

Landscapes

  • Bus Control (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest arbiter stosowany zwłaszcza do detekcji pierwszeństwa zjawisk metastabilnościowych.
Znany jest z opisu patentowego PL 224 925 B1, arbiter zawierający dwa przerzutniki. Pierwsze wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych pierwszego przerzutnika i wejścia zegarowego drugiego przerzutnika. Drugie wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych drugiego przerzutnika i do wejścia zegarowego pierwszego przerzutnika. Wejścia wymuszające przerzutników są dołączone do wejścia sterującego arbitra. Wyjścia przerzutników są wyjściami arbitra.
Z tego samego patentu znany jest w technice arbiter, w którym wyjścia przerzutników połączone są z wyjściami arbitra poprzez filtr metastabilności, który zawiera przynajmniej jeden przerzutnik.
Z tego samego patentu znany jest w technice arbiter, w którym wyjścia przerzutników połączone są z wyjściami arbitra poprzez układ korekcji losowości, który zawiera przynajmniej jeden przerzutnik.
Z tego samego patentu znany jest w technice arbiter, w którym wyjścia przerzutników połączone są z wyjściami arbitra poprzez filtr metastabilności, a wyjścia filtru metastabilności połączone są z wyjściami arbitra poprzez układ korekcji losowości. Zarówno filtr metastabilności, jak i układ korekcji losowości zawierają przynajmniej jeden przerzutnik.
Celem wynalazku jest możliwość dopasowywania pierwszego stopnia arbitra do układu dołączanego do wejść arbitra, wzajemne dopasowywanie kolejnych stopni arbitra względem siebie oraz jednocześnie możliwość dopasowywania pierwszego stopnia arbitra do układu dołączanego do wejść arbitra i wzajemne dopasowywanie kolejnych stopni arbitra względem siebie.
Istota układu według wynalazku polega na tym, że w arbitrze przynajmniej jeden przerzutnik jest przerzutnikiem z regulowaną szybkością. Arbiter ma układ sterowania szybkością, którego wyjścia ma dołączone do wejść regulacji szybkości przerzutników z regulowaną szybkością. Przerzutnik z regulowaną szybkością stanowi przynajmniej jeden układ napięciowy, którego obwód zasilający dołączony jest do wejścia regulacji szybkości przerzutnika. Przerzutnik z regulowaną szybkością stanowi przynajmniej jeden układ prądowy z regulowanym źródłem prądowym, które dołączone jest do wejścia regulacji szybkości przerzutnika.
Wynalazek umożliwia regulację szybkości przerzutników arbitra, dzięki czemu umożliwia dopasowywanie pierwszego stopnia arbitra do układu dołączanego do wejść arbitra, umożliwia wzajemne dopasowywanie kolejnych stopni arbitra pod względem szybkości oraz umożliwia jednoczesne dopasowywanie kolejnych stopni arbitra względem siebie i pierwszego stopnia arbitra do układu dołączanego do wejść arbitra.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy arbitra jednostopniowego, fig. 2 przedstawia schemat blokowy arbitra z filtrem metastabilności, fig. 3 przedstawia schemat blokowy arbitra z układem korekcji losowości, fig. 4 przedstawia schemat blokowy arbitra z filtrem metastabilności i układem korekcji losowości, fig. 5 przedstawia schemat blokowy napięciowego przerzutnika z regulowaną szybkością, a fig. 6 schemat blokowy prądowego przerzutnika z regulowaną szybkością.
Arbiter przedstawiony na fig. 1 zawiera dwa przerzutniki z regulowaną szybkością w postaci przerzutników typu „D” PRS1 i PRS2, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2, jednym asynchronicznym wejściu zerującym R1 i R2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Pierwsze wejście I1 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia danych D1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 i do wejścia zegarowego C2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2, a drugie wejście I2 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia danych D2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością P2 i do wejścia zegarowego C1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością P1. Wyjścia przerzutników z regulowaną szybkością Q1 i Q2 dołączone są do wyjść arbitra O1 i O2. Wejście sterujące arbitra WA dołączone jest do asynchronicznych wejść zerujących R1 i R2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2. Arbiter A zawiera także układ sterowania szybkością USS, którego wyjście SS dołączone jest jednocześnie do wejść regulacji szybkości RS1 i RS2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2.
