PL229133B1 - Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie - Google Patents

Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie

Info

Publication number
PL229133B1
PL229133B1 PL412721A PL41272115A PL229133B1 PL 229133 B1 PL229133 B1 PL 229133B1 PL 412721 A PL412721 A PL 412721A PL 41272115 A PL41272115 A PL 41272115A PL 229133 B1 PL229133 B1 PL 229133B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
diosmin
composition
hesperidin
enzyme
naringinase
Prior art date
Application number
PL412721A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412721A1 (pl
Inventor
Jarosław Sadłek
Wojciech Sadłek
Original Assignee
Suprobion Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Suprobion Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Suprobion Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority to PL412721A priority Critical patent/PL229133B1/pl
Publication of PL412721A1 publication Critical patent/PL412721A1/pl
Publication of PL229133B1 publication Critical patent/PL229133B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę, składająca się z flawonoidu, użytego w ilości 0,1 mg - 1 g w przeliczeniu na aglikon, wybranego z grupy obejmującej, diosminę, hesperydynę lub mieszaninę diosminy i hesperydyny oraz mikrokapsułkowanego fruktooligosacharydami enzymu o aktywności ?-ramnozydazy i ß-glukozydazy, korzystnie w postaci naringinazy, którego zawartość w kompozycji jest wystarczająca do wytworzenia 10 - 75% diosmetyny z diosminy lub hesperetyny z hesperydyny. Przy czym enzym jest mikrokapsułkowany metodą suszenia rozpyłowego, przy pomocy fruktooligosacharydów, z zachowaniem proporcji enzymu do fraktooligosacharydów w zakresie od 1:0,25 do 1:20. Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie kompozycji w wytwarzaniu produktów leczniczych i preparatów żywieniowych, przeznaczonych do zapobiegania i leczenia chorób układu krążenia, zwłaszcza przewlekłej niewydolności żylnej, chorób naczyń obwodowych, obrzęku limfatycznego, hemoroidów, żylaków, odleżyn czy owrzodzeń żylnych nóg. Kompozycję stosuje się w produktach leczniczych lub preparatach żywieniowych, mających postać tabletek powlekanych lub niepowlekanych, tabletek musujących, tabletek rozpadających się w jamie ustnej, kapsułek miękkich lub twardych, saszetek zawierających proszek, peletek lub granulatów.

Description

Przedmiotem wynalazku jest biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie w środkach leczniczych i preparatach żywieniowych przeznaczonych do zapobiegania i leczenia chorób układu krążenia.
Flawonoidy takie jak kwercytyna, kurkumina, rutyna, hesperydyna czy diosmina posiadają bardzo silne działanie antyoksydacyjne oraz szereg innych właściwości takich jak: działanie flebotropowe, flebotoniczne, przeciwzapalne, antynowotworowe czy przeciwwrzodowe, czyniących je idealnymi składnikami fitofarmaceutyków. W roślinach flawonoidy występują zazwyczaj w formie aglikonów związanych z resztami cukrowymi i w takiej postaci dostarczane są do organizmu człowieka z pożywieniem.
Flawonoidem wyróżniającym się właściwościami terapeutycznymi jest diosmina, która od ponad 30 lat jest skutecznie stosowana jako czynnik działający ochronnie na naczynia krwionośne w terapii przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęku limfatycznego, hemoroidów, odleżyn czy owrzodzeń żylnych nóg. Przyjmowanie diosminy wpływa na zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, wzmacnia tonus żylny i elastyczność naczyń, zwiększa drenaż limfatyczny, nasila ruchy naczyń chłonnych i przepływ limfy, a tym samym zmniejsza obrzęki. Wykazano również jej działanie hapatoprotekcyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, zwłaszcza w zapaleniach okołożylnych i przeciwcukrzycowe. Stosowanie diosminy z dodatkami w celu poprawy mikrokrążenia żylnego ujawniono w publikacji zgłoszenia PCT WO2006089317, zgodnie z którym co najmniej jeden składnik fitofarmaceutyczny, taki jak diosmina, hesperydyna, escyna, rutozyd, trokserutyna, miłorząb, liście czerwonych winogron czy ruszczyk kolczasty, stosowany jest w postaci proszku lub w postaci granulatu lub w postaci nalewki macierzystej lub w postaci ekstraktu. Z patentu europejskiego nr EP2208498 znana jest kompozycja do leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i powiązanych z nią chorób, zawierająca synergistyczną kombinację diosminy, hesperydyny i dobesylanu wapnia. W innym europejskim patencie EP1707192 opisana została farmaceutyczna mieszanina substancji czynnych w postaci dwóch lub więcej flawonoidów w formie mikrokrystalicznej, zawierająca zwłaszcza diosminę i co najmniej jeden inny flawonoid.
