PL225519B1 - Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych i układania ich w stosy oraz urządzenia do realizacji tych sposobów - Google Patents
Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych i układania ich w stosy oraz urządzenia do realizacji tych sposobówInfo
- Publication number
- PL225519B1 PL225519B1 PL400153A PL40015312A PL225519B1 PL 225519 B1 PL225519 B1 PL 225519B1 PL 400153 A PL400153 A PL 400153A PL 40015312 A PL40015312 A PL 40015312A PL 225519 B1 PL225519 B1 PL 225519B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- web
- labels
- cutting
- wedge
- center
- Prior art date
Links
Landscapes
- Making Paper Articles (AREA)
- Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób szybkiego i precyzyjnego wykrawania etykiet, zwłaszcza ze wstęgi wielowarstwowej, oraz dokładnego układania ich w stosy i urządzenia do realizacji tych sposobów.
Najbardziej znane wykrojniki do wycinania etykiet z różnych folii i papieru, składają się z ruchomego, metalowego stempla ustalonego nad stacjonarną matrycą, pomiędzy którymi jest podawana i skokowo przesuwana folia, przy czym matryca zawiera jeden lub kilka otworów o kształcie odpowi adającym wycinanym etykietom oraz obrysowi zespołu wykrawającego, a po ich wycięciu etykiety zsuwane są do otworu matrycy, lub swobodnie w nim opadają. Takie ich wycinanie, wymusza kontakt folii z metalowymi elementami matrycy, co powoduje przekazywanie etykietom dodatkowych ładunków elektrostatycznych, przez co etykiety czepiają się naelektryzowanych ścianek otworu matrycy, przez to opadają nierówno, co powoduje fałdowanie etykiet i załamywanie ich, prowadząc do znacznych strat produkcyjnych.
Z polskiego opisu patentowego PL 128119, znany jest: Wykrojnik do wycinania kształtek z folii. Wykrojnik składa się z wspartej na korpusie matrycy płycie prowadzącej, w której ustalone są dwa nieruchome suwaki prowadzące stemple, które zakończone są zaczepami oraz zawierają krawędzie tnące, zaś poruszane są siłownikami, przy czym korpus matrycy jest na stałe połączony z podstawą wykrojnika, w której znajduje się szufladka, do której opadają wycięte etykiety. Wstęga folii podawana jest ruchem cyklicznie przerywanym, przez jej układ podawczy pod układ ruchomych suwaków, których ruch zsynchronizowany jest z ruchem stempla, a także z ruchomymi suwakami prowadzonymi w korpusie matrycy, przy czym w momencie podawania folii przez układ podawczy, otwór w matrycy jest zasłonięty przez ruchome suwaki, tworząc równą płaszczyznę umożliwiającą swobodny przesuw folii, po czym siłowniki pneumatyczne wycofują suwaki opierając je o korpus matrycy, a jednocześnie tworzą dwie przeciwległe krawędzie tnące. W dalszej części cyklu, stempel prowadzony w płycie wykonuje ruch w dół wycinając z folii etykiety, które opadają w dół do szufladki.
Z polskiego opisu patentowego PL 196084, znane jest: Urządzenie do etykietowania i sposób wytwarzania etykiet, w którym przedstawiono wynalazek niemieckiej firmy GERO PLAST GmbH z Dusseldorfu. Urządzenie zawiera mechanizmy napędowe do prowadzenia wstęgi materiału etykietowego ze szpuli zasilającej do obrotowego bębna podciśnieniowego, sprzężonego z drugim, dociskowym bębnem obrotowym, oraz zawierających na jednym z tych bębnów wygrawerowane noże do odcinania etykiety ze wstęgi, przy czym dociskowy bęben obrotowy zawiera mechanizmy napędowe wstęgi, z hamulcem zmiany prędkości liniowej wstęgi, przed jej sprzężeniem pomiędzy nożem i kowadłem, przy tym za szpulą zasilającą zamieszczony jest skaner do odczytu znaków wydrukowanych na powierzchni wstęgi oraz połączony z hamulcem zespołu napędowego regulacji szybkości liniowego przesuwu wstęgi. Zespół zawiera również rolkę dociskową wyposażoną w noże, z których każdy ma zamknięty kształt do matrycowego cięcia etykiety zgodnie z jej kształtem. Po cięciu każda świeżo odcięta etykieta zostaje wsparta na obrotowym bębnie podciśnieniowym, po czym sprzęgana jest z etykietowanym pojemnikiem. Ponieważ urządzenie jest dosyć złożone duże i stosunkowo drogie, a zarazem ma dużą bezwładność jego zespołów, co proces wytwarzania i wycinania etykiet czyni stosunkowo wolnym, a ponadto sposób ten może być stosowany do bezpośredniego nanoszenia etykiet na oklejane pojemniki, co ogranicza możliwości jego stosowania. W języku poligrafów maszyny do wykrawania etykiet zwane są również maszynami sztancującymi.
