PL217156B1 - Stopa montażowa słupa - Google Patents

Stopa montażowa słupa

Info

Publication number
PL217156B1
PL217156B1 PL387261A PL38726109A PL217156B1 PL 217156 B1 PL217156 B1 PL 217156B1 PL 387261 A PL387261 A PL 387261A PL 38726109 A PL38726109 A PL 38726109A PL 217156 B1 PL217156 B1 PL 217156B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
walls
mounting
base
socket
foot
Prior art date
Application number
PL387261A
Other languages
English (en)
Other versions
PL387261A1 (pl
Inventor
Zdzisław Dąbczyński
Original Assignee
Zdzisław Dąbczyński
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdzisław Dąbczyński filed Critical Zdzisław Dąbczyński
Priority to PL387261A priority Critical patent/PL217156B1/pl
Priority to PCT/PL2009/000030 priority patent/WO2010093268A1/en
Priority to GB1115282.4A priority patent/GB2485256B/en
Publication of PL387261A1 publication Critical patent/PL387261A1/pl
Publication of PL217156B1 publication Critical patent/PL217156B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2253Mounting poles or posts to the holder
    • E04H12/2261Mounting poles or posts to the holder on a flat base
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2253Mounting poles or posts to the holder
    • E04H12/2269Mounting poles or posts to the holder in a socket

