PL226109B1 - Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza - Google Patents

Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza

Info

Publication number
PL226109B1
PL226109B1 PL401877A PL40187712A PL226109B1 PL 226109 B1 PL226109 B1 PL 226109B1 PL 401877 A PL401877 A PL 401877A PL 40187712 A PL40187712 A PL 40187712A PL 226109 B1 PL226109 B1 PL 226109B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
channel
flat roof
skylight
inlet
Prior art date
Application number
PL401877A
Other languages
English (en)
Other versions
PL401877A1 (pl
Inventor
Łukasz Stokłosa
Lukasz Stoklosa
Wacław Majoch
Waclaw Majoch
Ryszard Kantor
Original Assignee
Fakro Pp Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fakro Pp Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Fakro Pp Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL401877A priority Critical patent/PL226109B1/pl
Publication of PL401877A1 publication Critical patent/PL401877A1/pl
Publication of PL226109B1 publication Critical patent/PL226109B1/pl

Links

Landscapes

  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest świetlik dachowy posiadający elementy konstrukcyjne umożliwiające kontrolowany nawiew świeżego powietrza. Świetlik dachowy zasadniczo składa się z co najmniej jednej powłoki przepuszczającej światło, podstawy oraz akcesoriów. Podstawa jest trwale osadzona na konstrukcji poszycia dachowego i wyposażona jest w środki służące do mocowania świetlika i uszczelniania jego połączenia z pokryciem dachowym.
Świetliki dachowe pełnią zasadniczo funkcję konstrukcji doświetlających wnętrze pomieszczeń, przede wszystkim w budynkach z niewystarczającą powierzchnią okien fasadowych i drzwi. Często świetliki wykorzystywane są jako elementy wspomagające nawiew świeżego powietrza oraz odprowadzanie powietrza z wewnątrz pomieszczenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem spełniającym wymienione funkcje są świetliki otwierane ze skrzydłem uchylnym lub unoszonym, osadzonym na podstawie. W takich rozwiązaniach ze względu na podobieństwo do elementów konstrukcyjnych stosowanych w oknach dachowych, zazwyczaj podstawę określa się ościeżnicą, a powłoki przepuszczające światło osadzone są w ramie tworząc ruchome skrzydło. Przy wykorzystaniu napędów ręcznych lub zdalnych uchylne skrzydła umożliwiają sterowanie natężenia przepływu powietrza.
Znane jest m. in. ze zgłoszenia nr EP 2 500 488 A2 rozwiązanie świetlików i okien dachowych ze skrzydłem uchylnym i napędem skrzydła za pomocą siłownika. Wielkość strumienia przepływającego powietrza jest regulowana kątem otwarcia skrzydła.
Znane jest również m.in. ze zgłoszenia nr EP 2 385 184 A1 rozwiązanie świetlika ze skrzydłem unoszonym za pomocą mechanizmu nożycowego napędzanego siłownikiem umieszczonym w ościeżnicy.
Przedstawione rozwiązania są skuteczne i funkcjonalne. Ich zastosowanie jest jednak ograniczone zasadniczo do bezopadowych warunków atmosferycznych. Padający deszcz lub śnieg łatwo przedostaje się do wnętrza budynku przez szczelinę w otwartym świetliku. Rozwiązania te wymagają więc obsługi uzależnionej od warunków atmosferycznych lub stosowania układów sterowania, co podnosi zasadniczo koszt i obniża komfort użytkowania. Ponadto, ich zastosowanie ograniczone jest tylko do rozwiązań świetlików otwieranych.
Celem proponowanego rozwiązania jest świetlik dachów płaskich, otwierany lub nie otwierany, tani w produkcji i eksploatacji, spełniający dodatkowo funkcję wentylacyjną podczas całorocznej i ciągłej eksploatacji. Świetlik taki powinien pełnić funkcję wentylacyjną, niezależnie od konstrukcji głównych elementów. Istotnym wymaganiem jest zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w szczególności opadów, i jednoczesne prawidłowe działanie funkcji wentylacyjnej świetlika.
Istotą proponowanego rozwiązania jest świetlik dachów płaskich, tj. dachów o kącie nachylenia 0-15°, przy czym świetlik posiada kanał wentylacyjny wykonany w ościeżnicy. Zasadniczym elementem świetlika dachowego w wersji otwieranej oprócz ościeżnicy jest skrzydło z ramą, wykonaną z profili o zasadniczo stałym przekroju, we wrębie której osadzone jest płaskie oszklenie, dociskane za pomocą listwy przyszybowej mocowanej do profilu ramy. Ościeżnica ma powierzchnię montażową do osadzania na konstrukcji poszycia dachowego i jest wyposażona w środki służące do mocowania świetlika i uszczelniania jego połączenia z pokryciem dachowym.
