PL221024B1 - Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu - Google Patents

Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu

Info

Publication number
PL221024B1
PL221024B1 PL395146A PL39514611A PL221024B1 PL 221024 B1 PL221024 B1 PL 221024B1 PL 395146 A PL395146 A PL 395146A PL 39514611 A PL39514611 A PL 39514611A PL 221024 B1 PL221024 B1 PL 221024B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coal
sleeve
determining
sample
temperature
Prior art date
Application number
PL395146A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395146A1 (pl
Inventor
Marek Ściążko
Aleksander Sobolewski
Bartosz Mertas
Original Assignee
Inst Chemicznej Przeróbki Węgla
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla filed Critical Inst Chemicznej Przeróbki Węgla
Priority to PL395146A priority Critical patent/PL221024B1/pl
Priority to RU2013140476A priority patent/RU2606992C2/ru
Priority to EP12723745.1A priority patent/EP2718400B1/en
Priority to PCT/IB2012/051911 priority patent/WO2012168802A1/en
Priority to UAA201308967A priority patent/UA110502C2/uk
Publication of PL395146A1 publication Critical patent/PL395146A1/pl
Publication of PL221024B1 publication Critical patent/PL221024B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10BDESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
    • C10B57/00Other carbonising or coking processes; Features of destructive distillation processes in general
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10BDESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
    • C10B45/00Other details
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N25/00Investigating or analyzing materials by the use of thermal means
    • G01N25/16Investigating or analyzing materials by the use of thermal means by investigating thermal coefficient of expansion
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/22Fuels; Explosives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Coke Industry (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)
  • Measuring Fluid Pressure (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Abstract

