PL224870B1 - Wkład stomijny z blokadą - Google Patents

Wkład stomijny z blokadą

Info

Publication number
PL224870B1
PL224870B1 PL405428A PL40542813A PL224870B1 PL 224870 B1 PL224870 B1 PL 224870B1 PL 405428 A PL405428 A PL 405428A PL 40542813 A PL40542813 A PL 40542813A PL 224870 B1 PL224870 B1 PL 224870B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cylinder
flange
flexible
valve
stoma
Prior art date
Application number
PL405428A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405428A1 (pl
Inventor
Edward Wiczkowski
Jerzy Rudnicki
Krzysztof Skiba
Original Assignee
Univ Medyczny Im Piastów Śląskich We Wrocławiu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Medyczny Im Piastów Śląskich We Wrocławiu filed Critical Univ Medyczny Im Piastów Śląskich We Wrocławiu
Priority to PL405428A priority Critical patent/PL224870B1/pl
Publication of PL405428A1 publication Critical patent/PL405428A1/pl
Publication of PL224870B1 publication Critical patent/PL224870B1/pl

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wkład stomijny z blokadą, przeznaczony dla osób z wyłonioną stomią jelitową inaczej nazwaną sztucznym odbytem, który jest wprowadzeniem światła jelita cienkiego-ileostomia lub grubego-kolostomia poza jamę brzuszną. Stomia jelitowa wykonywana jest najczęściej z powodu nieswoistych zapaleń jelit czy nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego i polega na usunięciu fragmentu okrężnicy, a w niektórych przypadkach również odbytnicy ze zwieraczem. Wskazaniem do wykonania stomii są też urazy brzucha, niedokrwienie jelit, niedrożność, pęknięcie uchyłka jelita.
Zestaw stomijny znany z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.336960 zawiera element przylegający do boku ciała, składający się z płytki lub podkładki przylepnej dla przymocowania zestawu do skóry użytkownika, przy czym płytka lub podkładka posiadają otwór dla odbierania ze sztucznej przetoki i ewentualnie oddzielny, dający się wymienić element odbiorczy lub worek, przymocowany do elementu stomijnego przylegającego do boku ciała pacjenta, przeznaczony do odbioru treści jelitowej z ujścia sztucznej przetoki, przy czym zestaw stomijny zawiera ponadto element uszczelniający umieszczony w otworze płytki lub podkładki otaczających stomię, który to element uszczelniający umieszczony w otworze płytki lub podkładki otaczających stomię posiada otwór dla umieszczenia stomii. Zestaw charakteryzuje się zrównoważonymi właściwościami plastycznymi i elastycznymi, umożliwiającymi przystosowanie otworu zestawu stomijnego do stomii przez tymczasowe powiększenie otworu w wyniku odwinięcia lub zwinięcia obrzeża wewnętrznego otworu, w celu umieszczenia stomii. Gdy zestaw stomijny zostanie umieszczony na i wokół stomii, przylepny element uszczelniający może w zasadzie powrócić do początkowego kształtu w celu ścisłego dopasowania się stomii. Powierzchnia wkładki usuwalnej przykrywająca oddzielny element uszczelniający wyposażona może być we wskaźnik pozwalający na przystosowanie otworu zestawu stomijnego do wymiaru ujścia stomii, przy czym wskaźnik ten widoczny od strony wkładki usuwalnej znajdującej się naprzeciw elementu uszczelniającego.
Znany z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.350241 sztuczny odbyt zawiera zespół zespalający, wymienny zespół odbiorczy albo worek mocno przymocowany do zespołu zespalającego. Zespół zespalający zawiera pierścieniowy korpus posiadający przylepny płatek z otworem do umies zczenia w nim otworu zespoleniowego i dalej oddzielny zespół uszczelniający, który podczas użycia jest umieszczony w otworze dla uszczelnienia otworu zespoleniowego. Oddzielny zespół uszczelniający ma otwór do umieszczenia w nim otworu zespoleniowego i zawiera dającą się modelować masę z hipoalergicznego, bez pamięci kształtu i podobnego do kitu kleju w formie krążka. Krążek ma zewnętrzną średnicę mniejszą od średnicy otworu płatka czy podkładki zespołu zespalającego sztuc znego odbytu oraz ma stopkę rozciągającą się od jego zewnętrznego obrzeża; stopka ma zewnętrzne wymiary większe niż średnica otworu zespołu zespalającego i jest wyposażona w strefę pofałdowania będącą giętkim i bezpiecznym środkiem do uszczelniania pomiędzy otworem zespoleniowym w ciele pacjenta, a zespołem zespalającym i może być niezależnie wymieniana z pozostawieniem zespołu zespalającego.