Regulacja szybkości przerzutników PRS1 i PRS2, które stanowią pierwszy stopień arbitra pozwala na dopasowywanie arbitra względem układu dołączanego do jego wejść I1 i I2. Regulacja taka
PL 232 335 B1 pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu.
Arbiter przedstawiony na fig. 2 zawiera dwa przerzutniki z regulowaną szybkością w postaci przerzutników typu „D” PRS1 i PRS2, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2, jednym asynchronicznym wejściu zerującym R1 i R2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Do wejść danych D1 i D2 i do wejść zegarowych C1 i C2 dołączone są układy opóźniające OP1, OP2, OP3, OP4, tak że do wejścia danych D1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 dołączone jest wyjście pierwszego układu opóźniającego OP1, do wejścia zegarowego C1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 dołączone jest wyjście drugiego układu opóźniającego OP2, do wejścia danych D2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2 dołączone jest wyjście trzeciego układu opóźniającego OP3, a do wejścia zegarowego C2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2 dołączone jest wyjście czwartego układu opóźniającego OP4. Pierwsze wejście I1 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia pierwszego układu opóźniającego OP1 i do wejścia czwartego układu opóźniającego OP4, a drugie wejście ]2 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia drugiego układu opóźniającego OP2 i do wejścia trzeciego układu opóźniającego OP3. Wejście sterujące arbitra WA dołączone jest do asynchronicznych wejść zerujących R1 i R2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2. Arbiter A zawiera także układ sterowania szybkością USS, którego pierwsze wyjście SA dołączone jest jednocześnie do wejść regulacji szybkości RS1 i RS2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2. Wyjścia przerzutników Q1 i Q2 dołączone są do wejść FI1 i FI2 filtru metastabilności FM, a wyjścia FO1 i FO2 filtru metastabilności FM dołączone są do wyjść arbitra O1 i O2. Filtr metastabilności FM zawiera dwa przerzutniki z regulowaną szybkością w postaci przerzutników typu „D” PRS3 i PRS4, każdy o jednym wejściu danych D3 i D4, jednym wyjściu danych Q3 i Q4, jednym wejściu zegarowym C3 i C4 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS3 i RS4. Wejścia danych tych przerzutników z regulowaną szybkością D3 i D4 dołączone są do wejść filtru metastabilności FI1 i FI2, a wyjścia danych przerzutników z regulowaną szybkością Q3 i Q4 dołączone są do wyjść filtru metastabilności FO1 i FO2. Wejścia zegarowe przerzutników C3 i C4 dołączone są do drugiego wejścia sterującego WF arbitra A, natomiast obydwa wejścia regulacji szybkości RS3 i RS4 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS3 i PRS4 filtru metastabilności FM dołączone są do drugiego wyjścia SB układu sterowania szybkością USS.
Układy opóźniające OP1, OP2, OP3 i OP4, wraz z dołączonymi do nich przerzutnikami z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2 stanowią pierwszy stopień arbitra, a filtr metastabilności FM stanowi drugi stopień arbitra. Szybkość pierwszego stopnia arbitra jest sterowana poprzez pierwsze wyjście SA układu sterowania szybkością USS, a drugi stopień arbitra poprzez drugie wyjście SB układu sterowania szybkością USS. Regulacja szybkości pierwszego stopnia arbitra pozwala na dopasowywanie arbitra względem układu dołączanego do jego wejść I1 i J2, a regulacja drugiego stopnia pozwala na dopasowywanie tego stopnia pod względem szybkości w stosunku do pierwszego stopnia. Regulacja taka pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu.