Na rynku krajowym dostępne są maszyny sztancujące do produkcji etykiet czystych, oferowane przez firmę GRAF SERWIS SZYSZKA S.C., w których szerokość sztancy dostosowana jest do współpracy z duńską maszyną poligraficzną NILPETER F2400. Oferowana maszyna sztancująca zawiera pneumatyczny hamulec na odwijaku, którego wałek ma średnicę 76 mm, a na nawijaku 40 mm, przy czym jej rolka odwijania ma średnicę 800 mm, zaś nawijania 400 mm, natomiast średnica nawijanego ażuru, po wycięciu etykiet wynosi max 600 mm. Ponadto maszyna zawiera sprzęgła cierne na nawij aku etykiet i ażuru. Przy tym liczba cykli wycinania nie przekracza 30 cykli/min.
Wszystkie znane w stanie techniki urządzenia wykrawające etykiety zbudowane są z metalowych elementów i zespołów, przez co przewodzą one ładunki elektrostatyczne i przenoszą je na wstęgi i wycinane etykiety. Mimo wielu działań i prób, w żadnym ze znanych sposobów nie udało się rozwiązać problemu całkowitego odprowadzania ładunków elektrostatycznych. W zakresie znanych sposobów procesy wycinania etykiet prowadzone są zawsze za pomocą wykrojnika lub noży wycinających, poprzez uderzenie stempla lub nacisku noży wycinających, prowadzonego od góry, na leżącą
PL 225 519 B1 pod nimi wstęgę, podobnie jest w przypadku stosowania do wykroju bębnów dociskowych, które na swej powierzchni mają noże wycinające etykiety, niezależnie od tego czy wycinanie prowadzi się ze wstęgi papierowej, czy też ze wstęgi stanowiącej folię jedno lub wielowarstwową, nacisk noży zawsze prowadzony jest od góry.
W zgłoszonym w 2007 roku wynalazku, objętym patentem europejskim EP 2134545 pt.: Folie dla podłoży drukowanych etykiet, za wysoce przydatne i mające dobre parametry, uznano folie warstwowe wytworzone z polietylenu o małej gęstości (LDPE) z dodatkiem polietylenu o dużej gęstości (HDPE) lub polipropylenu (PP), mające grubość 80-100 μm, oraz o gęstości co najmniej 0,932 g/cm , z dodatkami w warstwie zewnętrznej PCV, PP, SBS i/lub COC (cykliczne kopolimery olefinowe) w ilości od 1 do 50% wagowych, oraz dodatki barwiące do 10%, dodatki antyelektrostatyczne, przeciwpoślizgowe, stabilizatory, przeciwutleniacze, środki zobojętniające kwasy, absorbery UV i inne dodatki, łącznie do 5%, przy module sprężystości warstw zewnętrznych większym od 300 MPa, w których korzystna grubość warstwy rdzenia do grubości warstw zewnętrznych zawiera się w zakresie od 1:1 do 5:1, optymalnie 1:1 do 4:1, zaś ich wielkości wynoszą 80 i 20 μm. Jednakże elastyczność tworzywa i całej wstęgi utrudniała wykrawanie etykiet, stąd badania i próby nad innymi wstęgami warstwowymi. Już po paru latach od zgłoszenia EP 2134545 udało się opracować i wyprodukować folie warstwowe, zawierające trzy i pięć warstw, z których środkowe stanowią warstwy polipropylenu wysoko próżniowego, połączone z warstwą PP podkładowego i/lub białego, natomiast jako zewnętrzne warstwy, folie polerowane lub matowe, a w przypadku wstęgi trójwarstwowej, jej rdzeń to transparentna folia PP, zaś warstwy zewnętrzne to folie PP polerowane lub z połyskiem. Ich grubość całkowita to 50, 60, 70 i 75 μm, natomiast gęstość 0,55 g/cm . Przeprowadzone próby wykrawania z tych folii etykiet, sposobem i na urządzeniach według wynalazku, potwierdziły zapewnienie dobrej jakości, możliwość szybkiego wykrawania, prowadzonego z większą siłą wykonywanego wykrawania oraz układanie ich sposobem eliminującym przejmowanie przez etykiety dodatkowych ładunków elektrostatycznych.