Zgłoszenie P.387679 dostarcza wkład stomijny przeznaczony dla osób z wyłonioną stomią jelitową posiadający cylinder z kołnierzem, przy czym od wewnętrznej strony kołnierza na obwodzie zewnętrznym cylindra wykonane jest wgłębienie pod elastyczną powłokę, natomiast po zewnętrznej stronie kołnierza na obwodzie cylindra jest kryza ustalająca położenie centralne przyklejonego kołnierza worka. Pneumatyczna elastyczna powłoka pozwala na regulowanie poziomu napięcia mięśni brzucha wokół stomii poprzez dobór ciśnienia wewnątrz elastycznej powłoki, przez co zabezpiecza ją przed zarastaniem.
Pomimo istniejących rozwiązań w stanie techniki istnieje niezaspokojona potrzeba dostarczenia udoskonalonego wkładu stomijnego przeznaczonego dla osób z wyłonioną stomią jelitową w celu poprawy ich komfortu życia i bezpieczeństwa. Stosowane dotychczas rozwiązania nie są przystos owane do regulacji wypróżnień jak również do zamknięcia stomii po wypróżnieniu. Celem wynalazku jest dostarczenie rozwiązania konstrukcyjnego szczelnego wkładu stomijnego przeciwdziałającego zrastaniu stomii, zapewniającego regulację wypróżnienia, blokującego przypadkowe wypróżnienia i umożliwiającego doraźne szczelne zamknięcie wieczkiem światła wkładu stomijnego.
Cel ten osiągnięto w niniejszym wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest wkład stomijny z regulowaną blokadą, zawierający cylinder z kołnierzem, przy czym od wewnętrznej strony kołnierza na obwodzie zewnętrznym cylindra wykonane
PL 224 870 B1 jest wgłębienie pod kolejną elastyczną powłokę, a wewnątrz cylindra wykonane jest promieniowe wgłębienie pod kolejną elastyczną powłokę, natomiast po zewnętrznej stronie kołnierza na obwodzie cylindra jest kryza, ustalająca położenie centralne przyklejanego kołnierza worka.
Korzystnie, elastyczna powłoka na zewnątrz cylindra jest w postaci pierścieniowego elastycznego zbiornika wypełnionego powietrzem, który połączony jest elastycznym przewodem usytuowanym pionowo w kołnierzu, z zaworem dwustronnym.
Korzystnie, elastyczna powłoka wewnątrz cylindra połączona jest elastycznym przewodem usytuowanym pionowo w kołnierzu, z zaworem dwustanowym.
Korzystnie, kryza znajdująca się na kołnierzu od strony czołowej posiada na obwodzie półokrągły rowek do mocowania pokrywy zamykającej otwór sztucznego odbytu, usytuowany wewnątrz cylindra.
Korzystnie, zmianę ciśnienia wewnątrz elastycznej powłoki reguluje się zaworem dwustanowym.
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest sposób regulowania wypróżniania u pacjenta z wkładem stomijnym określonym powyżej, charakteryzujący się tym, że w przygotowanym otworze w brzuchu pacjenta utworzonym przez wyłonienie jelita umieszcza się cylinder z elastyczną powłoką na zewnątrz cylindra oraz elastyczną powłoką wewnątrz cylindra, które napełniane są powietrzem, przy czym c iśnienie powietrza w elastycznej powłoce na zewnątrz cylindra reguluje się poprzez pompowanie go przez zawór dwustanowy i elastyczny przewód tak, że elastyczna powłoka wypełnia szczelnie przestrzeń pomiędzy jelitem a cylindrem, zaś elastyczna powłoka umieszczona wewnątrz cylindra napełniana jest powietrzem, przy czym ciśnienie powietrza w elastycznej powłoce reguluje się poprzez wpompowanie go przez zawór dwustanowy i elastyczny przewód tak, że elastyczna powłoka wypełnia szczelnie wewnętrzną przestrzeń cylindra, kolejno po osadzeniu wkładu stomijnego w jelicie, do zewnętrznej strony kołnierza wokół kryzy przyklejany jest kołnierz worka, a wydalana treść jelitowa z jelita otworem usytuowanym wewnątrz cylindra, kierowana jest do worka po uprzednim wypompowaniu zaworem dwustanowym powietrza znajdującego się w elastycznej powłoce.
