PL226361B1 - Zaczep fotelika bezpieczeństwa - Google Patents

Zaczep fotelika bezpieczeństwa

Info

Publication number
PL226361B1
PL226361B1 PL410426A PL41042614A PL226361B1 PL 226361 B1 PL226361 B1 PL 226361B1 PL 410426 A PL410426 A PL 410426A PL 41042614 A PL41042614 A PL 41042614A PL 226361 B1 PL226361 B1 PL 226361B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
handle
recess
latch
catch
resting
Prior art date
Application number
PL410426A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410426A1 (pl
Inventor
Paweł Baranowski
Krzysztof Damaziak
Jerzy Małachowski
Łukasz Mazurkiewicz
Artur Muszyński
Kamil Sybilski
Original Assignee
Wojskowa Akad Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowa Akad Tech filed Critical Wojskowa Akad Tech
Priority to PL410426A priority Critical patent/PL226361B1/pl
Publication of PL410426A1 publication Critical patent/PL410426A1/pl
Publication of PL226361B1 publication Critical patent/PL226361B1/pl

Links

Landscapes

  • Seats For Vehicles (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zaczep fotelika bezpieczeństwa przeznaczony do przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.
Wynalazek należy do dziedziny fotelików samochodowych.
Foteliki samochodowe chronią dzieci będące pasażerami samochodów przed skutkami zderzenia lub gwałtowanego hamowania. Obecnie foteliki bezpieczeństwa ze względu na sposób ich mocowania dzielimy na foteliki wykorzystujące samochodowe pasy bezpieczeństwa oraz foteliki z systemem mocowania IS0FIX. System IS0FIX składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się pomiędzy siedzeniem, a oparciem fotela. Uchwyty te są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Konstrukcje obecnie proponowanych urządzeń przytrzymujących wyposażonych w powszechnie stosowany uniwersalny system mocowania fotelików bezpieczeństwa na siedzeniach samochodowych ISOFIX nie kasują całkowicie luzu pomiędzy uchwytami sytemu IS0FIX znajdującymi się pojeździe, a zaczepami systemu mocującego, co wpływa niekorzystnie na proces narastania siły w pasach fotelika bezpieczeństwa podczas wypadku.
Celem wynalazku jest przedstawienie zaczepu systemu mocującego fotelik bezpieczeństwa kasującego luz w kierunku równoległym do osi wzdłużnej pojazdu.
Zaczep systemu mocującego fotelik bezpieczeństwa, według wynalazku, składa się z korpusu w postaci płaskownika, w którym znajduje się prostokątne wycięcie pod uchwyt zakończone skosem, przy czym wysokość wycięcia odpowiada średnicy uchwytu, prostokątne wycięcie pod zapadkę w płaszczyźnie głównej korpusu, otwór osi zapadki, otwór trzpienia blokującego, zapadki posiadającej wybrania pod trzpień blokujący oraz uchwyt, połączonej obrotowo z osią zamocowaną w korpusie zaczepu, sprężyn umieszczonych na osi zapadki opierających się jednym końcem o zapadkę, a drugim o korpus zaczepu, trzpienia blokującego umieszczonego w otworze korpusu, sprężyny umieszczonej na trzpieniu opierającej się jednym końcem o korpus, a drugim o trzpień charakteryzuje się tym, że w korpusie na wysokości wycięcia pod uchwyt znajduje się prostokątne wybranie oraz cylindryczne gniazdo połączone z wybraniem, w wybraniu znajduje się popychacz składający się z widełek opierających się o uchwyt oraz stopy w postaci walca umieszczonego w gnieździe, przy czym na stopie popychacza znajduje się sprężyna opierająca się jednym końcem o ścianę wybrania, a drugim końcem o widełki.
System mocujący wyposażony w zaczepy będące przedmiotem wynalazku wykorzystuje dwa sztywne uchwyty w postaci poziomych prętów o przekroju kołowym i średnicy 6 mm, które są trwale połączone z konstrukcją pojazdu. System mocujący fotelika bezpieczeństwa łączy się uchwytami za pośrednictwem zaczepów. Przed zamontowaniem systemu mocującego w pojeździe zapadka zaczepu jest odblokowana znajdując się w skrajnym górnym położeniu, jej sprężyna jest w stanie najmniejszego napięcia, a wycięcie pod uchwyt w korpusie zaczepu jest otwarte. Z kolei trzpień blokujący znajduje się poza wybraniem w zapadce opierając się o jej ścianę, a jego sprężyna jest w stanie największego napięcia. Popychacz przyjmuje przednie skrajne położenie opierając się dnem widełek o zapadkę, a jego sprężyna jest w stanie najmniejszego napięcia. W trakcie montażu fotelika bezpieczeństwa w pojeździe uchwyt wchodzi w wycięcie w korpusie zaczepu, a następnie w wybranie w zapadce powodując jej obrót w skrajne dolne położenie, w którym trzpień blokujący wchodzi w wybranie zapadki uniemożliwiając jej obrót. Skos w wycięciu pod uchwyt w korpusie zaczepu ułatwia nasunięcie zaczepu na uchwyt. Zaczep będąc połączonym z uchwytem zapewnia połączenie fotelika bezpieczeństwa z pojazdem. Widełki popychacza opierają się o uchwyt kasując luz pomiędzy wybraniem zapadki, a uchwytem, dzięki czemu w przypadku gwałtownego hamowania nie następuje przemieszczenie fotelika bezpieczeństwa względem pojazdu. Demontaż systemu mocującego z pojazdu następuje poprzez pociągnięcie trzpienia blokującego, który wysuwając się z wybrania w zapadce zwalnia ją umożliwiając jej obrót w górne skrajne położenie.
