PL219893B1 - Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych - Google Patents
Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowychInfo
- Publication number
- PL219893B1 PL219893B1 PL397332A PL39733211A PL219893B1 PL 219893 B1 PL219893 B1 PL 219893B1 PL 397332 A PL397332 A PL 397332A PL 39733211 A PL39733211 A PL 39733211A PL 219893 B1 PL219893 B1 PL 219893B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- lead
- waste
- dust
- leaching
- zinc
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P10/00—Technologies related to metal processing
- Y02P10/20—Recycling
Landscapes
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowocynkowych, zwłaszcza otrzymywanych w technologii pirometalurgicznego odzyskiwania ołowiu z polimetaficznych odpadów i surowców wtórnych, pochodzących z hutnictwa miedzi.
Znany sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych polega na tym, że odpadowe surowce w postaci pyłów wychwyconych z procesu odzyskiwania ołowiu z odpadowych surowców ołowionośnych w piecu obrotowo-wahadłowym i pyłów z procesu odmiedziowania żużla zawiesinowego w piecu elektrycznym oraz w postaci szlamów z mokrego odpylania gazów z procesu topienia koncentratów miedzi w piecu szybowym, wprowadza się porcjami do, wyposażonego w mieszadło, ługownika napełnionego wodą o temperaturze 25 - 35°C, ciągle mieszając. Do otrzymanej zawiesiny pyłowo-wodnej, do strefy pod mieszadłem, wprowadza się, pod ciśnieniem 30 - 50 kPa, czynnik utleniający, najlepiej powietrze. Równocześnie do zawiesiny pyłowo-wodnej wprowadza się porcjami czynnik ługujący w postaci kwasu siarkowego 96%. Zawartość ługownika podgrzewa się do temperatury 40 - 60°C. Prowadzi się operację ługowania kontrolując odczyn chemiczny zawiesiny. Po ustabilizowaniu pH zawiesiny pyłowo-wodnej na poziomie 3,5 4,5 kończy się operację ługowania.
Zawartość ługownika filtruje się. Otrzymuje się osad w postaci koncentratu ołowionośnego, który wyprowadza się z procesu oraz roztwór pofiltracyjny, który poddaje się dalszemu przetwarzaniu.
Celem wynalazku jest bezodpadowe zagospodarowanie odpadowych kwaśnych roztworów, zwłaszcza odpadowego elektrolitu kwasu siarkowego, pochodzącego ze zużytych i wybrakowanych akumulatorów oraz odpadowych kwaśnych roztworów powstających w hutnictwie miedzi.
Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych według wynalazku charakteryzuje się tym, że jako odpadowe surowce ołowiowo-cynkowe wprowadza się dodatkowo osady pofiltracyjne z procesu przetwarzania metodą chemiczną pyłów cynkowo-ołowiowych z hutnictwa miedzi, o wilgotności 20 - 25%, zawierające 33 - 40% Pb, 10 - 18% Zn, 12 - 18% Cl i 0,2 - 5% As. Jako czynnik ługujący stosuje się odpadowy elektrolit kwasu siarkowego, zawierający 19 - 24% H2SO4, 2 - 8% części stałych w postaci składników pasty ołowiowej 1 - 5% rozdrobnionych przekładek polietylenowych, otrzymany z procesu mechanicznego przetwarzania zużytych i wybrakowanych akumulatorów. Ponadto jako czynnik ługujący stosuje się, dodatkowo albo zamiennie, odpadowe kwaśne roztwory powstające w hutnictwie miedzi, najlepiej roztwór płuczkowy z procesu przemywania gazów technologicznych, powstających w produkcji kwasu siarkowego, o zawartości 35 - 55% H2SO4, zanieczyszczony ołowiem i arsenem.
Przy jednoczesnym stosowaniu obydwu czynników ługujących, ilość odpadowego elektrolitu kwasu siarkowego, otrzymanego z procesu mechanicznego przetwarzania zużytych i wybrakowanych akumulatorów, do ilości odpadowych kwaśnych roztworów powstających w hutnictwie miedzi kształtuje się w proporcjach od 10 : 1 do 1 : 10.
Osady pofiltracyjne z procesu przetwarzania metodą chemiczną pyłów cynkowo-ołowiowych z hutnictwa miedzi wprowadza się w ilości 1 części masowej w masie suchej na 1 - 10 części masowych łącznej ilości pyłów w masie suchej.
Proporcje fazy ciekłej do fazy stałej zawartości ługownika kształtuje się w zakresie od 2 : 1 do 3 : 1.