Arbiter przedstawiony na fig. 3 zawiera dwa przerzutniki z regulowaną szybkością w postaci przerzutników typu „D” PRS1 i PRS2, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2, jednym asynchronicznym wejściu zerującym R1 i R2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Do wejść danych D1 i D2 i do wejść zegarowych C1 i C2 dołączone są układy opóźniające OP1, OP2, OP3, OP4, tak że do wejścia danych D1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 dołączone jest wyjście pierwszego układu opóźniającego OP1, do wejścia zegarowego C1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 dołączone jest wyjście drugiego układu opóźniającego OP2, do wejścia danych D2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2 dołączone jest wyjście trzeciego układu opóźniającego OP3, a do wejścia zegarowego C2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2 dołączone jest wyjście czwartego układu opóźniającego OP4. Pierwsze wejście I1 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia pierwszego układu opóźniającego OP1 i do wejścia czwartego układu opóźniającego OP4, a drugie wejście J2 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia drugiego układu opóźniającego OP2 i do wejścia trzeciego układu opóźniającego OP3. Wejście sterujące arbitra WA dołączone jest do asynchronicznych wejść zerujących R1 i R2 obydwu przerzutników z regulowaną
PL 232 335 B1 szybkością PRS1 i PRS2. Arbiter A zawiera także układ sterowania szybkością USS, którego wyjście SA dołączone jest jednocześnie do wejść regulacji szybkości RS1 i RS2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2. Wyjścia przerzutników Q1 i Q2 dołączone są do wejść UI1 i UI2 układu korekcji losowości UKL. Układ korekcji losowości UKL zawiera przerzutnik w postaci przerzutnika typu „JK” JK oraz detektor parzystości XOR w postaci bramki „exclusive-or”. Przerzutnik JK posiada dwa wejścia danych J i K, wyjście danych JKQ oraz wejście zegarowe JKC. Detektor parzystości XOR posiada dwa wejścia i jedno wyjście. Wejścia danych przerzutnika J i K dołączone są do wejść UI1 i UI2 układu korekcji losowości UKL, a wyjście danych przerzutnika JKQ dołączone jest do pierwszego wyjścia UO1 układu korekcji losowości UKL. Wejścia detektora parzystości XOR dołączone są do wejść UI1 i UI2 układu korekcji losowości UKL, a wyjście detektora parzystości XOR dołączone jest do drugiego wyjścia UO2 układu korekcji losowości UKL. Wejście zegarowe przerzutnika JKC dołączone jest do drugiego wejścia sterującego WU arbitra A. Wyjścia UO1 i UO2 układu korekcji losowości UKL dołączone są do wyjść arbitra O1 i O2.
Układy opóźniające OP1, OP2, OP3 i OP4, wraz z dołączonymi do nich przerzutnikami z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2 stanowią pierwszy stopień arbitra, a układ korekcji losowości UKL stanowi drugi stopień arbitra. Szybkość pierwszego stopnia arbitra jest sterowana poprzez wyjście SA układu sterowania szybkością USS. Regulacja szybkości pozwala na dopasowywanie arbitra względem układu dołączanego do jego wejść H i I2 oraz względem drugiego stopnia arbitra. Regulacja taka pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu.
Arbiter przedstawiony na fig. 4 zawiera dwa przerzutniki z regulowaną szybkością w postaci przerzutników typu „D” PRS1 i PRS2, każdy o jednym wejściu danych D1 i D2, jednym wyjściu danych Q1 i Q2, jednym wejściu zegarowym C1 i C2, jednym asynchronicznym wejściu zerującym R1 i R2 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS1 i RS2. Do wejść danych D1 i D2 i do wejść zegarowych C1 i C2 dołączone są układy opóźniające OP1, OP2, OP3, OP4, tak że do wejścia danych D1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 dołączone jest wyjście pierwszego układu opóźniającego OP1, do wejścia zegarowego C1 pierwszego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS1 dołączone jest wyjście drugiego układu opóźniającego OP2, do wejścia danych D2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2 dołączone jest wyjście trzeciego układu opóźniającego OP3, a do wejścia zegarowego C2 drugiego przerzutnika z regulowaną szybkością PRS2 dołączone jest wyjście czwartego układu opóźniającego OP4. Pierwsze wejście I1 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia pierwszego układu opóźniającego OP1 i do wejścia czwartego układu opóźniającego OP4, a drugie wejście J2 arbitra A jest dołączone jednocześnie do