PL224583B1 - Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa - Google Patents

Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa

Info

Publication number
PL224583B1
PL224583B1 PL406687A PL40668713A PL224583B1 PL 224583 B1 PL224583 B1 PL 224583B1 PL 406687 A PL406687 A PL 406687A PL 40668713 A PL40668713 A PL 40668713A PL 224583 B1 PL224583 B1 PL 224583B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
winding
shaft
winding shaft
partition
jacket
Prior art date
Application number
PL406687A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406687A1 (pl
Inventor
Anna Banach
Urszula Gucia
Marek Gucia
Paulina Banach
Original Assignee
Anna Banach
Urszula Gucia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anna Banach, Urszula Gucia filed Critical Anna Banach
Priority to PL406687A priority Critical patent/PL224583B1/pl
Publication of PL406687A1 publication Critical patent/PL406687A1/pl
Publication of PL224583B1 publication Critical patent/PL224583B1/pl

Links

Landscapes

  • Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa w postaci kurtyny służąca do oddzieleń stref przeciwpożarowych. Przegroda może mieć zastosowanie również jako kurtyna przeciwdymowa.
Znana przegroda przeciwpożarowa w postaci kurtyny zbudowana jest z płaszcza nawiniętego na wał nawojowy oraz napędu służącego do zwijania i rozwijania kurtyny. Wał z nawiniętym płas zczem zamocowany jest do nadproża nad otworem np. bramą lub drzwiami stanowiącym przejście przeciwpożarowe. Rozwijanie kurtyny w przypadku pożaru odbywa się poprzez odwijanie płaszcza z wału przytwierdzonego do naproża i samoczynne opadanie płaszcza swym swobodnym zakończeniem na skutek siły grawitacji. Płaszcz kurtyny rozwija lub zwija w prowadnicy stałej przytwierdzonej do pionowych obrzeży otworu ściennego.
Taka konstrukcja mocowania i rozwijania płaszcza w znanej przegrodzie przeciwpożarowej ma tę niedogodność, że pomiędzy wałem a nadprożem lub inną częścią ściany występuje szczelina, którą z miejsca ogarniętego pożarem, płomienie oraz dym przedostają się do pomieszczeń, w których nie występuje pożar, powodując jego rozprzestrzenianie. Dodatkowo po rozwinięciu płaszcza, szczelina pomiędzy wałem nawojowym a nadprożem otworu ulega powiększeniu. Szczelina ta jest uszczelniana, jednak nie jest to skuteczny sposób zapobiegania przedostawaniu się ognia i dymu ze strefy oga rniętej pożarem do innych stref.
W celu wyeliminowania opisanych niedogodności opracowano przegrodę przeciwpożarową, która dzięki swej budowie umożliwia szczelne osłonięcie otworów, szczególnie ściennych znajdujących się pomiędzy strefami przeciwpożarowymi, zapobiegające przedostawaniu się ognia i dymu. Odwrócenie stanu dotychczasowego polegające na przytwierdzeniu dotychczas dolnego swobodnego ruchomego zakończenia płaszcza kurtyny do nadproża i tym samym jego unieruchomienie i zamocowaniu swobodnego zakończenia płaszcza na rozwijającym się wale nawojowym, powoduje pewne i zarazem szczelne połączenie kurtyny w górnej części i tym samym eliminuje szczelinę pomiędzy płaszczem a ścianą.
Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa według wynalazku w postaci kurtyny, zainstalowana na otworze stanowiącym przejście przeciwpożarowe, mająca płaszcz nawinięty na wał nawojowy oraz wyposażona w napęd wału nawojowego, umożliwiający rozwijanie i nawijanie płaszcza, przy czym płaszcz w trakcie rozwijania lub zwijania przemieszcza się kontaktując się z prowadnicami stałymi przymocowanych do ściany lub innego stałego elementu budowlanego, w pobliżu otworu, charakteryzuje się tym, że płaszcz przymocowany jest jednym końcem do górnej krawędzi otworu, który stanowi przejście przeciwpożarowe, korzystnie do nadproża, a drugim końcem jest nawinięty na ruchomym i napędzanym wale nawojowym, którego oś w trakcie ruchu wykonuje jednocześnie ruch posuwisty i obrotowy.