Pomimo szerokiego spektrum działań terapeutycznych flawonoidów, ich stosowanie ograniczone jest słabą absorpcją, wynikającą z niskiej rozpuszczalności w wodzie, związanej z polarną budową cząstek. Słaba rozpuszczalność skutkuje niską biodostępnością flawonoidów i dużą zmiennością ich wchłaniania po podaniu doustnym, w zależności od czynników egzogennych, takich jak np. dieta.
Diosmina oprócz słabej rozpuszczalności w wodzie charakteryzuje się też słabą rozpuszczalnością w rozpuszczalnikach organicznych. Naturalnie występuje w formie podobnej do kryształów o wielkości około 20 μm i taka forma dodatkowo utrudnia przyswajanie. Wiąże się to z koniecznością dostarczania drogą pokarmową większych dawek diosminy aby utrzymać jej farmakologiczne działanie.
W związku z utrudnionym wchłanianiem flawonoidów znane są rozwiązania dążące do zwiększenie ich biodostępności, do których należy formulacja z liposomami kwercetyny, nanosferami kurkuminoidów czy mikrokapsułkowanie rutyny. W przypadku diosminy skuteczną drogą zwiększenia przyswajalności okazała się redukcja wielkości cząstek poprzez proces mikronizacji [Chaumeil, J.C., Micronization: A method of improving the bioavailability of poorly soluble drugs, Methods Find Exp Clin Pharmacol 1998, 20(3): 211; Gamer, R. C., Garner, J. V, Gregory, S., Whattam, M, Calam, A. Leong, D., Comparison of the absorption of micronized (Daflon 500® mg) and nonmicronized 14C-diosmin tablets after oral administration to healthy volunteers by accelerator mass spectrometry and liquid scintillation counting. J. Pharm. Sci. 2002, 91:32-40; Amato C. Advantage of a micronized flavonoidic fraction (Daflon 500 mg) in comparison with a nonmicronized diosmin. Angiology 1994, 45:531-536].
Z opisów patentowych ES8706659A, WO0011009, WO2010092592, CN101089009,
RU2481353, CN102070689, CN103435666, CN102875621, znane są sposoby otrzymywania i mikronizacji diosminy, w celu zwiększenia jakości produktu, efektywności procesu wytwarzania, ograniczenia zużycia rozpuszczalników czy ochrony środowiska. Kompozycja opisana w patencie FR2726469, zwiększająca dostępność diosminy w przewodzie pokarmowym, zawiera mikronizowaną diosminę w formie musujących tabletek lub saszetek, wytwarzanych przy użyciu kwasu karboksylowego i jednego lub więcej węglanów.
Znane jest również z publikacji Freag i wsp. Lyophilized phytosomal nanocarriers as a platforms for enhanced diosmin delivery: optimization and ex vivo permeation. International Journal of Nanomedicine 2013, 8: 2385-2397, zwiększanie wchłanialności diosminy z użyciem fitosomów, zawierających fosfatydylocholinę, skutkujące zwiększeniem absorpcji poprzez ułatwienie przenikania przez błony biologiczne.
PL 229 133 B1
W przeciwieństwie do glukozydów, które mogą być rozkładane przez glukozydazy w całym przewodzie pokarmowym, rutynozydy, w tym disomina, mogą być trawione tylko w częściach przewodu pokarmowego, w których występują enterobakterie zdolne do wytwarzania enzymów o aktywności ramnozydaz odszczepiających cząsteczki ramnozy znajdujące się w terminalnej pozycji. Diosmina podczas trawienia przekształcana jest przez bakterie przewodu pokarmowego w aglikon diosmetynę i w tej formie wchłaniana jest z przewodu pokarmowego. W osoczu większość flawonoidów, obecna jest w postaci skoniugowanej z kwasem glukuronowym i w tej formie wydalana jest z ustroju. Deglikozylacja jest kluczowym etapem absorpcji i metabolizmu flawonoidów dostarczanych z pożywieniem.
W europejskim zgłoszeniu patentowym EP1891967 ujawniono sposób przedłużenia uwalniania flawonoidów, zwłaszcza zawierających ramnozę, oraz przedłużenie wchłaniania flawonoidów w przewodzie pokarmowym z użyciem kompozycji zawierającej flawonoid z cząsteczką ramnozy w terminalnej pozycji oraz α-ramnozydazy. Obecność enzymu w kompozycji odżywczej, farmaceutycznej lub kosmetycznej pozwala na częściową degradację cząsteczki flawonoidu na wczesnym etapie trawienia w żołądku i jelicie cienkim. W dalszej części przewodu pokarmowego kolejny etap trawienia flawonoidów umożliwiają naturalnie występujące w organizmie enzymy. W kompozycji α-ramnozydaza nie jest zdolna do rozkładu cząsteczki flawonoidu do momentu, kiedy zapewnione zostaną odpowiednie warunki, zwłaszcza środowisko, temperatura i pH pozwalające na aktywację enzymu. Czasowe ograniczenie aktywności enzymu uzyskuje się poprzez zastosowanie inhibitora, wysoką wartość pH, poprzez oddzielenie enzymu od flawonoidu np. przez kapsułkowanie enzymu lub zastosowanie mikroorganizmów wytwarzających a-ramnozydazę.
