PL220132B1 - Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu - Google Patents

Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu

Info

Publication number
PL220132B1
PL220132B1 PL400849A PL40084912A PL220132B1 PL 220132 B1 PL220132 B1 PL 220132B1 PL 400849 A PL400849 A PL 400849A PL 40084912 A PL40084912 A PL 40084912A PL 220132 B1 PL220132 B1 PL 220132B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
web
printing
print
solvent
subjected
Prior art date
Application number
PL400849A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400849A1 (pl
Inventor
Andrzej Zecer
Original Assignee
Zecer Andrzej Drukarnia A Z Color
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zecer Andrzej Drukarnia A Z Color filed Critical Zecer Andrzej Drukarnia A Z Color
Priority to PL400849A priority Critical patent/PL220132B1/pl
Publication of PL400849A1 publication Critical patent/PL400849A1/pl
Publication of PL220132B1 publication Critical patent/PL220132B1/pl

Links

Landscapes

  • Wrappers (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Printing Methods (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania opakowań spożywczych w postaci owijek, opakowań giętkich i rękawów termokurczliwych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu, polegający na druku jednego lub kilku kolorów oddzielnie na wstędze materiału opakowaniowego jak: papier, folia, folia termokurczliwa, następnie poddawaniu zadrukowanego materiału kondycjonowaniu przez okres wymaganej przerwy technologicznej, wynoszącej do 24 godzin, i laminowaniu od strony nadruku foliami transparentnymi, charakteryzuje się tym, że wstęgę materiału opakowaniowego poddaje się procesowi jednostronnej aktywacji powierzchni od strony nadruku do uzyskania napięcia powierzchniowego 38-42 DYN/cm i zadrukowuje techniką fleksograficzną na poszczególnych sekcjach farbowych przy użyciu rozpuszczalników spirytusowych farb certyfikowanych do kontaktu z żywnością, nanoszonych na wstęgę w układzie zamkniętego rakla komorowego o ograniczonym parowaniu, po czym poddawanych wstępnemu suszeniu przez odparowanie czynnika lotnego około 20% i po naniesieniu wszystkich kolorów poddaje się suszeniu ostatecznemu w tunelu suszącym za pomocą powietrza o temperaturze do 40°C, wymienianego z prędkością 3000 m3/h do uzyskania całkowitego odparowania rozpuszczalnika, po czym po wymaganej przerwie technologicznej, potrzebnej na związanie farb z podłożem, wstęgę poddaje się laminowaniu od strony nadruku z użyciem klejów dwuskładnikowych, rozpuszczalnikowych lub w technologii bezrozpuszczalnikowej w temperaturze do 60°C z szybkością 100-120 m/min do związania za pomocą reakcji chemicznej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania opakowań spożywczych, zwłaszcza owijek, opakowań giętkich i rękawów termokurczliwych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu.
Znany jest z opisu patentowego Nr 209539 sposób wytwarzania nadruku na opakowaniach z folii metalizowanej. Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nadruku na opakowaniach z folii metalizowanej, w którym za pomocą znanego procesu technologicznego na powierzchni metalizowanej nanosi się nadruk, sposób charakteryzuje się tym, że powierzchnię zadrukowaną na folii metalizowanej, o dowolnej figurze, pokrywa się lakierem bezbarwnym, odpornym na działanie NaOH (ługu sodowego), następnie usuwa się niezadrukowaną metalizowaną powierzchnię w procesie demetalizacji przez poddanie jej działaniu 2% roztworu ługu sodowego NaOH oraz płucze się następnie całą powierzchnię folii wodą, suszy się ją i nakleja się na nią folię transparentową o własnościach odpornych na ścieranie i przepuszczanie światła.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P.393654 sposób zadruku wstęgi papieru i rolowa maszyna offsetowa z piecem do zadruku wstęgi papieru. Sposób zadruku wstęgi papieru polega na tym, że po naniesieniu druku, a przed suszeniem, mikroperformuje się wstęgę papieru. Rolowa maszyna offsetowa z piecem suszącym zawierająca odwijak wstęgi papieru, sekcję drukującą, piec suszący oraz walce chłodzące, charakteryzuje się tym, że po sekcji drukującej, a przed piecem suszącym umieszczone jest urządzenie do koronowania mikroperformujące wstęgę papieru.