wejścia drugiego układu opóźniającego OP2 i do wejścia trzeciego układu opóźniającego OP3. Wejście sterujące arbitra WA dołączone jest do asynchronicznych wejść zerujących R1 i R2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2. Arbiter A zawiera także układ sterowania szybkością USS, którego pierwsze wyjście SA dołączone jest jednocześnie do wejść regulacji szybkości RS1 i RS2 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2. Wyjścia przerzutników Q1 i Q2 dołączone są do wejść FI1 i FI2 filtru metastabilności FM, a wyjścia FO1 i FO2 filtru metastabilności FM dołączone są do wejść UI1 i UI2 układu korekcji losowości UKL. Filtr metastabilności FM zawiera dwa przerzutniki z regulowaną szybkością w postaci przerzutników typu „D” PRS3 i PRS4, każdy o jednym wejściu danych D3 i D4, jednym wyjściu danych Q3 i Q4, jednym wejściu zegarowym C3 i C4 oraz jednym wejściu regulacji szybkości RS3 i RS4. Wejścia danych tych przerzutników z regulowaną szybkością D3 i D4 dołączone są do wejść filtru metastabilności FI1 i FI2, a wyjścia danych przerzutników z regulowaną szybkością Q3 i Q4 dołączone są do wyjść filtru metastabilności FO1 i FO2. Wejścia zegarowe przerzutników C3 i C4 dołączone są do drugiego wejścia sterującego WF arbitra A, natomiast obydwa wejścia regulacji szybkości RS3 i RS4 obydwu przerzutników z regulowaną szybkością PRS3 i PRS4 filtru metastabilności FM dołączone są do drugiego wyjścia SB układu sterowania szybkością USS. Układ korekcji losowości UKL zawiera przerzutnik w postaci przerzutnika typu „JK” JK oraz detektor parzystości XOR w postaci bramki „exclusive-or”. Przerzutnik JK posiada dwa wejścia danych J i K, wyjście danych JKQ oraz wejście zegarowe JKC. Detektor parzystości XOR posiada dwa wejścia i jedno wyjście. Wejścia danych przerzutnika J i K dołączone są do wejść UI1 i UI2 układu korekcji losowości UKL, a wyjście danych przerzutnika JKQ dołączone jest do pierwszego wyjścia UO1 układu korekcji losowości UKL. Wejścia detektora parzystości XOR dołączone są do wejść UI1 i UI2 układu korekcji losowości UKL, a wyjście detektora parzystości XOR dołączone
PL 232 335 B1 jest do drugiego wyjścia UO2 układu korekcji losowości UKL. Wejście zegarowe przerzutnika JKC dołączone jest do trzeciego wejścia sterującego WU arbitra A. Wyjścia UO1 i UO2 układu korekcji losowości UKL dołączone są do wyjść arbitra O1 i O2.
Układy opóźniające OP1, OP2, OP3 i OP4, wraz z dołączonymi do nich przerzutnikami z regulowaną szybkością PRS1 i PRS2 stanowią pierwszy stopień arbitra. Filtr metastabilności FM stanowi drugi stopień arbitra, układ korekcji losowości UKL stanowi trzeci stopień arbitra. Szybkość pierwszego stopnia arbitra jest sterowana poprzez pierwsze wyjście SA układu sterowania szybkością USS, a drugi stopień arbitra poprzez drugie wyjście SB układu sterowania szybkością USS. Regulacja szybkości pierwszego stopnia arbitra pozwala na dopasowywanie arbitra względem układu dołączanego do jego wejść I1 i I2, a regulacja drugiego stopnia pozwala na dopasowywanie tego stopnia pod względem szybkości w stosunku do pierwszego i trzeciego stopnia arbitra. Regulacja taka pozwala na minimalizację szkodliwego wpływu różnych czynników - na przykład czynników środowiskowych, typu temperatura czy napięcie zasilania, lub ataków aktywnych, typu side-channel, mających na celu zaburzenie prawidłowej pracy układu.
Napięciowy przerzutnik z regulowaną szybkością przedstawiony na fig. 5, wchodzący w skład arbitra, stanowi napięciowy przerzutnik NP o dwóch wejściach Dj i C dołączonych do wejść D i C przerzutnika z regulowaną szybkością PRS i wyjściu Q dołączonym do wyjścia Q przerzutnika z regulowaną szybkością PRS. Wejście dla dodatniego zasilania VDD napięciowego przerzutnika NP dołączone jest do wejścia regulacji szybkości RS przerzutnika z regulowaną szybkością PRS, natomiast wejście dla ujemnego zasilania VSS napięciowego przerzutnika NP dołączone jest do ogólnej masy układu GND.
Napięciowy przerzutnik NP w postaci przerzutnika „D”, zbudowany z klasycznych bramek logicznych czy w technice CMOS, może być regulowany pod względem szybkości przez zmianę napięcia zasilania przerzutnika. Niższe napięcie oznacza wolniejszą pracę, wyższe napięcie oznacza szybszą pracę. Napięcie zasilania może być obniżane nawet do podprogowego napięcia działania tranzystorów. Maksymalne napięcie jest określone brzegowymi parametrami pracy układu.
