PL220072B1 - Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny - Google Patents

Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny

Info

Publication number
PL220072B1
PL220072B1 PL400570A PL40057012A PL220072B1 PL 220072 B1 PL220072 B1 PL 220072B1 PL 400570 A PL400570 A PL 400570A PL 40057012 A PL40057012 A PL 40057012A PL 220072 B1 PL220072 B1 PL 220072B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
extraction
stage
formal
directed
Prior art date
Application number
PL400570A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400570A1 (pl
Inventor
Kazimierz Terelak
Stanisław Trybuła
Szymon Brekier
Anita Olejarz
Grzegorz Matus
Joanna Gwiazda
Stanisław Nowakowski
Maria Zawadzka
Original Assignee
Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia filed Critical Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority to PL400570A priority Critical patent/PL220072B1/pl
Publication of PL400570A1 publication Critical patent/PL400570A1/pl
Publication of PL220072B1 publication Critical patent/PL220072B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny, do uzyskania biokomponentu paliwowego, który może być stosowany jako składnik biopaliwa dieslowskiego w mieszaninie z bazowym olejem napędowym oraz jako samoistne paliwo dieslowskie.
Gliceryna powstająca ubocznie przy produkcji oleinianów metylu (biodiesla) jest cennym surowcem chemicznym, ale gdy występuje w nadmiarze w stosunku do zapotrzebowania, to staje się kłopotliwym odpadem. Jedna z metod zagospodarowania nadmiarowej gliceryny to jej odpowiednie przetworzenie i zawrót jako komponent do paliw motorowych. Takie pochodne gliceryny po przetworzeniu muszą być kompatybilne pod względem właściwości z paliwem dieslowskim, a koszty ich wytwarzania nie mogą być wyższe niż koszty biodiesla.
Względnie tanią pochodną gliceryny jest formal gliceryny, który jako alkohol jednowodorotlenowy może być przetworzony do estrów oleinowych formalu gliceryny, a te spełniają wymagania stawiane komponentom paliwowym.
Otrzymywanie estrów oleinowych formalu gliceryny było już przedmiotem zgłoszeń patentowych. W patencie WO nr 2008 006 860 proponuje się wytwarzanie estrów oleinowych formalu gliceryny o stężeniu 95 cg/g bezpośrednio przez transestryfikację olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych (trójglicerydów) i formalu gliceryny dodawanego w nadmiarze.
Gliceryna wydzielana była z mieszaniny poreakcyjnej jako oddzielna faza razem z nadmiarowym formalem gliceryny. Pomijając skomplikowany sposób rozdziału wytworzonej gliceryny i nadmiarowego formalu gliceryny, to i tak otrzymane estry oleinowe formalu gliceryny zawierały jeszcze wolny, nieprzereagowany formal gliceryny.
Korzystniejsze warunki proponowane są w polskim patencie nr 386 584, gdzie transestryfikacji formalem gliceryny poddaje się oleinian metylu, który jest biopaliwem. Estry oleinowe formalu gliceryny są otrzymywane zgodnie z reakcją:
oleinian metylu + formal gliceryny estry oleinowe formalu gliceryny + metanol
Zastosowanie próżniowego odprowadzania metanolu przesuwa reakcję w kierunku powstawania produktów. Stosowanie wysokiego nadmiaru molowego formalu gliceryny powoduje, że jego nadmiar po reakcji wypada jako oddzielna faza, co ułatwia rozdział. Nieprzereagowany oleinian metylu nie musi być wydzielany, ponieważ jest komponentem biopaliwa i jego obecność poprawia kompatybilność mieszaniny poreakcyjnej z biodieslem. Taki komponent biopaliwowy jest jednak nasycony form alem gliceryny, którego zawartość wynosi 11-12 cg/g.