W zgłoszeniach patentowych JPS5558059 i GB927321 opisano stosowanie enzymu naringinazy w przemyśle spożywczym do usuwania goryczy z cytrusów poprzez transformację enzymatyczną, a w patencie JP2898019 do poprawy stabilności. Znane jest również z japońskiego patentu JP3510717 stosowanie naringinazy w celu wzbogacania produktów spożywczych w substancje wychwytujące wolne rodniki. W chińskim zgłoszeniu patentowym CN102453736 ujawniono metodę przekształcania hiperozydu w kwercetynę przy użyciu naringinazy. W sposobie wzmacniania właściwości antyoksydacyjnych znanym z patentu CNI01307344, flawonoidy zawarte w propolisie poddawane są reakcji enzymatycznej z udziałem naringinazy. Sposób wzbogacenia biomasy roślinnej w kwercetynę i izokwercetynę przy użyciu naringinazy opisano w publikacji zgłoszenia PCT WO2004027074. Proces produkcji L-ramnozy z glikozydów zawierających ramnozę w terminalnej pozycji, przez reakcję enzymatyczną z udziałem naringinazy i mieszaniny enzymów degradujących materiał biologiczny, ujawniono w europejskim patencie nr EP0317033.
Znane są sposoby enkapsulacji różnych substancji biologicznie aktywnych, enzymów, hormonów, żywych komórek czy bakterii, znajdujących zastosowanie w przemyśle, w celu ochrony składnika aktywnego przed wpływami środowiska zewnętrznego. W patencie PL208383 ujawniono mikrokapsułki zawierające substancje biologicznie aktywne, szczególnie żywe komórki i/lub mikroorganizmy, ewentualnie genetycznie modyfikowane substancje, o trójwarstwowej budowie, do zastosowania w preparatach biomedycznych. W zgłoszeniu w trybie PCT nr WO 2012/101167 opisano ochronę komórek mikrobiologicznych przed kwasową degradacją w przewodzie pokarmowym, na drodze mikrokapsułkowania przy użyciu siarczanów celulozy. Struktura taka nie tylko ochrania zawartość kapsułki przed destrukcyjnym działaniem kwasów żołądkowych ale także umożliwia wydzielanie na zewnątrz kapsułek enzymów trawiennych i innych składników odżywczych wytwarzanych przez mikroorganizmy zamknięte w ich wnętrzu.
Najbardziej powszechną metodą enkapsulacji stosowaną w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym jest suszenie rozpyłowe. Najczęściej stosowanymi materiałami przy wytwarzaniu struktury mikrokapsułek są skrobia i maltodekstryna. Znany z chińskiego patentu CN 101177676 sposób otrzymywania mikrokapsułek, zawierających naringinazę z użyciem cyklodekstryny oparty jest na suszeniu rozpyłowym w niskiej temperaturze. Rajam i Anandharamakrishnan w artykule „Microencapsulation of Lactobacillus plantarum (MTCC 5433) with fructooligosaccharide as wall materiał by spray drying”, LWT - Food Science and Technology 60 (2015) opisali sposób unieruchamiania bakterii Lactobacillus plantarum w mikrokapsułkach składających się z fruktooligosacharydów. Obecność prebiotyku w składzie kapsułki stymulowała namnażanie dostarczanych bakterii probiotycznych.
W publikacji zgłoszenia PCT WO 99/07239 ujawniono zastosowanie fruktooligosacharydów w żywności funkcjonalnej jako czynnika zwiększającego aktywność jelitową poprzez intensywne namnażanie bifidobakterii w przewodzie pokarmowym i tym samym promującego przekształcenie i absorpcję fitoestrogenów wpływających na objawy menopauzy u kobiet.
PL 229 133 B1
W patencie GB2369777, opisano stosowanie fruktooligosacharydów jako czynnika sprzyjającego namnażaniu bakterii korzystnie działających w układzie pokarmowym. Zgodnie z tym rozwiązaniem fruktooligosacharydy czy ksylooligosacharydy w połączeniu z probiotycznymi bakteriami Lactobacillus plantarum, ograniczają namnażanie się szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka.
W innym zgłoszeniu PCT nr WO 00/64282 opisano żywność funkcjonalną, korzystnie wpływającą na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zawierającą składniki takie jak flawonoidy, antocyjany czy resweratrol naturalnego pochodzenia, suszone rozpyłowo z fruktanami lub fruktooligosacharydami.
