PL216799B1 - Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego - Google Patents

Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego

Info

Publication number
PL216799B1
PL216799B1 PL392558A PL39255810A PL216799B1 PL 216799 B1 PL216799 B1 PL 216799B1 PL 392558 A PL392558 A PL 392558A PL 39255810 A PL39255810 A PL 39255810A PL 216799 B1 PL216799 B1 PL 216799B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
organic silicon
compounds
new complex
complex organic
silicon compounds
Prior art date
Application number
PL392558A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392558A1 (pl
Inventor
Stanisław Szczepaniak
Remigiusz Szczepaniak
Dominika Szczepaniak
Elwira Szczepaniak
Monika Szczepaniak
Original Assignee
Dominika Szczepaniak
Elwira Szczepaniak
Monika Szczepaniak
Remigiusz Szczepaniak
Stanisław Szczepaniak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dominika Szczepaniak, Elwira Szczepaniak, Monika Szczepaniak, Remigiusz Szczepaniak, Stanisław Szczepaniak filed Critical Dominika Szczepaniak
Priority to PL392558A priority Critical patent/PL216799B1/pl
Publication of PL392558A1 publication Critical patent/PL392558A1/pl
Publication of PL216799B1 publication Critical patent/PL216799B1/pl

Links

Abstract

Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego ze spirocyklicznymi aromatycznymi związkami boru przedstawione są na Fig. 3 i Fig. 4, gdzie A jest C1-C10 alkilem lub C2-C10 hydroksyalkilem, Me jest alkalicznym jednowartościowym metalem lub wodorem m, n i p niezależnie od siebie mają wartość od 1 do 3, R,R1 i R2 są takie same lub różne i oznaczają wodór, krótką C1-C4 grupę alkilową lub alkoksylową ewentualnie atom chlorowca lub grupę aminową. Sposób wytwarzania nowych kompleksowych organicznych związków krzemu charakteryzuje się tym, że do wodnego roztworu zawierającego przynajmniej jeden spirocykliczny aromatyczny związek boru, przy ciągłym intensywnym mieszaniu dozuje się ciągle lub porcjami alkaliczny alkilosilanotriol w stosunku molowym 3:1 do 1:3, korzystnie 1:1 w temperaturze 0-90°C, a następnie tak otrzymany wodny roztwór organicznych związków krzemu i boru koryguje się do odpowiedniego odczynu pH, korzystnie 4,5-8, znanymi nieszkodliwymi dla człowieka i zwierząt kwasami lub alkaliami.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oparte na salicylanowo-boranowych kompleksach krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego opartych na salicylanowo-boranowych kompleksach krzemu organicznego, które to związki znajdą zastosowanie jako suplementy diety, środki farmaceutyczne i kosmetyczne.
Salicylanowe kompleksy krzemu organicznego są znane z literatury specjalistycznej i patentowej. W celu zapobiegania oligomeryzacji w roztworach wodnych organicznych związków krzemu są one stabilizowane kwasem salicylowym lub jego solami, a następnie stosowane jako najbardziej przyswajalne suplementy diety oraz w celach terapeutycznych i kosmetycznych.
W opisie patentowym US nr 3 914 416 opisano otrzymywanie kompleksów metylosilanotriolu z kwasem salicylowym lub mannurowym, które są stabilne w wodnych roztworach od pH 1 do 8. Powyższe stabilizowane kompleksy krzemu mają zastosowanie w różnorodnych kosmetykach i jako preparaty terapeutyczne.
W kolejnym opisie patentowym US nr 4 994 445 przedstawiono wodne kompozycje do leczenia układu krążenia i posiadająca dobre działania terapeutyczne. Wodna kompozycja składa się z organicznego krzemu stabilizowanego kwasem cytrynowym, kwasem salicylowym oraz innymi kwasami organicznymi. Ponadto, kompozycja lecznicza zawiera co najmniej jeden metal wybrany z grupy składającej się z tytanu, cyrkonu, wanadu, chromu, rodu, złota, irydu, platynowców i innych.