Badania eksploatacyjne paliw z dodatkiem estrów oleinowych formalu gliceryny jako komponentu wykazały, że może on być stosowany w szerokim zakresie stężeń w oleju bazowym. Ograniczenia dotyczą zawartości formalu gliceryny i pochodnych katalizatora, które bardzo dobrze mieszają się z wodą, przyspieszając jej wypadanie i mętnienie paliwa. Sam formal ma ograniczoną rozpuszczalność, szczególnie w oleju bazowym, co ogranicza stosowanie komponentów z jego zawartością do paliw na bazie tego oleju; mimo, że nie obniża on wartości energetycznych paliwa, to ze względów eksploatacyjnych jego obecność jest niepożądana.
Celem wynalazku było opracowanie bezodpadowego i przyjaznego dla środowiska sposobu wytwarzania i oczyszczania estrów oleinowych formalu gliceryny na drodze transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny tak, aby otrzymać produkt całkowicie pozbawiony formalu gliceryny.
Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest dobranie proporcji surowców i katalizatora oraz parametrów reakcji i oczyszczania mieszaniny poreakcyjnej, które zapewnią otrzymanie produktu komponentu paliwowego stanowiącego dodatek do oleju bazowego lub stanowiącego samoistne paliwo dieslowskie. W warunkach według wynalazku nieprzereagowany formal gliceryny i wytworzony oleinian sodowy z mieszaniny poreakcyjnej można całkowicie wyekstrahować wodą: dzięki zminimalizowaniu nadmiaru oleinianu sodu posiadającego własności emulgującego możliwy jest wyraźny rozdział wolno rozwarstwiającej się emulsji woda-estry.
Ze względu na warunki formulacji komponentów paliwa, która najczęściej odbywa się u dystrybutora paliw, wymagane jest, aby:
• różnica gęstości komponentów była minimalna, • rozpuszczalność komponentów była całkowita.
PL 220 072 B1
W związku z tym zawartość w biokomponencie estrów oleinowych formalu gliceryny, które mają wyższą gęstość, nie powinna przekraczać 50% tak, aby gęstość całego biokomponentu nie przekraczała 0,9 kg/dcm3.
Przy takim warunku korzystne jest prowadzić proces transestryfikacji w sposób ciągły, w dwustopniowej kaskadzie reaktorów umożliwiającej kontrolę i korygowanie składu mieszaniny poreakcyjnej. Odpowiednie przereagowanie oleinianu metylu do estrów oleinowych formalu gliceryny 45-55% uzyskuje się przy niewielkim nadmiarze formalu, to jest przy stosunku molowym formal gliceryny/oleinian metylu wynoszącym 1,5-2, w temperaturze reakcji 45-65°C, zasilaniu reagentami i katalizatorem w sposób ciągły z odpowiednim natężeniem przepływu, aby zastępczy czas reakcji określony jako stosunek objętości roboczej reaktora do sumarycznego natężenia przepływu reagentów wynosił 2,5-4
[dm reaktor/dm mieszanina]godzinę i przy zawartości NaOH w mieszaninie reakcyjnej odpowiednio 0,03 mol NaOH/mol oleinianu metylu. Równolegle w czasie przebiegu syntezy NaOH reaguje z oleinianem metylu do oleinianu sodowego i wody. Proces prowadzony jest pod obniżonym ciśnieniem do 100-150 hPa, co ułatwia odprowadzanie wytworzonego w transestryfikacji metanolu.