Płaszcz posiada na bocznych krawędziach zatrzaski, które w trakcie ruchu przemieszczają się po krawędzi prowadnicy stałej i zaczepiają się przy rozwijaniu płaszcza lub wyczepiają płaszcz z zatrzasków podczas zwijania, przy czym po całkowitym rozwinięciu płaszcza następuje zablokowanie zatrzasków i krawędzi bocznych kurtyny za pomocą ruchomej prowadnicy.
Prawidłowe ustawienie zatrzasków względem prowadnic stałych wymusza siła magnetyczna magnesów powiązanych z prowadnicami stałymi. Zatrzaski umieszczone są na usztywnieniu płaszcza lub bezpośrednio na krawędzi płaszcza.
W pierwszej odmianie, wał nawojowy jest napędzany poprzez bęben nawojowy na wale nawojowym, cięgno nawojowe płaszcza, bęben nawojowy na wale napędowym, który jest sprzężony z jednostką napędową, korzystnie motoreduktorem.
Ruch posuwisty osi wału nawojowego realizowany jest za pomocą siły grawitacji lub jest wym uszony przez obrót wału napędowego, który poprzez bęben nawojowy posuwu na wale napędowym, cięgno elastyczne posuwu wału nawojowego, zespół krążków nawrotnych i krążek napinający oraz ułożyskowane jarzmo powoduje przesunięcie osi wału nawojowego, napinając płaszcz.
W drugiej odmianie, ruch obrotowy wału nawojowego realizowany jest poprzez bęben nawojowy na wale nawojowym, cięgno nawojowe płaszcza, krążek z bębna napędowego, a ruch posuwisty osi wału nawojowego jest realizowany z bębna napędowego poprzez cięgno posuwu wału nawojowego, krążek, zespół krążków nawrotnych oraz ułożyskowane jarzmo, przy czym cięgno posuwu musi mieć możliwość kompensaty długości wynikającej z różnicy prędkości liniowej cięgna i cięgna.
PL 224 583 B1
W trzeciej odmianie, ruch obrotowy wału nawojowego realizowany jest przez bęben nawojowy na wale nawojowym, cięgno nawojowe płaszcza, bęben nawojowy i wał, a ruch posuwisty osi wału nawojowego jest realizowany poprzez jarzmo prowadzone w prowadnicy, cięgno i cięgno, zespół krążków nawrotnych, podwójne koło cięgnowe z zespołu kół napędowych, który jest napędzany i złożony z dwóch podwójnych kół, cięgnowego i zębatego, przy czym koła zębate są ze sobą zazębione.
W wale zmagazynowana jest energia potencjalna, korzystnie sprężyny skrętnej zamontowanej w wale, a w innym wykonaniu w wale nawojowym zmagazynowana jest energia potencjalna, korzystnie sprężyny skrętnej zamontowanej w wale nawojowym.
W czwartej odmianie, ruch posuwisto obrotowy osi wału nawojowego jest realizowany z wału napędzającego poprzez bębny nawojowe, cięgno, które z jednej strony jest nawinięte na wał napędzający, a z drugiej strony przytwierdzone do nadproża, przy czym możliwość niekontrolowanego przesunięcia wału nawojowego w trakcie otwierania uniemożliwia układ kompensujący nadający osi wału nawojowego ruch posuwisty i jednocześnie skrętny w kierunku przeciwnym do działania ruchu z układu napędowego utworzonego z cięgna, bębna nawojowego, wału napędzającego. Korzystnie układ kompensujący składa się ze sprężyny naciągowej połączonej z jednej strony z podstawą łącznikiem i z drugiej strony poprzez krążek, cięgno, krążek, zespół krążków nawrotnych, bęben nawojowy.
Zastosowanie przegrody o konstrukcji według wynalazku zdecydowanie poprawia warunki pracy kurtyny i jej skuteczności w przypadku pożaru, przez stworzenie szczelnego zamknięcia przejść przeciwpożarowych.