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Foundations (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest stopa montażowa słupa, zwłaszcza słupa stanowiącego element wsporczy tablic i znaków komunikacyjnych, a także różnego rodzaju nośników informacji, reklam, dekoracji, oświetlenia.
Z opisu patentowego PL 175336 ze zgłoszenia patentowego PCT/SE94/00573 znany jest słup mający podstawę z co najmniej trzema umieszczonymi w pewnej odległości od siebie uchwytami zamocowanymi na stałe do tej podstawy oraz fundament z elementami mocującymi, podtrzymujący co najmniej trzy usytuowane w pewnej odległości od siebie pręty umieszczone w uchwytach mocujących słup na fundamencie. Umieszczone na zewnątrz podstawy uchwyty obejmujące pręty mają szczeliny usytuowane wzdłużnie względem słupa i co najmniej na części ich wysokości przelotowe w kierunku poprzecznym do osi wzdłużnej uchwytu. Pręty zamocowane są w uchwytach za pomocą elementu blokującego.
Opis patentowy PL 135942 przedstawia element kotwiący słupki znaków drogowych składający się z dwu jednakowych części stanowiących po złożeniu bryłę elementu o przekroju trapezowym, posiadających półkoliste osiowe wyżłobienia odpowiadające średnicy słupka oraz prostopadłe do nich wyżłobienia podłużne zamknięte w górnej, zwężonej części elementu, wzajemnie przecinające się.
W opisie zgłoszenia w Polsce wzoru użytkowego nr W. 112838 pokazano mocowanie słupka wsporczego składające się z części podziemnej i naziemnej. Część podziemna składa się z profilu stalowego i elementu obciążnikowego, wykonanego ze zbrojonego betonu. Część naziemna składa się z profitu stalowego i elementu stabilizującego wykonanego ze zbrojonego betonu. Słupek wsporczy wprowadzony jest do części podziemnej przez współśrodkowo ulokowany w części naziemnej profil stalowy.
Istota rozwiązania według wynalazku potęga na tym, że do podstawy zamocowany jest trwale pionowy element montażowy w postaci wielokrotnie, symetrycznie względem osi a-a wykształconej ściany, mającej w pobliżu krawędzi podstawy, w strefie centralnej, wnękę małą, której ściany w widoku z góry są zbliżone kształtem do otwartego do wewnątrz okręgu tub elipsy, tub prostokąta, tub ich kombinacji. Od końców ścian wnęki małej odchodzą symetrycznie na boki, pod kątem pomiędzy nimi od 80 do 125° ściany gniazdowe z utworzeniem wnęki dużej o kształcie zbliżonym do trapezu bez podstaw jako fragmentu gniazda słupowego. Od końców ścian gniazdowych odchodzą prostopadle do osi symetrii a-a ściany montażowe.
Naprzeciw elementu montażowego jest usytuowany ścienny, wielokrotnie wygięty, wyjmowalny element dociskowy. Z obu stron elementu dociskowego są boczne, prostopadłe do osi a-a ściany mocujące połączone dwoma wygięciami, z których każde ukształtowane jest według dwóch boków trójkąta bez podstawy, z utworzeniem w strefie środkowej trójkątnej, otwartej na zewnątrz wnęki dużej jako drugiego, uzupełniającego fragmentu gniazda słupowego. Z drugiej strony elementu dociskowego w jego strefie środkowej jest połączona z nim ściana meandryczna, która w widoku z góry stanowi połączenie otwartych figur zbliżonych kształtem do prostokątów tub elips, tub okręgów, tub ich kombinacji z utworzeniem pomiędzy nimi wnęk małych. Element dociskowy połączony jest z elementem montażowym elementami ściągającymi.
Korzystnie w podstawie stopy są otwory montażowe na śruby tub elementy rozporowe mocujące stopę do podłoża, przy czym otwory te są częściowo otwarte na zewnątrz podstawy.
Korzystnie od ukośnych względem osi a-a ścian gniazdowych odchodzą w kierunku krawędzi podstawy, od strony wnęki małej, ściany wzmacniające.
Korzystnie ściany montażowe elementu montażowego mają otwory i ściany mocujące elementu dociskowego mają otwory, usytuowane odpowiadającymi sobie parami na wspólnych osiach.
Otwory ścian montażowych i otwory ścian mocujących są korzystnie tak rozmieszczone, że po odwróceniu elementu dociskowego są usytuowane odpowiednio parami względem siebie na wspólnych osiach.
Korzystnie w otworach ścian montażowych i ścian mocujących są umieszczone elementy ściągające w postaci wkrętów wkręcanych do nagwintowanych wewnętrznie otworów albo w postaci śrub z nakrętkami.
Podstawową zaletą przedstawionego powyżej rozwiązania jest mocowanie i konstrukcja stopy. Mają one na celu istotne zmniejszenie stopnia uszkodzenia pojazdu, w przypadku jego najechania na słup ustawiony na poboczu toru jazdy. Oczywiste jest, że mniejsze uszkodzenie pojazdu skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa umieszczonych w nim ludzi i, co też ma znaczenie, zmniejszeniem
PL 217 156 B1 zagrożenia zniszczenia lub uszkodzenia przewożonego nim ładunku. Podniesieniu bezpieczeństwa służą otwarte częściowo na zewnątrz otwory montażowe podstawy, w przypadku gdy mocowana jest ona do podłoża elementami o łbie mniejszej średnicy od średnicy otworów, z zastosowaniem podkładek, które mogą mieć różną grubość , a także mogą być wykonane z materiałów o różnej wytrzymałości w szczególności na odkształcenie Iub rozerwanie. Po uderzeniu pojazdu w słup podkładka taka może zostać rozerwana lub zagięta przez wyrywaną podstawę, co w obu przypadkach będzie prowadziło do przeciągnięcia łba elementu przez otwór i w efekcie przewrócenia słupa.
Bezpieczeństwo podnosi wydatnie znaczne rozwinięcie ścian gniazda słupowego z uzyskaniem zróżnicowanych stref zgniotu poprzez możliwość rozerwania lub wygięcia poszczególnych elementów, oraz zerwania mocowań ścian z podstawą.