Dodatkowym, często wykorzystywanym elementem jest przezroczysta czasza ochronna, która oprócz poprawy właściwości termicznych świetlika zapewnia ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych. Czasza jest najbardziej zewnętrznym elementem świetlika dachowego, zazwyczaj wypukłym, o kształcie dopasowanym do zewnętrznych wymiarów ramy świetlika. W przypadku świetlików otwieranych czasza montowana jest do ramy skrzydła. Czasza poprzez swój kształt, umożliwia odpływ wody z powierzchni świetlika w przypadku montażu na dachach o małym kącie. Czasza posiada na zewnętrznym obwodzie okap chroniący obszar zamknięcia skrzydła w ościeżnicy oraz wylot kanału wentylacyjnego przed działaniem warunków atmosferycznych.
Możliwa i łatwa wykonawczo jest również wersja nie otwierana świetlika o identycznej konstrukcji jak wersja otwierana, w której ościeżnica i rama są ze sobą połączone rozłącznie lub nierozłącznie, np. za pomocą śrub.
W wersji nie otwieranej świetlika rama, oszklenie oraz czasza osadzone są nieruchomo na ościeżnicy, przy czym rama jest elementem mocującym oszklenie do ościeżnicy, a czasza mocowana jest korzystnie bezpośrednio do ościeżnicy.
PL 226 109 B1
Kanał wentylacyjny jest wykonany korzystnie technologią wiercenia lub frezowania, korzystnie w dwóch operacjach: od strony wewnętrznej i od strony zewnętrznej ramy. Kanał wylotowy usytuowany po zewnętrznej stronie ościeżnicy ma kierunek korzystnie prostopadły lub zbliżony do płaszczyzny górnej powierzchni profilu ościeżnicy zasadniczo równoległej do płaszczyzny oszklenia świetlika. Taki kierunek kanału wylotowego daje w efekcie korzystne położenie kanału wylotowego, w przestrzeni osłoniętej okapem.
Kanał wlotowy usytuowany po stronie wewnętrznej świetlika ma kierunek korzystnie prostopadły lub zbliżony do płaszczyzny powierzchni wewnętrznej profilu ościeżnicy. Taki kierunek kanału wlotowego ułatwia montaż i mocowanie elementów sterujących wielkością strumienia przepływającego powietrza. Geometryczne środki kanału wlotowego i kanału wylotowego znajdują się korzystnie w jednej płaszczyźnie przekroju poprzecznego profilu ościeżnicy. Ma to znaczenie, ze względu na technologię wykonania, w szczególności dla profili np. drewnianych. W profilach z tworzyw sztucznych, wykonanych metodą wytłaczania warunek ten nie jest konieczny, ze względu na komorową strukturę profili ościeżnicy. W takim wypadku komory profilu mogą pełnić funkcję fragmentu kanału wentylacyjnego.
Kanał wentylacyjny może być wykonany w wersji jednootworowej, w której jest jeden otwór wlotowy i jeden otwór wylotowy, przy czym wymiar poprzeczny kanału jest ograniczony kształtem i wielkością przekroju profilu ościeżnicy, natomiast wymiar wzdłużny jest ograniczony jedynie długością profilu ościeżnicy oraz, jeżeli istnieją, innymi elementami konstrukcyjnymi świetlika. Możliwe jest również, zwłaszcza w przypadku zastosowania profili wytłaczanych z tworzyw sztucznych, wykonanie kanału z wieloma otworami wlotowymi i wylotowymi, w których wzdłużne kanały wewnętrzne profilu tworzą rodzaj kolektora, z którym łączą się poszczególne kanały wlotowe i wylotowe. W tym rozwiązaniu nie ma warunku jednakowej ilości otworów wlotowych i wylotowych, przy czym korzystnie sumaryczne pole przekroju otworów wlotowych powinno mieć podobną wielkość, ze względów aerodynamicznych.
Dla zapewnienia kontroli i sterowania przepływem strumienia powietrza przez kanał wentylacyjny, świetlik jest wyposażony w element przesłaniający otwór wylotowy. Istnieje szeroki wybór możliwych do zastosowania i znanych rozwiązań elementów przesłaniających, zarówno nastawianych ręcznie jak i z wykorzystaniem sterowania automatycznego.
Na rysunku fig. 1 pokazano przekrój poprzeczny w płaszczyźnie kanału przez zmontowany świetlik otwierany z czaszą.
Na rysunku fig. 2 pokazano przekrój poprzeczny w płaszczyźnie kanału przez zmontowany świetlik nieotwierany z czaszą.
Na rysunku fig. 3 pokazano przekrój poprzeczny w płaszczyźnie kanału przez zmontowany świetlik nieotwierany bez czaszy.
