PL229797B1 - Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud - Google Patents

Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud

Info

Publication number
PL229797B1
PL229797B1 PL410117A PL41011714A PL229797B1 PL 229797 B1 PL229797 B1 PL 229797B1 PL 410117 A PL410117 A PL 410117A PL 41011714 A PL41011714 A PL 41011714A PL 229797 B1 PL229797 B1 PL 229797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slags
ores
ashes
metals
metallurgical
Prior art date
Application number
PL410117A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410117A1 (pl
Inventor
Adam Bydałek
Andrzej Bydałek
Franciszek Bydałek
Krzysztof KURZYDŁOWSKI
Krzysztof Kurzydłowski
Waldemar Wołczyński
Katarzyna Kuśmierczyk
Magdalena Jones
Original Assignee
Bydalek Adam Doxped Doradztwo Tech I Ekspertyz Z Zakresu Tech Topienia Metali Oraz Inzynierii Materi
Bydalek Andrzej Adam
Bydalek Franciszek Adam
Magdalena Jones
Kurzydlowski Krzysztof Jan
Kusmierczyk Katarzyna
Wolczynski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bydalek Adam Doxped Doradztwo Tech I Ekspertyz Z Zakresu Tech Topienia Metali Oraz Inzynierii Materi, Bydalek Andrzej Adam, Bydalek Franciszek Adam, Magdalena Jones, Kurzydlowski Krzysztof Jan, Kusmierczyk Katarzyna, Wolczynski filed Critical Bydalek Adam Doxped Doradztwo Tech I Ekspertyz Z Zakresu Tech Topienia Metali Oraz Inzynierii Materi
Priority to PL410117A priority Critical patent/PL229797B1/pl
Publication of PL410117A1 publication Critical patent/PL410117A1/pl
Publication of PL229797B1 publication Critical patent/PL229797B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Sposób wtapiania metalurgicznych reagentów, w postaci węglików i/lub związków węgloazotowych metali, metali przejściowych lub pierwiastków amfoterycznych ma na celu doprowadzenie do odzysku metali w trakcie przetapiania żużli, popiołów lub rud w łukowo-oporowym piecu elektrycznym, lub innym piecu z elektrodami grzewczymi zanurzanymi bezpośrednio w poddawanej procesowi odzysku metali masie składającej się z żużli, popiołów lub rud. Zrealizowano to zadanie poprzez umieszczenie tych reagentów w formowanej elektrodzie rozchodowanej w trakcie łukowo-oporowego podgrzewania żużli, popiołów lub rud.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wtapiania reagentów do żużli, popiołów lub rud w metalurgicznym procesie odzysku z nich metali podczas przetapiania w łukowo-oporowym piecu elektrycznym, lub innym piecu z elektrodami grzewczymi zanurzanymi bezpośrednio w masie podawanej procesowi odzysku metali.
Z publikacji A. W. Bydałek, A. Bydałek, „Metalurgia miedzi i jej stopów”, Wyd. IBIS, Głogów 2011, znane jest w procesie zubażania żużli w metale zastosowanie reagentów metalurgicznych o dużych różnicach masy właściwej, temperatury topnienia i międzyfazowego napięcia powierzchniowego. Znane metody technologiczne ograniczają się do nanoszenia reagentów przeważnie bezpośrednio na powierzchnię ciekłej masy żużlowej, z ewentualnym mieszaniem lub ochroną przed neutralizujący redukcję działaniem składników atmosfery.
Znany jest z polskiego patentu PL56373 sposób redukowania ze zgarów, popiołów i rud, przy zastosowaniu związku CaC2 jako aktywnego reagenta, takich pierwiastków jak Sn, Pb czy Cu. Znany jest także z patentu PL68230 sposób redukowania szlamów przy zastosowaniu związku CaC2 jako aktywnego reagenta. Z publikacji A. W. Bydałek, A. Bydałek, „Metalurgia miedzi i jej stopów”, Wyd. IBIS, Głogów 2011, znane jest wtapianie w piecach bębnowych technicznego węglika wapnia w postaci bryłek do żużla, popiołu czy rudy. Z polskiego patentu PL63796 znany jest też sposób intensyfikowania przebiegu wtapiania karbidu do żużli pomiedziowych poprzez wdmuchiwanie tego reagenta w postaci proszku w gorących gazach spalinowych.
Z publikacji J. Gargul, S. Pluciński, M. Warmuz, R. Wojciechowski, „Rudy i Metale Nieżelazne”, Nr 11, 1994, s. 322, znane są sposoby odmiedziowania żużli w piecu zawiesinowym przy stosowaniu znacznych dodatków CaCO3. Z patentu PL185265 znane jest również zastosowanie Na2CO3 jako dodatku do odmiedziowania żużla zawiesinowego, jednakże z publikacji A. W. Bydałek, A. Bydałek, „Metalurgia miedzi i jej stopów”, Wyd. IBIS, Głogów 2011, wynika, że zarówno CaCO3 jak i Na2CO3 charakteryzują się utleniającą charakterystyką, co prowadzi do zwiększonego zużycia stosowanego tam równocześnie reduktora węglowego.
