PL221380B1 - Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów - Google Patents

Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów

Info

Publication number
PL221380B1
PL221380B1 PL393808A PL39380811A PL221380B1 PL 221380 B1 PL221380 B1 PL 221380B1 PL 393808 A PL393808 A PL 393808A PL 39380811 A PL39380811 A PL 39380811A PL 221380 B1 PL221380 B1 PL 221380B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acoustic
silencers
air
building
fan
Prior art date
Application number
PL393808A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393808A1 (pl
Inventor
Marek Pierchała
Original Assignee
Inst Techniki Górniczej Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Techniki Górniczej Komag filed Critical Inst Techniki Górniczej Komag
Priority to PL393808A priority Critical patent/PL221380B1/pl
Publication of PL393808A1 publication Critical patent/PL393808A1/pl
Publication of PL221380B1 publication Critical patent/PL221380B1/pl

Links

Landscapes

  • Soundproofing, Sound Blocking, And Sound Damping (AREA)
  • Duct Arrangements (AREA)
  • Exhaust Silencers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów, zwłaszcza tam, gdzie zainstalowano maszyny i urządzenia o dużej mocy.
Podczas pracy układów wentylacji, zwłaszcza współpracujących z maszynami i urządzeniami o dużej mocy akustycznej, mamy do czynienia z ponadnormatywną emisją hałasu. Hałas ten ze względów bezpieczeństwa pracy, musi zostać ograniczony do wartości dopuszczalnych. Znane są rozwiązania ograniczające hałas niektórych maszyn i urządzeń z użyciem biernych środków redukcji hałasu. Należą do nich ekrany, obudowy i osłony akustyczne.
Znany jest z opisu patentowego P.378392 system tłumienia wentylatora, w którym wokół zespołu wentylatora utworzony jest kadłub z zamocowanych sztywno rozłącznie dźwiękochłonnych segmentów zewnętrznych w postaci osłony silnika i osłony wentylatora, a osłona silnika posiada kanał powietrza, który jest wyposażony w kasety tłumiące hałas. System tłumienia wentylatora ma trzyczęściową osłonę wentylatora oraz osadzony przesuwnie względem podłoża dźwiękochłonny segment środkowy, który stanowi osłonę rejonu sprzęgła, a znajdujący się w osłonie rejonu silnika kanał wlotowy powietrza ma w przekroju wzdłużnym kształt zbliżony do litery Z, natomiast osłona rejonu sprzęgła posiada, na górnej powierzchni, kanał wylotowy powietrza, który podzielony jest na dwie komory. Ponadto, na zewnątrz osłony rejonu silnika, pod kanałem wlotowym powietrza, zamontowana jest do podłoża kaseta tłumiąca.
Znany z opisu patentowego P.378392 system tłumienia wentylatora jest formą złożonego zabezpieczenia przeciwhałasowego, utworzonego z różnego rodzaju elementów akustycznych, a także osłon akustycznych i tłumików przepływowych. Jest to konstrukcja niezwykłe złożona akustycznie. System łączy w sobie tłumiki akustyczne, z wysoką izolacyjnością osłon akustycznych.
Dotychczas stosowane proste systemy tłumienia hałasu wentylatora składają się z pojedynczych tłumików, które można podzielić na dwie kategorie; pierwsza przeznaczona do zabudowy w układach wydechu spalin (pojazdy kołowe, szynowe itp.) oraz tłumiki zabudowane na wlotach lub wylotach układów wentylacji.
Znany jest też z opisu patentowego PL.193992 układ do wyciszania, oraz wentylowana komora dźwiękochłonna, tłumik akustyczny i moduł wentylacyjny, służące do budowania różnego rodzaju układów do wyciszania i eliminowania dźwięków o niskim natężeniu, pochodzących od urządzeń elektronicznych wymagających wentylacji. Układ zawiera przystosowane do łączenia ze sobą moduły wentylowanej komory dźwiękochłonnej z wentylacyjnymi otworami, wlotowym i wylotowym, a także moduły przelotowych tłumików akustycznych. Moduły tłumików przyłącza się szeregowo lub równolegle do otworu wlotowego i/lub wylotowego komory. Moduły wentylacyjne umieszczone są pionowo jeden nad drugim, albo poziomo - jeden obok drugiego, pomiędzy modułami tłumika i komory. Komora dźwiękochłonna ma postać pustego prostopadłościanu pozbawionego dwóch naprzeciwległych ścianek i zawiera, co najmniej jeden integralny tłumik akustyczny.
Celem wynalazku jest zapewnienie dobrej wentylacji chronionego budynku i chłodzenia maszyn oraz urządzeń, przy jednoczesnym ograniczenie emisji dźwięku z układu wentylacji do środowiska, jak również poprawa warunków pracy na stanowiskach, poprzez istotne ograniczenie poziomu dźwięku oraz zapewnienie komfortu cieplnego. System ten jest pierwszym kompleksowym rozwiązaniem, który umożliwia istotną redukcję hałasu, przy zabezpieczeniu odpowiedniego chłodzenia maszyn i urządzeń oraz wentylacji poszczególnych poziomów technologicznych budynku.
Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów składa się z szeregu tłumików akustycznych połączonych ze sobą kanałami wentylacyjnymi, przy czym tłumiki akustyczne ograniczające emisję hałasu do środowiska posadowione są na zewnątrz chronionego obiektu, natomiast tłumiki ograniczające hałas na stanowiskach pracy usytuowane są wewnątrz obiektu. Osadzone na zewnątrz tłumiki akustyczne mają zróżnicowane usytuowania i pełnią różne funkcje. Zewnętrzne tłumiki akustyczne posadowione poniżej pełnią funkcję czerpni powietrza, natomiast zewnętrzny tłumik akustyczny środkowy, posadowiony powyżej pozostałych tłumików, pełni funkcję wyrzutni powietrza. Zewnętrzny tłumik akustyczny podzielony jest na dwie części: dolną, w której następuje zasysanie powietrza do pionowego kanału połączonego z wentylatorem układu chłodzenia maszyn/urządzeń oraz górną, w której dochodzi do zasysania powietrza do tłumików wewnętrznych poprzez wentylator. Zewnętrzny tłumik akustyczny, środkowy podzielony jest na dwie części; dolną, do której dociera powietrze z pionowego kanału połączonego z wentylatorem układu chłodzenia maszyn/urządzeń i górną część, do której powietrze zasysane jest z przestrzeni budynku poprzez komorę i kanał wentylacyjny. Zamocowane wePL 221 380 B1 wnątrz zewnętrznych tłumików akustycznych pionowe kasety dźwiękochłonne tłumiące hałas usytuowane są równolegle do przepływającej strugi powietrza. Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji według wynalazku charakteryzuje się tym, że zewnętrzne tłumiki akustyczne, mają kasety dźwiękochłonne o złożonych kształtach tak usytuowane, że stopniowo zawężają światło przepływu powietrza w kierunku wentylatora i wentylatora układu chłodzenia maszyn/urządzeń. Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji według wynalazku, charakteryzuje się tym, że zewnętrzny tłumik akustyczny środkowy, ma kasety dźwiękochłonne o złożonych kształtach tak usytuowane, że stopniowo rozszerzają światło przepływu powietrza w kierunku wyrzutu.
Przedmiot wynalazku zilustrowano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry na poziom ± 0,0 m obiektu z przekrojem wzdłużnym ściany w obszarze kanału wlotowego powietrza, fig. 2 - przekrój poprzeczny przechodzący przez oś budynku i zewnętrznego tłumika akustycznego środkowego fig. 1 z widocznym wylotem powietrza, a fig. 3 przedstawia przekrój poprzeczny A-A zaznaczony na fig. 1, z uwzględnieniem kierunków zasysania powietrza do układu.
System według wynalazku składa się z szeregu tłumików akustycznych 1, 2, 3 połączonych ze sobą kanałami wentylacyjnymi. Do konstrukcji zabezpieczanego budynku przylegają zewnętrzne tłumiki akustyczne 1, 2, zaś wewnątrz budynku są tłumiki wewnętrzne 3, których celem jest ograniczenie ponadnormatywnego oddziaływania na stanowiska pracy. Stanowiska pracy zlokalizowane są przede wszystkim w budynku, dla którego przewidziano zabudowę systemu. Osadzone na zewnątrz zewnętrzne tłumiki akustyczne 1, 2 mają zróżnicowane usytuowania względem podłoża i pełnią różne funkcje. Spośród, przykładowo, trzech tłumików zewnętrznych 1, 2, dwa tłumiki akustyczne 1, posadowione poniżej pełnią funkcję czerpni powietrza, natomiast tłumik środkowy 2, ogranicza emisję dźwięku wyrzutni powietrza. Zewnętrzny tłumik środkowy 2 podzielony jest na dwie części; dolną, do której dociera powietrze z kanału pionowego wentylatora wymuszając chłodzenia maszyn/urządzeń zlokalizowanych na najniższym poziomie technologicznym i górną część, do której powietrze zasysane jest z przestrzeni budynku poprzez kanał wentylacyjny 6 i komorę 8. Zamocowane wewnątrz tłumików akustycznych 1 i 2 pionowe kasety dźwiękochłonne tłumiące hałas usytuowane są równolegle do przepływającej strugi. W systemie pracują trzy wentylatory tego samego typu oznaczone jako 10. Zewnętrzny tłumik akustyczny i podzielony jest na dwie części: dolną, w której następuje zasysanie powietrza do pionowego kanału 11 połączonego z wentylatorem 10 układu chłodzenia maszyn/urządzeń oraz górną, w której dochodzi do zasysania powietrza do tłumików wewnętrznych 3 poprzez wentylator 7. Zewnętrzny tłumik akustyczny środkowy 2 podzielony jest na dwie części: dolną do której dociera powietrze z pionowego kanału 9 połączonego z wentylatorem 10 układu chłodzenia maszyn/urządzeń i górną część, do której powietrze zasysane jest z przestrzeni budynku poprzez komorę 8 i kanał wentylacyjny 6.