W opisie patentowym US nr 5 391 546 przedstawiono wodne kompozycje terapeutyczne składające się z organicznych związków krzemu stabilizowanych kwasem cytrynowym lub salicylowym oraz tiosiarczanem sodu lub magnezu.
Z patentu US nr 5 906 812 znane są estry organicznych związków krzemu i kwasu salicylowego lub jego pochodnych do produkcji leków i różnorakich preparatów kosmetycznych lub dermatologicznych chroniących ludzką skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza ultrafioletu. Estry te są nierozpuszczalne w wodzie.
W opisie patentowym FR nr 2 684 002 do leczenia chorób wirusowych przedstawiono kompozycje wodne zawierające krzem organiczny stabilizowany przez jeden lub więcej kwasów organicznych lub ich soli do pH w zakresie 3,5-8. W przykładach wykonania do stabilizacji krzemu organicznego zastosowano kwas cytrynowy. Do powyższej kompozycji leczącej choroby wirusowe zastosowano organiczne i nieorganiczne związki siarki z wyłączeniem tiosiarczanów.
W kolejnym opisie patentowym FR nr 2 683 455 opisano kompozycje farmaceutyczne monometylosilanotrioli z kwasem salicylowym, które przedstawiono wzorem strukturalnym. Powyższa kompozycja ponadto zawiera prokainę w odpowiednich proporcjach wagowych do kompleksów krzemu organicznego.
W opisach patentowych GB nr 955 969 i GB nr 1 206 790 przedstawiono metody otrzymywania organicznych kompleksów krzemu. Do otrzymywania organicznych kompleksów krzemu użyty jest kwas salicylowy i jego pochodne, kwas cytrynowy lub ich sole, przy czym pH powyższych kompleksów ustala się poprzez obróbkę żywicami jonowymiennymi.
Twórcy od wielu lat prowadzili wszechstronne poszukiwania nad wynalezieniem nowych, bioprzyswajalnych kompleksów z organicznym krzemem, które byłyby stabilne w szerokim zakresie pH, nietoksyczne dla żywych organizmów, jednocześnie posiadały właściwości biobójcze i konserwujące.
Nieoczekiwanie w wyniku wieloletnich prób i badań udało się znaleźć wodorozpuszczalne stabilne w czasie organiczne kompleksy krzemu, które spełniają powyższe cele i wymagania, a jednocześnie zwiększają działania lecznicze organicznego krzemu.
Tymi poszukiwanymi związkami, które będą tworzyć stabilne kompleksowe związki z organicznym krzemem są spirocykliczne aromatyczne związki, o wzorze 1 i/lub 2, gdzie R, R1 i R2 są takie same lub różne i oznaczają wodór, krótką C1-C4 grupę alkilową lub alkoksylową, ewentualnie atom chlorowca lub grupę aminową.
Spirocykliczne aromatyczne związki powstają w wyniku reakcji kwasu borowego lub jego soli z kwasem salicylowym lub jego pochodnymi w stosunku molowym 1:1 do 1:2. Związki te znane są z literatury naukowo-technicznej z opisu patentowego US nr 4 767 688 i polskiego zgłoszenia patentowego nr P-382 364. Spirocykliczne aromatyczne związki zawierają „organiczny bor” - łatwo przyswajalny przez człowieka, zwierzęta i ptaki.
PL 216 799 B1
Najnowsze wszechstronne badania dowodzą, że bor w organizmie ludzkim jest odpowiedzialny za metabolizm wapnia i magnezu, prawidłową produkcję estrogenów, progesteronu, testosteronu i witaminy D3. Brak odpowiedniej ilości boru w organizmie ludzkim i innych ssaków prowadzi do wielu groźnych chorób; zwyrodnienia stawów, chrząstki stawowej i innych schorzeń kostnych, jak osteoporoza, artretyzm i osteochondroza.
