SK162022U1 - Kúpeľové aditívum - Google Patents

Kúpeľové aditívum Download PDF

Info

Publication number
SK162022U1
SK162022U1 SK16-2022U SK162022U SK162022U1 SK 162022 U1 SK162022 U1 SK 162022U1 SK 162022 U SK162022 U SK 162022U SK 162022 U1 SK162022 U1 SK 162022U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
bath
magnesium sulfate
mixture
bath additive
potassium carbonates
Prior art date
Application number
SK16-2022U
Other languages
English (en)
Other versions
SK9793Y1 (sk
Inventor
Ing. CSc. Teren Ján
Original Assignee
Ing. CSc. Teren Ján
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ing. CSc. Teren Ján filed Critical Ing. CSc. Teren Ján
Priority to SK16-2022U priority Critical patent/SK9793Y1/sk
Publication of SK162022U1 publication Critical patent/SK162022U1/sk
Publication of SK9793Y1 publication Critical patent/SK9793Y1/sk

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Opísané sú kúpeľové aditíva na báze síranu horečnatého a niektorého z uhličitanov draselných obsahujúce fosforečnan močoviny – CO(NH2)2.H3PO4. Aditíva do kúpeľa sú určené na úpravu vody určenej na relaxačný a/alebo rehabilitačný kúpeľ.

Description

Oblasť techniky
Riešenie sa týka kúpeľových aditív, ktoré sú určené na zlepšenie vlastností vody slúžiacej na relaxačný a/alebo rehabilitačný kúpeľ.
Doterajší stav techniky
Za účelom dosiahnutia vyššieho efektu procedúry sa voda určená na relaxačný, alebo rehabilitačný liečebný kúpeľ často obohacuje o rozličné prísady. Do vody sa buď pridávajú rôzne zdroje minerálnych látok, rastliny, alebo rastlinné výťažky, oleje, vonné látky prírodného, alebo syntetického pôvodu, penidlá, látky upravujúce tvrdosť vody a podobne.
V záujme zvýšenia atraktívnosti kúpeľa sa môže prídavok uvedených aditív kombinovať s uvoľňovaním niektorej látky v jej plynnom skupenstve.
Z prísad minerálneho charakteru je pomerne rozšírené použitie morskej soli, síranu a chloridu horečnatého a rôznych foriem chloridov sodného a draselného. Rastliny sa obvykle používajú v suchej forme, alebo vo forme vodných macerátov. V záujme ošetrenia pokožky sa používa prídavok rastlinných olejov. Za účelom dosiahnutia špeciálnych aromaterapeutických účinkov, dezodoračných, dezinfekčných ako i s cieľom celkového zvýšenia komfortu sa kúpeľová voda zvykne obohatiť tiež o rastlinné silice. Pomerne časté je tiež použitie penotvorných látok spolu s vonnými látkami.
V zahraničí a tiež i u nás sa rozšírilo používanie kúpeľových prísad v ich tvarovanej, obvykle guľôčkovej forme, pri použití sa obvykle dosahuje kombinovaný efekt (zdroj minerálnej látky, vôňa, zafarbenie vody, uvoľňovanie plynnej zložky). Ako zdroj minerálnej látky tieto tvarované kúpeľové aditíva prakticky vždy obsahujú aspoň jednu z týchto látok: morská soľ, chlorid sodný, chlorid draselný, chlorid horečnatý, alebo tzv. horkú soľ, známu tiež ako tzv. epsonova soľ. Chemicky sa jedná o síran horečnatý, MgSO4, ktorý je prítomný vo forme niektorého hydrátu, alebo v bezvodej - kalcinovanej forme ako anhydrid.
Tieto tvarované kúpeľové aditíva po kontakte s vodou uvoľňujú plynný oxid uhličitý, čím sa v kúpeli dosiahne požadovaný „bublinkový efekt. Uvoľňovanie oxidu uhličitého zabezpečuje prítomnosť hydrogénuhličitanu, tzv. kyslého uhličitanu sodného - NaHCO3 v zmesi s niektorou kryštalickou karboxylovou kyselinou. Ako zdroj hydrogénuhličitanu sodného sa obvykle používa tzv. sóda bikarbóna a funkciu kyseliny prakticky vždy plní kyselina 2-hydroxy-propán- 1,2,3-trikarboxylová tzv. kyselina citrónová, ktorá sa obvykle používa vo forme v jej kryštalickej forme - ako monohydrát C3H5O.(COOH)3. H2O. Na zabezpečenie tvarovej stálosti zmesí sa prakticky vždy používa prídavok niektorého z polysacharidov - kukuričný, zemiakový, alebo obilný škrob, ktorý sa aplikuje do navlhčenej práškovej zmesi.
Kúpeľ pripravený použitím prísad by mal priaznivo pôsobiť tiež na unavené - boľavé svaly a proti kŕčom. I z tohto dôvodu je preto potrebné zabezpečiť, aby popri vonných a rôzne efekty vyvolávacích látkach boli hlavne zdrojom dôležitých, fyziologicky pôsobiacich minerálnych látok prijateľných prostredníctvom pokožky.