Celem wynalazku jest usunięcie niedogodności związanych z wprowadzaniem reagentów metalurgicznych, o charakterze związków pierwiastków amfoterycznych, do żużli, popiołów lub rud w trakcie odzysku związanych tam metali, z zadaniem polepszenia efektywności dotychczas uzyskiwanych rezultatów.
Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud w łukowo-oporowym piecu elektrycznym lub innym piecu z elektrodami grzewczymi zanurzanymi bezpośrednio w masie poddawanej procesowi odzysku metali, w obecności czynników węglowych i znanych topników regulujących fizyczne właściwości tychże żużli popiołów lub rud, charakteryzuje się tym, że do żużli, i/lub do popiołów i/lub do rud wprowadza się środki redukujące w postaci węglików i/lub związków węgloazotowych metali, metali przejściowych lub pierwiastków amfoterycznych, w ilościach co najmniej stechiometrycznego zapotrzebowania do wyredukowania metali z tychże żużli, popiołów lub rud ale nie większej niż 5% w stosunku do ich masy, w stanie rozdrobnionym do wielkości 0,01-50 mm, poprzez formowane elektrody rozchodowane, zanurzane w masie poddawanej obróbce metalurgicznej, w trakcie jej podgrzewania i/lub topienia.
Korzystnie, podczas zabiegu wtłacza się do wnęki elektrod azot.
Korzystnie, elektrody odchyla sie od pionu o kąt 5-30°.
Korzyści techniczne ze stosowania sposobu według wynalazku wynikają ze zwiększenia skuteczności reagowania dysocjujących w łuku elektrycznym węgloazotowych związków metali, w tym metali przejściowych lub pierwiastków amfoterycznych, oraz z oszczędności energii wynikającej z ograniczenia czasu trwania procesu.
P r z y k ł a d
Rozwiązanie według wynalazku objaśniono na przykładzie odmiedziowania żużla z zawiesinowego pieca przy produkcji miedzi z koncentratów.
Ciekły żużel znajdujący się w piecu łukowo-oporowym o pojemności 10 Mg wsadu, temperaturze 1500 K i składzie: 32% SiO2, 12% CaO, 11% AI2O3, 7% MgO, 15% Cu, 3% Pb, 6% Fe, reszta inne, wraz z topnikiem składającym się z sody kaustycznej w ilości 5% masy żużla oraz wapna w ilości 3% masy żużla, wraz z rozdrobnionym koksem o granulacji 1-10 mm w ilości 5% masy żużla, poddano redukcji w czasie około 2 godzin aż do osiągnięcia 2% zawartości miedzi w żużlu. Od tego momentu
PL 229 797 B1 prowadzono proces odmiedziowania przy zastosowaniu mieszaniny reagentów znajdującej się w rozchodowanych elektrodach, odchylonych od pionu promieniowego o kąt 5°, w ilości 1,5% masy żużla, składającej się z karbidu o granulacji 10-25 mm stanowiącego 79% mieszaniny, grafitu o takie samej granulacji stanowiącego 20% mieszaniny oraz sproszkowanego technicznego cyjanamidu wapnia w postaci azotniaku o granulacji 0,1-0,5 mm w ilości 1% mieszaniny. Ten etap prowadzono do całkowitego przereagowania naboju w elektrodach rozchodowanych, co trwało około 60 minut. Po tym okresie zlano wyredukowaną z żużla miedź, zaś żużel zwierający około 0,3% miedzi przeznaczono na odwał.
Zakładając, że głównym celem redukcji w żużlu zawiesinowym jest miedź związana w postaci CU2O, a proponowanym do zastosowania reagentem jest węglik wapnia CaC2, zastosowany w warunkach przemysłowych w postaci technicznego karbidu zawierającego 70% węglika i 30% CaO, w uproszczeniu zachodząca reakcję można zapisać w następujący sposób:
Cu2O + CaC2 = 2Cu + CaO + 2C
Z równania tego wynika stechiometryczne zapotrzebowanie na ilość użytego reagenta, która wynosi odpowiednio 0,45 g CaC2 na wyredukowanie 1,0 g Cu2O, lub inaczej - na wyredukowanie 1,0 g Cu potrzebne jest zużycie 1,13 g Cu2O. Jeżeli mamy 1 Mg żużla zawierającego sumarycznie 2% miedzi to oznacza, że do wyredukowania mamy 22,6 kg Cu2O i potrzebujemy na ten cel 10,17 kg CaC2, co przy obecności tego związku w technicznym karbidzie równej w tym przypadku 70%, daje nam zapotrzebowanie na ok. 14,5 kg technicznego karbidu.
Jak zaznaczono, reagenty wprowadzana są w ilościach co najmniej stechiometrycznego zapotrzebowania do wyredukowania metalu z żużla, popiołu lub rudy, co oznacza, że dla w/w przykładu ilość ta wynosi co najmniej 1,45% w stosunku do masy poddawanej obróbce metalurgicznej.