Bardzo istotną zaletą jest również elastyczność stosowania, polegająca na możliwości mocowania słupów o różnych kształtach i wymiarach, a więc słupów okrągłych, czworokątnych, sześciokątnych, ośmiokątnych, profilowanych, czemu służy odmienne wyprofilowanie z dwóch stron elementu dociskowego. Meandryczne ukształtowanie elementu dociskowego umożliwia osadzanie słupa o profilu poprzecznym specjalnie opracowanym pod kątem ograniczenia skutków uderzenia pojazdu.
Dodatkową korzyścią jest możliwość wyboru jednej z dwóch stron według osi a-a mocowania stopy.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładach wykonania ziustrowanych rysunkiem, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry stopy z przekrojem poprzecznym słupa w postaci rury okrągłej o małej średnicy, osadzonego w gnieździe słupowym, fig. 2 - widok z góry stopy z przekrojem poprzecznym słupa w postaci rury okrągłej o większej średnicy, osadzonego w gnieździe słupowym, fig. 3 - widok z góry stopy z odwróconym w odniesieniu do fig. 1 i fig. 2 elementem dociskowym z przekrojem poprzecznym słupa w postaci cienkościennego, otwartego wzdłużnie profitu, osadzonego w gnieździe słupowym, fig. 4 - widok z góry stopy bez elementu dociskowego, fig. 5 - widok czołowy od strony wewnętrznej stopy przedstawionej na fig. 4, fig. 6 - widok z boku stopy przedstawionej na fig. 4, fig. 7 - widok z góry wyjmowalnego elementu dociskowego, fig. 8 - widok czołowy elementu dociskowego od strony wygięć o kształcie zbliżonym do trójkątów bez podstawy, fig. 9 - widok czołowy elementu dociskowego od strony ściany meandrycznej.
P r z y k ł a d 1
Stopa ma podstawę 1 w postaci kwadratowej grubej płyty stalowej, w której dwóch naprzeciwległych bokach są usytuowane w pobliżu krawędzi po dwa okrągłe otwory montażowe 2 połączone z krawędziami podstawy 1 wycięciami o szerokości nieco mniejszej od ich średnicy.
Otwory montażowe 2 przeznaczone są do umieszczenia w nich śrub, które wkręcane są do nagwintowanych wewnętrznie tulei osadzonych w żelbetowym fundamencie stopy.
Do podstawy 1 zamocowane są spoinami pachwinowymi dolne boki stalowych ścian tworzących element montażowy 3, przy czym przy krawędzi podstawy 1, przy której są otwory montażowe 2, usytuowana jest ściana tylna wnęki małej 4. Wnęka ta utworzona jest ścianami ukształtowanymi w widoku z góry w formie kwadratu bez ściany od strony wnętrza stopy. Od końców ścian tworzących wnękę małą 4 odchodzą symetrycznie na boki pod kątem pomiędzy nimi 110° ściany gniazdowe 5 tworzące wnękę dużą 6 o obrysie trapezu bez dolnej i górnej podstawy. Od ścian gniazdowych 5 poprowadzone są w kierunku krawędzi podstawy 1 dwie równolegle do osi a-a ściany wzmacniające 9. Wnęka duża 6 stanowi część gniazda słupowego 7, w którym osadzony jest słup 19. Od końca rozwartych ścian gniazdowych 5 poprowadzone są prostopadłe do osi symetrii stopy a-a ściany montażowe 8.
Naprzeciw elementu 3 usytuowany jest ścienny, wielokrotnie wygięty, wyjmowalny element dociskowy 10, mający z obu stron boczne, prostopadłe do osi a-a ściany mocujące 11 połączone dwoma wygięciami 12, z których każde ukształtowane jest według dwóch boków trójkąta bez podstawy, połączonych z sobą w osi a-a. Połączone z sobą boki wewnętrzne wygięć 12 tworzą trójkątną, otwartą do wnętrza stopy wnękę dużą 13 jako drugiego, uzupełniającego fragmentu gniazda słupowego 7. Z drugiej strony elementu dociskowego 10, w jego strefie środkowej jest połączona z nim ściana meandryczna 14 wygięta w trzy występy o obrysie otwartego kwadratu, pomiędzy którymi utworzone są dwie wnęki małe 15.
Zwrócone ku sobie wnęka duża 6 elementu montażowego 3 i wnęka duża 13 elementu dociskowego 10 tworzą gniazdo słupowe 7 o kształcie w przybliżeniu rombu z odstępem pomiędzy wnękami dużymi 6 i 13, wyznaczonym przez odstępy pomiędzy ścianami montażowymi 8 i ścianami mocującymi 11. Obrazują to widoki z góry przedstawione na fig. 1 i fig. 2. Na fig. 1 mocowany słup okrągły 19 ma
PL 217 156 B1 małą średnicę wymagającą mniejszego gniazda słupowego 7, co uzyskuje się przez odpowiednie zbliżenie elementu dociskowego 10 do elementu montażowego 3.
W ścianach montażowych 8 są po dwa, usytuowane jeden nad drugim otwory 16 i w ścianach mocujących 11 są po dwa, usytuowane jeden nad drugim otwory 17. Każdemu otworowi 16 odpowiada usytuowaniem na jednej osi otwór 17, przy czym właściwość ta występuje również w sytuacji dowolnego odwrócenia elementu dociskowego 10. W parach otworów 16 i 17 umieszczone są elementy ściągające 18 w postaci śrub z nakrętkami, których dokręcenie powoduje docisk elementu dociskowego 10 do słupa 19. Dokręcenie wszystkich elementów ściągających 18 pozwala na wystarczająco mocne posadowienie słupa 19 w gnieździe słupowym 7.
P r z y k ł a d 2
W przykładzie tym, pokazanym na fig. 3, te same środki techniczne co w konstrukcji według przykładu 1 tworzą stopę ze zmianą polegającą na tym, że element dociskowy 10 jest odwrócony o 180° w stosunku do pozycji jaką zajmował w przykładzie 1. W efekcie jest on zwrócony ścianą meandryczną 14 w kierunku elementu montażowego 3, w wyniku czego gniazdo słupowe 7 zmienia zasadniczo kształt, co umożliwia stabilne osadzenie w nim słupa profitowanego 20. Słup ten został opracowany, przebadany i sprawdzony w warunkach użytkowania, w szczególności w aspekcie minimalizowania niekorzystnych skutków dla ludzi, pojazdu i ładunku w przypadku najechania pojazdu na słup.
W opisie, zastrzeżeniach i skrócie używa się określenia słup, przez które natęży rozumieć usytuowany zasadniczo pionowo element wzdłużny o różnych kształtach przekroju poprzecznego i wymiarach w szerokim zakresie, bo od kilku do 100 cm długości średnicy okręgu opisanego na figurze jego przekroju poprzecznego.

