PL231641B1 - Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym - Google Patents

Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym

Info

Publication number
PL231641B1
PL231641B1 PL414165A PL41416515A PL231641B1 PL 231641 B1 PL231641 B1 PL 231641B1 PL 414165 A PL414165 A PL 414165A PL 41416515 A PL41416515 A PL 41416515A PL 231641 B1 PL231641 B1 PL 231641B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gasifier
vertical
conical
horizontal
worm wheel
Prior art date
Application number
PL414165A
Other languages
English (en)
Other versions
PL414165A1 (pl
Inventor
Grzegorz Wieczorkiewicz
Przemysław Klimkowski
Original Assignee
Cad Mech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cad Mech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Cad Mech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL414165A priority Critical patent/PL231641B1/pl
Publication of PL414165A1 publication Critical patent/PL414165A1/pl
Publication of PL231641B1 publication Critical patent/PL231641B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym służąca do zgazowania materiałów węglonośnych.
Proces zgazowania polega na przetworzeniu paliw stałych i/lub materiałów zawierających w strukturze chemicznej pierwiastek węgiel lub węgiel i wodór w paliwa gazowe, których głównymi składnikami palnymi jest tlenek węgla wodór i węglowodory. Zgazowanie paliw prowadzi się w wysokich temperaturach, zazwyczaj powyżej 850°C a czynnikiem zgazowującym są gazy zawierające tlen przy czym może to być czysty tlen, powietrze wzbogacone w tlen, powietrze, dwutlenek węgla, para wodna lub mieszanina wymienionych gazów.
Ze zgłoszenia międzynarodowego WO2015120761 znane jest urządzenie do bezpośredniego zgazowania karbonizatu i węglowych związków, które składa się z rury rynny spustowej z powietrzem, która to rura ma wgłębienia służące pobieraniu materiału i połączona jest z przednim końcem rury rynny spustowej i sekcją ogrzewania rozmieszczoną i rozciągająca się od przedniego końca do tylnego końca rury rynny spustowej, przy czym otwór wtryskowy do wtryskiwania wody lub wodoru do rury rynny spustowej jest umieszczony w części grzewczej. Cały proces zgazowania prowadzi się w powietrzno-szczelnej komorze, a odzyskiwanie gazu przeprowadza się przez komorę odzysku.
Z amerykańskiego opisu patentowego US,08/090601 znane jest urządzenie, które dodatkowo zawiera przewód wyładowczy urządzenia do zgazowania, do odprowadzania wyczerpanych składników stałych ze strefy zatrzymywania urządzenia do zgazowania do zespołu spalania transportowego i zespół spalania transportowego zawierający strefę mieszania, rurę wznośną zespołu spalania transportowego strefę rozdzielania i strefę zatrzymywania przy czym strefa mieszania służy do zmieszania wyczerpanych składników stałych z przewodu wyładowczego urządzenia do zgazowania i krążących składników stałych ze strefy zatrzymywania zespołu spalania, z substechiometryczną ilością doprowadzanego utleniacza; rura wznośna zespołu spalania transportowego przejmuje mieszaninę ze strefy mieszania, przy czym rozmieszczone są w niej punkty wtrysku utleniacza w celu zapewnienia zajścia w niej zasadniczo pełnego spalania; w strefie rozdzielania zespołu spalania następuje wydzielenie silnie rozdrobnion ych cząstek z gazu spalinowego z rury wznośnej zespołu spalania, tak że uzyskuje się gaz spalinowy zasadniczo pozbawiony stałych cząstek; strefa zatrzymywania zespołu spalania zawiera zbiornik, w którym gromadzą się cząstki ze strefy rozdzielania zespołu spalania wymiennik ciepła służący do odprowadzania ciepła ze strefy zatrzymywania zespołu spalania; przewód recyrkulacji składników stałych do przenoszenia składników stałych ze strefy zatrzymywania zespołu spalania do strefy mieszania oraz zsyp popiołu służą do usuwania popiołu z zespołu spalania transportowego.
Przedmiotem znanego wynalazku jest urządzenie do zgazowania materiału węglowego, a zwłaszcza reaktor z transportowym złożem fluidalnym, oraz sposób zgazowania transportowego, w którym surowiec węglowy wprowadza się do strefy zgazowania przed strefą spalania substechiometrycznego, niezbędnego przy usuwaniu porwanych stałych cząstek.