Zistilo sa, že relaxačný a liečebný efekt kúpeľa možno zvýšiť použitím prísad ktoré obsahujú namiesto bežne používaného hydrogénuhličitanu sodného - NaHCO3, tzv. sódy bikarbóny niektorý z uhličitanov draselných a aspoň jedno z rastlinných masiel, ktorého teplota topenia je vyššia ako 20 °C a nižšia ako 45 °C. Uhličitany draselné sú zdrojom fyziologicky veľmi významného prvku - draslíka. Prítomnosť uhličitanov draselných, ktorým môže byť hydrogénuhličitan, tzv. kyslý uhličitan draselný, KHCO3, ako i uhličitan dvojdraselný, K2CO3, známy i pod triviálnym názvom ako „potaš, alebo tiež ich zmesi, umožňuje v prítomnosti kyslo reagujúcich látok a vody uvoľňovanie plynného oxidu uhličitého (CO2). Ako kyslo reagujúcu zložku na tvorbu plynného CO2 sa obvykle používa niektorá z karboxylových kyselín, ktoré sú pri bežných podmienkach v tuhej - kryštalickej forme. Popri najčastejšie používanej kyseline citrónovej, je možné uvažovať tiež s použitím celého radu obdobných organických kyselín, z ktorých možno uviesť napríklad kyselinu jablčnú, vinnú, askorbovú a podobne. Popri draslíku je veľmi dôležité, aby kúpeľové prísady obsahovali tiež pokožkou prijateľný horčík. Je vo všeobecnosti známe, že horčík z hľadiska živých organizmov (rastlinných i živočíšnych) patrí medzi základné esenciálne biogénne prvky. Horečnatý katión je druhým (za draslíkom) najrozšírenejším katiónom vo vnútro bunkových tekutinách ľudského tela. Horčík v bunkách priamo podmieňuje činnosť asi 300 významných enzýmov.
Podstata technického riešenia
Aj keď už uvedené riešenia umožňujú výrazné zlepšenie kvality pripravovaných a i komerčne ponúkaných
SK 16-2022 U1 kúpeľových aditív, teraz sa zistilo, že ich relaxačno-liečebné pôsobenie možno ešte významne zvýšiť. Pre kúpeľové aditíva podľa tohto riešenia je charakteristické, že obsahujú fosforečnan močoviny CO(NH2)2.H3PO4. Močovina (H2NCONH2), vzhľadom na chemickú štruktúru molekuly, je schopná tvoriťadičné zlúčeniny s celým radom anorganických i organických látok (Sulajmankulov, K., Soedinenija karbamida s neorganičeskimi soljami, Izd. Ilim, Frunze 1971). Odborná literatúra uvádza, že z ternárnej sústavy: H3PO4CO(NH2)2- H2O kryštalizuje adukttypu: CO(NH2)2.H3PO4 (Matignon,S. -Dodge, D.: Compte rendus, 194,1289, 1932, Bull. Soc. Chim. France, 1, 1114, 1934, Blidin, V. P. a kol.: Ž. prik. chim., 30, 646, 649, 1957). Táto ekvimolárna adičná soľ: CO(NH2)2.H3PO4 (CAS No. 4401-74-5, EC No. 225-464-3), ktorá je známa pod jednoznačným chemickým označením ako trihydrogénfosforečnan urónia, ale obvykle len ako fosforečnan močoviny, alebo ako fosfát močoviny, sa v súčasnosti i prakticky využíva.
Táto biela, kryštalická soľ, kyslej chemickej reakcie, teoreticky obsahuje 17,72 % amidického dusíka (ako N) a 19,60 % fosforu (ako P). Jej bod topenia je cca 117 °C pričom pri vyššej teplote dochádza k jej termickému rozkladu vedúcemu k molekulárnej dehydratácii fosforečnanového aniónu. V súčasnosti sa fosforečnan močoviny priemyselne vyrába a používa predovšetkým ako dusíkato-fosforečné hnojivo (17-44-0), tiež ako špeciálny katalyzátor, alebo ako medziprodukt pri výrobe vysoko koncentrovaných kvapalných hnojív na báze kondenzovaných fosforečnanov (15 až 17 % N a 28 až 29 % P2O5). Najmä v súvislosti s výrobou kvapalných hnojív sa chemická reakcia medzi močovinou a kyselinou fosforečnou často využíva ako metóda čistenia tzv. extrakčnej kyseliny, získavanej rozkladom fosfátov pôsobením minerálnych kyselín (najmä pôsobením kyseliny sírovej).
V prítomnosti vody dochádza k hydrolytickému rozkladu fosforečnanu močoviny, pričom sa uvoľňuje v ňom obsiahnutá kyselina trihydrogén fosforečná, H3PO4. Reakciu kyseliny fosforečnej s niektorým z uhličitanov draselných (K2CO3, alebo KHCO3) sa v prítomnosti vody uvoľňuje plynný oxid uhličitý - CO2, ktorý vytvára požadovaný „bublinkový efekt.
Fosfor je pre cicavcov a teda i pre ľudský organizmus dôležitým biogénnym prvkom. Ľudské telo obsahuje asi 1 hmotnostné % fosforu (cca 700 g). Najviac (asi 90 %) je zastúpený v kostiach a zuboch, kde je vo forme karbonátapatitu - 3 Ca3(PO4)2.CaCO3a hydroxyapatitu - 3 Ca3(PO4)2.Ca(OH)2. Koncentrácia fosforu v telových kvapalinách cicavcov je dôležitým ukazovateľom ich zdravotného stavu. Medzi organické zlúčeniny organizmov, ktorých súčasťou je fosfor, patria fosfolipidy, fosfoproteiny a nukleové kyseliny. Prostredníctvom enzýmov sa fosfor zúčastňuje metabolických reakcií. Jeho zlúčeniny významnou mierou ovplyvňujú využívanie a akumuláciu energie z metabolických procesov. Prítomnosťou v nukleových kyselinách sa podieľa na prenose genetických informácií. Mnohé fyzikálno-chemické vlastnosti telových tekutín závisia od jeho prítomnosti v organizme. Ovplyvňuje tiež acidobázickú rovnováhu, ale aj výmenu viacerých minerálnych solí (Ca, Mg atď.) a tiež vitamínov.
V podzemných vodách sa fosfor vyskytuje len vo veľmi malých koncentráciách, pretože fosforečnany sa v pôdach chemicky viažu a zachytávajú sa v nich tiež fyzikálne.
Z už uvedených dôvodov býva i fosfor bežnou súčasťou výživových doplnkov a to najčastejšie ako jedna z viacerých látok.