W proponowanym przykładzie wykonania pokazanym na rysunku fig. 1, świetlik składa się z ościeżnicy 1, w której osadzone jest otwierane skrzydło składające się zasadniczo z ramy 2 oraz listwy przyszybowej 3. Wymienione elementy składają się z wzdłużnych profili komorowych wykonanych metodą wytłaczania. Ze względu na powtarzalność przekroju zasadniczo wszystkich elementów na obwodzie świetlika, dalszy opis dotyczący ramy 2 i listwy przyszybowej 3 dotyczy elementów na jednym boku świetlika. We wrębie 21 ramy 2 osadzone jest oszklenie 4, mocowane do ramy 2 za pomocą listwy przyszybowej 3. Całość osłonięta jest wypukłą czaszą 5.
Czasza 5 jest najbardziej zewnętrznym elementem świetlika, o kształcie i wymiarach dopasowanych do zewnętrznych wymiarów ościeżnicy 1 i ramy 2 świetlika, montowanych do ramy 2. Czasza 5 posiada na obwodzie okap 51 chroniący zasadniczo poziomą szczelinę 6 pomiędzy ramą 2 a ościeżnicą 1 przed działaniem warunków atmosferycznych. Szczelina 6 ma szerokość wystarczającą do swobodnego przepływu powietrza pomiędzy otoczeniem a kanałem wentylacyjnym 7 w ościeżnicy 1. Ościeżnica ma powierzchnię montażową 11 do osadzania na konstrukcji poszycia dachowego.
Kanał wentylacyjny 7, pokazany orientacyjnie linią przerywaną na rysunku fig. 1, zawiera się w całości wewnątrz ościeżnicy i jest wykonany korzystnie technologią wiercenia lub frezowania w dwóch operacjach: od strony wewnętrznej i od strony zewnętrznej świetlika. Kanał wylotowy 71 z otworem wylotowym 711 usytuowanym po zewnętrznej stronie ościeżnicy 1 ma kierunek korzystnie prostopadły do płaszczyzny powierzchni górnej 12 ościeżnicy 1, zasadniczo równoległej do płaszczyzny oszklenia 4 i łączy się ze szczeliną 6. Otwór wylotowy 711 osłonięty jest także za pomocą okapu 51 przed działaniem warunków atmosferycznych.
PL 226 109 B1
Kanał wlotowy 72 z otworem wlotowym 721 usytuowanym po stronie wewnętrznej ościeżnicy 1 ma kierunek korzystnie prostopadły do powierzchni wewnętrznej 13 ościeżnicy 1. Taki kierunek kanału wlotowego 72 ułatwia montaż i mocowanie klapy 8, służącej do zamykania przepływu strumienia powietrza. Geometryczne środku kanału wlotowego 72 i kanału wylotowego 71 znajdują się korzystnie w jednej płaszczyźnie przekroju ościeżnicy 1.
Kanał wlotowy 72 i kanał wylotowy 71 przechodzą przez puste komory 14 profilu ramy 2, w wyniku czego puste komory 14 stanowią fragment kanału wentylacyjnego 7.
Zgodnie z pierwszym przykładem wykonania możliwe jest również opcjonalne wykonanie świetlika w wersji nieotwieranej, z możliwością demontażu skrzydła, np. w celach serwisowych lub konserwacyjnych. Świetlik taki ma zasadniczo taką samą budowę jak świetlik pokazany w pierwszym przykładzie wykonania, przy czym ościeżnica 1 i rama 2 są ze sobą połączone rozłącznie lub nierozłącznie, np. za pomocą śrub lub innych elementów złącznych.
W przypadku świetlika w wersji nieotwieranej, pokazanego na rysunku fig. 2, stanowiącego drugi przykład wykonania, oszklenie 4 osadzone jest nieruchomo we wrębie 15' bezpośrednio w ościeżnicy 1 i do niej mocowane za pomocą listwy przyszybowej 3. Czasza 5 mocowana jest korzystnie bezpośrednio do ościeżnicy 1 z wykorzystaniem odsądzenia 16' dla zapewnienia odpowiedniej szerokości szczeliny 6. Pozostałe elementy, w tym kanał wentylacyjny 7 w ościeżnicy 1, pokazany orientacyjnie linią przerywaną na rysunku fig. 2 są zasadniczo takie same jak w pierwszym przykładzie wykonania, pokazanym na rysunku fig. 1.
W trzecim przykładzie wykonania, zgodnie z rysunkiem fig. 3, pokazano świetlik w wersji bez czaszy, gdzie górnym zewnętrznym elementem świetlika jest szyba zewnętrzna 41 zakrywająca również ramę 2 oraz okap 9, połączony szczelnie z szybą zewnętrzną 41 na jej krawędzi, zasłaniający szczelinę 6, otwór wylotowy 711 oraz boczne powierzchnie ościeżnicy 1 i ramy 2 przed działaniem czynników atmosferycznych.
W czwartym przykładzie wykonania, nie pokazanym na rysunkach, świetlik posiada ościeżnicę wykonaną z profili wytłaczanych z tworzyw sztucznych, a kanał wentylacyjny posiada wiele otworów wlotowych i wylotowych, w których wzdłużne kanały wewnętrzne profilu tworzą rodzaj kolektora, z którym łączą się poszczególne kanały wlotowe i wylotowe.