Celem wynalazku jest opracowanie i zaprojektowanie sposobu wykrawania eliminującego również powstawanie braków przy wycinaniu i układaniu etykiet w stosy, oraz zapewniającego stały i równomierny naciąg obrabianej wstęgi podczas całego procesu wykroju, jak również gwarantującego równe ich układanie po wycięciu, przy równoczesnym wyeliminowaniu szkodliwego wpływu ładunków elektrostatycznych na układanie, a zarazem umożliwiającego regulację wydajności wykrawania w zakresie nie mniejszym niż 1800 do 5000 sztuk na godzinę, a ponadto opracowanie i zaprojektowanie urządzenia do wykrawania etykiet o długości skoku do 500 mm, z wstęgi o szerokości do 500 mm, jak również urządzenia do szybkiego ich układania w stosy oraz charakteryzującego się wysoką funkcjonalnością i niezawodnością działania.
W wyniku szeregu prób i przeprowadzenia 10 letnich badań nad doborem optymalnego materiału wstęgi, liczby jej warstw, doboru ich parametrów, oraz badań nad opracowaniem niezawodnego sposobu wycinania etykiet, wraz z opracowaniem konstrukcji sztancującego urządzenia wykrawającego etykiety, w którym siła uderzenia i wywołanego przez nią nacisku realizowane byłyby od dołu do góry, zamiast dotychczasowego nacisku od góry, występującego również przy stosowaniu wycinających maszyn rotacyjnych, zawierających wykrojniki walcowe i wygrawerowane na ich powierzchni noże, nieoczekiwanie okazało się, że opracowane i wykonane na tej podstawie płytowe urządzenia wycinające z fotoregulacją prowadzonego wykroju, wraz z jego sterowaniem elektronicznym połączonym z podawaniem wstęgi, zapewniają realizację zamierzonego celu, są znacznie dokładniejsze i o wiele bardziej wydajne, umożliwiając wycinanie etykiet z cieńszej wstęgi warstwowej, jak również zapewniają prowadzenie szybszego wykrawania i bez zakłóceń podczas układania etykiet w stosy, a zarazem pozbawione są znanych wad i niedogodności, występujących przy stosowaniu znanych w stanie techniki sposobów, urządzeń i materiałów.
Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych postaci rozwijanej wstęgi, przesuwanej skokowo między zespołem środków wycinających, których kształt odpowiada wycinanym etykietom, a napędzanych środkami silnikowymi i/lub siłownikowymi, w którym ruch silnika środka wstęgowego zsynchronizowany jest z ruchem środka wycinającego uderzającego we wstęgę, a po wycięciu etykieta samoczynnie opada tworząc stos, zgodnie z wynalazkiem polega na elektronicznym fotoregulacyjnym sterowaniu jej przesuwem skokowym oraz precyzyjnym ustawieniem, które synchronizuje również ruch środka wycinającego, a po zatrzymaniu środka wstęgowego, wywołuje uderzenie w niego od dołu, wykonujące wykrojenie elementu, który pozostaje w środku wstęgowym, przy czym uderzenie to i równomierny docisk środka wstęgowego do nieruchomego środka wycinającego, usta4
PL 225 519 B1 lonego u dołu górnego zespołu wykrojnika, następuje w wyniku równego nacisku górnego płaskiego elementu niesymetrycznego środka klinowego, którego powierzchnia uderza w środek wstęgowy i wykrawa element, po czym następuje zwolnienie nacisku wskutek opuszczenia górnego środka klinowego, co spowodowane jest wycofaniem dolnego środka klinowego wraz z jego ramieniem osadzonym na sworzniu napędu krzywkowego, otrzymującego napęd od przekładniowego środka ślim akowego, prowadzącego redukcję obrotów, korzystnie dziesięciokrotnie, a który napędzany jest przez zębatą przekładnię pasową, redukującą obroty silnikowego środka napędowego, korzystnie o jedną czwartą, a po zwolnieniu nacisku następuje zwolnienie środka wstęgowego, który przesuwa się i ustawia do wykroju kolejnego elementu, po czym cykl powtarza się z częstotliwością od 1800 do 5000 wykrojów na godzinę, a następnie środek wstęgowy z wysztancowanymi etykietami przesuwa się do środka stanowiącego wypycharkę etykiet.