Močovina (urea) - CO(NH2)2 sa v súčasnosti považuje za takmer zázračný liek na suchú pokožku, preto v súčasnosti existuje veľa krémov, pleťových mliek a iných produktov pre starostlivosť o pleť s touto zložkou. Jej pozitívny účinok sa skúma už dlho a je prirodzenou súčasťou našej pokožky, ktorá sa častokrát neprodukuje v dostatočnom množstve. Močovina je známou zvlhčovacou a exfoliačnou látkou, ktorá vzniká prirodzeným spôsobom, následkom metabolickej činnosti nášho organizmu na bunkovej úrovni. Ide o prirodzenú súčasť pokožky, kde sa zúčastňuje na udržiavaní jej hydratácie, ako zdroj prirodzeného hydratačného faktora. Močovina sa už stáročia bezpečne používa na udržiavanie zdravej pokožky a na liečbu rôznych ochorení. Mnohé klinické štúdie potvrdili jej kladný efekt v rámci starostlivosti o pokožku. Je výrazným faktorom podieľajúcim sa na zachovaní hydratácie kože, preto sa široko využíva v kozmetickom priemysle. V nižších koncentráciách napomáha zadržiavaniu vody vo vonkajších vrstvách pokožky a k udržiavaniu požadovanej hydratácie kože. Vysoké koncentrácie (nad 20 %) môžu už pôsobiť keratoplasticky (zmäkčujúci účinok na odumreté kožné bunky), alebo až keratolyticky (priamy rozklad odumretých buniek - prípravky vhodné na aplikáciu na miesta s extrémne zhrubnutou kožou - lakte, päty). Z tohto dôvodu je na mieste, aby sme tento vzácny materiál dodávali zvonka, a tým zabránili vysychaniu pokožky, resp. vyliečili ju.
Z už uvedeného možno vidieť, že kúpeľové aditíva v zmysle riešenia sú zdrojom viacerých významných a fyziologicky dôležitých zložiek, ktorých prítomnosť vo vode používanej na relaxačno-rehabilitačné kúpele má svoje opodstatnenie.
Je samozrejme účelné, ak kúpeľové aditíva podľa riešenia sú tiež zdrojom ďalších biologicky aktívnych látok, ako sú esenciálne oleje - rastlinné silice, vhodné rastlinné maslá, stopové prvky - mikroelementy ( Melicherčík, M. - Melicherčíková, D.: Bioanorganická chémia - chemické prvky a ľudský organizmus, Príroda
SK 16-2022 U1
- Bratislava 1997), vitamíny, niektoré z kolagénových, alebo chitínových polysacharidov a podobne.
Ako sa už skôr prakticky overilo, pre prípravu predmetných kúpeľových aditív podľa riešenia sú vhodné predovšetkým tieto rastlinné maslá: murumuru maslo, bambucké maslo, kakaové maslo, illipe maslo, kokum maslo, ucuuba maslo, sal maslo a capuacu maslo.
Z bioanorganických prvkov je vhodné ak kúpeľové aditívum v zmysle riešenia obsahuje aspoň niektoré z týchto: síra, meď, zinok, bór, selén, jód, železo, mangán a molybdén.
Popri síre (S), horčíku (Mg), draslíku (K) a fosforu (P), ktoré sú pre ľudský organizmus esenciálne, teda nevyhnutné pre život a ich denná potreba je vyššia ako 100 mg (preto patria medzi tzv. makroelementy, resp. elektrolyty), pre správnu funkciu telo potrebuje tiež prvky, ktorých denná potreba je menšia ako 100 mg a preto ich označujeme ako stopové prvky - mikroelementy.
Význam síry (S) v živých organizmoch je všeobecne známy. Je súčasťou každej bunky a nachádza sa v aminokyselinách (metionín, cystein, cystín). Už starí Gréci a Rimania poznali a i prakticky využívali dezinfekčné pôsobenie síry a jeho zlúčenín. Blahodarne pôsobenie síry je známe tiež pri využití sírnych prameňov a to hlavne v súvislosti s dermatologickou liečbou.
Asi najvýznamnejšou biochemickou funkciou medi (Cu) je jej účasť na tvorbe červeného krvného farbiva - hemoglobínu. Jej nedostatok v organizme spôsobuje patologické zmeny - obmedzuje transport železitých iónov, čím spôsobuje anémiu a to i pri dostatku železa v organizme.
Význam zinku (Zn) pre ľudský organizmus možno posúdiť podľa množstva enzýmov, v ktorých sa nachádza, je ich viac ako 100 a zároveň pôsobí ako kofaktor ďalších asi 200 enzýmov. Zinok je napríklad súčasťou enzýmu erytrocytárnej karboanhydrázy pri výmene oxidu uhličitého CO2 a kyslíka O2, ale aj karboxypeptidáz uvoľňovaných pankreasom, ktoré iniciujú rozklad proteínov z potravy na aminokyseliny.
Bór (B) je významným prvkom pre rastliny-pri jeho nedostatku rastliny nekvitnú a teda nevytvárajú plody. Bór je však biogénnym prvkom i pre teplokrvné živočíchy. Terapeutické využívanie zlúčenín boru zaviedol Lister (v r. 1879). Jeho pôsobenie je založené na antiseptickom, dezinfekčnom, antimykotickom a antiflogistickom účinku, hlavne na kožu a sliznice.
Selén (Se) bol ešte donedávna považovaný za výlučne toxický prvok. Len posledné desaťročia výskumu ukazujú, že bez selénu niet zdravia. V súčasnosti sa o seléne čoraz častejšie hovorí ako o „mineráli imunity a plodnosti. Selén tiež podporuje činnosť srdca a môže byť prospešný i pri onkologickej liečbe. Podľa vedcov z britskej Univerzity of Surrey v Guildforde by bolo prospešné zabezpečiť u ľudí denný príjem tohto mikroprvku až na úrovni 100 pg. Podľa rozsiahlej štúdie Výskumného ústavu potravinárskeho v Bratislave (Mosnáčková, J. a kol.) Slovenská republika, ako aj celý európsky región patrí medzi lokality s nízkou koncentráciou selénu v pôde, čo sa následne odráža v jeho nízkom obsahu v potravinách, a tým i v ľudskom organizme. Štúdia upozorňuje na potrebu zabezpečiť doplniť výživu ľudí a zvierat týmto prvkom.