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przegrodę w pierwszej odmianie w widoku czołowym, przy czym na fig. 1 pokazany jest również przekrój B-B, fig. 2 - przegrodę w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 1, fig. 3 - przegrodę w widoku W zaznaczonym na fig. 1, fig. 4 - przegrodę w drugiej odmianie w widoku czołowym, przy czym na fig. 4 pokazany jest również przekrój B-B, fig. 5 - przegrodę w widoku W zaznaczonym na fig.4, fig. 6 - przegrodę w trzeciej odmianie w widoku czołowym, przy czym na fig. 6 pokazany jest również przekrój B-B, fig. 7 - przegrodę w widoku W zaznaczonym na fig. 6, fig. 8 - zespół kół napędowych w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 6, fig. 9 - przegrodę w czwartej odmianie w widoku czołowym, fig. 10 - przegrodę w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 9.
Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa w postaci kurtyny według wynalazku ma płaszcz 2 nawinięty na wał nawojowy oraz wyposażona jest w napęd wału nawojowego 5, umożliwiający rozwijanie lub nawijanie płaszcza 2, który w trakcie rozwijania lub zwijania przemieszcza się po prowadnicach stałych 3 przymocowanych do ściany lub innego stałego elementu budowlanego. Płaszcz 2 przymocowany jest jednym końcem do górnej krawędzi otworu O, który stanowi przejście przeciwpożarowe, korzystnie do naproża N, a drugim końcem jest nawinięty na ruchomym i napędzanym wale nawojowym 5. Oś wału nawojowego 5 w trakcie ruchu wykonuje jednocześnie ruch posuwisty i obrotowy. Płaszcz 2 posiadana na bocznych krawędziach zatrzaski 8, które w trakcie ruchu przemieszczają się po krawędzi prowadnicy stałej 3 i zaczepiają się przy rozwijaniu płaszcza 2 lub wy czepiają płaszcz 2 z zatrzasków 8 podczas zwijania. Po całkowitym rozwinięciu płaszcza 2 następuje zablokowanie zatrzasków 8 i krawędzi bocznych kurtyny za pomocą ruchomej prowadnicy 4. Prawidłowe ustawienie zatrzasków 8 względem prowadnic stałych 3 wymusza siła magnetyczna magnesów 17 powiązanych z prowadnicami stałymi 3.
Wał nawojowy 5 z płaszczem 2 poruszając się po prowadnicach stałych 3 zamyka lub otwiera otwór O.
Przegroda według wynalazku pokazana na fig. 1, fig. 2, fig. 3 stanowi pierwszą odmianę w zakresie zwijania i rozwijania płaszcza. W tej odmianie wał nawojowy 5, jak pokazano na fig. 2 jest napędzany poprzez bęben nawojowy 13 na wale nawojowym 5, cięgno nawojowe 10 płaszcza, bęben nawojowy 6 na wale napędowym 1, który jest sprzężony z motoreduktorem lub inną jednostką napędową. Ruch posuwisty osi wału nawojowego 5 odbywa się z pomocą siły grawitacji, jak pokazano na fig. 2 przekrój A-A lub jest wymuszony przez obrót wału napędowego 1, który poprzez bęben nawojowy posuwu 9 na wale napędowym 1, cięgno elastyczne posuwu 11 wału nawojowego 5, zespół krążków nawrotnych 14 i krążek napinający 15 oraz ułożyskowane jarzmo 12 powoduje przesunięcie osi wału nawojowego 5, napinając płaszcz 2. Sposób powiązania ruchu obrotowego wału napędowego 1 i ruchu posuwistego osi wału nawojowego 5 pokazany jest na fig. 3 - widok „W”.
Płaszcz 2 kurtyny rozwija i zwija się po płaszczyznach prowadnic stałych 3 przytwierdzonych do pionowych obrzeży otworu ściennego O, zaczepiając się zatrzaskami 8 umieszczonymi na usztywnieniu 7
PL 224 583 B1 płaszcza 2 lub bezpośrednio na krawędzi płaszcza 2. Prawidłowe ustawienie zatrzasków 8 względem prowadnicy stałej 3 wymusza siła magnetyczna magnesu 17.
