PL230531B1 - Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach - Google Patents

Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach

Info

Publication number
PL230531B1
PL230531B1 PL421489A PL42148917A PL230531B1 PL 230531 B1 PL230531 B1 PL 230531B1 PL 421489 A PL421489 A PL 421489A PL 42148917 A PL42148917 A PL 42148917A PL 230531 B1 PL230531 B1 PL 230531B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
traction battery
output
traction
trolleybus
input
Prior art date
Application number
PL421489A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421489A1 (pl
Inventor
Piotr Hołyszko
Piotr Holyszko
Wojciech JARZYNA
Wojciech Jarzyna
Dariusz Zieliński
Dariusz Zielinski
Łukasz Kwaśny
Lukasz Kwasny
Karol Fatyga
Original Assignee
Lubelska Polt
Miejskie Przed Komunikacyjne Lublin Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt, Miejskie Przed Komunikacyjne Lublin Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL421489A priority Critical patent/PL230531B1/pl
Publication of PL421489A1 publication Critical patent/PL421489A1/pl
Publication of PL230531B1 publication Critical patent/PL230531B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T10/00Road transport of goods or passengers
    • Y02T10/60Other road transportation technologies with climate change mitigation effect
    • Y02T10/70Energy storage systems for electromobility, e.g. batteries

Landscapes

  • Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do zasilania urządzeń pomocniczych oraz urządzeń komfortu pasażerskiego w czasie przejazdu przez izolatory sekcyjne sieci trakcyjnej.
Akumulatory trakcyjne jako autonomiczne źródło zasilania dotychczas były wykorzystane w wielu pojazdach trakcyjnych jako zasilanie awaryjne, rezerwowe oraz zasilanie poszczególnych podzespołów już od wielu lat.
Dotychczas znane są, z patentu amerykańskiego US448 0298, który opisuje izolowane galwanicznie, przetwornice DC/DC przystosowane do potrzeb trakcyjnych. Rozwiązanie techniczne zawiera w swej strukturze zasilanie baterii trakcyjnych, natomiast zakłada zastosowanie niezależnych względem siebie magazynów energii do poszczególnych odbiorów zainstalowanych na pokładzie pojazdu trakcyjnego.
Znany jest patent US20070278059A1 przedstawiający rozwiązanie zawierające przetwornice DC/DC oraz dwa zasobniki energii elektrycznej. Zasobniki w postaci baterii elektrochemicznej oraz superkondensatora połączono za pośrednictwem wspólnej szynie DC, natomiast rozwiązanie nie przewiduje wykorzystanie zgromadzonej energii do zasilania obwodów pomocniczych podczas przerw w dostawach energii.
Znane jest z patentu niemieckiego rozwiązanie techniczne DE4239164C1 pochłaniające i magazynujące energię hamowania przy pomocy superkondensatora oraz zasobnika kinetycznego, rozwiązanie przewiduje wykorzystanie zgromadzonej energii do zasilania obwodów pomocniczych podczas przerw w dostawach energii, natomiast zwrot energii kierowany jest poprzez przetwornice statyczne. Znany jest z chińskiego opisu patentowego CN2621980Y opisujący układ zasilania wraz ze sterownikiem PLC sterujący przełączeniem źródła zasilania pojazdu w zależności od podłączenia lub odłączenia od sieci trakcyjnej.
Ponadto z chińskiego opisu patentowego CN204161139U znany jest podwójny układ zasilania trolejbusu z możliwością wstępnego ładowania pojazdu oraz odzyskiwania energii hamowania, wykorzystujący diodę zabezpieczającą baterie przed pobieraniem energii podczas hamowania.
Znane jest rozwiązanie techniczne przedstawione przez chiński patent CN 03227512, który wykorzystuję diodę blokującą oraz dławik do połączenia szyn DC falownika napędu głównego z zasobnikiem elektrochemicznym.
Z opisu patentowego francuskiego rozwiązanie opisane w patencie FR2502555A1, przeznaczone do zasilania pojazdu podczas jazdy przez skrzyżowania, oparte o kinetyczny zasobnik energii, wykrywający przerwy w zasilaniu poprzez pole elektryczne.
Celem wynalazku jest wskazanie sposobu i układu wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do zasilania urządzeń pomocniczych oraz urządzeń komfortu pasażerskiego w czasi e przejazdu przez izolatory sekcyjne sieci trakcyjnej. Rozwiązanie to ma na celu osiągnięcie korzyści finansowych przez producentów trolejbusowych układów napędowych poprzez znaczne ograniczenie kosztów i komplikacji układów zasilających urządzenia pomocnicze w trolejbusach oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych podmiotów, firm przewozowych oraz warsztatów eksploatujących oraz naprawiających podzespoły zamontowane w trolejbusach.
Istotą układu do wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach jest układ posiadający: obwód główny trolejbusu, przetwornicę statyczną trolejbusu składającą się z przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną, przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze, ładowarkę baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, baterię trakcyjną, urządzenia pomocnicze trolejbusu oraz, łącznik buforowy baterii trakcyjnej, według wynalazku jest to, że wyjście obwodu głównego trolejbusu połączone jest z wejściem przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną, której wyście połączone jest z wejściem przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze, zaś wyjście przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze połączone jest z wejściem urządzeń pomocniczych trolejbusu, przy czym wyjście obwodu głównego trolejbusu połączone jest również z wejściem ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, natomiast wyjście ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną połączone jest ze złączem baterii trakcyjnej, oraz z wejściem łącznika buforowego baterii trakcyjnej, zaś wyjście łącznika buforowego baterii trakcyjnej połączone jest z wejściem przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze.