Claims (7)

1. Stopa montażowa słupa, mająca podstawę w formie płyty, na której usytuowane są pionowo elementy ścienne wykształcone w gniazdo słupowe, w którym osadzony jest słup, znamienna tym, że do podstawy (1) zamocowany jest trwale pionowy element montażowy (3) w postaci wielokrotnie, symetrycznie względem osi a-a wykształconej ściany, mającej w strefie centralnej w pobliżu krawędzi podstawy (1) wnękę małą (4), której ściany w widoku z góry są zbliżone kształtem do otwartego do wewnątrz okręgu tub elipsy, lub prostokąta, tub ich kombinacji, po czym od końców ścian wnęki małej (4) odchodzą symetrycznie na boki pod kątem pomiędzy nimi od 80 do 125° ściany gniazdowe (5) z utworzeniem wnęki dużej (6) o obrysie w przybliżeniu trapezu bez podstaw, jako fragmentu gniazda słupowego (7), następnie od końców ścian gniazdowych (5) odchodzą prostopadłe do osi symetrii a-a ściany montażowe (8), a naprzeciw elementu montażowego (3) jest usytuowany ścienny, wielokrotnie wygięty, wyjmowalny element dociskowy (10), mający z obu stron boczne, prostopadłe do osi a-a ściany mocujące (11) połączone dwoma wygięciami (12), z których każde ukształtowane jest według dwóch boków trójkąta bez podstawy z utworzeniem w strefie środkowej trójkątnej, otwartej do wnętrza stopy wnęki dużej (13) jako drugiego, uzupełniającego fragmentu gniazda słupowego (7), przy czym z drugiej strony elementu dociskowego (10), w jego strefie środkowej jest połączona z nim ściana meandryczna (14), która w widoku z góry stanowi połączenie otwartych figur zbliżonych do prostokątów lub elips, lub okręgów, tub ich kombinacji z utworzeniem pomiędzy nimi wnęk małych (15), a ponadto element montażowy (3) połączony jest z elementem dociskowym (10) elementami ściągającymi (18).
2. Stopa według zastrz. 1, znamienna tym, że w podstawie (1) umieszczone są otwory montażowe (2) otwarte częściowo na zewnątrz.
3. Stopa według zastrz. 1, znamienna tym, że od ścian gniazdowych (5) odchodzą w kierunku krawędzi podstawy (1) przyległej do wnęki małej (4) ściany wzmacniające (9).
4. Stopa według zastrz. 3, znamienna tym, że ściany wzmacniające (9) są wygięte.
5. Stopa według zastrz. 1, znamienna tym, że ściany montażowe (8) elementu montażowego (3) mają otwory (16) i ściany mocujące (11) elementu dociskowego (10) mają otwory (17), usytuowane odpowiadającymi sobie parami na wspólnych osiach.
6. Stopa według zastrz. 5, znamienna tym, że otwory (16 i 17) są tak usytuowane, że po odwróceniu elementu dociskowego (10) są rozmieszczone odpowiednio parami względem siebie na wspólnych osiach.
PL 217 156 B1
7. Stopa według zastrz. 4, znamienna tym, że w otworach (16 i 17) umieszczone są elementy ściągające (18) w postaci wkrętów wkręcanych do nagwintowanych wewnętrznie otworów, albo w postaci śrub z nakrętkami.
PL387261A 2009-02-12 2009-02-12 Stopa montażowa słupa PL217156B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387261A PL217156B1 (pl) 2009-02-12 2009-02-12 Stopa montażowa słupa
PCT/PL2009/000030 WO2010093268A1 (en) 2009-02-12 2009-04-02 Post assembly footing
GB1115282.4A GB2485256B (en) 2009-02-12 2009-04-02 Post assembly footing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387261A PL217156B1 (pl) 2009-02-12 2009-02-12 Stopa montażowa słupa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL387261A1 PL387261A1 (pl) 2009-08-03
PL217156B1 true PL217156B1 (pl) 2014-06-30