Metoda wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych, poprzez wykonanie testu w skali laboratoryjnej, polegająca na tym, że próbkę węgla lub mieszanki węglowej poddaje się ogrzewaniu w tyglu (2) wewnątrz perforowanej tulei (3), korzystnie o otworach o średnicy 1 mm, na zewnątrz której znajduje się inertny materiał ziarnisty, korzystnie antracyt lub koksik o uziarnieniu większym niż otwory w tulei, korzystnie 1,0-1,5 mm, tygiel umieszczany jest w piecu elektrycznym, a ogrzewanie realizowane jest wokół ścianek tygla od temperatury otoczenia do temperatury powyżej temperatury końca plastyczności węgla, z szybkością kilku stopni na minutę, korzystnie 3 K/min, temperatura mierzona jest za pomocą termoelementu umiejscowionego na ściance tulei, korzystnie w połowie wysokości próbki.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu.
Ciśnienie rozprężania jest istotnym zjawiskiem występującym podczas procesu koksowania, wpływającym na bezpieczeństwo ścian baterii koksowniczej oraz na jakość otrzymywanego koksu. Wprowadzony do komory koksowniczej wsad węglowy ogrzewany przeponowo, ulega odgazowaniu i w określonym zakresie temperatur, ulegając uplastycznieniu może wywierać znaczący nacisk na jej ściany. Może to doprowadzić do uszkodzenia bądź w ekstremalnych przypadkach do zniszczenia ścian komory. Dlatego też istotnym zagadnieniem przy planowaniu procesu koksowania jest znajomość wartości ciśnienia rozprężania wsadu węglowego, którego wysoka wartość wskazuje na wysoką jakość wsadu węglowego, ale równocześnie może ona zagrażać bezpieczeństwu ceramicznego masywu komór koksowniczych, w ekstremalnych warunkach doprowadzając do jego zniszczenia.
Znanych jest kilka metod pomiaru i prognozowania wielkości ciśnienia rozprężania, wykorzystujących metody bezpośredniego lub pośredniego pomiaru.
Znana z literatury próba muflowa szacowania wielkości ciśnienia rozprężania węgla wykorzystuje piec muflowy oraz stalową skrzynkę. Badaną próbkę węgla ubija się w stalowej skrzynce, którą wstawia się do pieca muflowego ogrzanego do temperatury 900°C. Po wyjęciu z pieca i schłodzeniu stalowej skrzynki wodą, na podstawie odkształceń jej ścianek oraz wyglądu koksu, szacunkowo określa się wielkość wywartego w teście ciśnienia rozprężania.
Do znormalizowanego pomiaru ciśnienia rozprężania wg Polskiej Normy PN/G-04522 znane jest inne urządzenie laboratoryjne. Składa się ono z pieca elektrycznego z regulacją temperatury za pośrednictwem opornika, tygla z wymiennym dnem perforowanym, termoelementu z przyrządem wskazującym temperaturę oraz tłoczka połączonego z manometrem rtęciowym. Sposób określenia ciśnienia rozprężania przy zastosowaniu tego urządzenia polega na pomiarze siły przy użyciu manometru rtęciowego, umieszczonego bezpośrednio na tłoczku spoczywającym na próbce węgla oraz przeliczeniu jej wartości według odpowiedniego wzoru na ciśnienie rozprężania. W metodzie tej próbkę o masie 80 g węgla w stanie powietrzno-suchym, o uziarnieniu poniżej 1,4 mm ubija się w tyglu. Piec wstępnie nagrzewa się do 250°C, a następnie wprowadza się do pieca tygiel z próbką i ogrzewa się go z szybkością 10°C/min. Elementy grzejne pieca usytuowane są w jego dolnej części, termopara spoczywa na dnie tygla, a ogrzewanie tygla z próbką prowadzone jest od dołu. W określonych odstępach czasu odczytuje się wskazania manometru określające siłę wywieraną na tłoczek. Na podstawie odczytanej maksymalnej działającej siły na tłoczek oblicza się ciśnienie rozprężania.
Kolejnym znanym rozwiązaniem jest stanowisko badawcze i metoda do badania zjawiska ciśnienia rozprężania polegające na umieszczeniu próbki węgla w ilości 50-100 g węgla o uziarnieniu 1-3 mm w stalowej tulei wprowadzanej do pieca. Próbka ogrzewana jest obwodowo wokół tulei. W trakcie każdego testu mierzone są temperatura próbki i działające na tłok ciśnienie.
Inną grupą metod szacowania wielkości ciśnienia rozprężania są metody pośrednie, w których mierzona jest wielkość fizyczna, którą koreluje się z ciśnieniem rozprężania.
Z hiszpańskiego opisu patentowego nr 524,258 instytutu INCAR CSIC znane jest urządzenie, które pozwala na pomiar ekspansji i kontrakcji węgli i mieszanek węglowych. Przeprowadzone badania porównawcze z pomiarami ciśnienia rozprężania w piecu z ruchomą ścianą wykazały, że węgle charakteryzujące się skurczem o wielkości co najmniej 10 mm, są węglami bezpiecznymi pod względem ciśnienia rozprężania. Metoda ta nie dostarcza informacji o wielkości ciśnienia rozprężania, tylko o potencjalnej skłonności do zakleszczenia się wsadu w komorze i powodowania tzw. „ciężkich biegów” komór koksowniczych.
Innym rozwiązaniem jest pomiar ciśnienia gazów wewnętrznych, wykonywany za pomocą sond umieszczonych wewnątrz wsadu węglowego. Wielkość mierzonego ciśnienia gazów często łączona jest z wielkością ciśnienia rozprężania, jednak dotychczas nie ma jednoznacznych wyników potwierdzających występowanie takiej zależności.
Aktualnie za najbardziej wiarygodne uznawane są wyniki pomiarów ciśnienia rozprężania przy użyciu tzw. pieca z ruchomą ścianą. Umożliwia on wykonanie testu koksowania wsadu węglowego w ilości około 300-500 kg, w zależności od konstrukcji. Jedna z jego ścian jest połączona z czujnikiem siły, co umożliwia pomiar w sposób ciągły siły działającej na tę ścianę, która automatycznie przeliczana jest na ciśnienie rozprężania. Zaletą stosowania tego urządzenia jest duża wiarygodność uzyskiwanych wyników. Jednak jest to badanie niezwykle kosztowne, wynikające z zatrudnienia kilku osób