PL 230 531 B1
Istotą sposobu wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do wspomagania przejazdu przez izolatory sekcyjne według wynalazku jest to, że mierzy się napięcie przy pomocy obwodu głównego i w przypadku zaniku napięcia przesyła się tę informację do łącznika buforowego baterii trakcyjnej, po czym łącznik buforowy baterii trakcyjnej dołącza baterię trakcyjną do przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze, zaś w przypadku, gdy obwód główny stwierdzi powrót napięcia zasilania z sieci trakcyjnej, przesyła tę informację do łącznika buforowego baterii trakcyjnej, który wówczas odłącza baterię trakcyjną od przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze.
Korzystnie jest, gdy łącznik buforowy baterii trakcyjnej otrzymuje sygnał dołączania i odłączania baterii trakcyjnej od przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną.
Korzystnie jest, gdy łącznik buforowy baterii trakcyjnej otrzymuje sygnał dołączania i odłączania baterii trakcyjnej od ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną.
Korzystnie jest, gdy łącznik buforowy baterii trakcyjnej otrzymuje sygnał dołączania i odłączania baterii trakcyjnej od dowolnego urządzenia będącego częścią obwodu trolejbusu posiadającego informację o zaniku napięcia zasilania sieci trakcyjnej.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że zastosowanie sposobu i układu wykorzystania akumulatorów trakcyjnych do zasilania urządzeń pomocniczych oraz urządzeń komfortu pasażerskiego w trolejbusach w czasie przejazdu przez izolatory sekcyjne sieci trakcyjnej wpływa na osiągnięcie korzyści finansowych przez producentów trolejbusowych układów napędowych poprzez znaczne ograniczenie kosztów i komplikacji układów zasilających urządzenia pomocnicze w trolejbusach oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych podmiotów, firm przewozowych oraz warsztatów eksploatujących oraz naprawiających podzespoły zamontowane w trolejbusach. Zastosowanie rozwiązania znacząco zmniejsza masę pojazdu, co bezpośrednio przekłada się na jego pojemność, polepsza również znacząco komfort jazdy pasażerów poprzez zapewnienie ciągłości zasilania klimatyzacji oraz brak wyczuwalnego podhamowania pojazdu w czasie przejazdu przez izolatory sieci trakcyjnej. Przyczynia się również do zwiększenia bezpieczeństwa podróżowania poprzez zwiększenie pewności zasilanie układu wspomagania układu kierowniczego w trolejbusach.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na schematycznym rysunku.
Układ wykorzystania akumulatorów trakcyjnych do wspomagania przejazdu trolejbusu przez izolatory zbudowany jest następująco: instalacja silnoprądowa, która składa się z wyjścia a obwodu głównego, wejścia b przetwornicy wejściowej z podwójną separacją, wyjścia c przetwornicy wejściowej z podwójną separacją, wejścia d przetwornic wyjściowych zasilających urządzenia pomocnicze trolejbusu, wyjścia e przetwornic wyjściowych zasilających urządzenia pomocnicze trolejbusu, wejścia f zasilającego obwody pomocnicze trolejbusu, wejścia g ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, wyjścia h ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, złącza baterii trakcyjnej, wejścia j łącznika buforowego baterii trakcyjnej, wyjścia k łącznika buforowego baterii, połączona jest miedzianymi szynami prądu stałego. Sterowanie obwodu głównego OG połączone jest przewodem miedzianym z przetwornicą wejściową z podwójną separacją PG1 i ładowarką baterii trakcyjnych z podwójną separacją galwaniczną PG2 oraz łącznikiem buforowym baterii trakcyjnej ŁB. Łącznik buforowy baterii trakcyjnej ŁB zbudowany jest z połączonych szeregowo tranzystora IGBT oraz diody mocy. W omawianym przykładzie obwód główny OG stanowi: nawrotnik sieci, tranzystor załączający rezystor hamowania, rezystor hamowania oraz falownik i silnik trakcyjny wraz ze sterowaniem, gdzie znamionowa moc układ napędowego wynosi 175 kW, znamionowe napięcie zasilania wynosi 600 V. Natomiast przetwornica statyczna PS składa się z przetwornicy wejściowej posiadającej podwójną separację galwaniczną PG1, oraz przetwornic wyjściowych zasilających urządzenia pomocnicze trolejbusu PP. Ładowarka baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną PG2 ładuje baterię trakcyjną trolejbusu podczas zasilania z sieci trakcyjnej. Prąd znamionowy łącznika buforowego baterii trakcyjnej ŁB wynosi 100 A, natomiast maksymalne napięcie przebicia izolacji tranzystora do radiatora wynosi 4,5 kV.