W ciągu ostatnich kilku lat organiczne związki boru znalazły zastosowanie w chemioterapii niektórych form raka o wysokim stopniu złośliwości i nieoperacyjnych nowotworów. Bardzo dobre wyniki leczenia uzyskano przy raku prostaty, szyjki macicy, raka płuc i trzustce.
Według ocen ekspertów ponad 80% polskich gleb nie posiada związków boru lub posiada je w minimalnych lub niedostępnych ilościach. Dlatego rośliny, ptaki i ssaki, a zwłaszcza ludzie mają chroniczny niedobór boru.
Bor i jego związki były używane od tysięcy lat w Chinach, na Bliskim Wschodzie i Basenie Morza Śródziemnego jako środki konserwujące żywność, które zapobiegały gniciu i rozkładowi. Stosowane były w różnorakich opatrunkach na rany, owrzodzenia, oparzenia słoneczne i termiczne oraz różnorakie choroby skórne. Związki boru w powyższych rejonach jak i innych krajach są wykorzystywane do dnia dzisiejszego, ponieważ posiadają szereg pozytywnych zalet, jak właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwpotowe, ściągające i inne. Najbardziej popularnymi związkami boru są; kwas borowy (H3BO3) i borax (Na2B4O7 x 10 H2O). Ze związków tych nawet w dzisiejszych czasach przygotowuje się odpowiednie preparaty borowe, które znalazły zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz suplementach diety.
Jak okazało się w praktyce, spożywanie boru w postaci kwasu borowego lub jego soli (nieorganiczny bor) ma wiele niepożądanych skutków ubocznych. Do najczęściej spotykanych należą: nudności, biegunka, zapalenie skóry, zahamowanie wzrostu, senność, retencja wody, żółtaczka zastoinowa, bóle głowy, zwyrodnienie jąder, choroba zakrzepowo-zatorowa, rak dróg żółciowych i inne. Natomiast specjaliści tej dziedziny i autorzy patentów w US nr 5 312 816, US nr 5 962 049, US nr 5 985 842, US nr 6 080 425 twierdzą, że związki organiczne boru nie posiadają tych negatywnych wad.
Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego ze spirocyklicznymi aromatycznymi związkami boru według wynalazku przedstawione są na rysunku 3 i 4, gdzie A jest C1-C10 alkilem lub C2-C10 hydroksyalkilem, Me jest alkalicznym jednowartościowym metalem lub wodorem m, n i p niezależnie od siebie maja wartość od 1 do 3, R, R1 i R2 są takie same lub różne i oznaczają wodór, C1-C4 grupę alkilową lub alkoksylową, ewentualnie atom chlorowca lub grupę aminową.
Sposób wytwarzania nowych kompleksowych organicznych związków krzemu charakteryzuje się tym, że do wodnego roztworu zawierającego przynajmniej jeden spirocykliczny aromatyczny związek boru o wzorze 1 lub 2, gdzie R, R1 i R2 są takie same lub różne i oznaczają wodór, C1-C4 grupę alkilową lub alkoksyalkilową, lub atom chlorowca, lub grupę aminową przy ciągłym intensywnym mieszaniu dozuje się ciągle lub porcjami alkaliczny alkilosilanotriol w stosunku molowym 3:1 do 1:3, korzystnie 1:1 w temperaturze 0-90°C, a następnie tak otrzymany wodny roztwór organicznych związków krzemu i boru koryguje się do odpowiedniego odczynu pH, korzystnie 4,5-8 nieszkodliwymi dla człowieka i zwierząt kwasami lub alkaliami.
Otrzymane według wynalazku nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu są nietoksyczne, a dodatkowo zawierają niezbędny dla organizmów żywych organiczny bor. Znajdą one zastosowanie jako cenne suplementy krzemu i boru, tak dla ludzi, jak i zwierząt oraz ptaków zapobiegając wielu groźnym schorzeniom lub je niwelując.