Proces wyekstrahowania najkorzystniej jest prowadzić w układzie trzech ekstraktorów mieszalnikowych z odstojnikami, przy przeciwprądowym zasilaniu mieszaniną poreakcyjną i wodą myjącą (ekstrahentem). Pozwala to na zmniejszenie ilości wody do 10% wagowych w stosunku do ilości mieszaniny poreakcyjnej, przy zachowaniu całkowitego wyekstrahowania formalu gliceryny i oleinianu sodowego. Z procesu ekstrakcji wyprowadza się ekstrakt wodny zawierający formal gliceryny i oleinian sodowy oraz tak zwany rafinat stanowiący mieszaninę oleinianu metylu i estrów oleinowych formalu gliceryny nasycony wodą. Wodę z rafinatu usuwa się przez destylację (odparowanie) próżniową i roztwór osuszony poniżej 0,05 cg/g zawartości wody stanowi gotowy komponent paliwowy. Ekstrakt wodny zawierający formal gliceryny i oleinian sodowy, neutralizuje się do pH 5-5,5 na przykład kwasem siarkowym, aby zminimalizować pianotwórcze właściwości oleinianu sodowego i poddaje destylacyjnemu rozdziałowi na frakcję wodną frakcję formalu gliceryny i wywar. Frakcję wodną można zawrócić do procesu jako ekstrahent, a frakcję formalową do syntezy estrów oleinowych formalu gliceryny jako zregenerowany formal gliceryny. Zanieczyszczenia i oleinian sodu zneutralizowany do oleiny i siarczanu sodu znajdują się w wywarze i jest to jedyny zrzut technologiczny, który może być zagospodarowany w procesie wytwarzania oleinianu metylu.
Sposobem według wynalazku do pierwszego reaktora kaskady, wyposażonego w płaszcz grzejny, mieszadło, kondensator oparów i odbieralnik próżniowy doprowadza się w sposób ciągły surowce: formal gliceryny i oleinianu metylu, w takiej proporcji, aby stosunek molowy reagentów wynosił
1.5- 2 moli formalu gliceryny/mol oleinianu metylu oraz dozuje NaOH jako katalizator transestryfikacji w postaci 10% roztworu w metanolu w takiej ilości, aby stosunek ilości katalizatora do oleinianu metylu wynosił 0,02 do 0,04, korzystnie 0,03 mol NaOH/mol oleinianu metylu.
Proces prowadzi się w temperaturze 40-70°C, korzystnie 60-65°C, pod ciśnieniem 100-150 hPa, przy zasilaniu surowców zapewniającym zastępczy czas reakcji w pierwszym i drugim reaktorze po
2.5- 4, korzystnie 3 [dm reaktor/dm surowców]godz. Pozwala to na przereagowanie oleinianu metylu do estrów oleinowych formalu gliceryny 35-40% w pierwszym reaktorze i 10-15% w drugim reaktorze. Sumaryczne 45-55% przereagowanie oleinianu metylu zapewnia, że skład mieszaniny poreakcyjnej odpowiedni dla docelowego komponentu paliwowego. Katalizator całkowicie reaguje z oleinianem metylu tworząc oleinian sodu i wodę.
Mieszaninę poreakcyjną poddaje się oczyszczaniu od nieprzereagowanego formalu gliceryny, wytworzonego oleinianu sodu i innych zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie wprowadzonych głównie z oleinianu metylu przez ekstrakcję (mycie) wodą. Ze względu na emulgujące właściwości oleinianu sodu ekstrakcje prowadzi się w trójstopniowej kaskadzie mieszalników połączonych z odstojnikami (rozdzielaczami) dla rozdziału emulsji wodno-estrowej, zasilanych przeciwprądowo wodą i mieszaniną poreakcyjną. W trzecim stopniu ekstrakcji zasilanym świeżą wodą w ilości 10% masowych wielkości strumienia mieszaniny poreakcyjnej następuje całkowite usuniecie rozpuszczalnych w wodzie zanieczyszczeń i formalu gliceryny.
Oczyszczona mieszanina poreakcyjna oprócz estrów zawiera jeszcze wodę w ilości 0,5 cg/g i jest poddawana osuszaniu przez próżniowe oddestylowanie wody do zawartości poniżej 0,05 cg/g i w tej formie stanowi gotowy komponent paliwowy dodawany do oleju bazowego lub może stanowić samoistne paliwo dieslowskie.