Wykorzystanie akumulatorów trakcyjnych do wspomagania przejazdu trolejbusu przez izolatory odbywa się w następujący sposób: obwód główny trolejbusu OG przekazuje informacje o wykryciu zaniku napięcia sieci trakcyjnej do przetwornicy statycznej PS, ładowarki baterii trakcyjnej z podwójną separacją galwaniczną PG2 oraz łącznika buforowego baterii trakcyjnej ŁB. Przetwornica wejściowa z podwójną separacją galwaniczną PG1 i oraz ładowarka baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną PG2 zostają wyłączone, natomiast łącznik buforowy baterii trakcyjnej ŁB zostaje załączony zasilając z baterii trakcyjnej BT przetwornice wyjściowe zasilające urządzenia pomocnicze trolejbusu PP. Po wykryciu przez sterownik obwodu głównego trolejbusu OG powrotu napięcia trakcji
PL 230 531 B1 sterownik obwodu głównego OG trolejbusu wyłącza łącznik buforowy baterii trakcyjnej ŁB i załącza przetwornicę wejściową z podwójną separacją galwaniczną PG1 i oraz ładowarkę baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną PG2.
Wykaz oznaczeń:
OG - obwód główny trolejbusu,
PS - przetwornica statyczna trolejbusu,
PG1 - przetwornica wejściowa z podwójną separacją galwaniczną,
PP - przetwornice wyjściowe zasilające urządzenia pomocnicze trolejbusu,
OP - urządzenia pomocnicze trolejbusu, ŁB - łącznik buforowy baterii trakcyjnej, PG2 - ładowarka baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, BT - bateria trakcyjna, a - wyjście z obwodu głównego trolejbusu, b - wejście przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną, c - wyjście przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną, d - wejście przetwornic wyjściowych zasilające urządzenia pomocnicze trolejbusu, e - wyjście przetwornic wyjściowych zasilające urządzenia pomocnicze trolejbusu, f - wejścia zasilające obwody pomocnicze trolejbusu, g - wejście ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, h - wyjście ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną, i - złącze baterii trakcyjnej, j - wejście łącznika buforowego baterii trakcyjnej, k - wyjście łącznika buforowego baterii trakcyjnej.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach posiadający: obwód główny trolejbusu (OG), przetwornicę statyczną trolejbusu (PS) składającą się z przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną (PG1), przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze (PP), ładowarkę baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną (PG2), baterię trakcyjną (BT), urządzenia pomocnicze trolejbusu (OP) oraz łącznik buforowy baterii trakcyjnej (ŁB), znamienny tym, że wyjście (a) obwodu głównego trolejbusu (OG) połączone jest z wejściem (b) przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną-(PGI), której wyście (c) połączone jest z wejściem (d) przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze (PP), zaś wyjście (e) przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze (PP) połączone jest z wejściem (f) urządzeń pomocniczych trolejbusu (OP), przy czym wyjście (a) obwodu głównego trolejbusu połączone jest również z wejściem (g) ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną (PG2), natomiast wyjście (h) ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną (PG2) połączone jest ze złączem (i) baterii trakcyjnej (BT), oraz z wejściem (j) łącznika buforowego baterii trakcyjnej (ŁB), zaś wyjście (k) łącznika buforowego baterii trakcyjnej (ŁB) połączone jest z wejściem (d) przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze (PP).
  2. 2. Sposób wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do wspomagania przejazdu przez izolatory sekcyjne, znamienny tym, że: mierzy się napięcie przy pomocy obwodu głównego (OG) i w przypadku zaniku napięcia przesyła się tę informację do łącznika buforowego baterii trakcyjnej (ŁB), po czym łącznik buforowy baterii trakcyjnej (ŁB) dołącza baterię trakcyjną (BT) do przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze (PP), zaś w przypadku, gdy obwód główny (OG) stwierdzi powrót napięcia zasilania z sieci trakcyjnej, przesyła tę informację do łącznika buforowego baterii trakcyjnej (ŁB), który wówczas odłącza baterię trakcyjną (BT) od przetwornicy wyjściowej zasilającej urządzenia pomocnicze (PP).
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że: łącznik buforowy baterii trakcyjnej (ŁB) otrzymuje sygnał dołączania i odłączania baterii trakcyjnej (BT) od przetwornicy wejściowej z podwójną separacją galwaniczną (PG1).
    PL 230 531 Β1
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że: łącznik buforowy baterii trakcyjnej (ŁB) otrzymuje sygnał dołączania i odłączania baterii trakcyjnej (BT) od ładowarki baterii trakcyjnych z dwustopniową separacją galwaniczną (PG2).
  5. 5. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że: łącznik buforowy baterii trakcyjnej (ŁB) otrzymuje sygnał dołączania i odłączania baterii trakcyjnej (BT) od dowolnego urządzenia będącego częścią obwodu trolejbusu posiadającego informację o zaniku napięcia zasilania sieci trakcyjnej.
PL421489A 2017-05-04 2017-05-04 Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach PL230531B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421489A PL230531B1 (pl) 2017-05-04 2017-05-04 Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421489A PL230531B1 (pl) 2017-05-04 2017-05-04 Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421489A1 PL421489A1 (pl) 2018-02-12
PL230531B1 true PL230531B1 (pl) 2018-11-30