Istotę wynalazku stanowi biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę, składająca się z flawonoidu, użytego w ilości 0,1 mg - 1 g w przeliczeniu na aglikon, wybranego z grupy obejmującej, diosminę, hesperydynę lub mieszaninę diosminy i hesperydyny oraz mikrokapsułkowanego fruktooligosacharydami enzymu o aktywności α-ramnozydazy i β-glukozydazy, korzystnie naringinazy, którego zawartość w kompozycji jest wystarczająca do wytworzenia 10-75% diosmetyny z diosminy lub hesperetyny z hesperydyny. Przy czym enzym jest mikrokapsułkowany metodą suszenia rozpyłowego, przy pomocy fruktooligosacharydów, z zachowaniem proporcji enzymu do fruktooligosacharydów w zakresie od 1:0,25 do 1:20.
Najkorzystniej mikrokapsułki są wytworzone metodą suszenia rozpyłowego z użyciem fruktooligosacharydów jako materiału budującego mikrokapsułkę z udziałem substancji poprawiających stabilność mikrokapsułki, wybranych z grupy obejmującej izolat białek pszenicy, hydrolizowany izolat białek pszenicy, izolat białek soi lub hydrolizowany izolat białek soi.
Korzystnie zawartość flawonoidu mieści się w granicach od 1 mg do 800 mg, a stosunek diosminy do hesperydyny w mieszaninie flawonoidów wynosi 9:1.
Korzystnie kompozycja zawiera poza otoczką mikrokapsułki dodatek substancji prebiotycznych, takich jak fruktooligosacharydy lub oligofruktoza w ilości od 0,1 do 500 mg.
Naringinaza dostarczana w kompozycji według wynalazku, zasadniczo zwiększa wchłanianie flawonoidów z przewodu pokarmowego, poprzez rozkład enzymatyczny cząsteczki flawonoidu, zawierającego ramnozę do aglikonu. Obecność fruktooligosacharydów w kompozycji skutkuje namnażaniem w przewodzie pokarmowym bakterii probiotycznych, w tym tych, które produkują enzymy odszczepiające reszty cukrowe od aglikonów flawonoidów.
Działanie kompozycji obejmującej flawonoid zawierający w terminalnej pozycji ramnozę oraz enzym o aktywności α-ramnozydazy i β-glukozydazy mikrokapsułkowany fruktooligosacharydami, skutkuje zwiększeniem biodostępności na drodze zintensyfikowania odszczepiania reszt cukrowych od aglikonu.
Zaletą rozwiązania jest to, że enzym mikrokapsułkowany przy użyciu fruktooligosacharydów, ewentualnie z dodatkami substancji stabilizujących ściany mikrokapsułki, wykazuje wysoką stabilność w kompozycji. Ponadto enzym dostarczany w mikrokapsułkach, chroni substrat wchodzący w skład kompozycji przed jego aktywnością.
Kompozycja będąca przedmiotem wynalazku wykazuje dużą skuteczność w zmniejszaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych, wzmacnianiu tonusu żylnego i elastyczności naczyń krwionośnych, zwiększaniu drenażu limfatycznego, cechuje się zdolnością nasilania ruchów naczyń chłonnych i przepływu limfy, nadaje się do zmniejszania obrzęków kończyn i eliminowania nieprzyjemnego odczucia, związanego z zespołem niespokojnych nóg.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie kompozycji według wynalazku w wytwarzaniu środków leczniczych i preparatów żywieniowych, przeznaczonych do zapobiegania i leczenia chorób układu krążenia, zwłaszcza przewlekłej niewydolności żylnej, chorób naczyń obwodowych, obrzęku limfatycznego, hemoroidów, żylaków, odleżyn czy owrzodzeń żylnych nóg. Kompozycja stosowana jest w środkach leczniczych lub preparatach żywieniowych, mających postać tabletek powlekanych lub niepowlekanych, tabletek musujących, tabletek rozpadających się w jamie ustnej, kapsułek miękkich lub twardych, saszetek zawierających proszek, peletek lub granulatów.
Korzystnie środek leczniczy lub preparat żywieniowy zawiera oprócz wcześniej określonej kompozycji, substancje pomocnicze, takie jak środki wypełniające, poślizgowe, rozsadzające, zwilżające, plastyfikatory, zwiększające wchłanianie, modyfikatory uwalniania, polimery biodegradowalne, substancje słodzące, przeciwutleniacze, środki konserwujące, stabilizatory, bufory, modyfikatory pH, związki chelatujące, barwniki, składniki otoczek, powłoczek lub lakierów.
PL 229 133 B1
Naringinaza, będąca składnikiem kompozycji jest odpowiedzialna za metabolizm flawonoidów zawierających ramnozę. Fruktooligosacharydy o działaniu prebiotycznym, użyte do mikrokapsułkowania, stymulują namnażanie w przewodzie pokarmowym enterobakterii wytwarzających enzymy odpowiedzialne za odszczepianie reszt cukrowych od aglikonów flawonoidów i tym samym ułatwiają ich dostępność biologiczną.