Otrzymywane według wynalazku nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu znajdą zastosowanie w leczeniu różnorakich chorób skórnych, ran, odleżyn i w zwalczaniu różnorakich infekcji pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego i wirusowego.
Otrzymywane według wynalazku nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu znajdą zastosowanie w kosmetyce jako toniki, kremy, maści, szampony, odżywki do włosów i paznokci oraz inne środki pielęgnujące skórę, włosy i paznokcie.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju ludzi, zwierząt i ptaków, takie jak magnez, wapń, potas, siarka, żelazo, chrom, cynk, miedź, mangan, kobalt, molibden, selen, srebro, tytan, wanad, złoto, platynowce lekkie i ciężkie oraz inne.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały dodatkowo związki kompleksujące wapń, magnez i inne metale znajdujące się w wodzie. Jako związki kompleksujące powyższe metale stosuje się sole i/lub kwasy aminokarboksy4
PL 216 799 B1 lowe, aminobursztynowe, aminohydroksybursztynowe, aminofosfonowe, fosfonokarboksylowe, polikarboksylowe, alkilohydroksykarboksylowe, hydroksykarboksylowe i inne.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały związki wielkocząsteczkowe naturalne i/lub sztuczne, takie jak polikrzemiany, polifosforany, klej stolarski, żelatyna, pepton, różnorakie hydrolizaty białka zwierzęcego, czy roślinnego, skrobia, celuloza i jej pochodne, alkohol poliwinylowy, poliwinylopirolidon, kopolimery i homopolimery kwasu akrylowego i/lub metaakrylowego lub innych związków nienasyconych, poliasparginiany, poliglutaminiany i inne.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały anionowe, niejonowe, kationowe i/lub amfoteryczne związki powierzchniowo czynne. W celu obniżenia napięcia powierzchniowego roztworów wodnych, dyspergowania słabo rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu, składników maści, kremów, szamponów i innych nierozpuszczalnych lub słabo rozpuszczalnych składników w wodzie oraz co najważniejsze lepszej penetracji w głąb skóry ludzkich tkanek.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały rozpuszczalniki organiczne mieszające się z wodą w ilości do 40% wagowych, korzystnie niższe alkohole alifatyczne, takie jak alkohol etylowy, alkohol propylowy, alkohol izopropylowy, dimetylosulfotlenek, glikole alifatyczne, poliglikole, produkty etoksylacji gliceryny i cukrów i inne nietoksyczne dla człowieka rozpuszczalniki.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały znane związki biobójcze, korzystnie sulfonamidy, antybiotyki, ditiokarbaminiany, izotiazolony, fenol i jego pochodne, tiopirydyny i jej pochodne, kwas salicylowy i jego pochodne.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały nieorganiczne związki siarki takie jak tiosiarczany, siarczyny, pirosiarczyny lub ich mieszaniny.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały związki utleniające takie jak: H2O2 nadtlenki wapnia i magnezu, nadsiarczany, chlorany, nadchlorany, chloryny, bromiany, nadbromiany, jodany, jod, nadjodany i inne.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały substancje smakowo-zapachowe w ilości do 1% wagowych.
Korzystnym jest, aby nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu według wynalazku zawierały barwniki organiczne w ilości do 0,1% wagowych.
Przedmiot wynalazku zostanie dokładnie objaśniony w poniższych przykładach nie ograniczając jego zakresu.
