PL222854B1 - Nabój moździerzowy - Google Patents

Nabój moździerzowy

Info

Publication number
PL222854B1
PL222854B1 PL404301A PL40430113A PL222854B1 PL 222854 B1 PL222854 B1 PL 222854B1 PL 404301 A PL404301 A PL 404301A PL 40430113 A PL40430113 A PL 40430113A PL 222854 B1 PL222854 B1 PL 222854B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
case
mortar
flange
nut
Prior art date
Application number
PL404301A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404301A1 (pl
Inventor
Aleksandra Górska
Tadeusz Pielach
Marcin Kania
Zygmunt Pankowski
Original Assignee
Wojskowy Inst Techniczny Uzbrojenia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowy Inst Techniczny Uzbrojenia filed Critical Wojskowy Inst Techniczny Uzbrojenia
Priority to PL404301A priority Critical patent/PL222854B1/pl
Publication of PL404301A1 publication Critical patent/PL404301A1/pl
Publication of PL222854B1 publication Critical patent/PL222854B1/pl

Links

Landscapes

  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nabój moździerzowy, składający się z pocisku, ładunku miotającego oraz łuski połączonej ze stabilizatorem brzechwowym, poprzez układ łączący tylną część trzonu stabilizatora brzechwowego ze zgrubieniem środkowym dna łuski, mieszczącym zapłonnik. Łuska pozwala na jednoznaczne usytuowanie naboju w komorze nabojowej moździerza podczas jego ładowania od strony zamka oraz zapobiega przedostawaniu się produktów spalania ładunku miotającego do tyłu, poza zamek moździerza, podczas strzału, gdy pocisk przemieszcza się w lufie.
Znane są naboje moździerzowe składające się z pocisku i ładunku miotającego oraz łuski połączonej ze stabilizatorem brzechwowym.
W ramach jednego z przykładów realizacji wynalazku podanego w zgłoszeniu wynalazczym WO 98/33018 przedstawiono układ połączenia trzonu stabilizatora brzechwowego z łuską naboju moździerzowego. Połączenie to składa się z profilowanej tulei wewnętrznej wchodzącej częściowo w otwór trzonu stabilizatora brzechwowego, posiadającej kołnierz wychodzący poza otwór trzonu stabilizatora brzechwowego. Między tylnym czołem trzonu stabilizatora i górną powierzchnią czołową kołnierza profilowanej tulei wewnętrznej usytuowany jest cienki kołnierz profilowanej tulei zewnętrznej. Profilowana tuleja zewnętrzna połączona jest swoim gwintem wewnętrznym z gwintem zewnętrznym na zgrubieniu dna łuski. Zewnętrzna tuleja profilowana obejmuje przednią powierzchnię czołową oraz część bocznej, zewnętrznej powierzchni zgrubienia środkowego dna łuski. Cienki kołnierz zewnętrznej tulei profilowanej jest dociskany z jednej strony przez tylne czoło trzonu stabilizatora brzechwowego, zaś z drugiej przez kołnierz profilowanej tulei wewnętrznej. W niniejszym układzie łączącym pocisk z łuską najsłabszym elementem, pod względem wytrzymałości na ścinanie, jest cienki kołnierz zewnętrznej tulei profilowanej.
Po załadowaniu moździerza od strony komory nabojowej i zainicjowaniu działania ładunku miotającego, na układ łączący pocisk z łuską działa siła powstała w wyniku ciśnienia produktów spalania, generująca w nim stan naprężeń, wskutek czego następuje zerwanie cienkiego kołnierza profilowanej tulei zewnętrznej, a tym samym rozłączenie pocisku od łuski. Pocisk moździerzowy przemieszcza się w lufie, zaś wraz z łuską pozostaje zewnętrzna tuleja profilowana pozbawiona kołnierza. Po wystrzale, z chwilą otwarcia zamka moździerza, łuska wraz z pozostałym w niej fragmentem profilowanej tulei zewnętrznej zostaje wyrzucona z komory nabojowej.
Istota naboju moździerzowego składającego się z: pocisku, ładunku miotającego oraz łuski połączonej ze stabilizatorem brzechwowym, poprzez układ łączący tylną część trzonu stabilizatora brzechwowego ze zgrubieniem środkowym dna łuski, mieszczącym zapłonnik, polega na tym, że układ łączący zbudowany jest z pierścienia osadczego współpracującego z podtoczeniem wykonanym w trzonie stabilizatora brzechwowego, tulei łączącej, nakrętki oraz zrywanej tulei z kołnierzem posiadającym rowek obwodowy współpracujący z występem zrywającym zgrubienia środkowego łuski, skierowanym do zapłonnika. Ponadto, pierścień osadczy opiera się swą górną powierzchnią czołową na dolnej powierzchni czołowej kołnierza tulei łączącej, poprzez docisk nakrętki, na dolną powierzchnię czołową pierścienia. Nakrętka połączona jest swym gwintem wewnętrznym z gwintem zewnętrznym tulei łączącej, zaś zrywana tuleja jest połączona gwintem zewnętrznym z gwintem wewnętrznym tulei łączącej i jednocześnie opiera się swym rowkiem obwodowym na występie zrywającym zgrubienia środkowego dna łuski.
Zastosowanie w naboju moździerzowym według wynalazku zatrzaskowego układu łączącego, bazującego na pierścieniu osadczym, zapewnia pewne, stabilne i bezpieczne połączenie pocisku moździerzowego z łuską, umożliwiające wzajemny obrót pocisku i łuski oraz ich przekoszenie, a także umożliwia łatwe ich połączenie w warunkach poligonowych, bez konieczności użycia narzędzi warsztatowych oraz rozłączenie za pomocą narzędzi warsztatowych bez ryzyka uszkodzenia elementów składowych układu łączącego.