Claims (3)

1. Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud w łukowo-oporowym piecu elektrycznym lub innym piecu z elektrodami grzewczymi zanurzanymi bezpośrednio w masie poddawanej procesowi odzysku metali, w obecności czynników węglowych i znanych topników regulujących fizyczne właściwości tychże żużli popiołów lub rud, znamienny tym, że do żużli, i/lub do popiołów i/lub do rud wprowadza się środki redukujące w postaci węglików i/lub związków węgloazotowych metali, metali przejściowych lub pierwiastków amfoterycznych, w ilościach co najmniej stechiometrycznego zapotrzebowania do wyredukowania metali z tychże żużli, popiołów lub rud ale nie większej niż 5% w stosunku do ich masy, w stanie rozdrobnionym do wielkości 0,01-50 mm, poprzez formowane elektrody rozchodowane, zanurzane w masie poddawanej obróbce metalurgicznej, w trakcie jej podgrzewania i/lub topienia.
2. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że podczas zabiegu wtłacza się do wnęki elektrod azot.
3. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienny tym, że elektrody odchyla sie od pionu o kąt 5-30°.
PL410117A 2014-11-12 2014-11-12 Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud PL229797B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410117A PL229797B1 (pl) 2014-11-12 2014-11-12 Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410117A PL229797B1 (pl) 2014-11-12 2014-11-12 Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410117A1 PL410117A1 (pl) 2016-05-23
PL229797B1 true PL229797B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=55970631

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410117A PL229797B1 (pl) 2014-11-12 2014-11-12 Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229797B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL410117A1 (pl) 2016-05-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Jayasankar et al. Production of pig iron from red mud waste fines using thermal plasma technology
US7811379B2 (en) Regenerated calcium aluminate product and process of manufacture
EA011796B1 (ru) Способ и установка для извлечения цветных металлов из отходов производства цинка
AU2010206718B2 (en) Production of iron from metallurgical waste
ES2877505T3 (es) Escoria mejorada a partir de la producción de metales no ferrosos
WO2013070121A1 (ru) Способ пирометаллугрической переработки красных шламов
JP6230531B2 (ja) 金属クロムの製造方法
EA013690B1 (ru) Извлечение ценных металлов из отходов выщелачивания цинка
RU2360984C1 (ru) Способ извлечения металлов платиновой группы
RU2388830C1 (ru) Способ получения металлического железа
RU2592655C2 (ru) Способ термохимической переработки редкометального сырья
PL229797B1 (pl) Sposób wprowadzania metalurgicznych reagentów do żużli, popiołów lub rud
WO2018101855A1 (ru) Способ переработки латеритных никелевых руд с прямым получением ферроникеля
RU2703060C1 (ru) Шихта для выплавки силикокальция
TW202035706A (zh) 增碳材及使用其之增碳方法
Kokal et al. Metallurgical Uses—Fluxes for Metallurgy
JP2009167469A (ja) 含銅ドロスの処理方法
JPS61194125A (ja) ダスト,スラッジ類と製鋼スラグとの同時処理方法
JPH11323424A (ja) 転炉内張り耐火物のスラグコーティング用スラグ成分調整剤及びその製造方法並びにそれによる転炉内張り耐火物の保護方法
WO2019161202A2 (en) Upgrading ores and concentrates that contain iron and one or more metals via selective carbothermic reduction and smelting process
US20170130284A1 (en) Products and processes for producing steel alloys using an electric arc furnace
KR101863916B1 (ko) 마그네슘 제련공정 부산물과 알루미늄 제련공정 폐부산물을 이용한 탈황 및 탈산용 제강플럭스 조성물
RU2732817C1 (ru) Способ переработки пылей электродуговых печей
JP6947024B2 (ja) 溶銑脱硫方法
KR20090017276A (ko) 폐망간 분진으로부터 유도로를 이용한 고탄소 및 저탄소합금철의 회수법