Opisany zestaw środków technicznych, przy zachowaniu żądanej jakości produktów końcowych w postaci koncentratu ołowionośnego i roztworu pofiltracyjnego, pozwala na bezodpadowe zagospodarowanie kwaśnych roztworów, szczególnie odpadowego elektrolitu kwasu siarkowego ze zużytych i wybrakowanych akumulatorów, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek dodatkowych operacji wstępnych przed wprowadzeniem ich do ługownika. Wykorzystanie elektrolitu kwasu siarkowego ze zużytych i wybrakowanych akumulatorów ma ważne znaczenie dla środowiska naturalnego, bowiem dotychczas, jako produkt niebezpieczny poddawany był neutralizacji. Produkty poneutralizacyjne w postaci roztworów wodnych, ze względu na ich postać fizyczną i skład chemiczny, były nieprzydatne do bezpośredniego zastosowania jako wyroby użyteczne. Natomiast produkt poneutralizacyjny w postaci uwodnionego osadu gipsowego, ze względu na duże zanieczyszczenie metalem ciężkim w postaci ołowiu, nie nadawał się do wykorzystania przy produkcji materiałów wiążących stosowanych w budownictwie, i jako produkt odpadowy był składowany. Otrzymany produkt ługowania w postaci koncentratu ołowionośnego stanowi wysoko wartościowy surowiec, wzbogacający w ołów mieszaniny wsadowe, w procesie wytapiania ołowiu w piecu obrotowo-wahadłowym.
PL 219 893 B1
Otrzymywany, w procesie ługowania sposobem według wynalazku, roztwór pofiltracyjny o stężeniu 20 - 80 g/l Zn, stanowi surowiec do pozyskania produktu handlowego w postaci związków cynku.
Zastosowanie odpadowych kwaśnych roztworów, jako czynnika ługującego w procesie ługowania sposobem według wynalazku, zmniejsza zużycie wody o 40 - 60% w jednym cyklu technologicznym.
Wynalazek został objaśniony w poniższym przykładzie wykonania.
3
P r z y k ł a d. Ługownik o pojemności całkowitej 25 m , zaopatrzony w mieszadło mechanicz3 ne, napełnia się wodą w ilości 9 m3. Wodę miesza się i do ługownika wprowadza się, porcjami o wielkości 0,25 Mg, pyły z procesu odzyskiwania ołowiu w piecu obrotowo-wahadłowym z odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych oraz pyły z procesu odmiedziowania żużla zawiesinowego w piecu elektrycznym, w łącznej ilości 5,0 Mg w masie suchej, zawierające 33,20% Pb, 12,50% Zn, 2,50% As, 14,80% Cl, 10,80% S, 12,50% Na + K. Ponadto do ługownika wprowadza się 1,0 Mg w masie suchej osadów pofiltracyjnych z procesu przetwarzania metodą chemiczną pyłów cynkowo-ołowiowych z hutnictwa miedzi, o wilgotności 24,5%, zawierających 35,10% Pb, 14,30% Zn, 16,40% Cl i 0,25% As.
Do otrzymanej zawiesiny pyłowo-wodnej, do strefy pod mieszadłem, dodaje się porcjami, w równych częściach masowych, odpadowy elektrolit kwasu siarkowego, otrzymany z procesu mechanicznego przetwarzania zużytych i wybrakowanych akumulatorów, zawierający 20,50% H2SO4, 5,00% składników pasty ołowiowej i 3,00% rozdrobnionych przekładek polietylenowych oraz roztwór płuczkowy z procesu przemywania gazów technologicznych, wychwyty wdanych w produkcji kwasu siarkowego, zawierający 45,50% H2SO4, zanieczyszczony ołowiem i arsenem. Zawartość ługownika podgrzewa się do temperatury 60°C. Kontroluje się odczyn chemiczny zawiesiny i, po ustabilizowaniu pH na poziomie 3,5, kończy się operację ługowania. Zawartość ługownika, mieszając, kieruje się do prasy filtracyjnej i poddaje filtrowaniu.
Otrzymuje się 4,30 Mg osadu w masie suchej, o wilgotności 30%, który stanowi koncentrat ołowionośny, zawierający 44,40% Pb, 3,20% Zn, 4,50% Cl, 3,00% Na + K. Osad wyprowadza się z pro3 cesu. Otrzymuje się również 16,0 m3 roztworu pofiltracyjnego o pH 3,5, zawierającego 39,4 g/l Zn i 44,4g/l Cl. Roztwór pofiltracyjny poddaje się dalszemu przetwarzaniu w celu odzyskania cynku.
Uzysk ołowiu, zawartego w koncentracie ołowionośnym, wynosi 95%.