Wewnątrz budynku zabudowano dwa tłumiki akustyczne 3 ograniczające hałas na stanowiskach pracy. Tłumiki te poprzez wentylator osiowy 2 nawiewają powietrze czerpane z zewnętrznych tłumików i posadowionych poza budynkiem. Czerpane powietrze w części nawiewane jest do wnętrza budynku na poziom ± 0,0 m, zaś pozostałe tłoczone jest na poziom niżej położony poziom technologiczny, gdzie znajdują się napędy wentylatorów. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w obszarze całego budynku. Zabudowa systemu według wynalazku zakłada, że przegrody zewnętrzne jak okna i bramy 4, 5, wykonane są o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Okna wykonane jako podwójnie szklone i nie otwierane oraz zewnętrzna brama 4, 5 izolowana jest wełną mineralną o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku w zakresie średnich i niskich częstotliwości.
W zewnętrznych tłumikach akustycznych 1 osadzone są kasety dźwiękochłonne o złożonych kształtach tak usytuowane, że stopniowo zawężają światło przepływu powietrza w kierunku wentylatora 7 i wentylatora 10 układu chłodzenia maszyn/urządzeń, aby wzrost prędkości przepływu następował stopniowo, jak najdalej od wlotu. Pozwala to na istotne ograniczenie emisji dźwięku.
Zaś zewnętrzny tłumik akustyczny 2, ma kasety dźwiękochłonne o złożonych kształtach tak usytuowane, że stopniowo rozszerzają światło przepływu powietrza w kierunku wyrzutu, co pozwala na redukcję ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. System, do niskoemisyjnej akustycznie wentylacji budynku, zawierający tłumiki akustyczne usytuowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, w którym znajdują się źródła hałasu, znamienny tym, że ma tłumiki akustyczne (1, 2, 3), a na drodze przepływu powietrza między tymi tłumikami są zainstalowane kanały wentylacyjne (6, 9, 11), przy czym na zewnątrz budynku znajdują się tłumiki akustyczne (1) i (2) i w każdym z tłumików (1, 2) są wydzielone dwie strefy dla podziału przepływającego w nim strumienia powietrza, a usytuowany w środku zespołu tłumików (1, 2, 3) tłumik akustyczny (2) stanowi wyrzutnię zużytego powietrza na zewnątrz budynku, zaś usytuowane poniżej tłumika akustycznego (2) dwa tłumiki akustyczne (1) stanowią czerpnie świeżego powietrza z otoczenia budynku, natomiast usytuowane wewnątrz budynku i połączone z tłumikami akustycznymi (1) tłumiki akustyczne (3) stanowią wrzutnie świeżego powietrza do wnętrza budynku.
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że zewnętrzny tłumik akustyczny (1) podzielony jest na dwie części: dolną, w której następuje zasysanie powietrza do pionowego kanału (11) połączonego z wentylatorem (10) układu, chłodzenia maszyn/urządzeń oraz górną, w której dochodzi do zasysania powietrza do tłumików wewnętrznych (3) poprzez wentylator (7).
  3. 3. System według zastrz. 1, znamienny tym, że zewnętrzny tłumik akustyczny (2) podzielony jest na dwie części: dolną, do której dociera powietrze z pionowego kanału (9), połączonego z wentylatorem (10) układu chłodzenia maszyn/urządzeń i górną część, do której powietrze zasysane jest z przestrzeni budynku poprzez komorę (8) i kanał wentylacyjny (6).
  4. 4. System według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że zamocowane wewnątrz tłumików akustycznych (1) i (2) pionowe kasety dźwiękochłonne tłumiące hałas usytuowane są równolegle do przepływającej strugi.
  5. 5. System według zastrz. 2, znamienny tym, że zewnętrzny tłumik akustyczny (1), ma kasety dźwiękochłonne o złożonych kształtach tak usytuowane, że stopniowo zawężają światło przepływu powietrza w kierunku wentylatora (7) i wentylatora (10) układu chłodzenia maszyn/urządzeń.
  6. 6. System według zastrz. 3, znamienny tym, że zewnętrzny tłumik akustyczny (2), ma kasety dźwiękochłonne o złożonych kształtach, tak usytuowane, że stopniowo rozszerzają światło przepływu powietrza w kierunku wyrzutu.
PL393808A 2011-02-01 2011-02-01 Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów PL221380B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393808A PL221380B1 (pl) 2011-02-01 2011-02-01 Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393808A PL221380B1 (pl) 2011-02-01 2011-02-01 Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393808A1 PL393808A1 (pl) 2012-08-13
PL221380B1 true PL221380B1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=46642171