Znany jest z opisu patentowego Nr 186799 sposób nanoszenia usuwalnego nadruku na pojemnik oraz folia nośna. W celu nanoszenia usuwalnego nadruku na pojemnik, taki jak transporterka z tworzywa sztucznego, przenosi się na ten pojemnik warstwę farby drukarskiej, tworzącej nadruk i zaopatrzoną z jednej strony w środek wiążący do wiązania warstwy farby drukarskiej z pojemnikiem, z folii nośnej, na którą to folię naniesiono, na stronę bez środka wiążącego, warstwę farby drukarskiej. Środek wiążący ma takie właściwości, że w normalnych warunkach używania pojemnika warstwa farby silnie przywiera do pojemnika, a w określonych warunkach, różnych od warunków użytkowania, środek wiążący i warstwę farby drukarskiej można łatwo usunąć z pojemnika. W rezultacie otrzymuje się pojemnik z nadrukiem o wysokiej jakości, który to nadruk można łatwo zastąpić innym.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P.350931 sposób wykonywania nadruku na butelkach PET. Wynalazek, realizowany jest w fazie rozdmuchu preform. Sposób wykonywania nadruku na butelkach PET charakteryzuje się tym, że na nagrzaną do temperatury rozdmuchu preformę działa się krótkotrwale w obszarze nadruku stemplem o temperaturze niższej od temperatury nagrzanej preformy lub natryskuje się nadruk w postaci substancji o dużym cieple parowania i temperaturze natrysku niższej od temperatury nagrzanej preformy lub działa się krótkotrwale w obszarze nadruku stemplem o temperaturze niższej od temperatury nagrzanej preformy pokrytym substancją barwiącą lub przed nagrzaniem preformy natryskuje się nadruk w postaci substancji refleksyjnej, po czym we wszystkich przypadkach preformę rozdmuchuje się i schładza.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P.338734 sposób wykonywania nadruku na przedmiocie, zadrukowanego przedmiotu i zestawu takich zadrukowanych przedmiotów. Wynalazek dotyczy sposobu drukowania przedmiotu z następującymi etapami: na podstawie projektu druku tworzenie wyciągów barwnych (C1M1Y1; C2M2Y2: K2) kompletu klisz trzech lub czterech barw; zmienianie przyporządkowania barw (C1iM1iY1i; C2kM2kY2k: K2), przy czym zmienione barwy (C1i; M1i Y1i; C2k: M2k; Y2k) zostają przyporządkowane barwom podstawowym (C1; M1; Y1; C2; M2; Y2) utworzonych wyciągów barwnych (C1M1Y1; C2M2Y2; K2) w odróżnieniu od kompletów klisz trzech lub czterech barw; wykonywanie nadruku na przedmiocie lub drukowanym przedmiocie na podstawie wyciągów barwnych (C1M1Y1; C2M2Y2; K2) ze zmienionym przyporządkowaniem barw (C1iM1iY1i; C2kM2kY2k; K2). Wynalazek dotyczy ponadto przedmiotu, zwłaszcza wykładziny podłogowej, drukowanego zgodnie z utworzonym wyciągiem barwnym (C1M1; C2M2Y2; K2) kompletu czterobarwnego z projektu druku, przy czym przedmiot ten ma zmienione barwy (C1i; M1i; Y1i; C2k; Y2k; K2) według zmienionego porządkowania (C1iM1iY1i; C2kM2kY2k; K2) barw podstawowych (C1M1; C2M2 Y2) utworzonych wyciągów barwnych (C1M1Y1; C2M2Y2; K2) w odróżnieniu od kompletu trójbarwnego lub czterobarwnego oraz zestawu drukowanych przedmiotów, zwłaszcza wykładzin podłogowych, przy czym poszczególne przedmioty wykonane według wynalazku są drukowane na podstawie takiego samego projektu druku i mają różnie zmienione przyporządkowanie barw (C1M1Y1; C2M2Y2; K2; K2j).