PL 221 024 B1 do obsługi pieca, masy wsadu węglowego, wysokiego kosztu energii elektrycznej dla ogrzewania dużego wsadu do temperatury ponad 1000°C przez okres kilkunastu godzin.
Stosowane aktualnie metody pomiaru i szacowania wielkości ciśnienia rozprężania nie pozwalają na uzyskanie wyników porównywalnych z wartościami tego parametru mierzonymi w piecu z ruchomą ścianą. Przyczyną tego faktu jest albo jedynie wizualna ocena efektu działania ciśnienia, albo pomiar nie tylko ciśnienia rozprężania a równolegle ciśnienia wydzielających się gazów w przypadku innej metody, albo wynik pomiaru zastępczego parametru wiązanego jedynie z ciśnieniem rozprężania jak w przypadku pomiaru skurczu metodą opisaną w patencie hiszpańskim Instytutu INCAR CSIC.
Celem sposobu według wynalazku, jest wiarygodne wyznaczanie wartości ciśnienia rozprężania węgli i mieszanek węglowych w warunkach laboratoryjnych, symulującego zachowanie się tego węgla podczas przemysłowego procesu koksowania w komorze koksowniczej.
Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych, przez wykonanie testu w skali laboratoryjnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że próbkę węgla lub mieszanki węglowej poddaje się ogrzewaniu w tyglu wewnątrz perforowanej tulei, na zewnątrz której znajduje się inertny materiał ziarnisty, o uziarnieniu większym niż otwory w tulei, tygiel umieszczony jest w piecu elektrycznym i nagrzewany na obwodzie z szybkością kilku stopni na minutę, od temperatury otoczenia do temperatury powyżej temperatury końca plastyczności węgla, a temperatura mierzona jest za pomocą termoelementu umiejscowionego na ściance tulei, zaś umieszczony na próbce tłok pomiarowy, za pomocą układu pomiaru siły, mierzy siłę oddziaływującą na tłok w wyniku pęcznienia ziaren próbki, a następnie na podstawie zmierzonej siły określa się wartość ciśnienia rozprężania węgla.
Korzystnie, materiałem inertnym jest antracyt lub koksik.
Korzystnie, uziarnienie materiału inertnego wynosi 1,0-1,5 mm.
Korzystnie, uziarnienie próbki węgla wynosi <5 mm.
Korzystnie, szybkość ogrzewania wynosi 3 K/min.
Korzystnie, termoelement umieszczony jest w połowie wysokości próbki.
Urządzenie do wyznaczania ciśnienia rozprężania, składające się z elektrycznie ogrzewanego pieca i elementów pomiarowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wewnątrz elektrycznie ogrzewanego pieca umieszczony jest tygiel, w środku którego znajduje się perforowana tuleja, na której znajduje się osłonka elementu pomiaru temperatury, zaś w tulei umieszczona jest próbka węgla, dociskana tłokiem stykającym się z układem pomiaru siły, przy czym układ sterowania jest połączony z układem pomiaru siły i ogrzewaniem pieca.
Korzystnie, otwory w tulei mają średnicę 1 mm.
Korzystnie, osłonka elementu pomiaru temperatury umieszczona jest w połowie wysokości tulei. Podstawową zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że próbkę węgla lub mieszanki węglowej poddaje się ogrzewaniu w tyglu umieszczonym wewnątrz perforowanej tulei. Pozwala na przechodzenie części wydzielających się lotnych produktów poza próbkę. Dodatkowo, ziarnisty materiał umieszczony na zewnątrz perforowanej tulei stanowi przeszkodę dla przepływających przez złoże składników lotnych, wprowadzając opór dla gazów. Pozwala to zasymulować drogę ewakuacji gazu przez obszar półkoksu i koksu w komorze koksowniczej. W wyniku takiego zorganizowania układu ciśnienie mierzone na tłoku ma źródło w ekspansji próbki związanej z pęcznieniem pojedynczych ziaren, a nie z ciśnieniem wydzielających się gazów.
Dodatkową niezwykle istotną zaletą stosowania wynalazku jest fakt, że uzyskane wyniki pomiarów ciśnienia rozprężania można powiązać z wartością ciśnienia rozprężania mierzonego w piecu z ruchomą ścianą za pomocą funkcji liniowej.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku, uzyskuje się warunki zbliżone do rzeczywistych, przemysłowych oraz zwiększenie precyzji wykonywanych oznaczeń, czego nie da się osiągnąć przy innych znanych rozwiązaniach konstrukcyjnych urządzeń oraz innych metod wykonywania testu.
Przedmiot wynalazku w nieograniczającym go przykładzie wykonania jest odtworzony na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia schematycznie zasadę działania sposobu.
Fig. 2 przedstawia schemat urządzenia do badania ciśnienia.
Urządzenie według wynalazku przedstawione schematycznie na Fig. 2 składa się z elektrycznie ogrzewanego pieca 1, w którym umieszczony jest tygiel pomiarowy 2. W tyglu 2 znajduje się perforowana tuleja 3, z otworami o średnicy 1 mm. W połowie wysokości tulei 3 umieszczona jest osłonka
PL 221 024 B1 elementu pomiaru temperatury 5. W tulei 3 umieszczona jest próbka węgla 4 dociskana tłokiem 6 stykającym się z układem pomiaru siły 7. Przestrzeń między ścianką wewnętrzną tygla 2 a tuleją 3 wypełnia się koksikiem lub antracytem o uziarnieniu 1-1,5 mm. Próbkę węgla/mieszanki węglowej 4 o uziarnieniu <5 mm wprowadza się do wnętrza tulei 3 i nakłada tłok 6. Tłok 6 styka się z układem pomiaru siły 7. Następnie włącza się ogrzewanie pieca 1, a przez układ sterowania 8 reguluje się nagrzewanie z szybkością ogrzewania 3 K/min. W sposób ciągły układ sterowania 8 odczytuje i zapisuje dane z czujnika temperatury znajdującego się w osłonce elementu pomiaru temperatury 5 oraz układu pomiaru siły 7. Pomiar jest zakończony po osiągnięciu temperatury 650°C.