Z kolei z opisu patentowego PL 208 616 znana jest zgazowarka ze złożem stałym, składająca się z cylindrycznego reaktora pionowego, w dolnej części zamkniętego dnem stożkowym z rusztem oraz zasuwą odprowadzenia popiołu, umieszczonych na obwodzie reaktora króćców doprowadzających czynnik zgazowujący, króćca doprowadzającego materiał węglonośny, oraz współosiowo z reaktorem umieszczonego przewodu odprowadzenia wytworzonego gazu z króćcem, która charakteryzuje się tym, że cylindryczny reaktor wyposażony jest w usytuowane na różnych poziomach co najmniej trzy króćce doprowadzające czynnik zgazowujący przy czym co najmniej jeden króciec umieszczony jest w dnie stożkowym pod rusztem zaś przewód odprowadzenia wytworzonego gazu wyposażony jest w wymienne króćce o różnej wysokości a w dolnej części reaktora nad dnem stożkowym umieszczony jest ruchomy przyrząd czyszczący.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji zgazowarki, która spowoduje maksymalne rozdrobnienie i mieszanie drobin materiałów węglonośnych, wydłużenie stref procesowych, w których przebiega zgazowanie złoża, a tym samym optymalne zwiększenie wydajności procesu.
Istota wynalazku polega na tym, że zgazowarka posiada w pionowej górnej części króciec wlotowy paliwa a poniżej ruszt aktywny rozdrabniający karbonizat, a pod nim w poziomej części ma ślimak stożkowy ze ślimacznicą wstęgową z sekcjami o zwojach pełnych przy czym pochylenie osi stożka do poziomu mieści się w przedziale od 0,5° do 10°, oraz liczbie sekcji o zwojach pełnych od 1 do 1 na każdy metr długości ślimacznicy, przy czym liczba zwojów pełnych w jednej sekcji mieści się w przedziale od 0,5 do 4.
PL 231 641 B1
Rozwiązanie konstrukcji zgazowarki według wynalazku w przykładowym wykonaniu pokazane zostało na rysunku schematycznym na którym fig. 1 przedstawiaj zgazowarkę w przekroju wzdłużnym, a fig.2 przedstawia jej przekrój poprzeczny. Zgazowarka ma króciec wlotowy 1, którym doprowadzane jest paliwo opadające na aktywny ruszt 2 z elementami koralowymi rozdrabniającymi paliwo. Do króćca spalin 3 podawane są spaliny zawrócone z instalacji po spaleniu syngazu. Czynnik zgazowujący 5, 7 i 17 urządzenia doprowadzany jest przez króciec 4, zespół króćców 6, oraz króciec w części stożkowej 16. Ślimacznica 8 ma sekcje 9A o dużym skoku wstęgi oraz sekcje 10B i 13B o pełnych zwojach ślimaka. Stożkowa część zgazowarki posiada króciec wylotowy 11 i 20. Do części stożkowej doprowadzony jest czynnik zgazowujący 17. Urządzenie wyposażone jest w króćce pomiarowe temperatury 18 oraz ciśnienia 19 oraz wylot 20 pozostałej frakcji ze stożka ślimaka 12 zgazowarki. Dla utrzymania i regulacji ciśnienia służy instalacja by-pass 21 z zainstalowaną wewnątrz przepustnicą 22.
Paliwo doprowadzane jest do króćca wlotowego 1 w części pionowej 23 zgazowarki i opada na ruszt aktywny 2. W tym samym czasie do króćca spalin 3 podawane są spaliny zawrócone z instalacji po spaleniu syngazu wytworzonego w zgazowarce. Zawrócone spaliny przekazują swoją energie cieplną paliwu powodując jego nagrzewanie. W pionowej części zgazowarki zabudowane są króćce 4 doprowadzające do paliwa czynnik zgazowujący 5. Ilość ciepła doprowadzonego do paliwa w spalinach oraz czynnik zgazowujący doprowadzony do króćców 4 powodują częściowe spalenie paliwa a przez to wzrost jego temperatury, przez co następuje odparowania frakcji lotnych zawartych w pozostałej części podawanej masy. Ostatecznie zwęglone paliwo - karbonizat opada na ruszt aktywny 2, na którym następuje zmielenie paliwa do frakcji poniżej 5 mm, co powoduje gwałtowny wzrost powierzchni