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 306066 sposób wytwarzania dekoracyjnego lub funkcjonalnego materiału nadrukowego zawierającego wzór, materiał nadrukowy niosący wzór i sposób twoPL 220 132 B1 rzenia dekoracyjnego lub funkcjonalnego nadruku na wyrobie. Dekoracyjny lub funkcjonalny materiał nadrukowy zawierający wzór, szczególnie do dekoracji ceramiki, wytwarza się przez nadrukowanie wzoru substancją przyczepną lub jej prekursorem na papierze transferowym w kontrolowanym elektronicznie procesie druku tak, aby wzór odpowiadał wytworzonemu lub przechowywanemu obrazowi cyfrowemu, przetworzenie ewentualnego prekursora w substancję przyczepną i nałożenie na substancję przyczepną dekoracyjnej lub funkcjonalnej substancji w postaci rozdrobnionej w celu połączenia z substancją przyczepną i utworzenia wzoru na materiale nadrukowym.
Znany jest z opisu patentowego Nr 191580 sposób druku wklęsłego z wysokim połyskiem metalicznym, który rozwiązuje zagadnienie uzyskania srebrnego lub złotego nadruku o wysokim połysku metalicznym na niemetalizowanym podłożu. Sposób charakteryzuje się tym, że drukowane są wyłącznie wymagane linie i/lub powierzchnie motywu na niemetalizowanym podłożu techniką druku wklęsłego za pomocą 2 cylindrów tłoczących z rastrem o gęstości 54 do 80 punktów na 1 cm2 pod kątem 0 do 4, farbą rotograwiurową dla uzyskania srebrnego połysku metalicznego, o składzie: 60 * 90% masy spoiwa nitrocelulozowego NC lub spoiwa poliwinylbutanalowego PVB, 4 * 25% masy proszku mosiężnego, 4 * 25% masy proszku brązowego, przy czym suma zawartości proszku mosiężnego i proszku brązowego stanowi 10 * 40% masy zawartości barwników w ogólnej ilości farby rotograwiurowej, której poszczególne składniki są najpierw zmieszane za pomocą mieszalników w zbiorniku, uzyskana farba rotograwiurowa w trakcie druku wklęsłego jest mieszana w sposób ciągły w urządzeniu farbowym, aby cięższe cząstki nie opadały na dno, a zbędna farba rotograwiurowa jest zgarniana za pomocą rakli.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 356225 sposób nakładania druku na powierzchnie przedmiotów, który polega na tym, że druk na powierzchnię przedmiotu nakłada się przy pomocy żywicy poliuretanowej. W tym celu na powierzchni cienkiej warstwy żywicy pokrywającej folię poliestrową wykonuje się druk metodą pigmentową, a następnie folię z drukiem nakłada się na powierzchnię przedmiotu pokrytą również żywicą poliuretanową tak, aby obydwie warstwy żywicy ściśle do siebie przylegały. Po dokonaniu dyfuzji obydwu warstw żywicy folia jest usuwana, jako zbędna.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania opakowań spożywczych w tym owijek, opakowań giętkich i rękawów termokurczliwych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu polegający na druku jednego lub kilku kolorów oddzielnie na wstędze materiału opakowaniowego jak: papier, folia, folia termokurczliwa, następnie zadrukowany materiał poddaje się kondycjonowaniu przez okres wymaganej przerwy technologicznej wynoszącej do 24 godzin i laminowany od strony nadruku foliami transparentnymi, charakteryzujący się tym, że wstęgę materiału opakowaniowego poddaje się procesowi jednostronnej aktywacji powierzchni od strony nadruku do uzyskania napięcia powierzchniowego 38-42 DYN/cm i zadrukowuje techniką fleksograficzną na poszczególnych sekcjach farbowych przy użyciu rozpuszczalników spirytusowych farb certyfikowanych do kontaktu z żywnością, nanoszonych na wstęgę w układzie zamkniętego rakla komorowego o ograniczonym parowaniu, po czym poddawanych wstępnemu suszeniu przez odparowanie czynnika lotnego około 20% i po naniesieniu wszystkich kolorów poddaje się suszeniu ostatecznemu w tunelu suszącym za pomocą powietrza o temperaturze do 40°C wymienia2 nego z prędkością 3000 m2/h do uzyskania całkowitego odparowania rozpuszczalnika, po czym po wymaganej przerwie technologicznej potrzebnej na związanie farb z podłożem, wstęgę poddaje się laminowaniu od strony nadruku z użyciem klejów dwuskładnikowych, rozpuszczalnikowych lub w technologii bezrozpuszczalnikowej w temperaturze do 60°C z szybkością 100-120 m/min do związania za pomocą reakcji chemicznej. W miejscach istotnych w procesie obkurczania etykiet na opakowaniach, punktowo nakłada 2 się warstwę kleju o grubości 6 g/m2 o strukturze suchej, nieklejącej, bezbarwnej i poddaje wstęgę procesowi sklejania w rękaw, po czym konfekcjonuje.