Istota sposobu układania etykiet w stosy polega na tym, że środek wstęgowy, w którym poprzednio wycięto i pozostawiono etykiety, przesuwa się spod środka wykrawającego nad środki płytowe wypycharki, wykonanej z materiałów, które nie przewodzą ładunków elektrostatycznych i mające otwory odpowiadające wyciętym elementom, w którym tłokowe środki wypychające, również mające kształty przeznaczonej do wypchnięcia etykiety, ustalone są w jej górnej płycie i na tłoczyskach połączonych z dolną płytą wypycharki, przy czym obie płyty łączą sprężyny, zaś dolna płyta połączona jest również ze środkiem siłownikowym, połączonym z płytami w formie czworoboku przegubowego, przy czym działania środków wypychających są zsynchronizowane z działaniami środków zespołu wykrawającego tak, że w momencie unieruchomienia środka wstęgowego, etykiety wypierane są do góry, przy tym środki wypychające, zawierają otworowe elementy aluminiowe i połączone są z wężykami środka wytwarzającego podciśnienie, które powoduje unieruchomienie wypychanych etykiet, które górna płyta wypycharki podaje od dołu stosu, układanego na stole układania etykiet, po czym cykl powtarza się.
Istotę urządzenia do wytwarzania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych stanowi metalowa konstrukcja do której warstwowa wstęga rozwijana z odwijaka i przez fotokomórkę pozycjonowana jest skokowo, zaś druga fotokomórka steruje jej działaniem, przy czym wstęga przesuwana jest między górnym nieruchomym zespołem sztancy, mającym u dołu przymocowany wymienny wykrojnik i dolnym zespołem sztancy, którego górną płaską powierzchnię stołu stanowi płaska strona górnego niesymetrycznego klina, zawierającego w jego obu szerokich powierzchniach wgłębienia, wypełnione stalowymi kulkami zatopionymi w miękkim metalu, korzystnie w aluminium i przed montażem, po ich zeszlifowaniu korzystnie poddanych utwardzeniu, przy tym grubsza strona klina zawiera ramię z cylindrycznym otworem, którym jest łożysko, korzystnie ślizgowe osadzone na walcowym prowadniku klina, który poprzez łożysko igłowe, ustalone pomiędzy wypełnionymi wgłębieniami, współpracuje z powierzchnią skośną dolnego niesymetrycznego klina, mającego również wypełnione wgłębienie, w dolnej płaskiej części klina opartego na łożysku igłowym, przy czym grubsza strona klina przechodzi w ramię ustalone na sworzniu krzywki napędzanej z przekładni ślimakowej, zmniejszającej obroty korzystnie dziesięciokrotnie, zaś przekładnia ślimakowa napędzana jest przez pasową przekładnię zębatą redukującą obroty o jedną czwartą, przy czym jej napęd stanowi silnik elektryczny, połączony z falownikiem, natomiast synchronizację rozwijania wstęgi zapewnia sterownik elektroniczny sterujący również serwomotorem odwijaka.
Istotę urządzenia do układania etykiet w stosy stanowi konstrukcja, której elementy mające kontakt z wypieranymi i układanymi etykietami, korzystnie jeżeli wykonane są z materiałów, które nie przewodzą ładunków elektrostatycznych i stanowią środki płytowe wykonane z tworzyw drzewnych, korzystnie z płyty MDF, górnej i dolnej, przy czym górna zawiera otwory, w których ustalone są tłokowe środki wypychające, również wykonane z płyt MDF i mające kształt przeznaczonej do wypchnięcia etykiety, a zarazem osadzone są na tłoczyskach połączonych z dolną płytą wypycharki, ustaloną na podstawie wypycharki przez prowadniki wypycharki, przy tym płyty łączą sprężyny, natomiast podstawa wypycharki połączona jest za pomocą czworoboku przegubowego z siłownikiem i z dolną płytą bazową obudowy, a jednocześnie tłoki zawierają rurki aluminiowe połączone wężykami z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie.
Wśród głównych zalet wynikających z wykorzystywania sposobów i urządzeń według wynalazku, wymienić należy możliwość prowadzenia wykroju i układania wykrawanych elementów w stosy z różnych materiałów, a szczególnie z papieru, folii wielowarstwowej, kartonu, polipropylenu miękkiego i twardego oraz z innych tworzyw o grubości od 25 μm do 1 mm, jako druku rolowego odwijanego z urządzenia o średnicy roli do 900 mm i prowadzenie wycinania przez płaską sztancę od dołu wstęgi,
PL 225 519 B1 układania etykiet w stosy również od dołu, przy łatwym, szybkim i bardzo wydajnym wykrawaniu etykiet z wstęgi o szerokości do 50 cm, oraz przy zapewnieniu wysokiej niezawodności urządzeń i elim inacji odpadów oraz braków.