P r z y k ł a d 1
Do reaktorka szklanego wyposażonego w szybkoobrotowe mieszadło wlano w temperaturze
45°C 750 g wody destylowanej, a następnie zadozowano 2,3 g spirocyklicznego aromatycznego związku o wzorze 1, gdzie R jest wodorem. Następnie, dozowano porcjami monometylosilanotriol sodu w postaci 35% roztworu w ilości 3,2 g. Po wymieszaniu i rozpuszczaniu składników skorygowano 3 pH na 6,6 wodorowęglanem potasu. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojemności 1 dm3. Zawartość organicznego boru w otrzymanym roztworze wynosi 0,14 g, co odpowiada 12,9 milimola (mM), a zawartość organicznego krzemu - 0,20 g, co odpowiada 7,14 mM. Z powyższego wynika, że stosunek molowy organicznego krzemu do spirocyklicznego związku 1, gdzie R jest wodorem wynosi jak 1:1,74.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano. Po każdorazowym odmrożeniu próbka była klarowna bez żadnych zmętnień czy wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 2
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 750 g demineralizowanej wody o temperaturze 88°C, następnie zadozowano 1,9 g spirocyklicznego aromatycznego związku o wzorze 2, gdzie R1 i R2 są wodorami. Po rozpuszczeniu składników przy intensywnym mieszaniu dozowano porcjami monometylosilanotriol potasu w postaci 25% roztworu w ilości 4,8 g. Po wymieszaniu składników skorygowano pH na 5,5 1M kwasem octowym. Następnie, przy ciągłym mieszaniu dodano 1,8 g 10% roztworu kom-3 pleksu tiosiarczanu srebra o wzorze [Ag(S2O3)2]-3. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojem3 ności 1 dm3. Stężenia poszczególnych pierwiastków w wyżej zsyntezowanej próbce przedstawiają się następująco: organicznego boru - 0,07 g, co odpowiada 3,6 mM, zawartość organicznego krzemu PL 216 799 B1
0,16 g, co odpowiada 5,7 mM, a srebra - 0,06 g, co odpowiada 0,06 mM. Stosunek molowy spirocyklicznego aromatycznego związku o wzorze 2, gdzie R1 i R2 są wodorami do organicznego krzemu wynosi jak 1:1,58.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano i za każdym razem roztwór był klarowny bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 3
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 700 g wody destylowanej o temperaturze 5°C, następnie zadozowano 2,8 g spirocyklicznego aromatycznego związku o ogólnym wzorze 1, gdzie R jest wodorem i 0,2 g chlorku cynku cz.d.a. Po rozpuszczeniu składników wkraplano powoli przy intensywnym mieszaniu 3,1 g 45% monometylosilanotriolu sodu. Po wymieszaniu składników skorygowano pH 3 na 6,6 wodorowęglanem sodu. Całość uzupełniono wodą destylowaną do pojemności 1 dm3. Zawartość organicznego boru w otrzymanym roztworze - 0,17 g, co odpowiada 15,7 mM, zawartość organicznego krzemu - 0,24 g, co odpowiada 8,6 mM, a zawartość cynku - 0,1 g, co odpowiada 1,5 mM. Z powyższego wynika, że stosunek molowy organicznego związku krzemu do spirocyklicznego aromatycznego związku o ogólnym wzorze 1, gdzie R jest wodorem wynosi jak 1:1,83.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano i każdorazowo roztwór był klarowny bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 4
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 800 g wody technologicznej o temperaturze 38°C i twardości 18°N, a następnie zadozowano 1,2 g soli disodowej kwasu etylenodiaminotetraoctowego (Na2EDTA) i 0,9 g spirocyklicznego aromatycznego związku o wzorze 2, gdzie R1 i R2 są wodorami. Następnie, przy intensywnym mieszaniu dozowano porcjami monometylosilanotriol potasowy w postaci 25% roztworu w ilości 6,8 g. Po wymieszaniu składników doprowadzono odczyn pH do 5,5 za pomocą 10% kwasu aminoetylosulfonowego. Całość uzupełniono wodą technologiczną do pojemności 3 dm3. Zawartość boru w otrzymanej próbce wynosi 0,03 g, co odpowiada 2,8 mM, zawartość krzemu - 0,23 g, co odpowiada 8,2 mM. Z powyższego wynika, ze stosunek molowy spirocyklicznego aromatycznego związku o ogólnym wzorze 2, gdzie R1 i R2 są wodorami do monometylosilanotriolu potasu wynosi jak 1:2,92.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano i każdorazowo roztwór był klarowny bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 5
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 850 g wody demineralizowanej o temperaturze 55°C i zadozowano 2,0 g spirocyklicznego aromatycznego związku o wzorze 1, gdzie R jest wodorem. Przy intensywnym mieszaniu dozowano monometylosilanotriol sodu w postaci 22% roztworu w ilości 3,8 g.