Wynalazek pozwala na trwały nadruk oraz wysoką, jakość odwzorowania nadrukowywanej grafiki. Poprzez zamknięty proces odparowywania czynników lotnych nie występuje migracja czynników szkodliwych od farb do produktów pakowanych. Proces oparty na wynalazku jest ekonomiczny oraz pozwala na ograniczoną przenikalność szkodliwych oparów do atmosfery.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a I
Sposób wytwarzania opakowań spożywczych w postaci opakowań giętkich z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu polega na druku jednego lub kilku kolorów oddzielnie na wstędze materiału opakowaniowego jak papier lub folia, następnie zadrukowany materiał poddaje się kondycjonowaniu przez okres wymaganej przerwy technologicznej wynoszącej do 24 godzin i laminowany od strony nadruku foliami transparentnymi, znamienny tym, że wstęgę materiału opakowaniowego poddaje się procesowi jednostronnej aktywacji powierzchni od strony nadruku do uzyskania napięcia powierzchniowego 38-42 DYN/cm i zadrukowuje techniką fleksograficzną na poszczególnych sek4
PL 220 132 B1 cjach farbowych przy użyciu rozpuszczalników spirytusowych farb certyfikowanych do kontaktu z żywnością, nanoszonych na wstęgę w układzie zamkniętego rakla komorowego o ograniczonym parowaniu, po czym poddawanych wstępnemu suszeniu przez odparowanie czynnika lotnego około 20% i po naniesieniu wszystkich kolorów poddaje się suszeniu ostatecznemu w tunelu suszącym za pomocą powietrza o tempe3 raturze do 40°C wymienianego z prędkością 3000 m3h do uzyskania całkowitego odparowania rozpuszczalnika, po czym po wymaganej przerwie technologicznej potrzebnej na związanie farb z podłożem, wstęgę poddaje się laminowaniu od strony nadruku z użyciem klejów dwuskładnikowych, rozpuszczalnikowych lub w technologii bezrozpuszczalnikowej w temperaturze do 60°C z szybkością 100-120 m/min do związania za pomocą reakcji chemicznej.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a II
Sposób wytwarzania opakowań spożywczych w postaci rękawów termokurczliwych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu polega na druku jednego lub kilku kolorów oddzielnie na wstędze materiału opakowaniowego jak folia termokurczliwa, następnie zadrukowany materiał poddaje się kondycjonowaniu przez okres wymaganej przerwy technologicznej wynoszącej do 24 godzin i laminowany od strony nadruku foliami transparentnymi, znamienny tym, że wstęgę materiału opakowaniowego poddaje się procesowi jednostronnej aktywacji powierzchni od strony nadruku do uzyskania napięcia powierzchniowego 38-42 DYN/cm i zadrukowuje techniką fleksograficzną na poszczególnych sekcjach farbowych przy użyciu rozpuszczalników spirytusowych farb certyfikowanych do kontaktu z żywnością nanoszonych na wstęgę w układzie zamkniętego rakla komorowego o ograniczonym parowaniu, po czym poddawanych wstępnemu suszeniu przez odparowanie czynnika lotnego około 20% i po naniesieniu wszystkich kolorów poddaje się suszeniu ostatecznemu w tunelu suszącym za pomocą powie3 trza o temperaturze do 40°C wymienianego z prędkością 3000 m3/h do uzyskania całkowitego odparowania rozpuszczalnika, po czym po wymaganej przerwie technologicznej potrzebnej na związanie farb z podłożem, wstęgę poddaje się laminowaniu od strony nadruku z użyciem klejów dwuskładnikowych, rozpuszczalnikowych lub w technologii bezrozpuszczalnikowej w temperaturze do 60°C z szybkością
100-120 m/min do związania za pomocą reakcji chemicznej. Dodatkowo w miejscach istotnych w procesie 2 obkurczania etykiet na opakowaniach, punktowo nakłada się warstwę kleju o grubości 6 g/m2 o strukturze suchej, nieklejącej, bezbarwnej i poddaje wstęgę procesowi sklejania w rękaw, po czym konfekcjonuje.