Naringinaza stanowi kompleks enzymatyczny wykazujący podwójną aktywność - a-ramnozydazy i β-glukozydazy. W pierwszym etapie rozkładu cząsteczki flawonoidu przez naringinazę uaktywniona zostaje część o aktywności a-ramnozydazy, odpowiedzialna za odszczepianie cząsteczki ramnozy. W drugim etapie rozkładu cząsteczki flawonoidu, po odszczepieniu ramnozy, w cząsteczce 7-glukozydu diosmetyny reszta glukozowa zostaje wyeksponowana na działanie enzymu. Uruchamiana jest aktywność β-glukozydazy kompleksu naringinazy i następuje odszczepienie cząsteczki glukozy od diosmetyny - formy, która jest dostępna biologicznie.
Dwustopniowe działanie naringinazy na diosminę można opisać następująco:
diosmina a-ramnozydaza 7-glukozyd diosmetyny + ramnoza
->
7-glukozyd diosmetyny β-glukozydaza
->
diosmetyna + glukoza
Dzięki aktywności enzymu odszczepienie cząsteczek ramnozy i glukozy od cząsteczki diosminy może nastąpić w częściach układu pokarmowego, w których nie występują enterobakterie wytwarzające enzymy odpowiedzialne za rozkład flawonoidów dostarczanych z pożywieniem.
Część cząsteczek flawonoidów wprowadzanych do przewodu pokarmowego wraz z enzymem ulega całkowitemu rozkładowi do diosmetyny już w przednich odcinkach przewodu pokarmowego, co pozwolą na absorpcję diosmetyny na tym etapie. Kolejna część cząsteczek flawonoidów, dzięki aktywności a-ramnozydazy, zostanie rozłożona do 7-glukozydu diosmetyny, który będzie eksponowany na działanie enzymów trawiennych produkowanych przez enterobakterie w dalszych etapach przewodu pokarmowego. Proces wcześniejszego odszczepienia ramnozy od cząsteczki flawonoidu przyspiesza absorpcję diosmetyny poprzez, wcześniejszą niż w przypadku niepoddanej działaniu naringinazy diosminy, ekspozycję na działanie bakteryjnych β-glukozydaz. Przyspieszenie enzymatecznego odszczepiania reszt cukrowych od aglikonu powoduje wydłużenie czasu, w którym aglikon może być zaabsorbowany z układu pokarmowego i tym samym poprawia możliwość jego absorpcji.
Dodatkowo fruktooligosacharydy tworzące ścianki mikrokapsułki mają działanie prebiotyczne. Podczas rozpadu mikrokapsułki fruktooligosacharydy stanowiące jej ściankę są tylko częściowo trawione w górnej części przewodu pokarmowego a ich całkowity rozkład jest możliwy dopiero w jelitach, gdzie są źródłem węgla dla bakterii probiotycznych, zwłaszcza bifidobakterii. Bakterie probiotyczne ograniczają namnażanie się bakterii patogennych i kolonizację jelit przez bakterie patogenne. Fruktooligosacharydy stymulują kolonizację przewodu pokarmowego mikroorganizmami, które wykazują zdolność wytwarzania enzymów odszczepiających reszty cukrowe od aglikonów flawonoidów, w tym bakterii wytwarzających enzymy o aktywności a-ramnozydazy i β-glukozydazy. Stymulacja rozwoju mikroorganizmów zwiększa stopień hydrolizy cząsteczek flawonoidów i tym samym intensyfikuje ich wchłanianie w jelitach.
W kompozycji dodatek prebiotyku, zwłaszcza fruktooligosacharydów w formie innej niż otoczka mikrokapsułki, dodatkowo stymuluje namnażanie mikroorganizmów probiotycznych w przewodzie pokarmowym i wydłuża pasaż jelitowy.
Fruktooligosacharydy spowalniają przesuwanie się treści jelitowej i tym samym wydłużają kontakt składników pokarmowych z sokami trawiennymi zawierającymi enzymy trawienne. Wydłużenie pasażu treści pokarmowej przez jelita zwiększa czas kontaktu naringinazy z flawonoidami zwiększając tym samym czas jej aktywności. Wydłużony czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita wpływa także na przedłużenie kontaktu bakterii probiotycznych z treścią pokarmową. Dzięki temu zwiększa się ekspozycja nierozłożonych lub częściowo rozłożonych cząstek flawonoidów na działanie bakteryjnych hydrolaz. Wydłużenie czasu ekspozycji cząstek flawonoidów na działanie enzymów bakteryjnych wpływa korzystnie na stopień ich absorpcji.