Claims (9)

1. Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych, przez wykonanie testu w skali laboratoryjnej, znamienny tym, że próbkę węgla lub mieszanki węglowej poddaje się ogrzewaniu w tyglu wewnątrz perforowanej tulei, na zewnątrz której znajduje się inertny materiał ziarnisty, o uziarnieniu większym niż otwory w tulei, tygiel umieszczony jest w piecu elektrycznym i nagrzewany na obwodzie z szybkością kilku stopni na minutę, od temperatury otoczenia do temperatury powyżej temperatury końca plastyczności węgla, a temperatura mierzona jest za pomocą termoelementu umiejscowionego na ściance tulei, zaś umieszczony na próbce tłok pomiarowy, za pomocą układu pomiaru siły, mierzy siłę oddziaływującą na tłok w wyniku pęcznienia ziaren próbki, a następnie na podstawie zmierzonej siły określa się wartość ciśnienia rozprężania węgla.
2. Sposób wyznaczania wartości ciśnienia według zastrz. 1, znamienny tym, że materiałem inertnym jest antracyt lub koksik.
3. Sposób wyznaczania wartości ciśnienia według zastrz. 1, znamienny tym, że uziarnienie materiału inertnego wynosi 1,0-1,5 mm.
4. Sposób wyznaczania wartości ciśnienia według zastrz. 1, znamienny tym, że uziarnienie próbki węgla wynosi <5 mm.
5. Sposób wyznaczania wartości ciśnienia według zastrz. 1, znamienny tym, że szybkość ogrzewania wynosi 3 K/min.
6. Sposób wyznaczania wartości ciśnienia według zastrz. 1, znamienny tym, że termoelement umieszczony jest w połowie wysokości próbki.
7. Urządzenie do wyznaczania ciśnienia rozprężania, składające się z elektrycznie ogrzewanego pieca i elementów pomiarowych, znamienne tym, że wewnątrz elektrycznie ogrzewanego pieca (1) umieszczony jest tygiel (2), w środku którego znajduje się perforowana tuleja (3), na której znajduje się osłonka elementu pomiaru temperatury (5), zaś w tulei (3) umieszczona jest próbka węgla, dociskana tłokiem (6) stykającym się z układem pomiaru siły (7), przy czym układ sterowania (8) jest połączony z układem pomiaru siły (7) i ogrzewaniem pieca (1).
8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że otwory w tulei (3) mają średnicę 1 mm.
9. Urządzenie według zastrz 7, znamienne tym, że osłonka elementu pomiaru temperatury (5) umieszczona jest w połowie wysokości tulei (3).
PL395146A 2011-06-06 2011-06-06 Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu PL221024B1 (pl)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395146A PL221024B1 (pl) 2011-06-06 2011-06-06 Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu
RU2013140476A RU2606992C2 (ru) 2011-06-06 2012-04-17 Способ определения давления распирания угля или угольной смеси и устройство для его осуществления
EP12723745.1A EP2718400B1 (en) 2011-06-06 2012-04-17 The method of a coal or coal blend expansion pressure determination and the device for the method
PCT/IB2012/051911 WO2012168802A1 (en) 2011-06-06 2012-04-17 The method of a coal or coal blend expansion pressure determination and the device for the method
UAA201308967A UA110502C2 (en) 2011-06-06 2012-04-17 Method and device for the determination of the coal or coal blend expansion pressure

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395146A PL221024B1 (pl) 2011-06-06 2011-06-06 Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395146A1 PL395146A1 (pl) 2012-12-17
PL221024B1 true PL221024B1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=46168555