Wykorzystane w wynalazku połączenie zwiększa niezawodność działania amunicji i bezpieczeństwo podczas jej eksploatacji, zapewniając przy tym odporność amunicji na długotrwałe oddziaływanie wstrząsów powstających, zwłaszcza podczas transportu amunicji pojazdem poruszającym się po nierównym terenie.
Dzięki usytuowaniu kołnierza zrywanej tulei we wnęce zgrubienia środkowego dna łuski, po wystrzale, w komorze nabojowej moździerza, po usunięciu łuski, nie pozostają żadne elementy naboju, zwłaszcza złącza, które mogłyby spowodować nieprawidłowe działanie układu broni lub jej zniszczenie w wyniku oddania kolejnego strzału.
PL 222 854 B1
Przykład wynalazku zilustrowany jest na załączonym rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia nabój moździerzowy w widoku z boku, zaś Fig. 2 przedstawia przekrój osiowy fragmentu naboju moździerzowego, obejmujący układ stabilizujący pocisku wraz z połączoną z nim łuską.
120 mm nabój moździerzowy zbudowany jest z pocisku 1 i ładunku miotającego składającego się z zasadniczego ładunku miotającego 2 umieszczonego w trzonie 3 stabilizatora brzechwowego i dodatkowych ładunków miotających 4 nałożonych na trzon 3 stabilizatora brzechwowego, nad skrzydełkami 5, na wysokości zasadniczego ładunku miotającego 2. Ponadto nabój składa się z: łuski 6 zamocowanej do trzonu 3 stabilizatora brzechwowego rozłącznie za pomocą układu łączącego, zbudowanego z pierścienia osadczego 7 współpracującego z podtoczeniem 8 w trzonie 3 stabilizatora brzechwowego, tulei łączącej 9, nakrętki 10 oraz zrywanej tulei 11 z kołnierzem 12 posiadającym rowek obwodowy 13, współpracujący z występem zrywającym 14 zgrubienia środkowego 15 dna 16 łuski 6. Pierścień osadczy 7 opiera się swą górną powierzchnią czołową na dolnej powierzchni czołowej kołnierza 17 tulei łączącej 9 poprzez docisk nakrętki 10 na jego dolną powierzchnię czołową. Nakrętka 10 połączona jest swym gwintem wewnętrznym z gwintem zewnętrznym tulei łączącej 9. Zrywana tuleja 11 jest połączona gwintem zewnętrznym z gwintem wewnętrznym tulei łączącej 9 i jednocześnie opiera się swym rowkiem obwodowym 13 na występie zrywającym 14 zgrubienia środkowego 15 dna 16 łuski 6. Ponadto, we wnęce zgrubienia środkowego 15 dna 16 łuski 6, poniżej dolnej powierzchni czołowej kołnierza 12 zrywanej tulei 11 umieszczony jest zapłonnik 18.
Po załadowaniu moździerza nabojem od strony komory nabojowej i zainicjowaniu działania kolejno ładunków miotających 2, 4 poprzez zapalenie zapłonnika 18, w objętości ograniczonej łuską 6, tylną częścią korpusu pocisku moździerzowego 1 oraz ścianami komory nabojowej moździerza, pod wpływem działania ciśnienia produktów spalania następuje oddzielenie stabilizatora brzechwowego od łuski 6, w wyniku zerwania kołnierza 12 tulei 11 przez występ zrywający 14, w miejscu występowania obwodowego rowka 13. Po oddzieleniu stabilizatora brzechwowego od łuski 6, pocisk moździerzowy 1 wraz z tuleją łączącą 9, pierścieniem osadczym 7, nakrętką 10 i zerwaną tuleją 11, pozbawioną zewnętrznej, obwodowej części kołnierza 12, przemieszcza się w lufie moździerza, zaś zewnętrzna, obwodowa część kołnierza 12 tulei 11 pozostaje we wnęce zgrubienia środkowego 15 dna 16 łuski 6. Po wystrzale, z chwilą otwarcia zamka moździerza, łuska 6 zostaje wyrzucona z komory nabojowej moździerza. Po wystrzale, komora nabojowa moździerza nie zawiera żadnych pozostałości mechanicznych układu łączącego pocisk moździerzowy 1 z łuską 6, umożliwiając oddanie kolejnego strzału.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Nabój moździerzowy składający się z pocisku, ładunku miotającego oraz łuski połączonej ze stabilizatorem brzechwowym poprzez układ łączący tylną część trzonu stabilizatora brzechwowego ze zgrubieniem środkowym dna łuski, mieszczącym zapłonnik, znamienny tym, że układ łączący zbudowany jest z pierścienia osadczego (7) współpracującego z podtoczeniem (8) wykonanym w trzonie (3) stabilizatora brzechwowego, tulei łączącej (9), nakrętki (10) oraz zrywanej tulei (11) z kołnierzem (12) posiadającym rowek obwodowy (13) współpracujący z występem zrywającym (14) zgrubienia środkowego (15) łuski (6), skierowanym do zapłonnika (18), a ponadto, pierścień osadczy (7) opiera się swą górną powierzchnią czołową na dolnej powierzchni czołowej kołnierza (17) tulei łączącej (9), poprzez docisk nakrętki (10), na dolną powierzchnię czołową pierścienia (7), przy czym nakrętka (10) połączona jest swym gwintem wewnętrznym z gwintem zewnętrznym tulei łączącej (9), zaś zrywana tuleja (11) jest połączona gwintem zewnętrznym z gwintem wewnętrznym tulei łączącej (9) i jednocześnie opiera się swym rowkiem obwodowym (13) na występie zrywającym (14) zgrubienia środkowego (15) dna (16) łuski (6).
PL404301A 2013-06-12 2013-06-12 Nabój moździerzowy PL222854B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404301A PL222854B1 (pl) 2013-06-12 2013-06-12 Nabój moździerzowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404301A PL222854B1 (pl) 2013-06-12 2013-06-12 Nabój moździerzowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404301A1 PL404301A1 (pl) 2014-12-22
PL222854B1 true PL222854B1 (pl) 2016-09-30