Po rozwinięciu płaszcza 2 kurtyny do pozycji zamkniętej następuje zablokowanie zatrzasków 8 i powierzchni bocznej płaszcza 2 oraz wału nawojowego 5 prowadnicą ruchomą 4. Prowadnica ruchoma 4 może być zrealizowana na wiele sposobów przy wykorzystaniu różnych napędów i mechanizmów.
Przegroda według wynalazku pokazana na fig. 4, 5 stanowi drugą odmianę w zakresie zwijania i rozwijania płaszcza. Ruch obrotowy wału nawojowego 5 realizowany jest poprzez bęben nawojowy 13 na wale nawojowym 5, cięgno nawojowe 10 płaszcza 2, krążek 16 z bębna napędowego 18. Ruch posuwisty osi wału nawojowego 5 jest realizowany z bębna napędowego 18 poprzez cięgno posuwu 11 wału nawojowego 5, krążek 19, zespół krążków nawrotnych 14 oraz ułożyskowane jarzmo 12, przy czym cięgno posuwu 11 musi mieć możliwość kompensaty długości wynikającej z różnicy prędkości liniowej cięgna 10 i cięgna 11.
Przegroda według wynalazku pokazana na fig. 6, fig. 7, fig. 8 stanowi trzecią odmianę w zakresie zwijania i rozwijania płaszcza 2. Ruch obrotowy wału nawojowego 5 realizowany jest przez bęben nawojowy 13 na wale nawojowym 5, cięgno nawojowe 10 płaszcza 2, bęben nawojowy 20 i wał 21, w którym zmagazynowana jest energia potencjalna, korzystnie sprężyny skrętnej. Sprężyna ta może być zamontowana w wale nawojowym 5 z pominięciem elementów oznaczonych jako 13, 10, 20 i 21.
Ruch posuwisty osi wału nawojowego 5 jest realizowany poprzez jarzmo 22 prowadzone w prowadnicy 23, cięgno 24 i cięgno 35, zespół krążków nawrotnych 14, podwójne koło cięgnowe 25 z zespołu kół napędowych 26, który jest napędzany i złożony z dwóch podwójnych kół, cięgnowego 37 i zębatego 38. Koła zębate 38 są ze sobą zazębione i umożliwiają prawidłowy kierunek osi wału nawojowego 5 z obu stron kurtyny.
Przegroda według wynalazku pokazana na fig. 9 i fig. 10 stanowi czwartą odmianę w zakresie zwijania i rozwijania płaszcza 2. W tej odmianie ruch posuwisto obrotowy osi wału nawojowego 5 jest realizowany z wału napędzającego 27 poprzez bębny nawojowe 28, cięgno 36, które z jednej strony jest nawinięte na wał napędzający 27, a z drugiej strony przytwierdzone do nadproża N w sposób zaznaczony na przekroju A-A.
Możliwość niekontrolowanego przesunięcia wału nawojowego 5 w trakcie otwierania uniemożliwia układ kompensujący nadający osi wału nawojowego 5 ruch posuwisty i jednocześnie skrętny w kierunku przeciwnym do działania ruchu z układu napędowego utworzonego z cięgna 36, bębna nawojowego 28, wału napędzającego 27.
Układ kompensujący składa się w tym przykładzie wykonania ze sprężyny naciągowej 29 połączonej z jednej strony z podstawą łącznikiem 30 i z drugiej strony poprzez krążek 31, cięgno 32, krążek 33, zespół krążków nawrotnych 14, bęben nawojowy 34.