Claims (2)

1. Sposób wytwarzania opakowań spożywczych w postaci owijek, opakowań giętkich i rękawów termokurczliwych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu polegający na druku jednego lub kilku kolorów oddzielnie na wstędze materiału opakowaniowego jak: papier, folia, folia termokurczliwa, następnie zadrukowany materiał poddaje się kondycjonowaniu przez okres wymaganej przerwy technologicznej wynoszącej do 24 godzin i laminowany od strony nadruku foliami transparentnymi, znamienny tym, że wstęgę materiału opakowaniowego poddaje się procesowi jednostronnej aktywacji powierzchni od strony nadruku do uzyskania napięcia powierzchniowego 38-42 DYN/cm i zadrukowuje techniką fleksograficzną na poszczególnych sekcjach farbowych przy użyciu rozpuszczalników spirytusowych farb certyfikowanych do kontaktu z żywnością nanoszonych na wstęgę w układzie zamkniętego rakla komorowego o ograniczonym parowaniu, po czym poddawanych wstępnemu suszeniu przez odparowanie czynnika lotnego około 20% i po naniesieniu wszystkich kolorów poddaje się suszeniu ostatecznemu w tunelu suszącym za pomocą powietrza o temperaturze do 40°C wymienianego z prędkością 2
3000 m2/h do uzyskania całkowitego odparowania rozpuszczalnika, po czym po wymaganej przerwie technologicznej potrzebnej na związanie farb z podłożem, wstęgę poddaje się laminowaniu od strony nadruku z użyciem klejów dwuskładnikowych, rozpuszczalnikowych lub w technologii bezrozpuszczalnikowej w temperaturze do 60°C z szybkością 100-120 m/min do związania za pomocą reakcji chemicznej.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w miejscach istotnych w procesie obkurczania ety2 kiet na opakowaniach, punktowo nakłada się warstwę kleju o grubości 6 g/m2 o strukturze suchej, nieklejącej, bezbarwnej i poddaje wstęgę procesowi sklejania w rękaw, po czym konfekcjonuje.
PL400849A 2012-09-20 2012-09-20 Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu PL220132B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400849A PL220132B1 (pl) 2012-09-20 2012-09-20 Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400849A PL220132B1 (pl) 2012-09-20 2012-09-20 Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400849A1 PL400849A1 (pl) 2014-03-31
PL220132B1 true PL220132B1 (pl) 2015-08-31

Family

ID=50350247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400849A PL220132B1 (pl) 2012-09-20 2012-09-20 Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220132B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL400849A1 (pl) 2014-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2000280598A (ja) 印刷方法および印刷機
CN101480867A (zh) 实现多色组定位冷烫转移印刷的方法
BR112019017225A2 (pt) método para produção de um decalque, e um decalque e um dispositivo para produção de um decalque, e método para decoração de superfícies de objetos
CN103370208A (zh) 金属感印刷物的印刷方法以及金属感印刷物
CN101941338B (zh) 实现凹版印刷联机定位冷烫及定位c2转移的工艺
CN102803359A (zh) 具有金属化和全息效应的制品
CN110481132A (zh) 高光转移珠光接装纸及其制备工艺
CN114312099A (zh) 一种环保型隐式防伪包装材料的制作工艺
US20170349001A1 (en) Process for the production of a pattern having a three-dimensional appearance in a coating
US20100316855A1 (en) Method for making a packaging material, in particular for a container for a cosmetic or care product or for a display rack, method for producing a case and corresponding packaging material
US20090130448A1 (en) Flexible magnets having a printable surface and methods of production
PL220132B1 (pl) Sposób wytwarzania opakowań spożywczych z nadrukiem wielobarwnym z eliminacją migracji i separacją nadruku od produktu
GB2289866A (en) Method for forming curable decal
CN1317413A (zh) 一种在包装塑料上转移印刷防伪镭射标志的新工艺
JP2020500748A (ja) 缶の表面装飾におけるテクスチャ形成
CN110789217B (zh) 用于印刷基底的系统
US2444863A (en) Method for mechanically simulating genuine oil paintings
CN221213184U (zh) 用于解决丝绒触感油墨不耐晒的涂层结构
AU2019256011B2 (en) An apparatus and process for printing with tactile and glitter effect on flexible substrate and printed substrate thereof
EP3815914A1 (en) Method of printing
CN101554810A (zh) 溶剂高分子树脂溶液产品涂布印刷转移全息膜
CN117046699A (zh) 用于制造多重涂覆的扁平产品的方法
PL239364B1 (pl) Sposób wytwarzania giętkich opakowań z nadrukiem, zwłaszcza opakowań o podwyższonych właściwościach barierowych
JP3722704B2 (ja) 粘着剤積層シート、該シートの製造方法及び該シートを用いる粘着剤層の転写方法
PL223829B1 (pl) Sposób nadruku na powierzchniach płaskich laminatów nawojowych