Wkład stomijny z blokadą według wynalazku, przeznaczony dla osób z wyłonioną stomią jelitową, zapewnia szczelność przed przesączaniem się treści jelitowej, eliminuje klej stosowany do moc owania płytek do stomii, który może prowadzić do odczynów alergicznych skóry.
Pneumatyczna elastyczna powłoka pozwala na regulowanie poziomu napięcia mięśni brzucha wokół stomii poprzez dobór ciśnienia wewnątrz elastycznej powłoki, przez co zabezpiecza ją przed zarastaniem. Właściwe, indywidualne dla danego pacjenta, ciśnienie wewnątrz elastycznej powłoki jest regulowane zaworem dwustanowym. Pneumatyczna elastyczna powłoka wewnątrz cylindra, p oprzez dobór ciśnienia wewnątrz elastycznej powłoki, pozwala na regulowanie wypróżnienia treści jelita wtedy gdy, zachodzi taka konieczność. Zmianę ciśnienia wewnątrz elastycznej powłoki reguluje się zaworem dwustanowym.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wkład stomijny z regulowaną blokadą i osadzonym na kryzie wieczkiem, fig. 2 - wkład stomijny osadzony w ściance brzucha, fig. 3 przedstawia wkład stomijny z regulowaną blokadą i osadzonym na kryzie wieczkiem oraz powłoką pneumatyczną na części cylindrycznej zamkniętej spręż ynowymi zaciskami zewnętrznymi osadzonymi w rowkach na obwodzie części cylindrycznej oraz powłoką pneumatyczną wewnątrz cylindra zamocowaną zaciskami sprężynowymi w rowkach wykonanych na wewnętrznej powierzchni cylindra, fig. 4 przedstawia wkład stomijny z regulowaną blokadą i osadzoną jednolitą powłoką podzieloną zaciskami sprężynowymi na część pneumatyczną zewnętrzną oraz część pneumatyczną wewnątrz cylindra stanowiącą blokadę przed niekontrolowanym wypróżnieniem. Na Fig. 3 i 4 zacisk zewnętrzny oznaczono nr 18, zacisk wewnętrzny oznaczono nr 19. Nr 20 odpowiada zaciskowi wewnętrznemu.
Wkład stomijny z regulowaną blokadą fig. 1 ma cylinder 1 z kołnierzem 2. Od wewnętrznej strony kołnierza 2 na obwodzie zewnętrznym cylindra 1 wykonane jest wgłębienie pod elastyczną powłokę 3, natomiast po zewnętrznej stronie kołnierza 2 na obwodzie cylindra 1, jest kryza 4 ustalająca położenie centralne przyklejanego kołnierza worka 5. Elastyczna powłoka 3 wykonana jest w postaci pierścieniowego elastycznego zbiornika napełnianego powietrzem, który połączony jest elastycznym przewodem 6 usytuowanym pionowo w kołnierzu 2, z zaworem dwustanowym 7. Wewnątrz cylindra 1 w pobliżu kołnierza 2, wykonane jest na całym obwodzie promieniowe wgłębienie pod elastyczną, powłokę 8 napełnianą powietrzem, która połączona jest elastycznym przewodem 9 usytuowanym pionowo w otworze w kołnierzu 2, z zaworem dwustanowym 10. Po wykonaniu otworu w skórze brzucha 11 i mięśniach brzucha 12, wyprowadza się jelito 13 na zewnątrz, a wyłonione jelito 13 łączy się szwem 14 ze skórą brzucha 11. Następnie w tak przygotowanym otworze umieszcza się cylinder 1 z elastyczną
PL 224 870 B1 powłoką 3 w postaci pierścieniowego elastycznego zbiornika oraz elastyczną powłoką 8 wewnątrz cylindra, które napełniane są powietrzem, przy czym ciśnienie powietrza w zbiorniku 3 reguluje się poprzez pompowanie go przez zawór dwustanowy 7 i elastyczny przewód 6 tak, że elastyczna powłoka 3 wypełnia szczelnie przestrzeń pomiędzy jelitem 13 a cylindrem 1. Natomiast elastyczna powłoka 8 umieszczona wewnątrz cylindra 1 napełniana jest powietrzem, przy czym ciśnienie powietrza w elastycznej powłoce 8 reguluje się poprzez wpompowanie go przez zawór dwustanowy 10 i elastyczny przewód 9 tak, że elastyczna powłoka 8 wypełnia szczelnie wewnętrzną przestrzeń cylindra 1 i zabezpiecza przed niekontrolowanym wypróżnieniem treści jelitowej. Po osadzeniu wkładu stomijnego w jelicie 13 do zewnętrznej strony kołnierza 2 wokół kryzy 4 przyklejany jest kołnierz worka 5, w który wyposażony jest worek 15. Wydalana treść jelitowa z jelita 13 otworem sztucznego odbytu 16 usytuowanym wewnątrz cylindra 1, kierowana jest do worka 15 po uprzednim wypompowaniu, zaworem dwustanowym, 10 znajdującego się w elastycznej powłoce 8 powietrza. Po usunięciu napełnionego worka 15 otwór cylindra 1 zamykamy elastyczną pokrywą 17.