Jód (I) má predovšetkým význam ako súčasť hormónu tyroxín. Nízky prívod jódu do organizmu dochádza k poruchám funkcie štítnej žľazy (hypotyroidizmus). Nedostatok jódu môže spôsobiť tiež mentálne poruchy a poruchy vývoja a rastu.
Železo (Fe) je súčasťou redoxných farbív, hlavne hemoglobínu, ktorý zabezpečuje transport kyslíka z pľúc do celého organizmu. Podporuje normálny vývoj plodu a detí, zabezpečuje normálnu činnosť organizmu, najmä mozgu, svalov, štítnej žľazy a orgánov imunitného systému, potláča únavu a predchádza chudokrvnosti.
Mangán (Mn) je zastúpený vo všetkých živočíšnych tkanivách, ale predovšetkým v pečeni, koži, kostiach a svaloch. Je súčasťou iba niekoľkých enzýmov, ale aktivizuje ich oveľa viac. Je potrebný pre normálnu funkciu centrálnej nervovej sústavy. Mangán je spoluzodpovedný za správny vývoj buniek a popri železe a medi, ovplyvňuje správny priebeh tvorby krvi, kde má významnú úlohu pri tvorbe hemu. Zúčastňuje sa na metabolizme tukov, sacharidov, lipidov, cholesterolu a glukózy, ako i pri syntéze proteínov a nukleových kyselín. Mangán ovplyvňuje imunitný systém organizmu - pomáha zvyšovať odolnosť organizmu proti infekciám. Mangán je „ochrancom pred diabetom. Preukázalo sa, že napríklad kojacia matka s deficitom mangánu môže s veľkou pravdepodobnosťou očakávať diabetické dieťa.
Molybdén (Mo) bol zaradený ako esenciálny prvok aj pre človeka a nielen pre rastliny len v posledných rokoch. Zúčastňuje sa pri mnohých redoxných reakciách v organizme na prenose elektrónov. Má význam pre rôzne enzýmy metabolizmu. Molybdén má vzťah k metabolizmu medi, ktorá pôsobí ako jeho antagonista, ovplyvňuje aj metabolizmus železa. Spolu so selénom, podľa posledných výsledkov výskumu, pravdepodobne podporuje plodnosť žien.
Podľa odbornej literatúry (Burkhardtová, D.: Laboratórne hodnoty, NOXI, Bratislava, 2007) je denná potreba najdôležitejších stopových prvkov nasledovná:
železo (Fe) 10-15 mg zinok (Zn) 7 - 10 mg meď (Cu) 1,0 - 1,5 mg
SK 16-2022 U1 mangán (Μη) 2 - 5 mg jód (I) 180 - 200 pg selén (Se) 30 - 70 pg molybdén (Mo) 50-100pg.
Ako zdroje stopových bioanorganických prvkov pri príprave kúpeľových aditív v zmysle tohto riešenia možno použiť ich vhodné chemické zlúčeniny. V záujme vytvorenia predpokladov pre ich účinnosťje potrebné voliť zlúčeniny s čo najvyššou rozpustnosťou vo vode. Pre väčšinu stopových prvkov je účelné používať ich síranovú formu, alebo niektoré z komplexov (citráty, cheláty a pod.).
Hlavne v prípade ak má kúpeľ má slúžiť na liečenie, resp. rehabilitáciu rôznych kožných ochorení je vhodné pripravovaný kúpeľový aditív obohatiť tiež o ďalšie množstvo síry. Síru sa osvedčilo pridávať v jej elementárnej, jemne mletej (koloidnej), vo vode dobre dispergovateľnej forme. Ako zdroj síry v jej koloidnej forme je možné v predmetnej sústave použiť tiež niektorý zo sírnatanov - tiosíranov. Sírnatany v kyslom prostredí, v prítomnosti vody, podliehajú pozvoľnej oxidácii, pri ktorej sa vylučuje elementárna síra v koloidnej forme. V tejto súvislosti je osobitne vhodné používať kryštalický sírnatan (tiosíran) draselný, K2S2O3.
Vitamíny sú životne dôležité látky, ktoré sa musia do organizmu privádzať najmä potravou, pretože nie všetky vitamíny sa môžu vytvoriť v ľudskom tele. Rozlišujú sa vitamíny rozpustné vo vode (vitamín BI, B6, B12, C, H a kyselina listová-folová) a rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E a K).
S cieľom dosiahnuť niektoré špeciálne vlastnosti a funkcie u kúpeľových aditív podľa riešenia je tiež účelné ak sa pri ich príprave počíta tiež s prídavkom niektorého z kolagénových, alebo chitínových polysacharidov. Vhodné sú niektoré hydrolyzáty kolagénu (želatína) a produkty získané deacetyláciou chitínu (chitosan).
S cieľom vytvoriť predpoklady pre dosahovanie optimálneho „bublinkového efektu a jednoduchú manipuláciu a dávkovanie kúpeľového aditívu je vhodné, aby pôvodne práškovo-kryštalická zmes zložiek tvoriacich jeho podstatu bola upravená do zhutnenej - tvarovanej formy. Urobenými skúškami sa preukázalo, že požadované spracovanie zmesi do jej jednotného pevného tvaru je možno dosiahnuť vhodnou voľbou používaných zložiek a dodržaním podmienok ich spracovania.