PL 229 133 B1
Przedmiot wynalazku został objaśniony w przykładach realizacji. Przy czym ze względu na to, że w skład kompozycji i uzyskanego z niej każdego wariantu preparatu żywieniowego lub farmaceutycznego oprócz flawonoidów zawierających ramnozę wchodzą mikrokapsułki naringinazy, w przykładzie pierwszym przedstawiono przykładowy sposób otrzymywania mikrokapsułek naringinazy.
P r z y k ł a d 1
12,5% roztworu fruktooligosacharydu oraz 12,5% roztworu wodnego naringinazy zmieszano i poddano suszeniu rozpyłowemu w takim stosunku, aby w końcowym etapie suszenia rozpyłowego proporcje enzymu do materiału budującego ścianki mikrokapsułki wynosiły 1:1. Roztwory fruktooligosacharydów i naringinazy podawano do komory rozpylania z prędkością 3 ml/min przy użyciu pompy perystaltycznej. Prędkość przepływ powietrza suszącego wynosiła 20 m3/h, na wlocie utrzymywano temperaturę powietrza 130°C, a na wylocie temperaturę 55°C. Po zakończeniu procesu suszenia rozpyłowego gotowe do użycia mikrokapsułki naringinazy zbierano z dolnej części cyklonu, pakowano i przechowywano w temperaturze pokojowej.
P r z y k ł a d 2
Kompozycja farmaceutyczna do stosowania doustnego w formie twardej kapsułki żelatynowej zawiera, w przeliczeniu na jedną kapsułkę, 225 mg zmikronizowanej frakcji flawonoidów zawierającej diosminę i hesperydynę w proporcjach 9:1,6 mg mikrokapsułek zawierających naringinazę o aktywności 50 U/mg białka i fruktooligoasacharydy budujące ściany kapsułki w stosunku 1:1, substancję przeciwzbrylającą - stearynian magnezu w ilości 16 mg oraz substancję wypełniającą - Macrogol 6000 w ilości 87 mg.
Składniki kompozycji w postaci proszku, po starannym wymieszaniu, w kapsułkarce umieszcza się w kapsułkach. Otrzymane zamknięte kapsułki, zawierające 334 mg mieszaniny, blistruje się lub umieszcza w słoikach lub innych opakowaniach zbiorczych, które etykietuje się i przechowuje w temp. pokojowej.
P r z y k ł a d 3
Preparat farmaceutyczny do stosowania doustnego w formie tabletki niepowlekanej zawierający, w przeliczeniu na jedną tabletkę, 0,1 mg zmikronizowanej diosminy, 0,1 mg mikrokapsułek zawierających naringinazę oraz składniki ściany mikrokapsułki - fruktooligosacharydy i izolat białka soi w stosunku 1:0,25:0,25, substancję prebiotyczną - oligofruktozę w ilości 24 mg, jako substancje wypełniające: 38 mg celulozy mikrokrystalicznej i 31,9 mg soli sodowej usieciowanej karboksymetylocelulozy, 3 mg stearynian magnezu jako substancji przeciwzbrylającej i 2 mg dwutlenku krzemu.
W celu wytworzenia tabletki przygotowuje się jednorodną mieszaninę składników i poddaje się procesowi tabletkowania. Wytworzone tabletki pakuje się w słoiki lub w blistry i przechowuje w temperaturze pokojowej.
P r z y k ł a d 4
Preparat farmaceutyczny do stosowania doustnego w formie tabletki powlekanej zawierający, w przeliczeniu na jedną tabletkę, 250 mg zmikronizowanej diosminy, 6 mg mikrokapsułek zawierających naringinazę oraz składniki ściany mikrokapsułki - fruktooligosacharydy i izolat białka pszenicy w stosunku 1:0,75:0,75, 500 mg substancji prebiotycznej - fruktooligosacharydów, 150 mg celulozy mikrokrystalicznej, 90 mg hydroksypropylometylocelulozy, 1 mg stearynianu magnezu, 1 mg dwutlenku tytanu, 1 mg dwutlenku krzemu, 1 mg poliwinylopirolidonu, otoczka Surelease® stanowiącą 6% wagowych kompozycji.
W celu wytworzenia tabletki przygotowuje się jednorodną mieszaninę składników kompozycji, tabletkuje się i poddaje się procesowi fluidalnego pokrywania warstwą błonotwórczą Surelease®, rozpuszczalną w wodzie, dającą odporność na warunki środowiska kwaśnego. Przygotowane tabletki blistruje się lub pakuje do słoików.
P r z y k ł a d 5
Preparat farmaceutyczny w postaci tabletki ODT - rozpadającej się w jamie ustnej, zawierający w swoim składzie, w przeliczeniu na jedną tabletkę, zmikronizowaną diosminę w ilości 50 mg, mikrokapsułki zawierające naringinazę i fruktooligosacharydy w proporcjach 1:20 w ilości 5 mg, fruktooligosacharydy w ilości 0,1 mg, Pharmaburst® w ilości 444 mg i kroskarmelozę sodu w ilości 1 mg.