Istotę sposobu wykrawania etykiet i układania ich w stosy według niniejszego wynalazku przedstawiono w przykładzie jego wykonania, w którym warstwowy materiał rolowy, mający postać zadr ukowanej wstęgi, która jest przesuwana za pomocą środka elektronicznego z fotoregulacją jej przesuwu, oraz precyzyjnego, skokowego jej ustawiania, zsynchronizowanego z ruchem środka wycinającego, po zatrzymaniu którego wywołuje uderzenie, od dołu środka wstęgowego do nieruchomego środka wycinającego, ustalonego u dołu górnego zespołu wykrojnika, co następuje w wyniku równego nacisku górnego, płaskiego elementu niesymetrycznego środka klinowego, którego powierzchnia uderza w środek wstęgowy i wykrawa element, po czym następuje zwolnienie nacisku, w skutek opuszczenia górnego środka klinowego, co spowodowane jest wycofaniem dolnego środka klinowego wraz z jego ramieniem osadzonym na sworzniu napędu krzywkowego utrzymującego napęd od przekładniowego środka ślimakowego, prowadzącego redukcję obrotów dziesięciokrotną, który napędzany jest przez środki zębatej przekładni pasowej, redukującej obroty silnikowego środka napędowego o jedną czwartą, zaś po zwolnieniu nacisku następuje zwolnienie środka wstęgowego, który przesuwa się i ustawia do wykroju kolejnego elementu, po czym cykl powtarza się z częstotliwością 5000 wykrojów na godzinę, zaś po wykroju środek wstęgowy z wysztancowanymi etykietami przesuwa się do środka, w którym uprzednio wycięte i pozostawione etykiety, po ich przesunięciu nad środki płytowe wypycharki, wykonanej z materiałów nieprzewodzących ładunków elektrostatycznych i mające otwory odpowiad ające wyciętym elementom, w których tłokowe środki wypychające, również mające kształty przeznaczonej do wypchnięcia etykiety, ustalone są w jej górnym środku płytowym i na środkach tłoczysk połączonych ze środkiem stanowiącym dolną płytę wypycharki, której oba środki płytowe łączą środki sprężynowe, a dolny połączony jest również ze środkiem siłownikowym, łączącym w formie czworoboku przegubowego dolny środek płytowy z obudową wypycharki, przy czym działania środków wyp ychających są zsynchronizowane z działaniami środków zespołu wykrawającego tak, że w momencie unieruchomienia środka wstęgowego, etykiety wypierane są do góry, przy czym środki wypychające zawierają otworowe elementy aluminiowe i połączone są wężykami do środka wytwarzającego podc iśnienie, które powoduje unieruchomienie wypychanych etykiet, które górny środek wypycharki podaje od dołu stosu, układanego na stole układania etykiet, po czym cykl powtarza się.
Urządzenia według wynalazku pokazano na rysunku, który na fig. 1 przedstawia układ wzajemny urządzeń: do odwijania materiału etykietowego, do ich wykrawania, wypychania i układania etykiet w stosy, oraz zwijania odpadowego ażuru pozostającego ze wstęgi 1, na fig. 2 pokazano urządzenie do wykrawania etykiet wraz z budową jego zespołów, powiązaniem współpracujących elementów oraz wskazaniem kierunków ich przesuwów i środków je napędzających, zaś na fig. 3 pokazano konstrukcję i budowę wypycharki etykiet, wzajemne powiązanie ich elementów, wraz z układem, który prowadzi ich wymuszone układanie w stosy, po wycięciu etykiet ze wstęgi od dołu. Fig. 1 przedstawia drogę wstęgi 1 rozwijanej z odwijaka 2, ze sterowaniem jej skokowego pozycjonowania, wykonywanym przez