Claims (9)

1. Świetlik dachów płaskich otwierany lub nie otwierany, którego zasadniczym elementem podstawy jest ościeżnica, trwale osadzona w konstrukcji poszycia dachowego, wykonana z profili o zasadniczo stałym przekroju, na której osadzone są otwierane lub nie otwierane powłoki przepuszczające światło, osłaniające ościeżnicę i otwór ościeżnicy przed działaniem warunków atmosferycznych, wraz z akcesoriami, którymi są zasadniczo rama, oszklenie, okap osłaniający boczną zewnętrzną powierzchnię ościeżnicy oraz korzystnie czasza, przy czym świetlik posiada także kanał wentylacyjny w ościeżnicy, którego kanał wylotowy ma kierunek prostopadły do powierzchni górnej ościeżnicy, równoległej do powierzchni oszklenia, a kanał wlotowy ma kierunek prostopadły do powierzchni wewnętrznej ościeżnicy z którą się przenika, znamienny tym, że kanał wylotowy (71) posiada otwór wylotowy (711) położony w górnej powierzchni (12) ościeżnicy (1), połączony z otwartą poziomą szczeliną (6) nad górną powierzchnią ościeżnicy, przy czym otwór wylotowy (711) osłonięty jest za pomocą okapu (51, 9) zamocowanego na zewnętrznym obwodzie ościeżnicy.
2. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że kanał wentylacyjny (7) wykonany jest w ościeżnicy korzystnie metodą wiercenia lub frezowania, od strony wewnętrznej oraz od strony zewnętrznej ościeżnicy (1).
3. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że geometryczne środki kanału wlotowego (72) i kanału wylotowego (71) znajdują się zasadniczo w jednej płaszczyźnie przekroju poprzecznego profilu ościeżnicy (1).
4. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że w ościeżnicy wykonanej z wytłaczanych profili komorowych, kanał wlotowy (72) i kanał wylotowy (71) przenikają się z pustymi komorami (14) profilu ościeżnicy (1), tworząc kanał wentylacyjny (7).
5. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że kanał wlotowy (72) ma otwór wlotowy (721) w powierzchni wewnętrznej (13) profilu ościeżnicy (1).
PL 226 109 B1
6. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że kanał wylotowy (71) ma więcej niż jeden otwór wylotowy (711).
7. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że kanał wlotowy (72) ma więcej niż jeden otwór wlotowy (721).
8. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 7, znamienny tym, że świetlik ma elementy zamykające częściowo lub całkowicie otwory wlotowe (721).
9. Świetlik dachów płaskich według zastrzeżenia 8, znamienny tym, że elementami przesłaniającymi otwory wlotowe (721) są klapy (8).
PL401877A 2012-12-03 2012-12-03 Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza PL226109B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401877A PL226109B1 (pl) 2012-12-03 2012-12-03 Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401877A PL226109B1 (pl) 2012-12-03 2012-12-03 Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401877A1 PL401877A1 (pl) 2014-06-09
PL226109B1 true PL226109B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=50846618