karbonizatu. Duża powierzchnia karbonizatu powoduje wzrost szybkości reakcji paliwa z gazami procesowymi. Dlatego w dolnej części zgazowarki pod rusztem aktywnym 2 umieszczony jest główny zespół króćców 6 doprowadzających czynnik zgazowujący 7 do zgazowarki. Karbonizat przelatujący przez ruszt aktywny 2 wpada w strefę działania gazów procesowych i częściowo wchodzi z nimi w reakcję powodując powstanie syngazu, jak również wzrost temperatury otoczenia, co jest bardzo korzystne dla szybkości reakcji jak również do szybszego powstawania karbonizatu z paliwa znajdującego się nad rusztem. Pozostała frakcja, która nie zdołała zgazować opada w strefę działania ślimacznicy 8 części stożkowej 12 zgazowarki. Ślimacznica ślimaka zgazowarki składa się z kilku sekcji. Sekcja 9A znajduje się bezpośrednio pod częścią pionową zgazowarki jest wstęgą o dużym skoku. Zadaniem tej części ślimacznicy jest przesunięcie karbonizatu z obszaru pod rusztem do dalszej części stożka, aby nie nastąpiło nadmierne przepełnienie tej części zgazowarki. Sekcja B ślimacznicy jest wstęgą pełną 10, o liczbie zwojów od 1 do 3 która stanowi przeszkodę dla syngazu powstałego w sekcji A i w obszarze nad rusztem. Gaz wpadając na pełna wstęgę ślimacznicy 10 zmuszony jest poruszać się po linii śrubowej zgodnie z ukształtowaniem wstęgi Sekcji B 10, to powoduje, że gaz w części stożkowej począwszy od sekcji B ślimacznicy porusza się ruchem śrubowym w kierunku poprzecznym do ruchu karbonizatu w stożku zgazowarki. Takie ukierunkowanie ruchu gazu powoduje wzrost drogi jaką musi przebyć gaz w drodze do króćca wylotowego 11. Droga gazu zostaje dodatkowo zwiększona poprzez ukształtowanie części poziomej zgazowarki w stożek 12. Długa droga gazu skutkuje dłuższym czasem przebywania gazu w zgazowarce, co powoduje ustabilizowanie procesu zgazowania w końcowej części zgazowarki. Aby zagwarantować pełny ruch śrubowy gazu w ślimacznicy jest zabudowanych kilka sekcji B z pełną wstęgą 13. Jedna Sekcja B przypada na 1 do 3 m ślimacznicy. Pomiędzy wstęgami pełnymi Sekcja B ślimacznica zbudowana jest ze wstęgi 14 o małej szerokości, której zadaniem jest, oprócz transportu karbonizatu i pozostałości z paliwa (frakcji mineralnych), mieszanie karbonizatu tak, aby możliwie duża jego część (powierzchnia) miała kontakt z syngazem i gazami procesowymi, i aby możliwie szybko uległ całkowitemu zgazowaniu. Ślimacznica ślimaka napędzana jest motoreduktorem poprzez przekładnię łańcuchową 15. Do króćców 16 zabudowanych w części stożkowej zgazowarki doprowadzany jest czynnik zgazowujący 17. Na płaszczu zgazowarki zabudowane są króćce przyłączeniowe do pomiaru temperatury płaszcza zgazowarki 18 oraz i ciśnienia atmosfery 19 we wnętrzu zgazowarki. Frakcja mineralna pozostała po zgazowaniu paliwa jest odprowadzana ze zgazowarki przy pomocy ślimacznicy 8 do wylotu 20.
Pionowy korpus zgazowarki 23 połączony jest ze stożkiem poziomym 12 zgazowarki by-passem 21 z zabudowaną przepustnicą 22. W czasie normalnej pracy zgazowarki istotne jest, aby gazy wytworzone w pionowej części zgazowarki - nad rusztem aktywnym 2 pokonywały całą (pełną) drogę - przez ruszt aktywny 2, przez całą długość ślimacznicy 8 aż do wylotu 11, a przez to będą miały długi
PL 231 641 B1 kontakt z paliwem, z którym będą reagować. W sytuacji kiedy w pionowej części zgazowarki nad rusztem aktywnym 2 wytworzy się zbyt duża ilość gazu, konieczne jest odciążenie układu i skierowanie części gazu by-passem 21 z pominięciem rusztu aktywnego 2. Ilość gazu upuszczonego jest regulowana przepustnicą 22 na podstawie pomiarów z ciśnień z czujników 19.