Po wymieszaniu składników skorygowano pH do 5,9 za pomocą 0,5 M wodorotlenku sodu. Całość 3 uzupełniono wodą do pojemności 1 dm3. Zawartość boru w otrzymanym preparacie wynosi 0,12 g, co odpowiada 11,1 mM, zawartość krzemu - 0,11 g, co odpowiada 3,9 mM. Z powyższego wynika, że stosunek molowy spirocyklicznego aromatycznego związku o ogólnym wzorze 1, gdzie R jest wodorem do monometylosilanotriolu sodu wynosi jak 2,85:1.
Powyższą próbkę wielokrotnie zamrażano i odmrażano i każdorazowo roztwór był klarowny bez żadnych wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności organicznego krzemu według wynalazku.
P r z y k ł a d 6
Do reaktorka jak w przykładzie 1 wlano 780 g wody demineralizowanej o temperaturze 10°C i zadozowano 2,2 g spirocyklicznego aromatycznego związku o wzorze 1, gdzie R jest grupą aminową (-NH2). Następnie, przy intensywnym mieszaniu dozowano porcjami monometylosilanotriol potasowy w postaci 25% roztworu w ilości 3,4 g. Po wymieszaniu składników doprowadzono odczyn reagentów do pH 4,8 za pomocą 0,5 M spożywczego kwasu solnego. Całość uzupełniono wodą demineralizowa3 ną do pojemności 1 dm3. Zawartość boru w otrzymanym substracie wynosi 0,11 g, co odpowiada 10,2 mM, a zawartość krzemu - 0,12 g, co odpowiada 4,1 mM. Z powyższego wynika, że stosunek molowy spirocyklicznego aromatyczne związku o ogólnym wzorze 1, gdzie R jest grupą aminową (-NH2) do metyloetylosilanotriolu potasowego wynosi jak 2,49:1.
Powyższe nowe salicylanowo-boranowe kompleksy organicznego krzemu wielokrotnie zamrażano i odmrażano. Po każdorazowym odmrożeniu próbka była klarowna, bez żadnych zmętnień, czy wytrąceń, co świadczy o wysokiej stabilności kompleksów organicznego krzemu.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego ze spirocyklicznymi aromatycznymi związkami boru przedstawione na rysunku 3 i 4, gdzie A jest C1-C10 alkilem lub C2-C10 hydroksyalkilem, Me jest alkalicznym jednowartościowym metalem lub wodorem, m, n i p niezależnie od siebie mają wartość od 1 do 3, R, R1 i R2 są takie same lub różne i oznaczają wodór, C1-C4 grupę alkilową lub alkoksylową, ewentualnie atom chlorowca lub grupę aminową.
2. Sposób wytwarzania nowych kompleksowych organicznych związków krzemu, znamienny tym, że do wodnego roztworu zawierającego przynajmniej jeden spirocykliczny aromatyczny związek boru o wzorze 1 lub 2, gdzie R, R1 i R2 są takie same lub różne i oznaczają wodór, C1-C4 grupę alkilową lub alkoksyalkilową, lub atom chlorowca, lub grupę aminową, przy ciągłym intensywnym mieszaniu dozuje się ciągle lub porcjami alkaliczny alkilosilanotriol w stosunku molowym 3:1 do 1:3, korzystnie 1:1 w temperaturze 0-90°C, a następnie tak otrzymany wodny roztwór organicznych związków krzemu i boru koryguje się do odpowiedniego odczynu pH, korzystnie 4,5-8 nieszkodliwymi dla człowieka i zwierząt kwasami lub alkaliami.