Prądowy przerzutnik z regulowaną szybkością przedstawiony na fig. 6, wchodzący w skład arbitra, stanowi regulowane źródło prądowe ISS oraz dołączona do niego część logiczna przerzutnika LP o dwóch wejściach Dj i C dołączonych do wejść D i C przerzutnika z regulowaną szybkością PRS i wyjściu Q dołączonym do wyjścia Q przerzutnika z regulowaną szybkością PRS. Wejście regulacji szybkości RS przerzutnika z regulowaną szybkością PRS dołączone jest do regulowanego źródła prądowego ISS. Dodatnie napięcie zasilania VD dołączone jest do części logicznej przerzutnika LP, a ogólna masa układu GND dołączona jest do regulowanego źródła prądowego ISS.
Przerzutnik PRS zbudowany z bramek prądowych może być regulowany pod względem szybkości przez zmianę wartości prądu tych bramek. Mniejsza wartość prądu oznacza wolniejszą pracę, większa wartość prądu oznacza szybszą pracę. Źródła prądowe wykonane w postaci luster prądowych pozwalają na łatwe sterowanie całym szeregiem źródeł prądowych jednocześnie.
Możliwości zastosowania wynalazku przewiduje się w wykrywaniu pierwszeństwa zjawisk metastabilnościowych, w szczególności w zastosowaniu do generacji liczb i ciągów liczbowych prawdziwie losowych w układach odpornych na ataki typu side-channel i zmienne środowisko pracy.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Arbiter zawierający dwa przerzutniki, w którym pierwsze wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych pierwszego przerzutnika i wejścia zegarowego drugiego przerzutnika, drugie wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych drugiego przerzutnika i do wejścia zegarowego pierwszego przerzutnika, wejście sterujące arbitra dołączone jest do wejść wymuszających przerzutników, a wyjścia arbitra dołączone są do wyjść przerzutników, znamienny tym, że przynajmniej jeden przerzutnik jest przerzutnikiem z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2).
  2. 2. Arbiter według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada układ sterowania szybkością (USS), którego wyjścia (SS) dołączone są do wejść regulacji szybkości (RS1, RS2) przerzutników z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2).
  3. 3. Arbiter zawierający dwa przerzutniki, w którym pierwsze wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych pierwszego przerzutnika i wejścia zegarowego drugiego przerzut6
    PL 232 335 B1 nika, drugie wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych drugiego przerzutnika i do wejścia zegarowego pierwszego przerzutnika, wejście sterujące arbitra dołączone jest do wejść wymuszających przerzutników, a wyjścia arbitra dołączone są do wyjść przerzutników poprzez filtr metastabilności, który zawiera przynajmniej jeden przerzutnik, znamienny tym, że przynajmniej jeden przerzutnik jest przerzutnikiem z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2, PRS3, PRS4).
  4. 4. Arbiter według zastrz. 3, znamienny tym, że posiada układ sterowania szybkością (USS), którego wyjścia (SA, SB) dołączone są do wejść regulacji szybkości (RS1, RS2, RS3, RS4) przerzutników z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2, PRS3, PRS4).
  5. 5. Arbiter zawierający dwa przerzutniki, w którym pierwsze wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych pierwszego przerzutnika i wejśc ia zegarowego drugiego przerzutnika, drugie wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych drugiego przerzutnika i do wejścia zegarowego pierwszego przerzutnika, wejście sterujące arbitra dołączone jest do wejść wymuszających przerzutników, a wyjścia arbitra dołączone są do wyjść przerzutników poprzez układ korekcji losowości, który zawiera przynajmniej jeden przerzutnik, znamienny tym, że przynajmniej jeden przerzutnik jest przerzutnikiem z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2).
  6. 6. Arbiter według zastrz. 5, znamienny tym, że posiada układ sterowania szybkością (USS), którego wyjścia (SA) dołączone są do wejść regulacji szybkości (RS1, RS2) przerzutników z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2).
  7. 7. Arbiter zawierający dwa przerzutniki, w którym pierwsze wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych pierwszego przerzutnika i wejścia zegarowego drugiego przerzutnika, drugie wejście arbitra jest dołączone jednocześnie do wejścia danych drugiego przerzutnika i do wejścia zegarowego pierwszego przerzutnika, wejście sterujące arbitra dołączone jest do wejść wymuszających przerzutników, wyjścia arbitra dołączone są do wyjść przerzutników poprzez filtr metastabilności, a wyjścia filtru metastabilności połączone są z wyjściami arbitra poprzez układ korekcji losowości, przy czym zarówno filtr metastabilności, jak i układ korekcji losowości zawierają przynajmniej jeden przerzutnik, znamienny tym, że przynajmniej jeden przerzutnik jest przerzutnikiem z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2, PRS3, PRS4).