W celu wytworzenia masy tabletkowej miesza się składniki do uzyskania jednorodnej mieszaniny i poddaje się tabletkowaniu bezpośredniemu. Wytworzone tabletki pakuje się w blistry.
PL 229 133 B1
P r z y k ł a d 6
Preparat farmaceutyczny do podania doustnego w postaci saszetki zawierającej 3 g proszku do sporządzania zawiesiny, o składzie, w przeliczeniu na saszetkę: 1000 mg diosminy zmikronizowanej, 32 mg mikrokapsułek zawierających naringinazę, fruktooligosacharydy i hydrolizat białka sojowego w proporcjach 1:0,5:0,5, kwas cytrynowy bezwodny w ilości 550 mg, sodu cytrynian bezwodny w ilości 376 mg, 690 mg celulozy mikrokrystalicznej, 260 mg gumy ksantanowej, 70 mg krzemionki koloidalnej, 12 mg aromatu cytrynowego, 10 mg sukralozy.
Przygotowanie proszku obejmuje sporządzenie jednorodnej mieszaniny składników, odważanie kompozycji w ilości 3 g do saszetek, zgrzewanie saszetek, pakowanie saszetek do opakowań zbiorczych. Preparat jest gotowy do spożycia po zawieszeniu w ilości około 200 ml wody.
P r z y k ł a d 7
Kompozycja żywieniowa do stosowania doustnego w formie twardej kapsułki żelatynowej zawierająca, w przeliczeniu na jedną kapsułkę, 300 mg hesperydyny, 15 mg mikrokapsułek zawierających naringinazę o aktywności 75 U/mg białka i fruktooligoasacharydy budujące ściany kapsułki w stosunku 1:10, substancję przeciwzbrylającą - stearynian magnezu w ilości 20 mg, prebiotyk - fruktooligosacharydy w ilości 0,1 mg oraz substancję wypełniającą - Macrogol 6000 w ilości 100 mg.
Składniki kompozycji w postaci proszku, po starannym wymieszaniu, umieszcza się w kapsułkach w kapsułkarce. Otrzymane zamknięte kapsułki, blistruje się lub umieszcza w słoikach lub innych opakowaniach zbiorczych. Opakowania etykietuje się i przechowuje w temperaturze pokojowej.

Claims (9)

1. Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę, charakteryzująca się zwiększoną absorpcją flawonoidów, znamienna tym, że zawiera flawonoid, wybrany z grupy obejmującej, diosminę, hesperydynę lub mieszaninę diosminy i hesperydyny, w ilości 0,1 mg - 1 g w przeliczeniu na aglikon oraz mikrokapsułkowany fruktooligosacharydami enzym o aktywności α-ramnozydazy i β-glukozydazy, korzystnie w postaci naringinazy, którego zawartość w kompozycji jest wystarczająca do wytworzenia 10-75% diosmetyny z diosminy lub hesperetyny z hesperydyny.
2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że enzym mikrokapsułkowany jest metodą suszenia rozpyłowego, przy pomocy fruktooligosacharydów, z zachowaniem proporcji enzymu do fruktooligosacharydów w zakresie od 1:0,25 do 1:20.
3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że mikrokapsułki są wytworzone metodą suszenia rozpyłowego z użyciem fruktooligosacharydów jako materiału budującego mikrokapsułkę oraz substancji poprawiających stabilność mikrokapsułki, wybranych z grupy obejmującej izolat białek pszenicy, hydrolizowany izolat białek pszenicy, izolat białek soi lub hydrolizowany izolat białek soi.
4. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że stosunek diosminy do hesperydyny w mieszaninie flawonoidów wynosi 9:1.
5. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawartość flawonoidu mieści się w granicach od 1 mg do 800 mg.
6. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera poza otoczką mikrokapsułki dodatek substancji prebiotycznych, takich jak fruktooligosacharydy lub oligofruktoza w ilości od 0,1 do 500 mg.
7. Zastosowanie kompozycji określonej w zastrzeżeniach 1 do 6, zawierającej flawonoid, wybrany z grupy obejmującej, diosminę, hesperydynę lub mieszaninę diosminy i hesperydyny oraz mikrokapsułkowany fruktooligosacharydami enzym, o aktywności α-ramnozydazy i β-glukozydazy, korzystnie naringinazę, do wytwarzania środków leczniczych i preparatów żywieniowych przeznaczonych do zapobiegania i leczenia chorób układu krążenia, zwłaszcza przewlekłej niewydolności żylnej, chorób naczyń obwodowych, obrzęku limfatycznego, hemoroidów, żylaków, odleżyn, owrzodzeń żylnych nóg, w zespole niespokojnych nóg, okołonaczyniowych stanach zapalnych, zastojach mikrokrążenia, uczuciu ciężkości nóg, uczuciu napięcia i bólu kończyn.