Ekstrakt wodny zawierający wymyty formal gliceryny i oleinian sodowy neutralizuje się kwasem siarkowym do pH = 5-5,5 i poddaje destylacyjnej regeneracji odbierając jako destylaty kolejno wodę,
PL 220 072 B1 którą można zawrócić do procesu ekstrakcji i formal gliceryny, który zawraca się jako nawrotowy do syntezy estrów oleinowych formalu gliceryny. Wywar stanowi mieszaninę kwasów oleinowych i siarczanu sodu, które mogą być wykorzystane w procesie syntezy oleinianu metylu.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że do pierwszego reaktora zestawu reakcyjnego składającego się z dwóch reaktorów zbiornikowych w sposób ciągły dozuje się formal gliceryny, oieinian metylu i roztwór NaOH w metanolu przy molowym stosunku formalu gliceryny do oleinianu metylu jak 1,5-2 i zawartości katalizatora wynoszącej 0,02-0,04 mol NaOH na mol oleinianu metylu, przy zasilaniu reaktorów zapewniających zastępczy czas reakcji 2,5-4 jednostek określonych jako
3 3
[dm3reaktor/dm3surowce]godzinę, 0,15 dm3/godzinę, transestryfikację prowadzi się w temperaturze 60°C pod ciśnieniem 150 hPa, wydzielony w reakcji metanol odbiera się w odbieralnikach, a mieszaninę poreakcyjną kieruje się na pierwszy stopień trójstopniowej ekstrakcji przeciwprądowej, do mieszalnika, do którego doprowadza się warstwę wodną pochodzącą z rozdziału faz w drugim stopniu ekstrakcji, mieszaninę wodno-estrową z tego mieszalnika kieruje się do odstojnika, w którym mieszaninę rozwarstwia się na dwie fazy: górną, estrową, którą jako rafinat I kieruje się do drugiego stopnia ekstrakcji oraz dolną, wodną stanowiącą ekstrakt wodny formalu gliceryny, którą kieruje się do neutralizacji i destylacyjnej regeneracji formalu gliceryny, rafinat I w mieszalniku na drugim stopniu ekstrakcji miesza się z ekstraktem wodnym z trzeciego stopnia ekstrakcji i w odstojniku rozdziela się na fazę wodną i estrową warstwę estrową jako rafinat II kieruje się na trzeci stopień ekstrakcji, a warstwę wodną jako ekstrakt li kieruje się na pierwszy stopień ekstrakcji, rafinat II w mieszalniku trzeciego stopnia ekstrakcji miesza się ze świeżą wodą w ilości 8-12% wielkości strumienia mieszaniny poreakcyjnej zasilającej pierwszy stopień ekstrakcji, mieszaninę wodno-estrową z mieszalnika trzeciego stopnia ekstrakcji kieruje się do odstojnika trzeciego stopnia ekstrakcji, w którym rozdziela się na warstwę estrową rafinat III, który kieruje się do osuszania i na warstwę wodną - ekstrakt III, który kieruje się na drugi stopień ekstrakcji, rafinat estrowy z trzeciego stopnia ekstrakcji zawierający 0,4-0,7 cg/g wody podaje się w sposób ciągły do wyparki próżniowej, oddestylowuje się wodę do uzyskania w wywarze opuszczającym wyparkę stężenia wody nie większego niż 0,02 cg/g, natomiast ekstrakt wodny z pierwszego stopnia ekstrakcji, którego pH wynosi 8-9, 5 w sposób ciągły dozuje się do mieszalnika wyposażonego w regulator pH, wraz kwasem siarkowym o stężeniu 40-60 cg/g H2SO4, w takich proporcjach, aby pH zneutralizowanego wynosiło 5-5,5, zneutralizowany ekstrakt wodny w sposób ciągły dozuje się do wyparki próżniowej, z której odbiera się destylat zawierający wodę z metanolem, destylat po regeneracji metanolu zawraca się do procesu lub do instalacji ściekowej, a wywar z wyparki dozuje się na kolumnę rektyfikacyjną, ze szczytu kolumny odbiera się:
• frakcję mokrą zawierającą wodę i gliceryny, którą zawraca się na wyparkę próżniową;
• drugą frakcję, zawierającą formal gliceryny i poniżej 0,05 cg/g wody, którą zawraca się do strumienia świeżego formalu gliceryny kierowanego do procesu trans estryfikacji;
• wywar stanowiący odpad.