fotokomórkę 3 oraz przez wałki pośrednie i napinające, a odwijanej za pomocą serwomotora 29, którego pracą oraz działaniem układu steruje sterownik elektroniczny 28 wraz z fotokomórką 4, za którą wstęga 1 przechodzi pomiędzy górnym 5 i dolnym 7 zespołem sztancy i za wałkami prowadzącymi wchodzi nad tłoki 32 wypycharki, w których są elementy połączone z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie 44, zaś ażurek pozostały po wykroju przechodzi do nawijaka 45. Fig. 2 przedstawia urządzenie do wykrawania etykiet ze wstęgi 1, poprzez górny nieruchomy zestaw sztancy 5, zawierający wykrojnik 6 i za pomocą dolnego zespołu sztancy 7, której powierzchnię stołu 8 tworzy płaska część niesymetrycznego klina 9, zawierającego wgłębienia 10 i 11 wypełnione stalowymi kulkami zatopionymi w aluminium i po zeszlifowaniu ich poddanych utwardzeniu, przy tym grubsza strona klina 9 zawiera ramię 12 z cylindrycznym otworem, zawierającym łożysko 13, osadzone na walcowym prowadniku 14 klina 9, który poprzez łożysko igłowe 15, ustalone między wypełniony wgłębieniami 10 i 16, współpracuje z powierzchnią skośną dolnego niesymetrycznego klina 17 z wypełnionym, dolnym wgłębieniem 18, opartego na łożysku igłowym 19, zaś grubsza strona klina 17 przechodzi w ramię 20 ustalone na sworzniu 21 krzywki 22 napędzanej przez przekładnię ślimakową 23, otrzymującą napęd z pasowej przekładni zębatej 24, 25, połączonej z silnikiem elektrycznym 26 sprzężonym z falownikiem 27, natomiast synchronizację rozwijania i przesuwu wstęgi 1 wraz z prowadzeniem wykroju zapewnia sterownik elektroniczny 28 (fig. 1), sterujący również serwomotorem 29 odwijaka 2 (fig. 1). Urządzenie do układania etykiet w stosy pokazano na fig. 3, na której wstęga 1 zawierająca wykrojo6
PL 225 519 B1 ne, lecz pozostające w niej etykiety, przechodzi nad wypycharkę, której płyta górna 30 i dolna 31 są wykonane z tworzyw drzewnych i złączone z sobą za pomocą sprężyn 37 i 38, przy czym górna 30 zawiera otwory w których ustalone są tłoki wypychające 32 osadzone na tłoczyskach 33, połączonych z płytą 31 ustaloną na podstawie wypycharki 34, poprzez prowadniki wypycharki 35 i 36, natomiast podstawa wypycharki 34 połączona jest za pomocą czworoboku przegubowego 39 z siłownikiem 40 i z dolną płytą bazową 41 obudowy, a jednocześnie tłoki 32 zawierają spłaszczone rurki aluminiowe 42, połączone wężykami 43 z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie 44.
Korzystne skutki z zastosowania rozwiązań według wynalazku, to zwarta cicha i wysoce funkcjonalna konstrukcja zapewniająca uzyskiwanie wydajności wykroju nawet ponad 2,6 raza wyższej od uzyskiwanych dotąd na znanych maszynach, a zarazem wyeliminowanie niekorzystnego wpływu ładunków elektrostatycznych na wykrawanie i układanie etykiet, zaś przez to wyeliminowanie braków, strat produkcyjnych i niszczenia gotowych elementów w trakcie ich układania. Ponadto wysoka trwałość zespołów wykrojnika i klinów, zapewniająca wykrój co najmniej jednego miliona etykiet, czyni proces bardzo efektywnym i charakteryzującym się niskimi kosztami wykrawania, natomiast zastosowanie napędu krzywkowego klinów dociskowych zapewnia, że oprócz precyzyjnego wykroju etykiet z siłą około 28000 kG, wywierany nacisk nie następuje z tego samego miejsca stołu, co zwiększa trwałość elementów zespołu wykrawającego etykiety.