Family

ID=61148684

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421489A PL230531B1 (pl) 2017-05-04 2017-05-04 Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230531B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421489A1 (pl) 2018-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105431325B (zh) 电力转换设备、紧急行驶系统及铁路车辆
EP2241472B1 (en) Power storage control apparatus and method of electric vehicle
US9873335B2 (en) Electric railcar power feeding system, power feeding device, and power storage device
US9227516B2 (en) Electric vehicle propulsion control device and railway vehicle system
JP6216001B2 (ja) 自動車用のエネルギー供給システム
CN104884320B (zh) 用于轨道车辆的供电装置
US9774215B2 (en) Power conversion apparatus
JP6125544B2 (ja) 電気鉄道ネットワークおよび関連エネルギー交換プロセス
CN104334392B (zh) 电车控制装置
US20120013181A1 (en) On-board regenerative electric power storage system for dc electric rail car
CN102792541A (zh) 用于车辆的车载电网
WO2019119495A1 (zh) 一种列车牵引救援方法及系统
JP2008263741A5 (pl)
JP2008263741A (ja) 鉄道車両におけるバッテリ用充電装置
CN110785311A (zh) 用于轨道车辆的车载网络、运行车载网络的方法以及轨道车辆
CN105050853A (zh) 车辆车载电网
CN110023132B (zh) 用于有轨车辆的电网络、有轨车辆和用于运行电网络的方法
JP4178728B2 (ja) 電気車用の電源設備
JP4304827B2 (ja) 電源設備および電気車
JP5777669B2 (ja) 電気車用制御装置
JP2010035338A (ja) 電気車制御装置
CN105555583A (zh) 能量储存器装置、能量储存器系统和用于运行能量储存器装置的方法
PL230531B1 (pl) Sposob i uklad wykorzystania akumulatorow trakcyjnych w trolejbusach
CN111071041A (zh) 车载供电系统
JP2017112795A (ja) 車両