  8. 8. Arbiter według zastrz. 7, znamienny tym, że posiada układ sterowania szybkością (USS), którego wyjścia (SA, SB) dołączone są do wejść regulacji szybkości (RS1, RS2, RS3, RS4) przerzutników z regulowaną szybkością (PRS1, PRS2, PRS3, PRS4).
  9. 9. Arbiter według zastrz. 1 albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że przerzutnik z regulowaną szybkością (PRS) stanowi przynajmniej jeden przerzutnik napięciowy (NP), którego obwód zasilający (VDD) dołączony jest do wejścia regulacji szybkości (RS) przerzutnika (PRS).
  10. 10. Arbiter według zastrz. 1 albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że przerzutnik z regulowaną szybkością (PRS) stanowi przynajmniej jeden przerzutnik prądowy z regulowanym źródłem prądowym (ISS), które dołączone jest do wejścia regulacji szybkości (RS) przerzutnika (PRS).
PL422478A 2017-08-08 2017-08-08 Arbiter PL232335B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422478A PL232335B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Arbiter
PCT/IB2018/055941 WO2019030668A1 (en) 2017-08-08 2018-08-07 RANDOM NUMBER GENERATOR BASED ON METASTABILITY
PL428402A PL241527B1 (pl) 2017-08-08 2018-08-07 Metastabilnościowy generator losowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422478A PL232335B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Arbiter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422478A1 PL422478A1 (pl) 2019-02-11
PL232335B1 true PL232335B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=65270312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422478A PL232335B1 (pl) 2017-08-08 2017-08-08 Arbiter

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232335B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0358261A (ja) * 1989-07-27 1991-03-13 Nec Corp アービタ回路
JPH07169269A (ja) * 1993-12-14 1995-07-04 Matsushita Electric Ind Co Ltd アービタ制御回路
KR100259855B1 (ko) * 1997-12-30 2000-06-15 윤종용 공통 마이크로 프로세서 버스의 중재 장치
KR100762264B1 (ko) * 2005-06-14 2007-10-01 충남대학교산학협력단 지연 시간을 감소시키는 버스 매트릭스 구조
PL224925B1 (pl) * 2012-11-08 2017-02-28 Politechnika Warszawska Arbiter

Also Published As

Publication number Publication date
PL422478A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Wieczorek An FPGA implementation of the resolve time-based true random number generator with quality control
US20140280413A1 (en) Method for detecting a correlation
Cao et al. Exploring active manipulation attacks on the TERO random number generator
CN106788353A (zh) 一种时钟偏斜纠正方法及电路、终端设备
US10422832B2 (en) Sequential circuit, scan chain circuit including the same and integrated circuit including the same
PL232335B1 (pl) Arbiter
KR101623109B1 (ko) Fpga에서 물리적 복제 방지 함수 회로를 구현하기 위한 장치
Angulo et al. A new oscillator-based random number generator
Sekanina et al. Implementing a unique chip ID on a reconfigurable polymorphic circuit
PL224925B1 (pl) Arbiter
TWI579763B (zh) 具有亂數產生模式的儲存電路
Ishak et al. Secure lightweight obfuscated delay-based physical unclonable function design on FPGA
Sreekumar et al. Selection of an optimum entropy source design for a true random number generator
Cartagena et al. A fully-synthesized TRNG with lightweight cellular-automata based post-processing stage in 130nm CMOS
Ignatyev et al. Chaos control and uncertainty
PL225187B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
Kodýtek et al. Temperature Dependence of ROPUF on FPGA
RU2621340C1 (ru) Мажоритарный элемент "6 и более из 11"
PL232383B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
EA201401170A1 (ru) Устройство для вычисления шефферовских симметрических булевых функций пяти переменных
PL232380B1 (pl) Generator metastabilnościowych interwałów czasowych
PL241527B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
PL232441B1 (pl) Metastabilnościowy generator losowy
Murphy Asynchronous Physical Unclonable Functions–A sync PUF
US10606560B1 (en) Mitigating deterministic asymmetry in a random number generator