Układ opisany powyżej może być realizowany również układem sprężyn skrętnych wewnątrz wału nawojowego 5 i poza nim, jak również układem przeciwciężarów.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa w postaci kurtyny zainstalowana na otworze stanowiącym przejście przeciwpożarowe, mająca płaszcz nawinięty na wał nawojowy oraz wyposażona w napęd wału nawojowego, umożliwiający rozwijanie i nawijanie płaszcza, przy czym płaszcz w trakcie rozwijania lub zwijania przemieszcza się kontaktując się z prowadnicami stałymi przymocowanych do ściany lub innego stałego elementu budowlanego, w pobliżu otworu, znamienna tym, że płaszcz (2) przymocowany jest jednym końcem do górnej krawędzi otworu (O), który stanowi przejście przeciwpożarowe, korzystnie do nadproża (N), a drugim końcem jest nawinięty na ruchomym i napędzanym wale nawojowym (5), którego oś w trakcie ruchu wykonuje jednocześnie ruch posuwisty i obrotowy.
  2. 2. Przegroda według zastrz. 1, znamienna tym, że płaszcz (2) posiada na bocznych krawędziach zatrzaski (8), które w trakcie ruchu przemieszczają się po krawędzi prowadnicy stałej (3) i zaczepiają się przy rozwijaniu płaszcza (2) lub wy czepiają płaszcz (2) z zatrzasków (8) podczas zwijania, przy czym po całkowitym rozwinięciu płaszcza (2) następuje zablokowanie zatrzasków (8) i krawędzi bocznych kurtyny za pomocą ruchomej prowadnicy (4).
    PL 224 583 B1
  3. 3. Przegroda według zastrz. 2, znamienna tym, że prawidłowe ustawienie zatrzasków (8) względem prowadnic stałych (3) wymusza siła magnetyczna magnesów (17) powiązanych z prowadnicami stałymi (3).
  4. 4. Przegroda według zastrz. 2, znamienna tym, że zatrzaski (8) umieszczone są na usztywnieniu (7) płaszcza (2).
  5. 5. Przegroda według zastrz. 2, znamienna tym, że zatrzaski (8) umieszczone są bezpośrednio na krawędzi płaszcza (2).
  6. 6. Przegroda według zastrz. 1, znamienna tym, że wał nawojowy (5) jest napędzany poprzez bęben nawojowy (13) na wale nawojowym (5), cięgno nawojowe (10) płaszcza (2), bęben nawojowy (6) na wale napędowym (1), który jest sprzężony z jednostką napędową, korzystnie motoreduktorem.
  7. 7. Przegroda według zastrz. 6, znamienna tym, że ruch posuwisty osi wału nawojowego (5) realizowany jest za pomocą siły grawitacji.
  8. 8. Przegroda według zastrz. 6, znamienna tym, że ruch posuwisty osi wału nawojowego (5) jest wymuszony przez obrót wału napędowego (1), który poprzez bęben nawojowy posuwu (9) na wale napędowym (1), cięgno elastyczne posuwu (11) wału nawojowego (5), zespół krążków nawrotnych (14) i krążek napinający (15) oraz ułożyskowane jarzmo (12) powoduje przesunięcie osi wału nawojowego (5), napinając płaszcz (2).
  9. 9. Przegroda według zastrz. 1, znamienna tym, że ruch obrotowy wału nawojowego (5) realizowany jest poprzez bęben nawojowy (13) na wale nawojowym (5), cięgno nawojowe (10) płaszcza (2), krążek (16) z bębna napędowego (18), a ruch posuwisty osi wału nawojowego (5) jest realizowany z bębna napędowego (18) poprzez cięgno posuwu (11) wału nawojowego (5), krążek (19), zespół krążków nawrotnych (14) oraz ułożyskowane jarzmo (12), przy czym cięgno posuwu (11) musi mieć możliwość kompensaty długości wynikającej z różnicy prędkości liniowej cięgna (10) i cięgna (11).
  10. 10. Przegroda według zastrz. 1, znamienna tym, że ruch obrotowy wału nawojowego (5) realizowany jest przez bęben nawojowy (13) na wale nawojowym (5), cięgno nawojowe (10) płaszcza (2), bęben nawojowy (20) i wał (21), a ruch posuwisty osi wału nawojowego (5) jest realizowany poprzez jarzmo (22) prowadzone w prowadnicy (23), cięgno (24) i cięgno (35), zespół krążków nawrotnych (14), podwójne koło cięgnowe (25) z zespołu kół napędowych (26), który jest napędzany i złożony z dwóch podwójnych kół, cięgnowego (37) i zębatego (38), przy czym koła zębate (38) są ze sobą zazębione.