Prednosťou kúpeľových aditív v zmysle riešenia je tiež skutočnosť, že voda po kúpeli neobsahuje sodíkové katióny ani chloridy, pričom močovinový - amidický dusík, vodorozpustný fosfor a draslík v nechloridovej forme umožňuje jej ďalšie efektívne využitie na zálievku pestovaných rastlín. Vodu po kúpeli možno použiť na efektívne prihnojovanie koreňovej, plodovej, či listovej zeleniny, ale tiež trávnych plôch a dekoratívnych, či ovocných drevín. Ako plnohodnotné zálievkové hnojivo bude takto upravená kúpeľová voda rastlinám poskytovať všetky základné živiny v ich vhodnom pomere ako i síru, horčík a prípadne tiež ďalšie biogénne stopové prvky. Slabo kyslá chemická reakcia takejto vody navyše pozitívne ovplyvňuje dostupnosť rastlinných živín obsiahnutých v pôde, či používanom pestovateľskom substráte. Uvedené možno výhodne používať napríklad pri relaxačných kúpeľoch v exteriéri (kúpeľové kade, detské bazény, jacuzze a pod.).
Karboxylové kyseliny, obvykle používané pri príprave prísad do kúpeľa, môžu zvyšovať koróznu agresivitu vody (napríklad kyselina citrónová sa bežne používa ako účinné komplexotvorné činidlo), kým fosforečná zložka obsiahnutá v prípravkoch podľa riešenia, prítomná vo forme ortofosforečnanových aniónov, pôsobí inhibične - pasivačne na kovové súčasti s ktorými dochádza kúpeľová voda do priameho kontaktu.
Príklady uskutočnenia
V ďalšom uvádzané príklady ozrejmujú a dokumentujú predmetné riešenie, ale v žiadnom prípade neobmedzujú nároky na jeho ochranu.
Príklad 1
Pri laboratórnej príprave fosforečnanu močoviny - CO(NH2).H3PO4, určeného pre prípravu vzoriek kúpeľových aditív podľa riešenia, sa postupovalo tak, že do sklenenej kadičky umiestnenej vo vodnom kúpeli sa navážilo:
914,95 g trihydrogénfosforečnej kyseliny, obsahujúcej min. 85 % H3PO4a
479,8 g prilovanej močoviny, CO(NH2)2, obsahujúcej min. 46,2 hmotn. % N.
Zmes sa za stáleho miešania zohrievala na teplotu 55 až 60 °C počas cca 100 minút. Potom sa kadička s reakčnou zmesou nechala v chladničke (cca + 10 °C) do druhého dňa voľne kryštalizovať.
Po asi dvadsiatich hodinách reakčná zmes zatuhla a vytvorila prakticky homogénnu kryštalickú vrstvu. Uvedeným spôsobom sa získalo 1 376 g vlhkého produktu, ktorý obsahoval cca 9,8 % vody. V záujme zníženia obsahu vody sa produkt na filtračnom papieri čiastočne vysušil laboratórnej sušiarni pri teplote cca 80 °C. Takto upravený kryštalický produkt obsahoval cca 97,6 % účinnej látky - kryštalického fosforečnanu
SK 16-2022 U1 močoviny.
Príklad 2
Pri laboratórnom overovaní prípravy tvarovanej prísady do kúpeľa podľa riešenia sa do plastovej nádoby navážilo 37 g technického uhličitanu draselného - potaše, K2CO3, u ktorého bol stanovený úbytok hmotnosti 14,38 % sušením pri 105 °C. Pridalo sa 66 g technického kalcinovaného síranu horečnatého, MgSO4 ktorý obsahoval min. 33 % MgO a zmes sa dôkladne premiešala. Napokon sa k zmesi pridalo 100 g kryštalického fosforečnanu močoviny - CO(NH2).H3PO4, pripraveného v zmysle príkladu 1.
Zmes sa miešala až pokiaľ v nej nebolo pozorované vytvárania zhlukov (cca 15 - 20 minút). Na tvarovanie takto pripravenej zmesi sa použili silikónové formy, pričom sa postupovalo tak, že do foriem sa nasypala pripravená zmes a následne sa obsah formy miernym tlakom pomocou lyžice zhutnil. Naplnené formy sa nechali voľne tuhnúť pri teplote miestnosti do druhého dňa. Zatuhnutý tvarovaný prípravok - kúpeľové aditívum podľa riešenia sa napokon oddelil od foriem.
S cieľom preveriť funkciu pripravených vzoriek sa postupovalo tak, že do plastového vedra sa predložilo 8 002 g vodovodnej vody, teploty 22 °C, charakterizovanej tvrdosťou 12 °N. Potom sa do vedra z vodou vložila pripravená tvarovaná vzorka kúpeľového aditívu (94 g). Takmer okamžite po kontakte s vodou bol pozorovaný pomerne intenzívny vývoj plynu - bublín uvoľneného oxidu uhličitého, CO2. K úplnému rozpusteniu vzorky došlo asi po štvrť hodine, pričom takto sa získal číry, bezfarebný roztok, kyslej reakcie (pH: 3,1).
Príklad 3
V záujme laboratórnej prípravy tvarovanej prísady do kúpeľa v zmysle riešenia sa do plastovej nádoby navážilo 162 g technického uhličitanu draselného, K2CO3, u ktorého bol stanovený úbytok hmotnosti 14,38 % sušením pri 105 °C. Pridalo sa 16,8 g citrusovej silice, získanej destiláciou vodnou parou zo šupiek pomarančov, mandarínok a citrónov. Získaná kašovitá zmes sa dôkladne premiešala a potom sa k nej pridalo 290 g technického, bezvodého-kalcinovaného síranu horečnatého, MgSO4 ktorý obsahoval min. 33 % MgO. Po zhomogenizovaní zmesi sa pridalo 0,35 g práškovej potravinárskej farby „zelená brilantná tmavá“ (E102, E133) a zmes sa opäť dobre premiešala. Napokon sa pridalo 441 g kryštalického fosforečnanu močoviny CO(NH2).H3PO4, pripraveného v zmysle príkladu 1. Prídavkom fosfátu sa charakter neustále dôkladne miešanej zmesi postupne menil. Po asi 10 minútach zmes nadobudla mierne zvlhnutý charakter a pri jej miešaní sa začali tvoriť zhluky takže bolo možné začať s jej dávkovaním do silikónových foriem.