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401877A PL226109B1 (pl) 2012-12-03 2012-12-03 Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226109B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL126644U1 (pl) * 2017-09-28 2019-04-08 Fakro Pp Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Świetlik dachowy ze źródłem światła sztucznego
EP4279680A1 (en) * 2022-05-18 2023-11-22 FAKRO PP Sp. z o.o. Window frame with corners

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL126644U1 (pl) * 2017-09-28 2019-04-08 Fakro Pp Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Świetlik dachowy ze źródłem światła sztucznego
EP4279680A1 (en) * 2022-05-18 2023-11-22 FAKRO PP Sp. z o.o. Window frame with corners

Also Published As

Publication number Publication date
PL401877A1 (pl) 2014-06-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2005284508A1 (en) A window and a window frame
PL231795B1 (pl) Okno dachowe, zwłaszcza dla dachów płaskich
US11993934B2 (en) Roof window system with a ventilation unit mounted adjacent to the roof window, a roof structure including a roof window system, a method of providing a roof window system and a method of retrofitting a roof window system
EP1870532A2 (en) Rooflight
US4355676A (en) Movable glazing and insulation for windows
US10663178B2 (en) Thermal insulating apparatus and uses thereof
KR20140078843A (ko) 고층용 환기구조를 구비한 창호
PL226109B1 (pl) Swietlik dachowy z nawiewnikiem swiezego powietrza
EP3845718B1 (en) A roof window system with a ventilation unit mounted adjacent to the roof window, and a method of providing ventilation for a building
WO2010010542A2 (en) Closure for a building and method of operating a closure
EP2487307A2 (en) Window set for barrel roof
PL231540B1 (pl) Uniwersalny świetlik dachowy z zestawem opcjonalnie montowanych elementów
PL228158B1 (pl) Zestaw okna, w szczególnosci okna dachowego, z nawiewnikiem swiezego powietrza
EP2048318B1 (en) Assembly of a ventilation device and a rebate of a window
EP4006254B1 (en) Roof window comprising sash with outer weather shield
CA3050916A1 (en) Adhesive-attached window glazing assembly, multi-glazed window assembly and method therefor
KR20170018264A (ko) 창호 시스템
DK202070382A1 (en) A panel system with an installation profile having one or more border sections, and a method of adapting such a panel system
CZ264096A3 (en) Dormer-window
CN202348027U (zh) 一种窗扇结构
WO2021088312A1 (zh) 一种应用于建筑物的墙单元及组合式墙体
EP3795771B1 (en) Skylight window
PL231175B1 (pl) Świetlik dachowy z profilem adaptacyjnym umożliwiającym montaż akcesoriów
KR20160120640A (ko) 창호 시스템
PL222228B1 (pl) Lukarna z łukowym dachem, zwłaszcza prefabrykowana, oraz okno typu dachowego, zwłaszcza do lukarny