Wywar stanowiący odpad może być zagospodarowany w procesie wytwarzania oleinianu metylu przez wydzielenie zawartych w nim kwasów oleinowych i ich estryfikacji metanolem do oleinianu metylu.
P r z y k ł a d
Do pierwszego reaktora zestawu reakcyjnego składającego się z dwóch reaktorów zbiorniko3 wych o pojemności roboczej 16 dm3 wyposażonych w mieszadła, płaszcze grzejne, kondensatory opar i odbieralniki próżniowe, dozuje się w sposób ciągły formal gliceryny 1,77 dm/godzinę, oleinian metylu 3,46 dm/godzinę oraz 10%-owy roztwór NaOH w metanolu 0,15 dm/godzinę, co odpowiada czasowi przebywania w rektorach po 3 [dm reaktora/dm cieczy]godzinę. Transestryfikację prowadzi się w temperaturze 60°C pod ciśnieniem 150 hPa. Wydzielony w reakcji metanol odbiera się w odbieralni33 kach, po pierwszym reaktorze - 0,314 dm3/godzinę, po drugim reaktorze - 0,076 dm3/godzinę. Katalizator całkowicie przereagowuje do oleinianu sodu.
3
Mieszaninę poreakcyjną w ilości 5,314 dm3/godzinę, o składzie:
• woda 0,02 cg/g • metanol 0,05 cg/g • formal gliceryny 31,00 cg/g • oleinian metylu 25,48 cg/g • oleinian formalu gliceryny 41,50 cg/g • oleinian sodu 1,95 cg/g
PL 220 072 B1 kieruje się na pierwszy stopień trójstopniowej ekstrakcji przeciwprądowej do mieszalnika, do którego doprowadza się warstwę wodną pochodzącą z rozdziału faz w drugim stopniu ekstrakcji.
Mieszaninę wodno-estrową z tego mieszalnika kieruje się do odstojnika, w którym przez 0,5 godziny mieszanina rozwarstwia się na dwie fazy: górną estrową, którą jako rafinat I kieruje się do drugiego stopnia ekstrakcji oraz dolną wodną, stanowiącą ekstrakt wodny formalu gliceryny w ilości 3
1,8 dm3/godziny, o składzie:
woda 22,3 cg/g
metanol 0,1 cg/g
formal gliceryny 71,3 cg/g
oleinian metylu 1,3 cg/g
oleinian formalu gliceryny 0,5 cg/g
oleinian sodu 4,5 cg/g
którą kieruje się do neutralizacji i destylacyjnej regeneracji formalu gliceryny.
Rafinat I w mieszalniku na drugim stopniu ekstrakcji miesza się z ekstraktem wodnym z trzeciego stopnia ekstrakcji i w odstojniku rozdziela się na fazę wodną i estrową. Warstwę estrową jako rafinat II kieruje się na trzeci stopień ekstrakcji, a warstwę wodną jako ekstrakt II kieruje się na pierwszy stopień ekstrakcji. Rafinat II w mieszalniku trzeciego stopnia ekstrakcji miesza się ze świeżą wodą, tj. 3 w ilości 0,5 dm3/godzinę, co stanowi 10% masowych wielkości strumienia mieszaniny poreakcyjnej zasilającej pierwszy stopień ekstrakcji. Mieszaninę wodno-estrową z mieszalnika trzeciego stopnia ekstrakcji kieruje się do odstojnika trzeciego stopnia ekstrakcji, w którym rozdziela się na warstwę estrową - rafinat III, kierowany do osuszania destylacyjnego i na warstwę wodną - ekstrakt III, który kieruje się na drugi stopień ekstrakcji. W sumie po trzech stopniach ekstrakcji z estrów oleinowych całkowicie usuwa się formal gliceryny, którego stężenie w rafinacie, a w poszczególnych stopniach ekstrakcji wynosiło:
• I stopień ekstrakcji 4,04 cg/g formalu gliceryny, co odpowiada 90,95% wyekstrahowania, • II stopień ekstrakcji 1,55 cg/g formalu gliceryny, co odpowiada 5,66% wyekstrahowania, • III stopień ekstrakcji 0,0 cg/g formalu gliceryny, co odpowiada 3,39% wyekstrahowania. Oleinian sodu praktycznie zostaje wyekstrahowany już w pierwszym stopniu, w pozostałych usuwa się już tylko jego śladowe ilości.