Wykaz oznaczeń 1— króciec wlotowy paliwa
- aktywny ruszt
- króciec spalin
- króciec doprowadzający czynnik zgazowujący
- czynnik zgazowujący
- główny zespół króćców doprowadzających czynnik zgazowujący
- czynnik zgazowujący
- ślimacznica
- sekcja o dużym skoku wstęgi ślimaka
- wstęga pełna
- króciec wylotowy
- stożkowa część zgazowarki w postaci ślimaka
- sekcja z pełną wstęgą
- wstęga mieszająca
- przekładnia napędu
- króciec w części stożkowej
- czynnik zgazowujący doprowadzany do zespołów króćców 16
- króciec pomiaru temperatury
- króciec pomiaru ciśnienia
- wylot odpadu ze zgazowarki
- by-pass regulacji i wyrównania ciśnienia
- przepustnica
- pionowy korpus zgazowarki
Zastrzeżenia patentowe

Claims (6)

1. Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym składająca się z korpusu pionowego który ma w górnej części króciec doprowadzający materiał węglonośny i zamkniętego rusztem znamienna tym, że posiada w pionowej górnej części (23) króciec doprowadzającego materiał węglonośny (1) a pod nim ruszt aktywny (2) rozdrabniający karbonizat, zaś pod aktywnym rusztem (2) ma poziomą części stożkową w postaci ślimaka (12), w której ma ślimacznicę (8) wstęgową z sekcjami (10, 13) o zwojach pełnych przy czym pochylenie osi stożka do poziomu mieści się w przedziale od 0,5° do 10°, oraz liczbie sekcji o zwojach pełnych od 1 do 1 na każdy metr długości ślimacznicy, zaś liczba zwojów pełnych w jednej sekcji mieści się w przedziale od 0,5 do 4.
2. Zgazowarka według zastrz. 1, znamienna tym, że w części stożkowej (12) ma króćce (16) doprowadzające czynnik zgazowujący (17).
3. Zgazowarka według zastrz. 1, znamienna tym, że w części stożkowej (12) ma nie mniej niż jedną sekcje ślimacznicy (8) o pełnych zwojach wstęgi.
4. Zgazowarka według zastrz. 1, znamienna tym, że ślimacznica (8) posiada wstęgi mieszające (9 i 14).
5. Zgazowarka według zastrz. 1, znamienna tym, że pionowa część korpusu (23) i pozioma stożkowa część korpusu w postaci ślimaka (12) posiada zewnętrzną pętle by-pass (21) z przepustnicą (22).
6. Zgazowarka według zastrz. 1, znamienna tym, że część stożkowa w postaci ślimaka (12) w końcowej części ma wylot (20) frakcji mineralnej pozostałej po zgazowaniu paliwa.
PL414165A 2015-09-26 2015-09-26 Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym PL231641B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414165A PL231641B1 (pl) 2015-09-26 2015-09-26 Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414165A PL231641B1 (pl) 2015-09-26 2015-09-26 Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL414165A1 PL414165A1 (pl) 2017-03-27
PL231641B1 true PL231641B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=58360259

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL414165A PL231641B1 (pl) 2015-09-26 2015-09-26 Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231641B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL414165A1 (pl) 2017-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7819070B2 (en) Method and apparatus for generating combustible synthesis gas
US5026403A (en) Three stage process for producing producer gas from combustible waste products
US10465133B2 (en) Device with dilated oxidation zone for gasifying feedstock
US6647903B2 (en) Method and apparatus for generating and utilizing combustible gas
CA2828806C (en) Direct-fired systems and methods
EP2948658B1 (en) Method and device for gasifying feedstock
US8317886B2 (en) Apparatus and method for gasifying solid organic materials
US8829262B2 (en) Method for gasifying feedstock
KR20100015559A (ko) 가스화기
JP2010500420A (ja) 横方向移送システムを有する水平配向されたガス化装置
JPH0133722B2 (pl)
PL209860B1 (pl) Sposób i urządzenie do strumieniowego zgazowywania paliw stałych pod ciśnieniem
US20180094199A1 (en) Burner nozzle with backflow prevention for a fluidized bed biogasifier
US2983653A (en) Apparatus for degasifying finely divided fuels
WO2010114400A2 (en) Method and gas generator for gasification of a solid fuel with the low calorific value, particularly of a biomass with the wide spectrum of humidity
JP4660874B2 (ja) 廃棄物の二段ガス化システムの運転制御方法
JP6008082B2 (ja) ガス化装置及びガス化方法
PL231641B1 (pl) Zgazowarka pionowo-pozioma ze złożem stałym
WO2011057040A2 (en) Direct-fired pressurized continuous coking
CA2486318C (en) An apparatus and method for gasifying solid organic materials
JP6132584B2 (ja) 原料供給装置、これを備える乾燥設備及び原料供給方法
KR101777511B1 (ko) 가스화기용 인젝터
Dallas et al. The gasification of wood using the oxygen donor process
BRPI1001589B1 (pt) Equipamento e processo de gaseificação de leito fluidizado circulante