Rozwiązanie według wynalazku, w którym zaczep systemu mocującego wyposażono w mechanizm kasujący luz w kierunku równoległym do osi wzdłużnej pojazdu pozwala na efektywne wykorzystanie drogi hamowania oraz zapobiega opóźnieniom w hamowaniu dziecka siedzącego w foteliku bezpieczeństwa. Wcześniejsze rozpoczęcie procesu hamowania pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej' drogi hamowania, kontrolowanie intensywności procesu hamowania ciała dziecka poprzez odpowiedni dobór podatności elementów konstrukcyjnych fotelika bezpieczeństwa, co przekłada się na zredukowanie średnich wartości obciążeń dynamicznych oddziaływujących na ciało dziecka podczas wypadku drogowego.
PL 226 361 B1
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fotelik bezpieczeństwa zainstalowany w samochodzie, fig. 2 przedstawia poziomy i pionowy przekrój zaczepu, fig. 3 przedstawia izometryczny widok korpusu zaczepu, fig. 4 przedstawia izometryczny widok zapadki i popychacza.
Fotelik bezpieczeństwa 1 jest instalowany na siedzisku 2 za pomocą systemu mocującego 3 łączącego się z uchwytami 4, które są trwale połączone z konstrukcją pojazdu. Systemu mocujący 3 fotelika bezpieczeństwa 1 łączy się z uchwytami 4 za pośrednictwem zaczepów. Zaczep systemu mocującego składa się z korpusu 5 w postaci płaskownika, w którym znajduje się prostokątne wycięcie 5a pod uchwyt 4 zakończone skosem 5g, przy czym wysokość wycięcia 5a odpowiada średnicy uchwytu 4, prostokątne wycięcie 5b pod zapadkę w płaszczyźnie głównej korpusu 5, otwór 5d osi zapadki 6a, otwór 5f trzpienia blokującego 7, zapadki 6 posiadającej wybranie 6b pod trzpień blokujący 7 oraz wybranie 6c pod uchwyt 4, połączonej obrotowo z osią 6a zamocowaną w korpusie zaczepu 5, sprężyn 6d umieszczonych na osi zapadki 6a opierających się jednym końcem o zapadkę 6, a drugim o korpus zaczepu 5, trzpienia blokującego 7 umieszczonego w otworze 5f korpusu 5, sprężyny 7a umieszczonej na trzpieniu opierającej się jednym końcem o korpus 5, a drugim o trzpień 7. W korpusie 5 na wysokości wycięcia 5a pod uchwyt 4 znajduje się prostokątne wybranie 5c oraz cylindryczne gniazdo 5e połączone z wybraniem 5c, w wybraniu 5c znajduje się popychacz 8 składający się z widełek 8a opierających się o uchwyt 4 oraz stopy 8b w postaci walca umieszczonego w gnieździe 5e, przy czym na stopie 8b popychacza 8 znajduje się sprężyna 8c opierająca się jednym końcem o ścianę wybrania 5c, a drugim końcem o widełki 8a.
System mocujący 3 wyposażony w zaczepy będące przedmiotem wynalazku wykorzystuje dwa sztywne uchwyty 4 w postaci poziomych prętów o przekroju kołowym i średnicy 6 mm, które są trwale połączone z konstrukcją pojazdu. Przed zamontowaniem systemu mocującego w pojeździe zapadka 6 zaczepu jest odblokowana znajdując się w skrajnym górnym położeniu, jej sprężyna 6d jest w stanie najmniejszego napięcia, a wycięcie 5a pod uchwyt 4 w korpusie 5 zaczepu jest otwarte. Z kolei trzpień blokujący 7 znajduje się poza wybraniem 6b w zapadce 6 opierając się o jej ścianę, a jego sprężyna 7a jest w stanie największego napięcia. Popychacz 8 przyjmuje przednie skrajne położenie opierając się dnem widełek 8a o zapadkę 6, a jego sprężyna 8c jest w stanie najmniejszego napięcia. W trakcie montażu fotelika bezpieczeństwa 1 w pojeździe uchwyt 4 wchodzi w wycięcie 5a w korpusie zaczepu 5, a następnie w wybranie 6c w zapadce 6 powodując jej obrót w skrajne dolne położenie, w którym trzpień blokujący 7 wchodzi w wybranie 6b zapadki 6 uniemożliwiając jej obrót. Skos 5g w wycięciu 5a pod uchwyt 4 w korpusie 5 zaczepu ułatwia nasunięcie zaczepu na uchwyt 4. Zaczep jest połączony z uchwytem 4 zapewniając połączenie fotelika bezpieczeństwa 1 z pojazdem. Widełki 8a popychacza 8 opierają się o uchwyt 4, kasując luz pomiędzy wybraniem 6c zapadki 6, a uchwytem 4. Demontaż systemu mocującego 3 z pojazdu następuje poprzez pociągnięcie trzpienia blokującego 7, który wysuwając się z wybrania 6b w zapadce 6 zwalnia ją umożliwiając jej obrót w górne skrajne położenie.
Zaczep systemu mocującego fotelik bezpieczeństwa, według wynalazku, przeznaczony jest dla urządzeń przytrzymujących służących do przewożenia dzieci o masie 9 do 36 kg (grupa homologacyjna według Regulaminu 44 EKG/ONZ) na tylnym lub przednim siedzeniu pojazdu.