3
Zużycie wody w jednym cyklu produkcyjnym wynosi 9 m3, co stanowi 50% zużycia w porównaniu z technologią, opartą na stosowaniu jako czynnika ługującego kwasu siarkowego 96%.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych, w którym odpadowe surowce ołowiowe i ołowiowo-cynkowe w postaci pyłów z procesu odzyskiwania ołowiu w piecu obrotowo-wahadłowym z odpadowych surowców ołowionośnych z hutnictwa miedzi i pyłów z procesu odmiedziowania żużla zawiesinowego w piecu elektrycznym wprowadza się porcjami do, wyposażonego w mieszadło, ługownika napełnionego wodą ciągle mieszając, do otrzymanej zawiesiny pyłowo-wodnej, do strefy pod mieszadłem, dodaje się porcjami czynnik ługujący, zawartość ługownika podgrzewa się do temperatury 40 - 60°C i prowadzi się operację ługowania do uzyskania pH zawiesiny pyłowo-wodnej w wysokości 3,5 - 4,5, po czym zawartość ługownika filtruje się, otrzymany osad w postaci koncentratu ołowionośnego wyprowadza się z procesu, a roztwór pofiltracyjny poddaje się dalszemu przetwarzaniu, znamienny tym, że jako odpadowe surowce ołowionośne wprowadza się dodatkowo osady pofiltracyjne z procesu przetwarzania metodą chemiczną pyłów cynkowoołowiowych z hutnictwa miedzi, o wilgotności 20 - 25%, zawierające 33 - 40% Pb, 10 - 18% Zn, 12-18% Cl i 0,2 - 0,5% As, natomiast jako czynnik ługujący stosuje się odpadowy elektrolit kwasu siarkowego, zawierający 19 - 24% H2SO4, 2 - 8% części stałych w postaci składników pasty ołowiowej i 1 - 5% rozdrobnionych przekładek polietylenowych, pozyskany z procesu mechanicznego przetwarzania zużytych i wybrakowanych akumulatorów i/lub odpadowe kwaśne roztwory powstające w hutnictwie miedzi, korzystnie roztwór płuczkowy z procesu przemywania gazów technologicznych wychwytywanych w produkcji kwasu siarkowego, zawierający 35 - 55% H2SO4, zanieczyszczony ołowiem i arsenem, przy czym ilość odpadowego elektrolitu kwasu siarkowego, otrzymanego z procesu przetwarzania zużytych i wybrakowanych akumulatorów, do ilości odpadowych kwaśnych roztworów powstających w hutnictwie miedzi kształtuje się w proporcjach od 10 : 1 do 1 : 10.PL 219 893 B1
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że osady pofiltracyjne z procesu przetwarzania metodą chemiczną pyłów cynkowo-ołowiowych z hutnictwa miedzi wprowadza się w ilości 1 części masowej w masie suchej na 1 - 10 części masowych łącznej ilości pyłów w masie suchej.
- 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proporcje fazy ciekłej do fazy stałej zawartości ługownika kształtują się w zakresie od 2 : 1 do 3 : 1.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL397332A PL219893B1 (pl) | 2011-12-12 | 2011-12-12 | Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL397332A PL219893B1 (pl) | 2011-12-12 | 2011-12-12 | Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL397332A1 PL397332A1 (pl) | 2013-06-24 |
PL219893B1 true PL219893B1 (pl) | 2015-07-31 |
Family
ID=48671761
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL397332A PL219893B1 (pl) | 2011-12-12 | 2011-12-12 | Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL219893B1 (pl) |
-
2011
- 2011-12-12 PL PL397332A patent/PL219893B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL397332A1 (pl) | 2013-06-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Bruckard et al. | Development and evaluation of an early removal process for the beneficiation of arsenic-bearing copper ores | |
CN103526017A (zh) | 一种铜冶炼烟气生产硫酸所产酸泥中有价元素的提取方法 | |
CN106319233B (zh) | 砷碱渣常温湿法无害化处理的工艺 | |
CN105506294A (zh) | 一种综合回收电解锰阳极泥中锰和铅的方法 | |
CN106756056B (zh) | 一种铜冶炼白烟尘脱砷的方法 | |
CN107523694B (zh) | 一种铜烟灰焙烧强化浸出的方法 | |
CN109355514A (zh) | 钒渣低钙焙烧-逆流酸浸提钒的方法 | |
CN102828025A (zh) | 从石煤钒矿中提取v2o5的方法 | |
CN107058750B (zh) | 含锗铜烟灰综合回收工艺 | |
CN101341265A (zh) | 锌浸出残渣中有价金属的分离 | |
CN106521167B (zh) | 一种高砷铅锌烟尘灰的综合处理方法 | |
CN101811737A (zh) | 一种含硫废渣制备硫酸锰的方法 | |
CN101514393B (zh) | 硫铁矿烧渣中砷的脱出方法 | |
CN109136575B (zh) | 一种湿法处理多金属粉尘的工艺方法 | |
PL219893B1 (pl) | Sposób ługowania odpadowych surowców ołowiowych i ołowiowo-cynkowych | |
CN103613116B (zh) | 一种同时综合回收利用钢铁厂锌灰和高砷氧化锌的方法 | |
KR20170060676A (ko) | 폐주석으로부터 주석을 회수하는 방법 | |
CA2799447C (en) | Method and apparatus for homogenising and stabilising an iron-bearing residue | |
RU2617398C1 (ru) | Способ переработки отработанного бифторида калия | |
CN108823410A (zh) | 一种用电解锌阳极泥制备饲料级硫酸锰和回收铅的方法 | |
JP2012219316A (ja) | マンガン鉱石抽出残渣の処理方法 | |
CN209178447U (zh) | 火法与湿法联合处理炼锑砷碱渣的装置 | |
JP5084272B2 (ja) | 亜鉛を含む重金属類及び塩素を含有する物質の処理方法 | |
RU2266343C2 (ru) | Способ переработки конверторных ванадийсодержащих шлаков | |
JP5288778B2 (ja) | 重金属含有粉末の処理方法 |