Rafinat estrowy z trzeciego stopnia ekstrakcji zawierający:
• woda 0,5 cg/g, • oleinian metylu 37,5 cg/g, • oleinian formalu gliceryny 62,0 cg/g, 3 podaje się w sposób ciągły w ilości 3,86 dm3/godzinę do wyparki próżniowej pracującej pod ciśnieniem 150 hPa. W wyparce tej, w temperaturze 80-100°C oddestylowuje się wodę do uzyskania w wywarze opuszczającym wyparkę stężenia wody 0,02 cg/g, co odpowiada wymaganiom dla biodiesla.
Wywar zawierający:
• oleinian metylu 37,65 cg/g, • oleinian formalu gliceryny 62,33 cg/g, • woda 0,02 cg/g, rozcieńcza się świeżym oleinianem metylu w stosunku 0,23 dm3 oleinianu metylu/dm3 odwodnionego 3 wywaru, otrzymując w sumie 4,675 dm3/godzinę komponentu paliwowego o składzie: oleinian metylu 49,96 cg/g, oleinian formalu gliceryny 50,02 cg/g, woda 0,02 cg/g, który spełnia wymagania norm i stanowi komponent paliwowy do mieszania (formulacji) z olejem bazowym lub stanowi samoistne paliwo dieslowskie.
Ekstrakt wodny z pierwszego stopnia ekstrakcji, którego pH wynosi 9, zawierający;
• woda 22,3 cg/g, • metanol 0,1 cg/g, • formal gliceryny 71,3 cg/g, • oleinian metylu 1,3 cg/g, • oleinian formalu gliceryny 0,5 cg/g, • oleinian sodu 4,5 cg/g
PL 220 072 B1 w sposób ciągły dozuje się do mieszalnika szklanego o 10 dcm3 wyposażonego w mieszadło i regula3 tor pH, w ilości 1,8 dm /godzinę oraz z 31 g/godzinę kwasu siarkowego o stężeniu 50 cg/g H2SO4, co zapewnia pH roztworu = 5,3.
Zneutralizowany ekstrakt wodny zawierający:
woda metanol formal gliceryny oleinian metylu oleinian formalu gliceryny kwasy oleinowe siarczan sodu woda formal gliceryny oleinian metylu oleinian formalu gliceryny kwasy oleinowe siarczan sodu
20,0 cg/g,
0,1 cg/g,
74,0 cg/g,
1,1 cg/g,
0,4 cg/g,
3,5 cg/g,
0,9 cg/g 3 w sposób ciągły dozuje się w ilości 1,84 dm3/godzinę do wyparki próżniowej wyposażonej dodatkowo w kolumnę demistującą o rozdzielczości 2 półek teoretycznych. Wydzielanie wody prowadzi się pod ciśnieniem 100 hPa w temperaturze cieczy w kubie 100-105°C. Jako destylat odbiera się wodę razem z metanolem, którego zawartość w destylacie wynosi 0,5 cg/g. Destylat po regeneracji metanolu zawraca się do procesu lub do instalacji ściekowej.