Family

ID=52106839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404301A PL222854B1 (pl) 2013-06-12 2013-06-12 Nabój moździerzowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222854B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404301A1 (pl) 2014-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2010062584A4 (en) Wad with ignition chamber
US9778004B2 (en) Smoke payload apparatus
AU2014310465B2 (en) Common carrier munition
EP3513141B1 (en) System and method for modifying a separable projectile
AU2014310467B2 (en) Frangible munition
US20110174187A1 (en) Door breaching projectile system
US20160069653A1 (en) Polymer center fire cartridge case for small or medium caliber ammunition and method for manufacturing same
US2307369A (en) Projectile
US20130014667A1 (en) Propellant gas operation/initiation of a non-pyrotechnic projectile tracer
PL222854B1 (pl) Nabój moździerzowy
US2703531A (en) Fuze for projectiles
GB2193795A (en) A mortar carrier projectile
US2452072A (en) Explosive bullet
US2459175A (en) Explosive bullet
PL222862B1 (pl) Nabój moździerzowy
WO2015165780A1 (de) Patrone mit schmelzsicherung im antriebssystem und verfahren zu ihrer herstellung
US1545866A (en) Instantaneous impact fuse for high-explosive shells
US11650035B2 (en) Gyrostabilized projectile
PL224100B1 (pl) Nabój moździerzowy
KR100544330B1 (ko) 다지관형 폭발볼트
DE19914670A1 (de) Elektronisch-mechanische Anzündverzögerung für patronierte pyrotechnische Scheinzielmunition
PL228017B1 (pl) Nabój mozdzierzowy
RU2596238C1 (ru) Снаряд с газовым подвесом
AT509498B1 (de) Vorrichtung zum abfeuern von projektilen
RU2473041C1 (ru) Унитарный боеприпас для гладкоствольного оружия