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395146A PL221024B1 (pl) 2011-06-06 2011-06-06 Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP2718400B1 (pl)
PL (1) PL221024B1 (pl)
RU (1) RU2606992C2 (pl)
UA (1) UA110502C2 (pl)
WO (1) WO2012168802A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109212157A (zh) * 2018-09-21 2019-01-15 攀钢集团攀枝花钢铁研究院有限公司 一种单种煤膨胀压力的检测方法及其应用

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105841868B (zh) * 2016-05-25 2019-01-22 辽宁科技大学 一种单侧加热式煤结焦膨胀力检测装置及检测方法
CN113848231B (zh) * 2020-06-28 2024-03-08 宝山钢铁股份有限公司 基于炼焦煤热解过程中热扩散率的结焦性判断方法
CN112126444B (zh) * 2020-09-19 2021-05-11 太原理工大学 基于弹簧自调节测定炼焦煤膨胀压力及膨胀位移的装置

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2855728B2 (ja) * 1989-12-19 1999-02-10 日本鋼管株式会社 石炭の膨張性試験方法
JPH04272992A (ja) * 1991-02-28 1992-09-29 Nippon Steel Corp コークス製造過程における膨張圧の予測方法
KR20040106183A (ko) * 2003-06-12 2004-12-17 재단법인 포항산업과학연구원 석탄 건류시 발생하는 석탄의 팽창 및 수축 거동 측정장치
JP4879718B2 (ja) * 2006-12-06 2012-02-22 新日本製鐵株式会社 石炭膨張圧の測定装置と測定方法及びコークス炉の操業方法
JP5064198B2 (ja) * 2007-12-12 2012-10-31 新日本製鐵株式会社 石炭軟化溶融層の通気抵抗測定装置及びその通気抵抗測定方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109212157A (zh) * 2018-09-21 2019-01-15 攀钢集团攀枝花钢铁研究院有限公司 一种单种煤膨胀压力的检测方法及其应用

Also Published As

Publication number Publication date
RU2013140476A (ru) 2015-07-20
WO2012168802A1 (en) 2012-12-13
EP2718400B1 (en) 2019-04-10
UA110502C2 (en) 2016-01-12
RU2606992C2 (ru) 2017-01-10
EP2718400A1 (en) 2014-04-16
PL395146A1 (pl) 2012-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104819992B (zh) 一种煤的热解‑成焦行为的检测方法及其装置
Aiello et al. Determination of hydrogen solubility in lead lithium using sole device
BR112013004939B1 (pt) método para avaliar a plasticidade térmica de carvões e aditivos de formação de torta
CN103091325B (zh) 一种火工药剂环境温度安定性试验方法
PL221024B1 (pl) Sposób wyznaczania wartości ciśnienia rozprężania węgla lub mieszanek węglowych oraz urządzenie do tego sposobu
CN108693209B (zh) 一种缓冲/回填材料导热系数测定装置及方法
JP6107382B2 (ja) 固体燃料の評価方法
CN102175719A (zh) Ccd可视化自燃点测定仪
CN103091364B (zh) 一种火工药剂高温环境适应性试验方法
CN111272836A (zh) 无干扰气体测量
CN106680417A (zh) 一种快速检测煤质灰分和热值的装置及方法
Liu et al. Study on the thermal behavior of coal during the spontaneous combustion latency
CN202066575U (zh) 一种用于可燃物燃烧速率测量的耐高温地秤
CN201917543U (zh) Ccd可视化自燃点测定仪
RU2589749C2 (ru) Контрольно-измерительный прибор для определения теплотехнических параметров текстильных материалов
CN104316222B (zh) 一种变压器温度计环境温度影响量的快速测量方法
Lönnermark et al. Use of small scale methods for assessments of risk for self-heating of biomass pellets
CN109283092B (zh) 一种密度传感器高低温实验方法
KR20110091541A (ko) 재료의 시험용 노 및 그 노를 사용한 특성화 방법
RU2662502C1 (ru) Турбулентный реометр
PL68855Y1 (pl) Urządzenie do oznaczania ciśnienia rozprężania węgli
Sytnik et al. Determining the expansion pressure of coking batch: An analytical review
PL70695Y1 (pl) Układ do pomiaru parametrów dylatometrycznych węgla kamiennego w urządzeniu do wytwarzania próbek koksu
RU2515122C1 (ru) Твердомер стационарный для измерения твердости образцов металла при отрицательной температуре
Rubchevskiy et al. Assessing coke on the basis of the yield of volatiles