Formy sa najskôr takmer úplne naplnili pripravenou zmesou. Potom sa do zavlhnutej zmesi vo formách pomocou pinzety vložili kúsky stuhnutého kakaového masla (a: 1,6 g), ktoré sa prekryli zavlhnutou zmesou a následne sa obsah formy miernym tlakom zhutnil. Kakaové maslo bolo vopred upravené do formy zatuhnutých „odliatkov“ pomocou silikónovej formy. Následne sa postupne pridávalo ďalšie množstvo zavlhnutej zmesi a pokračovalo sa s jej zhutňovaním až do úplného naplnenia foriem. Zmes vo formách nechala voľne tuhnúť pri teplote miestnosti. Po cca 24 hodinách sa tvarovaný prípravok - kúpeľové aditívum, obohatený citrusovou silicou a kakaovým maslom, podľa riešenia oddelil od foriem.
Príklad 4
Pri príprave tvarovaného kúpeľového aditívu (ôsmich kusov) v zmysle riešenia sa postupovalo obdobne ako v príklade 3, pričom boli použité tieto suroviny:
230 g čistého, bezvodého hydrogénuhličitanu draselného, KHCO3, g levanduľovej silice získanej destiláciou kvetov a stoniek levandule,
290 g technického, bezvodého-kalcinovaného síranu horečnatého (33 % MgO),
0,5 g práškovej modrej potravinárskej farby rybacidova zeleň G,
440 g kryštalického fosforečnanu močoviny - CO(NH2).H3PO4, pripraveného postupom uvedeným v príklade 1 a x cca 1,6 g tvarovaného bambuckého masla v tuhom stave.
Príklad 5
Za účelom prípravy práškového koncentrátu stopových biogénnych prvkov, určeného na prípravu kúpeľového aditíva podľa riešenia sa zhomogenizovalo:
50,71 g heptahydrátu síranu železnatého, FeSO4.7H2O, obsahujúceho min. 19 % Fe,
50,72 g monohydrátu síranu zinočnatého, ZnSO4.H2O, obsahujúceho min. 35 % Zn,
3,85 g pentahydrátu síranu meďnatého, CuSO4.5H2O, obsahujúceho min. 25 % Cu,
8,43 g monohydrátu síranu manganatého, MnSO4.H2O, obsahujúceho min. 32 % Mn,
17,92 g kyseliny trihydrogén boritej, H3BO3, ktorá obsahovala min. 17,2 % B,
SK 16-2022 U1
0,19 g kryštalického jodidu draselného, Kl, ktorý obsahoval min. 75 % I,
0,07 g kryštalickej kyseliny seleničitej, H2SeO3, ktorá obsahovala min. 60 % Se a
0,11 g tetrahydrátu molybdenanu amónneho, (ΝΗ4)6Μθ7θ24.4Η2Ο, obsahujúceho min. 53,5 % Mo.
Zmes sa pomlela čím sa získalo 100 g jemne práškovej zmesi v ktorej na 1 hmotnostný diel selénu (Se) pripadalo 250 hmotn. dielov železa (Fe), 170 hmotn. dielov zinku (Zn), 25 hmotn. dielov medi (Cu), 70 hmotn. dielov mangánu (Mn), 80 hmotn. dielov boru (B), 3,8 hmotn. dielov jódu (I) a 1,5 hmotn. dielov molybdénu (Mo).
Príklad 6
S cieľom laboratórnej prípravy tvarovanej prísady do kúpeľa (8 kusov) v zmysle riešenia sa do plastovej nádoby navážilo 162 g technického uhličitanu draselného, K2CO3, u ktorého bol stanovený úbytok hmotnosti 14,38 % sušením pri 105 °C. Pridalo sa po 12 g badyánovej, klinčekovej a škoricovej silice, získaných destiláciou vodnou parou. Získaná kašovitá zmes sa dôkladne premiešala a potom sa k nej pridalo 290 g technického, bezvodého-kalcinovaného síranu horečnatého, MgSO4 ktorý obsahoval min. 33 % MgO. Po zhomogenizovaní zmesi sa pridalo 24 g práškovej zmesi mikroelementov v zmysle príkladu 5 a 0,25 g práškovej potravinárskej farby „hnedá zlatá (59050).
Potom sa zmes opäť dobre premiešala. Napokon sa pridalo 438 g kryštalického fosforečnanu močoviny CO(NH2).H3PO4, pripraveného spôsobom uvedeným v príklade 1. Prídavkom fosforečnanu močoviny sa charakter neustále dôkladne miešanej zmesi postupne menil. Po asi 10 minútach zmes nadobudla mierne zvlhnutý charakter a pri jej miešaní sa začali tvoriť zhluky takže bolo možné začať s jej dávkovaním do silikónových foriem. Formy sa najskôr takmer úplne naplnili pripravenou zmesou. Potom sa do zavlhnutej zmesi vo formách, pomocou pinzety, vložili kúsky stuhnutého capuacu masla (a: 1,6 g), ktoré sa prekryli zavlhnutou zmesou a následne sa obsah formy miernym tlakom zhutnil. Rastlinné maslo bolo vopred upravené do formy zatuhnutých „odliatkov pomocou silikónovej formy. Následne sa postupne pridávalo ďalšie množstvo zavlhnutej zmesi a pokračovalo sa s jej zhutňovaním až do úplného naplnenia foriem. Zmes vo formách sa nechala voľne tuhnúť pri teplote miestnosti. Po cca 24 hodinách sa tvarovaný prípravok kúpeľové aditívum, obohatené citrusovou silicou a capuacu maslom, podľa riešenia oddelil od foriem. Každý z ôsmich pripravených tvarovaných kúpeľových aditív obsahoval minimálne: cca 1,6 g rastlinného - capuacu masla, 18 g močoviny, 9 g fosforu (ako P), 10 g (ako K), 6 g horčíka (Mg), 8 g síry (S), takmer 289 mg železa (Fe), viac ako 196 mg zinku (Zn), takmer 29 mg medi (Cu), cca 81 mg mangánu (Mn), cca 4,3 mg jódu (I), cca 1,3 mg selénu (Se), takmer 1,8 mg molybdénu (Mo) a takmer 93 mg boru (B).