Wykaz oznaczeń
- wstęga
- odwijak
- fotokomórka
- fotokomórka
- górny nieruchomy zespół sztancy
- wykrojnik
- dolny zespół sztancy
- powierzchnia stołu
- górny niesymetryczny klin
- górne wgłębienie klina górnego
- dolne wgłębienie klina górnego
- ramię klina górnego
- łożysko ślizgowe
- walcowy prowadnik klina górnego
- łożysko igłowe
- górne wgłębienie dolnego klina
- dolny niesymetryczny klin
- dolne wgłębienie dolnego klina
- łożysko igłowe
- sworzeń krzywki
- krzywka
- przekładnia ślimakowa
24, 25 - pasowa przekładnia zębata
- silnik elektryczny
- falownik
- sterownik elektroniczny
- serwomotor
- górna płyta wypycharki
- dolna płyta wypycharki
- tłok wypycharki
- tłoczysko
- podstawa wypycharki
- prowadnik wypycharki
- prowadnik wypycharki
- sprężyna
PL 225 519 B1
- sprężyna
- czworobok przegubowy
- siłownik
- dolna płyta bazowa obudowy
- rurka aluminiowa
- wężyk
- urządzenie wytwarzające podciśnienie
- nawijak
Claims (4)
1. Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych postaci rozwijanej wstęgi, przesuwanej skokowo między zespołem środków wycinających, których kształt odpowiada wycinanym etykietom, a napędzanych środkami silnikowymi i/lub siłownikowymi, w którym ruch silnika środka wstęgowego zsynchronizowany jest z ruchem środka wycinającego uderzającego we wstęgę, a po wycięciu etykieta samoczynnie opada tworząc stos, znamienny tym, że serwomotorowy środek napędowy odwija środek wstęgowy i przesuwa go skokowo, prowadząc precyzyjnie między elementami płaskiego zespołu wykrawającego, ustalając środek wstęgowy za pomocą fotokomórkowych środków pozycjonujących oraz sterujących jego przesuwem i działaniem, a po zatrzymaniu go, następuj e uderzenie od dołu, wykrawane etykiety w wyniku równego nacisku na nieruchomy środek wykrojnika, przez płaską powierzchnię niesymetrycznego górnego środka klinowego, po czym następuje zwolnienie nacisku, spowodowane wycofaniem dolnego środka klinowego poprzez jego ramię osadzone na osi ośrodka krzywkowego, napędzanego poprzez środki przekładni ślimakowej, redukującej obroty, korzystnie dziesięciokrotnie, a otrzymującej napęd z pasowego środka zębatego, który redukuje obr oty środka silnikowego, korzystnie o jedną czwartą, zaś po zwolnieniu nacisku zostaje zwolniony środek wstęgowy, który przesuwa się ustawia do wycięcia kolejnej etykiety, po czym cykl powtarza się z częstotliwością od 1800 do 5000 wykrojów na godzinę, a następnie środek wstęgowy z wysztancowanymi etykietami przesuwa się do środka stanowiącego wypycharkę etykiet.
2. Sposób układania etykiet uprzednio wyciętych i pozostawionych w środku wstęgowym, który przesuwa się nad środki wypycharki, znamienny tym, że ich wypieranie prowadzą środki tłokowe, prowadzące przyssanie wstęgi i wywołujące na nią nacisk od dołu, w momencie zatrzymania środka wstęgowego, co powoduje wprowadzenie w ruch środka siłownikowego, unoszącego do góry dolny środek płytowy, przesuwający środki tłokowe do góry, a te wypierają etykiety i unoszą je do góry, dociskając od dołu do stosu układanego na stole, po czym następuje zwolnienie podciśnienia i opus zczenie środków tłokowych, a zarazem skokowe przesunięcie środka wstęgowego, po czym cykl się powtarza.
3. Urządzenie do wykrawania etykiet z rozwijanej wstęgi, zawierające noże wycinające i/lub stemple wykrawające, między którymi i współpracującą z nimi matrycą skokowo przesuwana jest wstęga, zwłaszcza warstwowa, zawierające zespoły podawczy, tnący i zespół matrycy, wykonane z metalu i napędzane przez silnik i/lub siłownik, znamienne tym, że górny metalowy zespół sztancy (5) zawiera znane noże wycinające (6), zamocowane w jej dolnym wgłębieniu, stanowiące elementy wymienne odpowiadające kształtowi wycinanej etykiety, natomiast w dolnym zespole sztancy (7), którego górną płaską powierzchnię stołu (8) stanowi płaska strona górnego niesymetrycznego klina (9), zawierającego wgłębienia (10 i 11) wypełnione stalowymi kulkami zatopionymi w miękkim metalu, po czym przed montażem zeszlifowanych i utwardzonych, przy tym grubsza strona klina (9) zawiera ramię (12) z cylindrycznym otworem, w którym jest łożysko, korzystnie ślizgowe (13), osadzone na walcowym prowadniku (14) klina (9), który przez łożysko igłowe (15) ustalone między wypełnionymi wgłębieniami (10 i 16), współpracuje z powierzchnią skośną dolnego niesymetrycznego klina (17) mającego również wypełnione wgłębienie (18), w dolnej płaskiej części klina (17), opartego na łożysku igłowym (19), przy czym grubsza strona klina (17) przechodzi w ramię (20) ustalone na sworzniu (21) krzywki (22), napędzanej z przekładni ślimakowej (23) zmniejszającej obroty, korzystnie dziesięciokrotnie, a przekładnia ślimakowa (23) napędzana jest przez pasową przekładnię zębatą (24, 25) redukującą obroty silnika elektrycznego (26) o jedną czwartą, przy czym jest on połączony z falownikiem (27) , natomiast synchronizację rozwijania wstęgi (1) z odwijaka (2) zapewnia sterownik elektroniczny (28) poprzez fotokomórki (3 i 4).