PL392558A 2010-10-02 2010-10-02 Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego PL216799B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392558A PL216799B1 (pl) 2010-10-02 2010-10-02 Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392558A PL216799B1 (pl) 2010-10-02 2010-10-02 Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392558A1 PL392558A1 (pl) 2012-04-10
PL216799B1 true PL216799B1 (pl) 2014-05-30

Family

ID=46002701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392558A PL216799B1 (pl) 2010-10-02 2010-10-02 Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL216799B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL392558A1 (pl) 2012-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2721606C (en) Suspension containing hydronium stabilized colloidal silicic acid nanoparticles, formulation obtained from the said diluted suspension, powder obtained from the said dehydrated suspension, compositions obtained from the said powder, preparation and use
DE69124223T2 (de) Vitamine und mineralien enthaltende nahrungszusätze
Rocha et al. Dietary polyphenols generate nitric oxide from nitrite in the stomach and induce smooth muscle relaxation
BR0116691A (pt) Produto antitranspirante, métodos cosméticos para atingir antitranspiração e/ou benefìcio desodorante e método para a fabricação de uma composição antitranspirante
BR0103639A (pt) Produção microbiana de ácido l-ascórbico e ácido d-eritárbico
AU2004325827B2 (en) An improved iodized salt and a process for its preparation
KR101454874B1 (ko) 식이유황(Methyl Sulfonyl methane) 함유 항균화장품 조성물
PL216799B1 (pl) Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego oraz sposób wytwarzania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego
WO1989004599A1 (en) Preparation and use of plants of improved biological value
PL214750B1 (pl) Nowe kompleksowe związki krzemu organicznego i sposób otrzymywania nowych kompleksowych związków krzemu organicznego
KR101925635B1 (ko) 표고버섯 크리스타 자극을 통한 생장속도 향상을 위한 혼합조성물
WO2019073930A1 (ja) ゲル組成物
PL234849B1 (pl) Kompleksy biologicznie aktywnego kwasu ortokrzemowego z organicznym borem i sposób otrzymywania kompleksów biologicznie aktywnego kwasu ortokrzemowego z organicznym borem
CN102415970B (zh) 生物环保润肤蛋白乳液及其制备方法
EP1357888A2 (en) Hair treatment agent
KR920004460B1 (ko) 명일엽(明日葉) 및 유기게르마늄 성분을 함유한 미용비누 조성물
PL216499B1 (pl) Nowe kompleksowe związki srebra i sposób otrzymywania nowych kompleksowych związków srebra
SK162022U1 (sk) Kúpeľové aditívum
HRP20140504A2 (hr) Stabilizirana formulacija ortho-silicijeve kiseline, njezina priprava i upotreba
NZ501771A (en) Method for producing calcium pyruvates by reaction with pyruvic acid of calcium salts of organic compounds
JPH02180806A (ja) 洗顔剤
PL223173B1 (pl) Wodne roztwory cytrynianowo-boranowych kompleksów srebra (I) i cynku (II) oraz sposób otrzymywania wodnych roztworów cytrynianowo-boranowych kompleksów srebra (I) i cynku (II)
HU230392B1 (hu) Vas-, króm-, szelén-, és/vagy cink-huminsavas komplexet és mézet tartalmazó szilárd táplálékkiegészítő kompozíciók és ezekből formált táplálékkiegészítő készítmények, valamint előállításuk
JPS60501506A (ja) 化粧用、健康維持用及び身体保護用組成物
PL223968B1 (pl) Wodne roztwory cytrynianowo-boranowych kompleksów srebra(I), miedzi(II) i cynku(II) oraz sposób otrzymywania wodnych roztworów cytrynianowo-boranowych kompleksów srebra(I), miedzi(II) i cynku(II)