Príklad 7
Do kúpeľňovej vane rozmerov cca 145 x 55 cm sa napustila teplá voda do výšky cca 19 - 20 cm, z čoho možno predpokladať, že objem vody odpovedal cca 150 litrom. Do vody sa pridal jeden kus tvarovaného kúpeľového aditíva pripraveného spôsobom uvedeným v príklade 6. Akonáhle došlo k namočeniu prípravku bol pozorovaný výrazný únik reakciou vznikajúceho oxidu uhličitého vo forme bublín, pričom v priebehu asi 10 minút došlo k rozpusteniu aditívu, voda získala veľmi slabo žlto-hnedé sfarbenie a okolitý vzduch príjemne voňal v dôsledku uvoľňujúcich sa silíc. Na pokojnej hladine vody bol pozorovateľný jemný film vytvorený rozpustením rastlinného masla. Takto obohatená voda, slabo kyslej chemickej reakcie (pH cca 6,5) slúžila na relaxačný kúpeľ, pričom výpočtom bolo určené, že liter takto upravenej vody priemerne obsahoval: cca 120 mg močoviny, cca 1,6 g rastlinného masla, 60 mg fosforu (P), 67 mg draslíka (K), 40 mg horčíka (Mg), 53 mg síry (S), 1,9 mg železa (Fe), 1,3 mg zinku (Zn), 0,6 mg boru (B), 190 pg medi (Cu), 540 pg mangánu (Mn), 29 pg jódu (I), 9 pg selénu (Se) a 12 pg molybdénu (Mo).
Príklad 8
S cieľom pripraviť špeciálne upravené kúpeľové aditívum podľa riešenia, ktorý by mal slúžiť hlavne na relaxačo-rehabilitačný kúpeľpriaznivo ovplyvňujúci liečiaci proces ochorenia kože, sa postupovalo obdobným spôsobom ako v príklade 3, pričom boli použité mierne odlišné surovinové zložky a tiež ich množstvá.
Do plastovej nádoby navážilo 162 g technického uhličitanu draselného, K2CO3, u ktorého bol stanovený úbytok hmotnosti 14,38 % sušením pri 105 °C. Pridalo sa 20 g práškového výťažku nechtíka lekárskeho (Calendula cjficinalis L.), a po 15 g práškového výťažku repíka lekárskeho (Agrimonia eupatoria) a rebríčka obyčajného (Achillea millefolium). Získaná zmes sa dôkladne premiešala a potom sa k nej pridalo 200 g technického, bezvodého-kalcinovaného síranu horečnatého, MgSO4 ktorý obsahoval min. 33 % MgO a 90 g práškovej koloidnej síry pripravenej mokrým mletím elementárnej síry za prítomnosti lignosulfonátu horečnatého ako dispergačného činidla. Prášková zmes sa opäť dobre premiešala. Napokon sa pridalo 380 g kryštalického fosforečnanu močoviny - CO(NH2).H3PO4, pripraveného spôsobom opísaným v príklade 1.
SK 16-2022 U1
Prídavkom fosfátu močoviny sa charakter neustále dôkladne miešanej zmesi postupne menil. Po asi 10 minútach zmes nadobudla mierne zvlhnutý charakter a pri jej miešaní sa začali tvoriťzhluky takže bolo možné začať dávkovať pripravenú zmes do silikónových foriem.
Formy sa najskôr takmer úplne naplnili pripravenou zmesou. Potom sa do zavlhnutej zmesi vo formách pomocou pinzety vložili kúsky stuhnutého bambuckého masla (a: 1,6 g), ktoré sa prekryli zavlhnutou zmesou a následne sa obsah formy miernym tlakom zhutnil. Bambucké maslo bolo vopred upravené do formy zatuhnutých „odliatkov pomocou silikónovej formy. Následne sa postupne pridávalo ďalšie množstvo zavlhnutej zmesi a pokračovalo sa s jej zhutňovaním až do úplného naplnenia foriem. Zmes naplnená do silikónových foriem sa nechala voľne tuhnúť pri teplote miestnosti. Po cca 24 hodinách sa tvarovaný prípravok - kúpeľové aditívum podľa riešenia, oddelil od foriem.
Príklad 9
Pri príprave tvarovaného kúpeľového aditíva v zmysle riešenia sa postupovalo obdobne ako pri príprave popísanej v príklade 6, pričom do zmesi sa spolu so síranom horečnatým pridalo ešte 80 g práškovej želatíny.
Príklad 10
Zmes na prípravu tvarovaného kúpeľového aditíva sa pripravovala rovnakým spôsobom ako v príklade 6, pričom pred pridaním kryštalického fosforečnanu močoviny sa do zmesi pridalo 40 g práškového chitosanu pripraveného čiastočnou deacetyláciou chitínu získaného z odpadu po spracovaní morských kôrovcov.