PL 225 519 B1
4. Urządzenie do układania etykiet w stosy, znamienne tym, że wykonane jest jako konstrukcja, w której elementy mające kontakt z wypieranymi i układanymi etykietami stanowią materiały, które nie przewodzą ładunków elektrostatycznych korzystnie z materiałów drzewnych takich jak płyty MDF i z drewna oraz tworzą wypycharkę, której górna płyta (30) zawiera otwory w których ustalone są tłokowe elementy mające kształt etykiety przeznaczonej do wypchnięcia i wykonane są z tego samego materiału co płyta (30) i dolna płyta (31), na której osadzone są tłoczyska (33), płyta (31) ustalona jest na podstawie wypycharki (34) przez jej prowadniki (35 i 36), natomiast płyty (30 i 31) łączą sprężyny (37 i 38), zaś podstawa wypycharki (34) połączona jest za pomocą czworoboku przegubowego (39) z siłownikiem (40) i z dolną płytą bazową obudowy (41), przy tym tłoki (32) zawierają rurki aluminiowe (42) połączone wężykami z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie (44).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400153A PL225519B1 (pl) | 2012-07-25 | 2012-07-25 | Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych i układania ich w stosy oraz urządzenia do realizacji tych sposobów |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400153A PL225519B1 (pl) | 2012-07-25 | 2012-07-25 | Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych i układania ich w stosy oraz urządzenia do realizacji tych sposobów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL400153A1 PL400153A1 (pl) | 2014-02-03 |
PL225519B1 true PL225519B1 (pl) | 2017-04-28 |
Family
ID=50023110
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL400153A PL225519B1 (pl) | 2012-07-25 | 2012-07-25 | Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych i układania ich w stosy oraz urządzenia do realizacji tych sposobów |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL225519B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP3766626A1 (en) | 2019-07-18 | 2021-01-20 | MATSIM sp.z o.o. | Method of cutting pieces out of a polypropylene film and a device for implementing this method |
-
2012
- 2012-07-25 PL PL400153A patent/PL225519B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP3766626A1 (en) | 2019-07-18 | 2021-01-20 | MATSIM sp.z o.o. | Method of cutting pieces out of a polypropylene film and a device for implementing this method |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL400153A1 (pl) | 2014-02-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP3180250B1 (en) | Label handling system in an in mould labelling machine | |
KR101536833B1 (ko) | 플래튼 프레스를 포함하는 엠보싱 기계 | |
US8408110B2 (en) | Flatbed punching module for punching a printing material and flatbed punch | |
CN1938191A (zh) | 用于绑扎堆叠产品的绑扎系统和方法 | |
EP2474584B1 (en) | Substrate pair for label generation | |
JP5893227B2 (ja) | 突破および利用部分離の為の装置および方法 | |
CN115103748A (zh) | 用于印张分离的装置及方法 | |
DE102008011493A1 (de) | Verfahren zur Entsorgung von verbrauchter Prägefolienbahn sowie Prägevorrichtung mit kontinuierlich arbeitender Entsorgungseinrichtung | |
CN210312744U (zh) | 烫金模切流水线设备 | |
US7117777B1 (en) | Flying punch for webs | |
CN103501932A (zh) | 用于冲裁和包装元件板的装置 | |
EP2763921B1 (de) | Vorrichtung und verfahren zum bereitstellen von folienblättern, appliziervorrichtung zum bestücken von gegenständen mit folienblättern | |
CN211437677U (zh) | 一种片材冲切成型装置 | |
CN107735338B (zh) | 用于生产容器承载件的方法和装置 | |
PL225519B1 (pl) | Sposób wykrawania etykiet, zwłaszcza z materiałów warstwowych i układania ich w stosy oraz urządzenia do realizacji tych sposobów | |
CN115916493B (zh) | 用于印张分离的装置及方法 | |
EP2857187B1 (en) | Device and method for producing embossed cover elements for packaging | |
US3416396A (en) | Gummed label strip punch cutting machine | |
CN210162291U (zh) | 一种固体酒精包装机 | |
CN210286081U (zh) | 烫金模切流水线设备 | |
CH719395A1 (de) | Flachprägedruckmaschine mit einer Folienbahnführungs- und Transporteinrichtung. | |
JP2022544336A (ja) | 少なくとも1つのシート排出装置を備えるシート加工機械、およびシートを排出する方法 | |
CN115605332A (zh) | 用于印张分离的装置及方法 | |
US20050160888A1 (en) | Transport punch | |
CN207361468U (zh) | 高速模切机 |