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393808A PL221380B1 (pl) 2011-02-01 2011-02-01 Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221380B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL393808A1 (pl) 2012-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3856439A (en) Sound proofed and air cooled shell for portable air compressor
JP4410698B2 (ja) 電子機器収容箱
JP2010085994A (ja) 音響減衰システム及び方法
US10494969B2 (en) Active noise cancelation systems and devices
RU2275476C1 (ru) Шумозащитная конструкция
JP2013253546A (ja) エンジン駆動作業機の吸気・排気構造
JP5147508B2 (ja) 換気送風機
JP2012147543A (ja) 電気機器の消音型空冷装置
CN109027528B (zh) 机组装配平台
JP5741880B2 (ja) 窓戸用の換気装置
JP4624871B2 (ja) 換気口用消音装置
PL221380B1 (pl) Niskoemisyjny akustycznie system wentylacji obiektów
JP5521648B2 (ja) 消音ボックス付送風機
KR20100134274A (ko) 음파의 흡음과 공명에 의하여 감음이 일어나는 공조용 흡음공명형 덕트소음기
CN210325191U (zh) 一种无卤素清洗剂生产系统的降噪装置
JP2012086587A (ja) 鉄道車両
CN216778216U (zh) 一种袋式除尘系统的降噪装置
RU49045U1 (ru) Шумозащитная конструкция
JP2011094893A (ja) 換気装置
CN205372904U (zh) 一种降温降噪音构筑物
CN216342926U (zh) 一种风机系统
RU157166U1 (ru) Шумоглушитель крышного вентилятора
CN213362748U (zh) 一种封闭式靶道的地坑通风排烟消音器
CN220151554U (zh) 一种用于罗茨风机的消音装置
CN214664983U (zh) 一种自冷却式风机房