Príklad 11
Pri príprave práškovej zmesi určenej na výrobu tvarovaného kúpeľového aditíva podľa riešenia sa postupovalo obdobným spôsobom ako v príklade 8, s tým rozdielom, že namiesto výťažkov repíka a rebríčka sa pridalo 15 g kryštalickej kyseliny l-askorbovej (vitamín C) a 30 g práškových pivných kvasníc (prírodný zdroj komplexu vitamínov B a kyseliny listovej). Množstvo práškovej koloidnej síry pri príprave bolo znížené na 50 g. Dávkovanie ostatných surovinových zložiek, ako i postup prípravy tvarovaného aditíva bol však rovnaký ako v už uvedenom príklade 8.
Príklad 12
Voda po kúpeli v záhradnej kadi, do ktorej bolo predložených asi 800 litrov studničnej vody a bola obohatená prídavkom 3 kusov tvarovaných aditív podľa riešenia (celková hmotnosť cca 350 g), bola použitá na prihnojenie zeleniny a ovocných stromov formou hnojivej zálievky.
Priemyselná využiteľnosť
Pre kúpeľové aditívum v zmysle riešenia je charakteristické, že popri sírane horečnatom a niektorého z uhličitanov draselných, ďalej obsahuje fosforečnan močoviny - COtNFhh-HaPCU Kúpeľové aditíva podľa riešenia môžu obsahovať i ďalšie zložky, ktoré zvyšujú ich úžitkovú hodnotu (rastlinné silice, rastlinné maslá, niektoré ďalšie biogénne prvky a pod.). Proces prípravy aditív je nenáročný a jeho realizácia nevyžaduje použitie špeciálnych postupov a zariadení. Kúpeľové aditíva podľa riešenia sú určené na úpravu zloženia vody určenej tak na relaxačný, ako i rehabilitačný kúpeľ. Vodu po kúpeli možno efektívne využiť na hnojivú závlahu pestovaných rastlín.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných, vyznačujúce sa tým, že obsahuje fosforečnan močoviny - CO(NH2)2.H3PO4.
  2. 2. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahuje rastlinné maslo.
  3. 3. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahuje rastlinnú silicu.
  4. 4. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahuje niektorý zo sírnatananov - tiosíranov, alebo elementárnu síru.
  5. 5. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahuje bioanorganické stopové prvky-mikroelementy.
  6. 6. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahuje vitamíny.
  7. 7. Kúpeľové aditívum obsahujúce síranu horečnatého a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že obsahuje niektorý z kolagénových, alebo chitínových polysacharidov.
  8. 8. Kúpeľové aditívum obsahujúce síran horečnatý a niektorý z uhličitanov draselných podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, žeje vo forme práškovo-kryštalickej zmesi, ktorá je upravená do zhutnenej - vytvarovanej formy.
  9. 9. Použitie kúpeľového aditíva na báze síranu horečnatého a niektorého z uhličitanov draselných podľa nároku 1 na zlepšenie vlastností vody určenej na relaxačný a/alebo rehabilitačný kúpeľ.
SK16-2022U 2022-02-15 2022-02-15 Kúpeľové aditívum SK9793Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK16-2022U SK9793Y1 (sk) 2022-02-15 2022-02-15 Kúpeľové aditívum

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK16-2022U SK9793Y1 (sk) 2022-02-15 2022-02-15 Kúpeľové aditívum

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK162022U1 true SK162022U1 (sk) 2023-03-15
SK9793Y1 SK9793Y1 (sk) 2023-07-12

Family

ID=85506004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK16-2022U SK9793Y1 (sk) 2022-02-15 2022-02-15 Kúpeľové aditívum

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9793Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK9793Y1 (sk) 2023-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103204734B (zh) 纳米稀土硒硅钛宏微量元素复合营养肥
EP1209986A1 (en) Metal-containing compositions, preparations and uses
JP5358030B2 (ja) 還元パウダー及びその製造方法
CN106977272A (zh) 一种桔梗多糖调控制备含纳米硒的营养液体肥料的方法
KR101537774B1 (ko) 악취제거제 조성물 및 그 제조방법
CN110012913A (zh) 一种复方消毒液及其制备方法
CN104430341B (zh) 天然有机酸根褐藻氨酸螯合物在农用制剂中的应用
CN105454667A (zh) 一种可替代抗生素的饲料添加剂及其制备方法
SK162022U1 (sk) Kúpeľové aditívum
KR101582533B1 (ko) 칼슘 함량 강화 과일의 재배 방법 및 이 방법에 의하여 얻어진 칼슘 함량 강화 과일
KR20000053863A (ko) 게르마늄원석-목탄의 복합분에 의한 토양개량제 제조방법
KR20060083282A (ko) 섭취가 가능한 고농축 칼슘수용액 제조방법 및 이를이용한 칼슘이온음료
CN103005211A (zh) 壳聚糖钙有机补钙剂在动物饲料中的应用
CN112120020A (zh) 一种二氧化氯缓释颗粒杀菌消毒剂及其制备方法
CN101744123A (zh) 一种有机型补钙剂及其制备方法和用途
RU2796453C1 (ru) Жидкое комплексное средство для аквариумов
CN109160845A (zh) 工农业废弃物制取的农业复合微肥
CN104187018A (zh) 家禽饲料用矿物质添加剂
JP5472752B2 (ja) 殺菌用水溶液の製造方法、アルコール殺菌液及びその製造方法
SK92022U1 (sk) Prísada do kúpeľa
KR100612901B1 (ko) 이산화규소와 맥반석을 이용하여 각종 생물에 응용하는조성물 및 그 사용방법
US9492481B2 (en) Method for producing bioactive agent, bioactive agent produced thereby, cosmetic, freshness-maintaining agent, growth promotion agent, soil conditioning agent, and pharmaceutical stock solution
KR20100108678A (ko) 칼슘 공급원으로서의 농작물의 재배 방법과 재배된 농작물 및 그 용도
CN104187016A (zh) 鸡用饲料矿物质添加剂
KR20050104908A (ko) 유기 셀레늄 함량이 높은 콩나물의 재배방법