Wywar zawierający:
0,9 cg/g,
91,9 cg/g,
1.3 cg/g,
0,5 cg/g,
4.3 cg/g,
1,1 cg/g dozuje się na kolumnę rektyfikacyjną o całkowitej rozdzielczości 16 półek teoretycznych, pracującą pod ciśnieniem 30 hPa. Przy stopniu orosienia R = 0,5 ze szczytu kolumny w temperaturze 98-100°C odbiera się frakcję mokrą zawierająca 4,5 cg/g wody i 95,5 cg/g formalu gliceryny, którą zawraca się na wyparkę odwadniającą.
3
Drugą frakcję, odbieraną na wysokości 2/3 wypełnienia, w ilości 1,3 dm3/godzinę, zawierającą formal gliceryny zregenerowany zawierający poniżej 0,05 cg/g wody, zawraca się do strumienia świeżego formalu gliceryny kierowanego do procesu transestryfikacji. Wywar (odpad podestylacyjny) od3 bierany z dołu kolumny w ilości 0,14 dm /godzinę, w temperaturze 180-188°C, zawierający:
formal gliceryny oleinian metylu oleinian formalu gliceryny kwasy oleinowe siarczan sodu
3.8 cg/g,
17.3 cg/g,
6.9 cg/g,
57,6 cg/g,
14.4 cg/g stanowi odpad, który ze względu na skład (oleiniany i kwasy oleinowe) może być zagospodarowany w procesie wytwarzania oleinianu metylu.

Claims (1)

  1. Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny, znamienny tym, że do pierwszego reaktora zestawu reakcyjnego składającego się z dwóch reaktorów zbiornikowych w sposób ciągły dozuje się formal gliceryny, oleinian metylu i roztwór NaOH w metanolu przy molowym stosunku formalu gliceryny do oleinianu metylu jak 1,5-2 i zawartości katalizatora wynoszącej 0,02-0,04 mol NaOH na mol oleinianu metylu, przy zasilaniu reaktorów zapewniających zastępczy czas reakcji 2,5-4 jed3 3 3 nostek określonych jako [dm3reaktor/dm3surowce]godzinę, 0,15 dm3/godzinę, transestryfikację prowadzi się w temperaturze 60°C pod ciśnieniem 150 hPa, wydzielony w reakcji metanol odbiera się w odbieralnikach, a mieszaninę poreakcyjną kieruje się na pierwszy stopień trójstopniowej ekstrakcji przeciwprądowej, do mieszalnika, do którego doprowadza się warstwę wodną pochodzącą z rozdziału faz w drugim stopniu ekstrakcji, mieszaninę wodno-estrową z tego mieszalnika kieruje się do odstojnika, w którym mieszaninę rozwarstwia się na dwie fazy: górną, estrową, którą jako rafinat I kieruje się do drugiego stopnia ekstrakcji oraz dolną, wodną, stanowiącą ekstrakt wodny formalu gliceryny, którą kieruje się do neutralizacji i destylacyjnej regeneracji formalu gliceryny, rafinat I w mieszalniku na drugim stopniu ekstrakcji miesza się z ekstraktem wodnym z trzeciego stopnia ekstrakcji i w odstojniku
    PL 220 072 B1 rozdziela się na fazę wodną i estrową, warstwę estrową jako rafinat II kieruje się na trzeci stopień ekstrakcji, a warstwę wodną jako ekstrakt II kieruje się na pierwszy stopień ekstrakcji, rafinat II w mieszalniku trzeciego stopnia ekstrakcji miesza się ze świeżą wodą w ilości 8-12% wielkości strumienia mieszaniny poreakcyjnej zasilającej pierwszy stopień ekstrakcji, mieszaninę wodno-estrową z mieszalnika trzeciego stopnia ekstrakcji kieruje się do odstojnika trzeciego stopnia ekstrakcji, w którym rozdziela się na warstwę estrową - rafinat III, który kieruje się do osuszania i na warstwę wodną ekstrakt III, który kieruje się na drugi stopień ekstrakcji, rafinat estrowy z trzeciego stopnia ekstrakcji zawierający 0,4-0,7 cg/g wody podaje się w sposób ciągły do wyparki próżniowej, oddestylowuje się