Claims (4)

1. Wkład stomijny z regulowaną blokadą zawierający cylinder (1) z kołnierzem (2), przy czym od wewnętrznej strony kołnierza (2) na obwodzie zewnętrznym cylindra (1) wykonane jest wgłębienie pod elastyczną powłokę (3), znamienny tym, że wewnątrz cylindra (1) wykonane jest promieniowe wgłębienie pod kolejną elastyczną powłokę (8), przy czym elastyczna powłoka (8) wewnątrz cylindra (1) połączona jest elastycznym przewodem (9) usytuowanym pionowo w kołnierzu (2), z zaworem dwustanowym (10), natomiast po zewnętrznej stronie kołnierza (2) na obwodzie cylindra (1) jest kryza (4), ustalająca położenie centralne przyklejanego kołnierza (5) worka (15).
2. Wkład stomijny według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że elastyczna powłoka (3) na zewnątrz cylindra (1) wykonana jest w postaci pierścieniowego elastycznego zbiornika wypełnionego powietrzem, który połączony jest elastycznym przewodem (6) usytuowanym pionowo w kołnierzu (2), z zaworem dwustanowym (7).
3. Wkład stomijny według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że kryza (4) znajdująca się na kołnierzu od strony czołowej posiada na obwodzie półokrągły rowek do mocowania pokrywy (17), zam ykającej otwór sztucznego odbytu (16), usytuowany wewnątrz cylindra (1).
4. Wkład stomijny według zastrz. 1, znamienny tym, że zmianę ciśnienia wewnątrz elastycznej powłoki (3) i (8) reguluje się zaworem dwustanowym (7) i (10).
PL405428A 2013-09-23 2013-09-23 Wkład stomijny z blokadą PL224870B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405428A PL224870B1 (pl) 2013-09-23 2013-09-23 Wkład stomijny z blokadą

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405428A PL224870B1 (pl) 2013-09-23 2013-09-23 Wkład stomijny z blokadą

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405428A1 PL405428A1 (pl) 2015-03-30
PL224870B1 true PL224870B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=52727664

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405428A PL224870B1 (pl) 2013-09-23 2013-09-23 Wkład stomijny z blokadą

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224870B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL405428A1 (pl) 2015-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11786393B2 (en) Ostomy pouching device
EP3773368B1 (en) Medical device for controlling the release of waste content from a subject
ES2241592T3 (es) Apertura continente para la ostomia.
US9987160B2 (en) Ostomy port
EP3215075B1 (en) Ostomy management device
US8998862B2 (en) Ostomy containment device
EP2869798B1 (en) Ostomy devices
US20200276045A1 (en) Temporary stoma evacuation device
US20110106032A1 (en) Device for a temporary ileostomy or urostomy closure
PT1514572E (pt) Utensílio para a gestão fecal e método e aparelho para a introdução do mesmo
KR101482496B1 (ko) 개폐 장치를 구비하는 인공 항문 괄약근
JP2019504668A (ja) 括約筋型腸弁
ES2961701T3 (es) Un accesorio de ostomía
EP3761924A1 (en) Devices for use with surgically created orifices
US20150209173A1 (en) Device for a Temporary Ileostomy or Urostomy Closure
US11083617B2 (en) Ostomy device
BR112019008835B1 (pt) Dispositivo para incontinência fecal
PL224870B1 (pl) Wkład stomijny z blokadą
PL216184B1 (pl) Wkład stomijny
JP2020185335A (ja) 人工肛門用開閉自在口形成装具
ES1232195U (es) Elemento para el vaciado de bolsas de ostomia
KR101646837B1 (ko) 개구부 및 덮개를 구비한 장루복대
CN208259721U (zh) 一种柔性开口的腹腔取物袋
ES2598557B2 (es) Dispositivo para la recogida de residuos en pacientes con estoma de eliminación
IT202100012566A1 (it) Strumento chirurgico per il posizionamento di uno sfintere artificiale per la chiusura di stomie ed assieme comprendente lo strumento