Family

ID=41172178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL387261A PL217156B1 (pl) 2009-02-12 2009-02-12 Stopa montażowa słupa

Country Status (3)

Country Link
GB (1) GB2485256B (pl)
PL (1) PL217156B1 (pl)
WO (1) WO2010093268A1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1497822A (en) * 1922-10-16 1924-06-17 Clarkwilliams Engineering Comp Pole mounting
US5133164A (en) * 1990-12-14 1992-07-28 Tri-Steel Industries Inc. Pole anchoring system
DE202006008339U1 (de) * 2005-05-23 2006-10-05 Müller, Thomas Bodenhülse

Also Published As

Publication number Publication date
WO2010093268A1 (en) 2010-08-19
GB201115282D0 (en) 2011-10-19
GB2485256A (en) 2012-05-09
GB2485256B (en) 2014-12-24
PL387261A1 (pl) 2009-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11608604B2 (en) Single anchor terminal
JP5539495B2 (ja) 固定システム
KR20140001418A (ko) 교량 확장 구조
EP2628852B1 (en) Road safety barrier structure with supporting pillar and method to install it
PL217156B1 (pl) Stopa montażowa słupa
JP2012087518A (ja) 混合構造梁
ES2275784T3 (es) Dispositivo limitador de la calzada.
KR101035430B1 (ko) 방음벽 지주의 연결구조물과 이의 시공방법
KR102523001B1 (ko) n형 수직 조인트 보강철근을 이용한 피씨벽체 이음부 연결구조
KR20140005954U (ko) 조립식 프리캐스트 콘크리트 교량
KR101270498B1 (ko) 교량용 방호울타리
KR200197317Y1 (ko) 낙석방지용 그물망 고정부재
RU171282U1 (ru) Вертикальная стойка тросового дорожного ограждения
JP2004278016A (ja) 防護柵設置対応型擁壁ブロック
KR102654273B1 (ko) 강재기둥과 연결된 ㄱ형 전단보강근을 갖는 강합성 프리캐스트 교각 및 이의 시공 방법
RU189925U1 (ru) Дорожное ограждение
KR102474646B1 (ko) 볼트연결철물이 구성된 분절형 중공형 pc기둥
JPH0754361A (ja) 法面や建物等の壁面構築工法及びそれに用いる組立鉄筋
KR102474648B1 (ko) 볼트연결철물을 이용한 접합부를 갖는 프리캐스트 콘크리트 라멘구조물
JPH0442347Y2 (pl)
RU193948U1 (ru) Дорожное ограждение
PL65539Y1 (pl) Konstrukcja wsporcza tablic pionowego oznakowania dróg
PL65540Y1 (pl) Ramownica przestrzenna tablic pionowego oznakowania dróg
JP3073303U (ja) 仮設用ガードレール
KR0127829Y1 (ko) 도로 구조물 고정대