PL 229 133 B1
8. Zastosowanie według zastrz. 7, znamienne tym, że środki lecznicze lub preparaty żywieniowe, mają postać tabletek powlekanych lub niepowlekanych, tabletek musujących, tabletek rozpadających się w jamie ustnej, kapsułek miękkich lub twardych, saszetek zawierających proszek, peletek lub granulatów.
9. Zastosowanie według zastrz. 8, znamienne tym, że środki lecznicze lub preparaty żywieniowe, zawierają oprócz określonej w zastrzeżeniach od 1 do 6 kompozycji, substancje pomocnicze, takie jak środki wypełniające, poślizgowe, rozsadzające, zwilżające, plastyfikatory, zwiększające wchłanianie, modyfikatory uwalniania, polimery biodegradowalne, substancje słodzące, przeciwutleniacze, środki konserwujące, stabilizatory, bufory, modyfikatory pH, związki chelatujące, barwniki, składniki otoczek, powłoczek lub lakierów.
PL412721A 2015-06-15 2015-06-15 Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie PL229133B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412721A PL229133B1 (pl) 2015-06-15 2015-06-15 Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412721A PL229133B1 (pl) 2015-06-15 2015-06-15 Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412721A1 PL412721A1 (pl) 2016-12-19
PL229133B1 true PL229133B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=57542477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412721A PL229133B1 (pl) 2015-06-15 2015-06-15 Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229133B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3848018A1 (en) * 2020-01-08 2021-07-14 CreaSearch BV Cosmetic composion comprising a saponin and a saccharide polymer
EP3848019A1 (en) * 2020-01-08 2021-07-14 CreaSearch BV Cosmetic composion comprising a saponin and a probiotic component

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3848018A1 (en) * 2020-01-08 2021-07-14 CreaSearch BV Cosmetic composion comprising a saponin and a saccharide polymer
EP3848019A1 (en) * 2020-01-08 2021-07-14 CreaSearch BV Cosmetic composion comprising a saponin and a probiotic component
WO2021140228A1 (en) * 2020-01-08 2021-07-15 Creasearch Bv Cosmetic composition
WO2021140229A1 (en) * 2020-01-08 2021-07-15 Creasearch Bv Cosmetic composition

Also Published As

Publication number Publication date
PL412721A1 (pl) 2016-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1885207B1 (en) Compositions for enteral application of microorganisms
KR101228608B1 (ko) 프로바이오틱 박테리아 기초 조성물 및 호흡기 병리 및/또는 감염의 예방 및/또는 치료 및 장 기능성 개선에 있어서 그들의 용도
ES2500166T3 (es) Formas probióticas de dosificación oral
JP5541865B2 (ja) ゲル化組成物および方法
ES2880618T3 (es) Sistemas de suministro transmucosa y transdérmico
JP2009509999A (ja) 炭水化物および炭水化物ポリオールの酪酸エステル
US10758561B2 (en) Composition based on xyloglucan and proteins for the treatment of intestinal disorders
US20080175899A1 (en) Formulation for promoting sinus health in nasal cavities
EP2070545A1 (en) Oral compositions for the prevention and treatment of inflammatory disorders of the colon
JP2011527315A (ja) 有益な膣微生物叢の発生および増殖を促進することを目的とする組成物
US11896598B2 (en) Appetite suppressant compositions and methods thereof
EP2710901A1 (en) Dietary supplement compositions
BRPI0715373A2 (pt) absorÇço de longa duraÇço de flavonàides
US20110131928A1 (en) Reduced-odor thiol compositions
PL229133B1 (pl) Biodostępna kompozycja flawonoidów zawierających ramnozę oraz jej zastosowanie
KR20200118813A (ko) 궤양성 대장염 치료 캡슐제
US20090247486A1 (en) Composition for oral substance coating, covering material for oral substance, edible container and oral substance using the same
JP4644834B2 (ja) ハマナス類由来のα−アミラーゼ阻害剤、α−グルコシダーゼ阻害剤、グルコース吸収阻害剤およびその利用
CA3074541C (en) Appetite suppressant compositions and methods thereof
JP2014139160A (ja) 脳機能改善剤及び脳機能改善用食品
JP2006104100A (ja) ポルフィランの低分子化分解物からなるα−グルコシダーゼ阻害剤。
KR20090076438A (ko) 유효성분 보호기능을 갖는 삼중정 및 이의 제조방법
JP2000191524A (ja) 便秘改善組成物
KR100882873B1 (ko) 카테킨 함유 리포솜을 포집하는 펙틴 전달체
CN1485034A (zh) 利福昔明干混悬颗粒剂