wodę do uzyskania w wywarze opuszczającym wyparkę stężenia wody nie większego niż 0,02 cg/g, natomiast ekstrakt wodny z pierwszego stopnia ekstrakcji, którego pH wynosi 8-9,5 w sposób ciągły dozuje się do mieszalnika wyposażonego w regulator pH, wraz kwasem siarkowym o stężeniu 40-60 cg/g H2SO4, w takich proporcjach, aby pH zneutralizowanego wynosiło 5-5,5, zneutralizowany ekstrakt wodny w sposób ciągły dozuje się do wyparki próżniowej, z której odbiera się destylat zawierający wodę z metanolem, destylat po regeneracji metanolu zawraca się do procesu lub do instalacji ściekowej, a wywar z wyparki dozuje się na kolumnę rektyfikacyjną, ze szczytu kolumny odbiera się:
    • frakcję mokrą zawierającą wodę i gliceryny, którą zawraca się na wyparkę próżniową, • drugą frakcję, zawierającą formal gliceryny i poniżej 0,05 cg/g wody, którą zawraca się do strumienia świeżego formalu gliceryny kierowanego do procesu transestryfikacji, • wywar stanowiący odpad.
PL400570A 2012-08-30 2012-08-30 Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny PL220072B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400570A PL220072B1 (pl) 2012-08-30 2012-08-30 Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400570A PL220072B1 (pl) 2012-08-30 2012-08-30 Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400570A1 PL400570A1 (pl) 2014-03-03
PL220072B1 true PL220072B1 (pl) 2015-08-31

Family

ID=50158513

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400570A PL220072B1 (pl) 2012-08-30 2012-08-30 Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220072B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL400570A1 (pl) 2014-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101198677B (zh) 使用脂肪酸制备脂肪酸烷基酯的方法和设备
CN101297024B (zh) 来自粗妥尔油的车用燃料和精细化学品
CN100500810C (zh) 一种制备生物柴油的工艺
CN101282921B (zh) 羧酸烷基酯的生产方法
US8530684B2 (en) Method for preparing fatty acid alkyl ester using fatty acid
US8895765B2 (en) Method and apparatus for preparing alkyl ester fatty acid using fatty acid
CN105647656A (zh) 从高游离脂肪酸原料生产生物柴油和甘油的方法
WO2009007234A1 (en) New process for producing esters from vegetable oils and/or animal fats by using heterogeneous catalysts, particularly in the presence of free acidity and water
US9909077B2 (en) Production of products from feedstocks containing free fatty acids
CN103224836B (zh) 一种高杂质油脂的预处理方法
CN101823962B (zh) 制备顺丁烯二酸二甲酯的方法
EP3277658A1 (en) Method and system for the synthesis of biodiesel
KR20080041438A (ko) 지방산을 이용한 지방산알킬에스테르의 제조방법
PL220072B1 (pl) Sposób transestryfikacji oleinianu metylu formalem gliceryny
WO2008091944A2 (en) Biodiesel production with reduced water emissions
CZ302376B6 (cs) Zpusob prípravy alkylesteru mastných kyselin
CZ2014217A3 (cs) Způsob přípravy alkylesterů mastných kyselin
RU2813102C1 (ru) Способ получения сложных эфиров карбоновых кислот
WO2024123205A1 (ru) Способ получения сложных эфиров карбоновых кислот
Luxem et al. Biodiesel from acidulated soapstock (Acid Oil)
US20190345413A1 (en) Method for producing fatty acid esters and glycerol at a low temperature
PL209174B1 (pl) Sposób wytwarzania estrów alkilowych kwasów tłuszczowych
US20100197943A1 (en) Biodiesel production unit and biodiesel compositions
EP2522712A1 (en) Process for obtaining fatty acid lower alkyl esters from unrefined fats and oils