Claims (1)

1. Zaczep fotelika bezpieczeństwa składa się z korpusu w postaci płaskownika, w którym znajduje się prostokątne wycięcie pod uchwyt zakończone skosem, przy czym wysokość wycięcia odpowiada średnicy uchwytu, prostokątne wycięcie pod zapadkę w płaszczyźnie głównej korpusu, otwór osi zapadki, otwór trzpienia blokującego, zapadki posiadającej wybrania pod trzpień blokujący oraz uchwyt, połączonej obrotowo z osią zamocowaną w korpusie zaczepu, sprężyn umieszczonych na osi zapadki opierających się jednym końcem o zapadkę, a drugim o korpus zaczepu, trzpienia blokującego umieszczonego w otworze korpusu, sprężyny umieszczonej na trzpieniu opierającej się jednym końcem o korpus, a drugim o trzpień, znamienny tym, że w korpusie (5) na wysokości wycięcia (5a) pod uchwyt (4) znajduje się prostokątne wybranie (5c) oraz cylindryczne gniazdo (5e) połączone z wybraniem (5c), w wybraniu (5c) znajduje się popychacz (8) składający się z widełek (8a) opierających się o uchwyt (4) oraz stopy (8b) w postaci walca umieszczonego w gnieździe (5e), przy czym na stopie popychacza (8b) znajduje się sprężyna (8c) opierająca się jednym końcem o ścianę wybrania (5c), a drugim końcem o widełki (8a).
PL410426A 2014-12-08 2014-12-08 Zaczep fotelika bezpieczeństwa PL226361B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410426A PL226361B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Zaczep fotelika bezpieczeństwa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410426A PL226361B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Zaczep fotelika bezpieczeństwa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410426A1 PL410426A1 (pl) 2016-06-20
PL226361B1 true PL226361B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=56120620

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410426A PL226361B1 (pl) 2014-12-08 2014-12-08 Zaczep fotelika bezpieczeństwa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226361B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL410426A1 (pl) 2016-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3046802B1 (en) Child safety seat
JP5729531B2 (ja) チャイルドシート‐isofix
EP2720903B1 (en) Base for a child safety seat
KR100512889B1 (ko) 차량용 시이트이송트랙의 록킹장치
KR20180100540A (ko) 승객 시트들을 갖는 화물 자전거
JP7042367B2 (ja) 車両用シート
US8251428B2 (en) Seat slide apparatus for vehicle
US20160121764A1 (en) Rear facing ride down safety seat
US20130313874A1 (en) Child safety seat for vehicles
JPH0880774A (ja) 自動車用の取外し可能な後部座席
CN112829708B (zh) 轮椅乘客约束结构
JP2017148445A (ja) 車椅子固定装置
JP4096194B2 (ja) 背もたれを備えた自動車シート
JP2008279921A (ja) 車両用シート
CN113715703A (zh) 安全带固定装置及安全座椅
PL226361B1 (pl) Zaczep fotelika bezpieczeństwa
KR101284316B1 (ko) 차량용 스탠드업 시트
CN106515517B (zh) 座椅滑轨的无极双锁止结构
US9931966B2 (en) Device for rapid removal/reinstallation of a vehicle seat back, and seat assembly comprising the same
JP2013523531A (ja) 可変バックレストを備える自動車
US20220340054A1 (en) Passenger seat assembly with child car seat rail system
WO2009116847A1 (en) Swivel mechanism for vehicle seat
JP7459066B2 (ja) 自動車シートに取り付けるためのチャイルドシート
PL225439B1 (pl) Fotelik samochodowy dla dzieci
KR200324044Y1 (ko) 차량용 시이트이송트랙의 록킹장치