  11. 11. Przegroda według zastrz. 10, znamienna tym, że w wale (21) zmagazynowana jest energia potencjalna, korzystnie sprężyny skrętnej (39), która zamontowana jest w wale (21).
  12. 12. Przegroda według zastrz. 10, znamienna tym, że w wale nawojowym (5) zmagazynowana jest energia potencjalna, korzystnie sprężyny skrętnej (39), która zamontowana jest w wale nawojowym (5).
  13. 13. Przegroda według zastrz. 1, znamienna tym, że ruch posuwisto obrotowy osi wału nawojowego (5) jest realizowany z wału napędzającego (27) poprzez bębny nawojowe (28), cięgno (36), które z jednej strony jest nawinięte na wał napędzający (27), a z drugiej strony przytwierdzone do nadproża (N), przy czym możliwość niekontrolowanego przesunięcia wału nawojowego (5) w trakcie otwierania uniemożliwia układ kompensujący nadający osi wału nawojowego (5) ruch posuwisty i jednocześnie skrętny w kierunku przeciwnym do działania ruchu z układu napędowego utworzonego z cięgna (36), bębna nawojowego (28), wału napędzającego (27).
  14. 14. Przegroda według zastrz. 13, znamienna tym, że korzystnie układ kompensujący składa się ze sprężyny naciągowej (29) połączonej z jednej strony z podstawą łącznikiem (30) i z drugiej strony poprzez krążek (31), cięgno (32), krążek (33), zespół krążków nawrotnych (14), bęben nawojowy (34).
PL406687A 2013-12-20 2013-12-20 Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa PL224583B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406687A PL224583B1 (pl) 2013-12-20 2013-12-20 Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406687A PL224583B1 (pl) 2013-12-20 2013-12-20 Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406687A1 PL406687A1 (pl) 2015-06-22
PL224583B1 true PL224583B1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=53396827

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406687A PL224583B1 (pl) 2013-12-20 2013-12-20 Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224583B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL406687A1 (pl) 2015-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20100139171A1 (en) Electromechanical actuator for maneuvering an opening leaf and closing assembly including such actuator
PT2122101E (pt) Dispositivo de cortina enrolável
CN111542673B (zh) 一种门
US20160290044A1 (en) Shutter rolling system and method
EA026010B1 (ru) Устройство для закрывания стенного проема или окна
TW201204916A (en) Device for winding up and unwinding raising cords of a screen such as a window covering
ITBO20090451A1 (it) Gruppo di bloccaggio, particolarmente per tende da esterni.
PL224583B1 (pl) Przegroda, zwłaszcza przeciwpożarowa
JP4768370B2 (ja) 開閉装置
JP4956236B2 (ja) スクリーン装置
KR101329232B1 (ko) 도르래 방식 수문 개폐 장치
BR112019027891A2 (pt) dispositivo de enrolamento para persianas
JP4805661B2 (ja) 開閉装置
JP2017010346A (ja) 開閉体移動回数計数装置及びその装置付き開閉装置
JP2005188236A (ja) 開閉装置
JP6006524B2 (ja) 開閉装置
JP5270484B2 (ja) 建具
JP5917878B2 (ja) 開閉体の気密構造
KR20110096308A (ko) 띠장의 덧댐 구조에 의하여 비상문의 임의 벌어짐을 방지토록 되는 방화셔터
JP6644595B2 (ja) 出入口開閉体の閉じ装置
PL127856U1 (pl) Przegroda, zwłaszcza przeciwdymowa
US610543A (en) Rolling fireproof curtain
US810967A (en) Roller for fireproof blinds or curtains.
KR20130091519A (ko) 롤형 스크린 장치
EA041654B1 (ru) Ворота, в частности спиральные ворота